شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

شهرهای روسیه

شهرهای روسیه

کشور روسیه به عنوان بزرگترین کشور دنیا از شرق اروپا تا شمال آسیا وسعت دارد. پایتخت آن شهر مسکو از جمله برترین شهرهای روسیه و اروپا به شمار می رود. همه متقاضیان امر مهاجرت می بایست اطلاعات جامع و صحیحی از محل زندگی خود در کشور مورد نظر کسب نمایند. فلذا گروه تحریریه آریاناپارس در این مقاله اطلاعات مربوط به تمامی شهرهای روسیه را جهت آگاهی بیشتر هموطنان عزیزمان در اختیار ایشان قرار داده است.

برترین شهرهای روسیه از لحاظ اقتصادی کدامند؟

جمهوری روسیه به واسطه وسعت و منابع طبیعی زیاد، نقش بسزایی را در اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی داشت. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، دولت روسیه به خصوصی سازی در همه بخش های اقتصادی کشور پرداخت و در ابتدای این امر کوپن هایی صادر کرد که به مردم امکان خرید سهام در بنگاه های خصوصی را می داد. با این حال روند خصوصی سازی کند بود و بسیاری از بنگاه ها به ویژه در صنایع سنگین تحت مالکیت دولت بودند. در حال حاضر اقتصاد روسیه در زمینه های کشاورزی، جنگلداری، ماهیگیری، منابع انرژی، حمل و نقل، ماشین سازی و صنعت نساجی فعالانه رو به پیشرفت است.

سه تا از برترین شهرهای روسیه از حیث اقتصادی به شرح زیر می باشد.

مسکو

مسکو پایتخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روسیه و قلب تپنده روس ها به حساب می آید. مسکو یکی از بزرگترین اقتصادهای شهری در اروپا است و بیش از یک پنجم تولید ناخالص داخلی روسیه را به خود اختصاص می دهد. مسکو در میان شهرهای روسیه کمترین میزان بیکاری با ۲٫۷ درصد را به خود اختصاص داده است. مسکو مرکز مالی روسیه و بزرگترین بانک های این کشور و بسیاری از بزرگترین شرکت های آن مانند غول گاز طبیعی گازپروم در این شهر واقع شده است.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ یک دروازه بزرگ تجاری، مرکز مالی و صنعتی روسیه است که در تجارت نفت و گاز، کشتی سازی، صنعت هوافضا، رادیو و الکترونیک، نرم افزار و کامپیوتر تخصص دارد. هزینه های زندگی برای یک خانواده ۴ نفره در شهر سن پترزبورگ معادل ۱۸۰۰ دلار تخمین زده می شود. این هزینه در مقایسه با هزینه های زندگی در شهرهای دیگر دنیا بسیار پایین تر می باشد.

با توجه به بازار کار مناسب در رشته هایی نظیر ماشین سازی، ماشین آلات سنگین و حمل و نقل، از جمله مخازن و سایر تجهیزات نظامی، معدن، ساخت ابزار، علاقه مندان و متخصصان در رشته های عنوان شده، از شانس بالاتری برای ورود به بازار کار برخوردار می باشند.

نیژنی نووگورود

به واسطه قدمت و گذشته شهر نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)، بعضی ها این شهر را پایتخت سوم روسیه می نامند. این شهر، در میانه های قرن نوزدهم، پایتخت تجاری امپراتوری روسیه بود و صنعتش حسابی رونق داشت. اهمیت تجاری این شهر در قرن نوزدهم چنان بود که می گفتند سن پترزبورگ سر، مسکو قلب و نیژنی نووگورود هم کیف پول روسیه است.

شهرهای روسیه

برای آشنایی روش های ورود به کشور روسیه، مقاله مهاجرت به روسیه کمک شایانی به شما می کند.

پر جمعیت ترین شهرهای روسیه کدامند؟

روسیه با  میلیون نفر به عنوان نهمین کشور پر جمعیت دنیا شناخته می شود. اما به واسطه وسعت زیاد این کشور، تراکم بسیار پایین می باشد. جمعیت در روسیه اروپا، نزدیک کوه های اورال و جنوب غربی سیبری متراکم است. ۷۳٪ از جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند و ۲۷٪ در مناطق روستایی. مسکو، یکی از بزرگترین شهرهای جهان و بزرگترین شهر در اروپا در این کشور واقع شده است. از دیگر شهرهای روسیه می توان به سن پترزبورگ، نووسیبیرسک ، یکاترینبورگ و نیژنی نوگورود اشاره کرد.

شهر مسکو

پرجمعیت ترین و پایتخت کشور روسیه، شهر ققنوس روس یا همان مسکو می باشد. جمعیت این شهر از سال ۱۸۹۷ (۱٫۰۳۸٫۶۲۵) نفر تا سال ۲۰۱۰ (۱۱٫۵ میلیون نفر) به طور پیوسته در حال افزایش است. جمعیت از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ با رشد ۱۰٫۸٪ همراه بوده است. بر اساس سرشماری رسمی ۲۰۱۰ ، بیشتر قومیت این شهر را روسها (۹۱٫۶۵٪)، اوکراینی (۱٫۴۲٪)، ارمنی (۰٫۹۸٪) و یهودی (۰/۵) تشکیل داده اند. این شهر در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است که به عنوان پرجمعیت ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیا معروف است.

شهر سن پترزبورگ

سن پترزبورگ، یکی از شهرهای روسیه می باشد که از حیث جمعیت در رتبه دوم قرار دارد. این شهر در شمال غربی کشور روسیه واقع شده است. با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۷ حدود ۵ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند. برخی از اقوام اصلی در این شهر شامل روس ها (۸۰٫۱٪) ، یهودیان (۰٫۵٪) ، ارمنی هستند. از دیگر اقوامی که در شهر سن پترزبورگ زندگی می کنند می توان به  (۰٫۶٪) ، تاتارها (۰٫۶٪) ، بلاروسی ها (۰٫۸٪) و اوکراینی (۱٫۳٪) اشاره کرد.

نووسیبیرسک

نووسیبرسک (Novosibirsk) پرجمعیت ترین شهر روسیه آسیا با بیش از ۱٫۴۷ میلیون نفر جمعیت است. جمعیت شهر از ۱٫۴۳ میلیون نفر در سال ۱۹۸۹ به ۱٫۴۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت. نووسیبرسک بیش از هشتاد ملیت و قومیت که اصلی ترین آنها روس ها، بلاروس، یهودی، آلمانی، یاکوت، تاتار می باشد را در خود جای داده است.

وسیع ترین شهرهای کشور روسیه کدامند؟

از حیث وسعت کشور روسیه دو برابر وسعت کانادا که دومین کشور وسیع جهان است را دارا می باشد. بر اساس ساختار زمین شناسی، روسیه را می توان به دو بخش اصلی غربی و شرقی تقسیم بندی کرد که تقریباً در امتداد خط رودخانه بتیزی قرار دارند. در بخش غربی، که حدود دو پنجم از مساحت روسیه را اشغال می کند، دشت ها بر مناطق وسیعی حاکم هستند. در بخش شرقی بخش عمده ای را کوهستان تشکیل می دهد، اگرچه برخی از مناطق مرتفع وجود دارد. با توجه به این عوامل توپولوژیک، روسیه ممکن است به هشت منطقه تقسیم شود:

 1. منطقه مرکزی فدرال
 2. منطقه فدرال جنوبی
 3. منطقه فدرال شمال غربی
 4. منطقه فدرال خاور دور
 5. منطقه فدرال سیبری
 6. منطقه فدرال اورال
 7. ناحیه فدرال ولگا
 8. منطقه فدرال قفقاز شمالی

از وسیع ترین شهرهای روسیه می توان به شهرهای مسکو ۲,۵۱۱ کیلومتر مربع، سن پترزبورگ ۱,۴۳۹ کیلومتر مربع، ولگوگراد ۸۵۹٫۴ کیلومتر مربع و پرم با ۸۰۳ کیلومتر مربع اشاره کرد.

کدام شهر برای زندگی مناسب تر است؟

شهرهای روسیه تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند بنابراین کسب اطلاعات پیرامون این شهر ها کمک بسیار بزرگی به متقاضیان خواهد کرد. برای انتخاب اینکه کدامیک از شهر های روسیه برای متقاضیان مناسب تر است. می بایست نگاهی به خصوصیات و اولویت های مورد علاقه خود بیندازید و شهرهایی را انتخاب کنید که از همه لحاظ مناسب تان باشد. در ادامه قصد داریم به معرفی سه شهر که برای کار و زندگی مناسب هستند اشاره ای داشته باشیم.

برای اطلاع از شرایط کاری در این کشور به صفحه کار در روسیه مراجعه نمایید.

مسکو

شهرهای روسیه

بهترین شهر برای تحصیل

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل کشور روسیه را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می کنند. از همین رو انتخاب بهترین شهرهای روسیه از حیث تحصیل در این بخش به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور کمک شایانی می کند. با توجه به رتبه بندی برترین دانشگاه های کشور روسیه، شهرهای مسکو، سن پترزبورگ و نووسیبرسک به عنوان برترین شهرهای روسیه شناخته می شوند.

 • Lomonosov Moscow State University
 • Novosibirsk State University
 • Saint Petersburg State University
 • Tomsk State University
 • Bauman Moscow State Technical University

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کشور روسیه، با مطالعه مطلب تحصیل در روسیه موجود در وب سایت آریاناپارس قادر خواهند بود شرایط تحصیل در این کشور را جویا شوند و در صورت تمایل برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها
ثبت نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *