به نظر شما کشور نروژ تا چه اندازه مقصد مناسبی برای مهاجرت شما می باشد؟ آیا تحصیل رایگان در این کشور دلیل کافی برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور می باشد؟  در مقاله پیش رو قصد داریم جنبه های مختلف مهاجرت به این کشور سرسبز اروپایی را بررسی کنیم.

شرایط مهاجرت به نروژ

برای مهاجرت به این کشور از حوزه اسکاندیناوی می توانید از روش های مختلفی مانند تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج اقامت دائم نروژ را بدست آورید. در هر شرایط سنی باشید می توانید از طرق مختلف مهاجرتی وارد این کشور گردید و پس از چند سال اقامت دائم و پاسپورت کشور نروژ را اخذ نمائید.

شاید بهترین روش مهاجرت به نروژ را بتوان کار در این کشور دانست. درآمدهای کاری در نروژ بالاست و به دلیل بودن فرصت های شغلی زیاد افراد دارای امنیت شغلی نیز هستند. درآمدها در نروژ بالاست و میزان درآمد بستگی به مهارت و توانائیهای فرد دارد.

دیگر روش مناسب برای مهاجرت به نروژ تحصیل در این کشور است چرا که منجر به یافتن شغل مناسب تر پس از تحصیل و هم چنین دریافت اقامت دائم خواهد شد. در ادامه بیشتر راجع به روش های مختلف مهاجرت صحبت خواهیم نمود.

روش های مهاجرت به نروژ

روش های مهاجرت به نروژ

پیش از این اشاراتی به روش های مهاجرت به نروژ نمودیم. تحصیل، کار و … روش های ورود به این کشور بودند که در این قسمت بیشتر راجع به آنها صحبت خواهیم نمود.

به خاطر داشته باشید که بهترین روش مهاجرت به نروژ برای هر شخص می تواند متفاوت باشد. مشورت با وکلای مجرب مهاجرتی می تواند مسیر مهاجرتی روشنی را پیش رویتان قرار دهد.

مهاجرت تحصیلی به نروژ

دانشگاه های نروژ را می توان در رده بهترین دانشگاه های دنیا قرار داد چرا که از نظر علمی در سطح بالایی قرار دارند و هیچ گونه تبعیضی بین دانشجویان خارجی و ایرانی وجود ندارد. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ عمدتا به زبان نروژی صورت می گیرد.

دانشجویان کارشناسی اجازه کار به مدت ۱۰ ساعت در هفته را دارند که به واسطه آن قسمتی از هزینه های زندگی تامین خواهد شد. تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی می باشد و با بورسیه های متعددی همراه می باشد. افراد برای تحصیل در این مقاطع باید نمره آیلتس حداقل ۶٫۵ و نمره تافل بالای ۸۰ داشته باشند.

دانشجویان ارشد اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را دارند و تحصیل در دانشگاه های رایگان گاها با آزمون همراه می باشد. تحصیل در مقطع دکتری در نروژ نسبت به مقاطع دیگر راحت تر است. دکتری در نروژ کار محسوب می گردد و دانشجویان حقوقی دریافت خواهند نمود که به واسطه آن مالیات پرداخت خواهند نمود، بنابراین دکتری در نروژ جزو سال های اقامت شخص محسوب می گردد.

دریافت اقامت دائم در نروژ پس از دوره دکتری به راحتی اتفاق خواهد افتاد، دانشجویان قادر به افتتاح حساب بانکی می باشند و می توان از طریق دریافت اقامت دائم خود برای نزدیکان خود ویزا دریافت نمایند. برای ورود به مقطع دکتری می بایست رزومه مناسبی داشته باشید. پس از اتمام تحصیل و یافتن شغل مناسب و پرداخت به موقع مالیات ها قادر به دریافت اقامت دائم این کشورخواهید بود.

مهاجرت کاری به نروژ

فرصت های شغلی در نروژ رو به افزایش است و افرادی که نیروی متخصص می باشند می توانند به راحتی در نروز شغل مناسب بیابند. در دست داشتن رزومه کاری یکی از الزامات جستجوی کار می باشد. جستجوی کار در نروژ به این صورت می باشد که کارفرما فرصت شغلی مورد نظر را به مدت ۳ ماه در نروژ و ۳ ماه در محدوده شنگن آگهی می نماید و در صورتی که نیروی مورد نظر را نیافت می تواند از کشورهای یگر نیروی شغلی مورد نظر را جذب نماید.

بنابراین یافتن شغل مورد نظر در کشور نروژ بدون حضور در این کشور و یا داشتن تحصیلاتی در نروژ به آسانی صورت نمی گیرد. تحصیل در نروژ می تواند تاثیر مثبتی در یافتن کار داشته باشد. در نروژ ویزای ۶ ماهه ای وجود دارد که به واسطه آن افراد قادر به جستجوی کار در این کشور می باشند، البته باید خاطر نشان نمود که دزیافت این نوع ویزایی برای ایرانیان چندان روش ساده ای نمی باشد.

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

ویزای ازدواج یکی از ساده ترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد و سبب می شود که پس از گذشت زمانی مشخص اقامت دائم اخذ گردد. یکی از شروط اصلی برای اثبات ازدواج در نروژ نشان دادن مدارکی دال بر آشنایی دو ساله افراد می باشد که می تواند به واسطه یکسری عکس و ویدیو قابل اثبات باشد. همسر می تواند درخواست ویزای خانوادگی داده و ازدواج در یک فضای قانونی صورت گیرد.

پس از گذشت ۲ سال از زندگی مشترک دو نفر، در صورتی که تشخیص داده شود ازدواج شما واقعی می باشد می توان برای دریافت اقامت دائم اقدام نمود. در طول این ۲ سال می توان شغل مناسبی یافت و سرمایه را افزایش داد. افرادی که صاحب فرزند می شوند شانس بیشتری خواهند داشت و پس از گذشت ۷ سال تابعیت نروژ را بدست خواهند آورد.

برای دریافت پاسپورت این کشور باید درآمد کافی و مسکن داشت و پس از اخذ پاسپورت این کشور می توان از حقوق شهروندی بهره مند گردید. اگر ازدواج شما صوری باشد حتی اگر اقامت دائم این کشور را بدست آورده باشید، دولت این گواهی را باطل خواهد نمود و مشکلات جدی برای شخص بوجود خواهد آمد.

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کشور نروژ از طریق ثبت شرکت و یا روش های دیگر از جمله روش های پر اهمیت می باشد. در این زمینه از طریق ۳ روش می توان اقدام نمود. روش اول راه اندازی یک شرکت با مسوولیت محدود می باشد که با نام اختصاری AS نامیده می شود. روش دوم ثبت شرکت محدود عمومی می باشد که ASA نام دارد و روش سوم ثبت یک شعبه از دفتر مورد نظر می باشد.

شرکت هایی که در روش اول سرمایه گذاری می شوند برای آن دسته از افرادی مناسب می باشند که کسب و کار کوچکی دارند و احتیاج به سرمایه گذاری حداقل معادل ۳۰ هزار کرون دارد. در این مورد نیاز به هیئت سرپرستی و یک سهام دار می باشد و ۵۰ درصد از اعضای شرکت باید مقیم نروژ باشند.

در گزینه دوم یعنی شرکت محدود عمومی، یک شرکت بزرگ با یک قالب استاندارد جهانی می باشد. سرمایه ای که در این شرکت قرار داده می شود، سرمایه ای مشارکتی است که در وضعیتی عمومی قرار می گیرد. در این روش احتیاج به یک میلیون کرون سرمایه می باشد که باید یک جا پرداخت گردد. این شرکت ها احتیاج به یک سهام دار و هیئت سرپرستی دارد ۵۰ درصد از اعضای آن باید مقیم نروژ باشند.

 مورد سوم مناسب افرادی می باشد که سرمایه کمتری دارند  در دو دسته قبلی قرار نمی گیرند. این گروه شعبه ای از یک شرکت را در نروژ راه اندازی می نمایند و سود و زیان و مالیات بر اساس شرکت مادر ارزیابی خواهد شد. شعبه مورد نظر باید در اداره کسب و کار به ثبت برسد.

با داشتن شرکت در نروز می توانید پس از ۵ سال اقامت دائم این کشور را بدست آورید و چند سال پس از آن به پاسپورت نروژ را اخذ نمائید. افراد با ثبت شرکت حساب های بانکی افتتاح می نمایند و علاوه بر ورود به یک کار جدید برای سایر افراد نیز اشتغال زایی می نمایند.

پناهندگی در نروژ

اقامت ۳ ساله در کشور نروژ برای تمامی افرادی که از طریق پناهندگی وارد این کشور می گردند ممکن می باشد. پس از ۳ سال اقامت تعیین می گردد که آیا این افراد اجازه اقامت دائم در نروژ خواهند داشت یا خیر. پناهندگی یکی از روش های پر ریسک مهاجرتی می باشد و مجموعه آریاناپارس به تمامی شما دوستان عزیز توصیه می نماید که حتی الامکان از این طریق وارد نروژ نشوید و از روش های قانونی مهاجرت اقدام نمائید. آریاناپارس خود هیچ گونه فعالیتی در این زمینه ندارد و تنها از روش های قانونی اقدام به مهاجرت برای شما دوستان عزیز می نماید.

در روش پناهندگی افراد پس از ورود به کشور نروژ درخواست خود را با دلایل به دولت اعلام نموده تا ارزیابی گردد. در صورت موافقت با کیس پناهندگی درخواست تائید می گردد و کمپ هایی برای زندگی همراه با حقوق در اختیار افراد قرار خواهد گرفت. افراد بنا به دلایل مختلفی همچون بلایای طبیعی، وضعیت مالی نادرست، جنگ و غیره اقدام به پناهنده شدن در کشوری دیگر می نمایند.

مهاجرت از طریق تولد فرزند به نروژ

کشور نروژ در اهدای تابعیت به فرزندان متولد شده در خاک خود از قانون خون تبعیت می کند بدین معنا که اگر فرزندی در نروژ متولد شود، پدر یا مادر او باید مقیم نروژ باشند تا فرزند هم بتواند تابعیت این کشور را بدست آورد. احتیاجی به رسمی بودن ازدواج پدر و مادر فرزند نمی باشد.

پیروی  از قانون خاک در کشور نروژ با محدودیت هایی همراه می باشد به طوری که اگر پدر و مادر فرزند متولد شده نروژی نباشند طبق شرایط خاصی به فرزند تابعیت داده می شود در حالی که تولد فرزندان در کشورهایی که از قانون خاک تبعیت می نمایند تحت هر شرایطی منجر به اخذ تابعیت فرزند خواهد شد.

هزینه های مهاجرت به نروژ

هزینه های مهاجرت به نروژ

در هر کدام از روش های مهاجرتی که تا به این جا نام برده شد، افراد هزینه هایی را متحمل خواهند شد که در هر کدام از آنها متفاوت می باشد. برخی از روش های مهاجرتی در نروژ هزینه چندانی ندارند، به عنوان مثال افرادی که با پیشنهاد شغلی و عقد قراردادهای کاری وارد نروژ می گردند، در ابتدای راه هزینه چندانی نخواهند داشت.

هزینه های زندگی در نروژ

اطلاع از هزینه های زندگی در کشور نروژ یکی از مهم ترین نکات برای مهاجرت هر شخص می باشد، چرا که تا زمانی که افراد از ریز هزینه ها اطلاع کافی نداشته باشند نمی توانند با برنامه ریزی هر چه دقیق تر وارد این کشور گردند.

نروژ را می توان در دسته کشورهای گران نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی قرار داد. پیدا کردن محل سکونت بخصوص زمانی که قصد تحصیل در نروژ را دارید می بایست از اولویت های شما باشد. سکونت در نروژ گران است و اگر قصد اجاره ملک ارزان در نروژ را داشته باشید می توانید یک اتاق در روستاهای نروژ اجاره نمائید.

یکی از محبوب ترین روستاهای تروندهیم موهولت نام دارد که تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را در خود جای داده است.

چنانچه با دوستان خود زندگی کنید و در حومه شهر سکونت داشته باشید هزینه مسکن کمتری پرداخت خواهید نمود. هزینه های اجاره خانه در نروژ به اختصار بیان می گردد:

 • اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر: ۱۰۰۰ یورو در ماه
 • اجاره یک اتاق در مرکز شهر: ۶۰۰ یورو در ماه
 • اجاره آپارتمان ۱ خوابه در خارج شهر ۸۰۰ یورو در ماه
 • اجاره یک اتاق در خارج شهر: ۴۰۰ یورو در ماه
 • هزینه های حمل و نقل

یکی از مواردی که شامل هزینه های زیادی در نروژ می گردد، حمل و نقل است که حدود ۵۰ یورو در ماه می باشد. برای اینکه هزینه هایتان را کاهش دهید بهتر است در نروژ از دوچرخه استفاده کنید. به دلیل نزدیکی سوئد با نروژ و هزینه سفر ارزان به این کشور بسیاری از مردم برای خرید به سوئد می روند چرا که هزینه ها در این کشور پائین تر می باشد.

هزینه های مواد آموزشی در نروژ

هزینه های خرید کتب آموزشی در نروژ کم نیست بنابراین اگر بخواهید کتب آموزشی اتان را خودتان بخرید هزینه های زیادی باید پرداخت نمائید. در این موارد پیشنهاد می گردد از کتب دست دوم استفاده نمائید. بسیاری از دانشجویانی که فارغ التحصیل می شوند و به پول احتیج دارند کتب خود را برای فروش با قیمت های کمتری در اختیار سایر دانشجویان قرار می دهند.

وکیل مهاجرت به نروژ

وکیل مهاجرت می تواند روند انجام کار را برای متقاضیان آسانتر کند. لزوم انجام کارها در یک بازه زمانی مشخص، گردآوری مدارک مورد نیاز به صورت صحیح از جمله مواردی می باشد که یک وکیل مهاجرت به خوبی می تواند شما را در آن زمینه راهنمایی کند.

انتخاب وکیل مهاجرت امری بسیار ضروری می باشد چرا که می تواند تاثیرات بسزایی در آینده شخص داشته باشد. مشورت با شخصی که آشنا به امور بین الملل باشد و قوانین حقوقی کشورهای مختلف را می داند می تواند افراد را در یافتن مسیر مناسب یاری دهد.

وکیل مهاجرت در ایران با آن مفهوم وجود ندارد و بر اساس قوانین مهاجرتی تمامی وکلای دادگستری اجازه مشاوره حقوقی در زمینه ها مختلف را دارند. مسائل حقوق بین الملل به صورت کامل در دانشگاه های ایران تدریس می گردند.

چه کسانی واجد شرایط هستند؟

وکلای دادگستری در ایران پس از فارغ التحصیلی از دانشکده حقوق در آزمون وکالت شرکت نموده و پس از قبولی در آزمون و گذراندن دوره کارآموزی ۱۸ ماهه پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری دریافت خواهند نمود. بنابراین دو مرجع برای اعطای این پروانه وجود دارد:

 • کانون وکلای دادگستری
 • هیآت اجرایی مشاورین وکلای قوه قضائیه

افرادی که از این ۲ نهاد پروانه دریافت می کنند می توانند دفتر وکالت تاسیس نمایند و در مباحث حقوقی به شما یاری دهند. پس دقت داشته باشید افرادی که از این دو نهاد پروانه وکالت نداشته باشند نمی توانند در امور حقوقی و مهاجرتی دخالت نمایند. متقاضیان مهاجرت باید دقت نمایند افرادی که واجد شرایط نیستند می توانند با مشاوره های اشتباه در امور مهاجرتی تاثیرات مخربی بر تصمیمات شخص داشته باشند.

مزایای مهاجرت به نروژ

مزایای مهاجرت به نروژ

چرا باید نروژ را به عنوان مقصد زندگی خود در آینده انتخاب نمائیم؟ زندگی در نروژ چه مزایایی دارد؟ آیا زندگی در این کشور اروپایی می تواند نیازهای مادی و معنوی اشخاص را تا اندازه زیادی برآورد؟ اینها سوالاتی می باشند که هر متقاضی مهاجرت به نروژ می تواند از خود بپرسد. در این بخش از مقاله به بررسی مزایای زندگی در نروژ می پردازیم.

زبان انگلیسی

بیشتر مردم در نروژ انگلیسی صحبت می کنند، باید بدانید که قبض های مالیات هم یک نسخه انگلیسی دارند. تمرین زبان انگلیسی برای نروژی ها با مهاجرانی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند قابل اهمیت است پس اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید نگران ندانستن زبان نروژی نباشید.

شرایط ایده آل کاری

نروژ از آن دسته کشورهایی می باشد که می توانید در همه جای آن کمپ بزنید و لذت ببرید. ساعات کاری در نروژ در وضعیت متعادلی قرار دارد و افراد ماهی ۳۷٫۵ ساعت کار می کنند. پدران بعد از تولد  فرزند تا ۳ سال اول می توانند تا ۱۲ هفته مرخصی با حقوق بگیرند.

افراد بالای ۶۷ سال ماهیانه ۱۰۰۰ دلار از دولت حقوق دریافت می نمایند. بانک های نروژ سرویس های آنلاین بسیار خوبی دارند و پس از افتتاح حساب به راحتی می توانید تمام امور بانکی خود را به صورت آنلاین انجام دهید. انتقال پول و پرداخت قبوض به راحتی انجام می گیرد.

خدمات درمانی

سرویس های درمانی در نروژ از کیفیت بالایی برخوردار می باشد، از زمانی که اقامت دائم این کشور را بدست آورید بسیاری از خدمات درمانی برای افراد رایگان خواهد بود. طبق WHO سازمان بهداشت جهانی سیستم سلامت دانمارک در رتبه یازدهم دنیا قرار دارد در حالی که آمریکا رتبه سی و هشتم را دارد.

منابع طبیعی

نروژ منابع نفت و گاز فراوانی دارد که آن را به کشوری ثروتمند تبدیل نموده است. جمعیت نروژ حدودا ۶ میلیون نفر است که با توجه به مساحت آن برای همه جا و فضای زیادی وجود دارد. زندگی در فضای شهری نروژ به معنای دیدن آسمان خراش ها و برج های عظیم نیست، بلکه در محیطی زندگی خواهید کرد که از فضای شهر آن لذت می برید.

کیفیت زندگی

امید به زندگی در کشور نروژ ۸۱ سال است و طبق شاخص OECD این کشور در رده خوشحال ترین کشورهای دنیا قرار دارد. آمار جرم و جنایت در نروژ بسیار پایین است و این کشور نهایتا ۴۰۰۰ زندانی دارد و مسئله شگفت انگیز این است که تکرار جرم و جنایت در این کشور کم است که به دلیل آموزش های درستی می باشد که به زندانیان داده می شود.

معایب مهاجرت به نروژ

علی رغم مزایای زیادی که در کشور نروژ برای زندگی وجود دارد، مواردی نیز هستند که ممکن است برای بسیاری از افراد ایجاد مشکل نمایند. آگاهی از تمام این موارد می تواند در انتخاب افراد تاثیر گذار باشد.

تسلط به زبان نروژی

یکی از مشکلاتی که می توان به آن اشاره نمود پیدا کردن کار در کشور نروژ می باشد. سطح بالای مهارت و دانش افراد باعث شده است یافتن جایگاه مناسب شغلی کمی سخت باشد. اگر زبان نروژی ندانید کار پیدا کردن شما سخت تر خواهد شد و شرکت ها به سختی شما را انتخاب خواهند نمود. زبان نروژی در زمینه های تجاری زبان رسمی افراد تلقی می شود.

یکی از موارد مهم دیگر که برای بسیاری از افراد چالش محسوب می گردد زبان نروژی است. یادگیری زبان نروژی به نسبت زبان انگلیسی پیچیده تر است. اگر زبان ندانید در بسیاری از امور مانند کار و تحصیل به مشکل برخواهید خورد. پس یادگیری زبان یکی از اصلی ترین مواردی است که ممکن است افراد را دچار چالش نماید.

هزینه های زندگی

هزینه های بالای زندگی یکی دیگر از معایب مهم زندگی در نروژ می باشد. همانطور که در بخش هزینه ها توضیح داده شد هزینه هایی مثل مسکن در نروژ از دغدغه های اصلی دانشجویان می باشد.

شرایط آب و هوایی

هوای بارانی و سرد نروژ برای مهاجرانی که از کشورهایی با هوای آفتابی و گرم وارد نروژ می گردند سخت تر می باشد. نیمی از سال آفتابی و نیمی دیگر از سال هوا تاریک است که ممکن است برای بعضی از افراد قابل تحمل نباشد. زمستان های نروژ ممکن است باعث افسردگی در افراد گردند پس اگر به نروژ مهاجرت نمودید ورزش و فعالیت های شادی آور روزانه را فراموش نکنید تا دچار افسردگی احتمالی در زمستان نشوید.

نتیجه گیری

نروژ یکی از کشورهای با کیفیت در اتحادیه اروپا می باشد و استانداردهای زندگی در آن بسیار بالاست. با توجه به اینکه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی یکی از بهترین گزینه های مهاجرت محسوب می گردد و تحصیل در این کشور نیز رایگان می باشد بنابراین می تواند یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت باشد ولی با توجه به هزینه های بالای زندگی در نروژ و شرایط آب و هوایی سرد و بارانی در فصول مختلف سال، شاید این کشور بهترین گزینه برای خیلی از افراد نباشد و بسیار وابسته به روحیات افراد می باشد.

آیا تا به حال به مهاجرت به این کشور با کیفیت اسکاندیناوی فکر کرده اید؟ آیا نروژ را گزینه مناسبی برای مهاجرت می دانید؟ چه چیزهایی در رابطه با این کشور به شما کمک بیشتری خواهد کرد تا نروژ را بهتر بشناسید؟

مشاورین آریاناپارس در ساعات مختلفی از روز آماده پاسخگویی به تمامی این سوالات شما دوستان عزیز می باشند. با دریافت مشاوره رایگان تلفنی مسیر مهاجرتی مناسبی را برای آینده خود انتخاب نمائید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  4 پاسخ به “مهاجرت به نروژ”

  1. علی گفت:

   سلام
   چه راهی برای سفر توریستی به نروژ هست .
   یا بهتر بپرسم بهترین راهی که برای یه سفر در مدت زمان کوتاه به نروژ هست چطوره.
   مسافرت به صورت یک هفته ای یا یک‌ماه یا هر روش دیگه .‌

  2. فرزاد گفت:

   سلام و خسته نباشید خدمت شما غزیزان . فرزاد هستم مهندس عمران با ۱۴ سال سابقه حضور در کارگاههای عمرانی . علی الخصوص سرپرستی کارگاه احداث فرودگاه . آیا من با کمک شما میتونم در یکی از کشورهای اروپایی کار پیداکرده و اقامت بگیرم ؟ با تشکر

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای اخذ ویزای کاری در کشور نروژ باید مدرک b2 زبان نروژی را داشته باشید و شما یا باید درخواست کار مستقیم از کارفرما داشته و یا اسکیلد ورکری از طریق سفارت اقدام نمایید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مهاجرت به نروژ مهاجرت به نروژ مهاجرت به نروژ مهاجرت به نروژ مهاجرت به نروژ

  شبکه های اجتماعی

  arrow up