مهندسی عمران در کانادا

تحصیل رشته مهندسی عمران در کانادا

رشته عمران یکی از برترین رشته های مهندسی در دنیا می باشد. در همین راستا متقاضیان رشته مهندسی عمران در کانادا می توانند با تحصیل در این کشور آینده روشنی را برای خود رقم بزنند. مشاورین موسسه مهاجرتی آریاناپارس با گرد آوری شرایط تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا ، به آن دسته از متقاضیان علاقه مند به این رشته کمک می کنند تا انتخاب های برتری را داشته باشند.

مهندسی عمران در کانادا یکی از شاخه های مهندسی حرفه ای به حساب می آید  که با طراحی، ساخت و نگهداری سازه های طبیعی و مصنوعی همانند ساخت های شهری و صنعتی، زیرساخت های حمل و نقل، پل ها، تونل ها، تسهیلات هیدرو تکنیکال همانند سدها، کانال ها یا مجراهای آب، سیستم های فاضلاب، ساختارهای نواحی متزلزل و … سر و کار دارد.

دانشجویان می توانند در گرایش های مختلفی از این رشته تخصص یابند و به این علت داشتن مدرک مهندسی عمران فقط به عنوان یک شغل به حساب نمی آید چرا که به واسطه گستردگی این رشته فارغ تحصیلان می توانند در حوزه های متنوعی از مشاغل پیمان کاری و ساخت و ساز گرفته تا مشاغل مدیریتی و نظارتی فعالیت خود را ادامه دهند.

گرایش های رشته مهندسی عمران در کانادا

برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا دانشجویان می توانند برای گرایش های زیر اقدام کنند. انتخاب گرایش های عنوان شده به علاقه مندی افراد بستگی دارد.

 • مهندسی مواد
 • مهندسی سواحل
 • مهندسی ساختمان
 • مهندسی زلزله
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی ژئو تکنیک (خاک و پی)
 • مهندسی منابع آب
 • مهندسی سازه
 • نقشه برداری
 • مهندسی حمل و نقل
 • مهندسی قانونی
 • مهندسی شهری یا روستایی
 • مهندسی کنترل

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا

دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف در رشته مهندسی عمران در کانادا باید مدارکی را برای اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه دهند.

 • دوره کارشناسی

 1. مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 2. گذراندن پیش نیازهای دروس ریاضی، فیزیک و شیمی با حد نصاب تعیین شده در دانشگاه مد نظر
 3. مدرک زبان
 4. ریز نمرات
 • دوره کارشناسی ارشد

 1. مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 2. مدرک زبان با نمره حدود ۶٫۵ در آزمون آیلتس
 3. مدرک لیسانس و ریز نمرات
 4. توصیه نامه از اساتید
 5. کسب حداقل معدل مورد نیاز
 • دوره دکترا

 1. مدرک زبان با نمره حدود ۶٫۵ یا ۷ در آزمون آیلتس
 2. مدرک لیسانس و ریز نمرات
 3. توصیه نامه از اساتید
 4. مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات
 5. در برخی دانشگاه ها به مدرک GRE نیاز دارید
 6. پروپزال

زبان تدریس رشته مهندسی عمران در کانادا

در مبحث زبان هم این نکته حائز اهمیت است. بدین صورت که متناسب با دانشگاه مورد نظر در هر ایالت، نمره ای مشخص برای دانش زبان انگلیسی و فرانسوی نیاز است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا، اخذ نمره ۶ در آزمون آیلتس و یا نمره های مشابه در آزمون تافل الزامی است ولی داوطلب می تواند دوره های آموزش زبان انگلیسی را در کشور کانادا و قبل از شروع دوره های دانشگاهی خود سپری کنند.

علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک مورد نظر را ندارند نگران نباشند. مؤسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

دانشگاه های برتر در رشته مهندسی عمران در کانادا

دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا می توانند در برترین دانشگاه های دنیا پذیرش بگیرند. رتبه های علمی دانشگاه های کانادا در رشته مهندسی عمران مناسب می باشد و حق انتخاب را برای دانشجویان دشوار می کند.

از همین رو توصیه مشاورین برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد به آن دسته از دانشجویان انتخاب بر اساس شرایط کاری، هزینه تحصیل و ایالت مناسب برای زندگی باشد.

 1. دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه ۲۷
 2. دانشگاه تورنتو رتبه  ۳۱
 3. دانشگاه مک گیل رتبه ۵۱ تا ۱۰۰
 4. دانشگاه واترلو رتبه ۵۱ تا ۱۰۰
 5. دانشگاه کوئین رتبه ۱۰۱ تا ۱۵۰
 6. دانشگاه مونترال کانادا رتبه ۱۰۱ تا ۱۵۰
 7. .دانشگاه آلبرتا رتبه  ۱۰۱ تا ۱۵۰
 8. دانشگاه کلگری رتبه ۱۰۱ تا ۱۵۰
 9. دانشگاه کنکوردیا رتبه  ۱۵۱ تا ۲۰۰
 10. دانشگاه مک مستر رتبه  ۱۵۱ تا ۲۰۰
 11. دانشگاه وسترن انتاریو رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰

دانشگاه های عنوان شده کانادا میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در رشته عمران قرار دارند. ۲ مورد از آنها میان ۳۵ دانشگاه برتر و دو مورد دیگر میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در رشته مهندسی عمران واقع شده اند.

مسیر شغلی مهندسی عمران در کانادا

به عنوان یک مهندس عمران،‌ فرد در ابتدای ورود به این حوزه با عنوان مهندس جونیور (تازه وارد) شروع به کار کرده و برای پرورش مهارتها و دانش فنی تحت نظارت یک مربی آموزش خواهد دید. بعد از این مرحله برای پیشرفت شغلی باید مجوز مهندس حرفه ای (PE) را کسب کند، زیرا فقط مهندسان حرفه ای می توانند مسئولیت پروژه های عمومی را در دست بگیرند. فرد متقاضی با کسب این مجوز می تواند به در نقش خود ارتقا پیدا کند.

این نکته بدین معناست که با کسب تجربه بیشتر و اثبات توانایی ها ممکن است واجد شرایط موقعیت های فنی ارشد و حتی موقعیت های مدیریتی همانند سرمهندس یا مدیر پروژه دست یابد. در صورت داشتن تجربه کافی می توانید شرکت ساختمانی و مشاوره ای خود را تاسیس کرده و یا در صورت داشتن مدرک دکترا می تواند به کار تدریس در دانشگاه یا انجام فعالیت های تحقیقاتی بپردازد.