خبر ویژه تا پایان اردیبهشت ماه با ظرفیت فقط 100نفر!! با مجموعه تماس بگیرید طرح شتاب آریاناپارس خبر ویژه

ویزای تحصیلی آلمان

کشور آلمان به دلیل کیفیت آموزش عالی، زیر ساخت های تحقیقاتی، آموزشی کم هزینه و آینده شغلی مناسب همواره مقصد جذابی برای علاقمندان است. از این رو اغلب مردم جهان معتقدند آلمان بهترین مکان برای تحصیل و زندگی به شمار می رود. تعداد افراد خارجی که آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند سالانه رو به افزایش است.

در این مقاله به شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان پرداخته می شود. با ما همراه باشید!!

شرایط ویزای تحصیلی آلمان

German Study Visa Requirements

کشور آلمان به دلیل فرصتها و امکانات متنوعی که در اختیار دانشجویان قرار می دهد همواره مورد توجه متقاضیان از سراسر جهان قرار می گیرد. ویزای تحصیلی آلمان به دلیل رایگان بودن نظام آموزشی در این کشور و داشتن دانشگاه های معتبر مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار دارد. دانشجویان قادر خواهند بود از طریق اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در این کشور، شانس خود را جهت یافتن کار افزایش دهند.

شرایط و قوانین تحصیل در این کشور را می توانید در مقاله تحصیل در آلمان مطالعه فرمایید.

اگر دانشجویان قصد داشته باشند بیش از ۹۰ روز جهت تحصیل در آلمان اقامت داشته باشند نیاز به اخذ ویزای تحصیلی آلمان خواهند داشت. دانشجویان می توانند پس از پایان تحصیلات، اقامت خود را برای ۱۸ ماه جهت یافتن کار تمدید کنند. به دلیل وجود دانشگاه ها و مراکز علمی-تحقیقاتی معتبر سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو از سراسر جهان از طریق ویزای تحصیلی وارد این کشور می شوند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان چه هستند؟

جهت درخواست ویزای تحصیلی آلمان می بایست مدارک لازم تهیه و توسط مترجم رسمی دادگستری ایران ترجمه شود. پس از ترجمه، مدارک می بایست به تایید وزارت امور خارجه برسد.

ویزای تحصیلی آلمان

گفتنی است کشور آلمان به اشخاصی ویزا می دهد که پذیرش تحصیلی خود را در دانشگاه و رشته ای معین دریافت کرده اند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 • اصل گذرنامه به همراه کپی (گذرنامه می بایست حداقل سه ماه پس از خاتمه ویزا اعتبار داشته باشد)
 • عکس رنگی جدید با زمینه سفید در ابعاد ۴*۳
 • پذیرش یا نامه تاییدیه ثبت نام از دانشگاه یا مراکز آموزش عالی آلمان
 • گواهی دال بر تامین هزینه تحصیل و زندگی در آلمان و گواهی بانکی
 • اصل و ترجمه آلمانی مدارک از دیپلم تا آخرین مقطع تحصیلی به همراه ریز نمرات و کپی های آن و ارائه نسخه تایید شده آن در سفارت
 • اصل و ترجمه گواهی سازمان سنجش مبنی بر قبولی کنکور سراسری
 • مدرک زبان
 • در صورتی که متقاضی مدارکی مربوط به سوابق شغلی و حرفه ای خود داشته باشد.
 • اصل شناسنامه به همراه کپی
 • c.v
 • انگیزه نامه
 • گواهی محل اقامت

قابل ذکر است شخصی که آلمان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کند، می بایست زبان آلمانی را بیاموزد. متقاضیان بین المللی می توانند در برخی از دانشگاه ها به زبان انگلیسی تحصیل کنند. در این گونه موارد مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند IELTS یا TOEFL مورد نیاز است. اما به صورت کلی اگر متقاضیان قصد زندگی و یا کار پس از تحصیل در آلمان را داشته باشند، یادگیری زبان آلمانی کمک شایانی به آنها خواهد کرد.

اطلاع از شرایط زندگی در این کشور به متقاضیان تحصیل در آلمان کمک شایانی می کند. مطالعه مقاله زندگی در آلمان شما را در این زمینه یاری می رساند.

نحوه اقدام برای ویزای تحصیلی آلمان به چه ترتیب است؟

کشور آلمان به عنوان یکی از موفق ترین کشور های عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن با داشتن بیش از ۴۰۹ دانشگاه تراز اول، پس از آمریکا به عنوان بهترین و محبوب ترین مقصد تحصیلی به شمار می رود. از این رو قصد داریم نحوه اقدام ویزای دانشجویی آلمان را مورد بررسی قرار دهیم:

نامه پذیرش از دانشگاه های آلمان

از مهمترین موارد و پیش نیاز های اخذ ویزای تحصیلی آلمان می توان به انتخاب دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی و اخذ پذیرش اشاره کرد. جهت اخذ پذیرش می بایست از شرایط تحصیلی خود مطلع شوید. اگر مدرک تحصیلی شما مورد تایید دانشگاه های آلمان باشد و حداقل دو یا سه ترم (۴۰ واحد درسی) در دانشگاه تحصیل کرده باشید می توانید به صورت مستقیم و بدون گذراندن دوره کالج وارد دانشگاه شوید.

چنانچه شرایط فوق‌الذکر را نداشته باشید ملزم به سپری کردن دوره های کالج خواهید بود. متقاضیان جهت اخذ فرایند پذیرش دانشگاه ملزم به تکمیل فرم درخواست پذیرش، انجام پروسه ثبت نام، ترجمه آخرین مدارک تحصیلی، تاییدیه مدارک تحصیلی، تمکن مالی و بیمه خواهند بود.

تعیین وقت سفارت و درخواست ویزای تحصیلی آلمان

با توجه به حجم بالای درخواست برای ویزای تحصیلی آلمان در حال حاضر تعیین وقت سفارت آلمان تبدیل به پروسه زمان بری شده است. در حال حاضر تعیین وقت سفارت آلمان تنها از طریق سامانه آنلاین وب سایت انجام می پذیرد. برای رزرو وقت سفارت می بایست وارد وب سایت سفارت شده و در قسمت مربوطه اطلاعات شخصی خود را وارد نمایید و گزینه submit را بزنید.

پس از ثبت نام ایمیلی جهت تاییدیه از سوی سفارت آلمان حاوی شماره پیگیری دریافت خواهید کرد. در ایمیل دومی که از جانب سفارت برای شما ارسال می شود تاریخ و ساعت وقت مصاحبه شما اعلام می شود. گفتنی است متقاضیان پس از ۷ روز از دریافت ایمیل دوم زمان دارند تا آنرا تایید کنند در غیر اینصورت وقت آنها لغو خواهد شد.

شایان ذکر است سفارت در حال حاضر برای متقاضیان مقطع ارشد و دکترا که پذیرش مستقیم ورود به دانشگاه را دارند، این امکان را فراهم کرده است که طی مدت زمان کوتاه تری(حدود یک ماه) وقت سفارت خود را اخذ نمایند.

جمع آوری و ارائه مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

طبق اطلاعات ارائه شده توسط سفارت آلمان متقاضیان می بایست هنگام حضور در سفارت مدارک ذکر شده را ارائه کنند. از جمله مدارکی که می توان به آنها اشاره نمود عبارت اند از: فرم درخواست ویزا، عکس، گذرنامه، مدارک تحصیلی تایید شده و مدارک مورد نیاز سفارت.

مصاحبه حضوری و مراجعه به سفارت آلمان

پس از گذراندن مراحل قبل و رسیدن زمان تعیین شده از سوی سفارت، متقاضی می بایست بهمراه مدارک اعلام شده به سفارت مراجعه و با آفیسر پرونده خود مصاحبه انجام دهد. گفتنی است متقاضیان در روز مراجعه به سفارت می بایست مراحل بیومتریک (انگشت نگاری) را انجام دهند. پس از انجام مصاحبه و ارائه مدارک، گذرنامه به همراه برگه ای حاوی کد پیگیری به متقاضی داده خواهد شد. متقاضیان می بایست برای اطلاع از نتیجه و وضعیت ویزای تحصیلی خود منتظر ایمیل از جانب سفارت آلمان بمانند.

هزینه های درخواست ویزای تحصیلی

متقاضیان می بایست هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان را از طریق انتقال بانکی پرداخت کنند. این مبلغ حدود ۸۰ یورو می باشد. قابل ذکر است که هرگونه چک و یا کارت اعتباری قابل قبول نیست. حواله انتقال این مبلغ می بایست به نام کنسولگری آلمان در کشور متقاضی باشد گفتنی است نباید بیش از دو ماه از این حواله بگذرد. توجه داشته باشید که هزینه این ویزا قابل استرداد نمی باشد.

مدت زمان بررسی ویزای تحصیلی

لازم بذکر است پس از انجام مصاحبه و ارائه مدارک، زمان پاسخگویی به وضعیت ویزای تحصیلی همواره ثابت نیست، حتی در برخی موارد بر اساس پرونده دانشجو و مواردی مانند سابقه تحصیلی، مصاحبه و … زمان رسیدگی به پرونده کاهش می یابد و به کمتر از سه هفته می رسد.

شانس درخواست ویزای تحصیلی

تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور آلمان برای تمامی متقاضیان امکان پذیر است و شانس پذیرش وجود دارد اما نکته حائز اهمیت این است که تحصیل در اکثر مدارس این کشور به زبان آلمانی می باشد. مهمترین نکته اخذ ویزای تحصیلی آلمان این است که به دلیل عدم مهارت زبان آلمانی شانس کمی در دریافت این نوع ویزا خواهید داشت.

اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی رایگان هستند و از پیش نیاز های پذیرش در این مقطع داشتن مدرک زبان آلمانی است. گفتنی است اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دلیل دارا بودن دوره های آموزشی بیشتر به زبان انگلیسی شانس بالاتری دارد.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما عزیزان توصیه می کند برای هرگونه اقدام جهت مهاجرت به خارج از کشور اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط زندگی، کار یا تحصیل در کشور مقصد کسب نمایید.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

سوال های متداول شما


مدت زمان پاسخگویی سفارت در صورت ارائه تمامی مدارک به سفارت بین ۴ تا ۶ هفته تخمین زده می شود.

در حال حاضر با توجه به شرایط شانس ویزا برای دوره های زبان بسیار پایین می باشد و به دانشجویان توصیه می شود که مدرک زبان را برای مراجعه به سفارت اخذ نمایند.

تمکن مالی برای تحصیل در کشور آلمان معادل ۱۱ هزار یورو می باشد که دانشجویان باید برای مراجعه به سفارت این میزان در حساب خود داشته باشند.

در صورت اقامت بیش از ۶ ماه در کشورهای دیگر می توان وقت سفارت را از کشور مورد نظر دریافت کرد.

محدودیت سنی مختص به دوره های کارشناسی در کشور آلمان می باشد. برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در صورت ارائه سوابق کاری می توان اقدام نمود.

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

2 پاسخ به “ویزای تحصیلی آلمان”

 1. Omid گفت:

  با سلام
  من دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی دانشگاه سراسری بین المللی امام خمینی هستم ولی به دلیل مخالفت مدیران در محل کار مجبور به انصراف از تحصیل شدم. چون زن و بچه دارم و کارم هم خوب هست نمی توانم به خاطر تحصیلم در ایران قید کارم رو بزنم. مگر اینکه بتوانم پذیرش بگیرم.
  با توجه به قبولی من در دانشگاه سراسری، آیا امکانش هست که بتونم در دانشگاه آخن در همین رشته پذیرش بگیرم؟معدل کارشناسی مهندسی مکانیک جامدات ۱۳.۵ و کاردانی ماشین ابزار با معدل ۱۴.۱۷ و دیپلم فنی و حرفه ای ساخت و تولید.
  با تشکر

  • author14 گفت:

   با سلام و احترام
   تحصیل در کشور آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد دارای شرط معدل است که معدل بالای ۱۴ مورد تایید می باشد. در صورت کمتر بودن شانس پذیرش کمی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در آلمان به مقاله ای در این زمینه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *