تحصیل پرستاری در کانادا


بدون شک تحصیل پرستاری در کانادا از مزایای بی شماری برخوردار است و متقاضیان فراوانی دارد، یکی از دلایل تقاضای زیاد برای تحصیل در رشته پرستاری علاوه بر علاقه شخصی دانشجویان بین المللی بازار کار بسیار ایده ال این رشته تحصیلی در کانادا می باشد. در واقع پرستاری از جمله مشاغل پردرآمد در کانادا محسوب می شود.

با توجه به افزایش میانگین سنی افراد جامعه در کانادا نیاز افراد به مراقبت و پرستاری در حال افزایش است، در واقع پرستاران در کانادا علاوه بر درآمد مناسب از وجه اجتماعی بسیار بالایی نیز برخوردار می باشند. این شرایط باعث گردیده هر ساله تعداد دانشجویانی که برای تحصیل پرستاری در کانادا اقدام می نمایند افزایش یابد. در ادامه این مطلب با شرایط تحصیل در کانادا رشته پرستاری بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط تحصیل پرستاری در کانادا

Conditions for studying nursing in Canada

افراد پس از اتمام تحصیلات در مقاطع قبل از دانشگاه می توانند برای ورود به رشته پرستاری اقدام نمایند، دوره های تحصیلی در رشته پرستاری جهت اخذ مدرک کارشناسی معمولاً بین ۲ الی ۴ سال است، تمام استان های کانادا به استثنای کبک، نیاز به یک لیسانس پرستاری (BN یا BScN) برای ورود به حرفه را دارند. البته هر یک از ایالت های کانادا قوانین مختص به خود را دارند. در واقع هیچ فرآیند جامعی در سطح ملی، برای اخذ مجوز یا پروانه ی کار برای پرستاران در کانادا وجود ندارد، هر استان فرآیند ارزیابی و نظام پرستاری مجزایی دارد. به طور معمول پرستاری در کانادا به ۳ گروه اصلی تقسیم می شود که به شرح ذیل می باشد:

 • Registered Nurse _ RN
 • Licensed Practical Nurse _ LPN
 • Registered Psychiatric Nurse_ RPN

Registered Nurse

به طور کلی افرادی که علاوه بر گذراندن دوره تحصیلی ۴ ساله رشته پرستاری، آزمون های ملی کانادا برای اخذ مجوز کار را با موفقیت می گذرانند، به عنوان پرستاران دارای مجوز کار در کانادا (RN) شناخته می شوند. پرستاران دارای پروانه کار (یا یک کمک پرستار دارای پروانه کار) که تحت نظر یک RN فعالیت می کنند Registered Practical Nurse نامیده می شوند. برنامه های تحصیلی این پرستاران شامل برنامه ی تئوری و بالینی در حوزه ی مراقبت های پزشکی و جراحی است.

Licensed Practical Nurse

افرادی که دوره های تکمیلی ۲ ساله پرستاری را در کالج های کانادا گذراندن به عنوان LPN شناخته می شوند. دوره های LPN شامل دستورات تئوری و بالینی در بخش پزشکی و جراحی می باشند. این دسته از پرستاران نیز تحت پوشش RN مشغول به فعالیت خواهند شد.

Registered Psychiatric Nurse

Registered Psychiatric Nurse یا همان پرستار روانپزشکی دارای پروانه کار که به صورت مخفف به RPN مشهور است. برای دست یابی به این مدرک افراد می بایست دوره های ۲/۵ الی ۴ ساله تحصیلی در دانشگاه ها یا کالج های کانادا را بگذرانند. این دوره ها شامل دستورات تئوری و بالینی در حوزه روانپزشکی و پرستاری عمومی می باشد.

کانادا,کانادا,کانادا

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی کانادا

دریافت پذیرش تحصیلی در رشته پرستاری در ایالت ها و مناطق مختلف کانادا متفاوت است.به عنوان مثال در ایالت کبک افرادی که دارای دیپلم هستند با گذراندن دوره های کالج ۲ الی ۳ ساله می توانند پرستار شوند و نیازی به مدرک کارشناسی نخواهند داشت.

معمولاً تحصیل پرستاری در کانادا به صورت برنامه های تحصیلی دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دسترس است، البته هیئت مجوز ملی و انجمن پرستاران کانادایی به کلیه پرستاران توصیه می نمایند که مدرک کارشناسی خود را برای پرستاری اخذ نمایند، زیرا برای اشتغال در این حرفه در کلیه ایالت های کانادا به جز ایالت کبک و منطقه یوکان مدرک کارشناسی مورد نیاز خواهد بود.

لازم به ذکر می باشد تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری برای رشته پرستاری با محدودیت همراه خواهد بود. در واقع در کل کانادا موقعیت تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری برای رشته پرستاری بسیار محدود است و به ترتیب فقط ۳۲ عدد پوزیشن تحصیلی در کارشناسی ارشد و ۱۵ عدد پوزیشن تحصیلی برای مقطع دکتری در بریتیش کلمبیا، انتاریو، ساسکاچوان، آلبرتا، منیتوبا، کبک و نوا اسکوشیا وجود دارد.

برخی از موسسات آموزشی در کانادا نیز به صورت آنلاین و از راه دور اقدام به آموزش دوره های پرستاری می نمایند که تحصیل به این روش از اعتبار بالایی برخوردار نخواهد بود.

جهت اخذ پذیرش در برنامه تحصیلی دیپلم یا کارشناسی پرستاری (BN یا BSc)، دانشجویان باید دبیرستان را با دروس انگلیسی، ریاضیات، زیست شناسی و شیمی با حداقل معدل C تمام کرده باشند. فیزیک نیز توصیه می شود. برای دانشجویان بدون پیش نیاز های مورد نیاز، بیشتر مدارس یک دوره یک ساله پیش پرستاری را ارایه می کنند. بسیاری از مدارس پرستاری برنامه های تحصیلی تخصصی پیشرفته را ارائه می کنند؛ برخی از موارد قابل ذکر عبارتند از:

 1. پرستاری اورژانس
 2. پرستاری قلبی
 3. پرستاری تومور شناسی
 4. پرستاری مدرسه
 5. پرستاری اطفال
 6. پرستاری سالمندان

کانادا,کانادا,کانادا

تخصص پرستاری در کانادا

متقاضیان تحصیل پرستاری در کانادا پس از دریافت مدرک ۴ ساله کارشناسی پرستاری یا مدرک ۲ الی۳ ساله دیپلم و قبولی در آزمون های مجوز و گواهینامه، می توانند تحصیلات خود را در دوره های تخصصی که از سوی شورای ملی صدور مجوز (NCLEX) یا (CPRNRE) تنظیم می شود و مورد نیاز آژانس ها و یا هر سازمان دیگری است، ادامه دهند. شرکت در این دوره ها الزامی نیست، اما کارفرمایان افراد را تشویق می کنند تا برای پیوستن به انجمن های حرفه ای مربوطه برای تسهیل در یادگیری عملی، تطبیق به موقع و غیره، این دوره ها را سپری نمایند.

دوره های تخصص پرستاری در کانادا به شرح ذیل می باشد

 • پرستاری قلب و عروق (Cardiovascular Nursing)
 • پرستاری سلامت عمومی (Community Health Nursing)
 • پرستاری مراقبت های ویژه (Critical Care Nursing)
 • پرستاری مراقبت های ویژه اطفال (Critical Care Pediatric Nursing)
 • پرستاری دیابت (Diabetes Nursing)
 • پرستاری اورژانس (Emergency Nursing)
 • پرستاری (Enterostomal Therapy)
 • پرستاری گوارش (Gastroenterology Nursing)
 • پرستاری پیری شناسی (Gerontological nursing)
 • پرستاری بیمارستانی مراقبت های تسکین دهنده (Hospice Palliative Care Nursing)
 • پرستاری پزشکی – جراحی (Medical-Surgical Nursing)
 • پرستاری کلیه شناسی (Nephrology Nursing)
 • پرستاری علم اعصاب (Neuroscience Nursing)
 • پرستاری سلامت حرفه ای (Occupational Health Nursing)
 • پرستاری تومور شناسی (Oncology Nursing)
 • پرستاری ارتوپدی (Orthopaedic Nursing)
 • پرستاری بیهوشی (PeriAnesthesia Nursing)
 • پرستاری پریناتال (Perinatal Nursing)
 • پرستاری جراحی (Perioperative)
 • پرستاری سلامت روان (Psychiatric and Mental Health Nursing)
 • پرستاری توانبخشی (Rehabilitation Nursing)

برترین دانشگاه های پرستاری در کانادا

معمولاً برای انتخاب بهترین دانشگاه ها در هر کشوری به فاکتورهای مهمی نظیر تعداد دانشجویان و پرسنل دانشگاه، جوایز علمی کسب شده توسط اساتید و دانشجویان، امکانات آموزشی و سابقه دانشگاه توجه می شود.در این بین برخی از دانشگاه ها در رشته های مختلفی عملکرد بسیار درخشانی را از خود نشان می دهند، رشته پرستاری از جمله رشته هایی به شمار می آید که هم در دانشگاه ها و هم در کالج های کانادا ارائه می گردد. در حال حاضر ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه ها و کالج های کانادا در زمینه رشته پرستاری به شرح ذیل می باشند.

دانشگاه های برتر در رشته پرستاریکالج های برتر در رشته پرستاری
دانشگاه براککالج الگون کوئین
دانشگاه نیو برانزویککالج کانستوگا
دانشگاه شربروککالج دورهام
دانشگاه ساسکاچوانکالج جورح براون
دانشگاه لیکهدکالج هامبر
دانشگاه مک مسترکالج لمبتون
دانشگاه رایرسونکالج موهاک
دانشگاه یورککالج سنکا
دانشگاه کویینکالج سنت کلر
دانشگاه ویکتوریاکالج سنت لارنس

کانادا,کانادا,کانادا

مزایا تحصیل پرستاری در کانادا

بدون شک تحصیل در کانادا به خصوص رشته پرستاری و برنامه های تحصیلی دیپلم و کارشناسی پرستاری از طریق INSCOL، فرصت های بسیار جذاب برای رشد و پیشرفت در اختیار افراد قرار می دهد. دوره های پرستاری در کانادا متقاضیان تحصیل در این رشته را به یک پرستار حرفه ای با اعتماد نفس بسیار بالا تبدیل می نماید که توانایی فعالیت در نقش ها و برنامه های متنوع کاری در سطح بین المللی را خواهند داشت.

پرستاری یک حرفه هیجان انگیز و یکی از بهترین مشاغل در زمینه مراقبت های بهداشتی است. INSCOL در راستای تبدیل افراد به پرستاران حرفه ای و بین المللی از طریق برنامه های پرستاری تخصصی تمرکز دارد، که نه تنها فردی است بلکه به بهبود مهارت های اجتماعی، عاطفی و رفتاری دانشجویان کمک می کند.

مزایای اصلی تحصیل پرستاری در کانادا

 • شما با افزایش مهارت ها، دانش و رفتار حرفه ای خود به پرستاری با آموزش بین المللی تبدیل می شوید
 • شما در فعالیت های علمی و غیر دانشگاهی از ۱۰۰ درصد هدایت و حمایت برخوردار می شوید
 • شما می توانید از ایجاد یک حرفه موفق و کار در بیمارستان های معتبر دنیا مطمئن شوید
 • علاوه بر کسب درآمد بالا از وجه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار خواهید بود
 • امکان دریافت اقامت دائم کانادا (PR) پس از اتمام دوره تحصیل و اشتغال

کانادا,کانادا,کانادا

معایب تحصیل پرستاری در کانادا

قطعاً تحصیل در هر رشته ای و به طور کلی مهاجرت تحصیلی علاوه بر مزایای بی شماری که در پی دارد، با چالش هایی نیز همراه خواهد بود. کانادا از جمله کشورهایی به شمار می آید که هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبتاً بالا خواهد بود. هزینه تحصیل پرستاری در کانادا بسته به دانشگاه، شهر و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود ولی به صورت میانگین برای تحصیل در رشته پزشکی متقاضیان می بایست بین ۱۴ الی ۳۰ هزار دلار به صورت سالیانه در نظر داشته باشند.

شاید در نگاه اول هزینه های تحصیل پرستاری در کانادا کمی نگران کننده به نظر آید ولی با توجه به حمایت های مالی مناسب دانشگاه ها و امکان دریافت فاند و کمک هزینه تحصیلی می توانند این نگرانی را از بین ببرد. به طور کلی چالش های اصلی تحصیل پرستاری در کانادا به شرح ذیل می باشد:

 • هزینه های نسبتاً بالای تحصیل و زندگی در کانادا
 • شرایط آب و هوایی نسبتاً سرد در کانادا

نتیجه گیری

بدون شک کانادا از لحاظ اعتبار دانشگاهی و استانداردهای زندگی در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد. تحصیل پرستاری در کانادا به واسطه امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال دانشگاه های این کشور مسیر بسیار مناسبی برای رسیدن به جایگاه یک پرستار حرفه ای با تجربیات بین المللی خواهد بود. علاوه بر آموزش تخصصی متقاضیان تحصیل پرستاری در کانادا به اهداف بزرگتری نیز دسترسی خواهند داشت.

در واقع پرستاری نه تنها در کانادا بلکه در اغلب کشورهای جهان از جمله مشاغل پر درآمد به شمار می آید، در حال حاضر میانگین درآمد رشته پرستاری در کانادا به ازای هر ساعت بسته به شهر و تجربه فرد بین ۲۵ الی ۴۰ دلار خواهد بود که درآمد قابل توجهی محسوب می شود.

علاوه بر موضوع درآمد رشته پرستاری وجه اجتماعی بسیار مناسبی را در میان افراد جامعه خواهد داشت و دانشجویان بین المللی پس از اتمام دوره تحصیلی خود در رشته پرستاری و ورود به بازار کار به راحتی می توانند اقامت دائم کانادا (PR) را دریافت نمایند. با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب می توان نتیجه گیری نمود که تحصیل پرستاری در کانادا می تواند آینده ای درخشان و موفقیتی تضمین شده را برای افراد در پی داشته باشد.

سوال های متداول شما

به طور کلی رشته پرستاری در کلیه ایالت های کانادا از بازار کار مناسبی برخوردار است، پرستاری از شاخه های بسیار متنوعی تشکیل گردیده که این موضوع به همراه تجربه افراد از عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد پرستاران می باشند. ولی به طور کلی ایالت های نوا اسکوشیا و انتاریو معمولاً تقاضای بیشتری برای جذب پرستاران دارند.
فقط ایالت کبک به افرادی که دوره های ۲ الی ۳ ساله پرستاری در کالج های این ایلت را گذراندن اجازه اشتغال می دهد، به چز این ایالت برای اشتغال در نقاط دیگر کانادا افراد می بایست مدرک کارشناسی پرستاری را دریافت نمایند.
برای تحصیل رشته پرستاری در کانادا معمولاً به ایلتس ۶/۵ آکادمیک نیاز خواهید داشت، البته در برخی از کالج ها در ایالت کبک امکان تحصیل به زبان فرانسوی نیز وجود خواهد داشت.
به استثنای ایالت کبک و منطقه یوکان، همه دانشجویان باید آمادگی لازم برای دریافت مدرک لیسانس ۴ ساله در پرستاری را داشته باشند تا بتوانند برای برنامه حرفه ای RN آماده شوند. برنامه های کارشناسی ۲ تا ۴ سال است.
بله، دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند در هر مقطع و هر رشته تحصیلی اجازه همراهی خانواده خود را خواهند داشت. اجازه کار به همسر فرد دانشجو نیز داده می شود.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (3 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up