شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

جمهوری چک کشوری است در اروپای مرکزی که در سال 1995 از کشور چک اسلواکی سابق جدا شده است و پایتخت آن شهر پراگ می باشد. این کشور در همسایگی لهستان ، آلمان ، اتریش و اسلواکی است. پراگ پایتخت چک از جمله شهر های توریستی مهم می باشد که سالانه تعداد زیادی توریست وارد این شهر می شوند. از مهمترین دلایل علاقه به اقامت چک، جاگیری این کشورها در مرکز اروپا است.

چک هم دارای آب و هوای گرم و هم سرد می باشد. جمعیت این کشور حدوداً ده میلیون نفر می باشد. نرخ رشد در این کشور منفی و زبان مردم آن چکی می باشد. این کشور جزو اتحادیه اروپا و عضو شنگن می باشد.

اقامت چک توسط افراد بسیاری انتخاب می ­شود و اغلب افراد پیش از سفر سعی می­ کنند اطلاعاتی را درخصوص این کشور اروپایی دریافت کنند. جمهوری چک یکی از کشورهای اروپای مرکزی بوده و پراگ به عنوان پایتخت آن انتخاب شده است. کشورهای لهستان، اتریش، اسلوواکی و آلمان از همسایه­ های کشور چک شناخته می­ شوند. متقاضیان اقامت در چک ابتدا باید اطلاعاتی را درخصوص این کشور اروپایی به دست آورده و با راه­های اقامت در این کشور آشنا شوند.

اقامت چک باعث می شود تا متقاضیان با تنوع آب و هوایی این کشور روبه رو شوند. تابستان هایی که در این کشور وجود دارد دمای هوا بسیار بالا بوده اما در طول زمستان آسمان ابری بوده و دمای هوا بسیار سرد است. جمعیتی که هم اکنون در کشور چک اقامت دارند حدود ده میلیون نفر بوده و این کشور نرخ رشد جمعیتی مثبتی نداشته است. اقامت در چک مستلزم آشنایی با زبان رسمی این کشور است تا افراد بتوانند ارتباط بهتری را با دیگر مردم این کشور برقرار سازند.

پراگ به عنوان پایتخت چک یکی از شهرهای مهم در این کشور شناخته می شود که هرساله افراد بسیاری این شهر را برای اقامت انتخاب می کنند. علاوه براین پراگ از سوی گردشگران بسیاری به عنوان مقصد توریستی درنظر گرفته می شود. تنوع آب و هوایی چک باعث شده به عنوان یکی از کشورهای ایده آل برای اقامت و زندگی انتخاب شود.

اقامت چک از طریق روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه برخی از آن ها را توضیح خواهیم داد.

اقامت چک از طریق تحصیل

از دیگر روش­ هایی که برای اقامت چک می توان عنوان کرد ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور است. متقاضیان دریافت اقامت چک از طریق تحصیل ابتدا باید فرم تقاضای پذیرش خود را به همراه مدارک تحصیلی معتبر برای یکی از دانشگاه های این کشور ارسال نمایند. چنانچه دانشگاه انتخاب شده با درخواست پذیرش متقاضی موافقت کند نامه پذیرش برای او ارسال خواهد شد. پس از این کار متقاضی اخذ اقامت چک از طریق تحصیل می تواند به سفارت این کشور مراجعه کرده و ویزای تحصیلی چک را دریافت کند.

مدت زمانی که به عنوان اعتبار برای ویزای تحصیلی چک درنظر گرفته می شود حدود شش ماه است. البته متقاضیان دریافت اقامت چک از طریق تحصیل درخواست تمدید ویزای خود را دارند باید به مدت شش ماه در این کشور اقامت مستمر داشته باشند. اغلب دانشجویانی که قصد دریافت اقامت چک از طریق تحصیل را دارند می توانند پس از صدور ویزای تحصیلی اقامت طولانی مدت تری را در این کشور داشته باشند.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده اقامت چک از طریق تحصیل انتخاب شود امکان تحصیل به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور است. چنانچه دانشجویان قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های غیردولتی چک را داشته باشند باید مبلغ 1000 تا 4000 یورو را به عنوان هزینه تحصیل خود پرداخت نماند. البته این مبلغ تنها به دانشگاه هایی اختصاص دارد که از زبان رسمی چک برای آموزش استفاده می کنند. تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور نیازمند پرداخت مبلغ 5000 یورو خواهد بود. اگر متقاضیان اخذ اقامت چک از طریق تحصیل قصد داشته باشند وارد دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی چک شوند باید مبلغ 10000 تا 12000 یورو را به عنوان هزینه تحصیل خود درنظر داشته باشند.

کشور چک دارای دانشگاه های معتبر در رشته های مختلف می باشد که به دو زبان انگلیسی و چکی ارائه می شوند. شخص پس از دریافت ویزای تحصیلی این کشور اجازه کار به صورت پاره وقت را نیز در این کشور دارد. این ویزا ابتدا در یک بازه زمانی 6 تا 1 ساله وارد می شود و پس از آن قابل تمدید است و شخص می تواند این ویزا را تمدید و طولانی تر کند. از دانشگاه های معروف این کشور می توان :

 

Technical university of ostarva
Berno university of technology
Czech technical university
Masaryk university

اشاره کرد.این دانشگاه ها جزء دانشگاه های برتر این کشور به حساب می آیند. تحصیل در دانشگاه های چک به زبان خود این کشور به طور معمول رایگان است. دوره دانشگاه های غیر دولتی آن بین 1000 تا 4000 یورو می باشد که مربوط به دانشگاه های چک زبان و برای دانشگاه های انگلیسی زبان این مبلغ می تواند افزایش نه چندان زیادی پیدا کند. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور چک بین 9000 تا 12000 یورو می باشد.

افراد پس از تحصیل در این کشور بازه زمانی چند ماهه ای را فرصت دارند که به جستجوی کار بپردازند و پس از پیدا کردن کار مناسب که توسط کارفرما بیمه شوند می توانند پس از 3 تا 5 سال کار کردن برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

از راه های دیگر دریافت اقامت چک، ازدواج است به این صورت که اگر فردی با کسی که تابعیت این کشور را دارد ازدواج کند در این صورت شخص به واسطه ازدواج می تواند پاسپورت این کشور را بدست آورد و اقامت و تابعیت آن را اخذ کند.

از راه های دیگر اقامت در جمهوری چک ثبت شرکت می باشد.افراد می توانند با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور و یا ثبت یک شرکت اقامت دائم این کشور را پس از 5 سال بدست آورند. ثبت شرکت می تواند سرمایه ای بین 50000 یورو تا 150000 یورو را نیاز داشته باشد که فرد می تواند پس از 5 سال اقامت دائم را کسب کند.

البته که ثبت شرکت در یک کشور مستلزم پرداخت مالیات سالانه برای شخص می باشد که پس از انجام این کار به مدت 5 سال فرد می تواند اقامت دائم را بدست آورد.

از مزیت های ثبت شرکت در این کشور می توان به مالکیت 100% این شرکت ، دسترسی به دیگر نواحی حوزه شنگن برای مسافرت ، تجارت و اقامت ، درخواست اقامت دائم پس از سه سال ، درخواست پاسپورت پس از 5 تا 6 سال ، افتتاح حساب بانکی و استفاده از قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل در داخل اتحادیه اروپا نام برد.

اقامت چک از طریق ویزای کاری

از دیگر روش هایی که به متقاضیان کمک می کند اقامت در چک را دریافت کنند اخذ ویزای کاری این کشور است. متقاضیان ااقامت در چک از طریق ویزای کاری بتدا باید برای کار در این کشور اروپایی درخواست دهند. پس از درخواست کارفرمایی که در کشور چک حضور دارد درخواست استخدام متقاضی را ارائه داده و در این شرایط فرد می تواند نسبت به دریافت ویزای کاری چک به سفارت این کشور مراجعه کند. دریافت ویزای کاری چک به متقاضیان اقامت در چک از طریق ویزای کاری این امکان را می دهد که اقامت بلند مدت این کشور را داشته باشند.

افراد برای پیدا کردن کار در کشور احتیاج به یک کارفرما دارند و برای این کار شخص باید با شرکت های کاریابی اروپایی مکاتبه کند و تخصص خود را با آنها در میان بگذارد و چنانچه مهارت خاصی داشته باشد ، کارفرما به عنوان اسپانسر دعوت نامه ای برای او می فرستداین قاعده کلی برای اخذ کلی اروپا می باشد که افرادی تخصص و یا مهارتی در زمینه ای دارند می توانند با ادارات کاریابی مکاتبه کنند و بتوانند اسپانسر شیپی در این زمینه بگیرند. افرادی که در این کشور نیز به جستجوی کار بپردازند.

افراد پس از 3 تا 5 سال کار کردن و پرداخت مالیات می توانند اقامت دائم این کشور ها را بدست آوردند. البته قابل ذکر است که شغل مورد نظر باید در اتحادیه اروپا و منطقه همکاری های اقتصادی اروپا و در خود کشور قبلاً آگهی شده باشد و هیچ شخصی برای آن اعلام آمادگی نکرده باشند.

اقامت چک از طریق ازدواج

از جمله روش هایی که موجب می شود فرد اقمت در چک را دریافت کند از طریق ازدواج با یکی از شهروندان این کشور است. فردی که قصد اقامت در چک از طریق ازدواج را دارد باید فردی که تبعه این کشور اروپایی است را برای ازدواج خود انتخاب کند. این روش به متقاضیان اقامت در چک کمک می کند تا گذرنامه جمهوری چک را دریافت کرده و تابعیت این کشور را نیز دریافت کند. متقاضیان اقامت در چک از طریق ازدواج باید درنظر داشته باشند که یکی از شرایط ازدواج در این کشور داشتن حداقل سن 17 سال است. متقاضیان باید سند ازدواج رسمی خود را ارائه دهند تا درخواست آن ها برای اقامت در چک از طریق ازدواج مورد بررسی قرار بگیرد.

متقاضی اخذ اقامت در چک چنانچه فرزندی نیز داشته باشد می تواند شرایط دریافت گذرنامه جمهوری چک را برای او فراهم کند. در این صورت متقاضی اصلی اقامت در چک از طریق ازدواج پس از حدود شش ماه تا یکسال می تواند گذرنامه جمهوری چک را دریافت کرده و درخواست صدور پاسپورت برای فرزندانی که به سن قانونی نرسیده اند ارائه دهند. البته فرزندان متقاضی باید زیر سن قانونی بوده و ازدواج نکرده باشند تا بتوانند درخواست دریافت گذرنامه جمهوری چک را به دولت این کشور ارائه داده و تابعیت این کشور اروپایی را دریافت کنند.پ

اقامت چک از طریق سرمایه گذاری

از دیگر روش های اقامت در چک که شرایط ویژه ای دارد سرمایه گذاری در این کشور اروپایی است. ثبت شرکت یکی از روش های سرمایه گذاری در چک به شمار می رود که در نهایت اقامت این کشور را به ارمغان خواهد آورد. متقاضیان اخذ اقامت در چک از طریق سرمایه گذاری باید درنظر داشته باشند که حداقل هزینه لازم جهت ثبت شرکت در این کشور حدود 50000 یورو است. چنانچه فردی این مبلغ را به عنوان سرمایه داشته باشد پس از 5 سال حضور در این کشور می تواند نسبت به دریافت اقامت دائم چک اقدام کند.

چنانچه متقاضیان دریافت اقامت در چک بتوانند مبلغ 100000 تا 150000 یورو را به عنوان سرمایه در چک داشته باشند این امکان برای آن ها فراهم خواهد بود که علاوه بر دریافت اقامت دائم می توانند گذرنامه و تابعیت جمهوری چک را نیز دریافت کنند.

اقامت چک از طریق دریافت ویزاهای خاص

یکی دیگر از ویزاهایی که به متقاضیان اقامت در چک این امکان را می دهد وارد این کشور شوند دریافت ویزاهای خاص همچون ویزای ورزشی و یا درمانی است. چک به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن شناخته می شود و متقاضیانی که از هر طریقی بتوانند اقامت در چک را دریافت کنند این امکان را خواهند داشت که بدون نیاز به ویزا وارد کشورهای منطقه شینگن شوند.

برخی از ویزاهایی که از سوی دولت جمهوری چک صادر می شود کوتاه مدت بوده که با توجه به آن متقاضیان اقامت در چک حداکثر حدود 90 روز می توانند در این کشور اقامت داشته باشند. ویزاهای بلند مدت چک نیز برای مدت 90 روز و یا بیشتر از آن تمدید خواهد شد و نوع دیگری از ویزاهای بلندمدت این کشور که در انتها موجب اخذ اقامت چک می شود. در این نوع از ویزاهای چک متقاضیان باید به مدت 5 سال به صورت مداوم و مستمر در کشور چک اقامت داشته باشند و پس از این مدت می توانند درخواست دریافت تابعیت چک را ارائه دهند.

اقامت چک از طریق پناهندگی

کشورهایی که در کنوانسیون ژنو عضویت دارند پس از تصویب قانون پناهندگی این روش را به عنوان یکی از راه های اقامت درنظر گرفته اند. اگر فردی در کشور خود امنیت جانی و مالی نداشته باشد می تواند نسبت به دریافت اقامت در یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو اقدام نماید. جمهوری چک یکی از کشورهایی است که دربرابر پذیرش پناهجویان مسئولیت دارد. اگر متقاضی دریافت اقامت در چک از طریق پناهندگی باید دلایل قانع کننده ای را برای طرح درخواست خود داشته باشند. چنانچه متقاضیان اقامت در چک از طریق پناهندگی نتوانند دلایل قانع کننده ای را ارائه دهند و یا پس از بررسی های لازم خلاف گفته های آن ها ثابت شود فرد متقاضی از این کشور اخراج شده و باید به کشور خود بازگردد. به همین دلیل توصیه می شود تا افراد پیش از اقدام برای پناهندگی به دنبال راه های قانونی دیگری باشند. البته اگر متقاضیان شرایط مناسبی در کشور خود نداشته باشند کشور چک می تواند به عنوان گزینه ای مناسب جهت پناهندگی شناخته شود.

اقامت چک از طریق تولد

متقاضیان اقامت در چک چنانچه والدین و یا پدر بزرگ و مادربزرگی داشته باشند که تابعیت و گذرنامه جمهوری چک را دارند می­توانند براین اساس اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند. اغلب متقاضیان گمان می کنند که اقامت در چک از طریق تولد می تواند راهی برای دریافت گذرنامه و اقامت دائم چک باشد این درحالی است که دولت چک تولد را تنها راه دریافت اقامت نمی داند. متقاضیان اقامت در چک از طریق تولد باید والدینی داشته باشند که تابعیت این کشور اروپایی را دارند در این حالت اقامت دائم و گذرنامه چک برای متقاضیان نیز صادر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *