شرایط تحصیل در استرالیا

با توجه به انگلیسی زبان بودن کشور استرالیا سالانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در استرالیا و دریافت اقامت این کشور پس از سپری کردن تحصیلات خود اقدام می نمایند. تعداد بسیاری از دانشگاه های استرالیا در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

لازم به ذکر است که تعدادی از دانشگاه های این کشور در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ سایت qs معرفی گردیده اند که عبارت اند از:

 • Australian National University
 • The University of Melbourne
 • The University of Sydney
 • University of New South Wales
 • The University of Queensland
 • Monash University
 • University of Western Australia

مؤسسات هزاران دوره را در طیف وسیعی از موضوعات، از علوم و علوم انسانی به مدیریت و مهندسی ارائه می نمایند. از همین رو دانشجویان به راحتی می توانند با توجه به علایق خود به ادامه تحصیل در استرالیا بپردازند.

قدیمی ترین دانشگاه های استرالیا شامل گروه هشت (Go8) از جمله دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه موناش، دانشگاه های آدلاید، ملبورن، نیو ساوت ولز، کوئینزلند، سیدنی و غرب استرالیا است. ملبورن از محبوب ترین شهرهای استرالیا به حساب می آید که در رتبه بندی شهرهای دانشجویی QS از جایگاه مناسبی برخوردار است.

مقاطع قبل دانشگاه در استرالیا

به صورت رسمی کودکان در سن ۴ سالگی وارد مقطع پیش دبستانی می شوند. تحصیلات در این مقطع اجباری نبوده و خانواده ها در صورت تمایل، فرزندان را برای تحصیل روانه پیش دبستانی می کنند. مدت زمان دوره های پیش دبستانی یک سال می باشد. لازم به ذکر است که کودکان در صورت داشتن سن کمتر یا بیشتر از ۴ سال مجوز ورود به این دوره را نخواهند داشت. دوره های پیش دبستانی معمولا به دو نام Preschool و Kindergarten شناخته می شود.

مقطع آمادگی

سن ورود به مقطع آمادگی در کشور استرالیا ۵ سال می باشد.طول این دوره به صورت معمول یک سال به طول می انجامد. همانطور که از اسم این مقطع مشخص است، آمادگی افراد و کودکان برای ورود به مقطع ابتدایی رقم می خورد. هرکدام از ایالت های استرالیا، اسم به خصوصی را برای این دوره تعیین کرده اند که معمول ترین آن Preparatory می باشد که در ایالت های ویکتوریا، کوئینزلند و تاسمانیا شناخته می شود.

مقطع ابتدایی

تحصیلات از سن ۶ سالگی برای کودکان با ورود به مقطع ابتدایی اجباری می شود. زمان شروع سال تحصیلی در استرالیا در مقطع ابتدایی از ژانویه تا دسامبر است. در این مدت زمان مشخص شده، کودکان ۴ ترم آموزشی را پشت سر می گذارند.

به صورت معمول امتحانی جهت آزمون ورودی برای تحصیل در استرالیا در مقطع ابتدایی از دانش آموزان گرفته نمی شود. مدت زمان تعیین شده برای دوره ابتدایی در استرالیا بین ۶ تا ۷ سال می باشد و دانش آموزان از سن ۶ تا ۱۲ سالگی خود در این مقطع سپری می کنند. شرایط مدارس خصوصی و دولتی به صورت معمول یکسان می باشد به صورتی که ساعت کار مدارس از ساعت ۹ صبح شروع و تا ۳/۳۰ بعداز ظهر ادامه دارد.

در صورتی قصد ادامه تحصیل در استرالیا را داشته باشید، دانش آموزان در ابتدا وارد مدارس زبان انگلیسی می شوند تا با آمادگی لازم برای حضور در کلاس ها آماده باشند. لازم به ذکر است، با توجه به شروع تحصیل در استرالیا که از ۶ سالگی می باشد، دانش آموزان یک سال تحصیلی را جهشی می گذرانند.

هزینه های تحصیل در استرالیا

هزینه های تحصیل در استرالیا در مقطع ابتدایی بستگی به شهر انتخابی و نوع مدارس دارد. مدارس به دو سبک مدیریت می شود که شامل مدارس خصوصی و دولتی است. با توجه به انتخاب مدارس، هزینه های آن به شرح زیر می باشد:

 1. مدارس دولتی ۶ تا ۱۵ هزار دلار
 2. مدارس خصوصی ۱۵ تا۳۰ هزار دلار
 3. مدارس شبانه روزی ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار

در کنار هزینه های ذکر شده،خانواده ها باید هزینه بیمه سالانه که در حدود ۱۰۰ دلار و هزینه های لباس مدرسه، کیف و … را در نظر داشته باشند.

مقطع دبیرستان در استرالیا

مدت زمان دوره دبیرستان در کشور استرالیا بین ۵ تا ۶ سال می باشد و افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سالگی در مقطع سپری می کنند. تحصیلات در مقطع دبیرستان به صورت کلی به دو بخش تقسیم می شود که بخش اول شامل سال ۷ تا ۱۰ تحصیلی است. دانش آموزان در بخش اول دروس زبان انگلیسی، ریاضی، علوم و علوم اجتماعی را مطالعه می کنند و به دانش مورد نظر می رسند.

مدارس در مقطع دبیرستان به صورت تک جنسیتی و مختلف تشکیل می شود و خانواده ها می توانند در صورت علاقه مندیشان برای هرکدام اقدام نمایند. دانش آموزان پس از سپری کردن دوره اول می توانند برای دوره دوم یا senior اقدام نمایند. بخش دوم دبیرستان به مدت ۲ سال به طول می انجامد. دانش آموزان پس از سپری کردن دوره دوم دبیرستان مجوز ورود به دانشگاه ها را دریافت می کنند.برای ورود به دانشگاه نمرات ۱۲ سال تحصیلی مورد بررسی قرار می گیرد.

در بخش دوم دبیرستان، دانش آموزان دروس خود را به صورت اختیاری انتخاب می کنند و حق انتخاب بیشتری را دارند. دانش زبان از نکات حائز اهمیت برای ورود به مقطع دبیرستان می باشد. دانش آموزان در صورت ارائه مدرک زبان انگلیسی شرایط مناسب تری را پیش روی خود می بینند.

دانش موزان در صورت عدم ارائه نمره زبان، قبل از ورود دبیرستان دوره ای ۶ ماهه را باید سپری کنند.علاقه مندانی که مدرک موردنظر را ندارند، نگران نباشد زیرا موسسه آریاناپارس با داشتن دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند. در مقاله تحصیل مدارس استرالیا این مقطع را مورد بررسی قرار داده ایم.

شرایط سال آخر دبیرستان

در پایان سال دوازدهم دانش آموزان مدرک senior secondary certificate را دریافت می کنند که مجوز ورود به دانشگاه برای آنها صادر می شود. دانش آموزان در پایان سال تحصیلی نمره شخصی را دریافت می کنند که مجوز ورود به دانشگاه برای آنها صادر می شود. در پایان سال تحصیلی نمره شخصی را دریافت می کنند که هر دانشگاه برای شرط ورود این نمره را مورد ملاک قرار می دهد.

تحصیل در استرالیا

لازم به ذکر است که دانش آموزان برای محل زندگی خود، گزینه های متفاوتی را دارند. از جمله انواع اسکان می توان به اسکان به همراه قیم در مدارس شبانه روزی و هم خانه شدن با یک خانواده استرالیایی اشاره کرد. برای ورود به دبیرستان های استرالیا، نیازمند ارائه مدارک تحصیلی خود در ایران می باشید تا این مدارس به شما پذیرش می دهند.

مقطع کارشناسی در استرالیا

متقاضیان تحصیل در استرالیا برای ورود به مقطع کارشناسی می بایست گواهی مبنی بر اتمام ۱۲ سال تحصیلی خود را جهت اخذ پذیرش ارائه دهند. امکان دارد که دانشجویان حتی با داشتن مدرک پیش دانشگاهی، احتیاج به گذراندن دوره های foundation در استرالیا را داشته باشید.

مدت زمان دوره های کارشناسی در کشور استرالیا به صورت معمول ۴ سال به طول می انجامد. به صورت معمول شرایط ورود به دانشگاه های کشور استرالیا به صورت یکسان می باشد ولی برخی از دانشگاه ها شرایط و ضوابط خاص خود را دارند.

نمره ATAR از مهم ترین فاکتورهای قبولی در دانشگاه های مورد نظر می باشد. دانشجویانی که مقطع پیش دانشگاهی خود را در کشور استرالیا سپری کرده باشند، در پایان سال نمره ATAR را دریافت می کنند. که به صورت مثال برای ورود به رشته های پزشکی حداقل نمره ۹۰ از ۱۰۰ امتیاز را باید کسب کنند.

معادل آن در ایران، معدل سال ۱۲ سال تحصیل می باشد که در حال حاضر و نظام جدید، معدل دیپلم مورد بررسی قرار می گیرد. فلذا در صورت داشتن معدل مناسب، شانس خود را برای ورود به دانشگاه های برتر افزایش دهید.

دانشجویان باید در نظر بگیرند هزینه خدمات و امکانات دانشجویی حائز اهمیت است. برخی از دانشگاه ها آن را پرداخت نمی کنند که معادل ۲۹۴ دلار می باشد. از همین رو اطمینان حاصل کنید که این هزینه را پرداخت کرده اید. دانشجویان به صورت معمول برای اطلاع از شرایط دقیق رشته مورد نظر می توانند به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنند تا از آخرین تغییرات ممکن مطلع شوند.

از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور استرالیا، مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی می باشد. نمره حداقل ۶ در آزمون آیلتس و یا نمرات هم تراز در آزمون تافل برای ورود به دانشگاه های استرالیا الزامی است. دانشجویان در صورت عدم بهره مندی از نمره زبان، می توانند دوره ای را قبل از شروع دانشگاه سپری کنند.

مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا

دوره های کارشناسی ارشد به صورت معمول ۲ سال به طول می انجامد ولی در برخی دانشگاه ها دوره های یک ساله هم برگزار می شود. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در استرالیا با ارائه سوابق آموزشی که شامل مدرک کارشناسی و پایان ۱۲ سال تحصیلی می باشد.

از نکات حائز اهمیت برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور استرالیا می توان به معدل اشاره کرد. هریک از دانشگاه های استرالیا برای اعطای پذیرش حداقل معدلی را اعلام می کنند. دانشجویان به صورت معمول برای ورود به دانشگاه ها حداقل نمره ۱۴ را نیاز دارند.

هر دانشگاه در کشور استرالیا بازه های زمانی مشخصی را برای ثبت نام اعلام کرده اند. به صورت معمول بازه های زمانی پذیرش در اواخر ماه اکتبر-اواسط نوامبر و در تاریخ اواسط آوریل تا اواسط ماه (می) می باشد. دانشجویان با اطلاع از شرایط تحصیل در استرالیا می توانند با آگاهی کامل انتخاب های خود را انجام بدهند.

دوره های کارشناسی ارشد:

به صورت کلی مقطع کارشناسی ارشد در کشور استرالیا به دو صورت میسر می باشد. دانشجویان می توانند دوره های پژوهش محور(Research) و آموزش محور (coursework) را انتخاب کنند.

دوره های آموزش محور بیشتر تمرکز بر روی دانش پیشرفته در محیط کاری حرفه ای می باشد. حضور دانشجویان در کلاس ها اجباری می باشد. دوره های پژوهش محور همانطور که از نام دوره مشخص است، بیشتر زمینه تحقیقات دانشجویان ارتقا پیدا می کند. دانشجویان برای ورود به این دوره ها همانند شرایط دکترا عمل می کنند. این نکته بدین معناست که باید تایید از یک استاد راهنما را برای تحصیل در استرالیا داشته باشند.

زبان تدریس:

دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور استرالیا به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان برای اخذ پذیرش مدرکی دال بر تسلط زبان به دانشگاه ارائه دهند. نمره مورد نیاز برای دوره های کارشناسی ارشد به صورت معمول بین ۶٫۵ یا ۷ است.

مقطع دکترا در استرالیا

به صورت معمول دوره های دکترا در کشور استرالیا بین ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد. هر دانشگاه شرایط متفاوتی را از دانشجویان بین المللی خود طلب می کند. دانشجویان باید سوابق درخشانی همچون معدل مناسب، مقالات معتبر،نمره مناسب زبان و در صورت داشتن GRE و GMAT به دانشگاه ارائه دهند تا شانس پذیرش خود را افزایش دهند. دانشجویان در ابتدای راه خود برای تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا، نیازمند تایید از یک استاد راهنما و پس از آن به دنبال فراهم کردن شرایط دانشگاه می باشند.

جهت آشنایی با دانشگاه های کشور استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: دانشگاه های استرالیا

اخذ بورسیه:

به صورت کلی شرایط بورسیه بسیار متفاوت نمی باشد و دانشجویان تمام مدارک ذکر شده را نیاز دارند. رقابت در دکترا نسبت به سایر مقاطع بیشتر می باشد و دانشجویان باید سوابق بهتری را ارائه دهند. شرایط معمول دانشگاه ها شامل فاکتورهای زیر می باشد:

 1. مدرک معتبر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 2. ریز نمرات
 3. مدرک زبان
 4. پروژه های تحقیقاتی مناسب
 5. پروپزال
 6. توصیه نامه اساتید
 7. معدل مناسب

مهم ترین فاکتور برای اخذ بورسیه مبحث پروپزال می باشد. اولین قدم برای تهیه پروپزال هدف شما برای پروژه تحقیقاتی می باشد. پروپزال نویس به صورت کلی نیازمند دانش به خصوصی می باشد که دانشجویان می توانند اطلاعات موردنظر را کسب کنند و پس از آن اقدام به پروپزال نویسی کنند.

زبان تدریس:

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور استرالیا، مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی را باید ارائه دهند. دانشجویان برای تحصیل در استرالیا، یکی از مدارک معتبر مثل آیلتس، تافل و یا PTE مورد نیاز است.

 1. مدرک زبان آیلتس نمره ۷
 2. مدرک زبان تافل با نمره ۷۹
 3. مدرک PTE با نمره ۵۰

همچنان دانشجویان می توانند برای اخذ مدرک آیلتس در دوره های کوتاه مدت موسسه زبان آریاناپارس شرکت کنند تا در کم ترین زمان ممکن به بهترین نتایج خود برسند.

شرایط بورسیه:

دولت استرالیا بودجه ای را برای بورسیه های بین المللی در نظر گرفته است که دانشجویان بین المللی می توانند از آن بهره مند شوند. کشور استرالیا ۴ نوع بورسیه در نظر گرفته است که دانشجویان در مقاطع مختلف می توانند با فراهم کردن شرایط و ضوابط مورد نیاز از بورسیه های موجود استفاده کنند.

به طور مثال برای دانشجویان که بیشتر از ۶ ماه دوره ای را در کشور استرالیا انتخاب می کنند تا حداکثر ۱۸۵۰۰ دلار بورسیه در نظر گرفته می شود ولی دانشجویان برای اخذ بورسیه های موجود هرچه زودتر دست به اقدام بزنند.

دانشجویان در صورت احراز شرایط می توانند به عنوان RA و TA مشغول به تحصیل شوند و در حین تحصیل حقوق ماهیانه هم دریافت کنند. از دیگر حالت های بورسیه می توان به دریافت حقوق ماهیانه اشاره کرد که دانشجویان می توانند از آن بهره مند شوند.

حق کار و هزینه های تحصیل در استرالیا

دانشجویان در حین تحصیل در استرالیا می توانند از حق کار دانشجویی خود بهره مند شوند. به صورت معمول دانشجویان هفته ای ۱۰ الی ۲۰ ساعت مجوز کار دریافت می کنند. حق کار به عنوان درآمد دانشجویان به حساب می آید و می توانند بخشی از هزینه های تحصیل در استرالیا را پوشش دهند. طبق قوانین کار در کشور استرالیا به ازای هر ساعت کاری بین ۱۳ تا ۱۵ دلار به دانشجویان تعلق می گیرد.

برای اطلاع از شرایط کار در کشور استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: کار در استرالیا

نکته حائز اهمیت، پیدا کردن کار دانشجویی به عوامل بسیاری بستگی دارد. از جمله پارامترهای تاثیر گزار می توان به سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود مشخص به کشور و چندین عامل دیگر بستگی دارد. تجربه ارزشمند وکلای موسسه مهاجرتی آریاناپارس مبین این مطلب است که فقط به دلیل ویژگی های شخصی متفاوت مثل وفق پذیری با محیط و سطح ارتباط است.

هزینه های تحصیل در استرالیا

شهریه های دانشگاه در مقطع لیسانس پایین تر از سایر مقاطع تحصیل در استرالیا می باشد. به صورت کلی شهریه های دانشگاه ها متناسب با رتبه دانشگاهی و رشته مورد انتخاب متفاوت است. هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی، علوم پایه و رشته های مرتبط با پزشکی بالاترین نرخ را به خود اختصاص می دهند که به صورت میانگین بین ۲۲ تا ۵۰ هزار دلار استرالیا می باشد.

رشته هایی همچون هنر، اقتصاد و سایر رشته هایی که واحدهای آزمایشگاهی کمتری دارند میانگین بین ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار هزینه دارد. در مقطع کارشناسی بورسیه های کمتری موجود است. از همین رو دانشجویان، هزینه های تحصیل خود را باید تامین کنند.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به شرایط هر فرد که شامل رشته انتخابی و دانشگاه مورد نظر می باشد. به صورت معمول هزینه تحصیل در استرالیا بین ۲۰ تا ۳۷ هزار دلار در نظر گرفته می شود. فقط باید به این نکته اشاره کرد که هزینه های خدماتی دانشگاه را هم در نظر بگیرید.

هزینه های زندگی در استرالیا

دانشجویان برای ادامه تحصیل در استرالیا مستلزم پرداخت هزینه می باشند. برای زندگی در استرالیا برای یک فرد مجرد و طبق خواسته سفارت ۱۹/۸۳۰ دلار استرالیا و به ازای همسر خود ۶/۹۴۰ دلار و به ازای هر فرزند ۲/۹۷۰ دلار استرالیا را در حساب خود داشته باشند. هزینه های ذکرشده شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در استرالیا می باشد.

ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در استرالیا را داشته باشد. قبل از مراجعه به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که هزینه یکسال زندگی و تحصیل در آن تامین شده باشد.

برای آشنایی با شرایط زندگی در استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: زندگی در استرالیا

نحوه درخواست ویزای تحصیلی استرالیا

برای تحصیل در استرالیا، باید مستقیما به موسسه انتخاب شده به صورت آنلاین درخواست پذیرش ارسال شود. نیازهای ورود بین دانشگاه ها متفاوت است، بنابراین قبل از آغاز روند درخواست، این جزئیات باید مورد بررسی قرار گیرد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا:

 1. پذیرش یک دوره
 2. تمکن مالی
 3. بررسی های پزشکی و بیمه درمانی
 4. مدرک زبان
 5. فرم درخواست ویزا
 6. عدم سوء پیشینه

لازم به ذکر است در حال حاضر دانشجویان از طریق ساب کلاس ۵۰۰ می توانند برای ویزای تحصیلی کشور استرالیا اقدام نمایند. برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در استرالیا برای بررسی شرایط موجود می توانند با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط بوده و از تجارب این عزیزان بهره مند شوند.

لینک منبع: Study conditions in Australia

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها