شرایط تحصیل در بلژیک

دانشجویانی که مایل به تحصیل در بلژیک می باشند، باید بدانند که بلژیک با دانشگاه های مشهور جهانی و مقر سازمان های بین المللی نظیر اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شناخته می شود. دانشجویان علاقه مندان مهاجرت به بلژیک با سپری کردن مقطعی در این کشور می توانند با شانس بالاتر مشغول به کار شده و پس از آن اقامت این کشور را دریافت کنند.

کسانی که مایل به یادگیری زبان دوم هستند، با تحصیل در بلژیک از فرصت های فراوانی برای انجام این کار در این کشور برخوردار می باشند. این کشور چند زبانه، دارای سه زبان رسمی  هلندی، فرانسوی و آلمانی است. با این حال، اکثریت مردم در بلژیک می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

 

دانشگاه های بلژیک

سیستم آموزش عالی در بلژیک بر اساس زبان اصلی کشور به دو گروه فلانی (هلندی) و فرانسوی تقسیم شده است. هر دو این جوامع دانشگاهی ساختار مشابه با کشور انگلستان کار می کنند. دانشگاه ها دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهند، اما کالج های دانشگاهی مقطع دکترا را ارائه نمی دهند.

در حالی که هلندی و فرانسوی زبان های آموزش استاندارد در هر یک از این جوامع هستند، برنامه های مختلف نیز به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دانشگاه های هلندی:

 • KU Leuven
 • Universiteit Antwerpen
 • Universiteit Gent
 • Universiteit Hasselt
 • Vrije Universiteit Brussel

دانشگاه های فرانسه در منطقه والونیا-بروکسل:

 • Université Catholique de Louvain
 • Université Saint-Louis, Bruxelles
 • Université de Namur
 • Université libre de Bruxelles
 • Université de Mons
 • Université de Liège

بلژیک,بلژیک,بلژیک

مقاطع قبل دانشگاه

تحصیل در بلژیک قبل از دانشگاه به ۳ مرحله مهد کودک، دبستان و متوسطه تقسیم می شود.

 • آموزش پیش دبستانی: سنین ۲٫۵ تا ۶ سال

تحصیلات در این مقطع به صورت اختیاری می باشد و بچه ها برای آشنایی با دبستان در این دوره شرکت می کنند.

 • آموزش دبستان: سنین ۶ تا ۱۲ سال

دانش آموزان از سن ۶ سالگی می توانند برای مدارس در کشور بلژیک اقدام نمایند. تحصیلات در این دوره به صورت اجباری می باشد و شرط ورود سن ۶ سال است.

 • آموزش متوسطه: ۱۲ تا ۱۸ سال

به صورت معمول دوره های متوسطه در کشور بلژیک به چهار نوع تقسیم می شود:

 1.  آموزش عمومی (ASO): که مبنای آموزش در دبیرستان است.
 2. آموزش فنی (TSO): آموزش دروس عمومی و فنی که به دو گروه TTK و STK تقسیم می شود. دوره های TTK بیشتر متمرکز بر جنبه های فنی و دوره های STK بیشتر متمرکز بر جنبه های عملی هستند. پس از اتمام دوره های ذکر شده، دانش آموزان جذب بازار کار می شوند.
 3. آموزش هنری (KSO): این مدارس آموزش های عمومی و گسترده را به فعالیت های هنری فعالانه (همانند اجرا ,هنرهای بصری و …) پیوند می دهند.
 4. آموزش فنی حرفه ای (BSO): یک آموزش تخصصی بسیار عملی و شغل محور است.
این مطلب را از دست ندهید
کار در بلژیک

مقطع کارشناسی در بلژیک

دوره های کارشناسی در کشور بلژیک معمولا به دو نوع تقسیم می شود:

 • لیسانس حرفه ای
 • لیسانس آکادمیک

تمرکز اصلی دوره های لیسانس حرفه ای، متناسب با مشاغل مورد نیاز می باشد و دانشجویان را برای دنیای کار آماده می کنند؛ دانشجویان می توانند در کالج های دانشگاهی مشغول به تحصیل در بلژیک شوند. لیسانس های آکادمیک دانشجویان را برای تحصیل در دانشگاه های برتر بلژیک آماده می کند.

طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور بلژیک همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین ۳ تا ۴ سال می باشد و طیف وسیعی از موضوعات مورد مطالعه را در بر می گیرد.

 

ذکر مطلب ذیل می تواند پارامتر تاثیرگذاری برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشور بلژیک قلمداد شود و این نکته چنین است که کشور بلژیک شرایط بسیار مناسبی برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند، محیا می سازد و ایشان را قادر می سازد که بلافاصله پس از اتمام تحصیل در مقاطع تحصیلی شانس بالایی در راستای یافتن شغلی بسیار مناسب را احراز کند.

بلژیک,بلژیک,بلژیک

مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک

دوره های کارشناسی ارشد را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

 • کارشناسی ارشد
 • کارشناسی ارشد پیشرفته

دوره های کارشناسی ارشد در کشور بلژیک ۲ سال به طول می انجامد. دانشجویان بین المللی در صورت احراز شرایط خواسته شده توسط دانشگاه می توانند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. دوره های کارشناسی ارشد معمولا آموزش با تحقیق ترکیب است که در یک پایان نامه خلاصه می شود.

بصورت معمول دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برای دوره های کارشناسی ارشد پیشرفته اقدام می نمایند. دوره های تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد پیشرفته یک سال به طول می انجامد.

سال تحصیلی در کشور بلژیک از ماه سپتامبر تا ژوئیه است، اگر چه برخی از برنامه ها در ماه ژانویه آغاز می شود.

این مطلب را از دست ندهید
ویزای توریستی بلژیک

بدیهی است که شانس افرادی که مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه بلژیک دریافت می کنند بسیار بیشتر از رقبای خود می باشد پس کشور بلژیک می تواند مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا و بهره مند شدن از شرایط استثنایی کشور بلژیک در این مقطع را دارا می باشند.

 • زبان تدریس

اکثر دوره ها در هر دو زبان هلندی یا فرانسوی (بسته به اینکه در آن تحصیل می کنید) ارائه می شود و برای پذیرش در دوره های مذکور، لازم است که مهارت زبان خود را نشان دهند. دوره های تحصیلی در دانشگاه های کشور بلژیک به زبان انگلیسی هم ارائه می شود و دانشجویان بین المللی در صورت ارائه مدرک زبان می توانند برای پذیرش از دانشگاه های مورد نظر اقدام نمایند.

موسسه زبان انگلیسی آریاناپارس با در اختیار داشتن ویژگی های منحصر به فرد، شما را تا کسب نمره مطلوب در آیلتس همراهی می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین سطح رایگان با مشاوران مجرب موسسه زبان انگلیسی آریاناپارس تماس حاصل نمایید.

مقطع دکترا

به صورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور بلژیک به ۲ صورت، تحصیل با بورسیه و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های کشور بلژیک می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور بلژیک می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور بلژیک برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور بلژیک در پیش دارند.

این مطلب را از دست ندهید
تحصیل در کشور بلژیک

شرایط تحصیل در بلژیک با بورسیه:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

 

حق کار و هزینه های تحصیل در بلژیک

به صورت معمول دانشجویان برای زندگی و تحصیل در کشور بلژیک ملزم به پرداخت هزینه می باشند. دولت بلژیک برای تسهیل کار دانشجویان حق کار دانشجویی در نظر گرفته است.

 • حق کار

دانشجویان در کشور بلژیک مجوز کار در محدوده ای ۱۰تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. ولیکن تجربه ارزشمند وکلای موسسه آریاناپارس مبین این مطلب است که فقط به دلیل ویژگی های شخصی متفاوتی (مثل عدم وفق پذیری با محیط، سطح ضعیف برقراری ارتباط و یا عوامل مشابه) می باشد.

 • هزینه های تحصیل

دانشجویان بین المللی با توجه به رشته تحصیلی در دانشگاه های مورد نظر ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل در بلژیک می باشند. به صورت کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های بلژیک در مقاطع مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

 • کارشناسی

در صورت انتخاب دوره به زبان های فرانسوی و هلندی، تحصیلات به صورت رایگان ارائه می شود.

 • کارشناسی ارشد

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال در نظر گرفته می شود.

 • دکترا

در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، دانشجویان هزینه ای بابت تحصیل در بلژیک پرداخت نمی کنند. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی بین ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو در سال در نظر گرفته می شود.

 • هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در بلژیک برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در بلژیک می باشد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور بلژیک را داشته باشد و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی و تحصیل در بلژیک است.

این مطلب را از دست ندهید
تحصیل در کشور بلژیک

نحوه درخواست ویزای تحصیلی بلژیک

نحوه درخواست برای تحصیل در بلژیک در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است، هر چند تمام برنامه های کاربردی به طور مستقیم با هر موسسه به صورت آنلاین ارائه می شوند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های بلژیک:

 • فتوکپی گذرنامه
 • عکس پاسپورت
 • مدارک دانشگاهی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • ترجمه اسناد به هلندی یا فرانسوی
 • اثبات مهارت زبان
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV

در صورت ارائه مدارک به گروه آموزش دانشگاه، تیم پذیرش دانشگاه به تجزیه و تحلیل می پردازد. در صورت جواب مثبت، نامه به دانشجویان ارسال می شود که با نامه پذیرش می توانند برای درخواست ویزا اقدام نمایند.

 

در بسیاری از رشته های تحصیلی نیاز به سپری کردن دوره یا شرکت در آزمون می باشد که در صورت نیاز به دانشجویان اطلاع داده می شود. دانشجویان بین المللی برای ارسال مدارک معمولا هزینه ای به عنوان هزینه پردازش را پرداخت می کنند.

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به بلژیک را دارند می توانند برای انتخاب محل سکونت خود به سایت های مسکن و یا پرتال های ایمو ولان و ایمورگراد مراجعه کرده و جهت پیدا کردن مسکن در شهرها بلژیک اقدام نمایند. در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور بلژیک، دانشجویان برای مراجعه به سفارت اقدامات لازمه را انجام می دهند. بصورت معمول بازه زمانی پاسخ دهی به درخواست ویزا یک هفته تا سه ماه می باشد.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)

  5/5 - (1 امتیاز)

  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  137 پاسخ به “تحصیل در بلژیک”

  1. فاطمه گفت:

   سلام برای مقطع دکترا روانشناسی یا مشاوره در بلژیک چه مدارکی لازمه فارغ التحصیل رشته مشاوره از دانشگاه آزاد با معدل ۱۸ هستم
   بعد از دوره فوق کارمیکردم

  2. سپیده گفت:

   سلام ،۲۷ سالمه ۴ سال گپ تحصیلی دارم معدل لیسانسم ۱۳.۷۵ از دانشگاه ازاد تهران مرکز . ایا کشور بلژیک به من پذیرش تحصیلی میده ؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک معمولا می بایست معدل بالای ۱۴ داشته باشید، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید

  3. رضایی گفت:

   سلام لیسانس برق از دانشگاه آزاد دارم با معدل ۱۴/۵ یه مقاله isi دارم واسه بلژیک تو مقطع فوق شانسی دارم به نظرتون ؟ مرسی

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    بله شانس دارید ، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و بررسی شرایطتون با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.

  4. محبوبه گفت:

   سلام و وقت بخیر
   ممنونم از مقاله خوبتون
   بنده مدرک کارشناسی مهندسی شیمی با معدل ۱۷٫۸۹از دانشگاه آزاد دارم و درحال حاضر دارم برای آزمون DELF آماده میشم.
   زبان انگلیسی رو متاسفانه ادامه ندادم برای گرفتن مدرک آیلتس
   کدوم کشور فرانسوی زبان رو میتونم برای تحصیل انتخاب کنم که از نظر هزینه زندگی هم هزینه های معقولی رو داشته باشه و هم از نظر امنیت کشور مناسبی باشه
   به خصوص این که بنده محجبه هستم و از این نظر برام مشکلی پیش نیاد
   خیلی ممنونم ازتون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    معمولا شانس اخذ ویزا برای دوره های زبان پایین می باشد، پیشنهاد می شود برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی اقدام نمایید تا احتمال به نتیجه رسیدن برای شما بیشتر باشد.

  5. احسان گفت:

   سلام
   من ریاضی گرایش تحقیق در عملیات کارشناسی ارشد از پیام نور با معدل ۱۴ دارم. شما چه پیشنهادی برای این موضوع دارین؟
   معلم هستم ولی به خاطر فرزندانم دنبال تحصیل و اقامت در کشوری با شرایط خوب زندگی هستم.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت ارائه مدرک زبان و سوابق تحصیلی می توانید برای دوره های کارشناسی ارشد اقدام نمایید. پس از تحصیل و در صورت پیدا کردن کار می توانید پروسه اقامت خود را شروع کنید.

  6. علی اکبر گفت:

   سلام من کارشناسی حقوق دارم از یه دانشگاه غیر انتفاعی با معدل ۱۸:۳۰ . ۲۲ سالم هستش و یک ماهه درسم رو تموم کردم متاهل هستم و با همسرم مجموعا چهارصد میلیون سرمایه داریم . زبان هم بلد نیستیم دوتامون ولی میخوایم شروع کنیم بعد اینکه کشور مقصد مشخص شد . همسرمم هم سن منه و اونم کارشناسی حقوق داره از دانشگاه خودم . با این شرایط پیشنهاد شما کجا هستش و کدوم کشور بدرد ما میخوره ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    به نظر ما اگر تحصیل در آلمان را انتخاب کنید بهتر هست. چرا که هم کشور با کیفیتی را انتخاب نمودید و هم تحصیل در آلمان رایگان می باشد. شروع به یادگیری زبان آلمانی نمائید.

  7. کسری گفت:

   سلام عرض ادب.
   من ایلتس ۷
   b2 المانی
   b1 فرانسه
   کارشناسی و ارشد ۱۷ و ۱۷٫۵ از دانشگاه امیر کبیر تهران
   ۲ مقاله isi
   من قصدم بورسیه هستش و اگر نشد من هزینه هارا در بلژیک سالی ۱۳ هزار دلار در نظر گرفتم و دوره دکترا در بلژیک ۴ ساله هستش
   درضمن به نظر شما تحصیل دکتری در بلزیک مناسب تره یا ژاپن

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما در حالت کلی امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور بلژیک را دارید.
    برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه اینجا کلیک کنید

    دوره های تحصیلی دکتری در این کشور عمدتا ۴ ساله هست.
    با توجه به شرایط شما تحصیل و زندگی در بلژیک مناسب تر از ژاپن می باشد در صورتی که می خواهید به گزینه های دیگر فکر کنید توصیه می کنم در مورد کشور های انگلیسی زبان تحقیق کنید.
    مورد تحصیل در انگلستان اینجا کلیک کنید.

    و در مورد تحصیل در کانادا اینجا کلیک نمایید.

  8. مهسا گفت:

   سلام
   لیسانس it دانشگاه ازاد تهران جنوب با معدل ۱۵:۵ دارم شش ماه هم سابقه کار مزتبط دارم. دارم ایلتسمم میگیرم. ارزون ترین کشور برای ارشد که شرایط کاری مناسبی هم داشته باشه کجاست؟
   ۲۶ سالمه.
   ممنون

   • author13 گفت:

    سلام
    برای تحصیل ارزان،کشورهای همچون لهستان،چک،ایتالیا،اتریش و… هستند که ویزای تحصیلی می دهند و هزینه حدود ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار در سال دارند که در کشورهای دیگر این مبلغ فقط برای هزینه زندگی صرف می شود .

  9. آرمیتا گفت:

   ببخشید من ۱۸ سالمه و دیپلم گرفتم امسال با معدل ۱۹٫۴۶ و دبیرستان تیزهوشان بودم و اینکه الان سح زبان فذانسویم b1 بعد می خواهم بذم بروکسل پزشکی یا دندان بخونم می خام ببینم آیا من می تونم برم دوره ی متوسطه اونجا تا برای امتحان ورودی آماده بشم یا نه می تونم همینجوری آزمون را قول بشم

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    اخذ ویزای تحصیلی برای کشور بلژیک در مقاطع قبل از دانشگاه از شانس کمی برخوردار است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up