شرایط تحصیل در سوئد

با توجه به بالا بودن کیفیت تحصیل در سوئد و همچنین زندگی در این کشور همه ساله افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی به سوئد و دریافت اقامت این کشور اقدام می نمایند. عده زیادی از ایرانیان در سال های بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ نائل به اخذ اقامت تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری در سوئد گردیده اند. در سال ۲۰۱۱ قوانین مهاجرتی سوئد مانند چند کشور اروپایی دیگر نظیر هلند و دانمارک شامل تغییرات بسزایی شده است. مهم ترین این تغییرات بازنگری در قوانین نظام آموزشی و مخارج تحصیلات در کشور سوئد می باشد.

از این سال به بعد تحصیل در سوئد، مستلزم پرداخت هزینه گردید ولی کماکان تحصیلات در کشور سوئد مورد استقبال دانشجویان خارجی و به خصوص دانشجویان ایرانی علاقه مند به اخذ اقامت سوئد قرار دارد، چرا که این کشور از جمله کشورهای پیش رو در صنایعی نظیر مهندسی کامپیوتر، پزشکی و بسیاری دیگر از رشته ها می باشد و این حقیقت کشور سوئد را به بازاری بی نظیر جهت یافتن فرصت های شغلی پس از دوره تحصیل بدل کرده است.

ویدئو شرایط تحصیل در سوئد

سیستم آموزشی سوئد

سیستم آموزشی در کشور سوئد به صورت هماهنگ در تمام استان های این کشور ارائه می شود. دانشگاه های سوئد سالانه دو بار ثبت نام می کنند: ترم پاییز و ترم بهار. مهلت تقاضا برای ترم پاییز معمولاً در اواسط ژانویه است در حالی که مهلت ترم بهار میانه اوت می باشد. 

دانش آموزان پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل قادر خواهند بود تا متناسب با شرایط مورد نظر و خواسته های خود اقدامات لازمه برای ورود به دانشگاه را انجام دهند. از همین رو دو مسیر برای ورود به تحصیلات عالیه برای دانشجویان میسر می باشد.

 • دانشگاه ها که مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند.
 • کالج هایی که دانشجویان را برای ورود بازار کار آماده می کنند.

دانشجویان برای ورود به بازار کار، تحصیلات خود را در کالج سپری می کنند. از همین رو شانس خود را جهت پیدا کردن کار در مقایسه با سایر افراد افزایش دهند و می توانند پس از احراز شرایط موفق به اخذ اقامت کشور سوئد نائل شوند.

تحصیل در مدارس سوئد

پیش دبستانی به مدت یک سال و از شش تا هفت سالگی ارائه می شود. برنامه ابتدایی “Grundskola” از ۷ سالگی شروع و ۹ سال به طول می انجامد. والدین گزارش های پیشرفت فرزندان را از مدارس سوئد دریافت می کنند که به آنها می گوید چگونه فرزندشان در حال پیشرفت می باشند. همچنین منابعی را در اختیار والدین گذاشته می شود تا در پیشرفت فرزندان خود دخیل باشند.

دوره متوسطه در سوئد

دوره متوسطه “gymnasieskola” پس از اتمام دوره دبستان و از ۱۶ سالگی شروع می شود. دانش آموزان در این مقطع قادر خواهند بود با توجه به صلاحدید خود به آموزش در مدرسه و یا آموزش حرفه به خصوصی اقدام نمایند. هفده برنامه آموزشی مختلف در سوئد وجود دارد که اکثر آنها بین “علوم اجتماعی” (samhällskunskap) و “علوم طبیعی” (naturvetenskap) است.

تحصیل کارشناسی در سوئد

طول دوره تحصیلات در مقطع کارشناسی در کشور سوئد همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، ۴ سال می باشد. در بازه زمانی اعلام شده ملزم به سپری کردن ۱۸۰ واحد دانشگاهی می باشید. دانشجویان قادر خواهند بود تا هر سال ۶۰ واحد درسی را پشت سر بگذارند، در اینصورت بازه زمانی تحصیل در سوئد به ۳ سال کاهش پیدا می کند.

بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود و سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع کارشناسی موقعیت های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. لازم بذکر است که دانشجویان در صورت انتخاب دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل در این کشور می باشند. در صورت تحصیل به زبان سوئدی قادر خواهید بود در kandidatprogram یا utbildning på grundnivå شرکت نمایید. لازم بذکر است تحصیل با زبان سوئدی رایگان و بدون پرداخت هزینه همراه است.

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

با توجه به دانشگاه های معتبر جهانی، تعداد زیادی از برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و شهریه رایگان برای دانشجویان اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس، جای تعجب نیست که سوئد تعداد زیادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین المللی را جذب کند.

با در نظر داشتن رتبه بسیار مناسب چند دانشگاه معتبر کشور سوئد نظیر دانشگاه های استکهلم، چالمرز، گوتنبرگ، لوند، اوپسالا، کی تی اچ که در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند، افراد از شرایط بسیار مناسبی در زمینه های اقتصادی و بخصوص آینده شغلی در این کشور برخوردار می باشند، این کشور همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد قرار گرفته است.

کارشناسی ارشد در سوئد می تواند یک دوره یک یا دو ساله باشد. معمولاً این دوره شامل حدود ۷۵٪ دروس و ۲۵٪ تحقیق برای یک پروژه پایان نامه است. کشور سوئد مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارا می باشند، است. این نکته بدین معناست که شانس افراد برای ورود به مقطع دکتری در صورتی که در دانشگاه های سوئد تحصیل کرده باشند، افزایش می یابد.

تحصیل مقطع دکتری در سوئد

کشور سوئد همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را برای تسهیل طول دوره فراهم آورده است. دانشجویان با اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد قادر خواهند بود از بورسیه های در نظر گرفته شده بهره مند شوند. با توجه به این نکته که کشور سوئد برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲۳۰۰ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور سوئد در پیش دارند.

برای تحصیل در سوئد با بورسیه تحصیلی، مدارک ذیل کمک شایانی به دانشجویان این مقطع می نماید.

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتیبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

دانشگاه های سوئد

دانشجویان برای تحصیل در سوئد قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از ۳۸ دانشگاه موجود این کشور اقدام نمایند. سیستم آموزش عالی سوئد متشکل از دانشگاه ( universitet ) و کالج ( högskolor ) است. دانشگاه ها تمایل بیشتری به پژوهش دارند و کالج های دانشگاهی معمولاً به سمت علوم کاربردی سوق پیدا می کنند. با این وجود، همیشه تمایز مشخصی بین این دو وجود ندارد.

دانشگاه های کشور سوئد طیف وسیعی از دوره های تحصیلی را در مقاطع مختلف ارائه می دهند. از همین رو دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود با توجه به رشته تحصیلی و میزان بودجه در نظر گرفته شده از خدمات این دانشگاه ها بهره مند شوند. دانشگاه های کشور سوئد در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند، از جمله برترین دانشگاه های این کشور می توان به دانشگاه ذیل اشاره کرد.

دانشگاهرتبه در QS
Lund University 92
KTH Royal Institute of Technology 98
Uppsala University 116
Chalmers University of Technology 125
Stockholm University 191
University of Gothenburg 256

آریاناپارس برای علاقه مندان به تحصیل در سوئد مقاله را تحت عنوان دانشگاه های سوئد گردآوری نموده است که با مراجعه به آن می توانید از برترین دانشگاه های این کشور و شرایط تحصیل در آنها مطلع گردید.

مزایای تحصیل در سوئد

چرا باید برای ادامه تحصیل، کشور سوئد را در صدر لیست گزینه های خود قرار دهیم؟ با نگاهی به برخی از محبوب ترین دلایل تحصیل در سوئد می توان پاسخ صحیحی را برای این سوال اتخاذ کرد. گروه آریاناپارس با بررسی شرایط تحصیل در سوئد به مزایای ادامه تحصیل در این کشور پرداخته است.

شرایط همراه

دانشجویان بین المللی در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به عنوان همراه در این کشور داشته باشند. همسر فرد درخواست کننده ویزای تحصیلی با ارائه مدارک و سوابق کاری می تواند به صورت تمام وقت در این کشور مشغول به کار شود. با توجه به محل سکونت، فرزندان می توانند با کمترین هزینه های ممکن در مدارس دولتی به تحصیل بپردازند.

بازار کار مناسب

ذکر این مطلب می تواند پارامتر تاثیرگذاری برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در سوئد در دانشگاه های این کشور قلمداد شود که کشور سوئد شرایط بسیار مناسبی برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند محیا می سازد و ایشان را قادر می سازد که بلافاصله پس از اتمام تحصیل در مقاطع تحصیلی شانس بالایی در راستای یافتن شغلی بسیار مناسب را احراز کند. بازه زمانی در نظر گرفته شده برای دانشجویان پس از تحصیل ۶ الی ۱۲ ماه می باشد.

برای اطلاع از روش های ورود به بازار کار، مقاله کار در سوئد را مطالعه نمایید.

کار تیمی به روش سوئدی

تحصیل در سوئد بی نظیر است و تجربه ای مثل آن را در هر جای دنیا پیدا نخواهید کرد. مؤسسات آموزشی سوئد محیطی مهیج و جذاب را با تمرکز جدی بر همکاری فراهم می کنند. این کار مهارت های ارزشمندی را برای شما به وجود می آورد که در دانشگاه های دیگر در سراسر جهان نمی توانید پیدا کنید. قادر خواهید بود تکنیک هایی را برای کار در تیم یاد بگیرید.

معایب تحصیل در سوئد

علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در هر کشور با چالش هایی همراه است. آگاهی از مشکلات تحصیل در سوئد به آن دسته از علاقه مندان این کشور کمک می کند تا انتخاب بهتری را داشته باشند. از بزرگترین چالش های تحصیل در این کشور می توان به نکات زیر اشاره کرد.

هزینه های بالای زندگی

کشور سوئد یکی از پرهزینه ترین کشورهای اروپایی قلمداد می شود. دانشجویان در بازه زمانی تحصیل ملزم به پرداخت هزینه ای بالاتر از متوسط زندگی در اروپا می باشند. متوسط هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان ماهانه حدود ۹۰۰ یورو در نظر گرفته می شود.

یادگیری زبان سوئدی

آموزش زبان سوئدی بسیار دشوار می باشد. یادگیری زبان سوئدی تاثیر بسزایی در آینده شغلی و بهبود شرایط زندگی یک دانشجو دارد. با توجه به قابل دسترس نبودن مراکز ارائه دهنده این زبان، دانشجویان در حین تحصیل در سوئد با چالش هایی همراه می باشند. لازم بذکر است در صورت انتخاب کورس به زبان انگلیسی، در محیط آکادمیک تمام نیازهای دانشجو با دانش زبان انگلیسی برطرف می شود.

شرایط زندگی

دانشجویان برای زندگی در کشور سوئد باید اطلاع کافی از فرهنگ های موجود در این کشور را داشته باشند. وضعیت آب و هوایی یکی از بزرگترین چالش های دانشجویان ایرانی برای انتخاب سوئد برای هدف اول زندگی و تحصیل می باشد. بیشتر زمان های سال هوای سرد و بارش برف پذیرای دانشجویان است. میانگین دما در در زمستان از -۲ درجه تا -۲۲ درجه سانتیگراد و در تابستان ۱۳ درجه تا ۱۷ درجه سانتیگراد است.

برای اطلاع از شرایط زندگی در سوئد این مقاله را مطالعه نمایید.

حق کار و هزینه های تحصیل در سوئد

دانشجویان در حین تحصیل در سوئد قادر خواهند بود به صورت نیمه وقت مشغول به کار باشند. دانشجویان متناسب با مقطع تحصیلی بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی خواهند داشت. این نکته بدین معناست که مجوز کار برای دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته صادر می شود. میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت است.

دانشجویان در صورت بهره مندی از تمام ساعت کار قادر خواهند بود بخش اعظمی از هزینه های خود را با کار دانشجویی تامین نمایند.

هزینه های تحصیل در سوئد

هزینه های تحصیل در مدارس بین المللی سوئد تقریبا مشابه هزینه تحصیل در کالج های آمریکا، انگلستان و کانادا می باشد. این هزینه در حدود سالیانه ۱۳ تا ۱۵ هزار یورو  که شامل هزینه های زندگی و تحصیل می باشد.

دانشجویان برخلاف سال های گذشته (قبل از سال ۲۰۱۱) که قادر بودند در بهترین دانشگاه های سوئد به صورت کاملاٌ رایگان تحصیلات خود را ادامه دهند از این زمان به بعد ملزم به پرداخت هزینه هایی که تقریبا معادل ۸ تا ۱۵ هزار یورو در سال می باشد، هستند. میانگین هزینه های تحصیل در رشته های مختلف به شرح زیر است.

ردیفرشتههزینه
۱علوم اجتماعی و علوم انسانی ۶۵۰۰ تا ۹۲۰۰ یورو در سال
۲برنامه های علوم فنی و علمی ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال
۳معماری و طراحی ۱۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ یورو در سال

هزینه های زندگی در سوئد

سوئد یکی از کشورهایی است که بیشترین مالیات را در اروپا دارا می باشد. هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. هزینه عنوان شده شامل هزینه های اجاره مسکن، خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن در زمان تحصیل در سوئد است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی سوئد

برای تحصیل در سوئد، دانشجویان باید در ابتدای راه برای اخذ پذیرش و پس از آن مراجعه به سفارت اقدام نمایند. در ادامه این بخش به شرایط اخذ پذیرش و آمادگی مدارک برای سفارت می پردازیم.

مرحله اول: پذیرش

درخواست های کارشناسی ارشد در سوئد از طریق پذیرش دانشگاه در سامانه آنلاین سوئد انجام می شود و قادر خواهید بود حداکثر چهار دوره کارشناسی ارشد را بطور همزمان درخواست کنید. دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور سوئد در ابتدا مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور و پس از آن برای دریافت ویزا اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش:

 • سوابق تحصیلی
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • پاسپورت
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه که دلیل انتخاب کشور سوئد را به شکل مطلوبی عنوان کرده باشد.
 • رزومه تحصیلی

هزینه ارسال مدارک برای بررسی بخش ادمیشن یا پذیرش دانشگاه های سوئد در حدود ۱۰۰ یورو محاسبه می شود. دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، مدارک لازمه برای مراجعه به سفارت را آماده و وقت مصاحبه را دریافت می کنند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

پس از اتمام مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه، علاقه مندان به تحصیل در سوئد روند آمادگی مدارک برای سفارت را در دستور کار قرار می دهند. برای اقامت بیش از ۹۰ روز در سوئد، دانشجویان ایرانی ملزم به دریافت ویزای تحصیلی می باشند. در ابتدای راه برای دریافت وقت سفارت که پروسه آن به صورت آنلاین می باشد، اقدام نمایید. از مهم ترین مدارک برای روز مصاحبه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پذیرش از یک دانشگاه معتبر
 2. رسید اولین قسط شهریه دانشگاه
 3. تمکن و گردش مالی

برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای تحصیلی سوئد این مقاله را مطالعه نمایید: ویزای تحصیلی سوئد

امکان ویزای تحصیلی سوئد در سال ۲۰۲۱

با توجه به سخت تر شدن و کاهش شانس ویزای تحصیلی در کشورهایی مثل آمریکا و استرالیا، بسیاری از علاقه مندان به تحصیل به کشورهای اروپایی روی می آورند. سوئد به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی راه های ادامه تحصیل را در این کشور باز گذاشته است. دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل در صورت ارائه مدارک عنوان شده قادر خواهند بود برای تحصیل در سوئد اقدام نمایند.

با توجه به تغییر قوانین در سال ۲۰۱۱ که به موجب آن دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور ملزم به پرداخت هزینه می باشند، همچنان مقصدی ایده آل برای ادامه تحصیل قلمداد می شود. دوره تحصیلی دکترا به واسطه فرصت فراوان کسب بورسیه در دانشگاههای سوئد، به عنوان محبوب ترین مقطع تحصیلی شناخته می شود.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را فراهم آورده است.

لینک منبع: Study Conditions in Sweden

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  640 پاسخ به “تحصیل در سوئد”

  1. شکوفه گفت:

   با سلام و ادب
   مدرک زبان ندارم ایا امکان دارد برای دوره زبان سوئد اقدام کنم؟
   سوال دوم: چگونه میتوان فرصت مطالعاتی به سوئد رفت؟
   ممنونم از پاسخگویی شما

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شانس دریافت ویزا برای دوره های زبان معمولا کم می باشد.
    برای فرصت مطالعاتی باید دارای رزومه علمی قوی، مقاله isi ، حداقل آیلتس ۷ و داشتن توصیه نامه از اساتید دانشگاه مبدا باشید تا با ارائه آن ها به دانشگاه مورد نظر و موافقت آن ها بتوانید برای فرصت مطالعاتی به آن کشور سفر کنید.

  2. ارام گفت:

   با سلام.
   من دانشجوی دکتری در ایران هستم ، دانشگاه ازاد.
   در مرحله ازمون جامع، معدل۱۸/۴۷
   رشته مدیریت گرایش منابع انسانی.
   ایا امکان ادامه و یا فرصت مطالعاتی در کشور سوئد را دارم؟ رزومه هم دارم مقاله و کتاب، داوری مقالات و ..

  3. سپهر گفت:

   سلام
   من معدل کارشناسی ۱۶ و ارشد ۱۶٫۳۰ بود . ۳ تا مقاله ISI و ۱۱ سایتیشن . در رشته نانوفناوری چقدر شانس اپلای و فاند برای دکترا دارم ؟

   ممنون از شما

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    برای دریافت فاند و پذیرش در مقطع دکتری باید رزومه علمی-پژوهشی مناسبی داشته باشید و علاوه بر این شرایط می بایست نمره مدرک زبان آیلتس ۷ به بالا باشد در صورت دارا بودن شرایط ذکر شده امکان پذیرش و ویزا گرفتن ۸۰ درصد می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با دفتر مرکزی

  تلفن دفتر مرکزی

  کانال تلگرام

  صفحه اینستاگرام

  تماس در واتساپ

  #