شماره های تماس
021-44626415
021-44626418
021-44614125
021-44614190
021-44614197
021-44614717
021-88838298
021-88493117
#
021-44626415 021-44614125 021-44614197 021-88838298 021-44626418 021-44614190 021-44614717 021-88493117

تحصیل در نروژ

شرایط تحصیل در نروژ

نروژ از جمله چهار کشور اروپایی است که کماکان تحصیل را بصورت رایگان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در نروژ و اخذ اقامت این کشور را از طریق مهاجرت تحصیلی دارند، مهیا می سازد. کشور نروژ بر خلاف چند کشور دیگر در این گروه نظیر آلمان، اتریش و فرانسه، زبان تدریس اغلب رشته های دانشگاهی خود را انگلیسی قرار داده است.

کشور نروژ با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی از شرایط زندگی دشوارتری نسبت به سایر نقاط اروپا برخوردار می باشد. این مسئله باعث گردیده تا اکثریت دانشجویانی که جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی نروژ اقدام می نمایند، تحصیل در نروژ را پلی جهت کسب پذیرش تحصیلی خود در مقاطع بالاتر در کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا و سوئد قرار دهند.

دلایلی نظیر آنچه گفته شد یعنی زبان انگلیسی واحدهای ارائه شده، دانشگاه های معتبر نروژ و رایگان بودن تحصیلات در این کشور فاکتورهایی هستند که کشور نروژ را برای ادامه تحصیل بخصوص در مقاطع فوق لیسانس یا همان کارشناسی ارشد مناسب می کنند.

البته کشور نروژ بازار کار بسیار مناسبی برای رشته هایی نظیر مهندسی نفت و گاز، مهندسی مکانیک، برق، معماری و رشته های مربوط به عرصه دریا دارا می باشد. با توجه به نزدیکی این کشور به قطب شمال و شرایط آب و هوایی این کشور همچنین نزدیکی مناطق دریایی و مناطق نفت خیز به این ناحیه، فارغ تحصیلان رشته های فوق می توانند با حقوق بسیار بالا، فرصت های شغلی مناسبی به عهده بگیرند.

برای اطلاعات بیشتر نسبت به شرایط کار در کشور نروژ این مطلب را مطالعه فرمایید: کار در نروژ

سیستم آموزش عالی

سیستم آموزش عالی نروژ شامل تمام موسسات و یا دوره های کوتاه مدتی که معتبر هستند می باشد. به استثنای برخی از کالج های خصوصی، تمام موسسات آموزش عالی دولتی هستند. سال های آموزشی این کشور به صورت ۳ + ۲ + ۳ می باشد که یعنی تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی سه سال، کارشناسی ارشد دو سال و دکترا سه سال می باشد. نروژ دارای سه نوع موسسه آموزش عالی دولتی است.

به عنوان یک کشور دانش بنیان، نروژ نیاز زیادی به افراد با مهارت های حرفه ای بالایی دارد و هدف کلی دولت، دستیابی به کیفیت آموزشی بالا برای دانشجویان نروژی و بین المللی است. در حال حاضر نروژ دارای ۹ دانشگاه، ۸ کالج و ۵ دانشکده علمی متعلق به دولت است. نروژ همچنین دارای تعداد زیادی از موسسات آموزش عالی خصوصی است که تأمین مالی عمومی دارند.

هشت دانشگاه وجود دارد و این شامل موارد زیر است:

 • Norwegian University of Science and Technology
 • Norwegian University of Life Sciences
 • University of Agder
 • University of Bergen
 • University of Nordland
 • University of Oslo
 • University of Stavanger
 • University of Tromsø

هشت کالج دانشگاهی شامل موارد زیر است:

 • Inland Norway University of Applied Sciences
 • Saami University College
 • Oslo and Akershus University College of Applied Sciences
 • Oslo National Academy of the Arts
 • Østfold University College
 • University College of Southeast Norway
 • Volda University College
 • Western Norway University of Applied Sciences

پنج کالج تخصصی عبارتند از:

 • Bergen Norwegian School of Economics and Business Administration
 • Molde University College
 • Norwegian School of Sports Sciences
 • Oslo Norwegian State Academy of Music
 • The Oslo School of Architecture and Design

سال تحصیلی معمولا از اواسط ماه اوت تا اواسط ماه ژوئن اجرا می شود.

مقاطع قبل دانشگاه

گفتنی است تحصیل در نروژ در مقطع دبیرستان تماما به زبان نروژی می باشد و دانش آموزان مشتاق به اخذ پذیرش در این مقطع می بایست مدارکی دال بر تسلط ایشان بر زبان نروژی (سطح حداقل B1) را جهت دریافت ویزای تحصیلی نروژ تسلیم سفارت نروژ کنند.

مقطع کارشناسی

دوره های کارشناسی در کشور نروژ به صورت معمول ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان برای تحصیل در نروژ نیازمند ارائه مدرک پایان ۱۲ سال تحصیل می باشند. تحصیلات در مقطع لیسانس در بیشتر رشته های ارائه شده در کشور نروژ به زبان این کشور یعنی نروژی می باشد و دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس کشور نروژ ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان نروژی قبل از ورود به دانشگاه های کشور نروژ می باشد.

با توجه به اینکه در ایران نهادی جهت یادگیری زبان نروژی وجود ندارد در اکثر موارد تحصیلی در مقطع لیسانس در کشور نروژ میسر نمی شود، ولیکن موسسه مهاجرتی آریاناپارس افرادی که متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس در کشوری اروپایی و با هزینه های پایین می باشند به مطالعه مطالب مربوط به صفحه تحصیل در لهستان دعوت می نماید.

همان طور که ذکر شد، زبان تدریس در مقطع کارشناسی این کشور نروژی است. نروژ مدرک دال بر تسلط زبان نروژی را همان بدو ورود از دانشجو تقاضا می کند و فرصت یادگیری را داخل این کشور به دانشجو نمی دهد. ولیکن مدرک زبان در لحظه پذیرش الزامی نیست.

مقطع کارشناسی ارشد در نروژ

دانشجویان برای ادامه تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد می توانند طیف وسیعی از موضوعات را انتخاب کنند. دوره های کارشناسی ارشد در نروژ ۱۲۰ واحد درسی را پوشش می دهد که هر یک از ماژول ها به صورت جداگانه ارزیابی می شود. کشور نروژ با داشتن دانشگاه های معتبری نظیر دانشگاه های ان تی ان یو، اسلو، برگن، … به عنوان یکی از قطب های بزرگ علمی در اروپا محسوب می شود. بسیاری از رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی تحصیل در نروژ با هدف کار در کشورهای اروپایی و به خصوص منطقه اسکاندیناوی (کشور های سوئد، دانمارک، فنلاند و … ) و به بهانه تحصیل در نروژ اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کشور نروژ می نمایند تا با اتمام دوره کارشناسی خود در دانشگاه های کشور نروژ، شانس خود را از یک سو برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا و از سوی دیگر برای یافتن یک فرصت شغل ممتاز در رقابت با سایر متقاضیان افزایش می دهد.

جهت آشنایی بیشتر با دانشگاه های کشور نروژ می توانید به مقاله ای مربوطه با عنوان دانشگاه های نروژ در وب سایت آریاناپارس مراجعه فرمایید.

مقطع دکترا

کشور نروژ همانند سایر کشور های پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را برای تسهیل طول دوره دکترا فراهم آورده است. بصورت کلی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های نروژ به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

با توجه به این نکته که کشور نروژ برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار یورو را مدنظر قرار می دهند، دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه تحصیلی نروژ در مقطع دکترا پیش روی دارند.

جهت اخذ بورسیه تحصیلی نروژ در مقطع دکترا فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که از دکترا فرد را پشتیبانی نماید
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شود. موسسه آریاناپارس با توجه به تعداد زیاد پرونده های ارسالی به سفارت نروژ و سابقه بسیار طولانی وکلای این موسسه در امر پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای دانشجویی نروژ، طول دوره یادگیری زبان انگلیسی برای افراد مبتدی را حدودا ۴ تا ۶ ماه تخمین میزند.

حق کار و هزینه های تحصیل در نروژ

دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور نروژ از حق کار بهره مند می باشند. دانشجویان در مقطع کارشناسی هفته ای ۱۰ ساعت، مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا هفته ای ۳۰ ساعت می توانند کار دانشجویی انجام دهند. میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند متناسب با مقطع تحصیلی بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در نروژ را در یک سال پوشش دهد.

 • هزینه های تحصیل و زندگی

تکمیل یک مدرک دانشگاهی و هزینه های تحصیلات معمولا بخش بزرگی از هزینه را تشکیل می دهد. این مورد در ارتباط با کشور نروژ صحت ندارد زیرا در آن بودجه عمومی تامین آموزش برای دانشجویان نروژی و بین المللی رایگان می باشد.

اکثر دانشگاه های نروژی و کالج های دولتی به طور عمومی تأمین می شوند و دولت نروژ دسترسی به آموزش عالی را برای همه به عنوان بخش مهمی از جامعه نروژی در نظر می گیرد. به این ترتیب، موسسات دولتی نروژ به عنوان یک قانون، هزینه های تحصیل را از دانشجویان دریافت نمی کنند. این موضوع در مورد دانشجویان بین المللی نیز صادق است، مهم نیست که از کدام کشور برای تحصیل در نروژ درخواست داده اید.

نروژ یکی از کشورهایی است که بیشترین مالیات را در اروپا دارا می باشد. هزینه های زندگی در حین تحصیل در نروژ برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۸۰۰  تا ۱۰۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در نروژ می باشد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی نروژ

برنامه های کاربردی و پذیرش تحصیلات عالی در نروژ توسط هر یک از موسسات مدیریت می شود و موسسات مختلف ممکن است الزامات و مهلت های مختلفی داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات لازم در مورد الزامات، مستندات و مهلت برای برنامه های مختلف تحصیلی موسسات را بدست آورد اید. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش ویزای تحصیلی نروژ به شرح زیر می باشد.

 • پاسپورت
 • مدارک دانشگاهی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • اثبات مهارت زبان
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV

برای اطلاع از دیگر روش های مهاجرت به نروژ این مطلب را مطالعه فرمایید: مهاجرت به نروژ

افتتاح حساب در زمان تحصیل در نروژ

برای باز کردن یک حساب بانکی در بانک نروژ، به یک شماره هویت نروژی نیاز خواهید داشت. شما می توانید بین بانک های محلی یا منطقه ای در سراسر نروژ افتتاح حساب کنید. بعضی از بانک ها نیز بانک های آنلاین خالص و بدون شاخه فیزیکی هستند.

بانک های نروژی راهکارهای پیشرفته ای را برای بانکداری آنلاین در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید حساب های خود را مدیریت کنید، صورتحساب را پرداخت کنید و پول خود را به صورت آنلاین انتقال دهید. کارت های اعتباری خارجی در نروژ به طور گسترده ای پذیرفته شده و ماشین های نقدی به راحتی در دسترس هستند.

بیمه سلامت

خدمات بهداشتی در نروژ دارای استانداردهای بالا هستند. در اغلب موارد، اگر شرایط خاصی پیش برود، درمان رایگان است. این پیش نیازها بسته به ملیت فعلی شما و مدت اقامت در نروژ متفاوت است. لطفا مقررات زیر را با دقت مطالعه کنید. هزینه دارو فقط در صورتی پوشش داده می شود که شما در بیمارستان بستری و یا از یک بیماری جدی رنج می برید و عضو بیمه ملی، بیمه نروژ هستید یا کارت بیمه بهداشتی اروپا یا یکی دیگر از انواع تامین اجتماعی که این هزینه ها را پوشش می دهد باشید.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان تحصیل در نروژ فراهم آورده است.

4.3/5 ( 3 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

402 پاسخ به “تحصیل در نروژ”

 1. سینا گفت:

  برای پذیرش و ویزا تحصیلی نروژ تمکن مالی نیاز هست ؟ بعضی جاها نوشته ده هزار یورو ، بعضی جاهام اشاره ای نکرده ؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   هزینه یکسال زندگی در نروژ ۱۰۰۰۰ یورو و هزینه تحصیل رایگان می باشد البته شما یک پرداختی ناچیزی بین ۰ تا ۱۵۰۰ یورو به ازاء هر ترم خواهید داشت.

 2. bahare گفت:

  سلام
  من قصد ادامه تحصیل در کشور نروژ را دارم لیسانس رشته حسابداری دارم از دانشگاه پیام نور و حال زبان آموزی میباشم جهت اخذ مدرک آیلتس . برای ویزای تحصیلی با همین لیسانس میتونم اقدام کنم یا اینکه ارشد رو بگیرم بعد برای دکتری اقدام کنم؟۳۲ ساله هستم و اگر بخوام ارشد رو در ایران بخونم چه رشته ای از مدیریت مناسبتره جهت پذیرش در کشور نروژ؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما می توانید از همین زمان برای ویزای تحصیلی نروژ اقدام نمایید البته گپ تحصیلی شما بسیار مهم می باشد. برای گرفتن بورسیه در مقطع دکتری شما نیازمند داشتن رزومه تحصیلی خوبی می باشید.

 3. melika گفت:

  سلام برای تحصیل در نروژ آیا امکان تمکن مالی که باید داشته باشیم چقدر هست و آیا امکان دریافت بورسیه در مقطع ارشد وجود دارد؟؟؟
  من ۲۶ سالمه لیسانس صنایع هستم

 4. hosein گفت:

  سلام من همسرم ۲۵ سالشه لیسانس معمار داره می خواستیم مهاجرت کنیم به نروژ
  اگر از طریق همسرم اقدام کیم منم با همسرم میتونم وارد نروژ بشم و این که آیا من اجازه کار دارم تو کشور نروژ به عنوان همراه؟؟؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای مهاجرت تحصیلی به نروژ اگر شما مدرک ۶٫۵ آیلتس داشته باشید میتونید در دانشگاه های انگلیسی زبان پذیرش تحصیلی بگیرید. این کشور اجازه ورود همزمان همراه را به دانشجوها نمیدهد و همچنین همراه اجازه کار به صورت قانونی را ندارد.

 5. الناز گفت:

  سلام من قصد مهاجرت تحصیلی به نروژ رو دارم میخواستم یکم راهنماییم کنین
  ۲۴ سالمه لیسانس گرافیک از دانشگاه آزاد برای ارشد آیا آزمون ورودی باید بدم شرایط آزمون به چه نحوی هست چه مدرک زبانی باید ارائه بدم ؟؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای مهاجرت تحصیلی به کشور نروژ در مقطع ارشد شما باید مدرک ۶٫۵ آیلتس را داشته باشید تا در دانشگاه های انگلیسی زبان پذیرش تحصیلی یگیرید.

 6. شهاب گفت:

  سلام من دانشجوی ارشد معماری هستم ۲۷ سالمه برای تحصیل در نروژ برای مقطع دکترا آیا میتونم همراه داشته باشم و اینکه امکان ورود همزمان برای من و همراهم هست؟
  شرایط دریافت اقامت پس از تحصیل به چه صورتی هست؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای مهاجرت تحصیلی به کشور نروژ شما اجازه ورود همزمان همراه را ندارید و همراه شما با فاصله ۶ ماه تا یکسال میتواند وارد کشور شود.

 7. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 8. ابراهیمی گفت:

  سلام خسته نباشید.
  بنده کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA از دانشگاه پیام نور با معدل 17 دارم . آیا شانسی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارم ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ضمن اینکه برای اخذ حداقل نمره 7 آیلتس اقدام نموده ام. سپاسگذارم.

  • آریاناپارس گفت:

   سلام اگر مدرک 6.5 آیلتس و مقاله ISI و رزومه تحصیلی قوی داشته باشید میتونید اقدام کنید.

 9. آرش گفت:

  سلام من پشت کنکوری هستم و همزمان برای ایلتس میخونم …. برای تحصیل دندانپزشکی و فیزیوتراپی باید چه نمراتی داشته باشم….. ممنون9

  • آریانا پارس گفت:

   سلام. بستگی به کشور مقصد شما دارد چون هر کشوری شرایط مخصوص به خود را دارا می باشد.

 10. فروزان گفت:

  سلام. من لیسانس علوم اجتماعی از دانشگاه آزاد دارم با معدل 16 و سال 2010 از کشور سوئد یک مدرک کارشناسی ارشد گرفتم با معدل D. یک مقاله ISI دارم و 8 سال سابقه کار مرتبط با رشته ام. میخوام برای یک فوق دیگه در نروژ اقدام کنم. اینکه معدل ارشدم پایینه خیلی تاثیر منفی داره ؟؟امکان پذیرش دارم یا نه ؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل در نروژ بی شک احتمال وجود دارد ولی اینکه معدل پایین هست این تاثیر را دارد که شما انتخاب های کم تری برای پذیرش دانشگاه دارید در واقع اختیار دانشگاه کمتری دارید

 11. pawri گفت:

  سلام. من تو هنرستان فنی حرفه ای رشته کامپیوتر رو میخونم و کنکور رو برای هنرستانی ها حذف کردن. میخوام برای ادامه تحصیل به نروژ برم. البته بعد از اینکه چند ترم تو دانشگاه تحصیل کردم. معدلم بالای 19/5 هستش و به زبان انگلیسی هم مسلط هستم. با این شرایط شانسی برای ادامه تحصیل تو نروژ یا اتریش رو دارم؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   برا ی تحصیل در کشور نروژ در مقطع لیسانس نیاز به تسلط به زبان نروژی و مدرک آن را دارید . پیشنهاد میشود لیسانس را در ایران به اتمام برسانید و برای ارشد اقدام نمایید منطقی تر میباشد

 12. سينا خسروشاهي گفت:

  سلام وقت بخير
  من دانشجوي رشته داروسازى در كشور چك هستم ايا امكان انتقال به دانشگاه هاي نروژ براي بنده وجود دارد؟ و يا درصورت عدم امكان انتقالي ايا ميتوانم از اول اقدام كنم؟ تقريبا هزينه اش چقدر خواهد بودتوضيح اينكه نزديك ٢ ساله من در چك مشغول به تحصيل هستم.
  با تشكر

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   ادامه تحصیل داروسازی در نروژ معمولا با ارزیابی و تطبیق واحد ها نیست یعنی با احتمال بالا از ابتدا باید مشغول به تحصیل شوید . زبان دوره آموزش برای داروسازی به زبان نروژی است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *