تحصیل در گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای منطقه قفقاز است که بین دریای مازندران و دریای سیاه واقع شده است. پایتخت این کشور شهر تفیلس می باشد که با وجود داشتن تمدنی کهن، در راستای پیشرفت، توسعه و مدرن شدن گام های اساسی برداشته است.

تأیید اتحادیه اروپا بر مرحله دوم فرایند پیوستن این کشور به اتحادیه مؤید این مسأله است که گرجستان در راه گام بر می دارد و به زودی به یکی از کشورهای توسعه یافته اروپایی تبدیل خواهد شد.

شرایط رو به پیشرفت گرجستان، پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در سال های آتی، شرایط خوب اعطای اقامت به شهروندان دیگر کشورها و وجود امکانات آموزشی در سطح بین المللی، تحصیل در گرجستان را برای بسیاری از افراد به انتخابی جذاب تبدیل کرده است. تأسیس شعبه های دانشگاه های برتر انگلستان و امریکا در تفلیس، سطح کلی دانشگاه های این کشور را بالاتر برده است.

به طور کلی تحصیل در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی کشور گرجستان به زبان های گرجی، روسی و انگلیسی امکان پذیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های گرجی حدود ۲ تا ۳ هزار دلار و دانشگاه های انگلیسی و امریکایی حدود ۷ تا ۸ هزار دلار در هر سال است. از این رو گرجستان جزو کشورهایی است که هزینه تحصیل در آنها بسیار کم می باشد.

دوره آموزش و پرورش در کشور گرجستان از سن ۶ سالگی آغاز می شود. همه افراد گرجی موظف هستند تا ۹ سال تحصیلی را در این کشور به پایان برسانند. بعد از طی این ۹ سال افراد می توانند انتخاب کنند که وارد دبیرستان یا مدارس فنی بشوند و دیپلم متوسطه را دریافت نمایند.

تحصیل در بسیاری از دانشگاه های گرجستان برای افرادی که پاسپورت این کشور را دارند رایگان است. اما افرادی که از کشورهای دیگر برای تحصیل وارد گرجستان می شوند باید هزینه تحصیل خود را بپردازند.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت با کمترین هزینه

در لیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در حال حاضر ۵ دانشگاه کشور گرجستان حضور دارند که مدرک آنها مورد تأیید ایران است. بنابراین مدارک تحصیلی دریافتی از این دانشگاه ها مورد تأیید دستگاه ها و ادارات مختلف داخل ایران می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در گرجستان

اکثر دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی در گرجستان به زبان های گرجی و روسی هستند. اما در بعضی رشته ها خصوصا رشته هایی که مربوط به تاریخ و ادبیات و فرهنگ دیگر کشورهای دنیا است، دوره های انگلیسی زبان نیز وجود دارد. عموم دوره های تحصیلی کارشناسی در گرجستان ۴ ساله هستند.

با وجود اینکه گرفتن پذیرش از بسیاری از دانشگاه های گرجستان نیازی به مدرک زبان ندارد اما فرد برای شروع به تحصیل باید مدرکی دال بر تسلط به زبان مورد نظر خود برای تحصیل ارائه نماید. گذراندن دوره های زبان در خود گرجستان نیز امکان پذیر است. معمولا کورس های زبان ۹ ماهه هستند و هزینه آنها از ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار متغیر است.

افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک IELTS 6 را به دانشگاه ارائه دهند. علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک ندارند نگران نباشند زیرا موسسه زبان آریانا پارس با داشتن دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان

دوره های فوق لیسانس در گرجستان بین یک سال و نیم تا دو سال طول می کشند. با اینکه مانند مقطع کارشناسی، زبان رسمی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز گرجی و روسی است، اما دوره های بسیار متنوعی به زبان انگلیسی وجود دارد. دانشگاه ها معمولا پیش از ورود افراد به دوره تحصیلی از آنها آزمون زبان به عمل می آورند. البته کسانی که مدرک آیلتس حداقل ۵٫۵ داشته باشند در اکثر دانشگاه ها از آزمون زبان معاف هستند.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین کشورهای جهان در رشته مهندسی کامپیوتر

تحصیل در مقطع دکترا در کشور گرجستان

طول دوره های تحصیلی دکترا در گرجستان بین ۳ تا ۵ سال است. متقاضیان این دوره نیز در صورتی که مدرک آیتلس حداقل ۶ را به دانشگاه ارائه دهند، می توانند در آزمون زبان خود دانشگاه شرکت نکنند. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا اندکی بالاتر از دوره های قبلی است و حدود ۴ تا ۵ هزار دلار را باید برای یک سال تحصیل در نظر گرفت.

هزینه های زندگی در گرجستان

با اینکه هزینه های زندگی در کشورهای مختلف جهان به سبک زندگی فرد بستگی دارد اما می توان برای زندگی دانشجویی یک حالت کلی را در نظر گرفت و هزینه ها را بر آن اساس محاسبه نمود. بر این اساس هزینه یک ماه زندگی در کشور گرجستان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است.

اخذ نمایندگی از بسیاری ار دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار این موسسه بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

شما عزیزان می توانید برای بررسی شرایط خود و دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به گرجستان با مشاوران و وکلای مجرب مؤسسه آریانا پارس تماس بگیرید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

   

  به این مطلب امتیاز دهید!

  به این مطلب امتیاز دهید!

  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل در گرجستان تحصیل در گرجستان تحصیل در گرجستان تحصیل در گرجستان تحصیل در گرجستان

  شبکه های اجتماعی

  arrow up