زندگی در کانادا
شرایط زندگی در کانادا

شاید اولین کلماتی که با شنیدن عبارت زندگی در کانادا در ذهن انسان نقش می بندد، کلمات دوری و سرما باشد. زندگی کردن در کانادا موضوعی است که شاید ذهن بسیاری از افراد را نه تنها در کشور ما بلکه در سرتاسر دنیا به خود مشغول کرده است.

در این مقاله قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که زندگی در کانادا تا چه اندازه با تصویری که در ذهن شما از این موضوع قرارداد شباهت دارد.هم چنین به توضیح مشکلات زندگی در کانادا و شرایط زندگی در آن خواهیم پرداخت.

 

کیفیت زندگی در کانادا

سطح زندگی در کانادا بسیار مطلوب و مناسب می باشد دلیل این ادعا هم متقاضیان زیاد برای ورود به این کشور از روش های مختلف مانند تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و آمار منتشر شده توسط نهاد های معتبر است. اشخاصی که در این کشور به هر شکلی مقیم هستند معمولا از زندگی خود رضایت دارند. درآمد بالا و امکانات به روز و پیشرفته باعث افزایش کیفیت زندگی در کشور کانادا شده است.

حدود ۶۶ درصد از اتباع این کشور صاحب خانه هستند و فرزندان در کانادا تا سن ۲۰ سالگی در کنار والدین خود زندگی می کنند و بعد از آن باید به صورت مستقل زندگی نمایند. شرایط این کشور از نظر شاخص قدرت خرید و آب و هوا در وضعیت مناسبی قرار دارد. کانادا به دلیل استقبال از مهاجران و تازه واردان به این کشور در سطح بین المللی مطرح می باشد.

طبق آمار منتشر شده میانگین امید به زندگی در این کشور برای زنان ۸۴ و برای مردان ۸۰ سال اعلام شده که این امر نشان دهنده سطح رفاه و شرایط زندگی در کانادا است. بر اساس نظر سنجی انجام شده کانادایی ها به سطح زندگی خود از ۱۰ نمره ۷٫۵ نمره داده اند. از سایر عوامل مهم در کیفیت زندگی در این کشور می توان به امنیت عالی، ثبات سیاسی و اقتصادی و سیستم آموزشی معتبر اشاره کرد.

معایب زندگی در کانادا چه هستند؟

شرایط زندگی در کانادا مانند سایر کشورهای جهان ممکن است با چالش های خاص خود همراه باشد، اگر چه این چالش ها ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد در ادامه قصد داریم به متداول ترین مشکلات زندگی در کانادا اشاره نماییم.

در زمستان جان سالم به در ببرید!

طبق آمار رسمی دولت کانادا، چالش آب و هوایی پیش روی ساکنین کانادا، دغدغه حدوداً ۱۵٫۶ % مهاجرین در ابتدای ورود به کانادا بوده است.

آب و هوای سرد و خشک کانادا، باعث وقوع روزهای سرد و برفی متعددی که از کشورهای گرمسیر تر به این کشور مهاجرت می کنند، به یک چالش جدی در سال های اولیه ورود تبدیل گشته است.

خرید ساعت رولکس هزینه دارد!

بر اساس آمار مجله اکونومیست در سال ۲۰۱۹ سه شهر بزرگ و مهم کانادا، یعنی شهرهای مونترال، تورنتو و ونکوور خود در لیست صد شهر پر هزینه دنیا قرار دارند.

کیفیت فوق العاده برای زندگی در این شهرها و سایر شهرهای این کشور باعث شده تا هزینه های زندگی در این کشور برای مهاجرین به یک چالش اساسی برای زندگی و مهاجرت در این کشور تبدیل گردد.

اگر پول کمی دارید، لطفاً مریض نشوید!

سیستم سلامت عمومی رایگان در کشور کانادا باعث شده تا برای مراجعه به یک پزشک، مدت زمان طولانی به عنوان صف انتظار پیش روی ساکنین این کشور قرار گیرد. زمان انتظار برای وقت ملاقات برخی از پزشکان، بعضاً تا ۶ ماه نیز به طول می انجامد. البته بیمارستان های خصوصی نیز در دسترس عموم قرار دارند ولیکن هزینه های درمانی در این اماکن می تواند شرایط زندگی در کانادا برای یک خانواده را سخت نماید.

کانادا,کانادا,کانادا

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا و هر منطقه متفاوت و معمولا در شهر های پر جمعیت هزینه های بیشتری باید پرداخت کرد و در مناطق کم جمعیت هزینه ها معقول تر است. شهرهای بزرگ و پرجمعیت از نظر بازار کاری در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارند و میزان حقوق و دستمزد هم در آن ها بیشتر می باشد. از جمله شهرهای پر هزینه در کانادا می توان به ونکوور و تورنتو اشاره کرد که هزینه زندگی برای یک نفر ماهانه حدود ۲۰۰۰ دلار می باشد. از ایالت های کم هزینه می توان به استان مانیتوبا اشاره کرد که هزینه زندگی در کانادا برای یک نفر ماهانه حدود ۱۰۰۰ دلار است.

حداقل نرخ مالیات در این کشور ۱۵ درصد محاسبه می گردد البته با افزایش درآمد نرخ مالیات نیز به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت. در ادامه به هزینه های مختلف در دو ایالت کانادا اشاره خواهیم کرد :

ایالت انتاریو

عنوانهزینه
اجاره مسکن۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار ماهانه
برق، آب، اینترنت و گاز۲۱۰ تا ۲۳۰ دلار ماهانه
بلیط مترو و تروما۱۵۱ دلار ماهانه
۱ کیلو گوشت۲۰٫۸۱ دلار
۱ وعده غذا در رستوران۲۰ دلار

ایالت مانیتوبا

عنوانهزینه
اجاره مسکن۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار ماهانه
برق، آب، اینترنت و گازبین ۱۸۰ تا ۲۱۰ دلار ماهانه
بلیط مترو و تروما۱۰۰ دلار ماهانه
۱ کیلو گوشت۱۳٫۵ دلار
۱ وعده غذا در رستوران۱۵ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

تجربه زندگی در کانادا

آگاهی از تجربه و مشکلات و معایب زندگی در کانادا از زبان دیگران می تواند باعث اطمینان خاطر از وضعیت و شرایط این کشور باشد زیرا زندگی در غربت کانادا معایب خود را به همراه دارد و افرادی که قبلا با این امور مواجه شده اند می توانند با راهنمایی، کمک زیادی به تازه واردان برای سازگاری سریع و کم دردسر با شرایط زندگی در کانادا نمایند. البته بر اساس اطلاعات موجود کشور کانادا از این دسته اشخاص استقبال می کند و معمولا شرایط مناسبی برای آنان در نظر گرفته است. در ادامه به بیان تجربه زندگی در کشور کانادا می پردازیم :

تجربه زندگی فرناندو اورتگا در کانادا :

من اهل مکزیک هستم. تحصیلات خود را از سن ۱۸ سالگی در کانادا گذرانده ام و در حال حاضر در این کشور مشغول به کار می باشم. زندگی در کانادا برای تازه واردان بسیار متفاوت است. کانادایی ها از بهترین افرادی هستند که من با آنها ملاقات کرده ام ، بسیار مودب هستند. چند هفته پیش یک پسر در خیابان با ماشین به ما کمک کرد زیرا باتری ماشین ما خراب شده بود، پس از چند بار تلاش و درست نشدن آن به خانه خود رفت و یک باتری آورد و به ما قرض داد تا ما بتوانیم ماشین خود را روشن کنیم (البته بعدا آن را پس دادیم).

دقت کارها در ونکوور: اگر برنامه اتوبوس بگوید ساعت ۴:۵۶ می رسد ، ساعت ۴:۵۶ می رسد. مردم از خیابان فقط از محل عابر پیاده عبور می کنند. من مقیم نیستم بنابراین هزینه مراقبت های بهداشتی را پرداخت می کنم ، اما ساکنان آن را به صورت رایگان دریافت می نمایند البته دندان پزشکی شامل خدمات رایگان نمی شود و پر هزینه است. زندگی در اینجا گران است اما حقوق و دستمزد رقابتی می باشد و می توانید با کار بیشتر درآمد مناسبی داشته باشید. از ملیت های مختلف در این کشور وجود دارند.

مزایای زندگی در کانادا چیست؟

به تهرانتو خوش آمدید

بیشتر از ۲۰ درصد از ۳۵ میلیون نفر ساکن در کانادا دارای پدر یا مادر خارجی هستند. حتی در بعضی از شهر ها مثل تورنتو، بیش از نیمی از ساکنین شهر را مهاجرین تشکیل داده اند. همین مسئله باعث شده تا اکثر مردم کانادا نسبت مهاجرین به کانادا ذهنیت مثبتی داشته باشند.

به همین دلیل، وفق پذیری افراد، پس از ورود به کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورهای سایر نقاط جهان، ساده تر شده است. نکته جالب اینکه بسیاری از کانادایی ها به خاطر حضور تعداد زیاد مهاجرین ایرانی در شهر تورنتو، به این شهر عنوان ((تهرانتو)) را اتلاق می کنند.

فقط بفرمایید دنبال چه چیزی هستید!

تنوع فرصت های شغلی و تحصیلی بی نظیر کشور کانادا برای مهاجرین همیشه باعث اشتیاق تعداد زیادی از افراد  برای مهاجرت این کشور شده است. تقریباً برای همه رشته های تحصیلی و مهارت های شغلی به اندازه کافی در کانادا کار وجود دارد و حتی اگر مهارت یا تجربه کاری در زمینه خاصی ندارید، امکان تحصیل در کانادا در دوره های مختلف و کسب مهارت کافی برای پیدا کردن کار در کانادا برای شما وجود دارد.

آسیبی به شما نمی رسد، اگر رسید، ما هستیم!

کشور کانادا برای بیشتر افرادی که دارای اقامت دائم و یا پاسپورت کانادایی هستند، امکان استفاده از بیمه های درمانی کاملاً رایگان را فراهم کرده است.

علاوه براین، ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که کانادا جزء کشورهایی است که بیشترین میزان امنیت احتمالی و کمترین میزان تلفات و مرگ و میر ناشی از حوادث انسانی را دارد.

کانادا,کانادا,کانادا

زندگی کردن در کانادا چه تفاوتهایی با زندگی در ایران دارد؟

اولین تفاوت عمده زندگی در کانادا با زندگی در ایران، نوع اداره جامعه است. در ایران جامعه توسط یک دولت مرکزی یعنی دولت جمهوری اسلامی ایران اداره می شود ولی در کشور کانادا، هر ایالت به صورت مستقل اداره می شود.

بسیاری از قوانین، حتی قوانین مالیاتی، احکام قضایی و رویه های اداری از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. تا جایی که به طور مثال حتی ایالتی مثل کبک قوانین مهاجرت متفاوتی از قوانین دولت فدرال را وضع و اجرا می نماید.

رزومه بر عکس تهیه کنید!

شاید اولین قدم برای پیدا کردن یک شغل در ایران، مراجعه به سایت های نیازمندی و تماس با کارفرماها به صورت شخصی است ولیکن در کانادا بیشتر بار پیدا کردن شغل برای یک فرد روی دوش موسسات کاریابی است. موسساتی که باعث می شوند شما حتی بدون دیدن کارفرما، از مراحل اولیه انتخاب یک نیروی کار جدید بگذارید و وارد مصاحبه ای رو در رو یا غیر حضوری با کارفرما شوید: نکته مهم در پیدا کردن شغل در کانادا، داشتن یک رزومه با استایل کانادایی است.

رزومه های کانادایی برعکس رزومه های دیگر نقاط دنیا، ترتیب عکس دارند، یعنی کار اخیر شما در ابتدا و کار اول شما در انتهای رزومه کانادایی جای می گیرد.

پولتان را در بانک نگذارید!

بسیاری از بانک های دولتی و خصوصی کشور ایران از سرمایه گذاری های صاحبان سپرده در این کشور استقبال زیادی می کنند و حاضرند حتی تا ۲۴ درصد سالانه سود به سپرده گذاران، پرداخت نمایند.

ولیکن بیشترین نرخ سود بانکی که یک بانک کانادایی به یک سپرده گذار پرداخت می نماید، چیزی کمتر از ۳ درصد به صورت سالانه است. این موضوع دلیل واضحی برای اثبات این مدتی است که سپرده گذاری در بانک های کانادا از لحاظ اقتصادی امری معقول تلقی نمی شود.

کانادا,کانادا,کانادا

زندگی شما در کانادا چگونه خواهد بود؟

عاشق اخبار هواشناسی باش!

از آنجایی که سردی هوا یکی از دغدغه های بیشتر مهاجرین به کانادا محسوب می شود، پیش بینی وضع آب و هوای یک روز خاص تاثیر بسزایی در فعالیت های روزانه ساکنین کانادا دارد.

مردم کانادا تقریباً هر روز نیاز به بررسی شرایط آب و هوای شهر خود دارند. چرا که بارش برف بخصوص در زمستان ممکن است حتی مانع از رسیدن یک فرد به محیط کار یا دانشگاه وی شود. پس چک کردن اخبار هواشناسی جزء اولین کارهای یک کانادایی محسوب می شود.

شهرت را عوض نکن

بخاطر گستردگی سرزمینی کشور کانادا، زندگی در هریک از شهرهای کانادا با سایر شهرها تا حد زیادی متفاوت است، تا جایی که تصور می شود دو شهر مختلف کانادا، شهرهای یک کشور نیستند. نحوه رفت و آمد، مالیات، انتخاب مسکن، تفریحات و سایر جوانب زندگی یک فرد کاملاً وابسته به محل زندگی وی در کانادا است و معمولاً جابجایی از یک شهر به یک شهر دیگر به اندازه جابجایی از خارج کانادا به یکی از شهرهای کانادا دشوار است.

سیب زمینی روی مبل!

شاید یکی از مهمترین تفریحات کانادایی ها تماشا کردن تلویزیون باشد، بطوریکه طبق آمارهای رسمی هر کانادایی در روز به صورت میانگین ۴ ساعت تلویزیون نگاه می کند. نکته جالب اینکه ورزش اول کشور کانادا هاکی است و بخاطر شرایط اقلیمی کانادا، دیدن مسابقات هاکی یکی از سرگرمی های دسته جمعی در کشور کاناداست.

کانادا,کانادا,کانادا

کانادا برای چه کسانی مناسب است؟

کانادا خانه ی بسیاری از مهاجرین از سرتاسر دنیا با نژاد ها و پیشینه های فرهنگی متفاوت بوده است. همین مساله باعث ایجاد جامعه با تنوع فرهنگی بسیار زیاد (شاید در گونه خود متنوع ترین) گشته است. ولی شاید برای اینکه بفهمید آیا کانادا کشوری مناسب برای سپری کردن عمرتان هست یا نه، باید به چند سوال مهم پاسخ دهید.

 • تا چه اندازه می توانید خودتان را با آب و هوای سرد تطبیق دهید؟
 • سفر به ایران برای شما اهمیت دارد یا خیر؟
 • می توانید برای هر بار سفر به یک شهر یا کشور دیگر هزینه های سفر هوایی را پرداخت نمایید؟
 • تا چه اندازه آماده رقابت با هزاران مهاجرین هستید که به خاطر تخصصشان موفق به ورود به کشور کانادا شده اند؟
 • تا چه اندازه میل به تحصیلات در مقاطع دانشگاهی را در خود سراغ دارید؟

شاید تعدادی از این سوال ها در نگاه اول و قبل از مهاجرت به کانادا برای شما بی معنی باشند ولی باید این مساله را در نظر بگیرید که پس از مدت کوتاهی از ورود شما به این کشور، این سوال ها می تواند در خوشحالی و رضایتمندی شما از زندگی نقش به سزایی داشته باشد.

بارزترین خصوصیات کانادایی ها، آرام و طالب صلح بودنشان محسوب می شود. کانادایی ها حتی در مواقعی که مقصر نیستند هم معذرت خواهی می کنند. پس اگر فردی پر جنب و جوش هستید که همواره به دنبال تکاپوی زیادی در محیط شهری خود هستید، شاید باید در قصد خود برای مهاجرت به کانادا صرف نظر کنید.

لینک منبع: Living conditions in Canada

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  4.1/5 - (27 امتیاز)
  دیدگاه ها

  40 پاسخ به “زندگی در کانادا”

  1. I really enjoyed your article. Congrats on the content. 97614674

   • consultant گفت:

    باید ازطریق یک ویزایی اقدام کنید حالا تحصیلی
    کاری
    سرمایه گذاری
    که بتونید بعد چند سال اقامت دایم بگیرید

  2. Faramarz گفت:

   با سلام
   ۲ فرزند دارم سال اینده تحصیلی پایه های ۱۱ و ۱۲ ریاضی خواهند بود.
   مدرسه ایی رو با مدیریت به توافق رسیدیم.ویزای توریستی مولتیپل هم داریم.میماند تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی بچه ها که ممنون میشیم راهنمایی بفرمایین.ما هم که بعنوان همراه میمانیم.

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    متاسفانه ویزای توریستی به هیچ نوع ویزایی قابل تبدیل نیست. فرزندان شما می توانند از طریق تحصیل در دبیرستان کانادا ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند و یکی از والدین هم می تواند به عنوان همراه در کنار فرزند باشد.

  3. سعید گفت:

   با سلام
   بنده مهندس برق با ۱۵ سال سابقه کار مرتبط هستم…مدرک زبان آیلس ۶ دارم..وسنم ۴۷ سال ، مجرد و یک پسر ۱۲ ساله دارم ..آیا برای کار میشه بیام کانادا

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای کار در کانادا شرایط سنی شما چندان مساعد نیست. پیشنهاد می کنیم از طریق تحصیل فرزند وارد کانادا شوید و پس از گذراندن یک دوره تحصیلی همراه با فرزندتان در کشور کانادا به کار مشغول شده و اقامت دائم را دریافت نمائید.

  4. صلاح خضری گفت:

   من مهندسی نقشه برداری دارم با ۱۸ سال سابقه بیمه در این رشته.متاهلم و همسر و یک دختر ۸ ساله دارم.سرمایه مالی هم دارم.آیلتس ندارم ول میتوانم مکالمه کنم تا حدودی.بهترین روش برای مهجرت به کانادا و اینکه از دو شهر تورنتو و ونکوور کدام برای رشته من بهتره؟لطفا.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت اخذ مدرک زبان می توانید برای تحصیل در کانادا اقدام نمایید. با توجه به شرایط و رشته عنوان شده، شهر تورنتو بازار کار بهتری را برای شما دارد.

  5. Leyli گفت:

   کدوم استان های کانادا راحتتر اقامت میدهند.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شرایط اخذ اقامت متناسب با برنامه های مهاجرت استانی کانادا مشخص می شود. در صورت احراز شرایط خواسته شده استان ها می توان برای اقامت کانادا اقدام کرد.

  6. سارينا گفت:

   هزینه اجازه خونه تو ونکوور چقدره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    هزینه های اجاره مسکن در ونکوور معمولا ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه در نظر گرفته می شود.

  7. سیاوش گفت:

   درآمدزا ترین مشاغل در کانادا چه مشاغلی است ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    رشته های مرتبط با مدیریت بازار کار مناسبی را در کشور کانادا دارند. برای آشنایی با درآمدزا ترین مشاغل کانادا به مقاله کار در کانادا مراجعه فرمایید.

  8. سارا گفت:

   آسون ترین روش برای مهاجرت به کانادا غیر از تحصیل چیه؟

  9. Saba گفت:

   کدوم شهر های کانادا از نظر آب و هوایی بهتره برای زندگی؟

  10. Amir گفت:

   سلام
   کدوم یکی از استان های کانادا شرایط آب و هوای بهتری نسبت به باقی استان ها داره؟

  11. Bahram jafari گفت:

   سلام،
   حداقل بودجه ای که یک نفر برای مهاجرت به کانادا نیاز داره، چقدره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    راه های مختلفی برای مهاجرت به کانادا از جمله تحصیلی, کاری و سرمایه گذاری وجود دارد.به طور مثال اگر شخصی قصد مهاجرت تحصیلی را داشته باشد حداقل هزینه تحصیل و زندگی سالیانه حدود ۲۵۰۰۰ هزار دلار کانادا خواهد بود.

  12. saba گفت:

   کدام شهرهای کانادا آب و هوا و شرایط بهتری برای زندگی دارند؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    از حیث آب و هوا، شهر ونکوور به عنوان برترین شهر در کشور کانادا شناخته می شود

  13. بهرام جعفری گفت:

   سلام،
   با توجه به شرایط موجود بهترین و امن ترین روش مهاجرت به کانادا چه راهی است که شانس گرفتن ویزا بالا باشد؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    به صورت معمول بهترین روش با توجه به شرایط فرد انتخاب می شود. سرمایه گذاری و در صورت کسب حداقل امتیاز اکسپرس اینتری بالاتری درصد موفقیت ویزا را دارد.

  14. شبیر گفت:

   شرایط کار در تورنتو به چه صورته ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شرایط کار در کانادا متناسب با شرایط فرد تعیین می شود. از همین رو توصیه می شود که قوانین کار در کانادا را مورد مطالعه قرار دهید.

  15. شبیر گفت:

   هزینه های زندگی در کدام شهر کانادا مناسب تره ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    به صورت هزینه های زندگی در ایالت های پرنس ادوارد و نیوبرانزویک نسبت به ایالت های دیگر کمتر می باشد.

  16. farhad گفت:

   کارهای فنی توی کانادا بازار کار داره یا نه؟

  17. Shahin گفت:

   سلام می خواستم بدونم امکان تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد با ۳۵ سال سن و مدرک آیلتس ۶ امکان پذیر هست؟؟؟

  18. یاسر نصیرپور گفت:

   از نظر شما بهترین جای کانادا برای زندگی کردن ما ایرانی ها کجاست؟ چرا؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    به صورت معمول شهر به خصوصی را نمی توان عنوان کرد ولی شهرهای تورنتو و ونکوور به عنوان برترین شهرهای کانادا شناخته می شوند.

  19. محمد گفت:

   سلام و وقت بخیر
   برای مشاوره باید چه کار کنیم؟ مشاوره تلفنی رایگانه یا هزینه داره؟
   مشاوره حضوری هم دارید؟

  20. احمد گفت:

   اگر بخوایم بریم کانادا بهترین راه برای اینکه یه برنامه ریزی ۲ ساله کنیم که با شرایط خوب بریم کانادا از چه روشیه؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up