ویزای بلوکارت آلمان فرصتی ایده ال برای اخذ اقامت دائم و تابعیت آلمان می باشد، آلمان اقتصاد اول اروپا و چهارمین کشور صنعتی جهان می باشد، این کشور از پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا برخوردار است، با این وجود بازار کار آلمان همواره به نیروی کار متخصص و ماهر نیاز دارد.

از این رو دولت آلمان برای جذب نیروی کار مورد نیاز خود زمینه مهاجرت افراد متخصص به این کشور از طریق بلوکارت را فراهم نموده است. در ادامه این مطلب با شرایط، هزینه ها و قوانین بلوکارت آلمان بیشتر آشنا خواهیم شد.

بلوکارت آلمان چیست؟

?What is a German Blockchain

بلوکارت (کارت آبی اتحادیه اروپا) طبق ماده ۱۹ قانون مهاجرت آلمان مجوز اقامت موقتی است که قابل تبدیل به اقامت دائم می باشد. ویزای بلوکارت (جستجوی کار) اجازه اقامت ۶ ماهه افراد متخصص و ماهر در اغلب مشاغل می باشد. در تابستان ۲۰۱۲ کشور آلمان با تصویب قوانین جدید و ارائه بلوکارت مقدمات جذب نیروی کار متخصص و ماهر در بازار کار این کشور را فراهم نمود.

بلوکارت آلمان چیست

در حال حاضر اغلب کشورهای اروپایی ویزای کار خود را فقط از طریق پیشنهاد کار از کارفرما (job offer) ارائه می نمایند. با توجه به قوانین اتحادیه اروپا دریافت جاب آفر برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا بسیار دشوار خواهد بود. ویزای بلوکارت آلمان این امکان را به افراد متخصص می دهد که به منظور دست یابی به موقعیت شغلی مورد نظر وارد کشور آلمان شوند و به صورت مستقیم با کارفرمایان ارتباط برقرار نمایند.

برای کسب اطلاعات مفید در ارتباط با انواع روش های اخذ ویزای آلمان لطفاً مطلب ویزای آلمان را مطالعه نمایید.

مراحل دریافت بلوکارت

اولین قدم برای دریافت بلوکارت آلمان اخذ ویزای جستجوی کار (job seeker) این کشور می باشد. پروسه درخواست بر اساس قوانین کلی اداره مهاجرت آلمان می باشد، این موضوع بدین معناست که فرمهای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان باید از طریق سفارت آلمان در کشور فرد متقاضی ارائه شود. سپس افراد ملزم به ارائه مدارک مورد نیاز خواهند بود که در صورت تائید مدارک از سوی سفارت آلمان برای فرد متقاضی ویزای جستجوی کار (job seeker) صادر می گردد.

این مطلب را از دست ندهید
اجاره مسکن در آلمان
بلو کارت-مراحل

بدین ترتیب فرد متقاضی شغل با اجازه کار وارد کشور آلمان می شود. در واقع افراد متخصص قادر خواهند بود تا با دریافت ویزای جستجوی کار (job seeker) به مدت ۶ ماه در کشور آلمان اقامت داشته باشند، این افراد طی این مدت فرصت خواهند داشت مشغول به کار شوند و جهت اخذ بلوکارت و در نهایت اقامت دائم آلمان اقدام نمایند.

شرایط ویزای بلوکارت آلمان

برای دریافت بلوکارت آلمان قوانین و شرایط مشخصی وجود دارد. در واقع متقاضیان دریافت بلوکارت آلمان در مرحله اول با دریافت ویزای جستجوی کار (job seeker) وارد این کشور می شوند، طبق قوانین مهاجرتی آلمان متقاضیان دریافت بلوکارت آلمان ۶ ماه فرصت خواهند داشت مشغول به کار شوند، افرادی که در مدت تعین شده شغل مورد نظر خود پیدا کنند و مشغول به کار شوند، پس از گذشت ۳ سال امکان اخذ اقامت دائم آلمان را خواهند داشت، البته افرادی که با زبان آلمانی در حد B1 آشنایی داشته باشند می توانند پس از ۲ سال اقامت دائم خود را دریافت نمایند.

آلمان از پایین ترین نرخ بیکاری و بالاترین میزان درآمد فردی در اروپا برخوردار است، میانگین ساعت کار در این کشور ۳۵ ساعت در هفته و میانگین درآمد افراد بیش از ۴۶۰۰ یورو در ماه می باشد، علاوه بر این استفاده از مزایای کار، بیمه، پاداش و افزایش حقوق محبوبیت آلمان را بین افراد متخصص متقاضی کار در اروپا به شکل فزاینده ای افزایش داده است. لازم به ذکر است حداقل درآمد برای افراد متقاضی دریافت بلوکارت آلمان در کلیه مشاغل مورد نظر می بایست ۴۷،۶۰۰ یورو در سال باشد و برای رشته های IT، ریاضی، علوم طبیعی و رشته های پزشکی ۳۷،۰۰۰ یورو در سال کفایت می کند.

جهت کسب اطلاعات کامل در مورد شرایط زندگی و کار در کشور آلمان لطفاً مطلب زندگی در آلمان را مطالعه نمایید.

مدارک لازم برای درخواست بلوکارت آلمان

همانگونه که اشاره گردید اولین قدم برای دریافت بلوکارت آلمان اخذ ویزای جستجوی کار (job seeker) است، پس از این مرحله در صورتی که فرد متقاضی طی فرصت ۶ ماهه خود در کشور آلمان مشغول به کار شود می تواند جهت اخذ بلوکارت اقدام نماید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای جستجوی کار و سپس دریافت بلوکارت را معرفی خواهیم نمود.

این مطلب را از دست ندهید
شهرهای آلمان
بلوکارت آلمان-مدارک لازم

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای جستجوی کار (job seeker)

 • مدرک تحصیلی (حداقل لیسانس)
 • سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی (حداقل ۳ سال)
 • آشنایی با زبان آلمانی در حد مکالمه (نیازی به ارائه مدرک نیست)
 • شرایط سنی زیر ۴۵ سال

مدارک مورد نیاز برای دریافت بلوکارت آلمان

 • یک قطعه عکس
 • ترجمه رسمی مدارک دانشگاهی
 • گواهی معتبر سازی تحصیلات دانشگاهی
 • ترجمه رسمی سوابق کاری در خارج از کشور آلمان
 • قرارداد کاری و یا پیشنهاد کاری از طرف یک شرکت
 • داشتن حداقل درآمد تعین شده
 • تکمیل فرم تقاضای تمدید اقامت
 • ارائه موافقت نامه اداره کار کشور آلمان در صورت امکان
 • تکمیل و ارائه تشریح فرم کار متقاضی، در صورت امکان
 • ارائه مدارک مربوطه در صورت گذراندن کارآموزی توسط متقاضی

شرایط سنی بلوکارت آلمان

دریافت بلوکارت از داخل و خارج از خاک آلمان امکان پذیر خواهد بود، با این تفاوت که افرادی که خارج از خاک آلمان حضور دارند و متقاضی دریافت بلوکارت آلمان می باشند در ابتدا می بایست ویزای جستجوی کار (job seeker) را اخذ نمایند.

برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان معمولاً افرادی که کمتر از ۴۰ سال سن دارند از شانس بیشتری برخوردار خواهند بود. ولی افرادی که در کشور آلمان حضور دارند می توانند در هر شرایط سنی برای دریافت بلو کارت آلمان اقدام نمایند. به طور کلی شرایط سنی خاصی برای دریافت بلوکارت آلمان ذکر نگردیده است.

هزینه های بلوکارت آلمان

بدون شک مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جستجوی کار آلمان علاوه بر مزایای بی شماری که در پی دارد یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد. به طور کلی هزینه های دریافت بلو کارت آلمان را می توان به ۳ دسته اصلی تقسیم نمود که به شرح ذیل می باشند:

هزینه

هزینه مربوط به سفارت

کلیه سفارتخانه ها برای صدور ویزا از افراد متقاضی مبالغی را دریافت می نمایند، این مبالغ بسته به نوع ویزای درخواستی متغیر خواهد بود. از این رو برای صدور ویزای جستجوی کار (job seeker) آلمان سفارت این کشور ۷۵ یورو از افراد متقاضی دریافت خواهد کرد.

جهت کسب اطلاعات دقیق در مورد شرایط سفارت آلمان از شما عزیزان دعوت می نماییم مطلب سفارت آلمان را مطالعه فرمایید.

هزینه ارزشیابی مدارک

یکی از مهم ترین مراحل اخذ بلو کارت آلمان ارزشیابی مدارک افراد متقاضی می باشد. هزینه های مربوط به ارزشیابی مدارک بسته به نوع و حجم مدارک متغیر خواهد بود. معمولاً هزینه ارزشیابی برای بار اول ۱۰۰ یورو و برای دفعات بعدی ۵۰ یورو می باشد. هزینه ارزشیابی مدارک هویتی مانند شناسنامه، گواهی ولادت، سند ازدواج، سند طلاق، گواهی فوت، گواهی تجرد ۲۵ یورو و سایر مدارک (احکام دادگاه، عدم سو پیشینه، سایر گواهی ها) ۴۵ یورو می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت به آلمان

هزینه ترجمه مدارک

مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت آلمان برای دریافت ویزای جستجوی کار (job seeker) حتماً باید به زبان آلمانی ترجمه شود، هزینه های مربوط به ترجمه مدارک بسته به حجم و نوع مدارک متغیر خواهد بود. لازم به ذکر است معمولاً مدت زمان لازم برای ترجمه مدارک به زبان آلمانی نسبت به زبان انگلیسی طولانی تر خواهد بود.

مدت اعتبار بلوکارت

به طور کلی مدت اعتبار بلوکارت آلمان ۴ سال است، البته در صورتی که طول زمان قرار داد منعقد شده بین فرد متقاضی و کارفرمای آلمانی کمتر از ۴ سال باشد، مدت زمان ویزای بلوکارت شما نیز به همان اندازه خواهد بود. ویزای بلوکارت به راحتی قابل تمدید است و افراد در صورتی که شغل خود را از دست بدهند ۳ ماه فرصت خواهند داشت مجدداً مشغول به کار شوند. ضمناً فرد متقاضی پس از ۱۸ ماه می تواند در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا که از قانون بلوکارت پیروی می نمایند مشغول به کار و زندگی شود.

همانگون که اشاره گردید متقاضیان دریافت اقامت دائم آلمان از طریق بلوکارت در صورت ارائه مدرک زبان آلمان در حد B1 پس از ۲ سال و در غیر اینصورت پس از ۳ سال می توانند اقامت دائم خود را دریافت نمایند. لازم به ذکر است در طول این مدت افراد می بایست مشغول به کار باشند و مالیات خود را به صورت منظم به دولت آلمان پرداخت نمایند.

مزایای بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان از مزایای فراوانی برخوردار است، درواقع ویزای بلوکارت آلمان به نوعی ویزای کار ۱۳ کشور اتحادیه اروپا می باشد، زیرا فرد متقاضی می تواند پس از ۱۸ ماه در برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشغول به کار و زندگی شود. به طور کلی مزایای اصلی بلوکارت آلمان به شرح ذیل است:

 • اخذ اقامت دائم آلمان پس از ۲ الی ۳ سال
 • دریافت بالاترین میزان حقوق بین کلیه کشورهای اروپایی
 • امکان اخذ اقامت دائم برای کلیه افراد خانواده
 • تحصیل رایگان فرزندان
 • اجازه کار به همسر فرد متقاضی
 • دریافت خدمات درمانی رایگان
 • پرداخت حقوق به فرزندان فرد متقاضی
 • استفاده از کلیه حقوق شهروندی
 • امکان تردد، کار و زندگی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا
این مطلب را از دست ندهید
کارشناسی ارشد در آلمان

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که ذکر گردید می توان نتیجه گیری کرد که ویزای جستجوی کار (job seeker) آلمان کم هزینه ترین و بهترین مسیر برای دریافت بلوکارت آلمان و استفاده از مزایای بی شمار آن خواهد بود. در واقع دریافت بلوکارت آلمان نوعی روش مهاجرتی ایده آل و مناسب برای افراد متخصص و ماهر در مشاغل مختلف می باشد. اخذ بلوکارت آلمان علاوه بر مزایای بی شماری که در پی خواهد داشت یکی از ساده ترین و راحت ترین روش های مهاجرت به آلمان می باشد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  241 پاسخ به “ویزای بلوکارت آلمان”

  1. ایرج گفت:

   سلام
   میبخشید من یه سوالی داشتم، آیا بعد از ارائه مدارک برای بلو کارت از طرف سفارت مدارک رو استعلام میکنن؟ یعنی مثلا نامه هایی که برای سابقه کار ارائه میشه احتمال داره از طرف سفارت زنگ بزنن و استعالام کنن؟

  2. afsaneh گفت:

   با سلام من فارغ التحصیل فوق لیسانس رشته مهندسی منابع طبیعی محیط زیست هستم ۴۰ ساله و سابقه کار حدود ۱۴ سال با بیمه و ۱۳ سال در بخش دولتی در رابطه با رشته تحصیلی ام هستم. دارای ۲ فرزند و همسرم هم لیسانس رشته اقتصاد است در حال گذراندن دوره آیلتس هم هستم آیا امکان اخذ بلوکارت برای من هست یا پیگیری کنم.

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    با توجه به شرایط سنی تون شانس شما برای گرفتن بلوکارت المان کم است و اینکه باید سطح زبان المانی خوبی داشته باشید و به فرهنگ انجا اشنایی داشته باشید در غیر این صورت اصلا پشنهاد نمیکنیم چون مدت این ویزا ۶ ماه است و زمان محدودی برای پیدا کردن کار در کشوری مثل المان میباشد

  3. علیرضا گفت:

   با سلام
   شرایط من و همسرم به قرار زیر است لطفا راهنماییم کنید کی تونم برای آلمان از طریق کار اقدام کنم ؟
   شرایط من :
   تحصیلات:
   دانشجو دکترا مدیریت صنعتی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
   کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، دانشگاه علوم و فنون مازندران
   کارشناسی مهندسی صنایع، دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال

   سوابق کاری :
   مدیر دفتر مدیریت پروژه | شرکت داده ورزی سداد | اسفند ۹۳ تا فروردین ۹۶
   کارشناس ارشد برنامه ریزی | دانشگاه صنعتی مالک اشتر | آبان ۸۷ تا اسفندماه ۹۳

   شرایط همسر:
   تحصیلات:
   کارشناسی ارشد معماری، دانشگاه
   کارشناسی معماری، دانشگاه آزاد اسلامی

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    در هر کشوری الویت کارفرماها با افراد خودشان و فارغ التحصیلان خودشان میباشد. مگر اینکه درخواست شغلی داشته باشید.
    شریطتان باید بصورت دقیق تر بررسی شود.
    برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های درج شده در سایت با مشاورین ما در تماس باشید:
    https://arianaabroad.com/

  4. مهران گفت:

   با سلام
   من لیسانس مهندسی برق-الکترونیک دارم از دانشگاه دولتی با ۱۶ سال سابقه کار در زمینه طراحی و مهندسی و اجرای پروژه های اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق. در این زمینه سابقه تدریس هم دارم.متاهل و دارای دو فرزند هستم. چطور میتونم برای کارت آبی آلمان اقدام کنم؟
   با تشکر

   • amin239365 گفت:

    سلام
    شرط اخذ ویزای کارت آبی آلمان داشتن مدرک b2 آلمانی میباشد که ۶ ماه به شما فرصت میدهند که وارد خاک آلمان شده و به دنبال کار بگردید و در صورت پیدا کردن کار خانواده هم به شما ملحق گردند

  5. نوری گفت:

   سلام.من لیسانس نرم افزار کامپیوتر و ۳۲ سال سن دارم و همسرم دکترای آموزش زبان انگلیسی و ۳۰ سال سن دارد.برای اخذ کارت آبی کدامیک از ما اقدام کنیم؟آیا نیاز به مدرک زبان آلمانی هست؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام اخذ کارت ابی المان ققط باید این را بدانید که شما فقط ۶ ماه فرصت برای پیدا کردن کاردارید و در این صورت باید بسنجید که شما یا همسرتان قادر به پیدا کردن گار در عرض ۶ ماه هستید یا نه چون پس اتمام این ۶ ماه باید به کشور برگردین .واین را باد بگویم که باد اشنا به زبان المانی باشید.

   • آریانا پارس گفت:

    سلام برای اخذ کارت ابی المان فقط باید این را بدانید که شما فقط ۶ ماه فرصت برای پیدا کردن کاردارید و در این صورت باید بسنجید که شما یا همسرتان قادر به پیدا کردن گار در عرض ۶ ماه هستید یا نه چون پس اتمام این ۶ ماه باید به کشور برگردین .وهمچنین بایدمسلط به زبان المانی درسطح b2 باشید .دراین صورت میتوانید برای بلوکارت المان اقدام نمایید.

  6. emad گفت:

   سلام من مدرک فوق دیپلم کامپیوتر رشته نرم افزار رو دارم آیا میتونم با فراگیر شدن زبان آلمانی اونجا مشغول کار بشم . (ممنون از راهنمایی مدیر فعال)

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای کار در کشور آلمان به واسطه فراگیری زبان آلمانی و آن هم فقط به صرف زبان شانس ویزای بسیار پایینی دارید . بهتر است پذیرش را از دانشگاه داشته باشید چون شانس بالاتری دارد . ولی در هر صورت اگر بتوانید برای آموزش آکادمیک یا زبان وارد آلمان شوید میتوانید در خواست کار دریافت کرده و کار کنید

  7. شادی گفت:

   سلام
   یک سوال داشتم و اون این است که:
   برای گرفتن ویزای کار اتریش یا آلمان حتماً باید ۳ ماه در داخل اتریش یا آلمان و سه ماه هم در اتحادیه اروپا از انتشار آگهی استخدام گذشته باشد تا امکان اقدام برای اون موقعیت شغلی فراهم شود؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    بله این آگهی بین ۳ هفته تا ۳ ماه باید در همان کشور و اتحادیه اروپا هر کدام جدا آگهی شود ودر صورت نخواستن کارفرما از شرایط متقاضیان به کار درخواست را مستقیم به شخص شما ارسال نماید

  8. Reza گفت:

   سلام

   در صورتی که خواستار دریافت ویزای کار باشم و آخرین مدرکم دیپلم فنی هست(دانشجوی انصرافی دانشگاه تهران) باشد آیا مشکلی پیش خواهد آمد؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    حد اقل مدرک باید لیسانس یا در بدترین حالت فوق دیپلم باشد و از همه مهتر داشتن مدرک B2 آلمانی الزامیست

  9. امیر گفت:

   با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما

   دانشجوی انصرافی (مقطع کاردانی نرم افزار) هستم.
   موفق به جلب رضایت ۲ شرکت نرم افزاری آلمانی نسبت به رزومه که دارم شدم و در حال حاضر ۲ Job Offer دارم.
   آشنایی به زبان آلمانی در سطح B1 را دارم.
   آیا نبود مدرک دانشگاهی و داشتن مدرک دیپلم فنی، مشکلی ایجاد می کند؟
   و سوال دوم اینکه برای Blue Card اقدام کنم یا ویزای کار؟

   با سپاس فراوان از راهنمایی شما

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    اگر جاب آفر دارید که دیگر نیاز به اخذ ویزا از نوع بلو کارد نیستسید . با داشتن جاب آفر موضوع تحصیلات شما کمرنگ شده و همان درخواست کاری برای ویزا کفایت میکند

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ویزای بلو کارت آلمان ویزای بلو کارت آلمان ویزای بلو کارت آلمان ویزای بلو کارت آلمان ویزای بلو کارت آلمان

  شبکه های اجتماعی

  arrow up