موسسه مشاوره شغلی و کاریابی بین المللی آتیه پردازان و موسسه سفیران حامی با نام تجاری آریاناپارس، دارای مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شماره مجوز ۴۷۴۴۹۱ و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به شماره مجوز ۴۲/۴۸۹۹۸


شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

کار در چک

شرایط کار در چک

از آنجا که جمهوری چک یک عضو نسبتا جدید اتحادیه اروپا است، اخیرا بسیاری از فرصت های مناسب برای شرکت های بین المللی به وجود آمده است. موقعیت جمهوری چک، درست در مرکز اروپا، جذابیت آن را برای بسیاری از شرکت ها نیز افزایش می دهد. به ویژه شرکت ها و موسسات مشاوره ای در امور بانکی و مدیریت، تصمیم می گیرند که در پراگ مستقر شوند. صنعت گردشگری نقطه شروع خوبی برای یافتن کار در چک است.

با توجه به تعداد زیاد بازدید کننده های بین المللی که هر ساله به کشور می آیند، نیاز به کارکنان چند زبانه یا حداقل زبان انگلیسی، افزایش یافته است. توانایی صحبت کردن به زبان چکی برای یافتن کار در جمهوری چک بسیار مهم است. اگرچه بخش هایی وجود دارند که به زبان های دیگر نظیر انگلیسی و آلمانی صحبت می کنند.

رشد کلیدی در بخش مهندسی برق، صنعت خودرو و گردشگری در سراسر شهرهای بزرگ کشور دیده می شود. علاوه بر این، با توجه به قوانین محرومیت زدایی اتحادیه اروپا، خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور پررونق است و تقاضای بالا برای کارمندان در این بخش ها ایجاد می شود. وضعیت در مناطق روستایی متفاوت است. با وجود توسعه گردشگری، که در مناطق دور افتاده بسیار حیاتی است، کمبود شغلی دایمی وجود دارد. مشاغل مرتبط با کارهای کشاورزی، چرم و صنایع نساجی به خصوص در کاهش است.

قوانین کار در چک چگونه است؟

متوسط ​​زمان کار به طور آماری در چک حدود ۳۹ ساعت در هفته است. افراد زیر ۱۸ سال مجوز کار بیش از ۳۰ ساعت در هفته را ندارند. به طور کلی تعطیلات رسمی در چک ۲۰ روز در سال می باشد. کارفرما موظف است به طور ماهانه مالیات مناسب را مستقیما محاسبه و از حقوق فرد کسر کند.

کار در چک

سیستم تأمین اجتماعی چک بر اساس سه اصل ساخته شده است. اولین اصل بیمه اجتماعی اجباری است که شامل مزایای بیماری، مزایای بیکاری و بیمه بازنشستگی می شود. اصل دوم حمایت اجتماعی دولتی است که هزینه های مربوط به خدمت و سایر نیازهای اساسی کودکان و خانواده ها را پوشش می دهد. در نهایت، کمک اجتماعی برای افرادی که نیازمند هستند ارائه می شود.

چه روش هایی برای کار در چک وجود دارد؟

بصورت کلی قانون اخذ پیشنهاد کار در چک بدین صورت است که شغل مورد نظر می بایست در سایت کاریابی اتحادیه اروپا به مدت ۳ هفته تا ۳ ماه آگهی گردد. در همین زمان، اگر هیچ داوطلبی از ۲۸ کشور عضو این اتحادیه، جهت قبول این شغل اقدام نکرد، در این زمان، سازمانها و کارفرمایان می توانند نیروهای مورد نظر خود را از خارج این اتحادیه، به خدمت گیرند. این قانون در راستای به کار گیری افراد مقیم و یا در حال تحصیل در اروپا در بازارهای کاری این کشورها، تدوین شده است.

در جمهوری چک، CV نباید بیش از دو صفحه باشد که مرور کلی از شرایط و تجربه قبلی را در بر می گیرد. علاوه بر اطلاعات شخصی، از جمله نام، آدرس، شماره تلفن، ملیت، وضعیت مدنی و تاریخ تولد، باید تمام اطلاعات مربوط به تحصیلات عالی ارائه شود.

پورتال های شغلی به یک وسیله بسیار محبوب و کارآمد برای به دست آوردن یک دید کلی از موقعیت های موجود در جمهوری چک تبدیل شده اند. آنها همچنین متقاضیان را قادر می سازند تا قبل از ورود به کشور، وضعیت شغلی را بررسی کنید. بسیاری از وب سایت های شغلی محلی در چک هستند، اما برخی از پورتال های کاری در سطح بین المللی نیز موجود است که به زبان انگلیسی  ارائه می شود. برخی از سایت های کاریابی چک عبارتند از:

برای دریافت ویزای کار چک چه مدارکی لازم است؟

متقاضیان برای کار در چک و اخذ ویزای طولانی مدت، ملزم به ارائه فرم درخواست همراه با سایر مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت می باشند.

کار در چک

 • فرم درخواست: تکمیل شده و امضا شده توسط متقاضی
 • گذرنامه
 • ۲ عکس جدید در گذرنامه
 • اثبات اقامت در جمهوری چک
 • نامه عدم سوءپیشینه
 • یک مجوز کاری که توسط کارفرمای احتمالی در اداره استخدامی محلی
 • اثبات منابع کافی مالی و بیمه درمانی

اثبات محل اقامت سخت ترین بخش در روند پرونده اخذ ویزای کار چک می باشد. به صورت کلی کپی مدارک لازم برای اجاره ملک در کشور چک الزامی می باشد. هر ویزا، صرفنظر از اهداف آن، برای مدت یک سال صادر می شود. برای تمدید ویزا باید سه ماه قبل از تاریخ انقضاء ویزا اقدامات لازمه صورت گیرد. آخرین تاریخ برای تمدید ۱۴ روز قبل از تاریخ انقضا است.

شرایط دریافت اقامت چک چگونه است؟

افراد پس از اخذ کار در چک می توانند برای اقامت اقدام نمایند. اگر به طور قانونی در جمهوری چک به مدت هشت سال بدون وقفه زندگی کرده باشند، می توانند درخواست اجازه اقامت چک را ارسال کنند. درخواست مجوز اقامت باید در سفارت چک و خارج از جمهوری چک انجام شود. فقط اگر متقاضی در اقامت طولانی مدت در جمهوری چک در هشت سال بوده است، درخواست ممکن است به طور مستقیم در کشور ثبت شود.

مستندات مورد نیاز برای پاسپورت

بدون در نظر گرفتن نوع اقامت، مستندات زیر برای درخواست پاسپورت نیاز است:

 • یک پاسپورت معتبر برای حداقل یک سال
 • سه قطعه عکس
 • اثبات منابع مالی کافی برای اقامت در جمهوری چک که حداقل ۵،۰۰۰ دلار در سال
 • اسناد مربوط به محل اقامت در جمهوری چک
 • نامه عدم سوءپیشینه
 • دانش زبان چکی

پس از ارسال درخواست و تمام اسناد به سفارت محلی، مراحل بررسی آغاز می شود. در صورت ارائه تمامی مدارک به صورت صحیح، پلیس مهاجرت برای فرد درخواست کننده، پاسپورت کشور چک را ارسال می کند. به صورت معمول روند اخذ پاسپورت تا ۱۸۰ روز به طول می انجامد.

ویزای کار چک چه مزایا و معایبی دارد؟

یکی از مهم ترین مزایای ویزای کار چک، همراهی همسر و فرزند زیر ۱۸ سال فرد متقاضی می باشد. ویزای کار تنها روش موجود برای مهاجرت به چک می باشد که همراهان حق همراهی و ورود به کشور چک را دارا می باشند. یکی از کم هزینه ترین روش های ورود به کشور انگلستان، ویزای کار می باشد که متقاضیان می توانند بدون پرداخت هزینه ای در این کشور مشغول به زندگی شوند و پس از سپری کردن شرایط به خصوصی که مد نظر دولت انگلستان می باشد، موفق به اخذ اقامت این کشور شوند.

به واسطه شانس پایین پیدا کردن کار در چک به واسطه قوانین اتحادیه اروپا، بسیاری از کارفرمایان، به ویژه در شرکت های کوچک، در نگاه اول به خارج از کشور اجتناب می کنند. این یک مانع بزرگ برای مهاجران است. علاقه مندان به این کشور از طرق دیگر تصمیم به ورود به چک را گرفته و پس از آن از قوانین تبدیل ویزا بهره مند می شوند. مسلما بهترین گزینه برای انجام این کار، تحصیل در چک خواهد بود که با اخذ مدرک از دانشگاه های این کشور شانس خود را برای پیدا کردن کار در چک افزایش می دهند.

بهترین مشاغل برای کار در چک کدامند؟

بهترین مشاغل در چک متناسب با میزان درآمد ماهیانه به شرح زیر می باشد.

 1. کنترل ترافیک هوایی: € ۹۶،۹۲۴
 2. نمایندگان در موسسات بزرگ: € ۷۱،۶۳۱
 3. خلبانان، ناوبرها و مهندسان پرواز: € ۴۷،۳۸۲
 4. پزشکان: € ۴۲،۲۷۰
 5. مدیران در خدمات مالی: € ۴۱،۴۴۰
 6. مدیران در تبلیغات و روابط عمومی: € ۳۸،۲۴۳
 7. مدیران اقتصادی و مالی: € ۳۶،۵۴۷
 8. مدیران کسب و کار: € ۳۶،۲۲۲
 9. مدیران در IT و عملیات: € ۳۲،۳۳۷

از آنجا که مهمترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به چک را فراهم آورده است.

4.3/5 ( 3 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

2 پاسخ به “کار در چک”

 1. Rahil گفت:

  شرایط تحصیل در رشته داروسازی در کشور چک چیه؟ چه مدارکی لازمه؟ آیا مدرک زبان هم میخوان؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   دوره های داروسازی در کشور چک به صورت معمول ۵ سال به طول می انجامد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در چک، نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *