...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال

پرتغال، به دلیل انتخاب گسترده دوره های تحصیلی، دانشگاه های عالی و هزینه های معقول برای تحصیل، سالهاست که تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را جذب می کند. به عنوان یک دانشجو در پرتغال، از فرصت یادگیری یکی از زبان های رایج در جهان بهره مند می شوید. علاقه مندان مهاجرت به پرتغال می توانند با تحصیل در پرتغال شانس خود را برای کار در پرتغال پس از تحصیل افزایش داده و پس از احراز شرایط مورد نیاز برای اقامت این کشور اقدام نمایند.

پرتغال، محل پر جنب و جوش تاریخ و فرهنگ، کشور غربی ترین در سرزمین اصلی اروپا است. کشور پرتغال از آب و هوای مدیترانه ملایم برخوردار است. در ماه های تابستان دمای هوا به ۳۰ درجه می رسد، اما آب و هوای آفتابی، موقعیت جسورانه و شیوه زندگی پایدار تنها مزیت این کشور نمی باشد.

طرفداران موسیقی می توانند در جشنواره ها و رویدادها حضور داشته باشند، می توانند غذاهای منحصر به فرد پرتغالی را امتحان کنند، گردشگران می توانند از سواحل زیبا و نقاط زیبایی تاریخی لذت ببرند، می توانند شهر های کلان شهرهای مختلف را ببینند و می توانند با فعالیت های محبوب مانند فوتبال و گشت و گذار درگیر شوند.

مقاطع تحصیلی در پرتغال

تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان کشور پرتغال در بهترین مدارس خصوصی و دولتی پرتغال میسر است و تحصیلات از سن ۶ سالگی شروع می شود که مدت زمان آن ۹ سال به طول می انجامد. دانش آموزان پس از سپری کردن دوره زمانی ذکر شده موفق به اخذ مدرک دیپلم می شوند. گفتنی است که دانش آموزان پس از اخذ مدرک دیپلم در پرتغال امکان ورود به بهترین دانشگاه های کشور پرتغال را دارا می شوند. تحصیلات به دو صورت دانشگاهی و غیر دانشگاهی بوده است.

لازم به ذکر است که دانشجویان مشغول به تحصیل در پرتغال پس از اتمام دوره تحصیلی خود به راحتی می توانند جهت دریافت گرین کارت پرتغال اقدام نمایند و پس از گذراندن ۵ سال به شهروند پرتغال تبدیل شوند. نکته دیگر این است یک شهروند پرتغالی می تواند جهت دریافت اقامت پرتغال برای افراد خانواده خود اقدام نمایند و این بدان معنی است که خانواده دانشجو نیز می تواند به وی ملحق شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال

تحصیل کارشناسی در پرتغال

دوره های تحصیلی در در مقطع لیسانس در کشور پرتغال به صورت معمول بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور پرتغال می بایست با در دست داشتن گواهی مبنی بر اتمام ۹ سال تحصیل دوره های دبستان و دبیرستان (یعنی مدرک پیش دانشگاهی در ایران) می توانند جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور پرتغال اقدام نمایند.

دروس در دانشگاه های کشور پرتغال به زبان های پرتغالی و اسپانیایی ارائه می شود. از همین رو دانشجویان بین المللی برای ورود به مقطع کارشناسی نیاز به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان های عنوان شده را دارند.

اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار موسسه مهاجرتی آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود

تحصیل کارشناسی ارشد در پرتغال

دوره های کارشناسی ارشد در کشور پرتغال به دو صورت ارائه می شود. دانشجویان بین المللی می توانند با توجه به خواسته خود برای این دوره ها اقدام نمایند.

 • یک کارشناسی ارشد مستقل که در تکمیل برنامه کارشناسی می باشد که معمولا یک یا دو سال به طول می انجامد.
 • یک مؤسسه یکپارچه (mestrado integrado)، که شامل یک مؤسسه کارشناسی می باشد. این روش مطالعه بیشتر برای دانشجویان رشته هایی مانند قانون یا پزشکی رایج است و معمولا شش سال به طول می کشد.

زبان تدریس

دروس در دانشگاه های کشور پرتغال به دو زبان پرتغالی و انگلیسی تدریس می شوند .متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند. موسسه زبان آریاناپارس با داشتن دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل به زبان پرتغالی دارند می توانند دوره های زبان پرتغالی را در خاک این کشور سپری کنند.دوره های زبان به ۲ صورت فشرده و نیمه فشرده برگزار می شود که هزینه آنها بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو می باشد.

تحصیل دکترا در پرتغال

مقطع دکترا به عنوان بالاترین درجه علمی در کشور پرتغال شناخته می شود. بازه زمانی دوره های دکترا در کشور پرتغال بین ۳ تا ۴ سال می باشد. اولین گام برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا،ارائه پروپزال مناسب برای یک استاد در دانشگاه مقصد می باشد. دانشجویان بین المللی با فراهم کردن مدارک مورد نیاز می توانند برای ادامه تحصیل اقدام نمایند.

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و

دانشجویان با ارائه مدارک فوق ذکر می توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا ارتقا دهند.

دانشگاه های پرتغال برای تحصیل

دانشگاه های پرتغال

در سال های اخیر، تحصیل در پرتغال می تواند به دو بخش اصلی عمومی یا خصوصی تقسیم شود:

 • دانشگاه ها: تدریس به طور سنتی بر اساس نظریه و تحقیق، با درجه هایی مانند پزشکی، قانون، علوم طبیعی، اقتصاد و روانشناسی است.
 • پلی تکنیک: ارائه آموزش حرفه ای که منجر به حرفه ای می شود. پرستاری، مراقبت های بهداشتی، حسابداری و مدارک تحصیلی توسط موسسات پلی تکنیک ارائه می شود.

موسسات دولتی در کشور پرتغال شامل ۱۴ دانشگاه، ۲۰ پلی تکنیک و ۶ آکادمی نظامی هستند، در حالی که شبکه خصوصی شامل ۳۶ دانشگاه و ۶۴ پلی تکنیک است. آموزش عالی به سه دوره یا سطوح مطالعه تقسیم می شود و شامل موارد زیر می شود:

 • مجوز (لیسانس)
 • مستر (کارشناسی ارشد)
 • دوتور (دکترا)

مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می تواند در هر دو موسسه های دانشگاهی و پلی تکنیک مورد مطالعه قرار گیرد، اما مقطع دکترا تنها در دانشگاه اعطا شود. به صورت معمول دانشجویان بین المللی برای تحصیل در پرتغال موظف به شرکت در آزمون ورودی می باشند.

هفت دانشگاه پرتغال در حال حاضر در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS در سال ۲۰۱۹ از جمله:

 • University of Porto
 • University of Lisbon
 • Universidade Nova de Lisboa
 • University of Coimbra
 • University of Aveiro
 • University of Minho
 • Universidade Católica Portuguese (UCP)

سال تحصیلی پرتغالی به دو ترم تقسیم می شود. دوره اول در بازه زمانی بین سپتامبر و ژانویه و دومین دوره از ماه فوریه تا ژوئن است.

حق کار و هزینه های تحصیل در کشور پرتغال

حق کار و هزینه های تحصیل در پرتغال

ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور پرتغال را داشته باشد قبل از رفتن به پرتغال و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در پرتغال است.

حق کار

دانشجویان در کشور پرتغال مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند تا حدود زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل در پرتغال را در یک سال پوشش می دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های تحصیل

موسسات دولتی و خصوصی هزینه های تحصیل خود را تعیین می کنند، به طوری که هزینه ها بسته به جایی که شما برای مطالعه انتخاب می کنید متفاوت هستند. موسسات خصوصی بطور قابل توجهی بیشتر از دانشگاه های دولتی از دانشجویان هزینه دریافت می کنند.

به صورت معمول هزینه های تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در سال در نظر گرفته می شود. دانشجویان برای تحصیل در دکترا ملزم به پرداخت هزینه های بیشتری می باشند که به طور میانگین بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در پرتغال برای دانشجویان به صورت میانگین ۳۵۰۰ یورو در سال می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در پرتغال می باشد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی پرتغال

دانشجویانی که مایل به تحصیل در پرتغال می باشند باید مستقیما با موسسه ای که مایل به حضور آن هستند، در ارتباط باشند. برنامه های کاربردی معمولا به صورت آنلاین ارائه می شوند و دانشجویان باید یک نسخه از پاسپورت یا شناسه، عکس های پاسپورت، انگیزه نامه، گواهی تحصیلی، ریز نمرات،گواهینامه مهارت انگلیسی، توصیه نامه و رزومه را به دانشگاه ارائه دهند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در پرتغال نیازمند اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشند.

درخواست ویزای تحصیلی پرتغال

مدارک لازم برای تحصیل در پرتغال

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید اقدام به اخذ ویزای تحصیلی پرتغال نمایند

ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با مهمترین مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های پرتغال آشنا کنیم این مدارک به شرح زیر است:

 1. ارائه ی مدرک دانشنامه و مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ریز نمرات با ترجمه ی انگلیسی
 2. برای ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدارک مقطع لیسانس خود را به همراه ریز نمرات به دانشگاه خود ارائه دهید.
 3. برای ادامه ی تحصیل در مقطع دکتری باید مدارک مقطع لیسانس، فوق لیسانس خود را با ترجمه به زبان انگلیسی ارائه دهید.
 4. ارائه ی گواهی معتبر مربوط به انگیزه نامه و پروپوزال متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال الزامی است.
 5. ارائه ی مدرک توصیه نامه از اساتید دانشگاه برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال الزامی است.
 6. دانشجویان در صورتی که در دوره های آموزش زبان انگلیسی شرکت کرده اند باید برای اثبات سطح زبان خود مدارک لازم را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.
 7. ارائه ی مدرک پاسپورت معتبر
 8. ارائه ی مدرک اصل و کپی شناسنامه دارای اعتبار قانونی
 9. ارائه ی نامه ی پذیرش و تاییدیه معتبر تحصیلی متقاضی
 10. ارائه ی پرینت حساب بانکی و داشتن تمکن مالی مناسب
 11. ارائه ی گواهی معتبر عدم سوء پیشینه و داشتن جرایم خلافکاری
 12. ارائه ی دو قطعه عکس استاندارد
 13. اگر دارای مقالات بین المللی و یا افتخارات مختلف از المپیاد های علمی هستید لازم است تا مدارک معتبر آن را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.
 14. ارائه ی فیش واریزی مربوط به پرداخت شهریه دانشگاه جهت اخذ ویزای تحصیلی پرتغال ضروری است.
 15. شما باید گواهی معتبری از محل اقامت خود مانند خوابگاه دانشجویی و یا هتل را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید.

اقامت پس از تحصیل در پرتغال

دانشجویان پس از پایان دوره تحصیلات خود در صورت تمایل می توانند با استفاده از شیوه های زیر برای اخذ اقامت دائم در پرتغال اقدام نمایند.

این روش ها به شرح زیر است:

۱. از طریق کاریابی

شما می توانید تا حدود ۶ ماه پس از پایان دوره ی تحصیلات خود از طریق پیدا کردن شغل و استخدام رسمی در پرتغال اقامت دائم خود را اخذ نمایید.

همچنین اگر شما در این شغل به خوبی عمل کنید و یا اقدام به کارآفرینی نمایید، می توانید مدت زمان ویزای خود را تمدید کنید.

۲. از طریق سرمایه گذاری

شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در پروژه های مختلف کاری علاوه بر رسیدن به سود و درآمد عالی از حمایت دولت این کشور برخوردار شوید و بتوانید اقامت دائم خود را اخذ نمایید.

۳. از طریق ازدواج

دانشجویان می توانند از طریق ازدواج با شخصی که تابعیت این کشور را دارد و اثبات تمکن مالی و محل سکونت مناسب به اداره ی مهاجرت کشور پرتغال اقامت دائم خود را اخذ نمایند.

۴. از طریق تولد

والدینی که فرزندشان در خاک کشور پرتغال متولد شود می توانند از این طریق اقدام به اخذ اقامت دائم در این کشور نمایند.

۵. از طریق پناهندگی

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات خود می توانند از طریق اعلام دلایل خود به پلیس پرتغال مبنی بر علت عدم بازگشت خود به کشور مبدا  اقامت دائم شان را در این کشور به عنوان پناهنده اخذ نمایند.

ریجکتی ویزای تحصیلی پرتغال

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی پرتغال

ما در این مطلب قصد داریم شما را با مهم ترین دلایل ریجکت شدن ویزای پرتغال آشنا کنیم این عوامل به شرح زیر است:

 1. اولین و مهم ترین دلیل ریجکت شدن درخواست ویزای شما ارائه دادن اطلاعات و مدارک ناقص است زیرا باعث می شود افسران پلیس این کشور نتوانند صلاحیت شخص متقاضی را تایید کنند و این امر موجب ریجکت شدن درخواست دانشجویان می شود.
 2. ارائه ی مدارک هویتی جعلی و غیر حقیقی متقاضی که از عوامل بسیار مهم ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی می باشد.
 3. داشتن سوء سابقه و جرائم خلافکاری و مجرمانه شخص متقاضی اداره ی پلیس این کشور به علت داشتن حساسیت ویژه برای امنیت داخلی و حفاظت از ارزش های مالی این کشور اگر شخص متقاضی دارای سابقه ی جرایم خلافکاری باشد به احتمال زیاد درخواست او برای ویزای تحصیلی پذیرفته نخواهد شد.
 1. ارائه ی اطلاعات غیر حقیقی و یا اشتباه از مدارک مربوط به پرواز
 2. اگر متقاضی نتواند دلایل خود از مهاجرت به این کشور به درستی بیان کند ممکن است پلیس این کشور به دلیل عدم اثبات هدف شما با پذیرش درخواست شما مخالفت کند.
 3. اگر مدرک پاسپورت به هر دلیلی مخدوش شود در فرآیند بررسی مدارک اختلال به وجود می آید و همین عامل باعث ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی شما خواهد شد .
 4. اگر در ارائه ی برنامه خود به اداره ی پلیس برای مهاجرت به کشور پرتغال و اهداف یا انگیزه ی خود برای اقامت در این کشور دچار ابهام باشید.
 5. ارائه ی نامه های مرجع فاقد ارزش و اعتبار قانونی
 6. عدم داشتن تمکن مالی کافی برای زندگی در این کشور و پرداخت هزینه های مربوط به کار و تحصیل که می تواند عامل مهمی در ریجکت شدن درخواست شما باشد.
 7. اگر شما تاریخ مربوط به ازدواج یا تولد خود را به صورت غیر حقیقی ثبت کنید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در پرتغال

 1. دانشگاه پورتو

دانشگاه پورتو یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در پرتغال است که سالیانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته های مختلف از سر تا سر دنیا به دلیل ارائه ی خدمات آموزشی به این کشور مهاجرت می کنند.

 1. دانشگاه لیسبون

از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در پرتغال است همچنین شرط پذیرش دانشجویان در این دانشگاه کسب نمره ی قبولی در آزمون می باشد.

 1. دانشگاه کویمبرا

این موسسه ی آموزشی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در پرتغال است که به ارائه ی خدمات آموزشی در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازد.

 1. دانشگاه جدید لیسبون
 2. دانشگاه مینهو
 3. انستیتوی دانشگاه لیسبون
 4. دانشگاه آویرو
 5. دانشگاه کاتولیک پرتغال
 6. دانشگاه اوورا
 7. دانشگاه آلگاروه
بهترین رشته ها برای تحصیل در پرتغال

بهترین رشته های تحصیلی در کشور پرتغال

 1. مهندسی کامپیوتر و آیتی از بهترین رشته های تحصیلی در پرتغال است که بازارکار بسیار خوبی دارد.
 2. علوم پزشکی ار پرطرفدارترین و بهترین رشته های تحصیلی در پرتغال است که درآمد بسیار خوبی دارد
 3. حسابداری از بهترین رشته های تحصیلی در پرتغال است که دانشجویان پس از اتمام دوره ی آموزشی خود می توانند با اشتغال در این حوزه از حقوق و مزایای عالی برخورد شوند.
 4. مدیریت
 5. حقوق
 6. مهندس نرم افزار
 7. داروسازی
 8. پرستاری
 9. دندانپزشکی
 10. مترجم زبان های خارجی
 11. روانشناسی

۴۷ دیدگاه در “تحصیل در پرتغال

 1. نوید گفت:

  با سلام. ۴۶ ساله هستم و دارای مدرک مهندسی مکانیک (سراسری معدل ۱۴) و ۲۳ سال سابقه کار مرتبط و آیلتس آکادمیک ۶.۵ سوالم این هست که با توجه به گپ تحصیلی که دارم اگر برای کارشناسی ارشد در پرتغال اقدام کنم آیا شانس پذیرش و اخذ ویزا دارم؟ یا اینکه بهتره در داخل ایران کارشناسی ارشد بخونم و سپس برای مستر مجدد یا دکترا اپلای کنم ؟ لطفا” راهنمایی کنید بهترین راه را انتخاب کنم.
  با تشکر و احترام

  1. سمانه سیدی گفت:

   با دارا بودن این مدارک شما میتونید برای کارشناسی ارشد در پرتغال اقدام کنید،،، ابتدا شرایط پدیرش دانشگاهی در پرتغال رو بررسی کنید؛ باید مطمئن شوید که مدرک و سابقه شغلی شما با معیارهای دانشگاه مطابقت دارد ،،، برای ویزا و پذیرش در پرتغال نیاز به تامین مالی دارید باید مطمئن شوید که میتونید هزینه های تحصیل و زندگی رو تامین کنید. در کشور پرتغال ممکن هست نیاز به زبان آموزی به پرتغالی باشد. اگر تمامی مراحل رو به درستی انجام دهید شانس بالایی برای پذیرش و اخذ ویزا در پرتغال دارید.
   انتخاب میان ادامه تحصیل در ایران یا خارج از کشور، وابسته به اهداف و ترجیحات شماست.

 2. فرزاد گفت:

  با سلام من ۳۲ سال دارم لیسانس IT با معدل ۱۷٫۷۲ رو دارم . چند ماه در یک شرکت برنامه نویسی کار کردم . دو سال هم برنامه نویسی کردم . در تلاشم تا مدرک IELTS با نمره ۶٫۵ رو بگیرم . و میخواستم بدونم که میتونم برای ارشد در پرتغال ویزا بگیرم؟ تمکن مالی چقدر لازمه؟ ممنون

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   با توجه به شرایط عنوان شده، شانس شما برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد پرتغال زیاد می باشد. تمکن مالی می بایست معادل هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور می باشد.

 3. درسا گفت:

  سلام . من دانشجوی کارشناشی مهندسی معماری هستم از دانشگاه غیر انتفاعی میخوام به محض اتمام درسم برای ارشد اقدام کنم برم پرتغال ، زبانمم دارم میخونم ولی میخوام بدونن کلا کارای ویزا و مهاجرت چقدر زمان میبره انجام بشه ؟ و من شانس تحصیل در اونجارو دارم ؟ معدل کارشناسیم خیلی ملاکه ؟

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   معمولا برای انجام کارهای شما پذیرش و ویزا, جهت مهاجرت تحصیلی به پرتغال به صورت میانگین بین ۶ تا ۸ ماه زمان نیاز می باشد.به صورت معمول معدل شما نباید زیر ۱۴ باشد.

 4. ملیحه گفت:

  ملیحه هستم ۳۱ ساله ام هست وقسط رفتن به پرتقال برای اقامت تحصیلی دکتری رو دارم. به ویزا موندیال هم مراجعه کردم ولی الان موندم که واقعا قانونی هست در ضمن برای تمکن مای میتونم مغازه خودم وخونه پدریم که جزیی از ورثه ام هست برای تمکن بزارم.

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام
   اقدام شما قانونیست ولی داشتن مدرک زبان و مقالات بین المللی برای اخذ پذیرش دکتری الزامیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر