...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج با اتباع بلغارستانی از جمله راه هایی است که موجب می­شود اتباع خارجی اقامت دائم کشور بلغارستان و پس از آن تابعیت و شهروندی این کشور را دریافت نمایند. اخذ اقامت بلغارستان از طریق ازدواج همانند سایر کشورها دارای قوانینی می­باشد. با دریافت اقامت این کشور افراد از امتیازاتی در بلغارستان برخوردار خواهند گردید

البته توجه داشته باشید، دریافت تابعیت خود دارای امتیازاتی به مراتب بالاتر از اقامت دائم این کشور می­باشد. اتباع خارجی با اثبات واقعی بودن ازدواج خود با اتباع بلغاری می­توانند نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. ازدواج مدنی در کشور بلغارستان تنها راه ازدواج قانونی در این کشور بشمار می­رود.

شرایط ازدواج در بلغارستان

Marriage conditions in Bulgaria

بلغارستان کشوری با گنجینه های تاریخی و فرهنگی واقع در جنوب شرقی قاره سبز می باشد. این کشور از تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است، بلغارستان در طول تاریخ فراز و نشیب های فراوانی داشته است. این کشور طی سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری را در زمینه های اقتصادی و آموزشی تجربه نموده است، این موضوع باعث گردیده افراد بسیاری برای مهاجرت به بلغارستان اقدام نمایند.

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج یکی از روش های ایده آل و کم هزینه برای مهاجرت به این کشور است. در ادامه این مطلب با قوانین و مراحل مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج بیشتر آشنا خواهیم شد.

قوانین بلغارستان جهت دریافت اقامت

با توجه به عضویت بلغارستان در اتحادیه اروپا شهروندان این کشور بدون هیچگونه محدودیتی می توانند در کشورهای عضو اتحادیه رفت و آمد نمایند و حتی مشغول به کار و زندگی شوند. علاوه بر این شرایط اقتصادی، آموزشی و بهداشتی بلغارستان در حال حاضر در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد. این شرایط باعث گردیده روز به روز به تعداد افرادی که متقاضی دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور هستند اضافه گردد.

بدون شک برای دریافت اقامت بلغارستان روش های متنوعی وجود دارد، هر کدام از روش های اخذ اقامت بلغارستان مراحل و قوانین مربوط به خود را خواهد داشت. طی سال های اخیر اخذ اقامت بلغارستان از طریق ازدواج بسیار رواج یافته است.

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

در حال حاضر طبق قوانین موجود بلغارستان از قانون تک همسری پیروی می نماید، بدین معنا که زوجین در هنگام ازدواج می بایست مجرد باشند و در صورتی که قبلا ازدواج نموده باشند، باید مدارک طلاق و یا فوت همسر خود را به کلیساهای این کشور که از مکان های ثبت ازدواج در بلغارستان بشمار می روند ارائه نمایند. ثبت ازدواج زوجینی که قصد ادامه زندگی در بلغارستان را دارند، ­باید در کلیساهای این کشور انجام گیرد و به این نوع ثبت ازدواج، ازدواج مدنی گفته می شود.

اتباع خارجی واجد شرایط ازدواج

طبق قوانین بلغارستان سن ازدواج از ۱۸ سالگی است و افرادی که کمتر از ۱۸ سال دارند نمی توانند ازدواج نمایند، همچنین ازدواج در بلغارستان فقط با جنس مخالف به رسمیت شناخته می شود. افرادی که در بلغارستان پناهنده می باشند و یا حتی تحت حمایت سازمان های بشر دوستانه در بلغارستان قرار دارند نیز می توانند ازدواج نمایند. بر اساس قوانین بلغارستان فردی که تبعه بلغارستان است برای ازدواج با اتباع بیگانه می بایست از توانایی مالی مناسب جهت حمایت مالی از همسر خود برخوردار باشد.

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

لازم به ذکر است ازدواج اتباع خارجی در بلغارستان می بایست بر پایه رضایت قلبی طرفین رخ دهد، هیچ کس نمی تواند فردی را به زور مجبور به ازدواج نماید، در صورتی که اثبات گردد که ازدواج به صورت صوری و به منظور اخذ اقامت دائم بلغارستان روی داده است، عواقب بسیار سنگینی (حتی زندان) برای متقاضیان در پی خواهد داشت.

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج در بلغارستان

برای ازدواج اتباع بیگانه با اتباع بلغارستان یا افرادی که دارای اقامت دائم این کشور می باشند، هر ۲ طرف ملزم به ارائه مدارک مختلفی می باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت ازدواج در بلغارستان

 • مدارک مربوط به تمکن مالی تبعه بلغاری جهت حمایت از همسر خود
 • اثبات شکل گیری آشنایی و وجود رابطه قبل از درخواست ازدواج
 • مدرک هویتی زوجین
 • سند بلامانع ازدواج برای اتباع خارجی که اثبات شود فرد مورد نظر مانعی برای ازدواج با اتباع بلغارستانی ندارند.
 • ارائه گواهی فوت و یا طلاق برای زوجینی که قبلاً ازدواج نموده اند.
 • ارائه گواهی پزشکی مبتنی بر سلامت زوجین، این گواهی معمولاً ۳۰ روز از تاریخ صدور آن دارای اعتبار می ­باشد.
 • تکمیل فرم ازدواج (این فرم شامل اطلاعات زوجین و حق مالکیت آنان در اموال یکدیگر می ­باشد)

مزایای مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

همانطور که اشاره گردید پس از پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا در تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۰۷ تحولات اساسی در اقتصاد و شرایط زندگی افراد در این کشور رخ داد، این شرایط باعث گردید روند مهاجرت به بلغارستان به شکل فزاینده ای افزایش یابد تا جایی که آمار مهاجرت به لهستان در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۰۷ حدود ۴۵ درصد افزایش داشته است.

در حال حاضر مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج سریع ترین روش برای دست یابی به اقامت دائم و تابعیت بلغارستان است و طی سال های اخیر این روش مهاجرتی بسیار رایج گردیده، این روش مهاجرتی مزایای دیگری نیز دارد که به شرح ذیل می باشد:

 • بهره مندی از خدمات درمانی رایگان در بلغارستان و اتحادیه اروپا
 • امکان راه اندازی کسب و کار با کمترین سرمایه
 • استخدام نیروهای کاری تحصیل کرده
 • پرداخت کمترین مالیات در میان کشورهای اروپایی
 • ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر بلغارستان و اتحادیه اروپا
 • سیستم بانکداری پیشرفته و مطمئن
 • امکان تردد در کلیه کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا
 • امکان سرمایه گذاری در محیطی امن
 • تجربه زندگی در کشوری زیبا و تاریخی به همراه مردمی خونگرم و مهمان نواز

معایب مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

قطعاً کلیه روش های مهاجرتی از مزایا و معایبی برخوردار خواهند بود. مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج از جمله روش های مهاجرتی به این کشور است که تناسب مزایا و معایب آن به هیچ عنوان قابل قیاس نخواهد بود. در واقع افرادی که قصد مهاجرت به بلغارستان را دارند برای بهره مندی از مزایای بی شمار این روش مهاجرتی با کمال میل با چالش های اندک موجود رو به رو خواهند شد.

با توجه به افزایش قابل توجه مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج، دولت و اداره مهاجرت این کشور قوانین سفت و سخت تری را برای اعطای اقامت دائم و تابعیت این کشور وضع نموده اند. این بزرگ ترین چالش افراد برای مهاجرت از طریق ازدواج به بلغارستان می باشد.

همانگونه که پیش تر در این مطلب ذکر گردید برای مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج افراد ملزم به ارائه مدارک مختلفی خواهند بود که فراهم نمودن این مدارک برای افراد بسیاری به سادگی امکان پذیر نخواهد بود. از دیگر چالش های موجود برای مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج زندگی با فردی از یک فرهنگ جدید و طرز فکری متفاوت خواهد بود، که می تواند در آینده باعث تنش در زندگی مشترک شود.

مدت زمان دریافت اقامت دائم بلغارستان

بدون تردید مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج علاوه بر مزیت های فراوانی که در پی دارد، یکی از کوتاه ترین مسیرها برای دست یابی به اقامت دائم و تابعیت بلغارستان است. بررسی پرونده ها و تصمیم گیری نهایی در خصوص درخواست ازدواج افراد خارجی با اتباع بلغاری به عهده وزارت خارجه بلغارستان می باشد.

در صورتی که مدارک افراد متقاضی ازدواج در بلغارستان تکمیل باشد حداقل ۴۵ روز پس از ارائه درخواست به سفارت امکان صدور ویزا وجود خواهد داشت، مدت اعتبار ویزای اولیه امکان دارد ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۱۲ ماهه باشد، البته معمولاً ویزای ۱۲ ماهه صادر می گردد. این ویزا به مدت ۲ سال دیگر قابل تمدید خواهد بود، پس از گذشت این مدت در صورتی که بدون هیچگونه مشکلی زندگی مشترک زوج مورد نظر استمرار داشته باشد امکان دریافت اقامت دائم بلغارستان وجود خواهد داشت.

نتیجه گیری

یکی از راه های مهاجرت به بلغارستان که در انتها منجر به دریافت اقامت این کشور می شود ازدواج با فردی با تابعیت کشور بلغارستان می باشد. بعد از اینکه افراد درخواست خود را ارائه دهند دولت بلغارستان در رابطه با این موضوع تصمیم گیری می کند و این موضوع را بررسی می نماید و سپس رأی خود را اعلام می کند.

یکی از شرایطی که به افراد کمک می کند تا سریع تر با درخواست آنها موافقت شود و روند بررسی ها سرعت بخشد این است که فرد ثابت کند در آمد کافی برای گذراندن زندگی خود و همسرش دارد و می تواند تمام هزینه ها را بپردازد. بدین ترتیب متقاضی می تواند اقامت بلغارستان از طریق ازدواج را به دست آورد.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر