شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

اقامت آذربایجان

شرایط اقامت آذربایجان

در این مقاله قصد داریم در رابطه با شرایط اقامت آذربایجان و راه های اخذ اقامت آن صحبت کنیم. آذربایجان کشوری است که در منطقه قفقاز واقع شده است که از جهات مختلف با ایران، ارمنستان، روسیه و گرجستان همسایه است.

در قانون اساسی این کشور دین خاصی به عنوان دین رسمی این کشور معرفی نشده است در حالی که ۸۹ درصد از مردم این کشور مسلمان هستند. آذربایجان کشوری است که مشترکات فرهنگی و مذهبی زیادی با ایران دارد. این کشور حدود ۱۰ میلیون جمعیت دارد. مردم این کشور به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند. زبان روسی زبان دوم مردم این کشور می باشد.

جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ به کشوری استقلال یافته و مدرن تبدیل شدو به عضویت سازمان های جهانی مثل سازمان تجارت جهانی، صندوق بین المللی پول و بانک توسعه آسیا درآمد. استفاده از زبان فارسی در این کشور باعث می شود تا متقاضیان ایرانی زیادی جذب این کشور شوند این کشور همانطور که گفته شد از نظر فرهنگ وزبان به کشور ما شباهت زیادی دارد. جاذبه های دیدنی آذربایجان نیز سالانه توریست های بسیاری را به این کشور می کشاند. واحد پول این کشور منات می باشد و پایتخت آن شهر باکو است. در پاراگراف های بعدی شرایط اخد اقامت در باکو را بیشتر توضیح خواهیم داد.

شرایط زندگی در آذربایجان چگونه است؟

آذربایجان دارای تنوع آب و هوایی بسیار می باشد به طوری که از ۱۱ ناحیه آب و هوایی تشکیل شده است و بالاترین و پایین ترین دمای هوا را می توان در آذربایجان تجربه کرد. این کشور در صنعت نفت و گاز فرصت های شغلی مناسبی دارد ولی افراد برای کار در این کشور باید مجوز داشته باشند. با توجه به درخواست بالای مسکن در این کشور زمینه ی کارهای مربوط به ساخت و ساز نیز در این کشور رونق یافته است.

چه روش هایی برای اقامت در آذربایجان وجود دارد؟

تحصیل، کار، سرمایه گذاری و اقامت توریستی ازجمله روش های اخذ اقامت موقت در آذربایجان می باشند. قابل ذکر است که همه ی این روش ها پس از مدتی منجر به اقامت دائم در این کشور می شوند. در زیر به اختصار روش های اقامت موقت آذربایجان را توضیح می دهیم.

اقامت توریستی

نوعی از ویزای توریستی آذربایجان وجود دارد که به موجب آن افراد می توانند به مدت ۹۰ روز در آذربایجان اقامت داشته باشند. این نوع از ویزاهای توریستی قابل تبدیل به هیچ نوع ویزایی نیستند. این ویزاها کوتاه مدت و برای سفرهای کوتاه مناسبند.

تحصیل

تحصیل در آذربایجان یکی از راه های اخذ اقامت موقت در این کشور است. افراد پس از تحصیل در این کشور نمی توانند اقامت دائم بدست آورند بلکه می توانند پس از اتمام تحصیل با پیدا کردن کار در آذربایجان اقامت خود را تمدید کنند و پس از چند سال کار کردن در این کشور درخواست اقامت دائم بدهند.

اقامت آذربایجان

زبان تحصیل در آذربایجان در مقطع لیسانس معمولا به زبان آذری و در بعضی از رشته ها به زبان انگلیسی می باشد. در مقاطع تحصیلات تکمیلی می توانید به زبان انگلیسی در دانشگاه ها ثبت نام کنید. موسسه زبان آریاناپارس در غرب تهران می تواند شما را تا کشب نمره ی مورد نظرتان در آیلتس یاری کند.

کار

یکی از رایج ترین روش های مهاجرت به هر کشوری، مهاجرت از طریق کار و دریافت ویزای کاری می باشد. نرخ بیکاری در آذربایجان در سال ۲۰۱۸، ۵ درصد اعلام شد که به توجه به آن، پیدا کردن کار در آذربایجان چندان سخت نیست. افراد متخصص با داشتن تحصیلات مناسب، مدرک زبان و سوابق کاری می توانند برای کار در این کشور اقدام کنند.

اقامت آذربایجان

افراد باید یک پیشنهاد شعلی از یک کارفرما داشته باشند و کارفرماها چنانچه نتوانند برای یک پوزیشن شغلی از آذربایجان مورد مناسبی بیابند، می توانند برای افرادی خارج از کشور دعوتنامه شغلی بفرستند. کسانی که در این کشور ۵ سال کار کنند می توانند پس از آن اقامت دائم خود را کسب کنند. اقامتی که در ابتدا صادر می شود ۱ ساله و قابل تمدید می باشد.

سرمایه گذاری

یکی از روش هایی که منجر به اخذ اقامت آذربایجان می شود، سرمایه گذاری در این کشور می باشد. سرمایه گذاری در آذربایجان باعث رشد چشمگیر اقتصادی در این کشور شده است. سرمایه گذاری به دو صورت ثبت شرکت و خرید ملک می باشد.

اگر بخواهید بیزینسی در آذربایجان داشته باشید باید یک طرح تجاری قابل توجیه را ارائه دهید تا در صورت موافقت با طرح شما اجازه ی فعالیت به شما داده شود، پس در صورت داشتن سرمایه کافی برای ایجاد یک بیزینس می توانید سرمایه گذاری در این کشور را شروع کنید.

ثبت شرکت در آذربایجان

پروسه ی ثبت شرکت در آذربایجان پروسه ی ساده ای می باشد که ظرف مدت چند روز انجام می شود. برای این کار باید فرم ها ی ثبت شرکت را به صورت آنلاین ارائه کنید و بسته به نوع شرکتی که می خواهید ثبت کنید سهامداران خود را مشخص کنید. در گام بعدی باید نام تجاری مشخصی را برای شرکتتان انتخاب کنید و آدرس و محل شرکت را نیز تعیین کنید. در انتها باید اسناد مالی شرکت و اساسنامه آن را مشخص کنید.

خرید ملک در آذربایجان

افراد می توانند با داشتن حداقل ۱۰۰ هزار منات آذربایجان اقدام به خرید ملک در این کشور کنند. یکی دیگر از راه های اخذ اقامت باکو به عنوان پایتخت آذربایجان خرید ملک در این کشور است. همین امر باعث شده است تا املاک متعلق به خارجی ها در این کشور افزایش یابد.

بر اساس قوانین این کشور افراد خارجی نمی توانند اقدام به خرید زمین در این کشور کنند بلکه می توانند ملک خریداری کنند. تمامی روش های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری پس از مدتی می توانند تبدیل به اقامت دائم در این کشور شوند.

اقامت دائم آذربایجان می تواند با سرعت بیشتری از طریق ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی اتفاق بیفتد. گرچه نمی توان از پناهندگی به عنوان یک روش امن نام برد. در پاراگراف زیر به توضیح این مطالب می پردازیم.

تولد فرزند

اخذ اقامت از طریق تولد فرزند بستگی به دو اصل خون و خاک دارد. اصل خاک بدین معناست که اگر فرزندی در خاک کشوری متولد شود، طبق قوانین آن کشور که اصل خاک را پذیرفته اند می تواند تابعیت آن کشور را از آن خود کند.

اصل خون نیز بر این اساس است که اگر والدین فرزندی تابعیت کشوری را داشته باشند فرزندشان نیز می تواند تابعیت و اقامت آن کشور را بدست آورد. کشور آذربایجان نیز از همین قاعده پیروی می کند. پس حتی اکر فرزندی خارج از خاک آذربایجان متولد شود و پدر و مادر او آذربایجانی باشند، کودک تابعیت آذربایجان را بدست می آورد.

اقامت آذربایجان

اگر فرزندی در خاک آذربایجان از پدر و مادری نامعلوم و یا از پناهندگان در آذربایجان متولد شود، بدون توجه به تابعیت والدین، به فرزند متولد شده در این کشور تابعیت اعطا خواهد شد. فرزندانی که در خاک آذربایجان متولد نشده اند و در آنجا زندگی نمی کنند ولی والدینی با تابعیت آذری ذارند، چنانچه زیر ۱۴ سال سن داشته باشند می توانند تابعیت این کشور را بدست آورند.

 ازدواج

ازدواج با یک تبعه ی آذربایجانی یکی از دیگر راه های اخذ اقامت این کشور می باشد. افرا باید با دلایل کافی اثبات کنند که قصد جدی در ازدواج دارند و آن را بهانه ای برای دریافت اقامت قرار نداده اند. ارائه ی مدارک لازم مبنی بر اثبات ازدواج نیز لازم است. چنانچه فردی اقدام به اخذ اقامت آذربایجان با ازدواج نموده باشد ولی قبل از اخذ اقامت دائم طلاق بگیردف اقامت او منتفی است و باید به کشور مبدا خود بازگردد.

پناهندگی

پناهنده شخصی است که به دلیل شرایط بحرانی که در کشور مبدا خود دارد اقدام به مهاجرت به کشوری دیگر و پناهنده شدن در آن کشور می کند. افرادی که قصد پناهنده شدن در کشور آذربایجان را دارند می توانند پس از ورود به این کشور، درخواست پناهندگی خود را به اداره ی امور پناهندگان در این کشور بدهند.

این اداره پس از بررسی پرونده ی آنها می تواند با درخواست آنها موافقت نماید. پناهندگان در این کشور از مزایای زیر بهره مند می شوند.

  • اسکان مناسب که توسط دولت برای پناهندگان در نظر گرفته شده است
  • استفاده از وسایل نقلیه ب صورت رایگان
  • خدمات درمانی رایگان برای سالمندان
  • تحصیل رایگان برای کودکان

لازم به ذکر است که همه ی کیس های پناهندگی قابل قبول دولت آذربایجان نیستند.

اقامت در آذربایجان چه مزایایی دارد؟

مقرون به صرفه بودن کشور آذربایجان را می توان یکی از مزایای اقامت آذربایجان دانست. قابل ذکر است که هزینه های زندگی افراد در هر کشوری بستگی به سبک زندگی آنها دارد. افراد پس از مدتی کار کردن در این کشور می توانند اقامت دائم آن را بدست آورند.

هزینه های پایین مسکن در این کشور از دیگر مزایای آن می باشد. در آذربایجان می توانید با ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار آمریکا یک خانه ی لوکس با تمام امکانات داشته باشید.

خدمات پزشکی در این کشور در سال های اخیر بسیار توسعه یافته است. بیمارستانی مدرن در پایتخت این کشور وجود دارد که خدمات درمانی پیشرفته ای را ارائه می دهد.

کشور آذربایجان در سال های اخیر با استفاده از سیستم گردشگری سرمایه زیادی را وارد کشور کرده است، بنابراین فرصت های سرمایه گذاری و اشتغال زایی در این کشور نسبت به سال های قبل شرایط بسیار بهتری پیدا کرده است.

پیش رفتن از روش پناهندگی اگرچه باعث دریافت اقامت دائم افراد می گردد ولی خطرات زیادی افراد را تهدید می کند. این روش غیر قانونی است و در صورت پذیرفته نشدن، کیس مورد نظر باید به کشور خود بازگردد.

تمدید اقامت آذربایجان

در هر روش مهاجرتی موقت می توانید ویزای خود را از طرقی تمدید کنید، به عنوان مثال در روش تحصیلی می توانید پس از اتمام تحصیل با پیدا کردن کار ویزای خود را تمدید کنید.

اقامت آذربایجان

در روش کاری بسته به مدت زمان قرارداد ویزا را دریافت خواهید کرد و بسته به تمدید قراردادتان و نداشتن جرائم کیفری و پرداخت مرتب مالیات ها می توانید ویزای خود را تمدید کنید. افزاد پس از خرید ملک در آذربایجان نیز می توانند با توجه به اقامتشان در این کشور ویزای خود را تمدید کنند.

چگونه می توان پاسپورت آذربایجان را گرفت؟

افراد پس از اقامت ۵ ساله متوالی در آذربایجان چنانچه سکونت مداوم در این کشور داشته باشند و ب قوانین کشور متعهد باشند و منبع درآمد مناسبی را نیز به دولت نشان دهند می توانند درخواست اقامت دائم خود در این کشور را بدهند.

این افراد در صورت اقامت مستمر در این کشور و مرتکب نشدن هر گونه جرم کیفری و نداشتن هیچ گونه بدهی مالیاتی می توانند پس از ۸ سال پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

قابل ذکر است که آذربایجان تابعیت مضاعف را نمی پذیرد و افراد باید از تابعیت قبلی خود انصراف دهند تا بتوانند تابعیت این کشور را بدست آورند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی اقامت آذربایجان می توانید با کمک گرفتن از وکیل مهاجرت و تماس با مشاورین موسسه آریاناپارس مسیر مهاجرتی هود را آسان تر کنید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *