اقامت تاجیکستان

اقامت تاجیکستان

تاجیکستان کشوری در آسیای مرکزی است که با کشورهای افغانستان، قرقیزستان، چین و ازبکستان همسایگی دارد. پایتخت این کشور شهر دوشنبه و واحد پولشان سومانی تاجیکی است. مردم تاجیکستان به زبان های فارسی، تاجیکی و روسی صحبت می کنند. این کشور مقصد مناسب گردشگری برای طبیعت گردان و کوهنوردان می باشد.

شرایط زندگی در تاجیکستان چگونه است؟

تاجیکستان کشوری است که در آن آب و هوای زمستانی و تابستانی را می توانید تجربه کنید. این کشور بهارهایی دل انگیز و زمستانی سخت دارد. مردم این کشور آداب و رسوم خاصی دارند، از جمله مراسم عروسی طولانی که هفت شب و هفت روز به طول می انجامد و همچنین ماه عسل های پس از مراسم ازدواجشان که ۴۰ روز می باشد.

اقامت تاجیکستان

گرچه تاجیکستان کشوری فارسی زبان است ولی نمی توانید آن را با ایران و افغانستان مقایسه کنید، مردمان آن برای ورودتان آنطور که فکر می کنید فرش قرمز پهن نمی کنند. در نظر داشته باشید که تاجیکستان مشترکات فرهنگی زیادی با ایران دارد، اگر علاقه مند به زندگی در یک کشور فارسی زبان هستید، این کشور می تواند گزینه مناسبی باشد.

چه روش هایی برای اقامت در این کشور وجود دارد؟

راه های مختلفی برای دریافت اقامت تاجیکستان از جمله تحصیل، کار و سرمایه گذاری وجود دارد که به واسطه ی این روش ها می توانید ابتدا اقامت موقت و سپس اقامت دائم این کشور را بدست آورید. در پاراگراف زیر به اختصار در رابطه با این روش ها توضیحاتی خواهیم داد.

اقامت از طریق تحصیل

یکی از روش های اخذ اقامت تاجیکستان، مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد، تحصیل رایگان در این کشور به زبان تاجیکی می باشد و اگر بخواهید به زبان های بین المللی درس بخوانید باید هزینه اندکی را پرداخت کنید.

اقامت تاجیکستان

در نظر داشته باشید که تحصیل در خارج از کشور مستلزم داشتن دانش زبان می باشد. چنانچه به زبان های تاجیکی و روسی تسلط نداشته باشید می توانید دوره های زبان را قبل از شروع کورس مورد نظر در تاجیکستان بگذرانید.

اقامت از طریق کار

نرخ بیکاری در تاجیکستان ۲٫۴۳ درصد می باشد که با توجه به این آمار، پیدا کردن کار در این کشور چندان سخت نیست. افراد می توانند با توجه به شرایط سنی، میزان تحصیلات، دانش زبان و سوابق کاری خود، به جستجوی کار در تاجیکستان بپردازند.

البته یافتن کار در تاجیکستان برای مهاجران کار ساده ای نیست. اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید تدریس می تواند شغل مناسبی برایتان باشد. پس اگر می خواهید به آموزش زبان انگلیسی در تاجیکستان بپردازید سعی کنید قبل از ورود به این کشور مدارک بین المللی نظیر TESOL و CELTA را دریافت کنید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

افراد می توانند با ارائه ی یک نقشه ی تجاری و دریافت موافقت دولت تاجیکستان، در این کشور سرمایه گذاری کنند. از جمله بیزینس هایی که می تواند در تاجیکستان سودآور باشد می توان به احداث هتل ها و مجتمع های مسکونی، مرمت کارخانه ها، صنایع غذایی و صنایع دارویی اشاره کرد.

اقامت تاجیکستان

بخش گردشگری در تاجیکستان نیز می تواند گزینه ی خوبی برای سرمایه گذاری بین المللی باشد، از آنجایی که تاجیکستان در ۷ ماه از سال آب و هوای خوبی دارد می تواند مقصد گردشگری توریست های زیادی از سراسر دنیا باشد.

راه های دیگری نیز برای دریافت اقامت دائم تاجیکستان از جمله ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی نیز وجود دارد که به اختصار چند خطی را راجع به آنها توضیح خواهیم داد.

اقامت از طریق ازدواج:

یکی از راه‌ های اخذ اقامت تاجیکستان، ازدواج می باشد یعنی فردی که تبعه این کشور نیست می تواند با فردی تاجیکی ازدواج کند و اقامت این کشور را دریافت کند ولی نکات مهمی نیز در این زمینه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

اقامت تاجیکستان

فردی که می خواهد با یک غیر تبعه ازدواج کند باید ثابت کند که توانایی حمایت مالی از همسر خود را دارد و می تواند برای او مسکن تهیه کند ضمناً باید ۱۱ سال در کشور تاجیکستان زندگی کرده باشد، قابل ذکر است که این دو نفر باید ثابت کنند که ازدواج آنها به صورت صوری نبوده و قصد آنها از ازدواج کاملاً جدی است.

پس باید مکانی برای زندگی مشترک تهیه کنند و در کنار هم زندگی کنند از جمله این موارد این است که چه مدتی است که با یکدیگر آشنا شده‌ اند و چه مدت از آشنایی آنها می گذرد که اگر این موضوع را اثبات کنند اخذ ویزا به راحتی امکانپذیر است.

اقامت از طریق تولد

فرزندی که پدر یا مادر او تبعه تاجیکستان باشند، صرف نظر از اینکه خود فرزند کجا متولد شده باشد تبعه این کشور خواهد شد. اگر تابعیت پدر و مادر با هم فرق داشته باشد ولی یکی از آنها زمان تولد فرزند تبعه تاجیکستان باشند، اگر فرزندشان از شرایط زیر برخوردار باشد تابعیت تاجیکی دریافت می کند:

 • در خاک این کشور متولد شده باشد.
 • در خارج از خاک کشور متولد شده باشد و در زمان تولد، پدر و مادرش و یا یکی از آنها در خاک جمهوری تاجیکستان به صورت دائمی اقامت داشته باشند.

اگر تابعیت پدر و مادر متفاوت است ولی یکی از آنها در زمان تولد فرزند تبعه‌ی تاجیکستان بوده باشد و دیگری خارجی باشد و در زمان تولد فرزند هر دوی آنها در کشور نباشند تابعیت این فرزند که در خارج از خاک است بر اساس توافق نامه‌ای که بین پدر و مادر نوشته می شود تعیین می گردد و در صورتی که ۳ ماه بگذرد و پدر و مادر به توافق نرسند و مطابق با قوانین کشوری که فرزند در آن تولد یافته تابعیتی به او داده نشود فرزند تابعیت تاجیکستان را دریافت خواهد کرد.

نکته
 • اگر فرزندی متولد شود که یکی از پدر یا مادر او تابعیت تاجیکستان را داشته باشد و دیگری خیر باز هم تابعیت کشور به فرزند داده می شود.
 • اگر مادر بدون تابعیت باشد ولی تابعیت خویشاوندی پدر اثبات شده باشد فرزند متولد شده تابعیت تاجیکستان را دریافت خواهد کرد.

در موردی که مادر تبعه است و پدر تبعه این کشور نیست نیز بدون توجه به محل تولد فرزند تابعیت تاجیکی به او داده می شود. در صورتی که پدر و مادر هیچ کدام تابعیت این کشور را نداشته باشند ولی بصورت دائمی در این کشور اقامت داشته باشند فرزند تابعیت این کشور را دریافت خواهد کرد.

اگر فرزندی در تاجیکستان متولد شود ولی پدر و مادرش ناشناس و گمنام باشند نیز تابعیت تاجیکی به او اعطا می شود. فرزندی که در تاجیکستان از پدر و مادری که تابعیت خارجی دارند متولد شود اگر تابعیت جای دیگری را دریافت نکند تابعیت تاجیکستان به او اعطا می شود.

اقامت از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت تاجیکستان پناهنده شدن به این کشور است گرچه پناهندگی روش مناسبی برای دریافت اقامت یک کشور نیست و می تواند عواقب غیر قابل جبرانی داشته باشد.

افراد می توانند پس از ورود به تاجیکستان درخواست پناهندگی خود را به اداره ی مهاجرت ارائه کنند و کمیسیون تصمیم گیری طرف مدت ۱۰ روز کاری به بررسی ابتدایی درخواست پناهندگی می پردازد و آن را قبول یا رد می کند.

اگر با درخواست پناهندگی موافقت شود، یک گواهینامه موقت پناهندگی با اعتبار ۳ ماهه صادر خواهد شد و ظرف مدت ۶ ماه پرونده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در مرحله ی بعدی شخص باید مصاحبه شود و در این جلسه دلایل قانع کننده ای ارائه کند که چرا نمی تواند به کشور خود باز گردد.

اقامت تاجیکستان چه مزایا و معایبی دارد؟

آب و هوایی پاک، هزینه های زندگی پایین و نداشتن جمعیت زیاد که باعث ترافیک کم در این کشور می شود را می توان از مزایای زندگی در تاجیکستان دانست.

هزینه های تحصیل در تاجیکستان نیز پایین می باشد و دانشجویان بین المللی می توانند در بسیاری از رشته هایی که در کشورهای دیگر پر هزینه هستند مثل رشته ی پزشکی، به راحتی در تاجیکستان تحصیل کنند.

در عین حال تاجیکستان را نمی توان در زمره ی کشورهای ثروتمند قرار داد، میزان در آمد در این کشور به نسبت هزینه های زندگی در آن پایین می باشد. باید در نظر داشت که تاجیکستان از لحاظ صنعتی و درآمدی با کشورهای اروپایی پیشرفته قابل مقایسه نمی باشد.

راه های تمدید اقامت در تاجیکستان چگونه است؟

در روش های ذکر شده تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می توانید اقامتتان را تمدید کنید به عنوان مثال در روش تحصیلی می توانید پس از پایان تحصیل با پیدا کردن کار اقامت خود را تمدید کنید. همچنین در روش کاری می توانید با تمدید قراردادتان و در روش سرمایه گذاری با اثبات سود ده بودن بیزینس خود قراردادتان را تمدید کنید.

راه های اخذ پاسپورت در تاجیکستان چگونه است؟

امکان سفر و امنیتی که یک کشور برای اتباع خود ایجاد می کند دو عامل تعیین کننده برای نشان دادن اعتبار پاسپورت یک کشور می باشند. پاسپورت تاجیکستان رتبه ۸۰ را از لحاظ اعتبار در بین پاسپورت کشورهای جهان دارد که به واسطه ی داشتن آن می توانید به ۱۹۹ کشور جهان بدون درخواست ویزا سفر کنید. افراد می توانند از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری پس از دریافت اقامت دائم خود، در سال های آتی پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه های مهاجرتی با کمک گرفتن از وکیل مهاجرت و مشورت با مشاورین مجرب موسسه آریاناپارس مسیر مهاجرتی خود را به بهترین نحو ممکن مشخص کنید.

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

43 پاسخ به “اقامت تاجیکستان”

 1. Baezin گفت:

  سلام، من خودم مهندس معمار هستم و خانومم عکاس هستن، میخواستم ببینم امکان اخذ اقامت برامون هست؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای اینکه بتوان بررسی بیشتری کرد نیاز است اطلاعات بیشتری از شما داشته باشیم.
   مثلا سن، سابقه کار، بودجه و این دست موارد مهم هستند که بتوانید تصمیم بگیرید کدام روش اقامتی برای شما مناسب تر است

 2. fatima گفت:

  سلام من عکاسی میکنم و کارشناس صنایع غذاییم میتونم اونجا با عکاسی اقامت بگیرم؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   اگر در این زمینه درخواست شغلی داشته باشید امکان پذیر هست همچنین از طریق تحصیل نیز میتوانید اقدام کنید.

 3. محسن گفت:

  سلام
  لیسانس معماری داریم ( آرشیتکت ) هستم
  کل سرمایه هم برای رفت ۵۰ میلیون تومان هست
  برای کار و… میشه اقدام و امیدی هست ؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   با توجه به شرایط شما در صورت داشتن درخواست شغلی میتوانید شرایط خوبی داشته باشید و در این کشور مشغول به کار شوید.

 4. کشاورز گفت:

  سلام.در نظر دارم یک تولیدی مواد شوینده رو (جرم گیر,شامپو,مایع ظرف و دسشویی,شوینده کارواش,اب رادیاتور ,ضد یخ)در تاجیکستان تاسیس کنم.به نظر شما امکان اخذ اقامت وجود داره؟و اینکه ایا مورد حمایت قرار میگیریم برای تولید؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   چنانچه بیزینس شما برای کشور تاجیکستان سودآوری داشته باشد به شما ممکن است ویزا داده شود.برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با موسسه آریاناپارس تماس بگیرید در خدمت شما هستیم.

 5. Hameed گفت:

  اسلام علیکم!برادر عزیز من در تاجکستان هستم و از طریق پناهندهگی میخواهم که کارت گریزه را بگیرم اما میگویند که برای مجردان داده نمیشود ایا این گپ تا چه حدی درست میباشدو ها کارت سفید گرفته ام.

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   کار پناهندگی چون غیر قانونی است نه از جانب موسسه انجام می شود و نه به شما توصیه می شود که اینکار را انجام دهید.

 6. علی گفت:

  سلام
  من و خانمم فرهنگی هستیم با ۲۵ و ۱۳ سال سابقه کاری آیا میتونم در در تاجیکستان کار و اقامت بگیرم ممنون اگه راهنمایی کنید.

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما با دریافت جاب آفر یا پیشنهاد شغلی می توانید برای ویزای کاری تاجیکستان اقدام نمایید و از آن طریق اقامت دریافت نمایید.

 7. صبوری گفت:

  سلام. من ۴۷ سال دارم و لیسانس مددکاری اجتماعی و حقوق دارم و در هردو مشغول کار هستم. متاهل بوده و همسرم ارشد روانشناسی بالینی دارد و یک کودک ۱۰ماهه دارم. میخواستم در خصوص امکان اقامت در تاجیکستان از طرق موجود توسط مشاور شما ارزیابی شوم. ممنون

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   راه های مختلفی از جمله تحصیلی کاری و یا سرمایه گذاری برای مهاجرت به تاجیکستان برای شما وجود دارد.برای انتخاب راه مناسب تمامی شرایط شما از جمله بودجه, هدف و….. باید به صورت کامل مورد بررسی قرار گیرد.

 8. الیاس گفت:

  با درود
  شرایط ویزای تحصیلی در تاجیکستان چی هست؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   تمامی شرایط جهت دریافت پذیرش تحصیلی در سایت هر دانشگاهی به صورت کامل درج شده است شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه ها تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

 9. Sh گفت:

  سلام وقت بخیر من مادرم تاجیکستانی هستند اما بعد از اردواج با پدرم که ایرانی هستند به ایران امدند اما الان که قصد برگشت به کشور خودشان را دارند اجازه اقامت نمی دهند نه به مادرم و نه پدرم و نه به بچه هاو می گویند شما تابعیت ایرانی دارید لطف می کنید راهنمایی بفرمایید که چگونه می توانیم بدون باطل کردن اقامت ایران ،اقامت تاجیکستان را بگیریم با توجه به ملیت مادرم ممنون

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما می توانید برای دریافت اطلاعات دقیق با سفارت تاجیکستان مکاتبه نمایید.

 10. بانو گفت:

  سلام ، پدر بنده متاسفانه تابعیت هیچ کشوری رو ندارند ، ایشون معاود عراقی هستن ، نه تابعیت ایرانی دارن ، نه تابعیت عراقی و نه تابعیت افغانی و هیچ تابعیت دیگری ندارن … با توجه به اینکه یکی از شرایط اعطای تابعیت تاجیکستان فرد نداشتن تابعیت هیچ کشوری است ، آیا امکانش هست که به پدر من تابعیت داده بشه ؟ چقدر زمان میبره ؟ و آیا شرایط خاصی مثل اقامت توی تاجیکستان رو نداره ؟ چون پدرم فقط زندگی در ایران رو دوست دارن اما بدون داشتن تابعیت زندگی سخته … لطفا راهنمایی بفرمایید … سپاس

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   اطلاعات و شرایط کامل را می توانید در سایت سفارت تاجیکستان ملاحظه نمایید.

 11. آ.م گفت:

  سلام ببخشید بامدرک دستیاردندانپزشکی ازانجمن پرستاری میتونم مشعول به کاربشم.

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما در صورتی که قادر به دریافت جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی باشید می توانید برای ویزای کار تاجیکستان اقدام نمایید.

 12. هادی گفت:

  با سلام
  من ایرانی هستم در شناسنامه مادر من فامیلی ایشان تاجیک است ایا کشور تاجیکستان تابعیت به من میدهد ضمنا همسر بنده هم فامیلیشون تاجیک هست به این روش چطورو؟؟؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   به دلیل اینکه فامیلی ایشان تاجیک می باشد به شما تابعیت داده نخواهد شد.

 13. مهناز گفت:

  سلام برای رفتن چه میشه کرد…دکترای ادبیاتم ودبیر…

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما می توانید از طریق ویزای تحصیلی یا ویزای کاری برای کشور تاجیکستان اقدام نمایید.

 14. Em گفت:

  ایا با مدرک فوق لیسانس رشته حقوق درکشور تاجیکستان کار پیدا میشه؟؟؟

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما در صورت دریافت جاب آفر از کشور تاجیکستان می توانید برای ویزای کار این کشور اقدام نمایید.

 15. نفیسه گفت:

  سلام
  بالیسانس مدیریت دولتی در تاجیکستان کار هست??

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   باید با موسسات کاریابی صحبت کنید و یا اینکه پیشنهاد شغلی داشته باشید که بتوانید از آن طریق اقدام کنید.

 16. آزاده مصری گفت:

  باسلام من ارشد ادبیات فارسی ودارای مدرک هنرخوشنویسی ازانجمن خوشنویسان هستم ومتاهلم .شرایط من اوجا چطوره؟؟

  • آریاناپارس گفت:

   سلام ما کشور های آسیایی مدنظرمون نیست چون از نظر بحث اقامتی شما رو کاور نمی کنند.اگر برای دکترا در یک کشور اروپایی بتونیم براتون یه استادی پیدا کنیم که دارن روی ادبیات فارسی کار می کنند این به نفعتون هستش که تحصیلی اقدام کنید.

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما می توانید از طریق ویزای کار که با گرفتن جاب آفر امکان پذیر است اقدام نمایید.

 17. رضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  پیام دوست ارایشگرمون رو خوندم ک در جواب نوشتین نمیشه.منم ارایشگرم و قصد دارم به کشور تاجیکستان برم برای همین کار یعنی با مدرک ارایشگری نمیشه برم اونجا و اقامت بگیرم؟ اگه میشه بعد از چند وقت اقامت میدن ک من همسر و فرزندم رو هم ببرم
  و اگر نمیدن و تحصیلی میدن شرایطش چجوریه
  خیلی سوال کردم ولی ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آریاناپارس گفت:

   سلام کشورهای آسیایی تو حوزه فعالیت ما نیست برای شمایی که متهل هستید بهترین کشور ها انگلیس و کانادا هستش.

 18. سعید گفت:

  سلام
  من هیچ ویژگی ای ندارم. فقط سه میلیارد تومان کل داراییم میشه. همسر و یه فرزند زیردوسال دارم. می‌خوام اقامت دائم یا موقت یک کشور ارزان رو بگیرم شما کجارو پیشنهاد میکنید و از چه طریق؟!!!

 19. abbasinviss گفت:

  سلام من میتونم برای شغل ارایشکری مردانه بیام تاجیکستان ؟

  • آریاناپارس گفت:

   سلام شغل ارایشگری برای گرفتن ویزا تاثیری نداره مگر از طریق مدرک تحصیلیتون اقدام کنید.

 20. Pegah Hemmati گفت:

  سلام من لیسانس زبان دارم میتونم از طریق کار اونجا اقامت بگیرم

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما با داشتن جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی می توانید برای ویزای کار اقدام نمایید.

 21. قاطع گفت:

  سلام دوستان خوب ایرانی وهمزبانم
  خدا کند که سرحال باشید
  من یک شهروند افغانستان هستم شغل مهندسی صنایع ونفت دارم تجربه کاری برای مدت هفت سال درکارخانه های داخلی افغانستان را دارا میباشم میخواهم به تاجکستان مهاجرت کنم لطفآ من را رهنمایی فرمایید وشاید ازطریق شرکت مهاجرتی شما من موفق به اینکارشوم ممنون منتظرجواب خوب تان هستم دوستان
  این است ایمیل آدرس من spenttird@yahoo.com

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   برای کار در تاجیکستان بدون شک نیازمند داشتن یک درخواست کار میباشید یا اینکه برای تحصیل اقدام نمایید و بعد از اقامت وارد بازار کار گردید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *