info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

اقامت تاجیکستان

اقامت تاجیکستان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اقامت تاجیکستان

تاجیکستان کشوری در آسیای مرکزی است که با کشورهای افغانستان، قرقیزستان، چین و ازبکستان همسایگی دارد. پایتخت این کشور شهر دوشنبه و واحد پولشان سومانی تاجیکی است. مردم تاجیکستان به زبان های فارسی، تاجیکی و روسی صحبت می کنند. این کشور مقصد مناسب گردشگری برای طبیعت گردان و کوهنوردان می باشد.

شرایط زندگی در تاجیکستان چگونه است؟

تاجیکستان کشوری است که در آن آب و هوای زمستانی و تابستانی را می توانید تجربه کنید. این کشور بهارهایی دل انگیز و زمستانی سخت دارد. مردم این کشور آداب و رسوم خاصی دارند، از جمله مراسم عروسی طولانی که هفت شب و هفت روز به طول می انجامد و همچنین ماه عسل های پس از مراسم ازدواجشان که ۴۰ روز می باشد.

اقامت تاجیکستان

گرچه تاجیکستان کشوری فارسی زبان است ولی نمی توانید آن را با ایران و افغانستان مقایسه کنید، مردمان آن برای ورودتان آنطور که فکر می کنید فرش قرمز پهن نمی کنند. در نظر داشته باشید که تاجیکستان مشترکات فرهنگی زیادی با ایران دارد، اگر علاقه مند به زندگی در یک کشور فارسی زبان هستید، این کشور می تواند گزینه مناسبی باشد.

چه روش هایی برای اقامت در این کشور وجود دارد؟

راه های مختلفی برای دریافت اقامت تاجیکستان از جمله تحصیل، کار و سرمایه گذاری وجود دارد که به واسطه ی این روش ها می توانید ابتدا اقامت موقت و سپس اقامت دائم این کشور را بدست آورید. در پاراگراف زیر به اختصار در رابطه با این روش ها توضیحاتی خواهیم داد.

اقامت از طریق تحصیل

یکی از روش های اخذ اقامت تاجیکستان، مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد، تحصیل رایگان در این کشور به زبان تاجیکی می باشد و اگر بخواهید به زبان های بین المللی درس بخوانید باید هزینه اندکی را پرداخت کنید.

اقامت تاجیکستان

در نظر داشته باشید که تحصیل در خارج از کشور مستلزم داشتن دانش زبان می باشد. چنانچه به زبان های تاجیکی و روسی تسلط نداشته باشید می توانید دوره های زبان را قبل از شروع کورس مورد نظر در تاجیکستان بگذرانید.

اقامت از طریق کار

نرخ بیکاری در تاجیکستان ۲٫۴۳ درصد می باشد که با توجه به این آمار، پیدا کردن کار در این کشور چندان سخت نیست. افراد می توانند با توجه به شرایط سنی، میزان تحصیلات، دانش زبان و سوابق کاری خود، به جستجوی کار در تاجیکستان بپردازند.

البته یافتن کار در تاجیکستان برای مهاجران کار ساده ای نیست. اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید تدریس می تواند شغل مناسبی برایتان باشد. پس اگر می خواهید به آموزش زبان انگلیسی در تاجیکستان بپردازید سعی کنید قبل از ورود به این کشور مدارک بین المللی نظیر TESOL و CELTA را دریافت کنید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

افراد می توانند با ارائه یک نقشه تجاری و دریافت موافقت دولت تاجیکستان، در این کشور سرمایه گذاری کنند. از جمله بیزینس هایی که می تواند در تاجیکستان سودآور باشد می توان به احداث هتل ها و مجتمع های مسکونی، مرمت کارخانه ها، صنایع غذایی و صنایع دارویی اشاره کرد.

اقامت تاجیکستان

بخش گردشگری در تاجیکستان نیز می تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری بین المللی باشد، از آنجایی که تاجیکستان در ۷ ماه از سال آب و هوای خوبی دارد می تواند مقصد گردشگری توریست های زیادی از سراسر دنیا باشد.

راه های دیگری نیز برای دریافت اقامت دائم تاجیکستان از جمله ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی نیز وجود دارد که به اختصار چند خطی را راجع به آنها توضیح خواهیم داد.

اقامت از طریق ازدواج:

یکی از راه های اخذ اقامت تاجیکستان، ازدواج می باشد یعنی فردی که تبعه این کشور نیست می تواند با فردی تاجیکی ازدواج کند و اقامت این کشور را دریافت کند ولی نکات مهمی نیز در این زمینه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

اقامت تاجیکستان

فردی که می خواهد با یک غیر تبعه ازدواج کند باید ثابت کند که توانایی حمایت مالی از همسر خود را دارد و می تواند برای او مسکن تهیه کند ضمناً باید ۱۱ سال در کشور تاجیکستان زندگی کرده باشد، قابل ذکر است که این دو نفر باید ثابت کنند که ازدواج آنها به صورت صوری نبوده و قصد آنها از ازدواج کاملاً جدی است.

پس باید مکانی برای زندگی مشترک تهیه کنند و در کنار هم زندگی کنند از جمله این موارد این است که چه مدتی است که با یکدیگر آشنا شده اند و چه مدت از آشنایی آنها می گذرد که اگر این موضوع را اثبات کنند اخذ ویزا به راحتی امکانپذیر است.

اقامت از طریق تولد

فرزندی که پدر یا مادر او تبعه تاجیکستان باشند، صرف نظر از اینکه خود فرزند کجا متولد شده باشد تبعه این کشور خواهد شد. اگر تابعیت پدر و مادر با هم فرق داشته باشد ولی یکی از آنها زمان تولد فرزند تبعه تاجیکستان باشند، اگر فرزندشان از شرایط زیر برخوردار باشد تابعیت تاجیکی دریافت می کند:

 • در خاک این کشور متولد شده باشد.
 • در خارج از خاک کشور متولد شده باشد و در زمان تولد، پدر و مادرش و یا یکی از آنها در خاک جمهوری تاجیکستان به صورت دائمی اقامت داشته باشند.

اگر تابعیت پدر و مادر متفاوت است ولی یکی از آنها در زمان تولد فرزند تبعه‌ی تاجیکستان بوده باشد و دیگری خارجی باشد و در زمان تولد فرزند هر دوی آنها در کشور نباشند تابعیت این فرزند که در خارج از خاک است بر اساس توافق نامه‌ای که بین پدر و مادر نوشته می شود تعیین می گردد و در صورتی که ۳ ماه بگذرد و پدر و مادر به توافق نرسند و مطابق با قوانین کشوری که فرزند در آن تولد یافته تابعیتی به او داده نشود فرزند تابعیت تاجیکستان را دریافت خواهد کرد.

نکته
 • اگر فرزندی متولد شود که یکی از پدر یا مادر او تابعیت تاجیکستان را داشته باشد و دیگری خیر باز هم تابعیت کشور به فرزند داده می شود.
 • اگر مادر بدون تابعیت باشد ولی تابعیت خویشاوندی پدر اثبات شده باشد فرزند متولد شده تابعیت تاجیکستان را دریافت خواهد کرد.

در موردی که مادر تبعه است و پدر تبعه این کشور نیست نیز بدون توجه به محل تولد فرزند تابعیت تاجیکی به او داده می شود. در صورتی که پدر و مادر هیچ کدام تابعیت این کشور را نداشته باشند ولی بصورت دائمی در این کشور اقامت داشته باشند فرزند تابعیت این کشور را دریافت خواهد کرد.

اگر فرزندی در تاجیکستان متولد شود ولی پدر و مادرش ناشناس و گمنام باشند نیز تابعیت تاجیکی به او اعطا می شود. فرزندی که در تاجیکستان از پدر و مادری که تابعیت خارجی دارند متولد شود اگر تابعیت جای دیگری را دریافت نکند تابعیت تاجیکستان به او اعطا می شود.

اقامت از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت تاجیکستان پناهنده شدن به این کشور است گرچه پناهندگی روش مناسبی برای دریافت اقامت یک کشور نیست و می تواند عواقب غیر قابل جبرانی داشته باشد.

افراد می توانند پس از ورود به تاجیکستان درخواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرت ارائه کنند و کمیسیون تصمیم گیری طرف مدت ۱۰ روز کاری به بررسی ابتدایی درخواست پناهندگی می پردازد و آن را قبول یا رد می کند.

اگر با درخواست پناهندگی موافقت شود، یک گواهینامه موقت پناهندگی با اعتبار ۳ ماهه صادر خواهد شد و ظرف مدت ۶ ماه پرونده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در مرحله ی بعدی شخص باید مصاحبه شود و در این جلسه دلایل قانع کننده ای ارائه کند که چرا نمی تواند به کشور خود باز گردد.

اقامت تاجیکستان چه مزایا و معایبی دارد؟

آب و هوایی پاک، هزینه های زندگی پایین و نداشتن جمعیت زیاد که باعث ترافیک کم در این کشور می شود را می توان از مزایای زندگی در تاجیکستان دانست.

هزینه های تحصیل در تاجیکستان نیز پایین می باشد و دانشجویان بین المللی می توانند در بسیاری از رشته هایی که در کشورهای دیگر پر هزینه هستند مثل رشته پزشکی، به راحتی در تاجیکستان تحصیل کنند.

در عین حال تاجیکستان را نمی توان در زمره کشورهای ثروتمند قرار داد، میزان در آمد در این کشور به نسبت هزینه های زندگی در آن پایین می باشد. باید در نظر داشت که تاجیکستان از لحاظ صنعتی و درآمدی با کشورهای اروپایی پیشرفته قابل مقایسه نمی باشد.

راه های تمدید اقامت در تاجیکستان چگونه است؟

در روش های ذکر شده تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می توانید اقامتتان را تمدید کنید به عنوان مثال در روش تحصیلی می توانید پس از پایان تحصیل با پیدا کردن کار اقامت خود را تمدید کنید. همچنین در روش کاری می توانید با تمدید قراردادتان و در روش سرمایه گذاری با اثبات سود ده بودن بیزینس خود قراردادتان را تمدید کنید.

راه های اخذ پاسپورت در تاجیکستان چگونه است؟

امکان سفر و امنیتی که یک کشور برای اتباع خود ایجاد می کند دو عامل تعیین کننده برای نشان دادن اعتبار پاسپورت یک کشور می باشند. پاسپورت تاجیکستان رتبه ۸۰ را از لحاظ اعتبار در بین پاسپورت کشورهای جهان دارد که به واسطه داشتن آن می توانید به ۱۹۹ کشور جهان بدون درخواست ویزا سفر کنید. افراد می توانند از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری پس از دریافت اقامت دائم خود، در سال های آتی پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

کلام آخر

به صورت کلی کشور تاجیکستان به واسطه نزدیکی و قرابت فرهنگی با ایران به عنوان گزینه مناسب برای مهاجرت تلقی می شود. در سال های اخیر شرایط اقامت در این کشور با دشواری هایی همراه شده است. کشورهای اروپایی همچون بلغارستان شرایط مناسب تری را برای ورود ایرانیان در نظر گرفته است و افراد با کسب اقامت در این کشور قادر خواهند بود بدون هیچ محدودیتی در سایر کشورهای اروپایی تحصیل، کار و یا زندگی کنند.

شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه های مهاجرتی با کمک گرفتن از وکیل مهاجرت و مشورت با مشاورین مجرب موسسه آریاناپارس مسیر مهاجرتی خود را به بهترین نحو ممکن مشخص کنید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  ۸۸ دیدگاه در “اقامت تاجیکستان

  1. حسین گفت:

   تا ۲۵سال پیش تاجیکستان هم جز جمهوری های فقیر اتحاد شوروی بود وقتی می بینم هم میهنان عزیز تا چه حدی درمانده شده اند به حال خودم و آنان تاسف می خورم در سرزمینی که آکنده از ثروت است ملت اینچنین باید زجر بکشند.

  2. مهدی گفت:

   سلام من دارای مدرک کارشناسی اتاق عمل هستم و فعلا استخدام دولت خانمم هم دارای مدرک کارشناسی هوشبری و ارشد فیزیولوژی هستن به دنبال اخذ اقامت از کشور تاجیکستان هستم.بفرمایید من چگونه اقدام کنم زودتر به نتیجه خواهم رسید.جاب آفر هم ندارم متاسفانه

   1. consultant گفت:

    اگر کاری بخواهید معادل سازی مدرک باید انجام بدید
    تحصیلی هم سن و شرایطون اوکی باشه میتونید

  3. MB گفت:

   سلام، اگر یک خانواده که شامل پدر و مادر بازنشسته و فرزند ۲۸ ساله که دارای مهارت انگلیسی و آلمانی و همچنین رزومه قوی تحصیلی و مهارتی هست بخوان به جای ایران به تاجیکستان سفر کنن و اونجا زندگی کنن. به کدام شکل میتونن اقدام کنن؟

   1. آریانا پارس گفت:

    سلام وقتتون بخیر ، متاسفانه این کشور شرایط اقامت مستقیم و دائم از همان ابتدا را ندارد و شما میتوانید با ویزای توریستی وارد این کشور بشید و بعد برای جستجوی کار اقدام نمایید.

  4. رامتین منصوری گفت:

   سلام من راننده پایه یک هستم سی وشش ساله دارای هنسر ویک فرزند میباشم ازچه طریقی برای رفتن به تاجیکستان باید اقدام کنم

   1. author15 گفت:

    سلام
    برای ورود به بازار کاری تاجیکستان باید از طرف یک کارفرما در این کشور پیشنهاد کاری داشته باشید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر