اقامت ترکیه

شرایط اقامت ترکیه

Conditions of residence in Turkey

دریافت اقامت ترکیه این روزها به یکی از اهداف اصلی بسیاری از مهاجران تبدیل گشته است چرا که موقعیت جغرافیایی مناسب این کشور که باعث قرار گرفتن بخشی از خاک آن در قاره ی اروپا شده است و آب و هوای بسیار خوب ترکیه و جذابیت های توریستی فراوان آن همگی باعث ترغیب شدن مهاجران برای اخذ اقامت ترکیه شده است.

اقامت ترکیه به دو روش دائم و موقت امکان پذیر است که از نظر سرعت انجام کار، هزینه و مدت زمان انجام آن با یکدیگر متفاوت می باشند. به یاد داشته باشید که سفر توریستی به ترکیه برای ایرانیان الزامی به اخذ ویزا ندارد.

شرایط زندگی در ترکیه چگونه است؟

این کشور سالانه با جذب ۳۰ میلیون گردشگر، ششمین مقصد توریستی گردشگران در جهان می باشد و آب و هوای معتدل مدیترانه ای و زمستان های خنک و تابستان های گرم سفر به این کشور را برای توریست ها جذاب تر کرده است. میانگین هزینه های ماهانه زندگی در ترکیه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر می باشد که معادل ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار است.

اقامت ترکیه

پس از استانبول که قلب اقتصادی ترکیه نامیده می شود، آنتالیا و ازمیر جزو مهمترین شهرهای تفریحی این کشور می باشند که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کنند. از مشاغل پردرآمد ترکیه می توان به تدریس زبان، هتلداری، تریسم و … اشاره کرد.

چه روش هایی برای اقامت در کشور ترکیه وجود دارد؟

همانطور که قبلا اشاره شد دو روش اقامت دائم و موقت در ترکیه وجود دارد که به اختصار هر کدام از این روش ها و زیر گروه های آنها را برایتان توضیح می دهیم. اقامت موقت همانطور که از نامش پیداست، اجازه اقامتی است که به صورت موقت و به مدت محدود بع اتباع خارجی داده می شود. اقامت های موقت به جند نوع می باشند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

اقامت توریستی ترکیه

مدت زمان اقامت توریستی ترکیه ۳ ماه تا ۹۰ روز می باشد و ایرانیان جهت این نوع اقامت نیازی به دریافت ویزا ندارند و قادر خواهند بود به مدت ۳ ماه در ترکیه بدون نیاز به ویزا ساکن باشند. این نوع اقامت هیچ کونه اجازه کا و فعالیت وی ا تحصیل در ترکیه را نخواهد داشت.

چنانچه قصد اقامت توریستی بلند مدت تری به عنوان مثال به مدت ۶ ماه را داشته باشید باید ویزای توریستی ۶ ماهه و دفترچه ی اقامت دریافت کنید که دریافت آن حدود ۱۵ روز طول می کشد. که این ویزای توریستی بلند مدت تر نیز اجازه ی کار و تحصیل ندارد.

اقامت از طریق تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید آزمون زبان ترکی Yos و یا آزمون زبان انگلیسی SAT را گذرانده و مدرک ان را در دست داشته باشید. برای تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری نیز باید مدرک آزمون ALES  به زبان ترکی و یا آزمون GRE به زبان انگلیسی را اخذ کرده باشید.

اقامت ترکیه

اقامت تحصیلی در ترکیه نیز موقت می باشد و به طول مدت زمان تحصیل بستگی دارد و پس از آن چنانچه به جستجوی کار در ترکیه بپردازید و شغل مورد نظر خود را بیابید، اقامت شما در ترکیه قابل تمدید خواهد بود.

چنانچه علاقه مند به تحصیل در ترکیه هستید، مطلب تحصیل در ترکیه را مطالعه بفرمایید.

اقامت از طریق کار در ترکیه

برای اخذ اقامت کاری ترکیه باید از طرف شرکتی در ترکیه دعوت نامه کاری داشته باشید که کارفرمایان برای ارائه ی پیشنهاد شغلی به نیروی کار خارجی، از وزارت کار در ترکیه درخواست اجازه ی کار نمایند و در صورت مثبت بودن نتیجه به متقاضی اجازه ی کار ۱ ساله خواهند داد.

باید در نظر داشته باشید که اتباع ترکیه در اولویت همه ی فرصت های شغلی موجود در این کشور هستند، بنابراین پیدا کردن شغل در ترکیه چندان کار ساده ای نیست ولی سالانه ایرانیان زیادی مشاغل مختلفی در ترکیه می یابند.

پس از استخدام ویزای موقت یکساله دریافت خواهید کرد که هر سال تمدید می شود و در صورتی که ۵ سال به صورت رسمی و مداوم در ترکیه کار کنید اقامت دائم این کشور را دریافت خواهید کرد.

برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه به مقاله ی کار در ترکیه مراجعه بفرمایید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

چنانچه شرکتی در کشور ترکیه به ثبت برسانید و از طریق آن اجازه کار دریافت کنید قادر خواهید بود اقامت ۶ ماهه این کشور را بدست آورید و پس از گذشت ۶ ماه و دریافت اجازه ی کار از وزارت کار قادر به دریافت اقامت ۱ ساله خواهید بود. پس از اتمام ۱ سال، اقامت شما هر ۲ سال یک بار تمدید خواهد شد و پس از ۵ سال قادر خواهید بود درخواست اقامت دائم نمایید.

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

دریافت اقامت ۱ ساله ی ترکیه با خرید ملک در این کشور امکان پذیر می باشد که تا ۸ سال قابل تمدید خواهد بود و چنانچه ۴ سال و نیم از این مدت زمان را در ترکیه زندگی کرده باشید قادر خواهید بود برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

قیمت خانه در استانبول به صورت میانگین ۳۰۰ هزار لیر می باشد که در برخی از شهرهای دیگر با قیمت های کمتری مواجه خواهید شد. به واسطه ی اقامت یک شخص با خرید ملک، کل اعضای خانواده نیز اقامت را دریافت خواهند کرد.

اقامت از طریق ازدواج در ترکیه

ازدواج با یک شهروند ترک منجر به دریافت اقامت پس از سپری کردن ۳ تا ۵ سال به صورت متوالی خواهد شد. در این مدت تحقیقاتی به عمل خواهد آمد تا از صحت ازدواج صورت گرفته اطمینان حاصل شود و در صورت اثبات صوری بودن ازدواج اقامت دائم به شخص تعلق نمی گیرد.

اقامت از طریق تولد فرزند در ترکیه

فرزند متولد شده در ترکیه به تنهایی تابعیت این کشور را بدست نمی آورد مگر اینکه از پدر یا مادری ترک متولد شده باشد یعنی ترکیه از قانون خون در این مورد پیروی می کند. چنانچه کودکی در ترکیه از پدر و مادری نامعلوم متولد شود تابعیت ترکیه را از ابتدا به دست خواهد آورد و همچنین اگر فرزندی در ترکیه از پدر و مادری که ازدواج رسمی نکرده اند متولد شود و تابعیت سرزمین آنها را هنوز دریافت نکرده باشد، تابعیت ترکیه را بدست می آورد.

اقامت از طریق پناهندگی در ترکیه

در سال ۲۰۱۶ چیزی حدود ۳۰ هزار ایرانی وارد خاک ترکیه شده اند و تعداد زیادی از این افراد به دلیل داشتن اختلافات سیاسی و مذهبی در کشور خود، مجبور به ارائه  درخواست پناهندگی به دولت ترکیه شده اند.

درخواست کبنی بر اخذ تابعیت از طریق پناهندگی در ترکیه توسط سازمانی به نام  DGMM مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در نهایت مورد رد  یا موافقت دولت قرار بگیرد. در صورت موافقت پرونده ی شخص به سازمان های مربوطه ارجاع داده می شود . پس از آن هم وقت مصاحبه برای افراد تنظیم می گردد و در نهایت به نتیجه رسیدن پرونده ۶ ماه به طول می انجامد.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره در ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار، تعاون  رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو به خارج از کشور از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد، توصیه می کند که تا زمانی که اقامت از روش های قانونی برای شما میسر می باشد، تصمیمی در رابطه با پناهندگی نداشته باشید چرا که مخاطراتی جدی در پی خواهد داشت که ممکن است جبران پذیر نباشد.

مزایا و معایب اقامت ترکیه چیست؟

ترکیه از آب و هوایی بسیار پاک برخوردار است و همانطور که می دانید تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی سرد، با باران و برف دارد که برای هر شرایط سنی مناسب و لذت بخش است.

اقامت ترکیه

از مزایای دیگر اقامت ترکیه می توان به دریافت پاسپورت این کشور و سفر به بسیاری از کشورهای دنیا بدون درخواست ویزا اشاره کرد. امکان تجارت آزاد و بدون تحریم، امکان افتتاح حساب های بین المللی در سراسر جهان، دریافت تسهیلات، وام، خرید مستغلات به صورت اقساط، زندگی در کشوری امن و به دور از حواشی، امکان تحصیل در دانشگاه های ارزان در مقایسه با اروپا همگی از مزایای دریافت اقامت دائم در این کشور می باشند.

البته زندگی در ترکیه می تواند معایبی را نیز به همراه داشته باشد مانند چالش زبان ترکی که یادگیری آن برای بسیاری از افراد مشکل می باشد.

بیشتر مشاغل ترکیه در شهر استانبول متمرکز شده اند که یکی از معایب این کشور می باشد و شاید فرصت های شغلی که در استانبول بدست می آورید نتوانید در شهرهای دیگر ترکیه داشته باشید. همچنین هزینه های زندگی در استانبول به نسبت دیگر شهر های ترکیه و به نسبت ایران بالاتر است، چنانچه اگر بخواهید به سبک خوبی زندگی کنید باید هزینه های زیادی بپردازید.

در مقاله ای تحت عنوان مهاجرت به ترکیه با این مبحث به صورت کاملتری آشنا خواهید شد.

چگونه می توان اقامت در ترکیه را تمدید کرد؟

در تمامی روش های مهاجرتی ذکر شده امکان تمدید اقامت به راحتی برای شما وجود دارد، به عنوان مثال پس از اتمام تحصیل قادر خواهید بود با ادامه ی تحصیل در ترکیه و یا کاریابی در این کشور اقامت خود را تمدید کنید. همچنین در روش کاری چنانچه قراردادتان را با کارفرمای خود تمدید کنید، اقامت شما نیز تمدید خواهد شد.

در روش های سرمایه گذاری و خرید ملک نیز در صورت تداوم بیزینس و مالکیت مداوم ملک، اقامت شما تمدید خواهد شد. گرچه تمدید اقامت از طریق تولد فرزند برای والدین امکان پذیر نمی باشد.

چگونه می توان پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

پاسپورت ترکیه جزو ۳۰ پاسپورت برتر جهان می باشد که به واسطه ی آن آن قادر خواهید بود به بسیاری از کشورهای دنیا بدون درخواست ویزا سفر کنید و همچنین از امکانات بسیاری همچون موارد زیر برخوردار شوید

  • برخورداری از تمامی امکانات خدمات بهداشت و درمان
  • بهره مندی از برنامه های بازنشستگی
  • تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه ها
  • داشتن حق رای

برای اخذ پاسپورت ترکیه می توان از روش های مختلف تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و …استفاده کرد که اخیرا خرید ملک به یکی از روش های پرطرفدار اقامت در این کشور تبدیل شده است. اقامت چندین ساله در ترکیه در هر کدام از روش های مهاجرتی که در این مقاله توضیح داده شد باعث دریافت پاسپورت این کشور می گردد.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *