تحصیل در آلمان

فایل صوتی مقاله تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

Studying in Germany

تحصیل در آلمان بسیار کم هزینه و در بعضی از مواقع حتی رایگان است. دانشگاه های بسیار ممتاز از یک سو، آینده روشن پیش روی دانشجویان دانشگاه های آلمان و مهم تر از همه رایگان بودن تحصیلات در این کشور باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد. از همین رو سالانه بسیاری از دانشجویان بین المللی اقدام به اخذ ویزای تحصیلی این کشور می نمایند تا پس از سپری کردن دوره تحصیلی خود اقدام به دریافت اقامت کشور آلمان نمایند.

گروه تحریریه آریاناپارس به واسطه شرایط مطلوب و درخواست های فراوان علاقه مندان به تحصیل در آلمان به تحلیل و بررسی شرایط موجود برای اخذ پذیرش در مطلب پیش رو پرداخته است تا متقاضیان قادر باشند با کسب اطلاعات جامع در این زمینه، با آگاهی بیشتر جهت انتخاب این مقصد قدم بردارند.

سیستم آموزشی آلمان

کشور آلمان دارای سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و دانشگاه های تراز اول در جهان می باشد. سیستم یک پارچه ای برای تحصیل در مدارس و دانشگاه های آلمان در سراسر این کشور برقرار است. تحصیلات اجباری در ابتدایی از ۶ سالگی شروع می شود. در این بخش به مقاطع قبل دانشگاهی، کارشناسی، دوره کارشناسی ارشد و دکترا پرداخته ایم.

مهد کودک

کودکان از سن ۳ سالگی به تحصیل در مهد کودک یا کودکستان که به نام های kita و یا kindergarten شهرت دارد، می پردازند. لازم به ذکر است این دوره تحصیلی جزو سیستم مدارس نبوده است و اغلب توسط کلیساها و ادارات شهر ارائه می شود. ساعت رسمی مهد کودک ها در کشور آلمان متناسب با ایالت مورد نظر متغیر می باشد ولی معمولا بین ساعات ۷ صبح تا ۵ بعدازظهر سرویس دهی می کنند.

تحصیل در آلمان

مقطع ابتدایی

تحصیلات اجباری(ابتدایی) در کشور آلمان از ۶ سالگی شروع می شود و بین ۴ تا ۶ سال به طول می انجامد. روز های فعالیت مدارس در کشور آلمان از دوشنبه تا جمعه و از ساعت ۸ صبح تا ۱ بعداز ظهر می باشد که ممکن است متناسب با مدرسه انتخابی و ایالت مورد نظر تا ۳۰ دقیقه به این زمان اضافه شود. روزهای شنبه متناسب با قوانین مدرسه متفاوت است و شنبه ممکن است یک روز عادی تحصیلی یا یک فعالیت فوق برنامه و یا به صورت کلی تعطیل باشد.

برنامه های بهداشتی در مدارس آلمان به صورت رایگان ارائه می شود، همچنین مدارس تحت حمایت بیمه حوادث قرار دارند و این بیمه ها تمامی حوادث موجود برای دانش آموزان را در محیط مدرسه و یا حتی در مسیرهای رفت و آمد دانش آموزان پوشش می دهند. تعطیلات برای دانش آموزان در مناطق شمالی کشور آلمان از ماه ژوئن و در نواحی جنوبی از ماه جولای آغاز می شود، ولی هر ساله مدارس جداولی را برای اطلاع رسانی به دانش آموزان از هفته های آموزشی خود منتشر می کنند.

پس از دوره ابتدایی دوره جدیدی آغاز می شود که مدت آن ۶ سال به طول می انجامد. در پایان این دوره دانش آموزان پس از حدود ۹ سال آموزشی که شامل ۴ سال ابتدایی ۵ سال بعد از ابتدایی است مدرک hanptschulabshluss  و پس از سپری کردن ۱۰ سال آموزشی که شامل ۴ سال ابتدایی و ۶ سال بعد از ابتدایی است مدرک real schulabshluss  تعلق می گیرد. دانش آموزان پس از اتمام دوره های ذکر شده می توانند دو مسیر را برای آینده خود انتخاب کنند:

مدارس فنی

اولین مسیر برای دانش آموزان که در حال تحصیل در آلمان می باشند انتخاب مدارس فنی است که شرایط ورود به بازار کار را سهل تر می کند. این دسته از دانش آموزان ورود به بازار کار را نسبت به تحصیلات دانشگاهی ارجح دانسته و هدف اصلی‌شان پیدا کردن مهارت های فردی می باشد.

دانش آموزان پس از سپری کردن دوره های فنی در مدارس موردنظر می توانند برای ارتقا مهارت به کالج های تخصصی ورود پیدا کنند و شرایط را برای آینده خود بهبود ببخشند. برخی از دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند برای مدارس و کالج های فنی اقدام می کنند تا به مهارت خود بیفزایند و سریع تر توانایی انجام کارهای تخصصی را بیابند.

دبیرستان

دومین مسیری که سر راه دانش آموزان قرار دارد، سپری کردن تحصیلات در دبیرستان های آلمان است. در این دوره می توانند گرایش و رشته خود را برای ورود به دانشگاه های آلمان انتخاب نمایند. این دسته از دانش آموزان تحصیلات دانشگاهی را به عنوان هدف اصلی خود انتخاب و به دنبال اخذ مدارک دانشگاهی می باشند.

به صورت معمول دوره های ذکر شده ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد. دانش آموزان بین المللی از سن ۱۴ تا ۱۸ سال قادر خواهند بود برای تحصیل در دبیرستان های آلمان اقدام نمایند. لازم بذکر است دانش آموزانی که به همراه خانواده در کشور آلمان زندگی نمی کنند باید مدارس شبانه روزی را انتخاب نمایند. در مدارس شبانه روزی تمام امکانات رفاهی و اقامتی لازم برای همه دانش آموزان فراهم است و کیفیت تحصیلی بسیار مناسبی را ارائه می دهند. بسیاری از خانواده های ثروتمند آلمانی، فرزندان خود را به مدارس شبانه روزی فرستاده تا بهترین امکانات را در اختیار داشته باشند.

دوره کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان به صورت معمول ۴ سال به طول می انجامد و اگر دانشجویان نمرات مناسبی را نداشته باشند باید برای دوره های کالج قبل دانشگاهی در این کشور اقدام نمایند. دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های سراسری بیشترین شانس ورود مستقیم به دانشگاه های کشور آلمان را دارا می باشند و به صورت معمول دوره پیش نیازی را نباید سپری کنند.

لازم به ذکر است برای ورود به برخی از رشته ها همچون پزشکی، تربیت بدنی و برخی رشته های پیراپزشکی، دانشجویان موظف به شرکت در آزمون ورودی می باشند و در صورت قبولی قادر خواهند بود دوره های خود را در دانشگاه سپری کنند. دانشجویان و متقاضیان علاقه مند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی کشور آلمان تا سن ۲۲ یا ۲۳ سالگی از شانس مناسبی برای دریافت ویزای تحصیلی برخوردار می باشند.

این نکته بدین معناست که اگر در سن های بالاتر قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارید، مدارکی را باید ارائه دهید که فاصله تحصیلی شما را پوشش دهد. لازم به ذکر است شرایط ذکر شده در خصوص ویزا صادق می باشد و به صورت معمول محدودیت سنی برای دانشگاه های آلمان وجود ندارد.

گروه تحریریه آریاناپارس در مقاله کارشناسی در آلمان، به تحلیل نحوه اقدام برای کارشناسی در این کشور پرداخته است.

دوره کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان بین ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد و دانشجویان علاقه مند به تحصیل با ارائه سوابق آموزشی که شامل مدرک لیسانس و پایان ۱۲ سال تحصیل می باشد، می توانند برای دوره های کارشناسی ارشد این کشور اقدام نمایند. برای ورود به دانشگاه های آلمان نمره معدل و نوع دانشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

برخی از رشته های تحصیلی از جمله روانشناسی، تربیت بدنی و زیر شاخه های رشته هنر دانشجویان ملزم به قبولی در آزمون عملی و یا ورودی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان می باشند. نکته دیگر، به صورت معمول رشته های ذکر شده به زبان آلمانی ارائه می شود.

به دانشجویان بین المللی توصیه می شود که در صورت انتخاب کشور آلمان به عنوان هدف اصلی، تمامی شرایط موجود از جمله زبان تحصیل و شرایط آزمون ورودی را مورد بررسی قرار دهند تا با برنامه ریزی منظم به خواسته های خود برسند.

برای اطلاع از مزایای تحصیل در این مقطع به مقاله کارشناسی ارشد در آلمان مراجعه نمایید.

دوره دکتری

کشور آلمان همانند سایر کشورهای پیشتاز در مبحث آموزش و تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای را دارد و جهت فراهم سازی شرایط مناسب برای این دسته از دانشجویان راه حل هایی در نظر گرفته است. دانشجویان در ابتدای کار برای اخذ پذیرش در مقطع  دکترا نیازمند تائید از یک استاد می باشند تا در صورت امکان شرایط دانشگاه را لحاظ کرده و پذیرش خود را به اتمام برسانند.

اقدام جهت اخذ بورسیه در این مقطع، مستلزم انتخاب و اخذ تاییدیه استاد راهنما (supervisor) می باشد که حیطه فعالیت وی با موضوع پرپوزال شما همخوانی داشته باشد. این قدم مهمترین گام در راستای اخذ بورسیه در مقطع دکترا می باشد ولیکن نکته ای که بسیار از متقاضیان تحصیل در آلمان از آن غافلند، هدر دادن زمان بسیار زیادی جهت مکاتبه با دانشگاه هایی است که اصولا ظرفیت پذیرش و پرداخت کمک هزینه در رشته خاص برای ایشان را ندارند.

فلذا این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما در ابتدا اطلاعات جامعی از دانشگاه و رشته های موجود در آنها که ظرفیت پذیرش درخواست بورسیه شما را دارند، بدست آورید. به صورت معمول جهت اخذ بورسیه تحصیل در آلمان در مقطع دکترا فرد متقاضی می بایست شرایط مناسبی را داشته باشد.

در مقاله دکتری در آلمان با دانشگاه هایی که این دوره را ارائه می دهند و شرایط مورد نیاز برای پذیرش از دانشگاه آشنا می شوید.

دانشگاه های آلمان

صرفنظر از اینکه آیا موسسه عمومی یا خصوصی است، افراد برای ادامه تحصیل یکی از گزینه های زیر را انتخاب می نمایند.

 • دانشگاه: دوره های دانشگاه متمرکز بر دوره های علمی می باشند.
 • دانشگاه علوم کاربردی (UAS): ارائه دوره های عملی تر در زمینه هایی مانند فن آوری، پزشکی و کار اجتماعی را تا سطح کارشناسی ارشد. دوره های علوم کاربردی برای آماده سازی دانشجویان برای ورود به محل کار طراحی شده اند.
 • کالج هنر، فیلم و موسیقی: این کالج های تخصصی برای دانشجویان رشته های خلاق طراحی شده است که غالبا با امتحان ورودی همراه می باشد.

دانشگاه های معتبر

آلمان با در اختیار داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا در زمینه های مختلف، سرآمد کشورهای اروپایی در بحث آموزش است. آلمان نزدیک به ۴۰۰ مؤسسه آموزش عالی دارد که در مجموع بیش از ۱۹۰۰۰ برنامه تحصیلی ارائه می دهند. از این تعداد سه دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند. این موارد عبارتند از:

دانشگاهرتبه در سایت QS
Technical University, Munich64
Ludwig-Maximilians-Universität, München66
Ruprecht-Karls-Universität, Heidelberg68

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار برای ادامه تحصیل در آلمان انتخاب دانشگاه و یا دوره ای می باشد که در صورت بازگشت به ایران، دانشجویان با چالش قبولی مدرک سر و کار نداشته باشند. در صورت انتخاب دانشگاه های مورد تایید قادر خواهید بود برای ادامه تحصیل به ایران باز گردید.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

 1. Eberhard Karl’s Universität Tübingen
 2. Freie Universität Berlin
 3. Homboldt-Universität zu Berlin
 4. Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main
 5. Ludwig-Maximilians-Universität München
 6. Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
 7. Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
 8. Technische Universität Berlin
 9. Technische Universität München
 10. Universität Bonn
 11. Universität Freiburg
 12. Universität Göttingen
 13. Universität Hamburg
 14. Universität Karlsruhe

دانشگاه های وزارت بهداشت

دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته های پیراپزشکی و زیر شاخه های پزشکی با انتخاب دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت قادر خواهند بود برای کار و تحصیل به ایران باز گردند. لازم بذکر است در صورت ادامه تحصیل در آلمان و یا اخذ ویزای کار، محدودیتی بابت انتخاب دانشگاه برای دانشجویان وجود نخواهد داشت.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 1. Ruprecht Karls University Heidelberg
 2. Humboldt University Zu Berlin
 3. Ludwig Maximilians University Munchen
 4. Technical University of Munich
 5. University Frankfurt am Main
 6. University of Tubingen
 7. Eberhard Karls University Tubingen
 8. Hannover Medical School
 9. Rheinische Friedrich Wilhelms University Bonn
 10. Goethe University Frankfurt
 11. University Bonn
 12. Westfalische Wilhelms University Munster
 13. RWTH Aachen University
 14. Albert Ludwigs University Freiburg
 15. University of Hamburg

مزایای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در یک کشور باید مزایا و معایب را مورد بررسی قرار داد تا انتخاب های بهتری را دانشجویان بین المللی داشته باشند. دلایل انتخاب دانشجویان برای ادامه تحصیل در هر کشور متناسب با هدف های فرد تعیین می گردد. برخی از مزایای تحصیل در آلمان به شرح زیر می باشد.

تحصیل در آلمان

هزینه های زندگی

متوسط هزینه های زندگی در کشور آلمان نسبت به کشورهای اروپایی پایین تر می باشد. از همین رو دانشجویان با پرداخت هزینه های بسیار ناچیز قادر خواهند بود تا به تحصیل در آلمان بپردازند. مسلما اطلاع از شرایط زندگی در کشور آلمان کمک شایانی به علاقه مندان به تحصیل در این کشور خواهد داشت.

گروه تحریریه آریاناپارس به تفاوت های زندگی در آلمان و ایران و مزایای زندگی در این کشور در مقاله زندگی در آلمان پرداخته است. این مطلب را از دست ندهید!

شرایط اقتصادی مناسب

کشور آلمان یکی از برترین اقتصادهای اروپا را دارا می باشد. از همین رو دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های آلمان فرصت مناسبی را برای ورود به بازار کار خواهند داشت. دولت آلمان فرصت ۶ ماه ای را برای فارغ التحصیلان در نظر گرفته است تا پس از پایان تحصیل در آلمان شرایط ایده آلی را در این کشور تجربه نمایند. لازم به ذکر است کسانی که قصد دارند پس از اتمام دوره تحصیل در آلمان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان آلمانی مسلط بوده و دوره تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی آلمان خود را به ویزای کاری آلمان تبدیل کنند. برای اطلاع از شرایط کار در این کشور به مقاله کار در آلمان مراجعه نمایید.

کیفیت آموزشی ایده آل

دانشگاه های آلمان در زمره برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. دانشجویان با تحصیل در آلمان از خدمات دانشگاهی این کشور بهره مند می شوند. لازم بذکر است برای اخذ پذیرش در برترین دانشگاه های کشور آلمان ارائه مدارک تحصیلی ایده آل از حمله معدل مناسب و مدرک زبان الزامی می باشد.

معایب تحصیل در آلمان

علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در آلمان با چالش هایی همراه است. از همین رو با آگاهی از شرایط موجود در آلمان قادر خواهید بود انتخاب بهتری را داشته باشید. از اصلی ترین معایب تحصیل در کشور آلمان می توان به سه مورد زیر اشاره کرد.

زبان آلمانی

سیستم آموزشی کشور آلمان حساسیت بسیار بالایی برای ارائه دروس به دانش زبان آلمانی نشان می دهد. این نکته بدین معناست که اکثر رشته های در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی ارائه می شود و دانشجویان ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان آلمانی برای اخذ پذیرش می باشند. در دیگر مقاطع تحصیلی در کشور آلمان، دروس به زبان های آلمانی و انگلیسی ارائه می شود. متقاضیانی که قصد تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را دارند، می توانند با شرکت در دوره های کوتاه مدت موسسه زبان آریاناپارس در مدت زمان محدود به نتیجه دلخواهشان برسند.

انتخاب های محدود و رقابت شدید

با توجه به رایگان بودن تحصیل در دانشگاه ای آلمان و رتبه های مناسب این مراکز، رقابت شدیدی برای اخذ پذیرش وجود دارد. دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه مدارک به بهترین شکل ممکن می باشند. از دیگر مزایای تحصیل در آلمان می توان به محدودیت های ممکن برای انتخاب دوره به زبان انگلیسی اشاره کرد. این نکته به عنوان یکی از بزرگترین معایب تحصیل در آلمان قلمداد می شود.

وقت سفارت

وقت سفارت آلمان عمدتاً بسیار طولانی (بیش از یک سال) است. لازم بذکر است پس از انجام مصاحبه و ارائه مدارک، زمان پاسخگویی به وضعیت ویزای تحصیلی همواره ثابت نیست، حتی در برخی موارد بر اساس پرونده دانشجو و مواردی مانند سابقه تحصیلی، مصاحبه و … زمان رسیدگی به پرونده کاهش می یابد و به کمتر از دو هفته می رسد. در حال حاضر در خصوص دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان شده اند، سفارت شرایط ویژه ای را در نظر گرفته است.

حق کار و هزینه های تحصیل در آلمان

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار برای انتخاب تحصیل در یک کشور، مبحث هزینه و درآمد می باشد. دانشجویان برای تحصیل در آلمان ملزم به پرداخت هزینه های زندگی در این کشور می باشند. لازم به ذکر است که دانشجویان با توجه به حق کار های هفتگی می توانند بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند.

حق کار

دانشجویان در مقاطع تحصیلی کشور آلمان، مجوز کار در محدوده ای بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت را به صورت هفتگی دارا می باشند که دانشجویان برای کسب درآمد می توانند از آن بهره مند شوند. به صورت میانگین حقوق در نظر گرفته شده برای دانشجویان به ازای هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو است که با این درآمد، دانشجویان قادر خواهند بود بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند. مسلما کار دانشجویی به عوامل و فاکتورهای بسیاری بستگی دارد که دانش زبان آلمانی و روابط اجتماعی مناسب از مهمترین آنها می باشند.

هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل در مدارس شبانه روزی بین المللی در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار یورو در سال در نظر گرفته می شود که شامل تحصیل، مسکن، خوراک، بیمه، پوشاک و سایر هزینه های جاری زندگی است. مفهوم رایگان بودن تحصیل در آلمان به معنای پرداخت هیچ هزینه ای نمی باشد و دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت هزینه های بیمه و مالیات خود هستند.

در کشور آلمان در کنار دانشگاه های دولتی، دسته دیگری از دانشگاهها وجود دارند که از همه دانشجویان بابت تحصیل هزینه ای را دریافت می کنند. این نکته بدین معناست که دانشجویان در صورت قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی، هزینه ای را برای بهره مندی از خدمات دانشگاه پرداخت می نمایند.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در کشور آلمان به عوامل و فاکتورهای بسیاری از جمله سبک زندگی و شهر انتخابی بستگی دارد ولی به صورت معمول دانشجویان بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه به ازای زندگی خود پرداخت می کنند. هزینه های دانشجو در زمان تحصیل در آلمان شامل مسکن، هزینه های رفت و آمد، خوراک و هزینه های جاری زندگی می باشد.

هزینه های دانشجو در کشور آلمان متوسط هزینه های ماهیانه(یورو)
اجاره مسکن۲۹۸
خوراک۱۶۵
کتاب و لوازم التحریر۳۰
تلفن و اینترنت۳۳
رفت و آمد۸۲
مجموع۶۰۸

پیدا کردن محل مناسب برای زندگی در برخی از شهرهای آلمان دشوار می باشد، بنابراین منطقی به نظر می رسد که برای پیدا کردن محل مناسب زندگی از پیش، اقدام نمایید. برای آشنای بیشتر با کشور آلمان شما را به مطالعه مقاله شهرهای آلمان دعوت می نماییم.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

دانشجویان برای تحصیل در کشور آلمان در ابتدای کار برای اخذ پذیرش و پس از آن برای دریافت ویزا اقدام می نمایند. برای درصد بالای موفقیت پذیرش در یک موسسه آموزشی در آلمان، تحلیل و بررسی این مراکز به عنوان اولین قدم ویزای تحصیلی در نظر گرفته می شود. به دانشجویان توصیه می شود که یک سال قبل از اقدامات لازم به بررسی شرایط و قوانین موجود در آلمان بپردازند.

مرحله اول: پذیرش

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان می توانند به صورت مستقیم اقدام نمایند. با این حال برخی از دانشگاه های آلمان از سرویس Uni Assist برای مدیریت برنامه های کاربردی بین المللی خود استفاده می کنند.

مهلت های درخواست پذیرش بین موسسات متفاوت است و هر یک به طور مستقل برنامه ای را برای زمان پذیرش اعلام می کنند. به عنوان یک قاعده کلی، در صورت انتخاب دوره ای که در تابستان شروع می شود، درخواست خود را در اواسط ماه ژانویه ارائه دهید. برای دوره هایی که از زمستان شروع می شود، بازه زمانی مناسب اواسط ماه جولای است.

گفتنی است افرادی که متقاضی پذیرش تحصیلی در آلمان هستند می بایست پیش از هر اقدامی مدارک خود را نزد سفارت تایید نمایند. علاقمندان می توانند پروسه تایید مدارک را با جزییات کامل در مطلبی با عنوان تایید مدارک سفارت آلمان مطالعه نمایند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

در حال حاضر با توجه به قوانین تعیین شده توسط دولت آلمان برای دانشجویان ایرانی، این دسته از دانشجویان در ابتدای راه ملزم به دریافت وقت سفارت می باشند. بازه های وقت سفارت بین ۱۲ تا ۱۶ ماه در نظر گرفته می شود. شایان ذکر است در حال حاضر سفارت آلمان برای متقاضیانی که پذیرش دانشگاه دارند این امکان را فراهم کرده است که طی مدت زمان کوتاه تری(حدود یک ماه) وقت سفارت خود را اخذ نمایند.

از جمله مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت می توان به پذیرش دانشگاه، مدرک زبان و مدارک برای اثبات به بازگشت اشاره کرد. در صورت انتخاب دوره تحصیلی به زبان آلمانی ترجمه مدارک برای مراجعه به سفارت الزاما باید آلمانی باشد.

میزان تمکن مالی برای مراجعه به سفارت ۱۰۲۳۶ یورو در نظر گرفته شده است. از همین رو دانشجویان ملزم به ارائه نامه پشتوانه مالی به میزان عنوان شده از بانک می باشند.

امکان ویزای تحصیلی آلمان در سال ۲۰۲۰

انتخاب دانشگاه و یا شرایط موجود در سفارت سبب کاهش و یا افزایش شانس ویزای تحصیلی دانشجویان بین المللی می شود. موسسه آریاناپارس با بررسی پرونده هایی که موفق به اخذ ویزای آلمان نشده اند به سه فاکتور تاثیرگذار در عدم حصول نتیجه رسیده است.

مهارت کافی در زبان

یکی از بزرگترین فاکتورها برای رد ویزای آلمان عدم توانایی در رسیدن به مهارتهای زبانی است. در حال حاضر دانشجویان در صورت انتخاب دوره های آلمانی برای مراجعه به سفارت باید مدرک C1 زبان آلمانی را برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان ارائه نمایند.

عدم مهارت مصاحبه

مصاحبه حضوری برای ویزای تحصیلی آلمان بسیار حائز اهمیت می باشد و یک عامل تعیین کننده برای دریافت ویزای دانشجویی است. مصاحبه کننده انتظار دارد که متقاضی که تمایل به تحصیل در آلمان را دارد از کشور، ایالت، شهر، دانشگاه و برنامه های مطالعاتی خود آگاهی داشته باشد. عدم تمرکز و آگاهی در روز مصاحبه یکی از دلایل رد ویزای تحصیلی آلمان می باشد.

شرایط مالی

ارائه نامه تمکن و گردش مالی برای تحصیل در آلمان ضروری می باشد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در آلمان را داشته باشد، قبل از ورود به این کشور و برای وقت مصاحبه باید برنامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی و تحصیل در آلمان است. لازم بذکر است دانشجویان متاهل باید هزینه های بیشتری به ازای اعضای خانواده در حساب بانکی خود داشته باشند.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

1,778 پاسخ به “تحصیل در آلمان”

 1. پوریا گفت:

  سلام
  لطفا بفرمایید جهت تایید سفارت، حداکثر میزان گپ تحصیلی بعد از اتمام دوره کارشناسی و ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان، چند سال است ؟
  ممنون

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   بازه زمانی مشخصی را برای گپ تحصیلی نمی توان تعیین کرد. در صورت ارائه ادله منطقی قادر خواهید بود برای ادامه تحصیل در آلمان اقدام نمایید. سوابق کاری یکی از مدارک مورد نیاز می باشد.

 2. خدیجه گفت:

  سلام خسته نباشید من یه دختر ۱۹ ساله هستم پشت کنکوری هستم با معدل دیپلم ۱۷ من میخوام رشته پرستاری بخونم خیلی علاقه دارم ولی متاسفانه وضع مالیم خیلی خوب نیست بنظر شما چه کشوری واسه تحصیل رایگان بهتره و میتونم قبول شم؟ من خیلی تو یادگیری زبان های مختلف قوی ام و علاقه دارم راحت میتونم یه زبان رو یاد بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید تا بتونم بهترین راه رو پیدا کنم

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در صورت اخذ مدرک زبان آلمانی می توانید برای دوره های کارشناسی آلمان اقدام نمایید. تحصیل در کشور آلمان با هزینه های بسیار ناچیز ارائه می شود.

 3. Fariba گفت:

  با سلام
  من دختری ۲۶ساله و لیسانس حقوق با معدل ۱۵ از دانش‌گاه پیام‌نور دارم
  باتوجه به اینک پشتوانه ی مالی جالبی ندارم باید چیکار کنم برای ویزای تحصیلی؟
  آیا میشه تغییر رشته بدم اونجا و برم؟
  اصلا رشته ی من اونجا بکار میاد یا ن؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   متناسب با شرایط اعلام شده در صورت ارائه مدرک زبان می توانید برای دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان اقدام نمایید. با کار دانشجویی بخش اعظمی از هزینه های شما پوشش پیدا می کند.

 4. زهرا گفت:

  سلام ، من سال دوم رشته مهندسی کامپیوترم تو دانشگاه غیرانتفاعی ایرانیان ، میخوام تو یکی از دانشگاه های آلمان به صورت رایگان تحصیل کنم و پذیرش بگیرم ؛ آیا باید مقاله آی اس آی داشته باشم تا بتونم پذیرش رایگان بگیرم؟

  • حامد عبداللهی گفت:

   سلام
   مقاله آی اس آی شانس افراد را برای پذیرش افزایش می دهد ولی به صورت معمول برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد نیازی به ارائه مقاله نمی باشد. در صورت ارائه مدارکی نظیر مدرک زبان، سوابق تحصیلی قادر خواهید بود از تحصیلات رایگان در این کشور بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *