...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

شاید اگر شما هم از خود بپرسید که چرا تحصیل در آلمان میان جوانان ایرانی و حتی خانواده‌ها بسیار محبوب است،به راحتی چند پاسخ قانع کننده در ذهن شما ایجاد شود.

علاقه بسیاری از جوانانی که دوست دارند آینده روشنی را برای خود ترسیم نمایند از یک سو و شرایط اقتصادی چند سال گذشته ایران دو عامل افزایش نرخ مهاجرت در چند سال گذشته بوده است. 

حال انتخاب یک مقصد درست توسط ایشان همواره باعث شده است تا آلمان همواره در رادار بررسی دانشجویان ایرانی و به صورت کلی متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور باشد.

با توجه به اهمیت موضوع تحصیل در آلمان قصد داریم در این مقاله به سوالات مهمی در این خصوص نظیر سوالات زیر پاسخ دهیم: 

 • آیا آلمان کشور خوبی برای مهاجرت تحصیلی است؟
 • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
 • هزینه‌های تحصیل در آلمان چقدر است؟
 • مراحل اقدام برای تحصیل در آلمان چه هستند؟
 • برای تحصیل در آلمان چه مدارکی نیاز است؟

این‌ها فقط چند دغدغه از مهم‌ترین دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در آلمان محسوب می‌شود. 

این مقاله برای افرادی مناسب است که هنوز در انتخاب آلمان به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی تردید دارند. اگر تصمیم خود را برای تحصیل در آلمان گرفته‌اید توصیه می‌نماییم. مقاله‌های پذیرش تحصیلی آلمان را برای اطلاعات مربوط به اپلای دانشگاه‌ها و مقاله ویزای تحصیلی آلمان را برای نحوه اقدام جهت اخذ ویزا مطالعه نمایید. 

آمار و ارقام مهاجرت تحصیلی به آلمان 

نگاه به آمار و ارقام درگذشت همیشه می‌تواند چراغ راه تصمیمات درست آینده باشد. بنابراین بیایید با هم نگاهی به آمار و ارقام مربوط به دانشجویان خارجی در کشور آلمان بیندازیم و ببینیم آلمان در چند سال گذشته تا چه اندازه مورد توجه دانشجویان خارجی بوده است. 

آمار مربوط به دانشجویان خارجی در آلمان 

کشور آلمان بیش از ۴۰۰ دانشگاه برای ارائه تحصیلات دانشگاهی به دانشجویان داخلی و خارجی را به صورت فعال در اختیار دارد.همانطور که مشاهده می‌کنید در ترم زمستانی در دانشگاه‌های آلمان (که به عنوان اصلی‌ترین ترم دانشگاهی محسوب می‌شود)،بیش از ۳۶۷ هزار نفر دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل می‌باشند.

ترم زمستانیدانشجویان خارجی
۲۰۲۲/۲۰۲۳۳۶۷,۵۷۸
۲۰۲۱/۲۰۲۲۳۴۹,۴۳۸
۲۰۲۰/۲۰۲۱۳۲۴,۷۲۹
۲۰۱۹/۲۰۲۰۳۱۹,۹۰۲
۲۰۱۸/۲۰۱۹۳۰۲,۱۵۷

این آمار نشان می‌دهد که تصمیم شما در رابطه با تحصیل در آلمان در چند سال گذشته نیز به شکل مشابه توسط بسیاری از علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور گرفته شده است.

مزایای تحصیل در کشور آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

از سیل دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور آلمان را دارند، واضح است که نیازی به ارائه دلیلی برای شرایط خوب آلمان برای دانشجویان خارجی وجود ندارد. ولی بر اساس آنچه بیشتر دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور آلمان و یا فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور بیان نموده اند،مجموعه‌ای از یک سری از دلایل را می توان باعث جذابیت بیشتر این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی و حتی جهان دانست. 

در ادامه به مزیت‌های تحصیل در کشور آلمان می‌پردازیم. 

بازار کار عالی ،خاطرجمعی فارغ التحصیلان

نرخ پایین بیکاری در کشور آلمان از یک سو و نیاز روز افزون صنایع مختلف آلمان به نیروی کار تازه نفس از سوی دیگر دو دلیل عمده جذب نیروی جوان تازه نفس به کشور آلمان می‌باشد. 

علاقمندان به تحصیل در آلمان می‌دانند که در صورت فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه‌های این کشور به سادگی قادر خواهند بود تا در این کشور با یک فرصت شغلی مناسب مشغول به فعالیت شوند. 

هزینه دانشگاه؟! نه اینجا خبری از هزینه نیست.

آلمان جز محدود کشورهایی است که هنوز به تحصیل رایگان در همه مقاطع حتی به مقاطع دانشگاهی اعتقاد دارد. 

متقاضیان تحصیل در آلمان می‌توانند در بسیاری از دانشگاه‌ها و رشته‌های کشور آلمان،صرفاً فقط با پرداخت هزینه ثبت نام در ترم (مبلغی کمتر از ۳۰۰ یورو )،در دانشگاه‌هایی همتراز با بهترین دانشگاه‌های جهان مشغول به تحصیل شوند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که امکان تحصیل به صورت رایگان فقط به رشته‌های دانشگاهی که به زبان آلمانی ارائه می‌گردند ،محدود نیست. به غیر از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی و البته برخی از شاخه‌های علوم نظری،سایر رشته‌های دانشگاهی حداقل در مقاطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. 

رقابتی هست ولی نه برای تو که آلمانی می‌دانی! 

اگرچه رایگان بودن دانشگاه آلمان باعث شده است تا بسیاری از علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور به خصوص ایرانیان،این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کنند،ولی هنوز هم تعداد افرادی که مسیر یادگیری زبان آلمانی را انتخاب می‌کنند ،خیلی زیاد نیست. بنابراین اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید و با آلمانی خواندن هم مشکلی ندارید، می‌توانید امیدوار باشید تا فرایند پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی آلمان را با موفقیت طی کنید.چرا که رقبای شما در مسیر تحصیل در آلمان محدود به عده ای عشق آلمان است!

مهاجرت تحصیلی به آلمان و چالشها

چالش‌های تحصیل در آلمان 

اگرچه آلمان تصویر یک کشور بی‌نقص را تدایی می‌کند و تحصیل در آلمان هم در هر عقل سلیمی یک تصمیم منطقی تلقی می‌شود،

این انتخاب هم نظیر سایر انتخاب‌های دیگر در زندگی یک فرد ممکن است چالش‌هایی را برای متقاضی تحصیل در آلمان ایجاد نماید. 

در ادامه مهمترین چالش‌هایی که علاقمندان به تحصیل در آلمان با آن پیش از ورود به این کشور و حتی در حین تحصیل در این کشور مواجه می‌شوند را بازگو می‌نماییم. 

اگر آلمانی ندانی کلاهت پس معرکه است! 

اگرچه همه آلمانی‌ها تسلط بی‌نظیری به زبان انگلیسی دارند،ولی تقریباً می‌توان گفت انجام هیچ کار اداری بدون دانستن زبان آلمانی میسر نیست.

همین مسئله باعث شده است تا حتی دانشجویانی که به زبان انگلیسی تحصیل می‌نمایند نیز مجبور به یادگیری زبان آلمانی در حد گذران امور روزمره شوند.

بی نظمی از منظم‌ها! 

یکی دیگر از چالش‌هایی که علاقمندان به تحصیل در کشور آلمان پیش از ورود به این کشور با آن روبرو می‌شوند،نحوه برخورد عجیب و غریب سفارت آلمان در تهران با متقاضیان ویزای تحصیلی است. 

تغییرات لحظه‌ای نحوه گرفتن وقت سفارت ،صف‌های طولانی تایید مدارک و لیست‌های انتظار بلند بالا و و البته پروسه‌های تعیین وقت و شرکت در مصاحبه‌های سفارتی که گاه و بیگاه دچار تغییر می‌شوند،فقط بخش کوچکی از دغدغه‌های افرادی است که رویای تحصیل آلمان را در سر دارند.

پول باید مال خودت باشد !

یکی از بزرگترین چالش‌های علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان در چند سال گذشته موضوع تمکن مالی این کشور بوده است. در سال‌های گذشته صرفاً ارائه گواهی تمکن مالی به مبلغ حدوداً ۸ تا ۱۰ هزار یورو،برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان کاملاً کافی بود. ولی از سال ۲۰۲۱ کشور آلمان قانونی وضع کرد که طی آن متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی ملزم به، به همراه داشتن مبلغ تمکن مالی در لحظه ورود به کشور آلمان گشتند. 

این یعنی متقاضی می‌بایست در درجه اول گواهی نشان دهنده تمکن مالی را به سفارت کشور آلمان ارائه نماید و پس از آن در لحظه ورود به کشور آلمان همین مبلغ را در حسابی به نام خود در کشور آلمان در طی مدت تحصیل بلوکه کند. دانشجویان مشغول به تحصیل حق برداشت ماهانه ا برای تامین هزینه‌های زندگی از این مبلغ را خواهند داشت.

البته لازم به ذکر است که این مسئله استثنائاتی نیز دارد که ما در مقاله‌ای با عنوان ویزای تحصیلی آلمان به شرح و تفصیل آن پرداختیم. 

شزایط تحصیل در آلمان

شرایط لازم برای تحصیل در آلمان

طبیعی است که از آلمانی‌ها انتظار داشته باشیم شرایط تحصیل در آلمان بسیار سختگیرانه و دقیق باشند.

از مرحله جمع آوری مدارک گرفته تا لحظه ورود به کشور،پروسه تحصیل در آلمان شرایط و ضوابط بسیار دقیق و روشنی دارد. 

با توجه به اهمیت رعایت کردن این شرایط در دو مرحله اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان و مرحله ویزا،شرایط تحصیل در آلمان را در این دو بخش بررسی می‌نماییم.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان 

اگرچه شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آلمان در چند سال گذشته دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است ولی اصول اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها همچنان بدون تغییر مانده است. اصولی که ممکن است از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در نحوه انجام متفاوت باشد ولی به صورت کلی می‌توان این شروط را شرایط اولیه تحصیل در آلمان دانست.

شرط اول : زبان 

چه کورس مورد نظر متقاضی تحصیل در آلمان،به زبان آلمانی ارائه شود و چه به زبان انگلیسی، در هر دو حالت دانشگاه‌های آلمانی شرط تسلط کافی به زبان مورد تدریس را به عنوان یکی از شروط اولیه دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان خارجی می دانند.

اگرچه برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های پیش نیاز زبان را در داخل محیط دانشگاه برگزار می‌نمایند،ولی تقریباً با توجه به شانس پایین ویزا برای دوره‌های زبان، می‌توان به طور قطع به این نکته رسید که،یکی از مهمترین شروط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمانی ارائه مدرک تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی است.

شرط دوم: تحصیلات قابل قبول 

دانشگاه‌های آلمان و وزارت علوم این کشور ارتباط تنگاتنگی با وزارت علوم کشور ایران و دانشگاه‌های ایرانی دارند.

وزارت علوم آلمان به صورت پیوسته لیستی از دانشگاه‌های مورد قبول کشورهای خارجی من جمله کشور ایران را به صورت سالانه مورد بررسی قرار می‌دهد. 

دانشگاه‌های آلمان با استناد به وب سایت بررسی دانشگاه‌ها و مدارک صادره از آنها در خارج از کشور آلمان،تمامی مدارک سوابق تحصیلی متقاضی تحصیل در این دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

به طور مثال اگر متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های آلمان هستید ولی از دانشگاهی فارغ التحصیل شده‌اید که دولت آلمان آن را دانشگاه ضعیفی ارزیابی می‌کند،در همان بدو امر شانسی برای پذیرش در این دانشگاه نخواهید داشت. 

وب سایت آنابین

با صرف چند دقیقه از وقت گرانبهایتان و وارد شدن به لینک زیر می‌توانید وضعیت مدرک تحصیلی خود را در کشور آلمان بررسی نمایید و ببینید که آیا مدرک شما توسط دانشگاه‌های این کشور مورد ارزیابی قرار می‌گیرند یا خیر.

فقط کافیست با وارد شدن به لینک زیر و انتخاب گزینه موسسات خارجی وضعیت ارزیابی مدرک دانشگاهی خود را بررسی نمایید. 

لینک ورود به وب سایت بررسی مدارک تحصیلی در آلمان : وب سایت آنابین

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان 

حال اگر متقاضی تحصیل در آلمان موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور گردد،نوبت به انجام اقداماتی برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان می‌رسد. 

اقداماتی که در صورتی که متقاضی شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان را از همان ابتدا نداشته باشد،نمی‌تواند نتیجه جز ریجکتی ویزا تحصیلی کشور آلمان را به همراه داشته باشد. 

مهمترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر می‌باشد.

شرط اول: تمکن مالی کافی 

دولت آلمان هر ساله آپدیت جدیدی از حداقل مبلغی که دانشجویان خارجی ملزم به ارائه آن به عنوان مبلغ تمکن مالی می‌باشند را ارائه می‌نماید. 

دولت آلمان، اداره مهاجرت این کشور و به تبع آنها افسرهای ویزای تحصیلی کشور آلمان ،حساسیت ویژه‌ای بر روی تمکن مالی ارائه شده توسط دانشجویان خارجی در مرحله اخذ ویزای تحصیلی آلمان را از خود نشان می‌دهند.

دانشجویان خارجی صوص علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان در کشور عزیزمان در همان ابتدای امر و در مرحله انتخاب آلمان به عنوان کشور مقصد مهاجرت تحصیلی باید در نظر داشته باشند که،پس از اخذ پذیرش برای دریافت ویزا راهی به غیر از بلوکه کردن یک ماهه مبلغ حداقل تمکن مالی در حساب خود ندارد.

مبلغی که ممکن است بر اساس استان مد نظر در کشور آلمان لازم باشد حتی به کشور آلمان نیز منتقل شود. 

شرط دوم : شرکت در مصاحبه 

انجام مصاحبه توسط دولت آلمان تقریباً جز جدایی ناپذیری از فرایند دریافت ویزای تحصیلی در کشور آلمان محسوب می‌شود. حال ممکن است این مصاحبه‌ها به صورت مقطعی به صورت تلفنی و یا به صورت حضوری و یا حتی در پاره‌ای از مواقع به شکل آنلاین صورت پذیرد. 

در هر صورت از لحظه‌ای که آلمان را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می‌نمایید،باید آمادگی شرکت در مصاحبه رو در رو با افسر ویزا را در خود ایجاد نمایید. 

 مهاجرت تحصیلی به آلمان چه مراحلی دارد

مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

چه متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان قصد داشته باشد شخصاً امور مربوط به پذیرش و درخواست ویزای تحصیلی خود را صورت دهد و چه تمایل داشته باشد از یک موسسه یا مشاور در این خصوص بهره گیرد،طی کردن چند مرحله مشخص در این راستا الزامی است.

مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان را می‌توان به دو دسته اقدامات مربوط به پذیرش از یکی از مراکز آموزشی آلمان و مرحله درخواست ویزای دانشجویی این کشور طبقه بندی کرد. ولی در این قسمت سعی داریم به صورت عملی‌تر،راهنمای گام به گام برای انجام مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان ارائه نماییم.

مرحله اول : آزادسازی مدارک 

چه درخواست پذیرش در مدارس کشور آلمان را داشته باشید و چه قصد تحصیل در مقطع دکترا در یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آلمان،در هر صورت می‌بایست مدارک مربوط به سوابق تحصیلی گذشته خود را در اختیار داشته باشید. 

از آنجا که فرایندهای مربوط به آزادسازی مدارک دانشگاهی ممکن است مستلزم صرف زمان و یا هزینه بسیار زیاد باشد،باید در ابتدایی‌ترین قدم‌های مربوط به مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان نسبت به آزاد کردن مدارک دانشگاهی گذشته خود اقدام نمایید. 

مرحله دوم : ترجمه مدارک تحصیلی 

با توجه به طولانی‌تر بودن زمان ترجمه مدارک به زبان آلمانی به نسبت زبان انگلیسی،متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌بایست پیش از هر اقدامی سعی در ترجمه مدارک خود (ترجیحاً به زبان آلمانی) نمایند. 

چرا که در موارد بسیار زیادی دیده شده تاخیر در تهیه شدن ترجمه مدارک تحصیلی باعث از دست رفتن زمان برای ثبت نام به موقع در مراکز آموزشی مورد نظر متقاضیان شده است. 

مرحله سوم  : انتخاب دانشگاه 

شاید با خود بگویید که،انتخاب دانشگاه چه تاثیری در مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان دارد؟!

در جواب باید بگوییم،روش دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مختلف کشور آلمان ممکن است با یکدیگر تفاوت‌های چشمگیری داشته باشد. برخی از دانشگاه‌ها به صورت مستقیم اقدام به جذب متقاضیان می نمایند و برخی دیگر از طریق سایت یونی اسیست، فرایند جذب دانشجویان جدید را صورت می‌دهند. 

پس انتخاب دانشگاه مورد نظر در این مرحله می‌تواند در اقدام بعدی که گرفتن پذیرش از دانشگاه باشد تا حد زیادی موثر باشد. 

توصیه می‌نماییم برای دریافت اطلاعات کامل‌تر در رابطه با فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان،مقاله‌ای با همین عنوان را که در وب سایت موسسه آریانا پارس منتشر شده است مطالعه نمایید.

مرحله چهارم : مکاتبه با دانشگاه 

در این مرحله متقاضیان مهاجرت تحصیلی با آلمان ملزم هستند به یکی از دو شکل زیر عمل نمایند: 

 1. برای پذیرش مستقیم در دانشگاه‌های آلمان،متقاضیان موظفند تا فرم‌های مربوط به درخواست پذیرش که عمدتاً به صورت آنلاین در وب سایت دانشگاه‌های مقصد وجود دارد را تکمیل نمایند. بیشتر دانشگاه‌های آلمان پس از تکمیل فرم توسط متقاضی از وی درخواست می‌کنند تا مدارک خود را به صورت آنلاین بارگذاری نمایند.
 2. برای پذیرش از طریق یونی اسیست،متقاضیان می بایست،با ایجاد یک حساب آنلاین در این وب سایت فرم مربوط به درخواست پذیرش در رشته و دانشگاه‌های مورد نظر خود را تکمیل نمایند. علاوه بر آن بارگذاری مدارک متقاضی ،مرحله بعدی اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان از طریق وب سایت یونی اسیست محسوب می‌شود.

گفتنیست در این روش،متقاضی اخذ پذیرش موظف به پرداخت هزینه‌ای به عنوان هزینه بررسی درخواست به وب سایت یونی اسیست می‌باشد. 

ما در مقاله‌ای با عنوان هزینه‌های تحصیل در آلمان به صورت جزئی در رابطه با این هزینه‌ها صحبت کرده ایم.

مرحله پنجم : تاییدیه مدارک 

پس از موفقیت در اخذ پذیرش از یکی از مراکز آموزشی آلمان،نوبت به گرفتن وقت از سفارت آلمان برای تاییدیه مدارک می رسد.

در این مرحله متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمانی بایست به سفارت آلمان و یا شرکتی که این سفارت جهت تاییدیه مدارک معرفی می‌نمایند و اخذ نسبت به تاییدیه مدارک هویتی و مدارک تحصیلی خود اقدام نمایند.

در حال حاضر و در لحظه نگارش این مقاله یعنی در بهار ۱۴۰۳،مسئولیت تایید مدارک متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان به عهده شرکت ویزا متریک می‌باشد.

ما در مقاله‌ای به عنوان ویزای تحصیلی آلمان به تفکیک مراحل اقدام جهت تاییدیه مدارک برای سفارت آلمان را بررسی نموده ایم. 

مرحله ششم: دریافت وقت مصاحبه 

پس از تاییدیه مدارک و آگاهی داشتن از سایر مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا نظیر تمکن مالی (چرا که ممکن است فراهم کردن این مدارک در زمانبندی دریافت وقت مصاحبه تاثیرگذار باشد)،متقاضی موظف است تا به شکلی که اداره مهاجرت کشور آلمان معین کرده است نسبت به دریافت وقت مصاحبه اقدام نماید. 

در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله دریافت وقت مصاحبه ویزا منوط به ثبت نام در سایت ویزا متریک و پرداخت وجه مشخص شده در این وب سایت می‌باشد.

با توجه به اینکه دستورالعمل‌های اداره مهاجرت آلمان در پذیرش متقاضیان ویزای تحصیلی ممکن است در گذر زمان دچار تغییر شود،حتماً آخرین تغییرات مربوط به دریافت وقت مصاحبه سفارت آلمان را از طریق وب سایت سفارت آلمان در تهران بررسی فرمایید. 

مرحله هفتم : شرکت در روز مصاحبه 

پس از انجام همه مراحل گفته شده نوبت به مرحله آخر یا به عبارتی مهمترین مرحله پیش روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌رسد.

متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان می‌بایست پس از تکمیل فرم‌های مربوط به ویزای تحصیلی،به همراه همه مدارک مندرج در سایت سفارت کشور آلمان (و مدارک اضافی که ممکن است متقاضی برای قوی‌تر کردن پرونده درخواست ویزای تحصیلی تهیه کرده باشد)،در روز تعیین شده برای مصاحبه با افسر ویزای آلمان به سفارت آلمان (یا شرکت تعیین شده توسط آن) مراجعه نماید. 

در حال حاضر بررسی ویزاهای دانشجویی کشور آلمان توسط شرکت ویزا متریک صورت می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می بایست در انجام فرایندهای مربوط به پذیرش دانشگاهی و درخواست ویزای تحصیلی مدارک زیادی را از ابتدای کار تا لحظه ورود به کشور آلمان فراهم نمایند.

تهیه برخی از این مدارک در کوتاه‌ترین زمان قابل انجام است ولی برای فراهم کردن بعضی از مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به آلمان،متقاضیان می‌بایست از چندین ماه قبل از اقدام اقداماتی را صورت دهند.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان در دو دسته زیر طبقه بندی می‌شوند. 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش 

این دسته از مدارک ممکن است در مقاطع تحصیلی مختلف تفاوت‌های جزئی داشته باشد. ولی به صورت کلی می‌توان مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مرحله پذیرش دانشگاهی را به صورت تیتروار اینطور نوشت:

 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی 
 • گواهی پایان دوره مقاطع تحصیلی قبلی 
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه از اساتید سابق 
 • انگیزه نامه 
 • رزومه 
 • طرح تحقیقاتی (در مقطع دکترا) 

اگر تمایل دارید در رابطه با مدارک بالا و یا فرایند پذیرش در دانشگاه‌های آلمان بیشتر اطلاعات کسب نمایید،شماره دعوت به مطالعه مقاله پذیرش تحصیلی در آلمان می‌نماییم.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا 

پس از دریافت نامه پذیرش قطعی از دانشگاه مقصد در کشور آلمان نوبت به تهیه مدارکی است که سفارت کشور آلمان برای صدور ویزای دانشجویی از متقاضیان دریافت می‌نماید. 

مدارک مورد نیاز این بخش نیز به صورت فهرست بار در ادامه آمده است: 

 • فرم‌های تکمیل شده درخواست ویزا 
 • گواهی تمکن مالی 
 • نامه پذیرش از دانشگاه 
 • رزومه متقاضی 
 • نامه توضیحات تکمیلی (کاورلتر)
 • نامه کار و فیش‌های حقوقی در صورت نیاز 
 • مدارک شناسایی و هویتی (در صورت تاهل برای خانواده)

با توجه به اهمیت موضوع ویزای تحصیلی در فرایند مهاجرت تحصیلی به آلمان توصیه می‌شود مقاله ویزای تحصیلی آلمان را در وب سایت آریانا پارس برای اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌بایست خود را برای پرداخت چند هزینه در در این مسیر آماده نمایند. هزینه‌هایی که برخی قابل کاهش دادند و یا حذف کردن،و برخی دیگر ثابت و اجتناب ناپذیرند. 

در ادامه سعی می‌کنیم کلیه هزینه‌هایی که در راه مهاجرت تحصیلی به آلمان و علاقه‌مندان تحویل می‌شود را بررسی کنیم.

دسته اول: هزینه آزادسازی مدارک 

این بخش از مقاله شامل فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد نمی‌شود.بنابراین اگر دانشجوی سراسری هستید این بخش اهمیت زیادی برای شما خواهد داشت.

فارغ التحصیلان دانشگاه سراسری در صورتی که هنوز مدارک تحصیلی خود را آزاد نکرده باشند،نیاز دارم تا فرایند آزادسازی مدارک خود را پرداخت نمایند.

این هزینه‌ها ممکن است بر اساس مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متقاضی تفاوت‌های چشمگیری با متقاضیان دیگر داشته باشد.

دسته دوم :  هزینه ترجمه مدارک

هزینه ترجمه آلمانی مدارک از هزینه ترجمه انگلیسی کمی بیشتر است ولی به صورت کلی می توان هزینه ترجمه مدارک را عددی بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان  برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان تخمین زد. گفتنی است تاییدیه دادگستری و امور خارجه بر روی ترجمه همه مدارک الزامی است. 

علاوه بر آن،متقاضیان تحصیل در آلمان،در صورت نیاز باید برای تایید مدارک در سفارت آلمان نیز اقدام نماید. 

سفارت آلمان برای تایید هر یک از مدارک تحصیلی ۳۰ یورو دریافت می‌نماید. البته در صورتی که دانشجو بتواند اثبات نماید که با دانشگاه مقصد مکاتبه کرده است ممکن است تا ۵ کپی تایید شده از مدارک خود را به صورت رایگان از سفارت آلمان دریافت نماید. 

دسته سوم : هزینه ویزای دانشجویی آلمان 

اداره مهاجرت کشور آلمان و سفارت این کشور در تهران نیز همانند سایر کشورهای جهان هزینه مشخص را به عنوان هزینه بررسی درخواست ویزای دانشجویی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان دریافت می‌نمایند. این هزینه در حال حاضر به صورت نقدی در مرکز ویزا متریک دریافت می‌شود. مبلغ درخواست ویزای دانشجویی در کشور آلمان مبلغ ۷۵ یورو در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله یعنی در سال ۲۰۲۴ تعیین شده است.

دسته چهارم : هزینه دانشگاه 

به غیر از چند دانشگاه خصوصی،سایر دانشگاه‌ها در کشور آلمان در همه مقاطع شهریه بسیار کمی دارند. عددی که شاید در طول ترم به ۴۰۰ یورو هم نرسد. بنابراین اگرچه هزینه دانشگاه در آلمان با هزینه دانشگاه در سایر کشورهای جهان قابل مقایسه نیست ولی این هزینه هم می ‌تواند ردیفی از هزینه‌های متقاضیان مهاجرت تحصیل به آلمان باشد.

دسته پنجم: هزینه زندگی دانشجویی در آلمان 

متوسط هزینه  در کشور آلمان در اکثر شهرهای این کشور برای زندگی دانشجویی به ازای هر نفر مبلغی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو خمین زده می‌شود. البته سبک زندگی دانشجویان می‌تواند باعث افزایش و یا حتی کاهش این هزینه گردد ولی این عدد،دقیقاً همان مبلغی است که دولت آلمان انتظار دارد دانشجویان برای پرداخت هزینه‌های ماهانه زندگی خود در آلمان و در حین تحصیل به همراه داشته باشند. پس می‌توان بر روی منطقی بودن این تخمین حساب باز کرد. ما در مقاله‌ای مفصل‌تر در رابطه با هزینه تحصیل در آلمان به بحث و گفتگو در رابطه با ابعاد مختلف مرتبط با هزینه هایی که یک متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌بایست متحمل پرداخت آنها شود به بحث و گفتگو پرداختیم.

بورسیه تحصیل آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های زیادی را ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها ممکن است توسط دولت آلمان، دانشگاه‌ها، سازمان‌های غیردولتی، و بنیادهای تحصیلی ارائه شوند. در ادامه، به برخی از بورسیه‌های معروف در آلمان اشاره می‌کنم:

 • بورسیه DAA: DAAD (سازمان تبادل آموزشی آلمان) بورسیه‌های بسیاری را در زمینه‌های مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها شامل بورسیه‌های مطالعاتی، بورسیه‌های پژوهشی و بورسیه‌های کارآموزی می‌شوند.
 • بورسیه Deutschlandstipendium: این بورسیه توسط دولت آلمان و برخی از دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. دانشجویان برتر و با استعداد در برنامه‌های تحصیلی مختلف می‌توانند از این بورسیه بهره‌مند شوند.
 • بورسیه Heinrich Böll: این بورسیه توسط بنیاد Heinrich Böll برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. این بورسیه برای تحصیل در زمینه‌های مختلف از جمله علوم اجتماعی، رشته‌های فنی و محیط زیست استفاده می‌شود.
 • بورسیه Konrad-Adenauer-Stiftung: این بورسیه توسط بنیاد Konrad Adenauer ارائه می‌شود و به دانشجویان با توانایی‌های آکادمیک برتر در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کمک می‌کند

اقامت پس از تحصیل در آلمان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

پس از اتمام تحصیل در آلمان، شما ممکن است بخواهید اقامت خود را ادامه دهید. برای این منظور، می‌توانید از مسیرهای زیر استفاده کنید:

اقامت پس از تحصیل

 اگر قصد دارید در آلمان بمانید و به عنوان یک فارغ‌التحصیل کار کنید، می‌توانید اقامت پس از تحصیل را درخواست کنید. این نوع اقامت به شما اجازه می‌دهد تا به مدت ۱۸ ماه پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان بمانید و در این مدت می‌توانید کار پیدا کنید.

اقامت کاری

 اگر پس از تحصیل در آلمان می‌خواهید به عنوان یک کارمند در آلمان کار کنید، می‌توانید اقامت کاری را درخواست کنید. برای این منظور، باید یک پیشنهاد کار از یک کارفرما آلمانی دریافت کنید و سایر شرایط مربوطه را نیز برآورده کنید.

اقامت استارتاپ

اگر قصد دارید در آلمان یک استارتاپ راه‌اندازی کنید، می‌توانید از برنامه اقامت استارتاپ استفاده کنید. این برنامه به شما امکان می‌دهد تا برای توسعه و راه‌اندازی استارتاپ خود به مدت ۵ سال در آلمان بمانید.

اقامت خانواده

 اگر خانواده‌تان نیز می‌خواهد به آلمان بپیوندد، می‌توانید برای اقامت خانواده آن‌ها درخواست دهید. در این صورت، باید شرایط مربوط به اقامت خانواده را برآورده کنید.

بهترین رشته ها و دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

تعیین بهترین رشته ها و دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی به آلمان  بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله علاقه شما، توانایی‌های شخصی، رشته تحصیلی مورد نظر و میزان پذیرش در دانشگاه‌ها. با این حال، برخی از رشته ها و دانشگاه های معتبر در آلمان عبارتند از:

رشته‌های مهندسی

 دانشگاه‌های آلمان در زمینه مهندسی بسیار معروف هستند، به ویژه در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر. دانشگاه‌های معتبر مانند Technical University of Munich (TUM)، RWTH Aachen University، و Technical University of Berlin شهرت بالایی در این زمینه دارند.

رشته‌های علوم پزشکی

 دانشگاه‌های آلمان در زمینه پزشکی و علوم بهداشتی به عنوان مراکز تحصیلی برتر شناخته می‌شوند. دانشگاه‌های مانند Heidelberg University، Charité – Universitätsmedizin Berlin، و Ludwig Maximilian University of Munich از جمله معروف‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی در آلمان هستند.

رشته‌های علوم پایه

 دانشگاه‌های آلمان در زمینه علوم پایه نیز بسیار قوی هستند. برای مطالعه رشته‌های مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی، می‌توانید به دانشگاه‌هایی مانند Ludwig Maximilian University of Munich، Heidelberg University و Technical University of Munich مراجعه کنید.

رشته‌های علوم اجتماعی و اقتصاد

 در زمینه علوم اجتماعی و اقتصاد نیز دانشگاه‌های آلمان معتبری وجود دارد. دانشگاه‌هایی مانند Humboldt University of Berlin، University of Mannheim و Free University of Berlin ا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی آلمان

دلایل ریجکتی ویزا در مهاجرت تحصیلی به آلمان

دریافت ریجکتی در ویزای تحصیلی آلمان می‌تواند به دلایل متعددی باشد. برخی از دلایل رایج ریجکتی ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

عدم ارائه مدارک کامل و صحیح€

 یکی از دلایل اصلی ریجکتی ویزای تحصیلی، عدم ارائه مدارک کامل و صحیح است. اگر مدارک مورد نیاز از جمله گواهی پذیرش دانشگاه، گواهی مالی، پاسپورت معتبر و مدارک زبان ناقص یا نامناسب باشند، ممکن است ویزای شما رد شود.

ناقص بودن اطلاعات مالی

 آلمان برای صدور ویزای تحصیلی، از شما مدارکی مربوط به توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در آلمان می‌خواهد. اگر اطلاعات مالی مطلوب (مثلاً بانکی‌ها، گواهی حساب بانکی، معرفی نامه از والدین و غیره) را ارائه نکنید یا نتوانید این توانایی را به اثبات برسانید، ممکن است ویزای شما رد شود.

نداشتن شرایط ورودی مورد نیاز

برخی از ویژگی‌ها و شرایط خاصی ممکن است برای ورود به آلمان لازم باشد، مانند بیماری‌های مشکل‌زا، عدم توانایی در تأمین هزینه‌ها یا قوانین امنیتی. در صورتی که شما این شرایط را نداشته باشید، ممکن است ویزای شما رد شود.

تاریخ اعتبار پاسپورت

پاسپورت با اعتبار کافی یکی از مهمترین مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی است. اگر پاسپورت شما اعتبار کافی نداشته باشد یا تاریخ انقضای آن نزدیک باشد ممکن است ریجکت شوید.

امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان

امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد، اما برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید مراحل مشخصی را طی کنید و شرایط مشخصی را برآورده کنید. در زیر مراحل کلی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان را برای شما توضیح می‌دهم:

دریافت پذیرش از دانشگاه

 ابتدا باید از یک دانشگاه آلمانی پذیرش برای تحصیل دریافت کنید. برای این منظور، باید مدارک مورد نیاز را به دانشگاه ارسال کنید و شرایط و مراحل پذیرش را که ممکن است شامل مصاحبه یا آزمون زبان باشد، انجام دهید.

تهیه مدارک مورد نیاز

 برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان، باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. این مدارک ممکن است شامل گواهی پذیرش دانشگاه، مدرک تحصیلی قبلی، گواهی مالی، گواهی زبان و سایر مدارک مربوطه باشد. همچنین، باید پاسپورت معتبر و دو عکس رنگی همراه داشته باشید.

اقدام به درخواست ویز

 پس از دریافت پذیرش و تهیه مدارک مورد نیاز، باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خودتان مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل کنید. این مرحله شامل پر کردن فرم درخواست ویزا، پرداخت هزینه‌های مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز است.

تحصیل دکتری در آلمان

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی به خصوص برای دانشجویان ایرانی به شمار می رود. سالانه دانشجویان بین المللی بسیاری به دلیل فرصتهای پژوهشی عالی، در مقطع دکتری در آلمان مشغول به تحصیل می شوند.

اغلب شرکت های آلمانی با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی همکاری نزدیکی دارند از این رو در آلمان همواره فرصت های بسیاری برای محققان بین المللی در صنعت تحقیقاتی در شرکت های کوچک و بزرگ وجود دارد.

این کشور یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان محسوب می شود و به دلیل سطح خوب اقتصادی و بازار کار عالی و سطح نوآوری بالا توانسته به عنوان قطب بزرگ اقتصادی در اروپا قرار گیرد. تحصیل در مقطع دکترا در آلمان می تواند فرصت های بسیاری برای زندگی، آینده و حرفه شخص به وجود آورد.

شرایط تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل مقطع دکتری در آلمان از شهرت فوق العاده ای برخوردار است. موسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های آلمانی همواره از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند و فرصت های خوبی را به آنها ارائه می دهند. سالانه حدود ۳۰ هزار دانشجوی بین المللی در مقطع دکتری در آلمان فارغ التحصیل می شوند که این میزان خیلی بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است.

سالانه بیش از ۵ هزار دانشمند بین المللی توسط دانشگاه های آلمانی مدرک دکتری دریافت می کنند. با توجه به موضوع، پیشنهاد تحقیق و نوع دانشگاه، روش های متفاوتی برای دریافت مدرک دکتری وجود دارد. رایج ترین روش های تحصیل در آلمان مقطع دکتری، مطالعات فردی دکتری و برنامه های ساختاری دکتری می باشد.

دکترای فردی

این دوره تحصیلی همواره بهترین و پرطرفدارترین دوره تحصیلی به شمار می رود. در این دوره فرد رساله ی خود را تحت نظارت یک استاد راهنما انجام می دهد اما عمدتا دانشجو به صورت مستقل بر روی پروژه خود کار می کند. طول دوره تحصیل در مقطع دکتری بستگی به متقاضی دارد اما عمدتا حدود ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد. دانشجو برای اخذ مدرک دکتری، بری انجام امور پژوهشی خود محدود به یک دانشگاه نیست، بلکه می تواند پروژه پژوهشی خود را در یک سازمان غیر دانشگاهی و یا شرکت آلمانی انجام دهد.

برنامه های ساختاری دکتری

در این روش گروهی از دانشجویان مقطع دکتری از سوی گروهی از اساتید راهنما، مشغول به تحصیل می شوند. این روش به روش فردی کاملا متفاوت است زیرا در این روش پروپوزال تحقیقی دانشجو می بایست در قالب طرحی منسجم با دیگر هم گروهی های خود متناسب و مرتبط باشد.

در روش فردی طرح های تحقیقی دانشجویان ساختار آزادانه تر و منعطف تری دارند. بیش از ۷۰۰ طرح با ویژگی های ذکر شده در آلمان وجود دارد که اغلب به زبان انگلیسی ارئه می شوند.

شرایط ورود به مقطع دکتری در آلمان  با توجه به دانشگاه و نوع طرح (انفرادی یا گروهی) متغیر است اما به طور کلی متقاضیان می بایست دارای شرایط عمومی باشند که در ادامه قصد داریم به چند مورد از شرایط مهم جهت ورود به این مقطع اشاره کنیم:

سابقه ممتاز آکادمیک

دانشجویان می بایست جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی مربوطه همراه با نمرات خوب و توانایی و پتانسیل اثبات شده در امر پژوهش ارائه نمایند. دانشجویان می توانند جهت افزایش شانس پذیرش در مقطع دکترا مقالات معتبر بین المللی همچون  ISI ارائه دهند. همچنین متقاضیان می بایست دارای سطح علمی و رزومه تحصیلی قابل قبولی باشند.

پورپوزال

متقاضیان جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری، باید بر اساس خط مشی‌های دانشگاه مورد نظر، یک پروپوزال پژوهشی ارائه دهند. در پروپوزال ذکر شده دانشجو توضیح می دهد که به طور کلی به دنبال پژوهش در مورد چه چیزی است و اساساً چرا پروژه‌ی مدنظرش ارزش تحقیق دارد. شایان ذکر است موضوع منتخب از سوی دانشجو باید به صورت یک موضوع ارزشمند و مناسب باشد.

دانش زبان انگلیسی

متقاضیان تحصیل در رشته دکتری در آلمان این امکان را دارند علاوه بر زبان آلمانی به زبان انگلیسی نیز تحصیل نمایند. بنابراین متقاضیان با ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس می توانند جهت اخذ پذیرش اقدام نمایند.  به طور کلی هر دانشگاهی شرایط خاصی جهت  نمره زبان مورد نیاز در وب سایت خود مندرج کرده است اما به صورت کلی حداقل نمره مورد نیاز برای مقطع دکترا نمره ۷ در آزمون آیلتس و یا نمره ۱۰۰ در آزمون تافل است.

هزینه تحصیل دکتری در آلمان

هزینه تحصیل دکتری در آلمان چقدر است؟

تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان تقریبا رایگان است و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه به مدت زمان ۳ سال ندارند.شایان ذکر است  در صورت طولانی شدن دوره دکتری، دانشجویان می بایست هزینه تحصیل سال های اضافی را پرداخت کنند. در ادامه به معرفی  چند مورد از هزینه تحصیل دکتری در آلمان خواهیم پرداخت:

هزینه های دانشگاه

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در آلمان حداقل برای شش ترم اول در اکثر دانشگاه های آلمان رایگان است. گفتنی است دانشجویان دوره دکتری می بایست همانند سایر مقاطع تحصیلی، مبلغی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو جهت هزینه های ثبت نام و مخارج اولیه در نظر بگیرند.

هزینه های زندگی

دانشجویان بین المللی علاوه بر هزینه تحصیل ، هزینه هایی به عنوان هزینه زندگی مانند اجاره، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و … نیز دارند. از این رو دانشجویان می بایست در حدود ۸۲۰ یورو ماهانه جهت تامین هزینه های زندگی خود در نظر بگیرند. اغلب دانشجویان دوره دکتری می توانند بابت مشارکت در پروژه های تحقیقاتی، دستمزد دریافت کنند.

شرایط اقدام برای دکتری در آلمان چگونه است؟

شرایط ورود باتوجه به دانشگاه محل تحصیل و نوع دکتری (انفرادی یا گروهی) متفاوت است. اما به صورت کلی متقاضیان می بایست دارای مدرک تحصیلی معتبر معادل با کارشناسی ارشد باشند. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری در آلمان به زبان انگلیسی دارند می بایست مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی نظیر آیلتس یا تافل ارائه دهند.

گفتنی است دانشجویان ممتاز و مستعد می توانند از طریق  Fast-track  به صورت مستقیم از مقطع کارشناسی برای دکتری پذیرش بگیرند. البته جهت پذیرش بدین روش متقاضیان ملزم به شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه هستند.

قدم اول: پیدا کردن سوپروایزر

جهت پذیرش در مقطع دکتری، دانشجویان در ابتدا می بایست با اساتید مکاتبه کرده و استاد راهنمای مناسبی بیابند که تمایل به همکاری با آنها را داشته باشد. پس از اینکه دانشجو از جانب یک استاد راهنما مورد تایید قرار گرفت دپارتمان مربوطه می بایست صلاحیت فرد را تایید کند.

در این مرحله دانشجو ملزم به تکمیل تقاضانامه و ارائه توصیه نامه استاد راهنما و گواهی تایید مدرک دانشگاهی خود می باشد. شایان ذکر است در این مرحله دانشجو می بایست مدرک زبان خود را نیز ارائه دهد. دانشگاه مقصد پس از بررسی مدارک مجوز تحصیل در مقطع دکتری در آلمان را برای دانشجو صادر می کند. پس از دریافت این مجوز متقاضی قادر است در دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام کند.

قدم دوم: پذیرش دانشگاه

علاوه بر شرایط و پیش نیازهای عمومی، هریک از دانشگاه های آلمان دارای مدارک و الزامات مختص به خود است. متقاضیان می بایست قبل از هر گونه اقدام از مدارک مورد نیاز دانشگاه ها مطلع شده و آنها را ارائه نمایند. یکی از مهمترین موارد اخذ پذیرش در مقطع دکتری آماده کردن مدارک مورد نیاز دانشگاه است. برخی از متداول ترین مدارک مورد نیاز دانشگاه های آلمان عبارت است از :

 • مدرک زبان
 • انگیزه نامه
 • مقالات معتبر بین المللی
 • تاییدیه استاد راهنما

قدم سوم:اخذ ویزا

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی فرآیند اخذ ویزا می باشد. با توجه به طولانی بودن وقت سفارت آلمان متقاضیان می بایست پس از اتمام مراحل پذیرش،  نسبت به اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنند.

در چه دانشگاه های می توان دوره دکتری را گذراند؟

اغلب دانشگاه های آلمان دارای شهرت بین المللی بالایی در اغلب زمینه های آموزشی هستند. ۴۵ دانشگاه این کشور همواره بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه ها به دلیل ارائه آموزش با کیفیت بالا همواره مورد توجه دانشجویان از سراسر جهان قرار دارد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در خارج کشور مورد تایید بودن دانشگاه محل تحصیل خود در وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد. از این رو بسیار حائز اهمیت است که دانشجو بتواند قبل نهایی کردن انتخاب خود، دانشگاه مورد نظرش را در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یافت نماید  تا بدین صورت با آسودگی خاطر بیشتری به تحصیل خود بپردازد. 

بسیاری از دانشگاه های معتبر آلمان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند متقاضیان می توانند برای اطلاع از لیست این دانشگاه ها نزد  وزارت علوم ایران مراجعه کنند.

دانشگاه های معتبر از نگاه QS

مزایای تحصیل در آلمان

آلمان یکی از کشورهای پرطرفدار جهت پذیرش دانشجویان بین المللی در جهان به شمار می رود. البته مهاجرت و تحصیل در این کشور همانند سایر نقاط جهان مزایا و معایبی دارد. اغلب متقاضیان به دلیل کم هزینه بودن تحصیل این کشور را انتخاب می کنند اما این تنها مزیت تحصیل در آلمان نیست. در ادامه قصد داریم به چند مورد از مزایای تحصیل در این کشور اشاره کنیم.

معتبر بودن مدرک دانشگاهی

مدارک تحصیلی دانشگاه های المان در سطح جهان معتبر هستند. اغلب دانشگاه های مورد تایید و معتبر این کشور از فرایند بولونیا پیروی می کنند.

آمادگی عملی و تجربی

در دانشگاه های آلمان دانشجویان تنها به صورت تئوری دروس را نمی آموزند بلکه در کنار دروس تئوری به صورت عملی و تجربی برای بازار کار آماده می گردند.

معایب تحصیل در آلمان

علی رغم وجود مزایای فراوان در کشور آلمان، تحصیل در این کشور دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه به معرفی چند مورد از آنها خواهیم پرداخت:

دشواری یادگیری زبان آلمانی

با توجه به این مورد که زبان رسمی این کشور آلمانی است. فرد حتی اگر به زبان انگلیسی دوره تحصیلی خود را سپری کند می بایست جهت برقراری ارتباط با افراد و یا برای انجام کار به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند. گفتنی است یادگیری زبان آلمانی نسبتا دشوار و زمان بر است.

علاوه بر تمام چالش هایی که  ممکن است در هنگام زندگی در آلمان با آن مواجه شوید، آلمانی زبان بسیاری از شخصیت های برجسته مانند کافکا و نیچه است. همچنین نوشته هایی توسط فروید و بتهوون و انیشتین به این زبان نوشته شده است از این رو ارزش امتحان کردن را دارد.

یکی از بزرگترین فاکتورها برای رد ویزای آلمان عدم توانایی در رسیدن به مهارتهای زبانی است. در حال حاضر دانشجویان در صورت انتخاب دوره های آلمانی برای مراجعه به سفارت باید مدرک C1 زبان آلمانی را برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان ارائه نمایند.

انتخاب های محدود و رقابت شدید

با توجه به رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های آلمان و رتبه های مناسب این مراکز، رقابت شدیدی برای اخذ پذیرش وجود دارد. دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه رزومه بسیار عالی می باشند. محدودیت های ممکن برای انتخاب دوره به زبان انگلیسی  به عنوان یکی از بزرگترین معایب تحصیل در آلمان قلمداد می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

Postgraduate studies in Germany

آلمان همواره به عنوان سرزمین ایده ها در بین مردم شناخته شده است. از این رو مهاجرت به این کشور، امریست که متقاضیان بسیاری را به دنبال دارد. با توجه به مزایای مختلف تحصیل در دانشگاه ها به خصوص در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان، نظیر: تحصیل رایگان، اعتبار بالای دانشگاه ها، تدریس به زبان انگلیسی و استانداردهای بالای رفاهی، تحصیل در آلمان همواره مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار دارد. آلمان از بعد تحصیلی دارای رتبه پنجم در جهان است.

سالانه بیش از ۲۰ هزار دانشجوی بین المللی این کشور را به عنوان مقصد تحصیل خود برمی گزینند. سپری کردن دوره کارشناسی ارشد در آلمان به عنوان انتخابی شایسته در زندگی فرد به شمار می رود زیرا به معنی تحصیل در دانشگاه های محبوب و مقرون به صرفه در اروپاست.

دوره های کارشناسی ارشد در آلمان منعکس کننده اعتبار و روشنفکری نظام آموزشی با قدمتی چندین ساله است. در حال حاضر نیز کشور آلمان به دلیل توانایی های تحقیقاتی خود بسیار مشهور است. کارشناسی ارشد در آلمان عمدتا حدود ۲ سال به طول می انجامد. البته این مدت زمان ممکن است بر اساس رشته انتخابی فرد متفاوت باشد.

انواع دوره های کارشناسی ارشد در آلمان

دوره های کارشناسی ارشد در آلمان از بهترین دوره ها جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان، اغلب به صورت کارشناسی ارشد علوم (master of sciences) که مخصوص رشته های علوم پایه ، مدرک (master of engineering )  که مخصوص رشته های مهندسی  و یا مدرک (master of arts) که مختص فارغ التحصیلان رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر است.

شرایط سنی تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

به طور کلی شرایط سنی خاصی برای مقطع کارشناسی ارشد در آلمان وجود ندارد، ولی معمولاً افرادی که شرایط سنی مناسب تری دارند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان خواهند داشت. از سوی دیگر در برخی از رشته ها و دانشگاه ها افراد زیر ۳۵ سال امکان اخذ پذیرش را خواهند داشت

در واقع بهترین مرجع برای اطلاع از شرایط سنی دقیق در هر دانشگاهی سایت رسمی خود دانشگاه می باشد. توجه داشته باشید افرادی که مدتی از فضای آموزشی دور بوده اند برای ادامه تحصیل در آلمان می بایست با ارائه مدارکی نظیر سابقه کار گپ تحصیلی موجود را کاور نمایند.

مدرک زبان مورد نیاز برای کارشناسی ارشد آلمان

مدرک زبان از جمله مدارک اصلی و الزامی برای تحصیل در آلمان می باشد. دروس مقطع کارشناسی ارشد در آلمان با زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه می گردد، البته در برخی از رشته ها و دانشگاه ها تسلط بر زبان آلمانی الزامی خواهد بود،

به طور کلی برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد آلمان دانشجویان بین المللی ملزم به ارائه مدرک زبان B2 آلمانی یا ایلس ۶٫۵ انگلیسی خواهند بود. لازم به ذکر است دانش زبان آلمانی برای ورود به بازار کار و برقراری ارتباط با افراد جامعه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان چقدر است؟

براساس برآوردهای دولت آلمان، یک دانشجوی بین المللی که متقاضی تحصیل در آلمان است می بایست حداقل ۸۵۳ یورو در ماه و یا سالانه ۱۰۲۳۶ یورو به عنوان اثبات منابع مالی جهت تامین هزینه ها در آلمان در حساب بانکی خود داشته باشد. متقاضیان می بایست حداقل ۴ ماه پیش از درخواست پذیرش به دانشگاه های آلمان نسبت به افتتاح حساب خود و در نهایت ارایه گواهی تمکن مالی با میزان دکر شده اقدام نمایند.

هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در آلمان کاملا مقرون به صرفه است. البته هزینه های تحصیل در رشته های مختلف بسیار متفاوت می باشد. به صورت کلی می توان گفت متوسط هزینه های کارشناسی ارشد در آلمان در دانشگاهی عمومی حدود ۵۰۰ یورو در هر ترم محاسبه می شود.

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در اروپا

هزینه تحصیل در اروپا بسته به کشور مورد نظر برای مهاجرت تحصیلی، مقطع و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر دانشگاه های دولتی شهریه بسیار کمتری از دانشگاه های خصوصی دریافت می نمایند، البته این موضوع بدین معنا نیست که کیفیت آموزشی دانشگاه های خصوصی بالاتر است.

لازم به ذکر است شهروندان اتحادیه اروپا اجازه تحصیل در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند و نیازی به اخذ ویزای تحصیلی و پرداخت شهریه به دانشگاه های دولتی نخواهند داشت، به طور کلی هزینه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در اروپا بین ۰ الی ۴۵۰۰۰ یورو خواهد بود. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برخی از کشورهای مطرح اروپایی برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به شرح ذیل می باشد.

کشورهزینه سالیانه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد
آلمان۰ الی ۳۰۰۰ یورو
اتریش۰ الی ۲۵۰۰ یورو
فرانسه۲۰۰ الی ۲۰۰۰ یورو
ایتالیا۰ الی ۵۰۰۰ یورو
هلند۷۰۰ الی ۸۰۰۰ یورو
اسپانیا۳۰۰ الی ۳۵۰۰ یورو
دانمارک۶۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ یورو
سوئد۷۵۰۰ الی ۲۵۵۰۰ یورو
نروژرایگان

فاند و بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان

حدوداً دو سوم از کلیه بورسیه های تحصیل در آلمان به مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری تعلق دارد. بورسیه های تحصیلی آلمان معمولاً در زمان های مختلف و با شرایط متنوع ارائه می گردد. برخی از دانشگاه ها در رشته های تحصیلی خاص به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می نمایند، به عنوان مثال دانشگاه لایپزیک معمولاً در رشته مدیریت هر ترم ۸۳۵ یورو به دانشجویان واجد شرایط کمک هزینه تحصیلی پرداخت می نماید.

دریافت بورسیه تحصیلی آلمان معمولاً به عواملی نظیر رزومه تحصیلی دانشجویان بین المللی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر در حین گذراندن دوره تحصیلی، نوع رشته تحصیلی و نیاز دانشگاه، شرایط کلی دانشجو و نظر اساتید بستگی دارد. دانشجویان بین المللی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های آلمان را دارند می توانند با مراجعه به سایت  www2.daad.de اطلاعات کاملی را در مورد زمان ارائه و شرایط کلی انواع بورسیه های تحصیلی آلمان کسب نمایند.

شرایط اقدام برای کارشناسی ارشد کشور آلمان

شرایط اقدام برای کارشناسی ارشد در آلمان

مهمترین پیش نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان، داشتن مدرک کارشناسی معتبر است. گفتنی است لزومی ندارد که مدرک لیسانس آلمانی باشد، اما می بایست مورد تایید دانشگاه های آلمان باشد. از آنجا که ورود به دانشگاه های آلمان کاملا رقابتی است، داشتن سوابق تحصیلی عالی شانس افراد را در اخذ پذیرش بالا می برد.

با این حال تصمیم نهایی در خصوص پذیرفتن و یا رد کردن متقاضیان مستقیما توسط دانشگاه ها اتخاذ می شود. نکته حائز اهمیت این است که حتما پیش از ثبت نام دوره تحصیلی خود مطمئن شوید که به چه زبانی تحصیل خواهید کرد و نسبت به اخذ مدرک مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی خود اقدام کنید.

اگر دوره تحصیلی فرد به زبان انگلیسی باشد می بایست بتواند اثبات کند که مهارت زبانی او به اندازه کافی خوب است تا در کلاس ها و سخنرانی ها شرکت کند. عمدتا مدرک زبان آیلتس یا تافل مورد قبول اغلب دانشگاه های کشور آلمان است. اگر دوره تحصیلی شخص به زبان آلمانی است داشتن مدرک زبان آلمانی بسیار ضروری بوده و از الزامات اخذ پذیرش است.

متقاضیان برای اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان می توانند به دو صورت اقدام کنند. روش اول مکاتبه مستقیم با دانشگاه مورد نظر و روش دوم از طریق سازمان uni assist می باشد.

مدارک مورد نیاز پذیرش

سایر الزامات ورود به مقطع کارشناسی ارشد در آلمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اصل مدرک و کپی مدرک کارشناسی به اضافه ترجمه آن
 • ریز نمرات و جزییات تحصیل در مقطع کارشناسی به اضافه ترجمه آنها
 • کپی پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • گواهی زبان آلمانی (در صورت تحصیل به زبان آلمانی) و یا مدرک تافل و آیلتس (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان می توانند جهت کسب اطلاعات جامع تر در خصوص تحصیل در این کشور به مطلبی با عنوان تحصیل در آلمان در سایت آریاناپارس مراجعه کنند.

زمان شروع ترم تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

سال تحصیلی در آلمان از ۲ ترم تابستان و زمستانی تشکیل گردیده است. زمان اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان بسته به رشته تحصیلی مورد نظر و قوانین دانشگاه های آلمان کمی متفاوت خواهد بود. ولی به طور کلی ترم تابستانی در کشور آلمان از ماه مارس یا آوریل شروع می شود و ددلاین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش در ترم تابستانی از سپتامبر تا اواسط ژانویه باز خواهد بود.

همچنین ترم زمستانی در آلمان از ماه سپتامبر یا اکتبر شروع می شود و ددلاین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش از ماه مارس تا اواسط ژوئیه باز خواهد بود. لازم به ذکر است طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در آلمان معمولاً ۲ سال (۴ ترم) است، البته در برخی از رشته ها امکان دارد طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد کمتر یا بیشتر از ۲ سال باشد.

کارشناسی در دانشگاه های آلمان

در چه دانشگاه هایی می توان دوره کارشناسی ارشد را گذراند؟

آلمان دارای انواع دانشگاه ها و موسسات مختلفی است که با توجه به نیاز های خاص و اهداف ویژه، متقاضیان قادرند در هریک از آنها ثبت نام کنند. به صورت کلی ۴ نوع آموزش عالی در آلمان وجود دارد:

دانشگاه های تحقیقاتی:

در این دانشگاه ها دانشجویان ملزم به گذراندن واحد های آموزشی، سمینار به همراه کارهای علمی، تحقیقاتی و آزمایشگاهی خواهند بود.

دانشگاه های فنی:

این دانشگاه ها زیر گروه دانشگاه های تحقیقاتی هستند و تمرکز آنها روی رشته های علوم، فناوری و مهندسی است.

دانشگاه های علوم کاربردی:

تمرکز اصلی این دانشگاه ها بر روی رشته های مهندسی، تجارت و علوم اجتماعی است. در اغلب موارد این دانشگاه ها با سازمان های حرفه ای یا تجاری همکاری مستقیم دارند. تعداد زیادی از این دانشگاه ها به صورت خصوصی اداره می شوند.

دانشکده های هنر، فیلم و موسیقی:

این دانشگاه ها اغلب بر تقویت کارهای عملی دانشجویان متمرکز است. متقاضیان ملزم به داشتن مهارت و تجربه خلاق هستند.

تعداد بسیار زیادی از دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت علوم بوده و جز دانشگاه های برتر جهان محسوب می شوند. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

لیست دانشگاه های مطرح آلمان

 • Eberhard Karl’s Universität Tübingen
 • Freie Universität Berlin
 • Homboldt-Universität zu Berlin
 • Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main
 • Ludwig-Maximilians-Universität München
 • Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
 • Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
 • Technische Universität Berlin
 • Technische Universität München
 • Universität Bonn
 • Universität Freiburg
 • Universität Göttingen
 • Universität Hamburg
 • Universität Karlsruhe

دانشگاه ها و مدارس عالی هنری آلمان (صرفاً در رشته‌های هنری)

 • Akademie der Bildenden Künste München
 • Akademie der Bildenden Künste Nürnberg
 • Bauhaus-Universität Weimar
 • Folkwang Universität der Künste
 • Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig
 • Hochschule für Künste Bremen
 • Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar
 • Kunstakademie Düsseldorf
 • Kunsthochschule Mainz
 • Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart
 • Staatliche Kunstschule für Textilindustrie Plauen
 • Universitat der Kunste Berlin

گروه ب (خوب)

 • Bauhaus – Universität Weimar
 • Universität Bielefeld
 • Deutche Sporthochschule Köln
 • Deutsche Universität für Verwaltungswissenschaften Speyer
 • Europa- Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
 • Europa-Universität Flensburg
 • HafenCity Universität Hamburg
 • Justus-Liebig-Universität Giessen
 • Leibniz Universität Hannover
 • Pädagogische Hochschule Freiburg
 • Pädagogische Hochschule Heidelberg
 • Pädagogische Hochschule Karlsruhe
 • Pädagogische Hochschule Ludwigsburg
 • Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmund
 • Pädagogische Hochschule Weingarten
 • Philipps-Universität Marburg
 • Ruhr-Universität Bochum
 • Stiftung Tierärztliche Hochschule Hannover
 • Technische Universität Bergakademie Freiberg
 • Technische Universität Chemnitz
 • Technische Universität Clausthal
 • Technische Universität Cottbus
 • Technische Universität Darmstadt
 • Technische Universität Dortmund
 • Technische Universität Dresden
 • Technische Universität Hamburg-Harburg
 • Technische Universität Ilmenau
 • Technische Universität Braunschweig
 • Universität Augsburg
 • Universität Bayreuth
 • Universität Bremen
 • Universität der Bundeswehr Hamburg
 • Universität der Bundeswehr München
 • Universität des Saarlandes
 • Universität Duisburg-Essen
 • Universität Düsseldorf
 • Universität Erfurt
 • Universität Erlangen-Nürnberg
 • Universität Frankfurt
 • Universität Greifswald
 • Universität Halle-Wittenberg
 • Universität Hildesheim
 • Universität Hohenheim
 • Universität Jena
 • Universität Kaiserslautern
 • Universität Kassel
 • Universität Kiel
 • Universität Koblenz.Landau
 • Universität Köln
 • Universität Konstanz
 • Universität Leipzig
 • Universität Lübeck
 • Universität Lüneburg صرفاً رشته های علوم انسانی
 • Universität Magdeburg
 • Universität Mainz
 • Universität Mannheim
 • Universität Münster
 • Universität Oldenburg
 • Universität Osnabruek
 • Universität Paderborn
 • Universität Passau
 • Universität Postdam
 • Universität Regensburg
 • Universität rostock
 • Universität Siegen
 • Universität Stuttgart
 • Universität Trier
 • Universität Ulm
 • Universität Vechta
 • Universität Wuppertal
 • Universität Würzburg
 • Universität Bamberg

دانشگاه ها و مدارس عالی هنری (صرفاً در رشته‌های هنری)

 • Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle
 • Hochschule für Bildende Künste Braunschweig
 • Hochschule für bildende Künste Hamburg
 • Hochschule für Gestaltung Offenbach am Main
 • Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover
 • Hochschule für Musik und Theater “Felix Mendelssohn Bartholdy” Leipzig
 • Kunsthochschule für Medien Köln
 • Kunsthochschule Kassel
 • Staatliche Akademie der Bildenden Künste Freiburg
 • Staatliche Akademie der Bildenden Künste Karlsruhe
 • Staatliche Hochschule für Bildende Künste – Städelschule
 • Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart

دانشگاه های فوق الذکر جز دانشگاه های خوب و عالی دسته بندی شده اند. البته آلمان دانشگاه هایی با رتبه های متوسط و ضعیف هم دارد که مورد تایید وزارت علوم قرار دارند. با مراجعه به سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می توانید آنها را بیابید. متقاضیان جهت اطلاع از دانشگاه های برتر و کسب اطلاعات تکمیلی می توانند به مطلبی با عنوان دانشگاه های آلمان در سایت آریاناپارس مراجعه کنند.

شرایط اخذ ویزای همراه در مقطع کارشناسی ارشد آلمان

طبق قوانین مهاجرتی کشور آلمان اخذ ویزای همراه (همسر و فرزند) دانشجو به موارد مختلفی نظیر تمکن مالی دانشجو، اثبات توانایی تهیه مکان مناسب برای زندگی خانواده و… بستگی دارد. در حال حاضر اغلب کشورهای اروپایی اجازه ورود خانواده دانشجو را معمولاً ۲ الی ۴ ماه پس از ورود دانشجو به کشور مورد نظر می دهند. آلمان نیز شرایط مشابهی را در این خصوص ارائه می نماید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان چه مزایایی دارد

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

دانشگاه های آلمان دارای طیف وسیعی از دوره های برجسته و گوناگون دانشگاهی می باشند. در این کشور قادر خواهید بود توانایی های فکری و مهارتی خود را آزادانه توسعه دهید. در ادامه به چند مورد از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان خواهیم پرداخت:

امنیت

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، آلمان کشوری امن به شمار می رود. دانشجویان قادرند در شهر یا حومه شهر، در هر ساعتی از شبانه روز آزادانه تردد کنند. به دلیل ثبات سیاسی و اقتصادی آلمان، این کشور محل ایده آلی برای ادامه تحصیل دانشجویان به خصوص تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد محسوب می گردد.

هزینه های زندگی مقرون به صرفه

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی در آلمان کاملا منطقی است. قیمت های مواد غذایی، اقامت، پوشاک و سایر هزینه ها اساسا منطبق با میانگین اتحادیه اروپاست. برای تامین هزینه های زندگی عمدتا حدود ۸۵۰یورو در ماه نیاز خواهید داشت. بیشترین هزینه ها شامل اجاره ماهانه افراد است. البته ناگفته نماند هزینه های زندگی در شهر های مختلف، متفاوت خواهد بود.

کیفیت بالا

دانشگاه های آلمان تدریس و تحقیقی عالی در زمینه آموزش ارائه می دهند و همواره جز بهترین های جهان رتبه بندی می شوند.  متقاضیان با تحصیل در این دانشگاه ها مدرک معتبر بین المللی دریافت کرده و چشم اندازی عالی در بازار کار جهانی خواهند داشت

معایب تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

اگرچه تحصیل در آلمان از همه نظر عالی و درجه یک به حساب می آید. اما آشنایی با مشکلات تحصیل در آلمان امریست که باید حتما به آن توجه نمود و قبل از هرگونه اقدام این مشکلات را مورد بررسی قرار داد.

یادگیری زبان آلمانی

یکی از بزرگترین چالش هایی که دانشجویان عمدتا با آنها مواجهند یادگیری زبان آلمانی است. زمانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارید تفاوتی ندارد که برنامه تحصیلی شما به زبان انگلیسی است یا آلمانی، زیرا برای کار و یا زندگی در آلمان می بایست زبان آلمانی را یاد بگیرید. بنابراین حتی اگر در شهر بزرگ دانشجویی زندگی کنید برای داشتن آرامش و برقراری ارتباط با سایر افراد ملزم به یادگیری زبان آلمانی هستید.

اگر منضبط و قانون مند نیستید در آلمان تحصیل نکنید!

دوره های تحصیل در آلمان کاملا متفاوت از برخی کشورها مثلا ایالت متحده آمریکاست. آلمانی ها زمان بسیار کمی را در کلاس می گذرانند و اغلب اوقات ملزم به انجام تحقیقات و پروژه های خارج از محیط دانشگاه و مستقل هستند. بنابراین دانشجویان می بایست به صورت مستقل و منظم زمان کافی جهت انجام مطالعه و تحقیق اختصاص دهند.

بوروکراسی

کلیشه های آلمانی بر قانون و افزونگی بوروکراسی حاکم است. بنابراین از ثبت نام دانشگاه گرفته تا ثبت نام در امتحانات احتمالا می بایست زمان بسیاری را صرف رفت و آمد به دفاتر و ادارات مختلف کنید. تا اینکه سرانجام در ساعات اداری غیرقابل پیش بینی و نامرتب شخص مورد نظر خود را بیانید.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم تحقیقات و فناوری می  باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن آشنا شوید.

اخذ اقامت دائم پس از اتمام دوره تحصیلی کارشناسی ارشد آلمان

امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان

به طور کلی مهاجرت تحصیلی روش بسیار مناسبی برای دریافت اقامت دائم کشور مورد نظر خواهد بود، دانشجویان بین المللی که قصد دارند اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند، پس از اتمام دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان ۶ ماه فرصت خواهند داشت وارد بازار کار این کشور شوند، فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان در صورتی که ۲ الی ۳ سال در این کشور مشغول به کار باشند می توانند اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند.

در حال حاضر آلمان اقتصاد اول اروپا و پنجمیت اقتصاد بزرگ جهان می باشد، بالاترین سرانه درآمد فردی در اروپا به آلمان تعلق دارد، دانش زبانی آلمانی برای دست یابی به موقعیت های شغلی ایده ال از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، علاوه بر این شرکت های بین المللی فعال در آلمان تمایل بسیاری به استخدام نیروی کار تحصیل کرده و متخصصی دارند، که علاوه بر آلمانی به زبان انگلیسی نیز مسلط می باشند. این شرایط زمینه ورود فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان را به خوبی فراهم نموده است.

خدمات موسسه آریاناپارس در رابطه با اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان

برای موفقیت در پروسه مهاجرت تحصیلی برنامه ریزی مالی و کسب اطلاعات دقیق در مورد دانشگاه و کشور مورد نظر از پیش نیازهای ضروری محسوب می شود. قوانین مهاجرتی همواره دستخوش تغیر می شود، از این رو داشتن اطلاعات به روز و آشنایی کامل با قوانین و مراحل اجرایی دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و نهایتاً اخذ ویزای تحصیلی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

تحصیل در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان

آلمان یکی از برترین کشورهای اروپا برای ادامه تحصیل و کسب اقامت های پس از تحصیل می باشد. تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان یکی از روش های پر ترافیک کشور آلمان است که مورد پسند علاقه مندان به این کشور می باشد. شرایط تحصیل در کشور آلمان برای این دسته از افراد متفاوت بوده که باید مورد بررسی قرار داد.

با توجه به نظام آموزشی کشور آلمان برای  دانشجویان بین المللی تحصیلات رایگان را در نظر گرفته است و این متد آموزشی علاقه مندان به تحصیل را روانه این کشور می کند. دانشگاه های بسیار ممتاز کشور آلمان از یک سو و آینده ی روشن پیش روی دانشجویان دانشگاه های این کشور و مهم تر از همه رایگان بودن تحصیلات در این کشور باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد.

تحصیلات در کشور آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود . دانشجویان که در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دوره های تحصیلی هم به زبان آلمانی و هم به صورت اینترنشنال یعنی به زبان انگلیسی ارائه می شود که بصورت معمول دانشجویان می بایست برای اخذ پذیرش مدرکی دال بر تسلط به زبان مورد نظر ارائه دهند. در صورت انگلیسی زبان بودن دوره های انتخابی نمره ی ۶٫۵ در امتحان آیلتس را باید داشت برای دوره های آلمانی زبان نیازمند مدرک B2 آلمانی خواهید بود.

کشور آلمان برای علاقه مندان به این کشور شرایطی را در نظر گرفته است که در صورتی که مدرک B1 زبان آلمانی را داشته باشند می توانند دوره های Testdaf  را در خاک این کشور سپری کرده و پس از موفقیت و کسب مدرک B2 زبان آلمانی برای ادامه تحصیل اقدام نمایند.

برخی از علاقه مندان به تحصیل در کشور آلمان که موفق به کسب مدرک زبان آلمانی نشده اند شانس اخذ پذیرش برای کالج های زبان آلمانی را خواهند داشت ولی کسب ویزا به شرایط  و مدارک مربوطه بستگی دارد. بصورت معمول افرادی که سابقه سفر به محدوده شینگن را دارند شانس بیشتری را برای کسب ویزای دوره های زبان را خواهند داشت.

با توجه به نکته ذکر شده علاقه مندان به تحصیل می توانند در ابتدای کار برای دور های زبان آلمانی این کشور اقدام کنند و پس از سپری کردن دوره های لازمه به دانشگاه وارد شوند و از شرایط تحصیل بهره مند شوند. لازم بذکر است شانس افرادی که تا بحال ویزای شینگن را دریافت نکرده اند کمتر است.

از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. موسسه آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

سخن پایانی

در سخن پایانی، تحصیل در آلمان می‌تواند یک فرصت بسیار ارزشمند برای شما باشد. آلمان با دانشگاه‌های معتبر و برنامه‌های تحصیلی متنوع، محیط آموزشی عالی و فرصت‌های شغلی بسیار خوب، یکی از مقصدهای محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. با این حال، توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری نهایی، با دقت اطلاعات مربوط به رشته تحصیلی، دانشگاه‌ها، هزینه‌ها و شرایط ویزا آشنا شوید. همچنین، بهتر است برنامه‌ریزی دقیقی برای مراحل اخذ ویزا و تحصیل در آلمان داشته باشید.آرزو می‌کنیم که مهاجرت تحصیلی به آلمان  برای شما موفقیت، تجربه‌های جذاب و درآمدی اقتصادی مناسب را به ارمغان بیاورد. اگر در این خصوص نیاز به دریافت راهنمایی‌های بیشتر داشتید مشاوران ما آماده هستند تا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند، کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر