info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در آلمان – آپدیت بر اساس قوانین ۲۰۲۴

تحصیل در آلمان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شاید اگر شما هم از خود بپرسید که چرا تحصیل در آلمان میان جوانان ایرانی و حتی خانواده‌ها بسیار محبوب است،به راحتی چند پاسخ قانع کننده در ذهن شما ایجاد شود.

علاقه بسیاری از جوانانی که دوست دارند آینده روشنی را برای خود ترسیم نمایند از یک سو و شرایط اقتصادی چند سال گذشته ایران دو عامل افزایش نرخ مهاجرت در چند سال گذشته بوده است. 

حال انتخاب یک مقصد درست توسط ایشان همواره باعث شده است تا آلمان همواره در رادار بررسی دانشجویان ایرانی و به صورت کلی متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور باشد.

با توجه به اهمیت موضوع تحصیل در آلمان قصد داریم در این مقاله به سوالات مهمی در این خصوص نظیر سوالات زیر پاسخ دهیم: 

 • آیا آلمان کشور خوبی برای مهاجرت تحصیلی است؟
 • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
 • هزینه‌های تحصیل در آلمان چقدر است؟
 • مراحل اقدام برای تحصیل در آلمان چه هستند؟
 • برای تحصیل در آلمان چه مدارکی نیاز است؟

این‌ها فقط چند دغدغه از مهم‌ترین دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در آلمان محسوب می‌شود. 

این مقاله برای افرادی مناسب است که هنوز در انتخاب آلمان به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی تردید دارند. اگر تصمیم خود را برای تحصیل در آلمان گرفته‌اید توصیه می‌نماییم. مقاله‌های پذیرش تحصیلی آلمان را برای اطلاعات مربوط به اپلای دانشگاه‌ها و مقاله ویزای تحصیلی آلمان را برای نحوه اقدام جهت اخذ ویزا مطالعه نمایید. 

آمار و ارقام مهاجرت تحصیلی به آلمان 

نگاه به آمار و ارقام درگذشت همیشه می‌تواند چراغ راه تصمیمات درست آینده باشد. بنابراین بیایید با هم نگاهی به آمار و ارقام مربوط به دانشجویان خارجی در کشور آلمان بیندازیم و ببینیم آلمان در چند سال گذشته تا چه اندازه مورد توجه دانشجویان خارجی بوده است. 

آمار مربوط به دانشجویان خارجی در آلمان 

کشور آلمان بیش از ۴۰۰ دانشگاه برای ارائه تحصیلات دانشگاهی به دانشجویان داخلی و خارجی را به صورت فعال در اختیار دارد.همانطور که مشاهده می‌کنید در ترم زمستانی در دانشگاه‌های آلمان (که به عنوان اصلی‌ترین ترم دانشگاهی محسوب می‌شود)،بیش از ۳۶۷ هزار نفر دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل می‌باشند.

ترم زمستانیدانشجویان خارجی
۲۰۲۲/۲۰۲۳۳۶۷,۵۷۸
۲۰۲۱/۲۰۲۲۳۴۹,۴۳۸
۲۰۲۰/۲۰۲۱۳۲۴,۷۲۹
۲۰۱۹/۲۰۲۰۳۱۹,۹۰۲
۲۰۱۸/۲۰۱۹۳۰۲,۱۵۷

این آمار نشان می‌دهد که تصمیم شما در رابطه با تحصیل در آلمان در چند سال گذشته نیز به شکل مشابه توسط بسیاری از علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور گرفته شده است.

مزایای تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

از سیل دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور آلمان را دارند، واضح است که نیازی به ارائه دلیلی برای شرایط خوب آلمان برای دانشجویان خارجی وجود ندارد. ولی بر اساس آنچه بیشتر دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور آلمان و یا فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور بیان نموده اند،مجموعه‌ای از یک سری از دلایل را می توان باعث جذابیت بیشتر این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی و حتی جهان دانست. 

در ادامه به مزیت‌های تحصیل در کشور آلمان می‌پردازیم. 

بازار کار عالی ،خاطرجمعی فارغ التحصیلان

نرخ پایین بیکاری در کشور آلمان از یک سو و نیاز روز افزون صنایع مختلف آلمان به نیروی کار تازه نفس از سوی دیگر دو دلیل عمده جذب نیروی جوان تازه نفس به کشور آلمان می‌باشد. 

علاقمندان به تحصیل در آلمان می‌دانند که در صورت فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه‌های این کشور به سادگی قادر خواهند بود تا در این کشور با یک فرصت شغلی مناسب مشغول به فعالیت شوند. 

هزینه دانشگاه؟! نه اینجا خبری از هزینه نیست.

آلمان جز محدود کشورهایی است که هنوز به تحصیل رایگان در همه مقاطع حتی به مقاطع دانشگاهی اعتقاد دارد. 

متقاضیان تحصیل در آلمان می‌توانند در بسیاری از دانشگاه‌ها و رشته‌های کشور آلمان،صرفاً فقط با پرداخت هزینه ثبت نام در ترم (مبلغی کمتر از ۳۰۰ یورو )،در دانشگاه‌هایی همتراز با بهترین دانشگاه‌های جهان مشغول به تحصیل شوند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که امکان تحصیل به صورت رایگان فقط به رشته‌های دانشگاهی که به زبان آلمانی ارائه می‌گردند ،محدود نیست. به غیر از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی و البته برخی از شاخه‌های علوم نظری،سایر رشته‌های دانشگاهی حداقل در مقاطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. 

رقابتی هست ولی نه برای تو که آلمانی می‌دانی! 

اگرچه رایگان بودن دانشگاه آلمان باعث شده است تا بسیاری از علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور به خصوص ایرانیان،این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کنند،ولی هنوز هم تعداد افرادی که مسیر یادگیری زبان آلمانی را انتخاب می‌کنند ،خیلی زیاد نیست. بنابراین اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید و با آلمانی خواندن هم مشکلی ندارید، می‌توانید امیدوار باشید تا فرایند پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی آلمان را با موفقیت طی کنید.چرا که رقبای شما در مسیر تحصیل در آلمان محدود به عده ای عشق آلمان است!

مهاجرت تحصیلی به آلمان

چالش‌های تحصیل در آلمان 

اگرچه آلمان تصویر یک کشور بی‌نقص را تدایی می‌کند و تحصیل در آلمان هم در هر عقل سلیمی یک تصمیم منطقی تلقی می‌شود،

این انتخاب هم نظیر سایر انتخاب‌های دیگر در زندگی یک فرد ممکن است چالش‌هایی را برای متقاضی تحصیل در آلمان ایجاد نماید. 

در ادامه مهمترین چالش‌هایی که علاقمندان به تحصیل در آلمان با آن پیش از ورود به این کشور و حتی در حین تحصیل در این کشور مواجه می‌شوند را بازگو می‌نماییم. 

اگر آلمانی ندانی کلاهت پس معرکه است! 

اگرچه همه آلمانی‌ها تسلط بی‌نظیری به زبان انگلیسی دارند،ولی تقریباً می‌توان گفت انجام هیچ کار اداری بدون دانستن زبان آلمانی میسر نیست.

همین مسئله باعث شده است تا حتی دانشجویانی که به زبان انگلیسی تحصیل می‌نمایند نیز مجبور به یادگیری زبان آلمانی در حد گذران امور روزمره شوند.

بی نظمی از منظم‌ها! 

یکی دیگر از چالش‌هایی که علاقمندان به تحصیل در کشور آلمان پیش از ورود به این کشور با آن روبرو می‌شوند،نحوه برخورد عجیب و غریب سفارت آلمان در تهران با متقاضیان ویزای تحصیلی است. 

تغییرات لحظه‌ای نحوه گرفتن وقت سفارت ،صف‌های طولانی تایید مدارک و لیست‌های انتظار بلند بالا و و البته پروسه‌های تعیین وقت و شرکت در مصاحبه‌های سفارتی که گاه و بیگاه دچار تغییر می‌شوند،فقط بخش کوچکی از دغدغه‌های افرادی است که رویای تحصیل آلمان را در سر دارند.

پول باید مال خودت باشد !

یکی از بزرگترین چالش‌های علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان در چند سال گذشته موضوع تمکن مالی این کشور بوده است. در سال‌های گذشته صرفاً ارائه گواهی تمکن مالی به مبلغ حدوداً ۸ تا ۱۰ هزار یورو،برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان کاملاً کافی بود. ولی از سال ۲۰۲۱ کشور آلمان قانونی وضع کرد که طی آن متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی ملزم به، به همراه داشتن مبلغ تمکن مالی در لحظه ورود به کشور آلمان گشتند. 

این یعنی متقاضی می‌بایست در درجه اول گواهی نشان دهنده تمکن مالی را به سفارت کشور آلمان ارائه نماید و پس از آن در لحظه ورود به کشور آلمان همین مبلغ را در حسابی به نام خود در کشور آلمان در طی مدت تحصیل بلوکه کند. دانشجویان مشغول به تحصیل حق برداشت ماهانه ا برای تامین هزینه‌های زندگی از این مبلغ را خواهند داشت.

البته لازم به ذکر است که این مسئله استثنائاتی نیز دارد که ما در مقاله‌ای با عنوان ویزای تحصیلی آلمان به شرح و تفصیل آن پرداختیم. 

شزایط تحصیل در آلمان

شرایط لازم برای تحصیل در آلمان

طبیعی است که از آلمانی‌ها انتظار داشته باشیم شرایط تحصیل در آلمان بسیار سختگیرانه و دقیق باشند.

از مرحله جمع آوری مدارک گرفته تا لحظه ورود به کشور،پروسه تحصیل در آلمان شرایط و ضوابط بسیار دقیق و روشنی دارد. 

با توجه به اهمیت رعایت کردن این شرایط در دو مرحله اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان و مرحله ویزا،شرایط تحصیل در آلمان را در این دو بخش بررسی می‌نماییم.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان 

اگرچه شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آلمان در چند سال گذشته دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است ولی اصول اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها همچنان بدون تغییر مانده است. اصولی که ممکن است از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر در نحوه انجام متفاوت باشد ولی به صورت کلی می‌توان این شروط را شرایط اولیه تحصیل در آلمان دانست.

شرط اول : زبان 

چه کورس مورد نظر متقاضی تحصیل در آلمان،به زبان آلمانی ارائه شود و چه به زبان انگلیسی، در هر دو حالت دانشگاه‌های آلمانی شرط تسلط کافی به زبان مورد تدریس را به عنوان یکی از شروط اولیه دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان خارجی می دانند.

اگرچه برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های پیش نیاز زبان را در داخل محیط دانشگاه برگزار می‌نمایند،ولی تقریباً با توجه به شانس پایین ویزا برای دوره‌های زبان، می‌توان به طور قطع به این نکته رسید که،یکی از مهمترین شروط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمانی ارائه مدرک تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی است.

شرط دوم: تحصیلات قابل قبول 

دانشگاه‌های آلمان و وزارت علوم این کشور ارتباط تنگاتنگی با وزارت علوم کشور ایران و دانشگاه‌های ایرانی دارند.

وزارت علوم آلمان به صورت پیوسته لیستی از دانشگاه‌های مورد قبول کشورهای خارجی من جمله کشور ایران را به صورت سالانه مورد بررسی قرار می‌دهد. 

دانشگاه‌های آلمان با استناد به وب سایت بررسی دانشگاه‌ها و مدارک صادره از آنها در خارج از کشور آلمان،تمامی مدارک سوابق تحصیلی متقاضی تحصیل در این دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

به طور مثال اگر متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های آلمان هستید ولی از دانشگاهی فارغ التحصیل شده‌اید که دولت آلمان آن را دانشگاه ضعیفی ارزیابی می‌کند،در همان بدو امر شانسی برای پذیرش در این دانشگاه نخواهید داشت. 

وب سایت آنابین

با صرف چند دقیقه از وقت گرانبهایتان و وارد شدن به لینک زیر می‌توانید وضعیت مدرک تحصیلی خود را در کشور آلمان بررسی نمایید و ببینید که آیا مدرک شما توسط دانشگاه‌های این کشور مورد ارزیابی قرار می‌گیرند یا خیر.

فقط کافیست با وارد شدن به لینک زیر و انتخاب گزینه موسسات خارجی وضعیت ارزیابی مدرک دانشگاهی خود را بررسی نمایید. 

لینک ورود به وب سایت بررسی مدارک تحصیلی در آلمان : وب سایت آنابین

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان 

حال اگر متقاضی تحصیل در آلمان موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور گردد،نوبت به انجام اقداماتی برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان می‌رسد. 

اقداماتی که در صورتی که متقاضی شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان را از همان ابتدا نداشته باشد،نمی‌تواند نتیجه جز ریجکتی ویزا تحصیلی کشور آلمان را به همراه داشته باشد. 

مهمترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر می‌باشد.

شرط اول: تمکن مالی کافی 

دولت آلمان هر ساله آپدیت جدیدی از حداقل مبلغی که دانشجویان خارجی ملزم به ارائه آن به عنوان مبلغ تمکن مالی می‌باشند را ارائه می‌نماید. 

دولت آلمان، اداره مهاجرت این کشور و به تبع آنها افسرهای ویزای تحصیلی کشور آلمان ،حساسیت ویژه‌ای بر روی تمکن مالی ارائه شده توسط دانشجویان خارجی در مرحله اخذ ویزای تحصیلی آلمان را از خود نشان می‌دهند.

دانشجویان خارجی صوص علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان در کشور عزیزمان در همان ابتدای امر و در مرحله انتخاب آلمان به عنوان کشور مقصد مهاجرت تحصیلی باید در نظر داشته باشند که،پس از اخذ پذیرش برای دریافت ویزا راهی به غیر از بلوکه کردن یک ماهه مبلغ حداقل تمکن مالی در حساب خود ندارد.

مبلغی که ممکن است بر اساس استان مد نظر در کشور آلمان لازم باشد حتی به کشور آلمان نیز منتقل شود. 

شرط دوم : شرکت در مصاحبه 

انجام مصاحبه توسط دولت آلمان تقریباً جز جدایی ناپذیری از فرایند دریافت ویزای تحصیلی در کشور آلمان محسوب می‌شود. حال ممکن است این مصاحبه‌ها به صورت مقطعی به صورت تلفنی و یا به صورت حضوری و یا حتی در پاره‌ای از مواقع به شکل آنلاین صورت پذیرد. 

در هر صورت از لحظه‌ای که آلمان را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می‌نمایید،باید آمادگی شرکت در مصاحبه رو در رو با افسر ویزا را در خود ایجاد نمایید. 

مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

چه متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان قصد داشته باشد شخصاً امور مربوط به پذیرش و درخواست ویزای تحصیلی خود را صورت دهد و چه تمایل داشته باشد از یک موسسه یا مشاور در این خصوص بهره گیرد،طی کردن چند مرحله مشخص در این راستا الزامی است.

مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان را می‌توان به دو دسته اقدامات مربوط به پذیرش از یکی از مراکز آموزشی آلمان و مرحله درخواست ویزای دانشجویی این کشور طبقه بندی کرد. ولی در این قسمت سعی داریم به صورت عملی‌تر،راهنمای گام به گام برای انجام مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان ارائه نماییم.

مرحله اول : آزادسازی مدارک 

چه درخواست پذیرش در مدارس کشور آلمان را داشته باشید و چه قصد تحصیل در مقطع دکترا در یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آلمان،در هر صورت می‌بایست مدارک مربوط به سوابق تحصیلی گذشته خود را در اختیار داشته باشید. 

از آنجا که فرایندهای مربوط به آزادسازی مدارک دانشگاهی ممکن است مستلزم صرف زمان و یا هزینه بسیار زیاد باشد،باید در ابتدایی‌ترین قدم‌های مربوط به مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان نسبت به آزاد کردن مدارک دانشگاهی گذشته خود اقدام نمایید. 

مرحله دوم : ترجمه مدارک تحصیلی 

با توجه به طولانی‌تر بودن زمان ترجمه مدارک به زبان آلمانی به نسبت زبان انگلیسی،متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌بایست پیش از هر اقدامی سعی در ترجمه مدارک خود (ترجیحاً به زبان آلمانی) نمایند. 

چرا که در موارد بسیار زیادی دیده شده تاخیر در تهیه شدن ترجمه مدارک تحصیلی باعث از دست رفتن زمان برای ثبت نام به موقع در مراکز آموزشی مورد نظر متقاضیان شده است. 

مرحله سوم  : انتخاب دانشگاه 

شاید با خود بگویید که،انتخاب دانشگاه چه تاثیری در مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان دارد؟!

در جواب باید بگوییم،روش دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مختلف کشور آلمان ممکن است با یکدیگر تفاوت‌های چشمگیری داشته باشد. برخی از دانشگاه‌ها به صورت مستقیم اقدام به جذب متقاضیان می نمایند و برخی دیگر از طریق سایت یونی اسیست، فرایند جذب دانشجویان جدید را صورت می‌دهند. 

پس انتخاب دانشگاه مورد نظر در این مرحله می‌تواند در اقدام بعدی که گرفتن پذیرش از دانشگاه باشد تا حد زیادی موثر باشد. 

توصیه می‌نماییم برای دریافت اطلاعات کامل‌تر در رابطه با فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان،مقاله‌ای با همین عنوان را که در وب سایت موسسه آریانا پارس منتشر شده است مطالعه نمایید.

مرحله چهارم : مکاتبه با دانشگاه 

در این مرحله متقاضیان مهاجرت تحصیلی با آلمان ملزم هستند به یکی از دو شکل زیر عمل نمایند: 

 1. برای پذیرش مستقیم در دانشگاه‌های آلمان،متقاضیان موظفند تا فرم‌های مربوط به درخواست پذیرش که عمدتاً به صورت آنلاین در وب سایت دانشگاه‌های مقصد وجود دارد را تکمیل نمایند. بیشتر دانشگاه‌های آلمان پس از تکمیل فرم توسط متقاضی از وی درخواست می‌کنند تا مدارک خود را به صورت آنلاین بارگذاری نمایند.
 2. برای پذیرش از طریق یونی اسیست،متقاضیان می بایست،با ایجاد یک حساب آنلاین در این وب سایت فرم مربوط به درخواست پذیرش در رشته و دانشگاه‌های مورد نظر خود را تکمیل نمایند. علاوه بر آن بارگذاری مدارک متقاضی ،مرحله بعدی اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان از طریق وب سایت یونی اسیست محسوب می‌شود.

گفتنیست در این روش،متقاضی اخذ پذیرش موظف به پرداخت هزینه‌ای به عنوان هزینه بررسی درخواست به وب سایت یونی اسیست می‌باشد. 

ما در مقاله‌ای با عنوان هزینه‌های تحصیل در آلمان به صورت جزئی در رابطه با این هزینه‌ها صحبت کرده ایم.

مرحله پنجم : تاییدیه مدارک 

پس از موفقیت در اخذ پذیرش از یکی از مراکز آموزشی آلمان،نوبت به گرفتن وقت از سفارت آلمان برای تاییدیه مدارک می رسد.

در این مرحله متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمانی بایست به سفارت آلمان و یا شرکتی که این سفارت جهت تاییدیه مدارک معرفی می‌نمایند و اخذ نسبت به تاییدیه مدارک هویتی و مدارک تحصیلی خود اقدام نمایند.

در حال حاضر و در لحظه نگارش این مقاله یعنی در بهار ۱۴۰۳،مسئولیت تایید مدارک متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان به عهده شرکت ویزا متریک می‌باشد.

ما در مقاله‌ای به عنوان ویزای تحصیلی آلمان به تفکیک مراحل اقدام جهت تاییدیه مدارک برای سفارت آلمان را بررسی نموده ایم. 

مرحله ششم: دریافت وقت مصاحبه 

پس از تاییدیه مدارک و آگاهی داشتن از سایر مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا نظیر تمکن مالی (چرا که ممکن است فراهم کردن این مدارک در زمانبندی دریافت وقت مصاحبه تاثیرگذار باشد)،متقاضی موظف است تا به شکلی که اداره مهاجرت کشور آلمان معین کرده است نسبت به دریافت وقت مصاحبه اقدام نماید. 

در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله دریافت وقت مصاحبه ویزا منوط به ثبت نام در سایت ویزا متریک و پرداخت وجه مشخص شده در این وب سایت می‌باشد.

مرحله هفتم : شرکت در روز مصاحبه 

پس از انجام همه مراحل گفته شده نوبت به مرحله آخر یا به عبارتی مهمترین مرحله پیش روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌رسد.

متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان می‌بایست پس از تکمیل فرم‌های مربوط به ویزای تحصیلی،به همراه همه مدارک مندرج در سایت سفارت کشور آلمان (و مدارک اضافی که ممکن است متقاضی برای قوی‌تر کردن پرونده درخواست ویزای تحصیلی تهیه کرده باشد)،در روز تعیین شده برای مصاحبه با افسر ویزای آلمان به سفارت آلمان (یا شرکت تعیین شده توسط آن) مراجعه نماید. 

در حال حاضر بررسی ویزاهای دانشجویی کشور آلمان توسط شرکت ویزا متریک صورت می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می بایست در انجام فرایندهای مربوط به پذیرش دانشگاهی و درخواست ویزای تحصیلی مدارک زیادی را از ابتدای کار تا لحظه ورود به کشور آلمان فراهم نمایند.

تهیه برخی از این مدارک در کوتاه‌ترین زمان قابل انجام است ولی برای فراهم کردن بعضی از مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به آلمان،متقاضیان می‌بایست از چندین ماه قبل از اقدام اقداماتی را صورت دهند.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان در دو دسته زیر طبقه بندی می‌شوند. 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش 

این دسته از مدارک ممکن است در مقاطع تحصیلی مختلف تفاوت‌های جزئی داشته باشد. ولی به صورت کلی می‌توان مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مرحله پذیرش دانشگاهی را به صورت تیتروار اینطور نوشت:

 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی 
 • گواهی پایان دوره مقاطع تحصیلی قبلی 
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه از اساتید سابق 
 • انگیزه نامه 
 • رزومه 
 • طرح تحقیقاتی (در مقطع دکترا) 

اگر تمایل دارید در رابطه با مدارک بالا و یا فرایند پذیرش در دانشگاه‌های آلمان بیشتر اطلاعات کسب نمایید،شماره دعوت به مطالعه مقاله پذیرش تحصیلی در آلمان می‌نماییم.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا 

پس از دریافت نامه پذیرش قطعی از دانشگاه مقصد در کشور آلمان نوبت به تهیه مدارکی است که سفارت کشور آلمان برای صدور ویزای دانشجویی از متقاضیان دریافت می‌نماید. 

مدارک مورد نیاز این بخش نیز به صورت فهرست بار در ادامه آمده است: 

 • فرم‌های تکمیل شده درخواست ویزا 
 • گواهی تمکن مالی 
 • نامه پذیرش از دانشگاه 
 • رزومه متقاضی 
 • نامه توضیحات تکمیلی (کاورلتر)
 • نامه کار و فیش‌های حقوقی در صورت نیاز 
 • مدارک شناسایی و هویتی (در صورت تاهل برای خانواده)

با توجه به اهمیت موضوع ویزای تحصیلی در فرایند مهاجرت تحصیلی به آلمان توصیه می‌شود مقاله ویزای تحصیلی آلمان را در وب سایت آریانا پارس برای اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان متغیر است و به عواملی مانند شهر مقصد، نوع برنامه تحصیلی، نوع اقامت و سطح راحتی زندگی شما بستگی دارد. در ادامه، برخی از هزینه‌های رایج را برای شما توضیح می‌دهم:

شهر مقصد

 هزینه‌ها بسته به شهری که در آن تحصیل می‌کنید متغیر است. به طور کلی، شهرهای بزرگ مانند برلین، مونیخ و فرانکفورت هزینه‌های بیشتری دارند نسبت به شهرهای کوچکتر و روستاها.

شهریه دانشگاه برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

 شهریه‌ها در دانشگاه‌های آلمان ممکن است متفاوت باشد. برنامه‌های تحصیلی عموماً بین دولتی و غیردولتی، و بین دانشگاه‌های عمومی و خصوصی تفاوت قیمت دارند. هزینه شهریه در حدود ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در هر ترم است.

هزینه معیشت برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

 هزینه‌های معیشت شامل مسکن، غذا، حمل و نقل، کتاب‌ها، تفریحات و هزینه‌های روزمره است. هزینه مسکن در آلمان معمولاً بالا است، اما شما می‌توانید با اقامت در خانه‌های دانشجویی یا به اشتراک گذاشتن مسکن با دیگر دانشجویان هزینه‌ها را کاهش دهید.

بیمه سلامت

 بیمه سلامتی در آلمان الزامی است و هزینه‌های آن به حدود ۸۰-۱۶۰ یورو در ماه است، اما هزینه‌ها ممکن است بسته به بیمه‌نامه و پوشش مختلف متغیر باشد.

بورسیه تحصیل آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های زیادی را ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها ممکن است توسط دولت آلمان، دانشگاه‌ها، سازمان‌های غیردولتی، و بنیادهای تحصیلی ارائه شوند. در ادامه، به برخی از بورسیه‌های معروف در آلمان اشاره می‌کنم:

 • بورسیه DAA: DAAD (سازمان تبادل آموزشی آلمان) بورسیه‌های بسیاری را در زمینه‌های مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها شامل بورسیه‌های مطالعاتی، بورسیه‌های پژوهشی و بورسیه‌های کارآموزی می‌شوند.
 • بورسیه Deutschlandstipendium: این بورسیه توسط دولت آلمان و برخی از دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. دانشجویان برتر و با استعداد در برنامه‌های تحصیلی مختلف می‌توانند از این بورسیه بهره‌مند شوند.
 • بورسیه Heinrich Böll: این بورسیه توسط بنیاد Heinrich Böll برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. این بورسیه برای تحصیل در زمینه‌های مختلف از جمله علوم اجتماعی، رشته‌های فنی و محیط زیست استفاده می‌شود.
 • بورسیه Konrad-Adenauer-Stiftung: این بورسیه توسط بنیاد Konrad Adenauer ارائه می‌شود و به دانشجویان با توانایی‌های آکادمیک برتر در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کمک می‌کند

اقامت پس از تحصیل در آلمان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

پس از اتمام تحصیل در آلمان، شما ممکن است بخواهید اقامت خود را ادامه دهید. برای این منظور، می‌توانید از مسیرهای زیر استفاده کنید:

اقامت پس از تحصیل

 اگر قصد دارید در آلمان بمانید و به عنوان یک فارغ‌التحصیل کار کنید، می‌توانید اقامت پس از تحصیل را درخواست کنید. این نوع اقامت به شما اجازه می‌دهد تا به مدت ۱۸ ماه پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان بمانید و در این مدت می‌توانید کار پیدا کنید.

اقامت کاری

 اگر پس از تحصیل در آلمان می‌خواهید به عنوان یک کارمند در آلمان کار کنید، می‌توانید اقامت کاری را درخواست کنید. برای این منظور، باید یک پیشنهاد کار از یک کارفرما آلمانی دریافت کنید و سایر شرایط مربوطه را نیز برآورده کنید.

اقامت استارتاپ

اگر قصد دارید در آلمان یک استارتاپ راه‌اندازی کنید، می‌توانید از برنامه اقامت استارتاپ استفاده کنید. این برنامه به شما امکان می‌دهد تا برای توسعه و راه‌اندازی استارتاپ خود به مدت ۵ سال در آلمان بمانید.

اقامت خانواده

 اگر خانواده‌تان نیز می‌خواهد به آلمان بپیوندد، می‌توانید برای اقامت خانواده آن‌ها درخواست دهید. در این صورت، باید شرایط مربوط به اقامت خانواده را برآورده کنید.

بهترین رشته ها و دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

تعیین بهترین رشته ها و دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی به آلمان  بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله علاقه شما، توانایی‌های شخصی، رشته تحصیلی مورد نظر و میزان پذیرش در دانشگاه‌ها. با این حال، برخی از رشته ها و دانشگاه های معتبر در آلمان عبارتند از:

رشته‌های مهندسی

 دانشگاه‌های آلمان در زمینه مهندسی بسیار معروف هستند، به ویژه در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر. دانشگاه‌های معتبر مانند Technical University of Munich (TUM)، RWTH Aachen University، و Technical University of Berlin شهرت بالایی در این زمینه دارند.

رشته‌های علوم پزشکی

 دانشگاه‌های آلمان در زمینه پزشکی و علوم بهداشتی به عنوان مراکز تحصیلی برتر شناخته می‌شوند. دانشگاه‌های مانند Heidelberg University، Charité – Universitätsmedizin Berlin، و Ludwig Maximilian University of Munich از جمله معروف‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی در آلمان هستند.

رشته‌های علوم پایه

 دانشگاه‌های آلمان در زمینه علوم پایه نیز بسیار قوی هستند. برای مطالعه رشته‌های مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی، می‌توانید به دانشگاه‌هایی مانند Ludwig Maximilian University of Munich، Heidelberg University و Technical University of Munich مراجعه کنید.

رشته‌های علوم اجتماعی و اقتصاد

 در زمینه علوم اجتماعی و اقتصاد نیز دانشگاه‌های آلمان معتبری وجود دارد. دانشگاه‌هایی مانند Humboldt University of Berlin، University of Mannheim و Free University of Berlin ا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی آلمان

دلایل ریجکتی ویزا در مهاجرت تحصیلی به آلمان

دریافت ریجکتی در ویزای تحصیلی آلمان می‌تواند به دلایل متعددی باشد. برخی از دلایل رایج ریجکتی ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

عدم ارائه مدارک کامل و صحیح€

 یکی از دلایل اصلی ریجکتی ویزای تحصیلی، عدم ارائه مدارک کامل و صحیح است. اگر مدارک مورد نیاز از جمله گواهی پذیرش دانشگاه، گواهی مالی، پاسپورت معتبر و مدارک زبان ناقص یا نامناسب باشند، ممکن است ویزای شما رد شود.

ناقص بودن اطلاعات مالی

 آلمان برای صدور ویزای تحصیلی، از شما مدارکی مربوط به توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در آلمان می‌خواهد. اگر اطلاعات مالی مطلوب (مثلاً بانکی‌ها، گواهی حساب بانکی، معرفی نامه از والدین و غیره) را ارائه نکنید یا نتوانید این توانایی را به اثبات برسانید، ممکن است ویزای شما رد شود.

نداشتن شرایط ورودی مورد نیاز

برخی از ویژگی‌ها و شرایط خاصی ممکن است برای ورود به آلمان لازم باشد، مانند بیماری‌های مشکل‌زا، عدم توانایی در تأمین هزینه‌ها یا قوانین امنیتی. در صورتی که شما این شرایط را نداشته باشید، ممکن است ویزای شما رد شود.

تاریخ اعتبار پاسپورت

پاسپورت با اعتبار کافی یکی از مهمترین مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی است. اگر پاسپورت شما اعتبار کافی نداشته باشد یا تاریخ انقضای آن نزدیک باشد ممکن است ریجکت شوید.

امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان

امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد، اما برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید مراحل مشخصی را طی کنید و شرایط مشخصی را برآورده کنید. در زیر مراحل کلی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان را برای شما توضیح می‌دهم:

دریافت پذیرش از دانشگاه

 ابتدا باید از یک دانشگاه آلمانی پذیرش برای تحصیل دریافت کنید. برای این منظور، باید مدارک مورد نیاز را به دانشگاه ارسال کنید و شرایط و مراحل پذیرش را که ممکن است شامل مصاحبه یا آزمون زبان باشد، انجام دهید.

تهیه مدارک مورد نیاز

 برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان، باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. این مدارک ممکن است شامل گواهی پذیرش دانشگاه، مدرک تحصیلی قبلی، گواهی مالی، گواهی زبان و سایر مدارک مربوطه باشد. همچنین، باید پاسپورت معتبر و دو عکس رنگی همراه داشته باشید.

اقدام به درخواست ویز

 پس از دریافت پذیرش و تهیه مدارک مورد نیاز، باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خودتان مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل کنید. این مرحله شامل پر کردن فرم درخواست ویزا، پرداخت هزینه‌های مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز است.

سخن پایانی

در سخن پایانی، تحصیل در آلمان می‌تواند یک فرصت بسیار ارزشمند برای شما باشد. آلمان با دانشگاه‌های معتبر و برنامه‌های تحصیلی متنوع، محیط آموزشی عالی و فرصت‌های شغلی بسیار خوب، یکی از مقصدهای محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. با این حال، توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری نهایی، با دقت اطلاعات مربوط به رشته تحصیلی، دانشگاه‌ها، هزینه‌ها و شرایط ویزا آشنا شوید. همچنین، بهتر است برنامه‌ریزی دقیقی برای مراحل اخذ ویزا و تحصیل در آلمان داشته باشید.آرزو می‌کنیم که مهاجرت تحصیلی به آلمان  برای شما موفقیت، تجربه‌های جذاب و درآمدی اقتصادی مناسب را به ارمغان بیاورد. اگر در این خصوص نیاز به دریافت راهنمایی‌های بیشتر داشتید مشاوران ما آماده هستند تا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند، کافی است با ما تماس بگیرید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر