شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

شرایط تحصیل در اوکراین

اوکراین کشوری است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی و روسی را برای متقاضیان این کشور فراهم می نماید و افراد متقاضی با مدرکی دال بر تسلط بر این دو زبان می توانند برای مهاجرت تحصیلی به اوکراین اقدام نمایند. با توجه به این نکته که این کشور عضو اتحادیه اروپا نمی باشد و از قوانین مهاجرتی کاملا مستقلی برخوردار است لذا، تحصیل در اوکراین مناسب افرادی می باشد که قصد عزیمت به مقصد دیگری را پس از اتمام دوره تحصیل در این کشور دارند.

این نکته حائز اهمیت است که گرفتن ویزای تحصیلی اوکراین از شانس بالایی برخوردار می باشد چرا که تعداد انگشت شماری از دانشجویان، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس در کشور اوکراین ۴ سال می باشد و افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم خود را به همراه داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت نمایند. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان اوکراینی و روسی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان پادفک را داشته باشد(در کشور اوکراین فرصتی به دانشجویان اعطا می شود تا دوره های زبان پادفک را سپری کنند).

تحصیل در اوکراین

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور اوکراین مجوز کار در محدوده ۱۰ ساعت در هفته را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ دلار به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

 • هزینه های زندگی

هزینه زندگی در اوکراین حداقل ۴۰۰ دلار در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در اوکراین را داشته باشد باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که نشان دهنده هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در این کشور می باشد را به سفارت ارائه دهد.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور اوکراین مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان اوکراینی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.

این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور اوکراین بسیار دشوار و طولانی است و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور اوکراین کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ نمایند و پس از اخذ اقامت دائم، پروسه گرفتن پاس اوکراینی را بگذرانند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

اوکراین از جمله کشورهایی است که هزینه تحصیل در آن بسیار پائین می باشد، ولی دانشگاه های کشور اوکراین جزء دانشگاه های برتر دنیا محسوب نمی شوند. بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا، کشور اوکراین را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند، چرا که می توانند شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور اوکراین دو ساله می باشد.

تحصیل در اوکراین

 • زبان تدریس

دروس دانشگاهی در کشور اوکراین به سه صورت اوکراینی، روسی و انگلیسی تدریس می شوند. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی به زبان اوکراینی و روسی، می بایست مدارکی دال بر تسلط به این دو زبان را به دانشگاه ارائه نمایند. در کشور اوکراین کلاس های زبان تاپفک به مدت ۹ ماه برگزار می شود که به عنوان دوره پیش دانشگاهی محسوب می شود.

ذکر این نکته لازم است که ابتدا درباره زبان تدریس رشته ی مورد نظر خود اطلاعات کسب کرده، سپس در دوره های زبان ثبت نام نمایند. دوره تاپفک به زبان اوکراینی و زبان روسی می باشد که افراد در ابتدا باید یکی از زبان ها را انتخاب نمایند.

 همان طور که در مطالب قبلی ذکر کردیم متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک آیلتس ۶ یا ۶٫۵ را به دانشگاه ارائه دهند.

علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک ندارند نگران نباشند زیرا موسسه زبان آریاناپارس با داشتن دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

 • حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور اوکراین مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ دلار به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

 • هزینه های زندگی

هزینه زندگی در اوکراین حداقل ۴۰۰ دلار در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در اوکراین را داشته باشد باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که نشان دهد هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در اوکراین می باشد را به سفارت ارائه دهد.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور اوکراین مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان اوکراینی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی  را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل  ویزای تحصیلی خود را به  ویزای کاری تبدیل نمایند.

تحصیل در مقطع دکترا

کشور اوکراین همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه خاصی دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور فراهم آورده است.

تحصیل در اوکراین

بصورت کلی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور اوکراین به دو صورت، تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو ملزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور اوکراین می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در این کشور است. ولیکن در این مطلب، ما به شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور اوکراین برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوق ماهیانه در حدود ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهد، لذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور اوکراین در پیش رو دارند.

بورسیه

 1. در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرکی دال بر تسلط کافی به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد راهنما (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتیبانی نماید
 4. داشتن تألیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه موارد و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

 • زبان تدریس

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور اوکراین به زبان انگلیسی تدریس می شوند. لذا دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان اوکراینی را دارند، با توجه به تعداد زیاد پرونده های ارسالی به سفارت اوکراین و سابقه بسیار طولانی وکلای موسسه آریاناپارس در امر پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی اوکراین، طول دوره ی یادگیری زبان اوکراینی را برای افراد مبتدی حدودا ۶ تا ۱۰ ماه تخمین میزنند.

 • حق کار

دانشجویان مقطع دکترای کشور اوکراین مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

حال این سوال مطرح می گردد که آیا هر کس می تواند در حین تحصیل خود، کار دانشجویی پیدا کند یا خیر؟

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. ولیکن تجربه ارزشمند وکلای موسسه مهاجرتی آریاناپارس مبین این مطلب است که فقط به دلیل ویژگی های شخصی متفاوتی(مانند عدم وفق پذیری با محیط، سطح ضعیف برقراری ارتباط و یا عوامل مشابه) می باشد.

 • هزینه های زندگی

هزینه های زندگی دراوکراین برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۴۰۰  تا ۵۰۰ دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در اوکراین می باشد.

برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

18 پاسخ به “تحصیل در اوکراین”

 1. آرمان گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید میشه در مورد شرایط کار دانشجویی در اوکراین1توضیح کامل بدید؟ 1.چه کارهایی هستن؟واقها به ازای هر ساعت کار در دوره کاشناسی5تا7دلارمیدن؟ 2.کسایی که تو دوره پری مدیکالن هم میتونن کار؟ 3.من چند روز دیگه میخام برا تحصیلات کارشناسی در دانشگاه شفچنکو برم البته فعلا کاجشو…بلافاصله بعد ثبت نام میتونم کارم کنم؟ 4.کجاوچجوری باید پیگیر شم؟5.مدارک خاصی میخاد؟ 6.شرایطش چیه دقیق؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام.
   برای دوره های کارشناسی 10 ساعت حق کار دانشجویی که برای پوشش دادن بعضی از هزینه های زندگی وتحصیل اجازه کار پاره وقت دارید که دستمزد ساعتی 7 تا 12 یورو به شما تعلق خواهد گرفت.
   دوره های پریمدیکال اجازه حق کار ندارد .برای پیدا کردن کار بستگی به خودتان دارد که یک کار قانونی را پیدا کنید که پس از فارغ التحصیل حتی بتوانید 3 تا 5 سال کار کنید واقامت دائم خودرا دریافت کنید .شرایط خاصی برای پیدا کردن کار وجود ندارد.

 2. ؟؟؟؟ گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید میشه اطلاعاتی مبتی بر مباحث دروس کالج اوکراین بهم بگید.مثلا شیمی چه مباحثی هست که بخام از قبل خودمو تقویت کنم؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل دوره کالج در اوکراین دروس پایه ارائه میشود ولی اینکه مباحث هر درس چه میباشد را خود دانشگاه تعیین میکند و همه اینها در همان دوره به شما درس داده خواهد شد و نیازی به از پیش خواندن ان دروس را ندارید

 3. سعیده توفیق گفت:

  باسلام من مهندس هوا فضا هستم آیامی توانم در اوکراین دامپزشکی به زبان انگلیسی بخوانم خواهشمند است راهنمایی نمایید

  • آریانا پارس گفت:

   سلام. در صورتی که از زمان اخذ آخرین مدرک تحصیلی شما بیشتر از ده سال نگذشته باشد و این فاصله را با سابقه کار مناسب پر کنید، می توانید برای تحصیل دامپزشکی در اوکراین اقدام نمایید.

 4. علیرضا گفت:

  سلام من میخوام به زبان انگلیسی در رشته ی پزشکی اوکراین تحصیل کنم
  1.دوره پری مدیکال به زبان انگلیسی هست؟و در دانشگاهی جدا؟
  2.شرط ورود به داشگاه کارازین خارکف اوکراین چیست ؟امتحان ورودی داره ؟ سخته؟
  3.رتبه علمی داشگاه کارازین از دانشگاه تهران و شهید بهشتی در سایت qs بهتره؟پس چرا تاسال قبل این دانشگاه مورد تایید ایران نبود؟
  4.من شنیدم سطح تدریس این دانشگاه ها به زبان انگلیسی خیلی ضعیف تره از زبان روسیست درسته؟
  5.یا شنیدم استاد ها به زبان انگلیسی مسلط نیستن کیفیت اموزشی پایین نیست؟
  6.سوال اخر اینکه کتاب های پزشکیه که به زبان انگلیسی در کارازین تدریس میشن دقیقا مثل کتاب های پزشکیه که در دانشگاه های انگلستان تدریس میشه هست یعنی میخوام بدونم سطح علمی شون یکسانه؟

  • آریانا پارس گفت:

   1.دوره پادفک هست که به دو زبان روس و انگلیسی تدریس میشود
   2.شرط ورود به دانشگاه قبولی در پایان دوره پادفک است
   3.دلیلش را خود وزارت بهداشت میداند
   4.میزان هزینه به زبان روسی از انگلیسی کمتر است و سطوح علمی یکسان است
   5.——
   6.سطح علمی دانشگاه های انگلیس قطعا از اوکراین بالاتر است

 5. ناصر گفت:

  سلام خسته نباشید یک سری سوال داشتم در مورد تحصیل پزشکی در دانشگاه کارازین خارکف اوکراین:
  1.دوره ی پاتفک برای پزشکی در دانشگاه کارازین به زبان انگلیسی هست؟
  2.چرا هزینه تحصیل در دوره ی پاتفک 5700 تا 7700 دلاره یعنی از هزینه سالانه پزشکی بالاتره؟
  3.چه زمانی از سال دوره پاتفک شروع مشیه؟
  4.در محیط دانشگاه همه انگلیسی زبانند ؟چون من اصلا اوکراینی بلد نیستم
  5.ندونستن زبان اوکراینی به درسم لطمه نمیزنه؟اگه لطمه میزنه چارش چیه؟
  6.خوابگاه دانشگاه کارازین از نظر امکانات و همینطور نزدیک بودن به دانشگاه چطوره؟
  7.به محض درخواست پذیرش از موسسه اریانا پارس چقدر طول میکشه که من وارد دوره پاتفک شم؟
  8.معدلی که در دوره پاتفک کسب میکنیم در ورود به دانشگاه کارازین تاثیر گذاره؟معدل چند باید باشه؟
  9.و دوره پاتفک شامل چه درس هایی خواهد بود؟
  10.فرق دوره پاتفک با پری مدیل چیه؟پاتفک اجباریه برای من که میخوام به زبان انگلیسی بخونم
  11.پری مدیکال شامل چه درس هایی هست؟اجباریه؟
  لطف بزرگی میکنید به سوالاتم دقیق پاسخ بدید.

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   1دوره های پاتفک برای آموزش زبان روسیست و برخی دروس اصلی
   2دانشگاه با دانشگاه متفاوت است و این هزینه ممکن است کمتر هم باشد ولی این گرانتر بودن بخاطر منفک بودن از دوره تحصیل است و به نوعی تکمیلی محسوب میگردد
   3دوره ها مدام هر 3 ماه یکبار معمولا هست یا ابتدای دوره پذیرش دانشگاه
   4بله انگلیسی و روسی صحبت میشود
   5فرقی نداره اگر بخواهید روسی درس بخوانید دوره پادفک قطعا کمک میکند . دانستن روسی بهتر است
   6مسافت خوابگاه و شرایط محیطی خوب و ایده آلی دارد
   7به محظ پذیرش 2 ماه برای ویزا منظر میمانید و بعد از ویزا سریعا وارد دانشگاه میشود
   8دوره رو خود دانشگاه میگذاره قبول بشید شرط ورود است نه اینکه امتحان جامع باشه
   9معمولا ریاضی و زبان و دروس پایه
   10دوره پاتفک اجباری نیست با دانش انگلیسی مستقیم وارد تحصیل میشوید
   11پری مدیکال دروس زیست و شیمی و ریاضی و زبان میباشد

 6. منصور گفت:

  سلام لطفا راهنمایی کنید اینجانب دانشجوی کارشناسی و ترم پنجم هستم برای ارشد میخواهم در اوکراین در رشته برق صنعتی ادامه تحصیل بدم ودر ضمن سن من 49سال ایا شرایط سنی هم برای ادامه تحصیل در اوکراین وجود دارد شرایط را برام ارسال کنید به ایمیل من .

  • آریانا پارس گفت:

   سلام. شانس شما برای گرفتن پذیرش و ویزا پایین آمده است. به صورت کلی شرایط سنی در کنار دیگر موارد مورد بررسی قرار می گیرد و تصمیم گیری در مورد آن به عهده کمیته پذیرش دانشگاه و آفیسر ویزا است.

 7. m گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من دانشجوی ارشد کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس هستم. معدل ارشدم بدون پایان نامه 15/87 هست. در حال انجام پایان نامه هستم و قطعا حداقل دو مقاله مینویسم. اما معدل و دانشگاه لیساسنم خوب نیست. در شرف گرفتن مدرک تافل هم هستم. آیا شانسی برای گرفتن پذیرش برای دکترا دارم؟ ترجیحا با فاند.

  • آریانا پارس گفت:

   شرایط پذیرش جهت اخذ پذیرش بورسیه در مقطع دکترا ی اکثر کشور ها به صورت زیر می باشد :
   معدل بالای 17
   حداقل 2 تا مقاله ی ISI
   IELTS 7
   فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر
   توصیه نامه از استاد دانشگاهی
   رزومه ی تحصیلی خوب

 8. بردیا گفت:

  سلام
  من کارشناسی و ارشد در دانشگاه شهید بهشتی تهران بودم با معدل 18 رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری
  15 مقاله پژوهشی داخلی و 2 مقاله ای اس ای دارم. رتبه 21 ارشد و 11 دکتری رو دارم
  آیا برای مقطع دکتری فاند کامل می تونید برام بگیرید در اروپا مخصوصا اوکراین.مدرک زبان ندارم هنوز. آیا شانس بورس شدن رو دارم که هزینه هامو پوشش بده؟
  با تشکر فراوان

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   به صورت کلی بله این امکان وجود داره ولی شانس شما بستگی به پارامتر های زیادی داره البته شما میتونید دوره زبان رو در این کشور بگذرونید

 9. غزل گفت:

  سلام
  من 17سالمه با معدل دیپلم عالی و با یک مقاله و مدرک زبان انگلیسی هم دارم آیا میتوانم برای دوره ی لیسانسدر اوکراین بورسیه بگیرم؟
  ممنون

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   امکان گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی مقدور نمی باشد و دروس در مقطع کارشناسی به زبان روسی ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *