شرایط تحصیل در اوکراین

اوکراین کشوری است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی و روسی را برای متقاضیان این کشور فراهم می نماید و افراد متقاضی با مدرکی دال بر تسلط بر این دو زبان می توانند برای مهاجرت تحصیلی به اوکراین اقدام نمایند. با توجه به این نکته که این کشور عضو اتحادیه اروپا نمی باشد و از قوانین مهاجرتی کاملا مستقلی برخوردار است لذا، تحصیل در اوکراین مناسب افرادی می باشد که قصد عزیمت به مقصد دیگری را پس از اتمام دوره تحصیل در این کشور دارند.

این نکته حائز اهمیت است که گرفتن ویزای تحصیلی اوکراین از شانس بالایی برخوردار می باشد چرا که تعداد انگشت شماری از دانشجویان، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. در حال حاضر در حدود ۷۶ هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های اوکراین مشغول به تحصیل می باشند. بیشترین میزان دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کشور اوکراین از کشور هندوستان می باشند.

مقاطع قبل دانشگاه

دوره های قبل دانشگاهی در کشور اوکراین به سه دسته تقسیم می شود. دانش آموزان پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل در اوکراین می توانند برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

دوره طول دوره
ابتدایی ۴ سال
راهنمایی ۵ سال
متوسطه ۲ سال

به صورت معمول تحصیلات در اوکراین، قبل از دانشگاه به زبان روسی و اوکراینی ارائه می شود. دانش آموزان بین المللی فقط برای دوره های پزشکی سال آخر یا کالج را در این کشور سپری می کنند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان اوکراینی را دارند، با توجه به تعداد زیاد پرونده های ارسالی به سفارت اوکراین و سابقه بسیار طولانی وکلای موسسه آریاناپارس در امر پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی اوکراین، طول دوره یادگیری زبان اوکراینی را برای افراد مبتدی حدودا ۶ تا ۱۰ ماه تخمین میزنند.

مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس در کشور اوکراین ۴ سال می باشد و افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم خود را به همراه داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت نمایند. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان اوکراینی و روسی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان پادفک را داشته باشد(در کشور اوکراین فرصتی به دانشجویان اعطا می شود تا دوره های زبان پادفک را سپری کنند).

این مطلب را از دست ندهید
کار در اوکراین
اوکراین,اوکراین,اوکراین

اوکراین با استفاده از اعتبارات (اعتبارات آموزش عالی)، که با سیستم اعتبار انتقال و انباشت اروپا (ECTS) سازگار است. تحت سیستم اوکراین، یک سال تحصیلی تمام وقت تحصیلات برابر با ۶۰ اعتبار عالی (۶۰ ECTS) است. دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی باید ۱۸۰ اعتبار را پشت سر بگذارند.

مقطع کارشناسی ارشد در اوکراین

اوکراین از جمله کشورهایی است که هزینه تحصیل در آن بسیار پایین می باشد، ولی دانشگاه های کشور اوکراین جزء دانشگاه های برتر دنیا محسوب نمی شوند. بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا، کشور اوکراین را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند، چرا که می توانند شانس خود را جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور اوکراین دو ساله می باشد.

دروس دانشگاهی در کشور اوکراین به سه صورت اوکراینی، روسی و انگلیسی تدریس می شوند. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی به زبان اوکراینی و روسی، می بایست مدارکی دال بر تسلط به این دو زبان را به دانشگاه ارائه نمایند. در کشور اوکراین کلاس های زبان پادفک به مدت ۹ ماه برگزار می شود که به عنوان دوره پیش دانشگاهی محسوب می شود.

ذکر این نکته لازم است که ابتدا درباره زبان تدریس رشته مورد نظر خود اطلاعات کسب کرده، سپس در دوره های زبان ثبت نام نمایند. دوره پادفک به زبان اوکراینی و زبان روسی می باشد که افراد در ابتدا باید یکی از زبان ها را انتخاب نمایند. همان طور که در مطالب قبلی ذکر کردیم متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک آیلتس ۶ یا ۶٫۵ را به دانشگاه ارائه دهند.

مقطع دکترا

کشور اوکراین همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه خاصی دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره دکترا در این کشور فراهم آورده است.

این مطلب را از دست ندهید
دوره های زبان اوکراین

بصورت کلی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور اوکراین به دو صورت، تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو ملزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های کشور اوکراین می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در این کشور است. ولیکن در این مطلب، ما به شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه بورسیه تحصیلی می پردازیم.

اوکراین,اوکراین,اوکراین

با توجه به این نکته که کشور اوکراین برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوق ماهیانه در حدود ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهد، لذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور اوکراین در پیش رو دارند.

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرکی دال بر تسلط کافی به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد راهنما (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتیبانی نماید
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه موارد و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

 • زبان تدریس

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور اوکراین به زبان انگلیسی تدریس می شوند. علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک ندارند نگران نباشند زیرا موسسه زبان آریاناپارس با داشتن دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

حق کار و هزینه های تحصیل در اوکراین

ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در اوکراین را داشته باشد باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که نشان دهد هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در اوکراین می باشد را به سفارت ارائه دهد.

این مطلب را از دست ندهید
دوره های زبان اوکراین
اوکراین,اوکراین,اوکراین

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور اوکراین مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان اوکراینی مسلط بوده و دوره تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی  را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را با کار در اوکراین به ویزای کاری تبدیل نمایند.

 • حق کار

دانشجویان در حین تحصیل در اوکراین مجوز کار در محدوده ای ۲۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ دلار به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

 • هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. به صورت معمول هزینه های تحصیل بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در سال می باشد. مسلما دانشجویان برای تحصیل در پزشکی هزینه های بیشتری را باید پرداخت کنند که ما بین ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار در سال در نظر گرفته می شود.

 • هزینه های زندگی

هزینه زندگی در اوکراین بسیار ارزان تر از شهرهای اروپایی است. بدیهی است، بسته به شیوه زندگی دانشجویی، ارقام ممکن است متفاوت باشد. هزینه های زندگی در اوکراین برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۳۰۰  تا ۴۰۰ دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در اوکراین می باشد.

غذا در اوکراین بسیار ارزان است؛ برای ۵ دلار آمریکا  دانش آموز می تواند ۴ کیلوگرم سیب زمینی یا ۴ کیلوگرم پیاز یا ۳ لیتر شیر یا ۳ دهان تخم مرغ خرید کند. ۱ کیلو گوشت گاو یا مرغ ممکن است ۳ تا ۵ دلار آمریکا هزینه کند. محصولات لبنی ارزان نیز هستند. برای ۱ دلار، شما می توانید حداقل دو عدد نان بزرگ خریداری کنید.

این مطلب را از دست ندهید
کار در اوکراین

نحوه درخواست ویزای تحصیلی اوکراین

دانشجویان برای تحصیل در اوکراین در ابتدای کار برای اخذ پذیرش از دانشگاه مالزی اقدام می نمایند. دانشگاه های کشور اوکراین به صورت مستقل اقدام به جذب دانشجو می کنند، این نکته به این معناست که دانشجویان باید به صورت آنلاین با دانشگاه در ارتباط باشند. برای اخذ پذیرش مدارکی نظیر مدرک زبان، سوابق تحصیلی، توصیه نامه و انگیزه نامه الزامی می باشد.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی روسیه به شرح زیر می باشد.

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت بین المللی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی بهداشت عمومی
 • عکس
 • بلیط هواپیما

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار برند آریاناپارس بوده که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  2.8/5 - (5 امتیاز)

  2.8/5 - (5 امتیاز)

  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  28 پاسخ به “تحصیل در اوکراین”

  1. کوثر جعفری گفت:

   سلام من میخوام برای ادامه تحصیل بدون دادن کنکور وارد اوکراین بشم میشه راهنماییم کنید

  2. محمد گفت:

   سلام وقت بخیر
   من قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته حقوق بین‌الملل دانشگاه اوکراین بدون بورسیه را دارم، اما قبلاً میخوام یکسال در اوکراین زبان انگلیسی بخونم بعد در یکی از دانشگاه‌های اوکراین ثبت نام کنم.
   ضمناً ۴۹ سال سن دارم. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

   • author15 گفت:

    سلام
    برای تحصیل در دوره های زبان این کشور ابتدا باید از کالج یا موسسه مورد نظر پذیرش دریافت کرد. البته برای اقدام در این زمینه دلیل قانع کننده ای جهت اخذ ویزا باید داشت و معمولا شانس اخذ ویزا برای دوره های زبان کم است.

  3. ماري گفت:

   سلام،شهر کیف اوکراین رشته داروسازی به زبان انگلیسی داره؟مدرکش دکترا هست؟و هزینه هاش چقدره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    به زبان انگلیسی می توانید برای لیسانس داروسازی اقدام نمایید. هزینه های تحصیل بین ۴ تا ۶ هزار دلار در سال می باشد.

  4. Raziyeh گفت:

   سلام خسته نباشید.
   ۱.اگه من مدرک ایلتس داشته باشم ایا میتونم مستقیم و بدون گذراندن دوره ی پاتفک در رشته ای که به زبان انگلیسی تدریس میشه وارد دانشگاه بشم ؟
   ۲.ایا امکان کار دانشجویی در دوره ی پاتفک هست ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت ارائه مدرک زبان و پایان ۱۲ سال تحصیل قادر خواهید بود برای دوره های پزشکی در اوکراین اقدام نمایید. دانشجویان به صورت میانگین بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت حق کار دانشجویی دارند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل در اوکراین تحصیل در اوکراین تحصیل در اوکراین تحصیل در اوکراین تحصیل در اوکراین

  شبکه های اجتماعی

  arrow up