شرایط تحصیل در برزیل

با توجه به توسعه روز افزون صنایع در کشور برزیل، دولت طرح هایی را نیز برای تربیت نیروهای متخصص در زمینه های مختلف از جمله بهبود شرایط تحصیل در برزیل اجرا نموده است. از جمله این طرح، گسترش دانشگاهها، اعطای بودجه مناسب به دانشگاه ها و پرداخت بورسیه تحصیلی به دانشجویان می باشد. در حال حاضر برزیل در صدر باکیفیت ­ترین دانشگاه های آمریکای جنوبی قرار گرفته است.

در سال های اخیر، با توجه به عدم استقبال مناسب دانشجویان برزیلی، برخی رشته ها خصوصاً رشته های فنی دانشگاه های برزیل اقدام به جذب دانشجویان بین المللی نموده اند و شرایط تحصیل در برزیل را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. دانشجویان برای مهاجرت به برزیل و کسب اقامت می توانند پس از اتمام تحصیل با شانس بیشتری برای کار در این کشور اقدام نمایند و این مهم دست پیدا کنند.

در کشور برزیل سه نوع دانشگاه وجود دارد. دانشگاه های فدرال که بودجه آنها از طریق دولت مرکزی تأمین می شود و معتبرترین دانشگاهها از نظر مردم و شرکت های برزیلی است. نوع دوم، دانشگاه های ایالتی هستند که بودجه آن از طریق دولت ایالتی تأمین می ­شود و نوع سوم دانشگاه های خصوصی می باشند. تحصیل در دانشگاه های فدرال و ایالتی کاملاً رایگان بوده و در دانشگاه های خصوصی، شهریه بر حسب دانشگاه، رشته و شهر متفاوت است.

دانشگاه های برزیل

برزیل به ترکیبی از دانشگاه های دولتی و خصوصی اختصاص دارد. به طور کلی پذیرفته شده است که دانشگاه های دولتی استانداردهای بالاتری از آموزش را ارائه می دهند، به این معنی که رقابت سخت در ایجاد یک مکان وجود دارد.

برزیل در رتبه بندی دانشگاهی QS برای آمریکای لاتین سه نماینده دارد:

 • Universidade de Sao Paulo (1st)
 • Universidade Estadual de Campinas/Unicamp (2nd)
 • Universidade Federal do Rio de Janeiro (5th)

به صورت معمول سال تحصیلی برزیل در ماه فوریه آغاز می شود. دانشجویان آینده نگر برای شرکت در آزمون های Vestibular ، آزمون ENEM قبل از حضور اقدام می نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
شهرهای برزیل

مقاطع قبل دانشگاه

تحصیلات در مقاطع قبل دانشگاهی در کشور برزیل با دوران ابتدایی شروع می شود. کودکان از ۷ سالگی می توانند برای دوره های دبستان کشور برزیل اقدام نمایند. مدت زمان دور های دبستان در کشور برزیل ۷ سال به طول می انجامد. دانش آموزان پس از اتمام دوره های دبستان می توانند برای مدارس فنی و یا دبیرستان اقدام نمایند. به طور کلی مدارس فنی، دانش آموزان را برای ورود به بازار کار آماده می کند و دبیرستان مسئول آموزش آکادمیک می باشد.

مقطع کارشناسی

طول دوره لیسانس در برزیل ۴ سال به طول می انجامد. افراد برای ورود به دانشگاه های برزیل در مقطع کارشناسی، نیازمند مدارک قبلی آموزشی فرد می ­باشند. برای ورود به دانشگاه های کشور برزیل نیازمند مدرک زبان انگلیسی می باشید. دوره های کارشناسی در این کشور به زبان پرتغالی می ­باشد که افراد پس از ورود به کشور، امکان شرکت در دوره های زبان پرتغالی را دارا می ­باشند. پذیرش در این مقطع در برخی از دانشگاهها با برگزاری آزمون و در برخی دیگر از طریق بررسی شرایط متقاضی توسط گروه مورد بررسی قرار می گیرد.

موسسات برزیلی سه نوع مدرک لیسانس را ارائه می دهند:

 • لیسانس (bacharelado): وسیع ترین گزینه برای انتخاب دانشجویان برای تحصیل در برزیل
 • مجوز (licenciatura): درجه تدریس ابتدایی یا متوسطه که بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد.
 • فناوری (tecnologia): دوره های تخصصی خاص ارائه دانش تخصصی که در ۲ تا ۳ سال کامل می شود.

مقطع کارشناسی ارشد در برزیل

طول این دوره ۲ سال است و دانشجو علاوه بر گذراندن دروس مربوطه باید پروژه تحقیقاتی خود را نیز ارائه دهد. موسسات در برزیل هر ساله ۳۰،۰۰۰ مدرک کارشناسی ارشد را به دانشجویان واگذار می کنند.

امتحانات ورودی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می‌باشد و متقاضیان باید مدرک زبان IELTS یا TOEFL را داشته باشند. متقاضیانی که از مدرک زبان انگلیسی برخوردار می باشند، می ­توانند در کورس ۸ ماهه و ۴ ماهه کلاس های زبان مؤسسه زبان آریاناپارس با گارانتی اخذ نمره ۶ آیلتس ثبت نام کرده و از اطلاعات اساتید این مؤسسه بهره مند شوند.

این مطلب را از دست ندهید
قاره آمریکا

کشور برزیل تنها کشور دنیا می ­باشد که در مقطع کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها به افراد بورس می ­دهد. با توجه به این نکته، برزیل انتخاب مناسبی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. کشور برزیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد (Master) بورسیه ای را معرفی کرده است که افراد با داشتن شرایط مناسب می توانند برای این بورسیه اقدام نمایند. بطور معمول حدود ۴۵۰ تا ۷۰۰ دلار بصورت ماهیانه به دانشجویان پرداخت می شود که با توجه به هزینه های زندگی و تحصیل در کشور برزیل براحتی امکان زندگی و تحصیل کرد.

دروس به دو زبان انگلیسی و پرتغالی ارائه می ­شود. ولی افراد می توانند در کلاس ­هایی که به زبان پرتغالی می ­باشند، شرکت کنند. کتاب ها و امتحانات به زبان انگلیسی می ­باشد و در دوره کارشناسی ارشد، آموزش زبان پرتغالی جزو واحدهای درسی افراد می ­باشد.

مقطع دکترا

پذیرش در این مقطع نیازمند ارائه رزومه قوی در زمینه کاری مربوط و یافتن پوزیشن در دانشگاه می ­باشد. در برخی موارد ارائه پروپوزال تحقیقاتی نیز مورد نیاز است. طول این دوره بر اساس رشته می ­تواند ۳، ۴ یا ۵ سال باشد و دانشجو باید پروژه خود را به همراه مقالات مربوطه ارائه دهد.

علاقه مندان به شرکت در دوره ­های PHD کشور برزیل می ­توانند برای بورس شدن در این کشور اقدام نمایند. در حال حاضر کشور برزیل فرصت های زیادی را برای بورسیه اعلام کرده است.دانشجویان مشغول به تحصیل در برزیل در مقطع دکترا حدود ۱۰۰۰ دلار بصورت ماهانه بعنوان حقوق دریافت می کنند.

کلیه دروس در دانشگاه ­های برزیل به زبان پرتغالی می باشد. در برخی موارد بر حسب درخواست دانشجویان و یا استاد، دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود. برخی دانشگاه های برزیل در هنگام پذیرش مخصوصاً در مقطع دکتری تقاضای مدرک زبان انگلیسی معمولاً معادل ۶ آیلتس کافی است، می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
کار در برزیل

برخی از دانشگاه ها یک مصاحبه از طریق اینترنت خواهند داشت. ارائه هیچگونه مدرکی جهت زبان پرتغالی مورد نیاز نیست ولی در برخی موارد در حین مصاحبه در این مورد سؤال خواهد شد.

پس از پذیرش دانشجو، کلاس های آموزش زبان پرتغالی از سطح مبتدی تا پیشرفته برای دانشجویان خارجی برگزار خواهد شد. در مجموع مدرک زبان جهت اخذ پذیرش چندان مشکل مهمی به شمار نمی آید. سیستم نمره دهی کشور برزیل از ۱۰۰ نمره می ­باشد، به صورتی که نمره A  عالی و بین ۹۰ تا ۱۰۰ می باشد و نمره مردود E می ­باشد که زیر ۶۰ است.

حق کار و هزینه های تحصیل در برزیل

با توجه به هزینه های زندگی و تحصیل در برزیل، بسیاری از دانشجویان بین المللی به دنبال برآورده کردن هزینه های خود در این کشور می باشند.

 • حق کار

دانشجویان در کشور بلژیک مجوز کار در محدوده ای ۱۰تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند. دانشجویان متناسب با مقطع تحصیلی بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی خواهند داشت. این نکته بدین معناست که دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته حق کار دانشجویی دارند.

 • هزینه های تحصیل

قانون اساسی فدرال کشور برزیل حق تحصیل عمومی آزاد را تا سطح تحصیلات تکمیلی ایجاد کرده است، بنابراین اکثر دانشگاه های دولتی فقط هزینه ثبت نام را از دانشجویان دریافت می کنند. این نکته در حالیست که دولت تمایل دارد موسسات کوچکتری را اداره کند که از دانشجویان بین المللی پول دریافت کند. موسسات آموزش عالی خصوصی هزینه های متنوعی را بسته به برنامه های تحصیلی مورد نظر، ارائه می دهند، هزینه های تحصیلی خصوصی ممکن است از ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال باشد.

 • هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در کشور برزیل برای دانشجویان، حدود ۱۰،۰۰۰ دلار در سال می ­باشد که شامل هزینه اجاره مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو مستلزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور برزیل می ­باشد.

این مطلب را از دست ندهید
اقامت برزیل

نحوه درخواست ویزای تحصیلی برزیل

در صورت درخواست برای ادامه تحصیل در برزیل و اخذ پذیرش، مدارک زیر باید به دانشگاه ارائه شود:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • نسخه های رسمی مدارک تحصیلی که توسط مقامات سفارت محلی برزیل تایید شده است
 • رزومه
 • مدرکی دال بر تسلط زبان
 • نامه تایید از دانشگاه مورد نظر
 • یک کپی از رسید برای پرداخت هزینه درخواست

برای کسب ویزا، باید:

 • گذرنامه معتبر
 • دو فرم تقاضای چاپ و امضا شده
 • دو عکس
 • شواهدی از هیچ سابقه کیفری
 • اثبات منابع کافی
 • مدارک پزشکی
 • نامه تأییدی از موسسه تایید شده MEC

دانشجویان باید در مدت ۳۰ روز از زمان ورود به برزیل به پلیس فدرال برای ثبت نام اقدام نمایند.

از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان تحصیل در نروژ فراهم آورده است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  32 پاسخ به “تحصیل در برزیل”

  1. سلام خسته نباشید ، من یک سوال داشتم در مورد سهریه دانشگاه خصوصی برزیل ؛ من لیسانسه حسابداری دارم بعد میخواستم فوق لیسانسم حسابداری بخونم علاقه دارم که داخل کشور برزیلم بخونم بعد اینکه شهریه دانشگاه خصوصی ها به دلار برزیل هست یا دلار امریکا ؟ چون پوله برزیل ارزون تره نسبت به دلار USD ! ممنون میشم جواب سوالمو بدین

   • author15 گفت:

    سلام
    هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان پرتغالی تقریبا رایگان می باشد ولی هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی حدودا ۲تا ۱۰ هزار دلار آمریکا در سال می باشد.
    برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است به سایت دانشگاه های این کشور مراجعه فرمایید.

  2. مهزيار گفت:

   با سلام خسته نباشید ، میخواستم بدونم که پدراخت شهریه دانشگاه های خصوصی برزیل به دلار امریکار هست یا دلار برزیل ؟ بعد اگه دلار امریکا هست چرا ؟ خوب پس چه بدرد میخوره پس پوله برزیل!؟

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا هزینه تحصیل در کشور برزیل بر اساس دلار امریکا و یا معادل دلار کشور برزیل می باشد.

  3. مریم گفت:

   سلام
   من لیسانس و فوق لیسانس ریاضی محض از دانشگاه امیرکبیر تهران هستم.نمره تافلم ۹۵ هستش .ولی مقاله ای ندارم. رزومه ی کاری هم معلم مدرسه بوده ام چهار سال
   میتونم برای مقطع دکترا در برزیل پذیرش بگیرم؟ به صورت فول فاند؟
   معرفی نامه از اساتید خوب دانشگاه امیرکبیر هم میتونم داشته باشم.

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای اخذ بورسیه دو موضوع مهم و الزامی جهت اخذ بورسیه های تحصیلی و نه استانی ، این هست که فرد متقاضی باید حتما دارای مقالات و پژوهش های بین المللی باشد تا نظر استاد با دادن بورسیه به ایشان مساعد باشد و دوم داشتن مدرک آیلتس ترجیحا ۷ هست

  4. مبین گفت:

   سلام من مدرک کارشناسی برق دارم از دانشگاه آزاد معدل ۱۷ آیلتس ۶ دارم با این شرایط میتونم برای کارشناسی ارشد اقدام کنم ؟ میتونم بورس بگیرم؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    بورسیه برای تحصیل در مقطع ارشد شانس پایینی دارد و با توجه به شرایط موجود شما شانس اپلای بالا میباشد

  5. حسین گفت:

   با سلام سلام
   بنده کارشناسی برق قدرت با معدل ۱۴٫۰۷ هستم می خواستم برای کارشناسی ارشد در کشور برزیل در دانشگاه ریودوژانیرو اقدام کنم مدرک زبان ielts را اخذ نموده ام و دارای دومقاله بین المللی ولی ISI نیستند
   ۱- شهریه دانشگاه را ذکر نکردید
   ۲-آیا می توانم برای بورسیه اقدام کنم
   ۳-شرایط کار پاره وقت چگونه است

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در برزیل
    – شهریه دانشگاه ها بسیار متفاوت است ولی شما چیزی حدود ۵ تا ۱۰ هزار دلار را برای یکسال به صورت میانگین باید در نظر بگیرید
    – برای بورسیه میشود اقدام کرد ولی دادن یا ندادن آن به کیفیت مقالات شما و اجرایی شدنش برمیگردد
    – هیچ محدودیتی برای کار پاره وقت ندارید و شما هرگونه کاری که متناسب با استعداد و تواناییتون باشه میتوانید اقدام کنید

  6. مصطفی گفت:

   با سلام
   بنده ارشد مهندسی مکانیک رو یکی از دانشگاه های تهران دارم میخونم. و در حال پایان فارغ التحصیلی هستم.
   میخواستم بدونم تحصیل در مقطع دکترای مکانیک گرایش ساخت و تولید در کدوم شهرهای برزیل امکانش هست و شرایطش چیه؟
   ممنون از شما

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای پذیرش دکتری در برزیل در مقطع دکتری حتما داشتن مدرک آیلتس ۷ الزامی و پیدا کردن پوزیشن استاذ برای تایید مقالات isi در مقطع ارشد شما دیگر لزوم پذیرش است.

  7. مجتبی گفت:

   سلام خسته نباشید من چند تا سوال داشتم
   ۱)شهریه ی دانشگاه ها رایگانه و اگر نیست چقدر هست؟
   ۲)من آیلتس۶.۵ دارم آیا میتونم بعد از پیش دانشگاهی به برزیل برم و به زبان انگلیسی فوق دیپلم بگیرم؟
   ۳)کار دانشجویی به راحتی پیدا میشه یا ن؟
   ۴)چه مدت زودتر از شروع دانشگاه باید اقدام کنم؟
   ۵)چه مدارکی احتیاج داره؟
   ۶)احتیاجی به مدرکی گویا بر تمکن مالی هست یا خیر؟

   • آریانا پارس گفت:

    ۱٫هزینه ی هر ترم تحصیل در دانشگاه های برزیل حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می باشد .
    ۲٫اکثر دانشگاه ها در مقطع لیسانس به زبان خودشان تحصیلاتش انجام می شود .
    ۳٫بستکی به رزومه ی شخص دارد .
    ۴٫ ۷ تا ۱۱ ماه
    ۵٫پیش دانشگاهی + مدرک زبان
    ۶ بله
    جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه ی اریاناپارس در ارتباط باشید
    https://arianaabroad.com/contact-us/

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل در برزیل تحصیل در برزیل تحصیل در برزیل تحصیل در برزیل تحصیل در برزیل

  شبکه های اجتماعی

  arrow up