تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه

Study conditions in Russia

با توجه به شرایط مناسب و شانس بالای اخذ ویزا در کشور روسیه، بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در روسیه اقدام می نمایند. رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه از رشته های پرطرفدار به شمار می آید که سالانه دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل اقدام می نمایند.

روسیه کشوری است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی و روسی را برای متقاضیان این کشور فراهم می نماید و افراد متقاضی با مدرکی دال بر تسلط بر این دو زبان می توانند برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اقدام نمایند. در کشور روسیه حدود ۵۱۹ موسسه آموزش عالی و ۴۸ دانشگاه وجود دارد. روسیه به لحاظ تاریخی تأکید زیادی بر علم و تکنولوژی در آموزش و پرورش دارد و اکثر نهادهای دولتی در این حوزه تخصصی هستند.

آشنایی با کشور روسیه

روسیه و یا فدراسیون روسیه کشور با تاریخ بزرگ، خانه از دانشمندان مشهور و سرزمین زیبایی های طبیعی است. مسکو پایتخت روسیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فعلی این کشور است. از منابع طبیعی این کشور می توان به ذخایر اصلی نفت، زغال سنگ، گاز طبیعی، بسیاری از مواد معدنی استراتژیک، الماس و چوب اشاره کرد.

بیشتر مناطق روسیه در کمربند معتدل واقع شده است. سرزمین های قطب شمال در کمربند قطب شمال قرار دارند، اما در عین حال، بخش کوچکی از ساحل دریای سیاه قفقاز، در کمربند زیر تپه ای قرار دارد. روسیه دارای بیش از ۵۰،۰۰۰ کتابخانه عمومی دولتی است که در مجموع دارای بیش از یک میلیارد کتاب است. حدود ۱۵۰۰ موزه (تاریخی، قوم نگاری، یادبود، صنایع دستی عامیانه، هنرهای زیبا و کاربردی، تئاتر، موسیقی، علوم طبیعی، فن آوری و بسیاری دیگر) وجود دارد.

مقاطع قبل دانشگاه

نظام آموزشی روسیه عمدتا بر اساس سیستم اروپا مرکزی است و به چهار قسمت عمده تقسیم می شود:

 • آموزش ابتدایی
 • متوسطه
 • تحصیلات عالی
 • تحصیلات تکمیلی

تحصیلات از ۶ سالگی در کشور روسیه اجباری می باشد و تا ۹ سال بعد، دانش آموزان مشغول به تحصیل در روسیه می باشند. دانش آموزان پس از اتمام ۹ سال تحصیل می توانند از دو طریق به ادامه تحصیل بپردازند.

 1. ادامه دوره دبیرستان
 2. تحصیل در مدارس بازرگانی و آمادگی برای ورود به بازار کار

مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس در کشور روسیه ۴ ساله است افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان روسی ارائه می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان روسیه را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور روسیه ارائه دهد.

دانشجویان می توانند در برترین دانشگاه های روسیه اقدام نمایند. در حال حاضر ۱۰ دانشگاه کشور روسیه در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشجویان بین المللی در صورت احراز شرایط می توانند برای اخذ پذیرش در روسیه اقدام نمایند.

برترین دانشگاه های روسیه

 • Lomonosov Moscow State University
 • Saint Petersburg State University
 • Novosibirsk State University
 • Tomsk State University
 • Moscow Institute of Physics and Technology
 • Moscow Institute of Physics and Technology
 • National Research Nuclear University MEPhI
 • National Research University Higher School of Economics
 • Moscow State Institute of International Relations
 • National Research Tomsk Polytechnic University

مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

با توجه به هزینه های پایین تحصیل در روسیه و شرایط زندگی مناسب، بسیاری از دانشجویان این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور روسیه دو ساله به طول می انجامد. دانشجویان از دو منظر برای تحصیل در روسیه اقدام می نمایند:

 1. با تحصیل در دانشگاه های روسیه، شانس خود را برای اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا ارتقا می دهند.
 2. بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور روسیه را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند، چرا که ایشان می توانند شانس خود را جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند.
 • زبان تدریس

دروس دانشگاهی کشور روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می شوند .متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان روسی، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را به دانشگاه ارائه نمایند. دانشجویان در صورت انتخاب تحصیل به زبان انگلیسی با ارائه نمره ۶ یا ۶٫۵ آزمون آیلتس به این مهم دست پیدا می کنند. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

مقطع دکترا

درجه پیشرفته علمی در روسیه شامل دکتری درجه دو است:

 1. نامزد علمی (کاندید Nauk / Ph.D)
 2. دکترای علوم (دکتر Nauk / D.Sc)

مدرک دکترا را می توان پس از یک دوره مطالعات دوره کارشناسی ارشد شروع کرد. در حقیقت، برای کسب مدرک دکترا نیاز به پنج سال تحصیل در روسیه می باشد.

تحصیل در روسیه
 • تحصیل در روسیه با بورسیه:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می تواند در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید

حق کار و هزینه های تحصیل در روسیه

ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور روسیه را داشته باشد قبل از رفتن به روسیه و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی و تحصیل در روسیه است.

 • حق کار

دانشجویان در حین تحصیل در روسیه مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ دلار به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه را پوشش دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشور، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

 • هزینه های تحصیل

 1. آموزش در مقطع کارشناسی  تقریبا بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار در سال در نظر گرفته می شود. حداقل هزینه ۲۰۶۰ دلار و حداکثر ۱۱۶۲۰ دلار
 2. هزینه آموزش در بخش تمام وقت مدرک متخصص در حدود ۳۳۰۰ تا ۳۷۰۰ دلار در سال به طور متوسط ​​است. حداقل هزینه ۲۰۰۰ دلار و حداکثر ۱۰۰۰۰ دلار در سال است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه پزشکی در روسیه به طور متوسط ۴۱۰۰ تا ۴۷۰۰ دلار در سال می باشد.
 3. بسیاری از دانشگاه ها دارای گروه های آمادگی هستند، در صورتی که دانشجویان بالقوه بین المللی می توانند دوره آموزشی فشرده ای را اتخاذ کنند که به آنها اجازه می دهد تا در آینده برای هر دانشگاه روسی تقاضا کنند. معمولا این برنامه شامل یک دوره فشرده زبان روسی و همچنین برخی از دوره های عمومی است که برای بررسی در مورد تحصیل انتخاب شده مورد نیاز است. آموزش در بخش آماده سازی می تواند از چند ماه تا یک سال به طول انجامد. به طور متوسط هزینه دور های ذکر شده ۲۰۰۰ دلار در سال است.
 4. برنامه های موضوعی کوتاه، که نه تنها شامل آموزش، بلکه برنامه های فرهنگی و سرگرمی در بسیاری از دانشگاه های روسیه مشاهده می شود. اغلب، مدرسه تابستانی است، اما دانشگاه ها همچنین دوره های بهار، پاییز و زمستان را برگزار می کنند. به طور قانونی، چنین برنامه هایی از سه تا هشت هفته و با گواهی مشارکت ارائه می شود. هزینه تحصیل در مدرسه تابستانی به طور متوسط ​​حدود ۳۵۰ تا ۸۵۰ دلار است.
 • هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در روسیه برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در روسیه می باشد.

برای اطلاع از شرایط زندگی در کشور روسیه این مقاله را مطالعه نمایید: زندگی در روسیه

برخی از هزینه های زندگی در روسیه:

 • حمل و نقل عمومی: ۲۵ تا ۳۵ دلار در ماه
 • یک وعده غذایی در کافه: ۴۰ تا ۸۰ دلار در هفته
 • سرگرمی های شبانه: یک بلیط فیلم هزینه ۱۰ دلار
 • اقامت در خوابگاه ارزان دانشجویی: ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر شب

نحوه درخواست ویزای تحصیلی روسیه

مدارک اخذ ویزای تحصیلی روسیه به شرح زیر می باشد.

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت بین المللی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی بهداشت عمومی
 • عکس
 • بلیط هواپیما
تحصیل در روسیه

کشور روسیه در ایران در شهرهای تهران و اصفهان کنسولگری دارد. از همین رو دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی می توانند از این دو سفارت اقدام نمایند.

کنسولگری روسیه در اصفهان، ایران

 • تلفن: ۰۶۰-۲۲۲ ۳۱ ۹۸+
 • تلکس: ۵۰۰۳۳۶۲۲
 • فکس: ۸۰۴-۲۲۰ ۳۱ ۹۸+
 • پست الکترونیک: ruscons-esf@chavoosh.com، russembassy@apadana.comi، itar@apadana.com

سفارت روسیه در تهران، ایران

 • تلفن: ۱۱۶۱-۶۷۰ ۲۱ ۹۸+
 • فکس: ۱۶۵۲- ۶۷۰ ۲۱ ۹۸+
 • پست الکترونیک: russembassy@apadana.com، rusembiran@parsonline.net

از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به روسیه از کشور را فراهم آورده است.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

270 پاسخ به “تحصیل در روسیه”

 1. نیما گفت:

  سلام
  من دانشجوی کارشناسی مهندسی برق آزاد علوم تحقیقات هستم ترم ۳.
  میخواستم بدونم امکان تطبیق واحد هستش؟! باید با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنم؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   قانونی مشخصی برای چگونگی تطبیق واحدها وجود ندارد. مدارک برای دانشگاه های روسیه ارسال می شود و با توجه به سرفصل دروس و نمره برخی از واحدها مورد تایید قرار می گیرد.

 2. راحله گفت:

  سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت خوبتون
  برای گرفتن ویزای تحصیلی روسیه تو سایت سفارت زده بیمه دانشجویی،می خواستم بدونم از ایران از چه شرکتی بیمه بخرم ظاهرا بیمه های مسافرتی تحصیل در روسیه رو پوشش نمیده

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در هنگام اخذ ویزا،بیمه های متناسب به شما اعلام می شود. هم چنین می توانید لیست بیمه های معتبر را از سایت سفارت دریافت کنید.

 3. Somayeh گفت:

  با عرض سلام و احترام میخواستم از حضورتون بپرسم موقعی که از دانشگاه پذیرش گرفتیم سفارت روسیه درکل چه مقدار برای هزینه ویزای دانشجویی دریافت خواهد کرد ؟ با تشکر

  • حامد عبداللهی گفت:

   سلام
   برای ویزای تحصیلی شما ملزم به پرداخت ۸۰ یورو برای وقت سفارت به سفارت روسیه می باشید.

 4. مینا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ارشد مهندسی منابع طبیعی-شیلات-فراوری محصولات شیلاتی هستم.سرچ کردم که در روسیه هم دانشگاه های علوم و فنون دریایی وجود داره،در مقطع ارشد در روسیه قصد ادامه تحصیل داشتم، امکانش وجود داره؟ مدرک زبان هم برای پذیرش لازم هست؟ و هزینه ها به چه شکل هستند؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   با توجه به شرایط مورد نظر می توانید برای دوره کارشناسی ارشد در روسیه اقدام کنید. دروس در روسیه به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می شود. هزینه های تحصیل به صورت معمول بین ۳ تا ۴ هزار دلار در نظر گرفته می شود.

 5. Narges گفت:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم با دیپلم تجربی و بدون مدرک پیش دانشگاهی میتوان در رشته های مهندسی در شهر مسکو تحصیل کرد یا خیر؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدرک ۱۲ سال تحصیلی شما بسیار مهم است. البته چنانچه کورس تحصیلی شما به زبان روسی باشد مدرک زبان روسی و اگر به زبان انگلیسی باشد آیلتس ۶٫۵ مورد نیاز است.

 6. kasra گفت:

  سلام من ۱۴ سال دارم میخواستم برای تحصیل به کشور روسیه برم میشه شرایط توضیح دهید و هزبنه های لازم

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما می توانید از مقطع کارشناسی برای مهاجرت تحصیلی کشور روسیه اقدام نمایید.هزینه زندگی ماهیانه حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰یورو و هزینه تحصیل بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو می باشد.

 7. Sina گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  لیسانس در رشته ی حسابداری با معدل ۱۶ دارم. میخواستم بپرسم میتونم واسه ارشد با همون رشته ی حسابداری اونجا ادامه به تحصیل بدم یا نه؟؟؟ هزینه ی تحصیل و زندگی کلا چقدر میشه؟؟؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   امکان تحصیل در مقطع ارشد برای شما در روسیه در رشته حسابداری می باشد.هزینه زندگی ماهیانه حدود ۴۰۰ دلار و هزینه تحصیل سالیانه بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار می باشد.

 8. پریناز خواجویی گفت:

  سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم آخر شیمی دارویی در مقطع کارشناسی ارشد هستم و دو مقاله در زمینه تحصیلیم ارائه دادم تمایل به خواندن دکترا در زمینه تحصیلیم در کشور روسیه رو دارم لطفا منو راهنمایی بفرمایید باسپاس…

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما نیاز به داشتن مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ می باشید. باید در ابتدا استاد راهنمای خود را پیدا نمایید و بعد از دریافت پذیرش برای پروسه ی ویزای خود اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *