شرایط تحصیل در فنلاند

در حال حاضر بیش از ۲۳،۰۰۰ دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در فنلاند هستند. دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به فنلاند را دارند باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشند که برخی از رشته ها در تعدادی از دانشگاه های کشور فنلاند، طرح گرفتن شهریه را از دانشجویان اجرا کرده اند و به ندرت دانشگاه هایی هنوز تحصیلات را به صورت رایگان ارائه می دهند.

در فنلاند ۵۰ مرکز آموزش عالی زیر نظر وزارت آموزش و پرورش این کشور فعالیت می کنند که تنها شرط ورود به این مراکز داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون سراسری می باشد.

زبان تحصیل در دانشگاه های فنلاندی، سوئدی و گاهی هم انگلیسی است. تفاوت پلی تکنیک ها (دانشکده های مهندسی) با دانشگاه ها در کاربردی و حرفه ای بودن تحصیلات در آنها است. شرط ورود به پلی تکنیک ها داشتن دیپلم حرفه ای و موفقیت در آزمون ورودی هر پلی تکنیک به همراه سابقه کار است.

 موسسه مهاجرتی آریاناپارس با استفاده از وکلای مجرب دادگستری ایران و تسلط به قوانین حقوق بین‌الملل شما را در راستای اخذ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی فنلاند یاری می رساند.

دانشگاه های فنلاند

دو نوع موسسات آموزش عالی در فنلاند وجود دارد:

 • دانشگاه ها: در حال حاضر ۱۴ دانشگاه در وزارت آموزش و پرورش و فنلاند مشغول به کار هستند که هدف آنها ارائه آموزش علمی بر اساس تحقیقات است. دانشگاه های فنلاند دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهند.
 • دانشگاه های علوم کاربردی (UAS): قبلا به عنوان تکنیک های فنی شناخته شده است، این تمرکز بر حرفه های آموزشی در پاسخ به نیازهای بازار کار و تأکید بر ارتباط نزدیک با کسب و کار، صنعت و بخش خدمات است. در حال حاضر ۲۴ این موسسات در فنلاند وجود دارد.

تقویم تحصیلی فنلاند از ۱ آگوست تا ۳۱ ژوئیه اجرا می شود. سال به دو ترم تقسیم می شود:

 • دوره پاییز: از سپتامبر تا دسامبر
 • دوره بهار: از ژانویه تا مه
این مطلب را از دست ندهید
دانشگاه های فنلاند

مقاطع قبل دانشگاه در فنلاند

شروع تحصیل در فنلاند از ۷ سالگی می باشد که بصورت اجباری خواهد بود. این تحصیلات شامل ۶ سال ابتدایی و ۳ سال متوسطه است.

تحصیل در فنلاند

پس از اتمام این دوره دانش آموزان وارد دبیرستان می شوند که ۲ راه برای انتخاب دارند، دسته اول نظری و دسته دوم فنی می باشد. طول دوره دبیرستان از سه تا چهار سال است. کلیه دانش آموزان پس از اتمام دوره دبیرستان در آزمون سراسری دانشگاه ها شرکت می کنند.

گفتنی است تحصیل در فنلاند در مقطع دبیرستان تماماً به زبان رسمی این کشور می باشد و آموزان به ادامه تحصیل در فنلاند در این مقطع می بایست مدارکی دال بر تسلط ایشان بر زبان فنلاندی (سطح حداقل B1) را جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور تسلیم سفارت فنلاند کنند.

مقطع کارشناسی در فنلاند

مدت تحصیل در کشور فنلاند برای مقطع لیسانس سه تا چهار سال است و بصورت تمام وقت ارائه می شود که حداقل شامل ۱۲۰ واحد است. در سال آخر دانشجو باید پژوهش علمی را همراه با پایان نامه ارائه دهد.

تحصیلات در مقطع لیسانس در بیشتر رشته های ارائه شده به زبان این کشور یعنی فنلاندی می باشد و دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس کشور فنلاند، ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان رسمی این کشور قبل از ورود به دانشگاه های کشور فنلاند می باشد. فنلاند مدرک دال بر تسلط زبان فنلاندی را همان بدو ورود از دانشجو تقاضا می کند و فرصت یادگیری را داخل این کشور به دانشجو نمی دهد.

مطلب فوق یکی از مشکلات بزرگ برای دانشجویان در این مقطع است و با توجه به اینکه در ایران نهادی جهت یادگیری زبان فنلاندی وجود ندارد، در اکثر موارد تحصیلی در مقطع لیسانس در کشور فنلاند میسر نمی شود. از همین رو دانشجویان می توانند با دانش زبان انگلیسی برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند و یا در صورت علاقه مندی تحصیل در مقطع لیسانس، کشور دیگری را انتخاب کنند.

این مطلب را از دست ندهید
کار در فنلاند

مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند

تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی تحصیل در فنلاند با هدف کار در کشورهای اروپایی و به خصوص کشور های منطقه اسکاندیناوی (کشور های سوئد، دانمارک و فنلاند) و به بهانه تحصیل در فنلاند اقدام به اخذ ویزای تحصیلی فنلاند می نمایند تا با اتمام دوره کارشناسی ارشد خود در دانشگاه های کشور فنلاند، شانس خود را از یک سو برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا و از سوی دیگر برای یافتن یک فرصت شغلی مناسب در رقابت با سایر متقاضیان افزایش دهد.

تحصیل در فنلاند

زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد کشور فنلاند به زبان انگلیسی است و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در فنلاند در مقطع ارشد را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که این کشور مدرک دال بر تسلط بر زبان انگلیسی را در همان بدو ورود از دانشجو تقاضا می کند و فرصت یادگیری زبان را در داخل این کشور به دانشجو نمی دهد.

مقطع دکترا در فنلاند

روند اخذ پذیرش در مقطع دکتری در فنلاند شامل:

 1. یافتن مکان خالی تحقیقاتی در یک دانشگاه
 2. ارتباط با استاد مربوط به گروه تحقیقاتی یافت شده
 3. گرفتن نظر موافق استاد نسبت به سوابق شما
 4. صحبت برای پشتیبانی مالی
 5. گرفتن نامه پذیرش
 6. مراجعه به سفارت
 7. مدرک زبان

جالب است بدانید که برای اقدام در مقطع دکتری هیچگونه زمانی (Deadline) وجود ندارد.

تحصیل در فنلاند
 •  زبان تدریس

تدریس در مقطع دکترا کشور فنلاند به زبان انگلیسی است و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که این کشور مدرک دال بر تسلط بر زبان انگلیسی را در همان بدو ورود از دانشجو تقاضا می کند و فرصت یادگیری زبان را در داخل این کشور به دانشجو نمی دهد، که دانشجویان و متقاضیان باید دارای مدرک آیلتس با نمره ۷ باشند.

موسسه زبان انگلیسی آریاناپارس با در اختیار داشتن ویژگی های منحصر به فرد، شما را تا کسب نمره مطلوب در آیلتس همراهی می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین سطح رایگان با مشاوران مجرب موسسه زبان انگلیسی آریاناپارس در غرب تهران تماس حاصل نمایید.

 • کمک هزینه تحصیلی

بعضی از دانشگاه ها به بعضی از دانشجویان خاص که از لحاظ علمی در مرتبه خوبی قرار دارند کمک هزینه داده می شود ولی این موارد در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بسیار نادر است و می توان اینگونه فرض کرد که کمک هزینه ای برای دانشجویان این مقاطع وجود ندارد.

این مطلب را از دست ندهید
ویزای توریستی فنلاند

در مقطع دکترا علاوه بر کمک هزینه ای (حقوق) که دانشجو برای کار بر روی پروژه دریافت می کند، کلاس هایی برای مقاطع پایین تر (لیسانس و فوق لیسانس) وجود دارد که دانشجو با تدریس در آن کلاس ها مبلغ نه چندان زیادی دریافت خواهد کرد که بیشتر به عنوان کمک هزینه در نظر گرفته می شود.

حق کار و هزینه های تحصیل در فنلاند

با توجه به هزینه های تحصیل در فنلاند، بسیاری از دانشجویان بین المللی به دنبال برآورده کردن هزینه های خود در این کشور می باشند.

 • حق کار

دانشجویان در فنلاند مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدوداً بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت است. در کشور هایی نظیر فنلاند ارجحیت برای گرفتن کار با کسانی است که تسلط خوبی به زبان فنلاندی دارند. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

 • هزینه های تحصیل

به صورت کلی هزینه های تحصیل در فنلاند را می توان در سه مقطع به صورت مجزا مورد بررسی قرار داد.

 1. دوره کارشناسی: به واسطه تحصیل به زبان فنلاندی به صورت رایگان ارائه می شود.
 2. دوره کارشناسی ارشد: به صورت معمول هزینه های تحصیل در این مقطع بین ۷ تا ۱۲ هزار یورو در سال است.
 3. دوره دکترا: به صورت معمول دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی فنلاند بهره مند شوند.
 • هزینه های زندگی

فنلاند یکی از کشورهایی است که بیشترین هزینه های زندگی را در اروپا دارا می باشد. هزینه های زندگی در این کشور برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۷۰۰  تا ۹۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در فنلاند می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
کار در فنلاند

نحوه درخواست ویزای تحصیلی فنلاند

تمام برنامه های کاربردی برای تحصیل در لیسانس یا کارشناسی ارشد در فنلاند باید از طریق studyinfo.fi بررسی شوند. این سایت همچنین می تواند برای مرور فهرست های موجود در زبان انگلیسی و فنلاند مورد استفاده قرار گیرد و شامل اطلاعات در تمام زمینه های بخش آموزش عالی فنلاند می باشد.

به طور معمول، مهلت سالانه به شرح زیر است:

 • دوره کارشناسی: ژانویه برای دوره های پاییز، یا سپتامبر برای دوره های با تاریخ شروع ژانویه.
 • دوره کارشناسی ارشد: به صورت معمول دانشجویان بین المللی باید در نوامبر برای ترم بعد سپتامبر اقدام نمایند.

دانشجویان بین المللی با دریافت نامه پذیرش، تمکن مالی، انگیزه نامه و مدارک لازم می توانند برای ویزای دانشجویی فنلاند به سفارت مراجعه کنند. به صورت معمول بازه زمانی پاسخگویی سفارت بین ۳ تا ۱۳ هفته در نظر گرفته می شود. فلذا دانشجویان برای ادامه تحصیل در فنلاند باید برنامه ریزی صحیحی داشته باشند.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان تحصیل در نروژ فراهم آورده است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

   

  5/5 - (1 امتیاز)
  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  84 پاسخ به “تحصیل در فنلاند”

  1. مینا گفت:

   سلام
   من کارشناسی مامایی میخونم میخوام بدونم چطورمیشه توفنلاندادامه تحصیل داد؟

  2. فاطمه گفت:

   با عرض سلام. من کارشناسی ارشد رشته فلسفه تعلیم و تربیت از دانشگاه الزهرا با معدل ۱۷/۹۰ دارم. البته سال ۸۶ فارغ التحصیل شدم. مدتی بعنوان ارزیاب برنامه های صدا و سیما با این مرکز همکاری داشتم. ولی به دلایل شخصی از کار و تحصیل دور افتادم. در حال حاضر ۴۷ سال دارم. از شما این سوال رو داشتم که با توجه به شرایط نه چندان مطلوبم آیا امکان تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند رو دارم؟ با سپاس فراوان

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    گپ تحصیلی شما بسیار زیاد است.بهتر است برای فوق مجدد اقدام نمایید. ولی در کل در نظر داشته باشید شرایط سنی شما نیز در دریافت ویزا بسیار مهم می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل در فنلاند تحصیل در فنلاند تحصیل در فنلاند تحصیل در فنلاند

  شبکه های اجتماعی