آیا شما آماده هستید که یک دانشجوی بین المللی برای تحصیل در مالزی شوید؟

روند درخواست ورود به مالزی به عنوان دانشجوی بین المللی ساده است. شما با بیش از ۱۲۲،۰۰۰ دانشجوی بین المللی دیگر از ۱۶۰ کشور مشغول به تحصیل می باشید. محبوبیت مالزی به عنوان یک مقصد آموزش عالی همچنان به طور پیوسته در حال صعود است، زیرا این کشور انواع و اقسام دوره های با کیفیت بالا را در دانشگاه ها و دانشکده ها ارائه می دهد.

طبق اعلام سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، مالزی یکی از ممتازترین کشورهای آموزش عالی در بین دانشجویان بین المللی است. بررسی بین المللی یونسکو، مالزی را به عنوان دوازدهمین مقصد برتر آموزش در جهان قرار داد.

شرایط تحصیل در مالزی

دولت مالزی متعهد به چشم انداز خود مبنی بر تبدیل کشور به تحصیلات با کیفیت بالا برای دانشجویان از سراسر جهان است. وزارت تحصیلات عالی کشور تمام نهادها را نظارت می کند تا اطمینان حاصل شود که آنها به بالاترین استانداردها احترام بگذارند و شرایط تحصیل در مالزی را برای مهاجران به بهترین شکل ارائه دهند.

شرایط تحصیل در مالزی

آژانس صلاحیت مالزی (MQA) کیفیت کلیه زمینه های سیستم آموزشی را نظارت می کند. این مرکز تضمین کیفیت و اعتباربخشی است و مسئولیت تضمین کیفیت موسسات عالی دولتی و خصوصی در مالزی است. این تضمین می کند که دانشجویان مهارت های مورد نیاز خود را به دست آورند و مدارک تحصیلی را برای حرفه های آینده خود در نظر بگیرند

سیستم آموزشی تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی در مقاطع قبل دانشگاهی از سن ۵ سالگی شروع می شود. این نکته به این معناست که افراد می توانند برای ادامه تحصیل از ۵ سالگی تا ۱۸ در کشور مالزی اقدام نمایند. از نکات مثبت تحصیل در مالزی می توان به انگلیسی زبان بودن اشاره کرد. دوره های تحصیلی در مالزی به دو گروه دبستان و دبیرستان تقسیم می شود. دوره های دبیرستان پایه ساز ورود به دانشگاه های مالزی و تحصیل در سایر کشورها می باشد.

به واسطه انگلیسی زبان بودن تحصیلات در مالزی، بسیاری از دانشجویان تحصیل در مالزی را انتخاب می کنند. کشور مالزی با ارائه دوره های انگلیسی در مقاطع تحصیلی خود به عنوان کشور مهاجرپذیر شناخته می شود. علاقه مندان به تحصیل در انگلستان و کانادا قادر خواهند بود پس از تحصیل در مالزی برای کشور های مذکور اقدام نمایند.

دوره پزشکی

پزشکی به تشخیص، معالجه و جلوگیری از بیماری یا صدمه مربوط می شود. این شامل استفاده از شیوه های مراقبت های بهداشتی برای حفظ و بازیابی سلامت و رفاه یک فرد است. برای مطالعه یک مدرک پزشکی باید بر اساس الزامات شورای پزشکی مالزی (MMC) برای پزشکی یا معادل آن مطالعه کرده باشید:

 • زیست شناسی
 • علم شیمی
 • فیزیک
 • ریاضیات

علاوه بر آن، شما باید در انگلیسی نیز سطح صلاحیت داشته باشید تا بتوانید با موفقیت یک مدرک پزشکی را دریافت نمایید. بیشتر دروس پزشکی در مالزی به ۲ مرحله تقسیم می شوند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

فاز ۱: (۲ سال اول مدرک تحصیلی شما) بر آموزش قبل از بالینی در یک محیط دانشگاهی متمرکز است که در آن اصول تئوری علوم پزشکی را یاد خواهید گرفت. برخی از موضوعاتی که شما مطالعه خواهید کرد عبارتند از:

 • آناتومی
 • بیوشیمی
 • میکروبیولوژی
 • داروسازی
 • پاتولوژی
 • پزشکی بالینی

فاز ۲:  شامل سالهای باقی مانده از مدرک تحصیلی شماست، بر آموزش بالینی متمرکز است که در آن شما می توانید دوره بالینی را در بیمارستان ها و کلینیک های بهداشتی سپری نمایید. شما با استفاده از این برنامه تجربه خواهید کرد و این فرصت را خواهید داشت که رشته های مختلف بالینی از قبیل پزشکی عمومی، جراحی، پزشکی و داخلی را امتحان کنید.

کارشناسی

پذیرش در مقطع لیسانس هم برای افرادی امکان پذیر است که دیپلم و پیش دانشگاهی خود را گرفته باشند و هم برای کسانی که دیپلم گرفته اما هنوز مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ نکرده باشند. این دسته از افرادی که مدرک پیش دانشگاهی ندارند می توانند از دوره های ۹ ماهه پیش دانشگاهی در خود دانشگاه مالزی استفاده کرده و بعد از اتمام این دوره وارد مقطع لیسانس شوند. معدل مورد قبول برای دانشگاه های مالزی حداقل نمره ۱۳ می باشد.

سیستم آموزشی مالزی

دوره کارشناسی در کشور مالزی بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. با توجه به کیفیت بالای تحصیل در مالزی و رتبه های مناسب دانشگاه های مالزی، دانشجویان به راحتی می توانند در برترین دانشگاه های این کشور تحصیل کنند.

کارشناسی ارشد در مالزی

مقطع فوق لیسانس در کشور مالزی در یک دوره ۲ ساله ارائه می شود و علاقه مندانی که قصد ادامه تحصیل در مالزی را در مقطع فوق لیسانس دارند می توانند از طریق موسسه آریاناپارس اقدام نمایند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور مالزی مشمول شرایط زیر می باشد.

 • اولین شرط تحصیل در مالزی مرتبط بودن رشته لیسانس است.
 • دانشگاه های دولتی شرط معدل ۱۵ را دارند ولی در دانشگاه های خصوصی معدل بین ۱۳ تا ۱۵ را نیز قبول می کنند.
 • شرط دیگر داشتن مدرک زبان است که متقاضی می بایست مدرک زبان IELTS 6 را در اختیار داشته باشد، اگر دانشجویی موفق به کسب این نمره نشده باشد قبل از شروع دوره تحصیلی اش می تواند از کلاس های زبان خود دانشگاه استفاده کرده و بعد از گرفتن مدرک زبان دوره فوق لیسانس خود را آغاز نمایند.

دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت یا پاره وقت مشغول به تحصیل در مالزی بوده و از امکانات این کشور بهره مند شوند. با توجه به بیش از ۲۳۰۰ دوره کارشناسی ارشد در مالزی، دانشجویان می توانند برای رشته مورد نظر اقدام نمایند. موسسات مالزی توجه ویژه ای به رشته های زیر دارند.

 1. بیوتکنولوژی
 2. پخش دیجیتال
 3. تجارت الکترونیکی
 4. خدمات اطلاعات آنلاین

دوره دکتری

دولت مالزی تأکید زیادی بر افزایش تولید تحقیقاتی گذاشته است، لذا فرصت های زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که بتوانند دکترا را در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور سپری کنند. مدت زمان این دوره در مالزی بین ۳ تا ۴ سال می باشد و در کل دکترا در کشور مالزی research است به استثنای رشته های مدیریتی، این بدین معناست که دانشجو فقط در ترم اول تعدادی محدود واحد گذرانده و مابقی آن تحقیق روی پروپوزال است.

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید

دانشگاه های مالزی

موسسات آموزش عالی (HEI) در مالزی می توانند به دو دسته اصلی تقسیم شوند:

 • موسسات آموزش عالی خصوصی: بعضی از این موسسات با دانشگاه های معتبر خارجی همکاری می کنند تا مدارک تحصیلی را به طور مشترک ارائه دهند.
 • موسسات آموزش عالی دولتی: دانشگاه ها و کالج های عمومی موسسات آموزش عالی تحت آموزش وزارت امور خارجه هستند. این مؤسسات آموزش عالی را به دانشجویان مالزی ارائه می دهند و به سه گروه اصلی تقسیم می شوند: دانشگاه های تحقیقاتی، دانشگاه های متمرکز و دانشگاه های جامع
دانشگاه های مالزی

برترین دانشگاه ها

دانشگاه های بسیاری در کشور مالزی شرایط پذیرش را برای دانشجویان بین المللی مهیا می نمایند. بیست دانشگاه در کشور مالزی در رتبه بندی جهان قرار دارند. در حال حاضر ۷ دانشگاه کشور مالزی در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. این نکته بیانگر سطح بالای آموزش و سیستم مناسب ارائه خدمات در دانشگاه های مالزی می باشد.

نام دانشگاهرتبه در QS
(Universiti Malaya (UM۷۰
(Universiti Putra Malaysia (UPM۱۵۹
(Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM۱۶۰
(Universiti Sains Malaysia (USM۱۶۵
Universiti Teknologi Malaysia۲۱۷
UCSI University۴۴۲
(Universiti Teknologi PETRONAS (UTP۴۸۲

دانشگاه های مورد تایید

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار برای انتخاب دانشگاه، مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر می باشد. در حال حاضر ۵ دانشگاه کشور مالزی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد و دانشجویان علاقه مند به رشته های پزشکی قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در مالزی در دانشگاه هایی که به آنها اشاره می شود، اقدام نمایند.

دانشگاه های بیشتری در کشور مالزی مورد تایید وزارت علوم می باشند. در حال حاضر ۱۴ دانشگاه مالزی در این لیست واقع شده اند. در جدول زیر به ۵ دانشگاه برتر کشور مالزی اشاره شده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشتدانشگاه های مورد تایید وزارت علوم
University Kebangsaan MalaysiaMalaya university
University Malaysia(University of Putra Malaysia (UPM
University Putra MalaysiaNational University of Malaysia
(University Sains Malaysia (USMTaylor’s University
University Teknologi MARAUCSI University

کم هزینه ترین دانشگاه های مالزی

یکی از برترین مزایای تحصیل در مالزی مقرون به صرفه بودن هزینه دانشگاه های این کشور می باشد. دانشجویان قادر خواهند بود با کم ترین میزان هزینه در یک دانشگاه ممتاز دوره خود را سپری نمایند. در لیست زیر به کم هزینه ترین دانشگاه های مالزی اشاره شده است.

 1. Tun Hussein OnnUniversity Of Malaysia
 2. Universiti Utara Malaysia
 3. National Defense University Of Malaysia
 4. University Of Malaya
 5. University Of Teknikal Malaysia

هزینه های تحصیل در مالزی

هزینه های زندگی در همه کشورهای دنیا برای دانشجویان به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می شود که مالزی هم از این دسته مستثنا نیست. اولین آیتم هزینه تحصیل است و بعد از آن هزینه مسکن که شامل خوابگاه و یا اجاره خانه می باشد و در آخر هزینه های جاری روزانه مثل خورد و خوراک و رفت و آمد و … می باشد.

هزینه های تحصیلی بین موسسات متفاوت است، اما هزینه های مرتبط با تحصیل در یک دانشگاه مالزی در مقایسه با کشورهایی مانند بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل برای دوره های تحصیلات تکمیلی به طور متوسط ​​حدود ۳۰،۰۰۰ Ringgit مالزی (حدود ۹ هزار دلار) است.

هزینه زندگی در مالزی

هزینه خوابگاه در مالزی بین ۳۰۰ تا ۷۵۰ رینگیت است و اختلاف قیمت آن هم مبنی بر تعداد افراد و تک نفره بودن اتاق و تک نفره بودن آن است. هزینه ماهیانه خورد و خوراک و رفت و آمد و … نیز حدودا ۸۰۰ رینگیت تخمین زده می شود.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی مالزی

دانشجویان برای تحصیل در مالزی در ابتدای کار برای اخذ پذیرش از دانشگاه مالزی اقدام می نمایند. دانشگاه های کشور مالزی به صورت مستقل اقدام به جذب دانشجو می کنند، این نکته به این معناست که دانشجویان باید به صورت آنلاین با دانشگاه در ارتباط باشند.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، قادر خواهید بود مستقیماً برای موسسه آموزشی مورد نظر خود اقدام کنید. به شما توصیه می شود فقط در موسساتی که مجاز به ثبت نام دانشجویان بین المللی هستند، اقدام نمایید. درخواست تحصیل در موسسه مالزی مورد نظر شما ساده است. به طور کلی، شما باید فرم های مربوط به درخواست دانشجویان بین المللی را برای دوره انتخابی خود همراه با هزینه های مربوطه پر کنید. برای اخذ پذیرش مدارکی نظیر مدرک زبان، سوابق تحصیلی، توصیه نامه و انگیزه نامه الزامی می باشد.

ویزای تحصیلی مالزی

دانشجویان پش از دریافت پذیرش، باید برای ویزای تحصیلی مالزی اقدام نمایند. همه دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در مالزی هستند نیازمند ویزا می باشند. برای درخواست ویزای تحصیلی، مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا:

 • عکس
 • یک نسخه از پاسپورت
 • نامه پذیرش
 • ریز نمرات
 • تست پزشکی
 • تمکن مالی

مزایای تحصیل در مالزی

بسیاری از دانشجویان قصد ادامه تحصیل در کشورهای آسیایی را دارند، کشور مالزی را بعنوان اولین انتخاب خود در لیست مورد نظر یادداشت می کنند. از همین رو بررسی مزایای تحصیل در مالزی به آن دسته دانشجویان کمک شایانی می کند که انتخاب درستی برای آینده تحصیلی خود داشته باشند.

بصورت معمول دانشجویان، کشور مالزی را بعنوان پلی مناسب برای رسیدن به کشورهای برتر دنیا انتخاب می کنند تا پس از سپری کردن مقطعی در این کشور، شانس پذیرش بیشتری از دانشگاه های ممتاز جهان داشته باشند. از دیگر مزایای تحصیل در مالزی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. تحصیل به زبان انگلیسی
 2. هزینه های مقرون به صرفه تحصیل
 3. شانس دریافت ویزای بالا برای دانشجویان بین المللی
 4. تعدد دانشگاه های مورد تایید و دارای رتبه های برتر جهانی
 5. امکان سپری کردن دوره های زبان قبل از دانشگاهی برای دانشجویانی که موفق به دریافت مدرک زبان نشده اند.
 6. مالزی از نظر سیاسی کشوری پایدار است و نرخ جرم در آن بسیار پایین می باشد.

معایب تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی می تواند یک تجربه ارزشمند و به یاد ماندنی باشد. اما برای تصمیم گیری درست باید به عوامل اجتماعی، اقتصادی و حتی شخصی توجه کرد. البته برای اتخاذ چنین تصمیمی مهم از زندگی زمان لازم است. علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در مالزی با چالش هایی همراه می باشد.

 1. امکان دریافت شهروندی برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد.
 2. افرادی که ویزای دانشجویی دارند اجازه اقامت ندارند و باید مجوز کار برای اشتغال در مالزی را دریافت نمایند. به صورت کلی فرصت های شغلی برای دانشجویان بین المللی بسیار اندک می باشد.

نتیجه گیری

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در مالزی، شما قادر خواهید بود در یک دانشگاه برتر و بسیار مناسب تحصیل کنید. هزینه زندگی در کشور مالزی کم است و به دانشجویان امکان می دهد سبک زندگی راحت و مقرون به صرفه ای داشته باشند. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی در مالزی فرهنگ های متنوعی را تجربه می کنند.

جذابیت کلیدی تحصیل در مالزی، هزینه های نسبتاً پایین تحصیل و زندگی در مقایسه با کشورهایی مثل انگلستان و آمریکاست. مالزی یکی از پرهیجان ترین شهرهای آسیاست که با تاثیر پذیری از گروه های بومی و فرهنگ های خارجی مثل هند، چین و بریتانیا، همواره یکی از جوامع متنوع فرهنگی جهان است.

 

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  3.1/5 - (8 امتیاز)
  دیدگاه ها

  2 پاسخ به “تحصیل در مالزی”

  1. فتانه گفت:

   با سلام و خسته نباشید…من فارع التحصیل رشته مامایی با دوسال و نیم سابقه کار هستم…میخواستم سوال کنم ایا شعل مامایی جایگاه خوبی دارد در کشور مالزی؟؟هزینه تحصیل در مقطع ارشد این رشته چقدر است؟؟بهترین مسیر برای تحصیل در این مقطع برای کسانی که مدرک زبان ندارند چگونه است

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در مقطع ارشد رشته مامایی مستلزم دانش انگلیسی است مگر آنکه زبان را همانجا بخوانید . هنگام تحصیل اجازه کار ندارید ولی میتوانید درخواست کار بگیرید و بعد از تحصیل از ایران برای ویزای کار اقدام نمایید بازار کار بسته به خود فرد برای پیدا کردن کار دارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up