پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان چگونه است؟

تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان بسیار محبوب و پرطرفدار است. معمولاً به دلایل مختلفی مانند بالا بودن کیفیت آموزش، پایین بودن هزینه های تحصیل و وجود دانشگاه های معتبر، اغلب افراد متقاضی ادامه تحصیل در این کشور هستند. تحصیل در دانشگاه های آلمان بخصوص در رشته پزشکی مبتنی بر آموزش با کیفیت و شهرتی بین المللی است.

طبق سیاست های کشور آلمان تحصیل در رشته پزشکی به صورت آکادمیک بوده و به زبان آلمانی ارائه می گردد. بنابراین دانشجویان بین المللی بایستی توجه کنند که برای ورود به این رشته یادگیری زبان آلمانی یکی از موارد حاتی و الزامات موفقیت و شروع دوره میباشد. طول دوره تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان حدود ۶ سال است و دانشجویان پس از گذراندن این دوره و فارغ التحصیلی می توانند مدرک فارغ التحصیلی رشته پزشکی خود را از دانشگاه های خوب کشور آلمان اخذ کنند.

متقاضیان همواره باید این نکته را در نظر داشته باشند که جهت تحصیل در رشته پزشکی در این کشور محدودیت سنی وجود دارد و به همین ترتیب علاقه مندان کمتر از ۲۱ سال شانس بالاتری خواهند داشت.

کدام دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

طبق لیستی که از سوی وزارت بهداشت ایران منتشر شده است در حال حاضر حدود ۳۴ دانشگاه کشور آلمان مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. این لیست عمدتاً بر اساس سیستم های رتبه بندی QS، تایمز و اولویت های وزارت بهداشت انتخاب می شود. البته مسئله حائز اهمیت این است که هر ساله این لیست در حال تغییر است، در ادامه نام دانشگاه های ذکر شده در این لیست را عنوان می کنیم.

پزشکی در آلمان

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه فرانکفورت
 • دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن
 • دانشکده پزشکی هانوفر
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه وورتسبورگ
 • دانشگاه ارلانگن نورنبرگ
 • دانشگاه کولوگن
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز
 • دانشگاه دوسلدورف
 • دانشگاه اولم
 • دانشگاه فیلیپس ماربورگ
 • دانشگاه دویسبورگ اسن
 • دانشگاه لایپزیگ
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه رجنسبرگ
 • دانشگاه گیسن
 • دانشگاه مارتین لوتر
 • دانشگاه رور بوخوم
 • دانشگاه زارلاند
 • دانشگاه ینا
 • دانشگاه بیله فلد
 • دانشگاه گرایفسوالد
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه علوم پزشکی چاریته برلین
 • دانشگاه رستوک آلمان

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته پزشکی کدامند؟

دانشگاه های آلمان به دلیل سطح بالای کیفیت آموزش و برخورداری از امکانات آموزشی مناسب همواره مورد توجه متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا قرار می گیرند. در ادامه قصد داریم تعدادی از دانشگاه های معتبر کشور آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

دانشگاه هایدلبرگ:

این دانشگاه که از قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه های دنیاست، در سال ۱۳۸۶ میلادی تاسیس شده که قدمت آن به بیش از ۶۰۰ سال قبل برمیگردد و حدود ۲۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشکده پزشکی این دانشگاه دارای بخش تحقیقاتی ویژه ای است. به دلیل تقاضای بالای دانشجویان جهت تحصیل در این دانشگاه شرایط ورود به آن بسیار سخت و رقابتی است.

این دانشکده قصد دارد بر چالش های پزشکی قرن ۲۱ در دنیا غلبه کند. در حال حاضر این دانشکده تلاش دارد، مرکزی با تاکید بر تحقیق و ترویج برنامه های پژوهشی ایجاد کند. این دانشگاه دارای محیطی زنده و در تعامل با موسسات پژوهشی بین المللی است.

دانشگاه پزشکی آخن:

این دانشگاه جزء دانشگاه های برتر دنیا در زمینه تکنولوژی و فناوری است. دانشگاه فنی آخن در سال ۱۹۶۶ در شهر آخن واقع در نورداین –وستقالن تاسیس شد.

این دانشگاه شامل چندین کلینیک تخصصی، موسسات نظری و بالینی و سایر امکانات تحقیقاتی، سالن های سخنرانی و مدارس پزشکی تخصصی است. این دانشگاه جزء برترین های دنیا در رشته پزشکی است و دارای ۲۷۰۰ دانشجو می باشد.

دانشگاه لوبک:

این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در شمال آلمان است که تمرکز آن کاملاً بر روی رشته های پزشکی و علوم کاربردی پزشکی است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد. این دانشگاه همواره جزء سه دانشگاه برتر در زمینه پزشکی قرار دارد. دانشجویان در این دانشگاه دانش مورد نیاز آینده، قابلیت های علمی و مهارت های اجتماعی و اخلاقی را آموزش می بینند.

چگونه برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کنم؟

تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان برای متقاضیان به دو روش امکان پذیر است:

روش اول:

این روش مخصوص افرادی است که در کنکور پزشکی ایران توانسته اند قبولی در دانشگاه های سراسری ایران را کسب کنند.
بنابراین این افراد می بایست مدارک تحصیلی و مدارک دال بر قبولی کنکور سراسری خود را جهت اخذ پذیرش ارائه کنند.
نکته حائز اهمیت این است که متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان را دارند، لازم است حداقل ۶ ماه پیش از شروع تحصیل برای انجام مراحل و روند ثبت نام اقدام کنند.

روش دوم:

این روش مخصوص افرادی است که قبولی کنکور سراسری ایران را ندارند. این افراد می توانند در دوره های یکساله کالج در کشور آلمان ثبت نام کنند.

دانشجویان در این یک سال دروس زیست، زبان، شیمی و سایر دروس مرتبط را می خوانند و در صورت کسب نمره و معدل بالا، قادر خواهند بود وارد دانشگاه های پزشکی آلمان شوند.

 • دانشگاه های دولتی کشور آلمان عمدتاً در ماه ژانویه پذیرش دارند.

سفارت آلمان

بزرگترین چالشی که در این روزها اغلب افراد با آن مواجه هستند اخذ ویزا از سفارت آلمان است. سفارت آلمان برای برقراری نظم بیشتر اقدام به ارائه وقت کرده است. بدین ترتیب متقاضیان در زمان های مشخص به سفارت مراجعه می کنند و درخواست خود را بیان می کنند.

پس از گرفتن وقت سفارت تا رسیدن زمان مراجعه، شما می بایست مدارک خود را آماده کنید. خوشبختانه شما در این پروسه برای سفارت آلمان نیاز به ترجمه مدارک ندارید و می توانید مدارک خود را در دو نسخه اصل و کپی به زبان فارسی به سفارت ارائه کنید.

برای پرداخت هزینه ها در سفارت قادر نیستید از کارت اعتباری استفاده کنید، بلکه می بایست پول نقد و البته به صورت واحد رسمی پول آلمان یعنی یورو پرداخت کنید. پس از انجام این مرحله باید منتظر پاسخ سفارت بمانید. پس از دو الی چهار هفته ایمیلی به شما ارسال می شود که اگر پاسخ مثبت باشد شما می توانید به همراه گذرنامه خود به سفارت مراجعه کنید تا سفارت ویزای شما را در گذرنامه تان ثبت کند.

توجه داشته باشید تمام ایمیل هایی که به سفارت آلمان ارسال می شود می بایست به زبان آلمانی یا انگلیسی باشد، ایمیل هایی که به زبان دیگر مثلاً فارسی باشد پاسخ داده نمی شود.

هزینه های من در کشور آلمان چقدر است؟

نظام های آموزشی در دنیا از نظر هزینه به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • دسته اول: کشور هایی هستند که هزینه های تحصیل بسیار بالایی دارند مانند انگلیس، آمریکا، کانادا و استرالیا
 • دسته دوم: کشور هایی هستند که دارای هزینه تحصیل پایین تری نسبت به دسته اول هستند. کشور آلمان جزء دسته دوم قرار دارد و از هزینه های تحصیل و زندگی نسبتاً پایینی برخوردار است.

پزشکی در آلمانیک دانشجو ماهیانه هزینه ای حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو بابت هزینه هایی همچون خوراک، پوشاک، حمل و نقل و… خواهد داشت. اگر دانشجویان قصد اجاره خوابگاه یا منزل داشته باشند مبلغی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو نیز به این مبلغ اضافه خواهد شد البته متقاضیان باید دقت کنند که هزینه های زندگی هر شخص ارتباط مستقیمی با سبک زندگی و همچنین شهر محل اقامت او دارد.

دانشجویان بین المللی در دانشگاه های آلمان برای رشته پزشکی می بایست هزینه ای در حدود ۳۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ یورو به صورت سالیانه پرداخت کنند. این مبلغ با توجه به دانشگاه و رشته مورد نظر تعیین می گردد.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟

تقریباً اغلب دانشجویان رویای تحصیل در دانشگاهی معتبر را در سر دارند و از جمله راه حل هایی که به ذهن افراد خطور می کند تحصیل و مهاجرت به سایر کشور هاست اما همواره باید به این نکته توجه کرد که ممکن است تصمیم کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین بایستی تمامی جوانب را سنجید و برنامه ریزی دقیقی برای این موضوع انجام داد. بنابراین تحقیق و بررسی جامع در خصوص شرایط تحصیل و زندگی در آن کشور و کسب اطلاعات کافی از شروع این تصمیم بسیار مهم است.

پزشکی در آلمان

در ادامه قصد داریم مزایا و معایب تحصیل در رشته پزشکی آلمان را توضیح دهیم:

مزایا:

سفارت آلمان با وجود تمام موانع و سختی ها همواره یکی از پر متقاضی ترین سفارت ها به شمار می رود و سالانه بیشترین تقاضا را بین دانشجویان بین المللی دارد.

این کشور در مرکز اروپا قرار گرفته و قدرت صنعتی این منطقه محسوب می شود. ارتباط مستقیم دانشگاه ها با موسسات تحقیقاتی و بیمارستان ها، باعث ایجاد یکپارچگی آموزش و بهبود کیفیت مراقبت های پزشکی و انواع پژوهش ها شده است. این موضوع مزیتی بسیار ویژه برای دانشجویان به شمار می رود. برخی از مزایای تحصیل در آلمان عبارتند از:

عدم محدودیت در تغییر رشته:

دانشجویان بین المللی بعد از یک سال تحصیل به راحتی می توانند رشته خود را عوض کنند. بنابراین در صورت قبولی در دانشگاه و رشته جدید دیگر نیاز نیست دانشجو به ایران باز گردد بلکه می تواند در آلمان رشته و دانشگاه خود را تغییر داده و ویزای خود را عوض کند.

اقامت پس از تحصیل:

در کشور آلمان افراد پس از فارغ التحصیلی اجازه اقامت ۱۸ ماهه دارند. تا بتوانند در این مدت کار پیدا کنند. اگر در طول این مدت شخص، کار دائم انجام دهد و مالیات خود را پرداخت کند قادر خواهد بود درخواست اقامت دائم کند.

ویزای تحصیلی:

از مزیت های دیگر تحصیل در آلمان می توان به این موضوع اشاره کرد که ویزای تحصیلی دانشجو برای کل مدت تحصیل او خواهد بود و نیازی به تمدید سالانه ندارد. دانشجویان با ویزای تحصیلی خود قادر خواهند بود به تمامی کشور های حوزه شینگن سفر کنند. ویزای تحصیلی دانشجو، این امکان را برایش فراهم می کند که محدودیت ورود و خروج نداشته و دانشجو می تواند چندین بار به خارج از آلمان سفر کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در آلمان اینجا کلیک کنید تا با روش ها و شرایط آن  آشنا شوید

معایب:

هر کشوری علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد که از معایب تحصیل در آلمان می توان به مشکلات زبان و تقابل عقاید و فرهنگ بین مردم اشاره کرد. در ادامه به چند مورد از معایب تحصیل در این کشور اشاره خواهیم کرد:

برای کار می بایست دانش زبان آلمانی داشته باشید:

از مهمترین مواردی که دانشجویان می بایست مورد توجه قرار دهند دانش زبان آلمانی است. دانشجویان حین تحصیل اجازه کار دانشجویی خواهند داشت اما به دلیل اهمیت زبان آلمانی برای کار کردن در این کشور، در صورتی شخص میتواند در این زمینه موفق باشد که به زبان آلمانی مسلط باشد.

صدور ویزای همراه دانشجو:

از معایب تحصیل در کشور آلمان می توان به این نکته را ذکر کرد که معمولاً صدور ویزای همراه دانشجویان با مشکلات بسیاری مواجه است. در اغلب موارد ویزای همراه ممکن است دیرتر صادر شده و یا سفارت اصلاً ویزای همراه برای دانشجو صادر نکند.

طولانی بودن پروسه اخذ ویزا:

از دیگر معایب و مشکلات تحصیل در آلمان می تواند به طولانی بودن پروسه اخذ ویزای این کشور اشاره کرد. در حال حاضر وقت سفارت آلمان برای شهروندان ایرانی بسیار طولانی و بیش از ۱۴ ماه است. بنابراین متقاضیانی که تمایل دارند در کشور آلمان به تحصیل بپردازند این نکته را در برنامه ریزی های خود می بایست مورد توجه قرار دهند.

دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی خود فرصت های بسیار زیادی جهت اشتغال به کار خواهند داشت. این فرصت ها از کار در فضای بیمارستان، امور پژوهشی و صنعت تا خدمات درمانی عمومی و دیگر مراکز را نیز شامل می شود. بنابراین شرایط کار پس از تحصیل در این کشور یکی از مزایای عمده برای دانشجویان بین المللی خواهد بود هزینه های زندگی نیز در آلمان کاملاً مقرون به صرفه است بنابراین علاوه بر تحصیل شما در یکی از پیشرفته ترین و زیبا ترین کشور های جهان زندگی می کنید.

در شهرهای آلمان به دلیل زیر ساخت های مناسب، کیفیت حمل و نقل عمومی و کیفیت زندگی نسبت به دیگر کشورهای جهان، بالاترین رتبه را به خود اختصاص می دهند. بنابراین این موارد همواره از از دلایل مهم مهاجرت به کشور آلمان به شمار می رود.

برای آشنایی با روش های مهاجرت به کشور آلمان اینجا کلیک کنید تا با شرایط آن بیش از پیش آشنا شوید

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

14 پاسخ به “پزشکی در آلمان”

 1. محمدرضا گفت:

  با سلام من مدرک پیش دانشگاهی تجربی با معدل ۱۶ و آیلتس ۶ رو دارم
  میخواستم بدونم میتونم مستقیم ( منظور با آزمون ورودی ) وارد دانشگاه کانادا به جهت تحصیل در پزشکی یا دندانپزشکی بشوم یا اینکه باید حتما یه لیسانس تو یکی از رشته های علوم پایه در ایران بگیرم و بعد اقدام کنم ؟

 2. ندا گفت:

  با عرض سلام من پزشکی تیپ ۱ قبول شدم و هنوز هیچ واحدی پاس نکردم(نیمسال دوم هستم) با توجه به اینکه ۲۱ سال دارم و دیپلم ریاضی با معدل ۱۹.۸۲ دارم ، آیلتس ۷ و مدرک b2 زبان آلمانی دارم ، امکان گرفتن پذیرش یا بورسیه در رشته پزشکی دانشگاه هایدلبرگ دارم؟ فرآیندش چقدر زمان می بره؟ و اینکه خانوادم توانایی ساپورت مالی منو برای ادامه راه ندارن در این صورت امکان کار دانشجویی و تامین مخارج زندگی شخصا وجود داره؟
  و تمکن مالی ۱۰۰۰۰ یورو برای کسی با شرایط من لازمه؟

 3. هادی رحمتی گفت:

  سلام. ۳۰ سالمه سال دوم پزشکی عمومی دانشگاه
  تهران.مدرک زبان دارم میخواستم بدونم امکان اخذ
  پذیرش پزشکی از المان با توجه به اینکه سنم بالا رفته
  وجود داره.ممنون میشم راهنماییم کنید…

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شانس گرفتن پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی با توجه به شرایط سنی شما برای کشور آلمان کم خواهد شد.البته برای رشته پزشکی داشتن مدرک زبان b2 آلمانی الزامی می باشد.

 4. Fatemeh گفت:

  سلام
  من دوازدهم‌تجربی هستم..۱۴ روز دیگه کنکور دارم و قصد دارم برای تحصیل برم خارج
  البته با هزینه کم میخوام اینکارو بکنم
  برای تحصیل در المان در رشتی پزشکی حتنا باید در کنکور پزشکی قبول شم؟
  راه دیگه ای نداره برا تحصیل در خارج در رشته های پزشکی و‌ پیراپزشکی بدون قبولی پزشکی در ایران و هزینه کم؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان شما یا باید قبولی کنکور سراسری داشته باشید یا اینکه می توانید یک دوره کالج در آنجا بگذرانید و بعد از قبولی در آزمون وارد دوره اصلی تحصیل خود شوید.داشتن b2 زبان آلمانی نیز ضروری است.تحصیل در آلمان رایگان می باشد البته شما یک پرداختی کمی بین ۰ تا ۱۵۰۰ یورو به ازای هر ترم خواهید داشت.

 5. درسا گفت:

  سلام. یکی از وکلای مهاجرتی ب من گف ک بعد از کسب مدرک دیپلم، میتوانم یک سال به کالج های آلمان بروم و بعد وارد دانشگاه در رشته ی پزشکی شوم ک در اینصورت فقط نیازمند مدرک زیان آلمانی است.. این راهو میشه رفت؟

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما برای ورود به رشته ی پزشکی در کشور آلمان دو راه دارید یا قبولی کنکور سراسری و یا اینکه قبولی آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر را داشته باشید. بعد از پذیرش شما یک دوره کالج می گذرونید و بعد وارد دوره ی تحصیلی اصلی خود می شوید. از ابتدا داشتن مدرک زبان الزامی می باشد.

 6. فربد گفت:

  سلام اسم من فربد است من یه سوال دارم میخواستم بدونم چه ویزایی برای تحصیل در آلمان خوبه برای پزشکی ؟ من اول دبیرستان هستم رشته تجربی من مدرک زبان b1 دارم

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   ویزای تحصیلی باید بگیرید . البته برای خواندن پزشکی در آلمان قبولی کنکور سراسری هم نیاز هست که داشته باشید در همان رشته پزشکی

 7. محمد یوسفی گفت:

  باسلام.منظور از قبولی در کنکور ایران قبولی در رشته ی پزشکیست، یا رشته های مرتبط با آن؟

  • آریانا پارس گفت:

   برای تحصیل در هر کدام از رشته های مرتبط با پزشکی یا پیراپزشکی، باید در همان رشته در آزمون سراسری ایران قبول شده باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *