شماره های تماس
021-44626415
021-44626418
021-44614125
021-44614190
021-44614197
021-44614717
021-88838298
021-88493117
#
021-44626415 021-44614125 021-44614197 021-88838298 021-44626418 021-44614190 021-44614717 021-88493117

حقوق بیکاری در آلمان

حقوق بیکاری در آلمان

حقوق بیکاری در کشور آلمان به عنوان یکی از مهم ترین حقوق های در نظر گرفته شده برای افراد مقیم این کشور می باشد. از همین رو در صورت اخذ اقامت از کشور آلمان و مواجه شدن با مشکل بیکاری، امکان استفاده و بهره گیری از این قانون وجود دارد. افراد برای اطلاع از قوانین و روش های اخذ اقامت آلمان می توانند با مراجعه به صفحه اقامت آلمان وب سایت آریاناپارس از شرایط و چگونگی این پروسه برخوردار شوند.

در این مقاله که توسط مشاورین موسسه آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد، گردآوری گردید، تا اطلاعات صحیحی از شرایط حقوق بیکاری در آلمان را در اختیار افراد قرار دهد.

کمک هزینه دولت برای بیکاران به چه صورت است؟

میزان حقوق بیکاری در کشور آلمان مبتنی بر متوسط ​​پرداخت هفتگی در ۱۲ ماه قبل از بیکار شدن (معروف به “دوره ارزیابی”) می باشد. میزان حقوق بیکاری ۶۰٪ از متوسط ​​دستمزد قبلی (یا ۶۷٪ در صورت داشتن فرزند)، حداکثر ۶٫۵۰۰ یورو در ماه در آلمان غربی و ۵٫۸۰۰ یورو در آلمان شرقی خواهد بود. حقوق بیکاری در آلمان دقیقاً مانند دستمزد معمولی در معرض مالیات و کمک های تأمین اجتماعی قرار می گیرد.

 • بیمه درمانی قانونی
 • بیمه بازنشستگی (۹،۴۵٪)
 • بیمه بیکاری (۱،۵٪)
 • بیمه مراقبت طولانی مدت (۱،۰۲۵٪)
 • مالیات بر درآمد
 • اضافه هزینه همبستگی

افراد برای اطلاع از شرایط کار در آلمان می توانند با مراجعه به صفحه کار در آلمان وب سایت آریاناپارس از شرایط و چگونگی اخذ ویزای کار مطلع شوند.

بازنشستگی در آلمان چه زمانی اتفاق می افتد؟

آلمان نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها در تلاش برای بهبود پایداری بلند مدت سیستم بازنشستگی می باشد و به تدریج سن بازنشستگی قانونی را به عقب رانده است. در حال حاضر سن بازنشستگی در آلمان ۶۵ سال و هفت ماه است. در قوانین اخیر این حکم تصریح شده بود که تا سال ۲۰۲۳ سن بازنشستگی به ۶۶ می رسد. برای هر کسی که ۴۵ سال مشمول بازنشستگی کرده استثنائات ایجاد می شود، این امر مسبب بازنشستگی در سن ۶۳ سالگی می شود.

بازنشستگی زودرس در آلمان

بازنشستگی زود هنگام در آلمان تا زمانی که حداقل ۳۵ سال مشارکت وجود داشته باشد، امکان پذیر است. اگر تصمیم به بازنشستگی زودرس را داشته باشید، تعداد ماه های باقی مانده تا رسیدن سن بازنشستگی از حقوق بازنشستگی شما کسر خواهد شد. این نکته بیانگر عامل سنی (Zugangsfaktor) است و منجر به کاهش حدود ۳٫۶٪ حقوق بازنشستگی برای هر سال می شود.

میزان بیکاری در کشور آلمان چقدر است؟

مطابق اعلام سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) بیکاری شامل کلیه افراد بالاتر از سن مشخص (معمولاً بالای ۱۵ سال) می باشد. بیکاری می تواند منابع زیادی مانند:

 • فن آوری های جدید و اختراعات
 • وضعیت اقتصادی که می تواند تحت تأثیر رکود اقتصادی باشد
 • رقابت به دلیل جهانی سازی و تجارت بین المللی
 • سیاست های دولت
 • مقررات و بازار (اقتصاد)

در حال حاضر میزان بیکاری در آلمان ۳٫۱ درصد تخمین زده می شود. آلمان در میان ۵ کشور برتر دنیا از لحاظ آمار پایین بیکاری می باشد. کشورهای جمهوری چک، ژاپن و ایسلند در رتبه های اول تا سوم این آمار قرار دارند. همچنین کشور یونان با ۱۷٫۴ درصد بالاترین میزان بیکاری در میان کشورهای اروپایی را به خود اختصاص داده است.

 • درصد بیکاری در میان آقایان: ۳٫۳ درصد
 • درصد بیکاری در میان بانوان: ۲٫۸ درصد

هزینه های زندگی در دوره بازنشستگی

مانند هر کشور دیگر، هزینه های زندگی در آلمان به شهر مورد نظر بستگی دارد. طبق گفته Numbeo، وب سایت که داده های قیمت گذاری را از شهروندان کل دنیا جمع آوری می کند، متوسط ​​بودجه ماهانه در آلمان معادل ۸۰۰ یورو در نظر گرفته می شود. هزینه های عنوان شده در شهرهای بزرگ مانند مونیخ، هامبورگ یا برلین کمی بالاتر از شهرهای کوچکتر مانند درسدن و هانوفر پایین تر خواهد بود.

مسکن

حتی در دوران بازنشستگی، خرید مسکن در آلمان آنقدر گسترده نیست. طبق آمار Statista.com، تنها ۵۱٫۴٪ از ساکنان آلمان در سال ۲۰۱۷ صاحب خانه بودند که یکی از پایین ترین آمار در اروپا را به خود اختصاص داده است. به دلیل مشکلاتی که در خرید خانه وجود دارد، امکان اجاره خانه در کشور آلمان افزایش می یابد. نکته ای که باید در مورد اجاره مسکن در آلمان بدانید این است که بسیاری از آپارتمان ها به وسایلی مانند یخچال یا ماشین ظرفشویی مجهز نیستند. احتمالاً لازم است آن موارد را جداگانه خریداری کنید. به صورت معمول هزینه های اجاره مسکن در کشور آلمان بین ۲۵۰ تا ۴۵۰ یورو در نظر گرفته می شود.

بهداشت و درمان

بیمه درمانی برای کلیه ساکنان دائمی آلمان الزامی است. اکثر ساکنان بیمه یکی از ۱۲۴ بیمه سلامت قانونی قانونی (SHI)، که به عنوان صندوق های بیماری نیز شناخته می شود، بیمه های عمومی را دریافت می کنند. پوشش SHI شامل خدمات پیشگیری، مراقبت های بستری و سرپایی بیمارستان، خدمات پزشکی، مراقبت های روانی، مراقبت های دندانپزشکی، اپتومتری، فیزیوتراپی، داروهای بدون نسخه، بیمارستان ها و مراقبت تسکین دهنده است.

یکی از بزرگترین چالش های هر فرد برای زندگی در آلمان، آشنایی با شرایط موجود در این کشور می باشد. برای اطلاع از شرایط زندگی در آلمان می توانند با مراجعه به صفحه زندگی در آلمان وب سایت آریاناپارس از شرایط و چگونگی زندگی در این کشور مطلع شوند.

مزایای حقوق بیکاری در آلمان چگونه است؟

به صورت کلی افراد از دو نوع حقوق بیکاری در آلمان بهره مند می شوند . مزایای بیمه بیکاری (UI) فقط برای مدت محدود پرداخت می شود. طول احتمالی دریافت UI به سابقه کار بیمه شده در هفت سال قبل از مطالبه سود بستگی دارد. همچنین با افزایش سن یک فرد بیکار، میزان دریافت حقوق بیکاری در آلمان افزایش می یابد. کارگرانی که کمتر از ۴۲ سال سن دارند قادر خواهند بود تا بیش از ۱۲ ماه از مزایای UI دریافت کنند.

هنگامی که افراد از مزایای UI استفاده نکنند، امکان دریافت مزایای کمک بیکاری (UA) را دارا می باشند، مشروط بر اینکه در یک آزمون مربوطه قبول شوند. هیچ محدودیتی برای دریافت مزایای UA وجود ندارد و نرخ رسمی جایگزینی UA مقداری پایین تر از سود UI است. برای واجد شرایط بودن برای مزایای UI ، افراد باید حداقل ۱۲ ماه در سهم قبلی در اشتغال مشارکت داشته باشند.

روش های متفاوتی برای مهاجرت به کشور آلمان و چگونگی دریافت حقوق بیکاری در آلمان وجود دارد. برای اطلاع از شرایط مهاجرت به آلمان می توانند با مراجعه به صفحه مهاجرت به آلمان وب سایت آریاناپارس از شرایط و چگونگی مهاجرت به این کشور مطلع شوند.

5/5 ( 2 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *