info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

کار در فرانسه

کار در فرانسه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط کار در فرانسه

علاقه مندان به کشور فرانسه می توانند با آشنایی از قوانین حقوقی کار در فرانسه برای ویزای کار این کشور اقدام نمایند. ویزای کار یکی از روش های اخذ اقامت فرانسه می باشد که متقاضیان با فراهم کردن شرایط مورد نظر می توانند به این امر دست پیدا کنند. فرانسه رهبر جهانی در صنایع مختلف است. صنایع آهن و فولاد و صنایع آرایشی و آرایشی کشور سریعترین رشد می کنند. بسیاری از شرکت های چند ملیتی در فرانسه مستقر هستند، از جمله:

 • Airbus
 • AXA Group
 • Citroën
 • Danone
 • L’Oréal
 • Michelin
 • Ubisof

با وجود داشتن دومین اقتصاد بزرگ در اتحادیه اروپا و پنجمین در سراسر جهان، موضوع بیکاری در حال حاضر در فرانسه وجود دارد. این به دلیل ناسازگاری نیازهای شرکت ها و مهارت های موجود در نیروی کار برای برآوردن این نیازها است. به طور خاص، بخش فناوری اطلاعات، سلامت و مهندسی از کمبود کارکنان رنج می برند، در حالیکه کار در بخش کشاورزی، تولیدی و معدنی اشباع شده است.

آشنایی با فرانسه

کشور فرانسه یکی از معروف ترین کشور های اروپایی با پایتخت پاریس است این کشور مساحتی برابر ۵۵۰۰۰۰ کیلومتر دارد و جمعیت این کشور چیزی برابر ۴۶۰ میلیون نفر است واحد پولی کشور فرانسه یورو است. کشور فرانسه با کشور های بلژیک، آلمان، سوئیس، ایتالیا، اسپانیا هم مرز است. کشور فرانسه یکی از متنوع ترین وضعیت ها را دارد. که شامل دشت ها، کوهستان ها و ساحل ها می شود. وجود سواحل سبب می شود که آب و هوای فرانسه معتدل و چهار فصل باشد.

شهرهای پاریس، لیون، مارسی، لیل، تولوز، نیس به عنوان پرجمعیت ترین شهرهای فرانسه به حساب می آیند. بیشتر مهاجرین، این شهرها را به عنوان هدف نهایی خود برای زندگی در فرانسه انتخاب می کنند. فرانسه رتبه چهارم تولید نا خالص داخلی را در جهان دارد و هم چنین اولین تولید کننده و صادر کننده کشاورزی اروپا است.

قوانین کار در فرانسه چگونه است؟

حقوق (salaires) در قراردادها معمولا به عنوان ناخالص سالیانه (salaier annuel brut) اعلام می شود. آنها شامل تمام مزایا، پول نقد و نوعی است که در ازای کار انجام شده دریافت می شود. سطوح حقوق و دستمزد با توافق بین کارفرمایان و کارکنان تعیین می شود.

 • حداقل دستمزد ساعتی ضمانت شده به نام (SMIC (Salaire Minimum Interprofessionnel de Croissance وجود دارد. یک کارمند نمی تواند به طور قانونی کمتر از این سطح دریافت کند. SMIC ناخالص € ۹٫۶۱، که از آن مالیات ها و هزینه های تامین اجتماعی کسر می شود.
 • برخی از حرفه ها و نوع کارها تحت قرارداد های جمعی اداره می شوند. در این توافقنامه مشخصات استاندارد برای حداقل حقوق و دستمزد، حقوق مستهلک و اضافه کاری یا ساعات کاری نامنظم (مانند کار شبانه، یکشنبه و تعطیلات عمومی) وجود دارد.
 • حقوق معمولا چند روز قبل از پایان هر ماه پرداخت می شود.
 • ساعات کار قانونی (Temps de travail) در فرانسه ۳۵ ساعت در هفته ثابت می باشد.
 • به صورت معمول نرخ مالیات در کشور فرانسه بین ۱۴ تا ۴۵ درصد متناسب با حقوق می باشد.
 • هفته کاری از روز دوشنبه تا جمعه است.

چه روش هایی برای کار در فرانسه وجود دارد؟

یکی از روش های جذاب و تقریبا مطمئن جهت مهاجرت به فرانسه سیستم جاب آفر (Job Offer) می باشد. زیرا بر اساس آن متقاضی مهاجرت یک درخواست کار یا در حالتی بهتر قرار داد کاری دریافت می نماید. که بر اساس آن می تواند وارد کشور شده و مستقیما مشغول به کار شوند. البته یکی از شروط بسیار مهم و اصلی در این نوع ویزا این است که کارفرما باید حداقل ۱ الی ۳ ماه را در کشور خود بابت موقعیت کاری آگهی نماید.

یعنی اینکه حداقل ۳ماه باید کارفرما منتظر باشد تا اینکه یک نفر با شرایط مناسب و نیازمند کار برای این موقعیت اعلام نماید. پس از آنکه در موعد مقرر کارفرما به هر دلیلی متقاضیان کار را نپذیرفت می بایست بین ۱ الی ۳ ماه دیگر همان آگهی را در کشورهای حوزه اتحادیه اروپا منتشر نماید.

چنانچه هدف کارفرما از جذب نیروی انسانی در اتحادیه اروپا نیز به نتیجه مطلوب نرسید دولت این اجازه را به کارفرمای خود می دهد که خود برای پیدا کردن نیروی مدنظرش اقدام نماید. از این رو اگر فردی کارفرمایی را در کشور هدف خود داشته باشد تا حد بسیار زیادی مشکلات مهاجرتی و اخذ ویزا راحت تر خواهد شد. شرایط کار در فرانسه همانند اتحادیه اروپا می باشد و از این قوانین تبعیت می کند.

سایت های مناسب برای جستجو کار در فرانسه

 1. EURES
 2. The Local France
 3. Indeed France
 4. Monster
 5. XPatJobs

برای دریافت ویزای کار فرانسه چه مدارکی لازم است؟

کارفرمای شما باید یک قرارداد کاری را تهیه و آن را به بخش محلی وزارت کار فرانسه، DIRECCTE ارسال کند. اگر هر یک از اعضای خانواده که شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ سال می شود، قصد همراهی را دارند، پس از آن، کارفرما باید همزمان یک فرایند همراه با خانواده را آغاز کند. اگر DIRRECTE قرارداد را تصویب کند، آن را به اداره مهاجرت فرانسه و ادغام (OFII) ارسال می کند. هنگامی که OFII قرارداد را تصویب می کند، به طور مستقیم به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور ایران که مسئولیت صدور اجازه کار در فرانسه برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا را صادر می کند، ارسال می شود و وقت سفارت تعیین می شود.

مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت:

 • گذرنامه
 • نامه ثبت نام در OFII
 • فرم درخواست ویزا
 • تمکن مالی
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی
 • عکس

شرایط دریافت اقامت فرانسه چگونه است؟

افراد در صورت کار در فرانسه می توانند در صورت احراز شرایط مورد نیاز برای اقامت دائم اقدام نمایند.

 1. پرداخت مالیات بین ۳ تا ۴ سال
 2. حضور در کشور فرانسه
 3. عدم سابقه کیفری

ویزای کار فرانسه چه مزایا و معایبی دارد؟

از مهم ترین مزایای کار در فرانسه می توان به کم هزینه بودن این روش اشاره کرد. افراد در صورت پیدا کردن کار می توانند بدون پرداخت هزینه ای از این روش برای ویزای کار فرانسه اقدام نمایند. از دیگر مزایای کار در این کشور، سیستم مناسب کار برای کارکنان می باشد. این موضوع به این معناست که کارفرمایان شرایط ساده تری را برای متقاضیان در نظر می گیرند.

به واسطه قانون اتحادیه اروپا به صورت کلی شانس پیدا کردن کار برای افراد خارج از این منطقه پایین می باشد. از همین رو به صورت معمول به علاقه مندان مهاجرت به کشور فرانسه، ورود به این کشور از طریق تحصیل را پیشنهاد می دهیم.

بهترین مشاغل برای کار در فرانسه کدامند؟

برترین مشاغل پرداخت شده در فرانسه که به شما کمک می کند تا عاقلانه انتخاب کنید.

۱۰- مدیران بازاریابی

مدیران بازاریابی منحصر به فرد، تفکر تحلیلی و مهارت های رهبری را برای توسعه استراتژی هایی که به آنها می توانند به طور موثر خدمات و محصولات خود را ارتقا دهند، ترکیب می کنند. اساسا، آنها مسئول ایجاد، اجرا و نظارت بر استراتژی های بازاریابی هستند. آنها می توانند مسئولیت یک محصول واحد را داشته باشند، اگر چه آنها معمولا با طیف گسترده ای از خدمات یا محصولات کار می کنند. برای تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی، به طور کلی نیاز به یک مدرک لیسانس در بازاریابی، در حالی که یک MBA با تخصص بازاریابی می تواند درب های بیشتری را برای شما باز کند. مدیران بازاریابی نیز باید بسیار متمرکز، دقیق و بسیار مشتاق باشند.

 • حقوق سالیانه: مدیران بازاریابی برای کار در فرانسه می توانند به طور متوسط ​​۷۲۰۰۰ € در سال درآمد کسب کنند.

۹- افسران پلیس

دو بخش از پلیس فرانسه وجود دارد: پلیس ملی، که نیروی پلیس غیر نظامی است و از مناطق شهری و روستایی مسئول است و ژاندارمری ملی، که بخشی از نیروهای مسلح است و وظایف آنها شامل جلوگیری از جرم و جنایت و اجرای قانون، و نیز تضمین امنیت در فرودگاه ها و بنادر. برای تبدیل شدن به یک افسر پلیس در فرانسه، باید پاسپورت فرانسه را داشته باشید. الزامات دیگر عبارتند از بینایی خوب و شرایط جسمانی عالی. افرادی که علاقه مند به این حرفه هستند نیز باید امتحانات کتبی، مصاحبه و امتحانات فیزیکی را امتحان کنند.

 • حقوق سالیانه: مبلغ ۷۴۰۰۰ یورو سالیانه درآمد کسب می کنند.

۸- وکلا

اساسا دو حوزه وجود دارد که در آن وکلا در فرانسه قوانین را اجرا می کنند: یکی از حوزه ها شامل کمک و نمایندگی مشتریان در یک دادگاه قانون است و دیگری شامل وظایفی است که می تواند توسط متخصصان بدون پیش زمینه قانونی مانند طراحی اسناد حقوقی

 • حقوق سالیانه: در حدود ۷۴ هزار یورو در سال

۷- مشاوران مالی

مشاوران مالی معمولا با مشتریان خود کار می کنند تا به آنها کمک کند پول خود را مدیریت کنند و معمولا اطلاعات و مشاوره در مورد بیمه، صندوق بازنشستگی و پس انداز ارائه می دهند. با توجه به تخصص آنها، آنها همچنین می توانند در زمینه سرمایه گذاری، سهام، اوراق قرضه و غیره مشاوره کنند. مدرک لیسانس در بخش مالی حداقل مدرک تحصیلی برای ورود به این حرفه می باشد. یک مدرک کارشناسی ارشد و یک تخصص ممکن است موقعیت شغلی شما را بهبود بخشد.

 • حقوق سالیانه: با توجه به تخصص خود در بخش مالی، مشاورین مالی می توانند برای کار در فرانسه به طور متوسط ​​۷۵،۰۰۰ € کسب کنند.

۶- خلبانان هواپیما

خلبانان هواپیما مسئول حمل و نقل مسافر یا محموله هستید. پروازهای کوتاه می توانند (در داخل کشور) باشند یا می توانند طولانی باشند (transatlantic، و غیره). برخلاف باور عمومی، خلبانان نمی توانند از سفر به مقصد لذت ببرند، زیرا شما اغلب تنها چند ساعت در بین پروازهای خود دارید، در حالی که ضروری است که در فرم فیزیکی و روانی خوب باقی بمانید. برای تبدیل شدن به یک خلبان هواپیما، باید در مدارس خلبانی تحصیل کنید.

 • حقوق سالیانه: به عنوان یکی از پرطرفدارترین حرفه ها در فرانسه، خلبانان به طور متوسط ​​۸۸،۰۰۰ € دریافت می کنند.

۵- افسران خدمات عمرانی

خدمات مدنی در فرانسه به چهار بخش تقسیم می شود: خدمات مدنی دولت، قوه قضائیه، خدمات مدنی بیمارستان های عمومی و خدمات مدنی دولت های محلی.

 • حقوق سالیانه: افسران خدمات عمر می توانند  سالانه به طور متوسط ​​۱۰۳،۰۰۰ یورو حقوق و دستمزد داشته باشند.

۴- مدیران شرکت

مسئولیت ها شامل نظارت بر فعالیت های روزمره و توسعه سیاست ها و همچنین تضمین انطباق با الزامات قانونی است. مدیر شرکت نیز برای مدیریت تیم های مختلف مورد نیاز است و اطمینان حاصل می کند که تصمیماتی که برای این شرکت سودمند خواهد بود. در نظر داشته باشید که یک مدرک لیسانس می تواند به شما در یکی از بهترین شرکت ها در فرانسه کمک کند، در حالی که یک MBA شانس شما را برای کار در فرانسه افزایش می دهد.

 • حقوق سالیانه: حقوق و دستمزد متوسط ​​در فرانسه تقریبا € ۱۱۵،۰۰۰ در سال است.

۳- کارگزاران

کارگزار اساسا مرتب و تسهیل معامله بین خریدار و فروشنده و یک کمیسیون دریافت که این معامله اجرا شده است. به طور کلی انتظار می رود که کارگزاران دارای مدرک لیسانس در بخش مالی باشند. با این حال، برای تبدیل شدن به یک کارگزار مجاز نیز باید یک امتحان را سپری کنید.

 • حقوق سالیانه: در سالانه به طور متوسط ​​۱۱۵،۰۰۰ € درآمد کسب می کنند.

۲- پزشکان

سیستم مراقبت بهداشتی در فرانسه عمدتا توسط دولت تامین می شود و به همین علت، پزشکان در حین کار در بیمارستان های دولتی برای دولت کار می کنند. برای تبدیل شدن به یک دکتر در فرانسه، باید ۹ تا ۱۱ سال تحصیل، بسته به تخصص مورد نظر خود را دنبال کنید.

 • حقوق سالیانه: پزشکان با تجربه می توانند به طور متوسط ​​۱۱۸۰۰۰ € در سال درآمد کسب کنند.

۱- اعضای هیئت مدیره

هیئت مدیره سازمان اساسا مسئول استراتژی هایی است که رشد و سود را هدف قرار می دهند. معمولا این هیئت نماینده سهامداران شرکت است و مسئول تضمین مدیریت تصمیم گیری درست است. داشتن مدرک تحصیلی مانند یک استاد، مطمئنا مفید خواهد بود، اما آنچه مهم است این است که شما می توانید فکر خود را در طول زندگی حرفه ای خود ثابت کنید.

 • حقوق سالیانه: به صورت سالانه ۲۵۰،۰۰۰ €

پرستاری در فرانسه

( شغل پرستاری یکی از پرکارترین رشته ها در میان تمام مشاغل دنیا است ، با وجود اینکه این رشته در ایران با بی مهری های فراوانی روبرو می باشد ولی رشته پرستاری خود درآمدهای خوب کشور های اروپایی می باشد برای همین به بررسی مختصری از شرایط پرستاری در فرانسه می پردازیم ) کشور فرانسه ، بزرگترین کشور اتحادیه اروپا و دارای فرصت های شغلی بسیار در زمینه پزشکی و پیراپزشکی می باشد .

این کشور از دید اقتصادی پنجمین کشور دنیا محسوب شده و یکی از تاثیر گذارترین کشورهای دنیا در میان دیگر کشورهای اروپایی محسوب می گردد .امروزه پرستاری شیوۀ متفاوتی در زمینه آموزش در کشور فرانسه دارد و بعد از سال ۲۰۰۹ این روش از حالت فنی و حرفه ای به اموزش عالی و آکادمیک تغییر روش داد .

دانش آموزان بعد از ورود به دانشگاه و گذراندن آزمون RN و کسب تجربه لازم بعد از تحصیل می توانند وارد بازار کار شده و به صورت عملی کار کنند .طبق شرایط آموزش پرستاری در فرانسه افراد می توانند در سطح دوم با کارشناسی ارشد به یکی از زیر شاخه های پرستاری اطاق عمل ، پرستاری کودکان ( مامایی و نوزادان ) ، پرستار بیهوشی ، مدیریت پرستاری و پرستاری بهداشت جامعه ورود کرده و بعد از اتمام تحصیل در این بخش ها مشغول به کار شوید .

این نوع تفکیک در آموزش اقتباس از روش تحصیل پرستاری آمریکا می باشد که به صورت ویژه ای به این رشته نگاه می کنند . برای ورود به حیطۀ کار در پرستاری نیاز به صدور پروانه پرستاری می باشید . در سطوح عالیه و یا همان سطح سوم تحصیلی دانشجو می تواند به یکی از شاخه های زیر وارد شود پرستار متخصص و پرستار متخصص تومورشناسی و سالمندان می باشد .

لیسانس برای رشته های پرستاری ۴ ساله ، ارشد ۲ ساله و دکتری بین ۳ تا ۵ سال می باشد . درامد پرستاری در فرانسه برای شهرهای مختلف فرانسه متفاوت می باشد ولی درآمد میانگین چیزی در حدود سالیانه هزار یورو می باشد و ساعات کاری به صورت قانونی ۳۶ ساعت در هفته می باشد .

تحصیل در فرانسه طبق قوانین اموزشی و وزارت علوم این کشور به صورت رایگان می باشد ظرفیت های رشتۀ پرستاری نیز به صورت محدود در دانشگاه ها ارائه می گردد و درصد کمی را برای دانشجویان حوزۀ اتحادیه اروپا ( تقریباً ۸ درصد ) قرار می دهند . از این رو تحصیل پرستاری در فرانسه به صورت رقابتی می باشد .

از چند دانشگاه برتر پرستاری در کشور فرانسه می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد ۱٫ Ecole Normale Superieure (  ENS Paris ) جزوه رتبه های برتر دانشگاهی در میان دانشگاه های دنیا با رنکینگ ۴۳ و دارای ۱۳ مدال نوبل می باشد .۲٫ Sciences po Paris با رنکینگ ۲۲۰ ام دنیا با ۰۰۰/۱۳ دانشجو ۳٫ University paris_ sud 11 با رتبۀ ۲۴۲ دنیا با مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار که البته فاصله ای ۴۲ دقیقه ای با ماشین از پاریس می باشد .

۴٫ University pierre et Marie Curie ( UPMC ) دارای رنکینگ ۱۳۱ بین دانشگاه های دنیا می باشد ، دارای ۱۲۵ لابراتوار و دارای ۰۰۰/۳۴ هزار دانشجو می باشد . ۲۰% دانشجویان اینترنشنال و ۸۰ درصد آنها از خود فرانسه می باشند .برای اطلاع از رشتۀ پرستاری و نحوۀ ورود به این رشته در کشور فرانسه می توانید از طریق تماس با موسسه آریاناپارس از روند پذیرش ها و ویزا مطلع گردید

 

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران است که با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه را فراهم آورده است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  ۲ دیدگاه در “کار در فرانسه

  1. سپیده گفت:

   سلام
   چون شانسمون برای کار در فرانسه کم هست. چه طوری میشه برای تحصیل اقدام کرد.
   من ۲۴ سالمه با لیسانس عمران

   1. مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید برای تحصیل در فرانسه برای مقطع ارشد اقدام نمایید. اکثریت کورس ها در فرانسه به زبان فرانسوی می باشند و معمولا از شما مدرک زبان فرانسوی را می خواهند که البته ممکن است این اجازه به شما داده شود شما دوره زبان خود را بعد از ورود به کشور فرانسه بگذرانید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر