خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

با توجه به جاذبه های گردشگری و مناطق توریستی کشور ترکیه و موقعیت آن به عنوان کشوری اروپایی، سالانه گردشگران بسیاری به این کشور سفر می کنند. ترکیه همواره به دلیل موقعیت جغرافیایی و تاریخی اش از گزینه های اصلی جهت مهاجرت ایرانی به شمار می رود. ترکیه یک اقتصاد نوظهور اروپاست از این رو خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری و اخذ اقامت در این کشور به شمار می رود.

سالانه بیش از ۴۰ میلیون گردشگر از سراسر جهان از این کشور جوان و نسبتاً پر جمعیت بازدید می کنند بنابراین می توان ادعا کرد این کشور پتانسیل بالایی جهت سرمایه گذاری دارد. این کشور به دلیل توسعه اقتصادی، آب و هوای متنوع و موقعیت قرارگیری استراتژیک آن بین سه قاره همواره مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. جهت دریافت اقامت ترکیه و سرمایه گذاری راه های متفاوتی وجود دارد که یکی از سریعترین آنها خرید ملک در این کشور است.

طبق قانون جدیدی که در سال ۲۰۱۸ تصویب شده است، اتباع خارجی می توانند با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار حق شهروندی را دریافت کنند. برای افرادی که توان مالی بالایی دارند، خرید ملک آسان ترین راه اخذ اقامت این کشور است. قیمت خانه در ترکیه نیز مانند سایر کشور های جهان بر اساس فاکتورهایی همچون موقعیت، محله، امکانات، متراژ، سال ساخت متفاوت است. بنابراین متقاضیان می توانند در شهر هایی که قیمت ملک پایین تر است، ملک مناسبی را خریداری کرده و بدین وسیله برای اعضای خانواده خود نیز اجازه اقامت دریافت کند.

ایران به دلیل تحریم های متفاوت در زمینه تجارت بین المللی همواره دچار محدودیت هایی است بنابراین شهروندان ایرانی می توانند با اخذ اقامت و شهروندی ترکیه موانع و محدودیت های موجود را از بین برده و به فعالیت های تجاری و اقتصادی بپردازند.

قوانین خرید ملک و اخذ اقامت ترکیه

طبق قوانین گذشته ترکیه به اتباع کشورهایی که اجازه خرید ملک به شهروندان ترکیه ای را نمی دادند به صورت متقابل اجازه خرید ملک در ترکیه را نمی داد. اما در حال حاضر دولت ترکیه برای تشویق و جذب سرمایه گذاران خارجی این قانون را لغو کرده است. طبق این قانون فروش ملک به اتباع ۱۸۳ کشور از جمله شهروندان ایرانی امکانپذیر است. بنابراین متقاضیان می توانند از طریق خرید ملک اقامت موقت خود را دریافت کنند.

دولت ترکیه جهت رفاه حال متقاضیان خرید ملک قانون جدیدی نیز وضع کرده است. از این رو اتباع خارجی که در ترکیه ملک خریداری می کنند مهلت اقامتشان از سه ماه و شش ماه به یکسال افزایش یافته است. گفتنی است این مدت برای اقامت موقت ترکیه است و بعد از اتمام یک سال اگر شخص متقاضی هنوز صاحب ملک باشد می تواند این اقامت را یکسال دیگر تمدید کند.

بنابراین لازم است یاد آور شویم، برخلاف تبلیغات نادرست در این زمینه، متقاضیان با خرید ملک قادر به اخذ پاسپورت و یا اقامت دائم نخواند شد. جهت دریافت اقامت دائم ترکیه می بایست به مدت ۵ الی ۸ سال اقامت موقت داشته و در آن کشور زندگی کنید، سپس می توانید درخواست خود را ارائه کنید اگر شرایط لازم را داشته باشید بعد از حدود یکسال قادر به دریافت اقامت دائم خواهید بود.

طبق قانون ۱۳۵ املاک ترکیه اتباع خارجی می توانند املاک و اراضی ترکیه را خریداری کنند به شرطی که از ۳۰ هکتار بیشتر نبوده و در محدوده منطقه نظامی قرار نگرفته باشد. متقاضیان می توانند با مراجعه به سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه در مورد ملک مورد نظر استعلام کنند. همچنین اتباع خارجی اگر اراضی خریداری کنند می بایست طی دو سال شروع به ساخت آن نمایند. پروژه باید به وزارت مربوطه معرفی شده و اقدامات لازم انجام شود.

مدارک مورد نیاز جهت خرید ملک در ترکیه

اتباع خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند قادر خواهند بود با استعلام از مراجع مربوطه هر نوع ملکی را خریداری کنند. در ادامه قصد داریم مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای خرید ملک را شرح دهیم:

 • مدارک خریدار از جمله پاسپورت و کارت شناسایی این مدارک می بایست به زبان ترکی ترجمه شده و توسط نوتر تایید شود.
 • سند ملک و کلیه اطلاعات آن مانند: مکان قرارگیری، آدرس، مختصات زمین و تاییدیه سازمان ثبت اسناد در مورد هویت و مالکیت ملک.
 • مدرکی دال بر پرداخت عوارض شهرداری
 • دو قطعه عکس از خریدار و فروشنده
 • دو نفر شاهد
 • حضور مترجمی رسمی
 • حضور وکیل دارای وکالتنامه به همراه ترجمه رسمی وکالتنامه
 • برگه بیمه
 • فیش واریزی مالیات

خرید ملک در ترکیه در کدام شهر بهتر است؟

هر کدام از شهر های ترکیه مزایا و معایبی را دارد و با توجه به هدف و اولویت های فرد این شهر ها را می توان انتخاب کرد. بنابراین قدم اول در این راه شناسایی و آشنایی هر چه بیشتر با این شهرهاست. ترکیه دارای ۵ کلان شهر است که به ترتیب استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آنتالیا را می توان نام برد.

 • استانبول

استانبول چهارمین شهر توریستی جهان است و وسعتی سه برابر تهران دارد. این شهر به دلیل توریستی بودن دارای اقتصادی پویا و پیشرفته است. به دلیل موقعیت قرارگیری این شهر که بخشی از آن در اروپا و بخش دیگرش در آسیاست، ملک هایی با قیمتهای متفاوت در آن موجود است. این شهر قلب تجارت و کسب و کار ترکیه است. این شهر به علت طبیعت بکر، آثار تاریخی و مراکز خرید فراوان همواره اولین انتخاب توریست ها است. استانبول از لحاظ بافت شهری به گونه ای است که افراد می توانند به راحتی مایحتاج زندگی روزمره خود را فراهم کنند زیرا در تمامی محله ها مراکز خرید وجود دارد.

با زندگی در این شهر می توانید تجربه زندگی لوکس و مدرن را داشته باشید. از محاسن مهم خرید خانه در استانبول این است که شما هر زمان که قصد فروش خانه را داشته باشید براحتی می توانید آنرا به نقدینگی تبدیل کنید. از دیگر مزایای خرید ملک در استانبول وجود پروژه های عظیمی است که در حال ساخت هستند. دولت ترکیه سرمایه گذاری ویژه ای در این زمینه انجام داده است. البته این پروژه ها می بایست تا سال ۲۰۲۳ که جشن ۱۰۰ سالگی ترکیه است به اتمام برسند. تمامی این عوامل باعث ارزشمند شدن ملک شما خواهد شد.

 • ازمیر

این شهر دارای مکان های تاریخی بسیار زیباست. مردم این شهر جوان به دلیل فرهنگ و مهمان نوازی شان بسیار زبانزد هستند. ازمیر شهری بندری با آب و هوای مدیترانه ای است، بنابراین ایرانیان بسیار متقاضی خرید ملک در این شهر هستند.

 • آنتالیا

این شهر مختص افرادی است که به طبیعت علاقه مندند. آنتالیا پایتخت کشاورزی ترکیه است و به دلیل داشتن طبیعتی بکر و زیبا همواره گردشگران و علاقمندان بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

 • بورسا

بورسا یکی از شهرهای صنعتی ترکیه است، بنابراین اگر شغلی صنعتی دارید این شهر را به شما پیشنهاد می کنیم. این شهر دارای بافتی زیبا و تاریخی بوده و برای تفریح نیز بسیار مناسب است.

 • آنکارا

شهر آنکارا مرکز اداری و سیاسی ترکیه است. این شهر در زمینه تجارت نقش مهمی را ایفا می کند. سفارت خانه ها، دانشگاه ها و همچنین مراکز دولتی مهم در این شهر قرار دارند از این رو اغلب دیپلمات ها و سفیران در این شهر ساکن هستند. این شهر مکان گردشگری کمتری نسبت به استانبول دارد و قیمت ملک های آن نیز نسبت به استانبول و حتی ازمیر کمتر است. آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه شهر تجاری و پر از آرامش است.

مزایای سرمایه گذاری و خرید ملک

در اغلب کشور های دنیا، اعطای اقامت دائم به اتباع خارجی شرایط خاصی را به همراه دارد. در ابتدا فرد متقاضی می بایست برای ویزای اقامتی کوتاه مدت اقدام کرده و سپس با توجه به شرایط موجود در آن کشور اقامت بلند مدت یا دائم خود را اخذ نماید. یکی از راه های اخذ اقامت موقت در ترکیه نیز خرید ملک است. متقاضیان از این طریق مزایایی را کسب خواهند کرد.

 • متقاضیان با اخذ اقامت از طریق ملک، قادر به افتتاح حساب بانکی خواهند بود.
 • متقاضیان برای تمدید اقامت خود نیاز به خروج از ترکیه را نخواهند داشت و تا زمانیکه سند به نام آنهاست می توانند سالانه اقامت خود را تمدید کنند.
 • از طریق اقامت متقاضیان می توانند برای خانواده خود اقدام کرده و فرزندانشان را در مدارس ترکیه ثبت نام کنند.

علاقه مندان مهاجرت به ترکیه می توانند با مطالعه مطلبی با عنوان مهاجرت به ترکیه در وب سایت آریاناپارس از دیگر روش های مهاجرت به ترکیه و چگونگی دریافت اقامت این کشور مطلع شوند.

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *