ویزای شینگن برگرفته از پیمانی است که سال ۱۹۸۵ در کشور لوگزامبورگ بین ۶ کشور اروپایی به امضا رسید. هدف اصلی این توافقنامه امکان تردد افراد در کشورهای عضو بدون نیاز به ویزا است. از سال ۱۹۸۵ تا کنون بسیاری از کشورهای مطرح اروپایی به این توافقنامه ملحق شدن.

در حال حاضر کشورهای اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوییس و لیختن اشتاین ۲۶ کشوری می باشند که عضو پیمان شینگن هستند.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن مجوز ورود به ۲۶ کشور اروپایی می باشد، درواقع افراد با دریافت ویزای توریستی یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن به راحتی می توانند در ۲۶ کشور عضو این پیمان تردد نمایند. در واقع حوزه شینگن برای شهروندان کشورهای عضو بزرگترین منطقه تردد بدون ویزا در جهان است که از ۲۶ کشور با مساحتی بالغ بر ۴،۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود۴۲۰ میلیون نفر تشکیل گردیده است، که به عنوان مجموعه ای واحد عمل می کنند.

ویزای شینگن از لحاظ مدت اعتبار، کاربرد و تعداد دفعات ورود و خروج در اشکال مختلف و با شرایط متنوعی صادر می گردد، در واقع افراد با توجه به هدف خود از سفر به کشورهای عضو پیمان شینگن می توانند ویزای مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

به طور کلی ویزای شینگن با اهدافی نظیر گردشگری، بازدید از افراد خانواده، شرکت در همایش یا سمینار، اهداف تجاری، دوره های آموزشی کوتاه مدت، درمان، شرکت در مسابقات ورزشی و ترانزیت صادر می گردد. معمولاً مدت اعتبار ویزای شینگن بسته به نوع تقاضا و نیاز فرد متقاضی تعین می گردد. انواع ویزای شینگن به شرح ذیل می باشد.

ویدئو آشنایی با انواع ویزای شینگن

 

ویزای شینگن تایپ A

این نوع ویزا صرفاً به منظور استفاده افراد از فرودگاه های کشور مورد نظر برای تعویض پرواز و سفر به مقصدی خارج از حوزه شینگن تعلق می گیرد. درواقع بع واسطه اخذ ویزای تایپ A (ویزای ترانزیت فرودگاهی) افراد اجازه خروج از فرودگاه و اقامت در کشورها حوزه شینگن را نخواهند داشت.

ویزای شینگن تایپ B

ویزای تایپ B نوعی ویزای ترانزیتی است که به افراد اجازه می دهد حداکثر در مدت زمان ۵ روز از خاک یکی از کشورهای حوزه شینگن عبور نمایند. این نوع ویزا معمولاً برای افرادی صادر می شود که قصد سفر زمینی به کشورهای خارج از حوزه شینگن را دارند و تنها به منظور عبور از خاک کشورهای عضو پیمان شینگن می باشد.

ویزای شینگن تایپ C

ویزای تایپ C مجوز اقامت کوتاه مدت در کشورهای عضو پیمان شینگن است، این نوع ویزا با توجه به هدف افراد و شرایط سفر در ۳ حالت مختلف صادر می گردد که به شرح ذیل می باشد.

ویزای تایپ D

این نوع ویزا که از آن با نام (National Visas) نیز یاد می شود، این نوع ویزا معمولاً برای دانشجویان، تجار و افرادی که قصد انجام مراحل درمانی را دارند و دوره زمانی تعین شده ای را می خواهند در یکی از کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشند و سپس به کشور خود بازگردند صادر می گردد، لازم به ذکر است این نوع ویزای قابلیت تمدید خواهد داشت.

سایر کشور ها,سایر کشور ها,سایر کشور ها

ویزای یک بار ورود (Single.Entry)

این نوع ویزا تنها جهت یک بار ورود به یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن اعتبار دارد و به محض ترک کشور مقصد، اعتبار ویزا فارغ از اینکه مدت زمان آن به پایان رسیده است یا خیر منقضی می‌شود. لازم به ذکر است صرفاً در اختیار داشتن ویزای شینگن شرط لازم و کافی برای ورود به کلیه کشورهای منطقه شینگن نخواهد بود.

به عنوان مثال ویزاهای کوتاه مدت ایتالیا با نام روادید متحدالشکل کوتاه مدت (ویزای شینگن) برای اقامت حداکثر ۹۰ روزه در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه جهت سفر به حوزه شینگن صادر می‌شود، مشروط بر اینکه تنها مقصد یا مقصد اصلی سفر ایتالیا باشد. سایر کشورهای عضو پیمان شینگن این اختیار را دارند که در مبادی مرزی کشورشان از ورود مسافرانی که بدون در نظر گرفتن دستورالعمل فوق، روادید شینگن اخذ کرده‌اند، جلوگیری کنند.

ویزای ۲ بار ورود (Duble)

این نوع ویزا همانگونه که از نامش مشخص است، اجازه ۲ مرتبه ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن را در اختیار افراد قرار می دهد. معمولاً استفاده از این نوع ویزا در مدت زمانی مشخصی امکان پذیر خواهد بود.

ویزای چند بار ورود (Multiple.entry)

ویزای مولتی پل معمولاً از مدت اعتبار بیشتری برخوردار است. این نوع ویزا اجازه ورود و خروج نا محدود به کشور مقصد در حوزه شینگن را به افراد می دهد. معمولاً مدت زمان اعتبار ویزای مولتی پل برای اقامت افراد در یکی از کشورهای حوزه شینگن ۹۰ روز از ۱۸۰ روز می باشد.

سایر کشور ها,سایر کشور ها,سایر کشور ها

مدارک لازم برای ویزای شینگن

بدون شک برای دریافت هر نوع ویزا ارائه مدارک مختلف و مراحل مشخصی الزامی خواهد بود، ویزای شینگن نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. مهم ترین موضوع برای دریافت ویزای شینگن ارائه ادله و مدارکی است که آفیسر سفارت مورد نظر را قانع نماید فرد متقاضی پس از دریافت ویزا و اقامت کوتاه مدت در کشور مقصد قصد برگشت به کشور خود را دارد.

قدم نخست برای دریافت ویزا شینگن جمع آوری مدارک مورد نیاز می باشد، شایان ذکر است کلیه مدارک می بایست ترجمه گردد و به صورت رسمی ارائه شود. قدم بعدی تکمیل نمودن فرم های مربوط به درخواست ویزای شینگن به صورت آنلاین خواهد بود، توجه داشته باشید فرم های مذکور می بایست به صورت دقیق و بدون نقص تکمیل گردد. سپس افراد با پرداخت هزینه های مربوطه وقت سفارت خود را رزرو می نمایند و در زمان تعین شده به منظور انجام مصاحبه حضوری و ارائه مدارک به سفارت مراجعه می نمایند. مدارک لازم برای ویزای شینگن به شرح ذیل می باشد.

 • فرم های درخواست ویزا که توسط فرد متقاضی پر شده است.
 • رسید پرداخت هزینه های مربوط به سفارت
 • پاسپورت فعلی و قبلی برای بررسی سوابق سفر
 • ارائه سوابق شغلی یا تحصیلی
 • سند مالکیت به نام فرد متقاضی
 • وضعیت تاهل و افراد خانواده
 • گردش حساب مالی مناسب با شغل فرد متقاضی
 • مدارک مربوط به محل اسکان فرد متقاضی در کشور مقصد نظیر واچر هتل و …
 • بلیط رفت و برگشت
 • بیمه مسافرتی

سایر کشور ها,سایر کشور ها,سایر کشور ها

چگونه شانس خود را برای دریافت ویزای شینگن افزایش دهیم؟

روش های متنوعی برای بالا بردن شانس افراد جهت اخذ ویزای شینگن وجود دارد. به طور کلی همانگونه که اشاره گردید ارائه مدارکی که اثبات کننده وابستگی افراد به کشور خود باشد مهم ترین دلیل برای صدور ویزای شینگن از سوی آفیسر سفارت خواهد بود.

از سوی دیگر افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها مقیم کشورهای عضو پیمان شینگن هستند، در صورت دریافت دعوتنامه از این عزیزان شانس بسیار زیادی برای دریافت ویزای شینگن خواهند داشت. به طور کلی ارائه مدارک ذیل شانس افراد را برای دریافت ویزای شینگن به شکل چشمگیری افزایش می دهد.

 • ارائه اسناد مالی قابل توجه (سند مالکیت، میزان درآمد بالا، گردش حساب و تمکن مالی مناسب و…)
 • اثبات وابستگی خانوادگی (افرادی که متاهل هستند و بدون همسر یا فرزندان خویش اقدام به دریافت ویزا می نمایند)
 • سابقه سفر قابل توجه (درج ویزای کشورهای معتبر در پاسپورت فرد متقاضی)
 • ارائه سوابق بیمه
 • ارائه دعوتنامه معتبر

ویدئو دلایل ریجکتی ویزای شینگن

 

سئوالات متداول سفارت

جلسه حضوری مصاحبه در سفارت برای درخواست ویزای شینگن صرفاً جهت ارائه مدارک تکمیلی و گفتگو با آفیسر پرونده نخواهد بود. در واقع این جلسه برای ایجاد ارتباط عمیق تر و ارائه برخی پاسخ ها و توضیحات دقیق در خصوص هدف، برنامه و دلایل سفر است. شایان ذکر است ارائه پاسخ های دقیق توام با صداقت به سوالات افسر ویزا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هرگونه تناقض گویی و عدم صداقت می تواند به راحتی موجب ریجکت شدن ویزای شینگن شود.

سوالات اصلی و متداول آفیسر در ارتباط با دریافت ویزای شینگن

 • آیا متاهل هستید؟
 • آیا در طول سفر همراهی دارید؟
 • می تونم مدارک مالی شما را چک کنم؟
 • آیا بیمه مسافرتی دارید؟
 • آیا برای انجام سفر نامه مرخصی از محل کار یا دانشگاه دارید؟
 • آیا دارای فرزند هستید؟
 • آیا از دوستان یا اعضای خانواده شما فردی در کشورهای عضو شینگن زندگی می کند؟
 • آیا با فرد و یا افرادی که سابقه اقدامات تروریستی داشته‌اند ارتباط دارید؟
 • آیا بلیط رفت و برگشت را رزرو کرده‌اید؟
 • آیا تاکنون به کشور دیگری سفر کرده‌اید؟
 • چطور مطمئن باشیم که پیش از پایان اعتبار ویزا، به کشورتان باز خواهید گشت؟
 • چه مدت در اروپا خواهید ماند؟
 • هزینه سفرتان چقدر است؟
 • آیا نخستین بار است که به حوزه شینگن سفر می‌کنید؟
 • چه اطلاعاتی درباره کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، دارید؟
 • حیطه فعالیت شغلی شما چیست؟
 • تحصیلات شما در چه حد است؟
 • هدف شما از سفر چیست؟
 • چه دارایی هایی در کشورتان دارید؟
 • در صورت ریجکت ویزا، چه می‌کنید؟
 • محل اقامت شما در طول سفر کجاست؟
 • در طول سفر از چه کشورهایی در حوزه شینگن دیدن خواهید کرد؟

سایر کشور ها,سایر کشور ها,سایر کشور ها

نحوه تمدید ویزای شینگن

به طور کلی ویزای شینگن اجازه اقامت حداکثر ۹۰ روز در یک بازه زمانی ۶ ماهه را برای افراد فراهم می نماید. بدون تردید این مدت زمان برای افراد بسیاری که قصد بازدید از جاذبه های بی شمار کشورهای عضو شینگن را دارند و یا به منظور اهدافی نظیر انجام مراحل درمانی، فعالیت های تجاری، بازدید از افراد خانواده و … وارد کشورهای حوزه شینگن می شوند نسبتاً کوتاه می باشد.

از این رو طبق قوانین مربوط به ویزای شینگن امکان تمدید این نوع ویزا در صورت اثبات نیاز افراد متقاضی امکان پذیر خواهد بود. توجه داشته باشید برای تمدید ویزای شینگن می بایست دلایل منطقی و قانع کننده ارائه گردد. به طور کلی شرایط و دلایل تمدید ویزای شینگن به شرح ذیل می باشد:

ورود با تاخیر به حوزه شینگن

در این حالت اگر افراد با کمی تاخیر از زمان صدور ویزای شینگن وارد این حوزه شوند می توانند نسبت به تمدید ویزای خود اقدام نمایند. به عنوان مثال اگر ویزای شینگن فردی در تاریخ ۱ آگوست صادر گردیده است و این فرد در تاریخ ۱۵ آگوست وارد کشورهای حوزه شینگن شده است، می تواند به مدت ۲ هفته ویزای خود را تمدید نماید.

دلایل بشر دوستانه

به طور کلی سیاست های اعمال شده در قوانین ویزای شینگن در راستای حمایت از حقوق بشر و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی برای اتباع کشورهای خارجی، امکان تمدید ویزای شینگن در شرایط خاص را فراهم نموده است. در واقع افراد در صورت نیاز به ماندن در یکی از کشورهای عضو به منظور ادامه مراحل درمان پزشکی، شرکت در مراسم خاکسپاری پس از مرگ ناگهانی یک عضو خانواده، همراهی با شخص نزدیک به شما که نوعی مشکل را پشت سر می گذارد و …. می توانند ویزای شینگن خود را تمدید نمایند.

دلایل ناگهانی

در صورتی که قبل از اتمام مهلت ویزای شینگن اتفاق ناگهانی نظیر وقوع جنگ، اعتراضات سراسری شدید، شرایط بسیار نامساعد آب و هوایی (طوفان، سیل و …)، زلزله و … در کشور شما رخ داده باشد، شانس بالایی برای تمدید ویزای شینگن خواهید داشت. درواقع در این حالت امکان تمدید ویزای شینگن تا زمانی که شرایط زندگی در کشور مبدا به حالت عادی بازگردد وجود خواهد داشت.

دلایل شخصی

معمولاً شانس افراد برای تمدید ویزای شینگن از این طریق به مراتب کمتر از روش های ذکر شده است. به عنوان مثال اگر در یکی از کشورهای عضو شینگن، یک عروسی غیر برنامه ریزی شده (از طرف شما یا بستگانتان و …) دارید، می توانید درخواست تمدید ویزای شینگن را ارائه نمایید. مقامات مهاجرت سپس تصمیم می گیرند که آیا به شما باید تمدید ویزا اعطا شود یا خیر.

سایر کشور ها,سایر کشور ها,سایر کشور ها

مدارک مورد نیاز جهت تمدید ویزای شینگن

توجه داشته باشید به منظور تمدید ویزای شینگن حتماً می بایست قبل از اتمام اعتبار این ویزا برای تمدید آن اقدام نمایید. در واقع امکان تمدید ویزای شینگن پس از اتمام مهلت اعتبار به هیچ وجه امکان پذیر نخواهد بود، از سوی دیگر اقامت در کشورهای حوزه شینگن پس از انقضای اعتبار ویزای امری غیر قانونی تلقی می شود، و عواقب مختلفی در پی خواهد داشت. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای تمدید ویزای شینگن به شرح ذیل می باشد:

 • پاسپورت فرد متقاضی با مهر شینگن معتبر
 • فرم درخواست برای ویزای کوتاه مدت شینگن
 • یک قطعه عکس مشابه عکس ویزای شینگن درج شده در پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی جهت پرداخت هزینه ها فرد متقاضی در زمان اقامت
 • بیمه مسافرتی معتبر در کل حوزه شینگن
 • دلایل و اسنادی که نیاز شما را برای تمدید ویزای شینگن اثبات نماید.

سایر کشور ها,سایر کشور ها,سایر کشور ها

بهترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن کدامند؟

بدون تردید ویزای شینگن از جمله پرتقاضاترین ویزاها در جهان است. یکی از دلایل اصلی این موضوع امکان تردد بدون محدودیت بین ۲۶ کشور مطرح و زیبا در قاره سبز است. از سوی دیگر اخذ ویزای شینگن امر بسیار آسانی نخواهد بود، به طور کلی اغلب کشورها برای صدور ویزای شینگن مدارک نسبتاً مشابهی را از متقاضی دریافت می نمایند. ولی با توجه به موقعیت و سیاست های کشورهای مختلف شینگن برخی از کشورها راحت تر و برخی دیگر از کشورهای این حوزه سخت تر ویزای شینگن را صادر می نمایند. در این بخش از مطلب ۱۰ کشوری که نسبت به سایر کشورهای حوزه شینگن راحت تر ویزای شینگن را صادر می نمایند به شرح ذیل می باشند:

نام کشورنرخ صدور ویزای شینگن
لتونی%۹۹.۳
لیتوانی%۹۹٫۱
ایسلند%۹۹٫۱
استونی%۹۹
فنلاند%۹۹
اسلواکی%۹۸٫۴
لهستان%۹۸٫۳
یونان%۹۸
لوگزامبورگ%۹۷٫۹
جمهوری چک%۹۷٫۸

سایر کشور ها,سایر کشور ها,سایر کشور هاتوریستی ترین کشورهای اروپا برای درخواست ویزا شینگن

بدون شک اروپا به عنوان یکی از زیباترین و سرسبزترین قاره های جهان به محسوب می شود، اروپا به واسطه جاذبه های طبیعی و گردشگری بی شمار و حیرت انگیز به قاره سبز شهرت دارد. در واقع هر یک از کشورهای قاره اروپا از جاذبه های گردشگری و مناظر طبیعی منحصر به فردی برخوردار می باشند. در این بخش از مطلب با ۳ کشور برتر قاره اروپا از لحاظ صنعت گردشگری بیشتر آشنا خواهیم شد.

ویزای شینگن فرانسه

فرانسه پایتخت مد و فرهنگ در اروپا می باشد، این کشور به واسطه جاذبه های گردشگری متعدد، نوشیدنی های مشهور و غذاهای فوق العاده و متنوع سالیانه بیش از ۸۴ میلیون گردشگر را مجذوب خود می کند. مقصد اول بیش از نیمی از گردشگران فرانسه پاریس پایتخت این کشور می باشد. در واقع پاریس نماد اصلی فرانسه و یکی از زیباترین شهرهای جهان است.

ویزای شینگن اسپانیا

اسپانیا سرزمین فستیوال های حیرت انگیز، رقص، موسیقی، غذاهای اسپایسی و آداب و رسوم منحصر به فرد است. بدون تردید سرزمین ماتادورها برای هر نوع سلیقه و سنی جاذبه های بی شماری را در دل خود جای داده است.

اسپانیا در سال ۲۰۱۷ با بیش از ۸۱ میلیون نفر گردشگر جایگاه دوم توریستی ترین کشورهای جهان را که پیش تر به ایالات متحده آمریکا تعلق داشت ازان خود کرد.

ویزای شینگن ایتالیا

ایتالیا دارای بیشترین آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. گشت و گذار در ایتالیا نوعی مرور تاریخ غنی و کهن این کشور در گذر زمان می باشد. از معماری های باشکوه قرون وسطی گرفته تا کانال های آبی ونیز و بناهای تاریخی بی نظیر مانند کلوسئوم نظر هر نوع سلیقه ای را به خود جلب می نماید.

از سوی دیگر سبک زندگی مردم ایتالیا و غذاهای خاص و لذیذ این کشور جاذبه های گردشگری ایتالیا را تکمیل نموده است. در حال حاضر ایتالیا با بیش از ۶۰ میلیون نفر گردشگر در سال به سومین کشور برتر اروپا در زمینه جذب گردشگران خارجی و پنجمین کشور گردشگر پذیر جهان تبدیل گردیده است.

نتیجه گیری

ویزای شینگن تنها ویزا در جهان است که امکان ورود افراد به ۲۴ کشور اروپایی را فراهم می نمایم. در واقع اخذ ویزای شینگن از مزایای بسیاری برخوردار است، که مهم ترین آن اجازه تردد افراد بین کشورهای عضو پیمان شینگن بدون محدودیت است، از سوی دیگر ویزای شینگن از اعتبار بالایی برخوردار است و درج این ویزا در پاسپورت افراد سابقه سفر بسیار مناسبی محسوب می شود که می تواند شانس افراد را برای دریافت ویزای توریستی کشورهای دیگر به شکل چشم گیری افزایش دهد.

لینک منبع: ?What is a Schengen visa

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  3.2/5 - (32 امتیاز)
  دیدگاه ها

  7 پاسخ به “ویزای شینگن”

  1. یاسر گفت:

   الان کدوم کشور راحت تر شینگن میده؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت ارائه مدارک کامل در حال حاضر ویزای توریستی ایتالیا شانس بیشتری برای متقاضیان ویزای شینگن خواهد داشت.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    کشورهای که توریستی هستند شرایط ویزایی بهتری دارند مانند ایتالیا اسپانیا و فرانسه. باید دعوت نامه داشته باسید و علت سفر شما مشخص باشد.

  2. سارا گفت:

   برای تحصیل در کانادا نیازی به دریافت ویزای شنگن هست؟

  3. Aliram گفت:

   سلام
   داشتن ویزای شینگن به گرفتن ویزا برای کشور کانادا هم کمک می کنه؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up