ایالت های کانادا


کانادا با مساحتی بالغ بر ۹٫۹۸۴٫۰۰۰ کیلومترمربع دومین کشور پهناور جهان می باشد، این کشور از ۱۰ ایالت و ۳ قلمرو (Territory ) تشکیل گردیده است. هر یک از ایالت های کانادا در برخی از موارد به صورت مستقل عمل می نمایند ولی به طور کلی تحت نظر دولت فدرال این کشور اداره می شوند.

ایالت های کانادا از جهات مختلفی نظیر شرایط آب و هوایی، هزینه های زندگی، امکانات آموزشی و … تا حدی با یکدیگر تفاوت دارند، مناطق شمالی کشور کشور کانادا به علت سرمای هوا معمولاً بسیار کم جمعیت تر از مناطق مرکزی و جنوبی این کشور می باشند. در ادامه این مطلب با شرایط کلی ایالت های کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با ایالت های کانادا

Getting to know the states of Canada

از لحاظ جغرافیایی کانادا به ۵ منطقه اصلی به نام های Atlantic ،Prairies ,North ,Central و West Coast تقسیم گردیده است. این ۵ منطقه ۱۰ ایالت را در دل خود جای داده اند. فرهنگ و جمعیت هر یک از مناطق و ایالت های کانادا متفاوت است، این تنوع فرهنگی جذاب در اثر مهاجرت افراد مختلف از سرتاسر جهان به این کشور پهناور به وجود آمده است.

کلیه ایالت های کانادا از اقتصاد قدرتمندی برخوردار می باشند، اجرای سیاست های مالی مفید و برنامه ریزی دقیق در راستای ایجاد بسترهای مناسب جهت پیشرفت و رونق اقتصادی باعث گردیده جمع درآمد ایالت های کانادا از درآمد دولت فدرال مرکزی این کشور پیشی بگیرید. در واقع به جرات می توان گفت کانادا اقتصاد خود را به نوعی به تولید و صنعت ایالت های خود مدیون است.

کانادا,کانادا,کانادا

ایالت آلبرتا

مرکز ایالت آلبرتا شهر ادمونتون است و شهر کلگری مهمترین شهر این ایالت می باشد. ادمونتون در محدوده خط تراز شمالی کانادا واقع شده است که آن را به منابع بزرگ نفت کانادا نزدیک می نماید.

آلبرتا چهارمین ایالت پرجمعیت کانادا به شمار می آید. و از لحاظ نفتی اهمیت ویژه ای دارد چرا که منابع بزرگ نفتی کانادا در این ایالت واقع شده است. ایالت آلبرتا غربی ترین ایالت در بین ۳ استان شمالی کانادا می باشد. اغلب از آلبرتا به عنوان استان انرژی یاد می کنند.

بعد از گذشت یک دهه نرخ بالای رشد در زمینه های مختلف، آلبرتا همچنان آمادگی خود را برای توسعه اقتصادی حفظ کرده است. آلبرتا به دلیل صنعت انرژی در حال انفجار خود یکی از اشتغال زا ترین ایالت ها در کانادا است. بدلیل نرخ پایین بیکاری در این ایالت، متوسط درآمد افراد در این ایالت معمولاً بالاتر از نقاط دیگر کانادا می باشد.

جالب اینکه ایالت آلبرتا نام خود را از چهارمین دختر ملکه ویکتوریا گرفته است. میانگین قیمت خانه در آلبرتا تقریبا ۴۰% پایین تر از ونکوور و تورنتو می باشد. نکته دیگر راجع به این ایالت نظام آموزش تحصیلات عالیه آن می باشد که در بین ایالات دیگر کانادا معروف و مشهور شده است. آلبرتا دارای ۲۴ موسسه و ۴ دانشگاه با امکانات آموزشی فوق العاده است.

هزینه های زندگی در ایالت آلبرتا

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت آلبرتا به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکنخورد و خوراکرفت و آمدهزینه های جانبی
۷۵۰ الی ۱۲۰۰ دلار۲۵۰ الی ۴۵۰ دلار۸۰ الی۲۵۰ دلار۲۰۰ الی ۵۰۰ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا از غربی ترین ایالت های کانادا می باشد که در کنار اقیانوس آرام جای دارد. ایالت بریتیش کلمبیا یکی از غنی ترین تاریخچه های بومی کانادا را در دل خود جای داده است بطوریکه باستان شناسان شواهدی از حضور انسان در حدود ۱۱۵۰۰ سال پیش را در آن یافته اند.

ایالت بریتیش کلمبیا در سال ۱۸۷۱ به عنوان یک ایالت به کنفدراسیون کانادا پیوست. مرکز این استان شهر ویکتوریا می باشد و بزرگترین و معروف ترین شهر آن ونکوور است. مهاجرت نقش بسزایی در شکل گیری این استان داشته و در حال حاضر منبع بسیار مناسبی برای اقتصاد این ایالت محسوب می شود.

با توجه به اینکه اقتصاد بریتیش کلمبیا، بطور سنتی بر منابع طبیعی استوار است اما در سال های اخیر، گرایش محسوسی به سمت صنایع و کارهای خدماتی داشته است. هزینه های مسکن در این ایالت کمی بیشتر از دیگر نقاط کانادا می باشد. گران ترین بخش های بریتیش کلمبیا، شهرهای ونکوور و ویکتوریا هستند. لازم به ذکر است که ونکوور به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای جهان از لحاظ کار و زندگی شناخته می شود.

این ایالت دارای سیستم آموزشی دولتی مورد تایید جهان می باشد. از دانشگاه های تراز اول این استان می توان به دانشگاه های بریتیش کلمبیا، سایمون فریزر و دانشگاه ویکتوریا اشاره کرد که جذب کننده محققین و دانشمندان سراسر جهان می باشد. مردم این ایالت به داشتن سلامت جسمی و انجام تفریحات در فضای باز مشهور می باشند. ایالت بریتیش کلمبیا دارای یکی از بهترین مناطق طبیعی جهان است و شرایط بسیار خوب تفریحی در این استان فراهم می باشد.

هزینه های زندگی در ایالت بریتیش کلمبیا

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت بریتش کلمبیا به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک رفت و آمد هزینه های جانبی
۱۱۰۰ الی ۲۰۰۰ دلار۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار۱۰۰ الی ۳۰۰ دلار۲۵۰ الی ۵۰۰ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

ایالت مانیتوبا

ایالت مانیتوبا یکی از ایالت های انگلیسی زبان کانادا است که پایتخت آن شهر وینیپک نام دارد. این ایالت یکی از ۳ ایالت سرسبز کانادا محسوب می شود که در قلب این کشور قرار گرفته است. ایالت مانیتوبا در سال های اخیر شمار زیادی مهاجر به خود جذب کرده و در تلاش است که سالانه حدود ۱۰ هزار نفر مهاجر جدید جذب کند. از لحاظ وسعت و میزان جمعیت مانیتوبا در جایگاه پنجم در میان سایر ایالت های کانادا قرار دارد.

با توجه به آمار بالای مهاجرت به کانادا افراد به این ایالت، مانیتوبا کاملا چند ملیتی است به صورتی که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ زبان در این استان صحبت می شود که بزرگترین اقوام مهاجر، بریتانیایی ها و ایرلندی ها می باشند. از صنایع اصلی این استان می توان به صنعت معدن، تولید و کشاورزی اشاره نمود. مردم اایالت مانیتوبا در ماهیگیری مهارت کافی دارند و اغلب مردم به این حرفه رجوع می نمایند.

صنایع غذایی از جمله گندم، جو، آفتاب گردان در این استان به وفور یافت می شود که با توجه به این منابع، صنایع غذایی در این ایالت قدرت خوبی دارد. یکی از مزایای اصلی مانیتوبا پایین بودن هزینه های زندگی می باشد. مسکن، بیمه، انرژی و هزینه های دانشگاه در ایالت مانیتوبا به مراتب کمتر از سایر ایالت های کانادا می باشد. ایالت مانیتوبا مهد هنر و ارکست سمفونی در جهان است و سالانه مراسم هنری بسیار باشکوهی در این ایالت برگزار می شود، از این رو در مرکز این ایالت همواره منظره های ویژه هنری، موسیقی و کمدی یافت می شود.

هزینه های زندگی در ایالت مانیتوبا

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت مانیتوبا به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک رفت و آمد هزینه های جانبی
۷۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار۲۰۰ الی ۴۰۰ دلار۷۵ الی ۲۰۰ دلار۲۰۰ الی ۴۰۰ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

کبک

از دیگر ایالات کانادا می توان به ایالت کبک اشاره کرد که پایتخت آن شهر کبک و بزرگترین شهر آن مونترال است. زبان اصلی کبک فرانسوی می باشد. ۸۵% مردم کبک به زبان فرانسوی صحبت می کنند و تنها ۸ درصد آنها انگلیسی زبان هستند.

کبک از لحاظ جمعیت و مساحت در جایگاه دوم در میان سایر ایالت های کانادا قرار دارد. مساحت استان کبک سه برابر کشور فرانسه می باشد. ایالت کبک سرشار از منابع طبیعی به همراه جنگل های سوزنی برگ و پهن برگ، دریاچه های متعدد و رودخانه است که از این رو صنایع کاغذ و چوب جزء مهم ترین صنایع این ایالت می باشد.

رودخانه سن لوران در این ایالت واقع شده است که یکی از بزرگترین مجاری کشتی رانی جهان و محور اصلی رودخانه ای  قاره آمریکای شمالی است. کبک یک ایالت ۴ فصل است به صورتی که دارای بهاری آرام و لطیف، تابستان های گرم، پاییز سرد و زمستان های سرد و نسبتا طولانی و برفی می باشد.

هزینه های زندگی در ایالت کبک

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت کبک به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک رفت و آمد هزینه های جانبی
۷۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار۸۰ الی ۲۵۰ دلار۲۵۰ الی ۵۰۰ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

ایالت ساسکاچوان

ایالت ساسکاچوان در قسمت شمال غربی کانادا واقع شده است که پایتخت آن شهر رجینا می باشد. این ایالت دارای تاریخ غنی است. اولین گروه اروپایی در سال ۱۶۰۰ میلادی وارد این ایالت شدند که اکثر این مهاجران کاشف و یا تاجر پوست بودند.

ایالت ساسکاچوان در قسمت سرسبز کانادا و در جوار مانیتوبا از سمت شرق و آلبرتا از سمت غرب می باشد. این استان از جمله آفتابی ترین ایالت های کانادا می باشد. در قدیم به علت خاک حاصلخیز، افراد به این استان جذب می شدند ولی امروزه، اقتصاد رو به رشد مدرن این استان عامل جذب مهاجران به ساسکاچوان می باشد.

شهر ساسکاتون بزرگترین شهر این استان است. اقتصاد این شهر از کشاورزی و معدن به سوی فناوری و خدمات مالی تغییر مسیر داده است. ساسکاتون سرآمد بیوتکنولوژی کشاورزی در جهان بوده است و سالانه جذب کننده سرمایه شرکت های درجه یک دارویی جهان می باشد.

مهاجرت یکی از عوامل مهم در شکل گیری فرهنگ و تاریخچه این استان می باشد. در ضمن مهاجرت عامل افزایش جمعیت استان در آینده محسوب می شود. قیمت خرید مسکن در این ایالت بسیار منطقی و مناسب می باشد. ساسکاچوان تولید کننده ۲۸ درصد غلات و بیش از ۵۴ درصد گندم کشور می باشد با توجه به همین نکته سالانه ۲ میلیارد دلار از بخش کشاورزی درآمدزایی می کند ولی کارهای خدماتی از جمله موسسات مالی، بیمه، بنگاه های مسکن سهم بسزایی در اقتصاد این ایالت دارند.

هزینه های زندگی در ایالت ساسکاچوان

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت ساسکاچوان به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک رفت و آمد هزینه های جانبی
۷۰۰ الی ۱۱۰۰ دلار۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار۱۱۰ الی ۲۵۰ دلار۲۵۰ الی۴۵۰ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

نوااسکوشیا

از دیگر ایالات کانادا می توان به ایالت نوااسکوشیا اشاره کرد، ایالتی که در ساحل جنوب شرقی کانادا واقع شده است و مرکز و بزرگ ترین شهر آن ها لیفاکس می باشد. ایالت نوااسکوشیا یکی از ۴ استانی بود که در ابتدا به کنفدراسیون کانادا پیوستند این استان همچنان یکی از بندرهای دریایی اصلی کانادا و محل دسترسی به اقیانوس اطلس می باشد.

جالب است که بدانید قدیمی ترین قوم سیاه پوست در کانادا در این استان زندگی می کنند. نام این ایالت یک عبارت لاتین است که به معنی اسکاتلند نو می باشد و پرچم این استان ترکیبی از پرچم و نشان ملی اسکاتلند است. ایالت نوااسکوشیا یکی از کم جمعیت ترین ایالت های کشور کانادا می باشد. البته با توجه به کم بودن مساحت، دومین استان از لحاظ تراکم در کشور کانادا محسوب می شود.

اقتصاد این ایالت از راه های تولید، ماهیگیری و کشاورزی تامین می شود ولی در حال حاضر منابع ماهیگیری با خطر مواجه شده و بروی صنعت شیلات تاثیر نامطلوبی گذاشته است. اخیرا با تغییر اقتصاد این استان و با آموزش ماهیگیران بی کار از آن ها در کار های جدید استفاده شده است. این استان دارای سیستم کامل و جامع عالی شامل دانشگاه کالج فنی و برنامه های کارورزی می باشد. هزینه تحصیل در کانادا و این دانشگاه ها نسبت به اغلب دانشگاه های این کشور بیشتر می باشد.

هزینه های زندگی در نوااسکوشیا

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت نوااسکوشیا به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک رفت و آمد هزینه های جانبی
۶۵۰ الی ۱۰۰۰ دلار۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار۱۰۰ الی ۳۰۰ دلار۲۰۰ الی ۴۰۰ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

ایالت نیوبرانزویک

شهر کوچک آلمانی نشین که بعدها نام خود را به نیوبرانزویک تغییر داد. این ایالت جزو ۴ ایالت ابتدای کانادا بوده است که در تاریخ اول جولای ۱۸۶۷ کنفدراسیون کانادا را تشکیل داده اند. این ایالت تنها ایالت کانادا است که قانون اساسی دو زبانه دارد که این زبان ها شامل انگلیسی و فرانسوی می شود. ۸۵% این ایالت پوشیده از جنگل است و مناطق بکر به وفور در این ایالت دیده می شود. ایالت نیوبرانزویک از لحاظ وسعت یازدهمین و از لحاظ جمعیت با جمعیتی بیش از ۷۵۱ هزار نفر هشتمین ایالت کانادا محسوب می شود.

شهر فردریکتون مرکز این ایالت می باشد ولی بزرگترین شهر ایالت نیوبرانزویک، شهر سنت جان می باشد که بالغ بر ۱۳۰ هزار نفر جمعیت دارد. ۳۵ درصد مردم این ایالت به زبان فرانسوی و بقیه افراد به زبان انگلیسی صحبت می کنند ولی لازم به ذکر است که زبان اول آنان فرانسوی است.

آب و هوای ایالت نیوبرانزویک تا حدود زیادی قاره ای بوده و تحت تاثیر جریان های اقیانوسی قرار نمی گیرد. این ایالت دارای منابع سرشار طبیعی بوده که بخش اصلی اقتصاد این ایالت را تشکیل داده است. جریانات رودخانه ای بسیاری در این ایالت وجود دارند. به طوری که سبک سکونت و حتی اقتصاد ایالت تا حدود زیادی با رودخانه ها وفق یافته اند. با توجه به مساحت زیاد جنگل ها، محصولات چوبی از صادرات اصلی این ایالت می باشد. تولید اصلی ایالت نیوبرانزویک، صنایع غذایی، نوشیدنی، ساخت کاغذ، فنر کاری و تجهیزات حمل و نقل می باشد.

هزینه های زندگی در ایالت نیوبرانزویک

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت نوااسکوشیا به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک رفت و آمد هزینه های جانبی
۶۰۰ الی ۹۰۰ دلار۲۰۰ الی ۴۰۰ دلار۷۵ الی ۲۵۰ دلار۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

انتاریو

انتاریو در ناحیه مرکزی-شرقی کانادا واقع شده است و با پنج ایالت آمریکا به نام های میشیگان، پنسیلوانیا، اوهایو، نیویورک، و مینه سوتا مرز مشترک دارد. انتاریو قوی ترین و بزرگ ترین اقتصاد را در سراسر کشور کانادا دارد. شهر تورنتو مرکز این ایالت می باشد و پایتخت کشور کانادا، شهر اتاوا در این ایالت واقع شده است.

انتاریو یکی از ۴ ایالت اولیه بوده است که در سال ۱۸۶۷ به هم پیوسته و کانادا را تشکیل داده اند. بیشترین تبادل مسافر و بار بین دو ایالت کانادا و آمریکا از طریق ایالت انتاریو صورت می گیرد.

از لحاظ آب و هوا، انتاریو به ناحیه های مختلف تقسیم می شود. بخشی که در جنوب غربی واقع شده است دارای آب و هوای مرطوب ملایم قاره است. بخش شمالی این ایالت آب و هوای قطبی دارد و در بخش مرکزی و شرقی آب و هوای مرطوب قاره ای دارد. با توجه به این موضوع که ایالت انتاریو یکی از اولین ایالت های کانادا بوده است، از اولین مناطق صنعتی در کانادا به شمار می رود که قدیمی ترین شرکت های کانادایی در این ایالت واقع شده است و شهر تورنتو صنعتی ترین بخش این ایالت می باشد.

انتاریو به همراه بریتیش کلمبیا دارای بیشترین تعداد مهاجران به کانادا می باشند. به طور میانگین درآمد اهالی انتاریو در بین ایالت های کانادا جزء بالاترین درآمدها می باشد. به دلیل رشد مداوم و ازدیاد جمعیت شهرهای بزرگ در انتاریو قیمت مسکن در این شهرها نسبت به دیگر شهرهای کانادا بالاتر است. البته باید این نکته را نیز مد نظر داشت که میزان درآمد بالا در این شهرها می تواند به جبران این هزینه ها کمک نماید. انتاریو مرکزی برای موسسات تحقیقاتی شناخته شده ای در سطح جهان است که از بودجه آموزشی ایالتی استفاده می نمایند.

هزینه های زندگی در انتاریو

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت انتاریو به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکنخورد و خوراکرفت و آمدهزینه های جانبی
۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ دلار۲۵۰ الی ۴۰۰ دلار۱۵۰الی۳۵۰ دلار۲۵۰ الی ۵۰۰ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

ایالت نوناووت

ایالت نوناووت شمالی ترین و جدیدترین ایالت های کانادا است که بخش اعظم شمال کانادا و مخصوصا مجمع الجزایر قطب شمالی کانادا را در بر می گیرد. این ایالت پنجمین بخش بزرگ دنیاست. شهر ایکالویت که در جزایر بافین واقع شده است مرکز این ایالت می باشد. با توجه به وسعت بالای این ایالت و کم جمعیت بودن آن، نوناووت به عنوان نامتراکم ترین ایالت کانادا شناخته می شود. ۹۳% ساکنان نوناووت مسیحی هستند، نرخ زاد و ولد نیز در این قلمرو از متوسط کانادا بیشتر است. نزدیک به ۷۰% مردم در این قلمرو به زبان بومی خود صحبت می کنند ولی زبان رسمی این ایالت فرانسوی و انگلیسی می باشد.

معادن طلا، مس، الماس، روی و سایر فلزات در سرتاسر این سرزمین پراکنده اند به طوری که صنعت معدن بزرگ ترین سهم اقتصاد نوناووت را در اختیار دارد. از لحاظ فرهنگی نیز این سرزمین تنوع زیادی دارد و ورزش های زمستانی در آن بسیار رواج دارند. صنعت موسیقی و فیلم نیز در این ایالت گسترده است. استفاده گسترده از سوخت دیزلی به جای سوخت فسیلی و نیز گرمایش زمین، باعث گردیده است که یخ های این قلمرو به سوی ذوب شدن حرکت نمایند و در سال های اخیر روند ذوب شدن سریعتر نیز شده است.

هزینه های زندگی در ایالت نوناووت

به طور میانگین هزینه های زندگی ماهانه برای ۱ نفر در ایالت نوناووت به شرح ذیل می باشد:

اجاره بهای مسکن خورد و خوراک رفت و آمد هزینه های جانبی
۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ دلار۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار۱۵۰ الی ۳۵۰ دلار۳۰۰ الی ۵۵۰ دلار

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که در این مطلب ذکر گردید می توان نتیجه گیری کرد که کلیه ایالت های کانادا از امکانات ایده ال و اقتصاد قدرتمندی برخوردار می باشند، ولی در برخی مسائل مهم نظیر شرایط آب و هوایی، میزان درآمد فردی، هزینه های زندگی و … با یکدیگر تفاوت دارند. از این رو افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند می توانند با توجه به هدف خود و ارزیابی دقیق شرایط کلی ایالت های کانادا بهترین ایالت در این کشور را به منظور زندگی، کار و تحصیل انتخاب نمایند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  2 پاسخ به “ایالت های کانادا”

  1. غزل رحیمی گفت:

   سلام
   اگر از طرف یکی از اقوام دعوت نامه داشته باشیم میتونیم برای اقامت در کاندا اقدام کنیم؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    دعوت نامه از طرف یکی از خانواده ها فقط برای ویزای توریستی کار ساز است و برای اقامت راهکارهای دیگری باید اقدام نمود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up