...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در اسکاتلند

تحصیل در اسکاتلند
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

اسکاتلند کشوری است که از لحاظ سطح زندگی و کیفیت در رتبه بسیار خوبی قرار دارد. بنابراین، ادامه تحصیل در اسکاتلند فرصت ایده آلی برای کار و زندگی به شمار می آید. اسکاتلند در بخش شمالی جزیره بریتانیا قرار گرفته و از جنوب با انگلستان هم مرز بوده و جزایر متعددی اطراف آنرا احاطه کرده است.

از شهرهای بزرگ اسکاتلند می توان ادینبرگ و گلاسگو را نام برد که این دو شهر از لحاظ اقتصادی و مالی جزو برترین های اروپا هستند. اسکاتلند کشوری است که از لحاظ امنیت در سطح بالایی قرار دارد.

در این کشور افسران پلیس عمدتا اسلحه با خود حمل نمی کنند اما در تمامی مناطق حضور دارند و افراد می توانند داوطلبانه جرائمی مانند ریختن زباله را مورد بررسی قراردهند.

شرایط تحصیل در اسکاتلند

شرایط تحصیل در اسکاتلند

اسکاتلند در زمینه آموزش دارای پیشینه ای بسیار فوق العاده است و هم اکنون نیز از لحاظ سطح علمی جایگاهی بسیار عالی برای دانشجویان بین المللی دارد. طبق نظر سنجی اعلام شده کشور اسکاتلند دارای بیشترین رضایت دانشجویان در زمینه تحصیل است و از نظر اشتغال فارغ التحصیلان این کشور بالاترین میزان اشتغال به کار یا تحصیل را دارند.

دانشجویان اسکاتلندی در زمینه تحقیق و پژوهش نیز بسیار پیشرو بودند از ابداعات و اختراعات دانشگاه های اسکاتلند می توان به اسکنر اشاره داشت.

اسکاتلند دارای چند دانشگاه است که در رتبه بندی های انجام شده جزو ۲۰۰ دانشگاه برترجهان قرار می گیرند. این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه ادینبورگ
 • دانشگاه گلاسکو
 • دانشگاه سنت اندروز

دانشگاه ادینبورگ

دانشگاه ادینبورگ (UOE)در سال ۱۵۸۲ تاسیس شده است. این دانشگاه جزو ششمین دانشگاه انگلیسی زبان در دنیاست. دانشگاه ادینبورگ داراری کالج های علوم انسانی و علوم اجتماعی، علوم و مهندسی، پزشکی و دامپزشکی می باشد که در مجموع حدود ۳۵۰۰۰ دانشجو را جذب می کند. دانشگاه ادینبورگ می تواند یک گذینه مناسب برای ادامه تحصیل در اسکاتلند باشد.

این دانشگاه جزو دانشگاه های بین المللی است و دانشجویان زیادی را در تمام نقاط جهان می پذیرد. از نظر وزارت علوم ایران این دانشگاه جزو دانشگاه های برتر و ممتاز محسوب می شود. از فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان به چالرز داروین زیست شناسی، جیمز کارک ماکسون فیزیکدان و گراهام بل اشاره کرد.

دانشگاه گلاسگو

دانشگاه گلاسگو در سال ۱۴۵۱ در شهر گلاسگو کشور اسکاتلند تاسیس شده است. این دانشگاه از دانشگاه های دولتی محسوب می شود و جزو چهارمین دانشگاه انگلیسی زبان دنیا به شمار می رود.

در رتبه بندی های انجام شده، این دانشگاه عموما در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرد. حدود یک چهارم دانشجویان این دانشگاه دانشجویان بین المللی هستند. طبق نظام رتبه بندی QS این دانشگاه دارای رتبه ۵۵ است.

دانشگاه گلاسگو دارای دانشکده های زیر است

دانشکده هنر، دانشکده پزشکی، دامپزشکی و علوم زندگی، دانشکده علوم مهندسی و دانشکده علوم اجتماعی. اصولا افرادی که به دنبال تحصیل بهمراه تحقیقات و نوآوری هستند تمایل بسیار زیادی به تحصیل در این دانشگاه دارند.

روند آموزشی این دانشگاه اغلب بر روی کارهای علمی متمرکز است. این دانشگاه در تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس، دکترا در تمامی رشته های تحصیلی پذیرش می دهد. از مشاهیر دانشگاه گلاسگو می توان به افرادی چون: آدام اسمیت، جیمزوات، ویلیام تامسون، جان برد اشاره کرد.

دانشگاه های اسکاتلند

دانشگاه سنت اندروز

این دانشگاه در شهر سنت اندروز در اسکاتلند واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۴۱۳ میلادی تاسیس شد و جزو قدیمی ترین دانشگاه های اسکاتلند به شمار می رود. دانشگاه سنت اندروز سومین دانشگاه انگلیسی زبان در بریتانیاست.

به دلیل رتبه علمی این دانشگاه برخی از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا دوره تکمیل تحصیلات خود را در این دانشگاه گذرانده اند. این دانشگاه دارای بیش از ۸۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس، دکترا است.

دانشگاه سنت اندروز در رتبه بندی جهانی دارای رتبه ۷۷ بوده و در رتبه بندی دانشگاه ها ی بریتانیا دارای رتبه ۱۴ می باشد. دانشگاه سنت اندروز در بخش شرقی اسکاتلند قرار گرفته است و این دانشگاه نقش بسیار موثری در زندگی مردم این ناحیه دارد.

سنت اندروز محل تحصیل بسیاری از ریاضیدانان برجسته، دانشمندان، فلاسفه، سیاستمداران است. از فارغ التحصیلان اخیر آن می توان از نخست وزیر سابق اسکاتلند الکس سالموند، وزیر امور خارجه مایکل قالون و اعضای خانواده سلطنتی پرنس ویلیام، دوک کمریج و کاترین یاد کرد.

ارزان ترین دانشگاه ها برای تحصیل در اسکاتلند

۱. دانشگاه ادینبرو

دانشگاه ادینبرو از بهترین دانشگاه های اسکاتلند است که به عنوان یک مرکز قدرتمند در توسعه دانش و فرهنگ فعالیت گسترده دارد و همه ساله در این دانشگاه جشنواره ها، فستیوال ها، اجرای تئاتر و کمدی های های مختلف برگزار می شود.

۲. دانشگاه گلاسگو

در دانشگاه گلاسگو قدیمی ترین موزه عمومی اسکاتلند وجود دارد که همه ساله بازدیدکنندگان بسیاری را جذب این دانشگاه می کند و به دلیل سطح بالای علمی در ارائه خدمات آموزشی از بیشترین میزان دانشجو در کشور اسکاتلند برخوردار است.

۳. دانشگاه سنت اندروز

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های اسکاتلند می باشد که سالیانه دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل به این دانشگاه جذب می شوند.

۴. دانشگاه اَبِردین

این دانشگاه یکی از معتبر ترین دانشگاه های علمی و تحقیقاتی انگلیسی زبان دنیا است که دانشجویان زیادی با اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند تمایل به تحصیل در این دانشگاه را دارند.

۵. دانشگاه داندی

این موسسه از بهترین دانشگاه های اسکاتلند است که همه ساله دانشجویان بیشماری برای تحصیل در این دانشگاه اقدام به اخذ ویزای تحصیلی می کنند. این موسسه در کنار ارائه خدمات آموزشی با کیفیت امکان استخدام و کار کردن حین تحصیل و پس از پایان دوره تحصیلی را برای فارغ التحصیلان فراهم می کند.

۶. دانشگاه استرثکلاید

این موسسه آموزشی  به دلیل داشتن رویکرد های نوآورانه و کارآفرینانه از بهترین دانشگاه های اسکاتلند می باشد این دانشگاه با فعالیت های علمی و تحقیقاتی خود تلاش می کند دانشجویانی را تعلیم دهد تا بتوانند شیوه همکاری و ارتباط بین دانشگاه و صنعت را متحول کنند ضمن اینکه فرصت های کاری مناسبی را برای دانشجویان فراهم می کند.

۷. دانشگاه هریوت- وات

۸. دانشگاه استرلینگ

۹. دانشگاه رابرت گوردون

بهترین رشته ها برای تحصیل در اسکاتلند

 1. تجارت و صنایع خلاق

حوزه تجارت و صنایع خلاق از بهترین رشته های تحصیلی در اسکاتلند است که پایه و اساس آن به کارگیری خلاقیت، مهارت، استعداد و پتانسیل فرد برای سودآوری و اشتغال زایی است.

 1. محاسبات، مهندسی فیزیک

این رشته کاربرد های فراوانی در پیشرفت علم و تکنولوژی دارد. همچنین بازار کار بسیار عالی برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی فیزیک وجود دارد و آن ها می توانند بعد از پایان دوره تحصیلات خود در زمینه های متعدد شغلی مشغول به کار شوند.

 1. تعلیم و تربیت و علوم اجتماعی

علوم اجتماعی از جمله رشته های پرطرفدار در میان دانشجویان بین المللی است زیرا در مورد انسان و روابط انسانی در بطن جامعه به تحقیق و مطالعه می پردازد.

این رشته شامل طیف وسیعی از علوم می باشد مانند: انسان‌شناسی، باستان‌شناسی، مطالعات ارتباطات، اقتصاد، تاریخ، مطالعات اجتماعی، موسیقی‌شناسی، جغرافیای انسانی، حقوق، زبان‌شناسی، علوم سیاسی، سلامت عمومی و جامعه‌شناسی به همین دلیل یکی از بهترین رشته های تحصیلی در اسکاتلند محسوب می شود.

 1. بهداشت و علوم زیستی

 2. حسابداری

 3. پرستاری سالمندان

 4. علوم زیستی کاربردی

 5. زیست‌ پزشکی

 6. تجارت و بازرگانی

 7. روزنامه‌نگاری

 8. حقوق

 9. مدیریت

 10. ریاضیات

 11. مهندسی مکانیک

مدارک لازم برای تحصیل در اسکاتلند

برای تحصیل در کشور اسکاتلند دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین هستند باید اقدام به اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند نمایند.

برای اخذ ویزای تحصیلی در اسکاتلند شرایطی مانند محدودیت سنی وجود دارد و معمولا دانشجویانی شانس بیشتری در پذیرش ویزای تحصیلی از دانشگاه را دارند که دارای گپ تحصیلی ۳ الی ۶ سال باشند.

در ادامه مطلب به بررسی مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند خواهیم پرداخت:

 1. ارائه کامل و بدون نقص مدارک هویتی
 2. تحویل تمام مدارک تحصیلی با ترجمه انگلیسی
 3. اراده مدارک معتبر برای مهاجرت و گذرنامه
 4. داشتن تمکن مالی و اثبات آن با ارائه مدارک معتبر جهت اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند ضروری می باشد.
 5. گواهی رضایت والدین یا سرپرست قانونی برای افراد زیر ۱۸ سال الزامی است.
 6. مدرک اثبات والدین حقیقی برای کسانی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند.

اقامت پس از تحصیل در اسکاتلند

 ۱. اقامت پس از تحصیل در اسکاتلند از طریق کار

دولت اسکاتلند شرایط کار و استخدام بسیار مطلوبی را برای فارغ التحصیلان بعد از پایان دوره تحصیلی خود فراهم کرده است. با توجه به اینکه کشور اسکاتلند به لحاظ صنعتی و مالی بسیار قدرتمند است و ارتباطات گسترده ای با شرکت های بین المللی در عرصه صنایع دارد.

به همین علت دانشجویان بسیاری همه ساله برای فعالیت در حوزه صنعت اقدام به گرفتن اقامت دائم در اسکاتلند می کنند.

دانشجویان فارغ التحصیل غیر اتحادیه اروپا فقط ۴ ماه فرصت دارند تا کار مورد نظر خود را پیدا کنند و مشغول به فعالیت شوند و از این طریق برای گرفتن اقامت دائم خود و ویزای کاری از سمت اتحادیه اسکاتلند اقدام کنند.

همچنین اگر شما با اخذ ویزای کاری به مدت ۵ سال در اسکاتلند سکونت داشته باشید می توانید اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایید

۲. اقامت پس از تحصیل در اسکاتلند از طریق ویزای کارآفرین

صدور این ویزا مربوط به دانشجویانی است که دارای ایده های نوین کارافرینی و یا بیزینس های حرفه ای در سطح جهان هستند فقط کافی است ایده های خلاقانه کاری خود را در محل تحصیل خود نشان دهند و به اثبات برسانند تا دولت این کشور درخواست اقامت دائم آن ها را به دلیل کارآافرینی صادر کند.

ریجکتی ویزای تحصیلی اسکاتلند

در این مطلب به بررسی دلایل ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی دانشجویان خواهیم پرداخت:

 1. عدم اعتبار قانونی پاسپورت
 2. جعلی بودن مدارک ارائه شده به سفارت اسکاتلند
 3. عدم داشتن سرمایه کافه و برخورداری از تمکن مالی
 4. عدم تطابق نوع ویزای شما با هدف خود از مهاجرت به اسکاتلند
 5. ابتلا به انواع بیماری های واگیردار
 6. داشتن سابقه کیفری برای افرادی که حداقل به مدت ۴ سال زندان بوده اند.
 7. متقاضی نتواند به درستی به اثبات انگیزه و هدف خود درباره بازگشت به کشورش بعد از پایان دوره تحصیلی بپردازد.
 8. ماندن در کشور اسکاتلند بیشتر از مدت زمان اعتبار ویزای دانشجو
 9. داشتن نقص در تکمیل فرم های مربوط به درخواست ویزا
 10. داشتن شخصیت غیر اخلاقی و رفتار های نا متعارف فردی و اجتماعی
 11. عدم ارائه برنامه ریزی صحیح و منظم جهت مهاجرت به اسکاتلند مانند عدم داشتن مسکن و وسایل حمل و نقل و…
 12. نزدیک بودن به تاریخ انقضای پاسپورت
 13. متقاضی از کشوری باشد که روابط صلح آمیز با کشور اسکاتلند نداشته باشد

در صورت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در اسکاتلند و آشنایی با شرایط و دانشگاه های اسکاتلند می توانید با موسسه آریاناپارس در تماس باشید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر