info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهاجرت پرستاران به آلمان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

با توجه به افزایش میانگین سنی مردم آلمان، این کشور نیاز مبرمی به پرسنل پرستاری و کادر پزشکی مجرب دارد. از این رو سیاست های مهاجرتی این کشور زمینه مهاجرت پرستاران به آلمان را فراهم نموده است. بر اساس آمار انتشار یافته از سوی وزارت بهداشت آلمان این کشور تا اواخر سال ۲۰۲۰ به بیش از ۸۴۰۰۰ پرسنل پرستاری و کادر پزشکی نیاز خواهد داشت.

با توجه به درآمد قابل توجه شغل پرستاری در آلمان افراد بسیاری متقاضی کار در این کشور می باشند، طبق قوانین مهاجرت به آلمان برای اشتغال در حرفه پرستاری مدارک تحصیلی افراد می بایست مورد تائید دولت آلمان باشد، در غیر اینصورت افراد می بایست با شرکت در دوره های پرستاری مدارک خود را با استانداردهای کشور آلمان معادل سازی (Document equivalence) نمایند. در ادامه این مطلب با مزایا و شرایط مهاجرت پرستاران به آلمان بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط مهاجرت پرستاران به آلمان

Nurses’ immigration to Germany

کشور آلمان پس از آمریکا دومین مقصد محبوب پرستاران و پزشکان در جهان می باشد، شغل پرستاری در آلمان با مسئولیت های فراوانی همراه خواهد بود. در بعضی از موارد مانند پرستاران بخش ICU برخی از وظایف پزشکان را پرستاران انجام می دهند، از این رو سطح دانش و توانایی پرستاران بسیار حائز اهمی می باشد و کوچکترین اشتباه و سهل انگاری می تواند باعث ممنوعیت شغلی پرستاران شود.

شرایط مهاجرت پرستاران به آلمان بسته به مدرک و سابقه کار افراد متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال افرادی که مدرک پرستاری خود را از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا دریافت نموده باشند مورد تائید دولت آلمان خواهند بود. ولی افرادی که از کشورهای دیگر مدرک پرستاری خورد را دریافت نموده اند می بایست با شرکت در دوره های پرستاری مدرک خود را با استانداردهای کشور آلمان معادل سازی نمایند.

در حال حاضر مهاجرت پرستاران به آلمان به ۲ روش امکان پذیر خواهد بود، هریک از روش های مهاجرتی پرستاران به آلمان شرایط مختص به خود را دارد ولی موضوع مشترک بین این ۲ روش که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تائید مدارک پرستاران و دانش زبان آلمانی این افراد خواهد بود. به طور کلی روش های مهاجرت پرستاران به آلمان به شرح ذیل می باشد:

 • پیشنهاد شغلی از کارفرما (job offer)
 • ویزای جستجوی کار (job search)

شرایط ویزای کار پرستاران

همانگونه که اشاره گردید مهاجرت پرستاران به آلمان از ۲ روش امکان پذیر خواهد بود، مدارک وشرایط اخذ ویزای هر یک از روش های مورد نظر متفاوت خواهد بود. این ۲ روش مهاجرت پرستاران به آلمان در کلیت شباهت و تفاوت های مختلفی برخوردار می باشند، ولی از لحاظ مزایا و شرایط ویزا بسیار متفاوت خواهند بود.

بدون شک مهاجرت پرستاران به آلمان به واسطه پیشنهاد شغلی (job offer) نسبت به ویزای جستجوی کار (job search) از مزایای بی شمار برخوردار خواهد بود. یکی از مهم ترین مزایای مهاجرت پرستاران به آلمان از طریق (job offer) ورود سریع افراد به بازار کار این کشور می باشد، ولی افرادی که از طریق ویزای جستجوی کار به آلمان مهاجرت می نمایند می بایست نظر کارفرمایان را برای استخدام جلب نمایند که این موضوع می تواند از طرفی هزینه بر باشد و از سوی دیگر مدت زمان مشخصی برای دست یابی به موقعیت شغلی مورد نظر وجود دارد. در این بخش از مطلب مزایا و شرایط هر ۲ روش مهاجرت پرستاران به آلمان را در قالب یک جدول ارائه می نماییم.

شرایط و مزایای ویزا ویزای (job offer) ویزای (job search)
اجازه همراه از ابتدا پس از عقد قرارداد کاری و دریافت بلوکارت
نیاز به تائید مدارک دارد دارد
آشنایی با زبان آلمانی بسته به کارفرما B1 – B2 B2
سابقه کار مورد نیاز بسته به نظر کارفرما حداقل ۳ سال
زمان اخذ اقامت دائم آلمان پس از ۳ سال پس از ۳ سال

شرایط مهاجرت تحصیلی پرستاران به آلمان

افرادی که دارای مدرک پرستاری می باشند و بنا به دلایلی نظیر عدم سابقه کار و … امکان مهاجرت کاری به آلمان را ندارند می توانند از طریق تحصیل در آلمان وارد این کشور شوند

بر اساس قوانین مهاجرتی آلمان پرستارانی که از طریق تحصیل وارد دوره های آموزشی این کشور می شوند پس از گذراندن دوره های مورد نظر با موفقیت به صورت تضمینی استخدام می شوند. شرایط مهاجرت تحصیلی پرستاران به آلمان به شرح ذیل می باشد:

 • شرکت در دوره آموزشی ۱۰۰ الی ۸۰۰ ساعته را جهت آشنایی تخصصی با رشته مربوطه، البته این مقدار ساعت با توجه به ریز نمرات و مقدار سابقه کاری افراد مشخص خواهد شد
 • دریافت حقوق ماهیانه در طول دوره آموزشی، حدود ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو (با توجه به تغییر قوانین، این ارقام ممکن است متغیر باشند)
 • حداکثر شرایط سنی ۴۵ سال 
 • حداقل مدرک زبان B2 آلمانی
 • افراد پس از اتمام دوره به طور تضمینی استخدام خواهند شد
 • پس از اتمام دوره حقوق ماهیانه چیزی بین ۱۸۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو می باشد (با توجه به تغییر قوانین، این ارقام ممکن است متغیر باشند)
 • دریافت اقامت آلمان پس از استخدام
 • ادامه تحصیل به شرایط شغلی افراد بستگی دارد

پروسه دریافت ویزا برای مهاجرت کاری پرستاران به آلمان

پروسه مربوط به دریافت ویزای کار آلمان برای پرستاران بسته به روش مهاجرتی مورد نظر تفاوت خواهد داشت، به طور کلی اولین قدم برای دریافت هر نوع ویزایی دریافت وقت سفارت مورد نظر می باشد.

تفاوت اصلی اخذ ویزای کاری پرستاران بین ۲ روش مهاجرتی موجود نیز مدت زمان انجام پروسه اخذ ویزا می باشد. در ادامه با پروسه دریافت ویزای کاری پرستاران بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط اخذ ویزا (job offer) (job search)
مدت زمان انجام پروسه حداکثر ۶ ماه ۱۸ الی ۲۲ ماه
هزینه های صدور ویزا ۸۰ یورو ۸۰ یورو
شرایط سنی متقاضی حداکثر از ۵۰ سال حداکثر ۴۵ سال
سابقه کار حداقل ۱ سال حداقل ۳ سال

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پرستاران به آلمان

به طور کلی برای دریافت هر نوع ویزایی ارائه مدارک مربوطه الزامی خواهد بود، ویزای کاری پرستاران در آلمان نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. جهت اخذ ویزای کاری آلمان با توجه به نوع روش مهاجرتی پرستان به آلمان مدارک مختلفی باید ارائه گردد. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کاری آلمان برای پرستاران به شرح ذیل می باشد:

 • حداقل مدرک کارشناسی پرستاری
 • حداکثر سن ۴۵ سال
 • حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط
 • آشنایی با زبان آلمانی در سطح B2
 • تمکن مالی مورد نیاز
 • گواهی سلامت (تست پزشکی)
 • گواهی عدم سوء پیشینه

لازم به ذکر است افرادی که دارای پیشنهاد کار از کارفرمایی در آلمان هستند و قصد دارند از طریق (job offer) اقدام نمایند علاوه بر مدارک فوق ملزم به ارائه دعوتنامه کاری از کارفرما خواهند بود.

درآمد پرستاران در آلمان

آلمان قدرت اول اروپا از لحاظ اقتصادی است، این کشور در بین کلیه کشورهای اروپایی پایین ترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است، ازسوی دیگر میانگین درآمد ماهیانه افراد در آلمان بیش از ۴۶۰۰ یورو می باشد که از این لحاظ افراد شاغل در آلمان بالاترین میزان حقوق را در بین کلیه کشورهای اروپایی دریافت می نمایند. شغل پرستاری یکی از برجسته ترین و مورد احترام ترین مشاغل کار در آلمان می باشد، پرستاران از وجه اجتماعی قابل توجهی در بین مردم آلمان برخوردار می باشند. علاوه بر این شغل پرستاری در آلمان از جمله مشاغل پردرآمد به شمار می آید.

میزان درآمد ماهیانه پرستاران مانند سایر مشاغل دیگر به عوامل مختلفی ارتباط دارد. معمولاً پرستاران خارجی به علت عدم آشنایی کامل با زبان آلمانی در ابتدا به عنوان کمک پرستار و به صورت نیمه وقت مشغول به کار می شوند و پس از گذشت ۱ سال با کسب تجربه کار و آشنایی کامل با زبان آلمانی به عنوان پرستار به صورت تمام وقت در شیفت های کاری موجود مشغول به کار می شوند. در حال حاضر حداقل درآمد ماهیانه برای شغل پرستاری در آلمان ۲۵۰۰ یورو و حداکثر ۷۵۰۰ یورو می باشد. پرستاران در آلمان ۵ روز در هفته مشغول به کار می باشند، ساعت کار مشاغل پرستاری معمولاً ۸ ساعت در روز خواهد بود. در این بین عوامل مختلفی وجود دارد که باعث افزایش حقوق پرستاران می شود که عبارتند از:

 • سطح تحصیلات و تخصص
 • سابقه کار و توانایی فردی
 • گذراندن دوره های تخصصی
 • تسلط کامل به زبان آلمانی و زبان های دیگر

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده و نیاز مبرم کشور آلمان به مشاغل پرستاری این کشور زمینه مهاجرت پرستاران را فراهم نموده است. دریافت بالاترین حقوق در کل قاره اروپا، امکان همراهی خانواده، اخذ اقامت دائم، تحصیل رایگان فرزندان، خدمات درمانی رایگان و … تنها بخشی از مزایای بی شمار مهاجرت پرستاران به آلمان می باشد. به جرات می توان گفت مهاجرت پرستاران به آلمان یکی از کم هزینه ترین و بهترین روش های مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت دائم آلمان می باشد که از مزایای فراوانی برخوردار خواهد بود.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  ۳ دیدگاه در “مهاجرت پرستاران به آلمان

  1. مجله مهاجرت گفت:

   سلام.وقت بخیر .
   در مورد شرط سنی مهاجرت به آلمان میشه راهنمایی بفرمایید؟

   1. consultant گفت:

    سلام
    بله شرایط سنی داره چه برای کاری چه تحصیلی

  2. شكوفه ثنايي گفت:

   ببخشید من میتونم مدرک b1 رو ارائه بدم ولی دوتا بچه کوچیک دارم تو اون دوره آموزشی به برلین میتونن منو نمراهی کنن؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر