info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

تایید مدارک در سفارت آلمان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

به طور کلی برای دریافت ویزا و مهاجرت به آلمان مدارک مربوطه می بایست مورد تایید سفارت آلمان قرار گیرد. با توجه به عدم وجود اطلاعات کامل مسئولین بخش کنسولگری و سفارت المان در مورد اصالت مدارک افراد متقاضی، کلیه مدارک ارائه گردیده باید مورد تایید سفارت آلمان قرار گیرد. لازم به ذکر است مدارک مورد نظر ابتدا می بایست مورد تایید ادارات ایرانی باشد. در ادامه این مطلب با شرایط و هزینه های تایید مدارک در سفارت آلمان بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط تایید مدارک در سفارت آلمان

اساساً در رابطه با این موضوع که مدارک مربوطه نیاز به تایید دارند یا به همان شکل مورد تایید کشور آلمان می باشند، ادارات و مراجع مورد نظر در آلمان تصمیم نهایی را اتخاذ می نمایند. مهر تایید سفارتخانه آلمان بر مدارک افراد متقاضی اخذ ویزا آلمان، عامل اصلی تشخیص اصالت و صحت و سقم مدارک افراد از سوی اداره جات آلمانی خواهد بود.

اصولاً مدارک اصلی افراد توسط اداره جات ایرانی تایید نمی شود، از این رو امکان تایید مدارک اصلی افراد از سوی سفارت آلمان نیز وجود نخواهد داشت، درواقع وزارت خارجه ایران معمولاً مدارک ترجمه شده افراد را توسط مترجمین و متخصصین مربوطه مورد تایید قرار می دهد.

این مدارک مورد تایید سفارت آلمان نیز خواهند بود. توجه داشته باشید ترجمه مدارک به زبان انگلیسی و آلمانی انجام می شود، ولی از آنجا که برخی از ادارات آلمانی ترجمه انگلیسی را قبول ندارند، توصیه می گردد مدارک مربوطه به زبان آلمانی ترجمه شود.

به منظور تایید مدارک مورد نظر توسط سفارت آلمان متقاضیان می بایست با مراجعه حضوری به بخش حقوقی و کنسولی سفارت آلمان و ارائه اصل و ترجمه مدارک امور مربوطه را انجام دهند. لازم به ذکر است، اقوام، آشنایان، وکلای دادگستری و دارالترجمه ها نیز می توانند از طرف فرد متقاضی برای تایید مدارک مربوطه اقدام نمایند، توجه داشته باشید در اینصورت نیازی به ارائه وکالتنامه از سوی افراد وجود نخواهد داشت.

هزینه تایید مدارک در سفارت آلمان

هزینه تایید مدارک در سفارت آلمان بسته به نوع مدارک متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر تایید مدارک تحصیلی دانشجویان معمولاً به صورت رایگان صورت می پذیرد، البته این در صورتی امکان پذیر خواهد بود که دانشجویان بتوانند نامه پذیرش و یا گواهی معتبر از یکی از دانشگاه های معتبر آلمان در خصوص انجام اقدامات اولیه جهت دریافت پذیرش را ارائه نمایند.

توجه داشته باشید، معافیت از پرداخت هزینه تایید مدارک، فقط برای تأیید ۵ نسخه کپی ترجمه مدارک تحصیلی می باشد. مدارک سطوح تحصیلی معمولاً رایگان تایید نمی شوند، از این رو اگر با این وجود در شرایط خاص، تایید اصل این مدارک لازم شود، به عنوان مثال اگر دانشگاهی این مدارک را بصورت تایید شده خواسته باشد، ارائه مدرکی جهت اثبات این موضوع در زمان ارائه درخواست الزامی خواهد بود.

تنها با ارائه این گواهی امکان تایید مدارک به صورت رایگان وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است، جهت تسریع در روند تأیید، می بایست کپی همه مدارک مورد نیاز دانشجویی، همزمان و در یک نوبت ارائه گردد. به طور کلی هزینه های مربوط به تایید مدارک در سفارت آلمان را می توان به ۲ دسته تقسیم نمود که به شرح ذیل می باشند.

 • ۲۵ یورو برای شناسنامه ایرانی، گواهی ولادت، سند ازدواج، سند طلاق، گواهی فوت، گواهی تجرد.
 • ۴۵ یورو برای سایر مدارک ( احکام دادگاه، گواهی سوء پیشینه، سایر گواهی ها)
 • در صورت عدم تایید مدارک از سوی سفارت آلمان نیمی از مبلغ پرداختی مسترد می گردد.

تعین وقت برای تایید مدارک در سفارت آلمان

بدون شک برای تایید مدارک توسط سفارت آلمان متقاضیان می بایست از قبل وقت رزرو کنند، از این رو متقاضیان می توانند از طریق سیستم وقت دهی سفارت آلمان وقت مورد نظر را دریافت نمایند. وقت سفارت آلمان در ارتباط با تایید مدارک افراد متقاضی معمولاً در کمتر از ۲ ماه صادر می گردد.

پس از مراجعه به سفارت آلمان در خیابان فردوسی می توانید در صف تأیید مدارک منتظر باشید. در جلوی سفارت دو صف وجود دارد که یکی برای تأیید مدارک و دیگری برای دریافت ویزا می باشد. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد رزرو وقت سفارت آلمان به وب سایت سفارت مراجعه نمایید.

اعتبار ترجمه مدارک برای تایید در سفارت آلمان

به طور کلی اغلب مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت و اخذ ویزای مورد نظر می بایست مورد تایید نهادهای مربوطه باشد. قوانین برخی از کشورها در رابطه با مدت اعتبار مدارک تایید شده متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر مدت اعتبار مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا بسته به نوع مدرک مورد نظر متفاوت می باشد. معمولاً اغلب سفارت خانه ها و نهادهای دولتی و خصوصی در کشورهای خارجی به منظور سنجش اعتبار مدارک ارائه شده از سوی متقاضیان بر اساس ۲ فاکتور اصلی عمل می کنند، که شامل موارد ذیل می باشد.

 • مدت زمان اعتبار ترجمه مدارک
 • دریافت مهر تایید از نهادها و ارگان هایی نظیر وزارت علوم، وزارت امور خارجه، دادگستری و …

لازم به ذکر است مدارکی که جهت انجام ترجمه در اختیار دارالترجمه قرار می گیرد، در صورتیکه نیاز به دریافت مهر تایید از نهادهای مربوطه را داشته باشند، به زمان بیشتر و پرداخت هزینه های مربوطه نیاز خواهند داشت. از سوی دیگر هرچند سال یکبار معمولاً مهرهای تایید نهادهای دولتی تغیر می کنند، از این رو مدارک ترجمه شده در زمان های مختلفی می بایست مجدداً مورد تایید قرار گیرد.

توجه داشته باشید در ارتباط با اعتبار مدارک ترجمه شده برخی از سفارتخانه های کشورهای خارجی حساسیت بیشتری را اعمال می نمایند و ممکن است از شما بخواهند که پس از مدت زمانی، مدارک خود را مجددا ترجمه کنید و تاییدیه رسمی بگیرید.

طبق قوانین فعلی در حال حاضر معمولا هر دو سال، مهرهای رسمی وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه تغیر می کنند، بنابراین اگر از مدت ترجمه مدارک شما چند ماه و به خصوص بیش از یک سال گذشته باشد، باید در زمینه نیاز به ترجمه مجدد و تایید دوباره آنها حتما احتیاط کنید. چرا که ممکن است برخی از سفارتخانه های خارجی تنها به دلیل گذشتن مدت اعتبار مدارک شما، همکاری های لازم را با شما در زمینه صدور ویزا و یا سایر موارد انجام ندهند.

علاوه بر ترجمه رسمی مدارک توسط دارالترجمه، مدت اعتبار تایید مدارک توسط نهادهای مربوطه نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است، اساساً مدت زمان اعتبار مدارک هر دسته با دسته های دیگر تفاوت دارد برای مثال مدت اعتبار ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه با مدت زمان اعتبار مدرک دانشنامه (مدرک فارغ التحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه) متفاوت است. به طور کلی بر حسب مدت زمانی که مدارک ترجمه شده معتبر هستند می توان آنها را به چند دسته تقسیم بندی کرد، که به شرح ذیل می باشند.

 • مدارک دارای مدت اعتبار کوتاه به مدت حداکثر دو یا سه ماهه (مانند گواهی عدم سوء پیشینه)
 • مدارک دارای مدت اعتبار چند ماهه (مانند شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج، سند مالکیت و …)
 • مدارک دارای مدت اعتبار طولانی مدت (مانند ریزنمرات، مدرک دانشگاه و یا دبیرستان و پیش دانشگاهی)

هم چنین در این زمینه اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق تر در زمینه ی انواع ویزای آلمان قبل از اقدام برای اخذ وقت سفارت آلمان دارید می توانید به مقاله ای با عنوان ویزای آلمان در همین وب سایت که توسط نویسندگان موسسه ما به رشته ی تحریر درامده است مراجعه نمایید.

تایم کاری باجه ها برای تایید مدارک در سفارت آلمان

تایم کاری باجه ها برای تایید مدارک در سفارت آلمان یکشنیه الی پنجشنبه از ساعت ۷٫۳۰ الی ۱۰٫۳۰ صبح خواهد بود. لازم به ذکر است، معمولاً مدارک تایید شده در همان روز مراجعه در ساعت ۱۴٫۳۰ به افراد متقاضی ارائه می شود، البته در برخی از موارد که به ندرت پیش می آید. در صورتیکه مدارک مورد نظر نیاز به بررسی و تایید داشته باشند امکان دارد روند تایید مدارک هفته ها زمان ببرد. توجه داشته باشید قبل از مراجعه به باجه های سفارت جهت تایید مدارک، مدارک شما توسط نهادهای دولتی داخلی مورد تایید باشد.

نتیجه گیری

در حال حاضر کشور آلمان به واسطه سیستم اقتصاد بسیار قدرتمند، امکانات رفاهی و اجتماعی ایده ال و ثبات سیاسی از بالاترین استانداردها و کیفیت زندگی برخوردار می باشد، از این رو آلمان همواره به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی جهان محسوب می شود.

با توجه به افزایش روزافزون آمار مهاجرت به آلمان پروسه اخذ ویزای این کشور مستلزم تایید مدارک ارائه شده توسط نهادهای دولتی و سفارت آلمان خواهد بود. از این رو زمانبندی دقیق و برنامه ریزی مناسب برای تایید مدارک مربوطه از سوی نهادهای دولتی و سفارت آلمان از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این زمینه و انواع پروسه امور مهاجرتی می توانید با مشاوران ارشد موسسه آریاناپارس در تماس باشید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر