info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

ویزای سوئد

ویزای سوئد

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی با مهاجرت کاری و یا سفر به این کشور اروپایی را دارند می بایست ویزای سوئد را دریافت نمایند. سوئد کشوری می باشد که در اتحادیه اروپا قرار دارد و از سال ۲۰۰۱ عضو پیمان شینگن است. سوئد در شمال اروپا و در همسایگی فنلاند و نروژ جای دارد و چهارمین کشور از لحاظ مساحت در اروپا می باشد. هرساله افراد بی شماری ازسراسر جهان برای ادامه تحصیل، کار، سرمایه گذاری و یا بازدید از جاذبه های دیدنی و جذاب سوئد وارد این کشور می گردند.

این کشور از نظر اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و توریستی به عنوان کشوری موفق در کل دنیا شناخته شده است. از این جهت افراد بسته به هدف سفر خود به این کشور می بایست ویزای سوئد را دریافت نمایند. انواع مختلفی از ویزای این کشور وجود دارد که افراد قادر می باشند با توجه به هدف از انتخاب این کشور ویزا را اخذ کنند. در ادامه به معرفی انواع ویزای سوئد خواهیم پرداخت.

شرایط اخذ ویزای سوئد

How to get a Swedish visa

هر شخصی که قصد وارد شدن به کشور سوئد را داشته باشد بسته به ملیت خود باید درخواست اخذ ویزای این کشور را نماید. بیش از ۶۰ کشور در سراسر جهان می توانند بدون نیاز به دریافت ویزای سوئد به این کشور سفر کنند و بر اساس هدف خود در این کشور بمانند.

افرادی که در ایران اقامت دارند قادر می باشند از طریق سفارت سوئد در تهران درخواست ویزای خود را ارسال نمایند. و پس از ثبت نام و رزرو وقت به صورت آنلاین، درخواست آن ها به سفارت اعلام می گردد. افراد برای دریافت ویزای سوئد فقط و فقط می بایست مدارک مورد نیاز را به سفارت تحویل دهند. سفارت سوئد فقط صلاحیت بررسی و تصمیم گیری در مورد در خواست ویزای فردی را دارد که مقصد وی کشور سوئد می باشد. سفارت این کشور پس از بررسی شرایط فرد متقاضی بعد از گذشت حدود دو الی سه هفته جواب ویزا برای شخص ارسال می گردد.

انواع ویزای سوئد

انواع ویزای سوئد

انتخاب نوع ویزای درست یکی از مهم ترین نکات در جهت مهاجرت به کشور سوئد می باشد. در این کشور انواع مختلفی از ویزا ارائه می شود که افراد باید با توجه به اهداف خود در این کشور نوع درست ویزا را درخواست نمایند. ویزای سوئد مانند ویزای سایر کشور های عضو شینگن به چهار دسته تقسیم می گردد.

ویزای نوع A

این ویزا به ویزای فرودگاهی شهرت دارد و افراد با در اختیار داشتن این نوع ویزا فقط می توانند در محدوده فرودگاه کشور سوئد رفت و آمد نمایند و اجازه خروج از فرودگاه این کشور را نخواهند داشت و تنها قادر می باشند پرواز خود را تعویض کنند و به کشور مورد نظر بروند.

ویزای نوع B

این دسته از ویزاها به نام ویزای ترانزیت شناخته شده اند و معمولا به مدت پنج روز دارای اعتبار می باشند. افراد با داشتن این ویزا قادر می باشند از محدوده فرودگاهی خارج گشته و یا به سایر کشورهای عضو شینگن وارد شوند.

ویزای نوع C

این نوع از ویزای سوئد به سه دسته تقسیم میگردد. دسته اول به ویزای یک بار ورود و یا single entry معروف هستند. افرادی که دارای این نوع از ویزا می باشند قادرند فقط یک بار وارد کشور سوئد گردند و اگر تمایل به ورود مجدد به این کشور را دارند می بایست تقاضای ویزای دوبار ورود یا double entry نمایند. دسته سوم ویزای چند بار ورود و یا multiple entry نامیده می شوند که افراد قادر هستند چندین مرتبه از شوند خارج شده و مجددا وارد این کشور شوند. افراد با در اختیار داشتن این ویزا محدودیتی برای ورود و خروج خود به کشورهای حوزه شینگن ندارند اما مدت زمان اقامت افراد در این نوع از ویزا ۹۰ روز است.

ویزای نوع D

این ویزا نوعی از ویزاهای بلند مدت می باشد و به ویزای اقامتی اطلاق می گردد. افرادی که جهت تحصیل، کار، سرمایه گذاری وارد این کشور می شوند و یا افرادی که دارای اقامت دائم سوئد هستند، می بایست ویزای نوع D را دریافت نمایند. افراد با دریافت این نوع ویزا، حق تحصیل و کار دارند و همچنین می توانند ویزای خود را تبدیل و تمدید کنند.

ویزای سوئد از طریق تحصیل

ویزای سوئد از طریق تحصیل

در کشور سوئد دانشگاه های بسیاری وجود دارد که تعدادی از آنها دارای رتبه جهانی می باشند. هر ساله تعداد بی شماری از افراد از سراسر جهان برای ادامه تحصیل وارد این کشور می گردند. افرادی که قصد تحصیل در کشور سوئد را دارند اگر در کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا زندگی می کنند باید ویزای تحصیلی سوئد را دریافت نمایند.
افراد قادر می باشند در دانشگاه های سوئد در مقاطع مختلف از جمله لیسانس، فوق لیسانس و دکترا مشغول به تحصیل شوند. دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی می بایست مدارکی را آماده نمایند و آنها را به سفارت ارسال کنند این مدارک شامل موارد ذیل می شود.

 1. پاسپورت معتبر
 2. نامه پذیرش از دانشگاه
 3. ارائه تمکن مالی
 4. نشانی محل سکونت
 5. بیمه مسافرتی
 6. ارائه مدرک زبان
 7. ترجمه مدارک هویتی
 8. رزومه کاری و تحصیلی
 9. پرداخت هزینه سفارت که برای افراد بالای ۱۸ سال ۱۰۰۰ کرون و افراد زیر ۱۸ سال ۵۰۰ کرون تعیین شده است.

ویزای سوئد از طریق کار

افراد برای اخذ ویزای کاری سوئد نیاز به دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی در کشور سوئد می باشند. متقاضیان قادر هستند به سایت ها و موسسات کاریابی خارجی مراجعه نمایند و بر اساس رزومه کاری خود شغل و کارفرمای مورد نظر را پیدا کنند و پس از آن برای دریافت ویزای کاری سوئد اقدام نمایند.

اولویت کارفرماها در هر کشوری افراد تحصیل کرده کشور خود می باشند و در صورت نیاز به نیروی کار به مدت سه هفته تا سه ماه در کشور خود آگهی نموده و در صورت پیدا نکردن نیروی کار مورد نظر سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی می نماید و باز در صورت یافت نشدن نیروی کار، از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا مانند ایران درخواست نیرو می نماید.

لازمه یافتن کار در سوئد تسلط داشتن به زبان رسمی این کشور یعنی سوئدی می باشد از این جهت توصیه ما بر این است که افراد از طریق ویزای تحصیلی سوئد وارد این کشور گردند و در طول مدت تحصیل، زبان سوئدی را فر گیرند و با حضور خود در این کشور و همچنین تحصیل در سوئد، شانس پیدا کردن کار و در نهایت اخذ ویزای سوئد و اقامت این کشور را افزایش دهند.

ویزای سوئد از طریق درمان

افرادی که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا برای انجام درمان بیماری خود قصد ورود به کشور سوئد را دارند ملزم به دریافت ویزای درمانی این کشور می باشند. ویزای درمانی سوئد در صورتی به فرد متقاضی تعلق می گیرد که اثبات نماید در کشور خودش، درمانی مشابه روش درمانی سوئد وجود ندارد و سپس با ارائه مدارک پزشکی و تمکن مالی به سفارت سوئد می تواند ظرف مدت ۲ هفته ویزای خود را دریافت نماید.

فرد متقاضی برای اثبات تمکن مالی باید با در نظر گرفتن طول درمان خود روزانه ۴۵۰ کرون بابت هزینه های اقامت خود در سوئد به سفارت ارائه دهد. افراد اگر در این کشور خویشاوند و یا بستگانی داشته باشند قادر می باشند هزینه کمتری را به عنوان تمکن مالی ارائه نمایند. مدت زمان این ویزا به مدت ۹۰ روز و به صورت یک بار یا چند بار ورود می باشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای درمانی سوئد

 • گذرنامه معتبر حداقل برای سه سال
 • ارائه گواهی پزشکی که نشان دهندی زمان شروع درمان باشد
 • ارائه گواهی پزشکی از کشور مبداء که نسان دهد ارائه خدمات درمانی در آنجا میسر نمی باشد
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه نامه مسافرتی

ویزای سوئد از طریق دید و بازدید اقوام

افراد برای بازدید از اقوام و دوستان خود قادر به دریافت این نوع ویزا می باشند. طول مدت این نوع ویزای سوئد به مدت ۹۰ روز است و فرد متقاضی می بایست حتما از شخصی که در سوئد زندگی می کند دعوتنامه داشته باشد و علاوه بر این فردی که اقامت سوئد را دارد باید دارای تمکن مالی برای مدتی که فرد متقاضی در این کشور به سر می برد را داشته باشد.

ویزای ورزشی و بازدید فرهنگی

برای دریافت این نوع از ویزای سوئد فرد متقاضی می بایست از سوی سازمان و یا انجمن برگزار کننده ورزشی دعوتنامه داشته باشد. در بخش درخواست ویزای ورزشی شما نیازمند به یک نامه از سازمان ورزش ملی که تایید نماید در ورزش مورد نظر فعالیت دارید، می باشید.

ویزای سرمایه گذاری

سوئد همواره در بین کشورهای اروپایی دارای اقتصادی پایدار و با ثبات می باشد. این کشور دارای بزرگترین بازار آزاد اسکاندیناویایی با دسترسی کامل به اتحادیه اروپا است. کشور سوئد از نظر دارا بودن نیروی کار قهار و زیر ساخت های برتر اقتصادی در کل دنیا زبان زد می باشد. این کشور توانسته است از سال ۲۰۱۲ استانداردهای جهانی زندگی را دریافت نماید. سرمایه گذاری در سوئد به چندین روش امکان پذیر است که به طور معمول ثبت شرکت در سوئد و خرید بیزینس در آن نسبت به سایر روش ها شناخته شده می باشد. شرایط سرمایه گذاری در سوئد به شرح ذیل است:

نام سرمایه گذاری سرمایه گذاری تجاری
حداقل سرمایه ۱۰۰٫۰۰۰ هزار یورو
نوع ویزا بلند مدت
زمان رسیدگی به پرونده ۳ هفته
اقامت دائمی پس از ۵ سال
پاسپورت سوئدی پس از ۱۰ سال

افراد برای ثبت شرکت در سوئد نیاز به شریکی دارند که دارای اقامت سوئد باشد و همچنین ۵۱ درصد از سهام کل شرکت باید به نام وی گردد و همچنین دو نفر از افرادی که تابعیت سوئد را دارند را در شرکت خود استخدام نماید. متقاضیان دریافت ویزای سوئد از طریق سرمایه گذاری باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • اثبات داشتن ۲ سال سابقه کسب و کار برای فردی که اقامت سوئد را دارد در طی ۵ سال گذشته
 • عدم نیاز به مدرک دانشگاهی و صرفا ارائه موفقیت کاری
 • اثبات تمکن مالی کافی برای مدت ۲ سال (این هزینه ها برای نفر اصلی به ۲۰۰٫۰۰۰ کرون سوئد)، برای همسر متقاضی ۱۰۰٫۰۰۰ کرون سوئد و برای فرزندان زیر ۱۸ سال به میزان ۵۰٫۰۰۰ (یورو) است.
 • سطح تسلط بر زبان انگلیسی یا سوئدی (در این پروسه ها نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا سوئدی نمی باشد صرفا آشنایی با زبان در سوئد کافی است.)
 • پاسپورت متقاضی با حداقل اعتبار ۲ سال و ۶ ماه

هزینه های ویزای سوئد

افراد متقاضی برای ورود به کشور سوئد با هر هدفی که دارند می بایست ویزای مربوطه این کشور را دریافت نمایند. برای تعیین وقت سفارت افراد قادر می باشند به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت اقدام کنند. فرد متقاضی برای انجام این کار می بایست هزینه هایی را پرداخت نماید. که این هزینه ها با توجه به نوع ویزای درخواستی متفاوت است. هزینه برخی از ویزای سوئد به شرح زیر می باشد:

ویزای توریستی سوئد

هزینه این ویزای سوئد برای افراد بزرگسال ۸۰ یورو، افراد بین ۶ الی ۱۲ سال ۴۰ یورو و کودکان زیر ۶ سال به صورت رایگان می باشد.

ویزاهایی برای مدت زمان بیشتر از ۹۰ روز

ویزا هایی مانند ویزای تحصیلی، سرمایه گذاری، کاری و غیره که جزو این گروه قرار می گیرند برای افراد بزرگسال ۱۵۰۰ کرون سوئد و برای افراد زیر ۱۸ سال ۷۵۰ کرون تعیین شده است.

اگر هزینه های سفارت را به صورت آنلاین پرداخت می کنید باید تمامی هزینه را با کارت اعتباری ویزا کارت و یا مستر کارت واریز نمایید. در صورت ارائه درخواست کاغذی هزینه باید به ریال به حساب سفارت در بانک پاسارگاد پرداخت شود. این هزینه به شماره حساب ۱-۲۰۲۰۲۰-۸۱۰۰-۲۲۴ پرداخت می شود و دارنده حساب “سفارت سوئد” است.

لازم به ذکر است که برخی از متقاضیان ویزای سوئد نیاز به پرداخت هزینه ای نمی باشند این افراد شامل:

 • کودکان کمتر از شش سال
 • دانشجویانی که برای انجام دوره های تحقیقاتی وارد کشور سوئد می شوند
 • نمایندگان سازمان های غیردولتی که سن آنها از ۲۵ سال کمتر باشد. لازم به ذکر است که برای شرکت در سمینارها، همایش ها، برنامه های ورزشی، رویدادهای فرهنگی این امکان وجود دارد
 • شهروندان اتحادیه اروپا، نروژ، لیختن اشتاین یا سوئیس
 • شهروندان کشور ژاپن

مراحل درخواست ویزای سوئد

افراد برای دریافت ویزای سوئد می بایست درخواست خود را به صورت آنلاین از طریق سایت سفارت ارسال نمایند و پس از ثبت نام در آن تقاضای تعیین وقت کنند. در صورتی که افراد فرم مربوط به ویزای درخواستی را به طور صحیح و بدون نقص تکمیل نمایند از طرف سفارت ایمیلی به نشانه تایید برای فرد متقاضی ارسال خواهد شد.

زمان وقت مصاحبه از طریق ایمیل به فرد اعلام می گردد. در این زمان متقاضی باید مدارک لازمه را تهیه و تنظیم کند و هزینه های مربوطه را پرداخت نماید و در زمان اعلام شده از طرف سفارت با در اختیار داشتن تمامی مدارک مورد نیاز برای انجام مصاحبه و بیومتریک به سفارت سوئد در کشور خود مراجعه نماید. کلیه متقاضیان باید بصورت حضوری در سفارت حضور یابند. پس از انجام تمامی مراحل ذکر شده نتیجه نهایی پس از ۱۲ الی ۱۵ روز از طرف سفارت به فرد متقاضی اعلام خواهد شد.

مدارک لازم برای ویزای سوئد

برای دریافت ویزای سوئد افراد می بایست همانند دریافت ویزای سایر کشورها مدارکی را که توسط سفارت اعلام شده است را آماده و ترجمه نمایند وو زمان مصاحبه و مراجعه حضوری به سفارت سوئد ارائه دهند.

توصیه ما بر این است که در تهیه و ارائه مدارک خود دقت کافی و لازم را داشته باشید زیرا سفارت سوئد در سال های اخیر ریجکتی های بالایی به دلیل عدم ارائه درست مدارک داشته است. برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای سوئد عبارتند از:

 1. گذرنامه معتبر که دارای حداقل دو صفحه خالی باشد
 2. یک قطعه عکس پاسپورتی
 3. فیش واریزی هزینه های ویزا
 4. اثبات تمکن مالی
 5. مشخص بودن محل زندگی
 6. ارائه بیمه نامه مسافرتی
 7. ارائه ترجمه مدارک هویتی
 8. در صورت داشتن پیشنهاد کاری قرارداد کاری باید ارائه گردد
 9. در صورت اقدام برای ویزای تحصیلی ارائه پذیرش تحصیلی الزامی است

مدت زمان پاسخگویی سفارت سوئد

افراد پس از مراجعه به سفارت سوئد و ارائه مدارک و انجام انگشت نگاری، تقریبا دو الی سه هفته بعد برای دریافت نتیجه و جواب ویزا به سفارت به صورت حضوری مراجعه نمایند. لازم به ذکر است افراد برای دریافت نتیجه ویزا بایست کارت شناسایی همراه داشته باشند.

ویزای سوئد تضمینی از رویا تا واقعیت!

با توجه به سخت گیری هایی که در حال حاضر سفارت سوئد برای صدور ویزای این کشور در پیش گرفت است اما افرادی که مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئد را به صورت کامل و بدون نقص به سفارت ارائه نمایند برای دریافت ویزای این کشور مشکلی نخواهند داشت. در بین مدارک اصلی برای ویزای سوئد داشتن تمکن مالی و گردش حساب می توتند تاثیر به سزایی در دریافت ویزای سوئد داشته باشد. از این جهت توصیه ما بر این است که متقاضیان اخذ ویزای سوئد با هر هدفی که قصد وارد شدن به این کشور را دارند با توج به نوع ویزا مدارک مربوطه را به صورت کامل و به بهترین شکل آماده نمایند تا از این طریق رویای دریافت ویزای سوئد به واقعیت تبدیل گردد.

نتیجه گیری

سوئد کشوری خاص در شمال اروپا می باشد که در همسایگی فنلاند و نروژ قرار گرفته است. این کشور انواع مختلفی از ویزا را برای علاقه مندان خود ارائه می نماید که عبارتند از ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری، ویزای ازدواج، ویزای توریستی و غیره. افراد می بایست براساس هدف خود از ورود به این کشور ویزای درست را دریافت کنند. برای درخواست ویزای سوئد متقاضیان می بایست مدارکی که توسط سفارت ارائه گشته است را تهیه و ترجمه نمایند و به صورت حضوری به سفارت سوئد ارائه نمایند. مدت زمان جوابدهی ویزای سوئد بین ۱۴ الی ۲۱ روز کای باشد.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر