اقامت

اقامت چیست؟

?What is permanent Residency

به طور کلی مجوز حضور افراد در هر کشوری اقامت نامیده می شود. معمولاً اقامت به ۲ صورت ارائه می گردد، اقامت موقت و اقامت دائم. هر کدام از اقامت های ذکر شده (موقت یا دائم) شرایط، قوانین و امتیازات مختص به خود را در بر خواهد داشت.

برای دریافت اقامت موقت یا دائم روش های متنوعی وجود دارد، افراد متقاضی با توجه به هدف خود از سفر به کشور مورد نظر و همچنین شرایط و قوانین آن کشور می توانند جهت اخذ ویزای و دریافت اقامت مورد نظر اقدام نمایند. در ادامه این مطلب با شرایط و قوانین مربوط به اقامت موقت و دائم بیشتر آشنا خواهیم شد.

تفاوت اقامت و تابعیت

همانگونه که اشاره گردید اقامت اجازه حضور افراد در کشور دیگری است که می تواند به صورت دائم باشد، در واقع اقامت دائم اجازه قانونی و رابطه حقوقی نا محدود بدون در نظر گرفتن تابعیت شخص مورد نظر می باشد، در این حالت معمولاً اجازه کار و تحصیل به افراد داده می شود ولی از تمام حقوق شهروندی برخوردار نخواهند بود. در حالیکه تابعیت در اصطلاح حقوق بین المللی به معنای عضویت فرد در ساختار تشکیل دهنده دولت و جمعیت تاثیر گذار کشور مورد محسوب می شود.

تفاوت اقامت و تابعیت

در واقع تابعیت رابطه ای سیاسی، بین المللی، داخلی، حقوقی و معنوی بین شخص و کشور مورد نظر است که سبب می شود در قبال یکدیگر تکالیفی را بجا آورند. افرادی که تابعیت کشوری را به دست می آورند می توانند به راحتی پاسپورت و مدارک شناسایی با هویت جدید دریافت نمایند و از حقوق شهروندی کامل نظیر حق رای و حتی نامزدی در ریاست جمهوری برخوردار خواهند بود.

البته لازم به ذکر است معمولاً تابعیت هر کشوری از ابتدا به افراد تعلق نمی گیرد، در اغلب کشورها بعد از گذشت مدت زمان مشخص از اقامت در کشور مورد نظر افراد امکان دریافت تابعیت را خواهند داشت.

انواع اقامت

شرایط دریافت اقامت از لحاظ مدت زمان و امتیازات مربوطه بسته به قوانین کشورها و هدف افراد از سفر به کشور مورد نظر متفاوت خواهد بود، در اغلب موارد برای دست یابی به اقامت دائم هر کشوری افراد ابتدا می بایست اقامت موقت آن کشور را دریافت نمایند. شرایط و قوانین اقامت موقت و دائم متفاوت می باشد و قانونگذار به صورت شفاف کاربرد هر نوع اقامت را تدوین نموده است.

اقامت موقت

اقامت موقت درواقع مجوز حضور افراد در کشور دیگری طی یک مدت زمان مشخص است. معمولاً کاربرد اصلی اخذ اقامت موقت در ارتباط با اهدافی نظیر گردشگری، بازدید از افراد خانواده، دوره تحصیلی کوتاه مدت، تجارت و انجام پروسه های درمانی می باشد. با توجه به قوانین و شرایط هر کشوری مدت زمان و نوع اقامت موقت متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال ویزای توریستی کانادا که نوعی اقامت موقت این کشور به شمار می آید، ۵ سال اعتبار دارد و فرد متقاضی می تواند به صورت نامحدود به مرزهای کانادا وارد و خارج شود. درصورتی که ویزای توریستی اغلب کشورهای جهان خصوصاً برای بار اول تنها ۳ ماه اعتبار دارد.

اقامت دائم

افرادی که دارای اقامت دائم هر کشوری باشند می توانند به صورت نامحدود در کشور مورد نظر زندگی، کار و تحصیل نمایند و همچنین بدون نیاز به کنترل به مرزهای کشور مورد نظر وارد و یا خارج شوند. البته لازم به ذکر است فردی که از اقامت دائم کشوری برخوردار است معمولاً از امتیاز شهروندی برخوردار آن کشور برخوردار نخواهد بود. همانگونه که پیش تر ذکر گردید معمولاً امتیاز شهروندی در صورتی به افراد تعلق می گیرد که تابعیت کشور مورد نظر را دریافت نموده باشند.

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم بنا به قوانین کشور مورد نظر و نوع ویزا (اقامت موقت) افراد متفاوت خواهد بود. در واقع برای دریافت اقامت دائم معمولاً افراد در ابتدا اقامت موقت دریافت می نمایند، تبدیل اقامت موقت به اقامت از طریق روش های نظیر تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج با یک تبعه کشور مورد نظر امکان پذیر خواهد بود.

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم

البته لازم به ذکر است برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم از طریق هر یک از روش های ذکر شده مراحل و شرایط مختص به خود را خواهد داشت، و همچنین مراحل و فرآیند اجرایی متفاوتی در پی خواهد داشت.

راحت ترین کشورها برای اخذ اقامت دائم

طی سال های اخیر روند مهاجرت به شکل فزاینده ای افزایش داشته است، افزایش روند مهاجرتی خصوصاً از سوی کشورهای خاور میانه باعث گردیده قوانین کشورها برای پذیرش مهاجران و دریافت اقامت دائم دشوار و سخت شود. این قوانین هرساله با سختگیری بیش تری مواجه می شود و مهاجران برای انجام پروسه مهاجرت با مشکلات مختلفی رو به رو خواهند شد. در این بین کشورهایی وجود دارند که شرایط به مراتب راحت تری را برای مهاجران فراهم نموده اند.

راحت ترین کشورها برای اخذ اقامت دائم

پرداخت هزینه های اندک در رابطه با انجام فرایند مهاجرت و حتی زندگی در کشور مورد نظر، تسریع در انجام امور اجرایی مهاجرت و صدور اقامت دائم از جمله مزایای برخی از کشورها می باشد که شرایط ساده ای برای اعطای اقامت دائم به مهاجران اتخاذ نموده اند. در این بخش از مطلب با تعدادی از کشورها که با شرایط آسان تری به مهاجران اقامت دائم می دهند آشنا می شویم.

بلغارستان

بلغارستان

بلغارستان از سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و هم اکنون در حال انجام مذاکرات پایانی برای پیوستن به پیمان شینگن است، طبق پیش بینی کارشناسان بلغارستان تا اواخر سال آینده به وارد حوزه شینگن خواهد شد، این شرایط باعث گردیده روند مهاجرت افراد به این کشور طی سال های اخیر به رشد قابل توجهی رو به رو شود.

در حال حاضر روش های متنوعی برای دریافت اقامت دائم بلغارستان وجود دارد. ثبت شرکت در این کشور تنها با ۱۲ هزار یورو امکان پذیر خواهد. این روش یکی از کم هزینه ترین مسیرها برای اخذ اقامت دائم بلغارستان می باشد.

اسلواکی

اسلواکی

اسلواکی از جمله کشورهای تاریخی قاره اروپا می باشد که در حوزه شینگن قرار دارد، از این رو افرادی که اقامت دائم این کشور را داشته باشند بدون هیچگونه محدودیتی می توانند در کلیه کشورهای حوزه شینگن مشغول به کار، تحصیل و زندگی شوند.

در حال حاضر برای اخذ اقامت دائم اسلواکی از طریق ثبت شرکت در این کشور به ۱۵ الی ۲۰ هزار یورو سرمایه نیاز خواهید داشت.

لهستان

لهستان

لهستان از جمله کشورهای اروپای مرکزی است که طی سال های اخیر پیشرفت های فراوانی داشته است، این کشور دارای تاریخی کهن و فرهنگی غنی می باشد، معماری های نفس گیر دوره رونسانس و شرایط اقتصادی نسبتاً پایدار لهستان باعث گردیده افراد فراوانی هر ساله برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

علاوه بر این لهستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است که این خود مزیت بسیار قابل توجهی به شمار می آید. در حال حاضر اخذ اقامت دائم لهستان از طریق ثبت شرکت با ۳۰ الی ۳۵ هزار یورو امکان پذیر می باشد.

جهت اطلاع از شرایط دریافت اقامت برخی از کشور ها به جدول زیر مراجعه نمایید.

نام کشورلینک مطلبنام کشورلینک مطلب
آلماناقامت آلمانچکاقامت چک
آمریکااقامت آمریکاترکیهاقامت ترکیه
انگلستاناقامت انگلستاننیوزلنداقامت نیوزلند
کانادااقامت کاناداهلنداقامت هلند
استرالیااقامت استرالیادانمارکاقامت دانمارک
ایتالیااقامت ایتالیااسپانیااقامت اسپانیا
فرانسهاقامت فرانسهبلغارستاناقامت بلغارستان

مشکلات اخذ اقامت دائم

اخذ اقامت دائم هر کشوری از مزایا و معایب مختص به خود برخوردار است. بر اساس قوانین و شرایط هر کشوری اخذ اقامت دائم می تواند هزینه های مختلفی را در پی داشته باشد، حتی در بعضی از موارد نظیر ارتکاب به جرم، تهدید علیه امنیت ملی و رعایت نکردن قوانین کشور مورد نظر امکان از بین رفتن اقامت دائم وجود خواهد داشت.

معمولاً برای اخذ اقامت دائم افراد ملزم به پرداخت مالیات به مدت حداقل ۳ سال می باشند، در برخی از کشورها مالیات های سنگینی از افراد اخذ می گردد که این موضوع می تواند مشکلات فراوانی را برای افراد به وجود آورد.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

اقامت پرتغال
 • 17 می 2020
 • 73 بازدید
قطعاً دریافت اقامت پرتغال روشی ایده ال برای مهاجرت به اروپا می باشد، با توجه…
ادامه مطلب
پناهندگی اسپانیا
پناهندگی اسپانیا
 • 14 مارس 2020
 • 665 بازدید
پناهندگی اسپانیا Asylum in Spain این مطلب صرفاً جهت آگاهی شما عزیزان از شرایط، قوانین…
ادامه مطلب
اقامت اتریش
اقامت اتریش
 • 11 مارس 2020
 • 248 بازدید
آیا می دانید از چه روش هایی می توانید اقامت اتریش را دریافت نمایید؟ ما…
ادامه مطلب
اقامت لهستان5
اقامت لهستان
 • 5 مارس 2020
 • 307 بازدید
آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چطور می توانید با کمترین…
ادامه مطلب
اقامت ترکیه
اقامت ترکیه
 • 6 ژانویه 2020
 • 364 بازدید
شرایط اقامت ترکیه Conditions of residence in Turkey دریافت اقامت ترکیه این روزها به یکی…
ادامه مطلب
پناهندگی آمزیکا
پناهندگی آمریکا
 • 25 نوامبر 2019
 • 852 بازدید
شرایط پناهندگی آمریکا US asylum conditions این مطلب صرفاً جهت آگاهی شما عزیزان از شرایط…
ادامه مطلب
پناهندگی آلمان
پناهندگی آلمان
 • 23 نوامبر 2019
 • 838 بازدید
پناهندگی آلمان German asylum این مطلب صرفاً جهت آگاهی شما عزیزان از شرایط و روش…
ادامه مطلب
پناهندگی استرالیا
پناهندگی استرالیا
 • 17 اکتبر 2019
 • 759 بازدید
شرایط پناهندگی استرالیا Australian asylum conditions این مطلب صرفاً جهت آگاهی شما عزیزان از شرایط،…
ادامه مطلب
گرین کارت آمریکا
گرین کارت آمریکا
 • 12 اکتبر 2019
 • 818 بازدید
گرین کارت آمریکا چیست؟ ?What is a US Green Card گرین کارت آمریکا کارتی سبز…
ادامه مطلب
اقامت فرانسه
اقامت فرانسه
 • 8 اکتبر 2019
 • 771 بازدید
شرایط دریافت اقامت فرانسه French Residence Requirements کشور فرانسه به عنوان یکی از لوکس ترین…
ادامه مطلب
پناهندگی کانادا
پناهندگی کانادا
 • 2 اکتبر 2019
 • 489 بازدید
پناهندگی کانادا Canadian Asylum این مطلب صرفاً جهت آگاهی شما عزیزان از شرایط و روش…
ادامه مطلب
پناهندگی انگلستان
پناهندگی انگلستان
 • 22 سپتامبر 2019
 • 1012 بازدید
پناهندگی انگلستان Asylum in the UK این مطلب صرفاً جهت آگاهی شما عزیزان از شرایط…
ادامه مطلب
اقامت انگلستان
اقامت انگلستان
 • 21 سپتامبر 2019
 • 759 بازدید
شرایط اقامت انگلستان UK Residence Conditions اقامت کشور انگلستان که شهر لندن پایتخت آن می…
ادامه مطلب
اقامت استرالیا
اقامت استرالیا
 • 21 آگوست 2019
 • 790 بازدید
شرایط اقامت استرالیا Living conditions in Australia کشور استرالیا سرزمینی وسیع با ۲۰ میلیون نفر…
ادامه مطلب
اقامت آلمان
اقامت آلمان
 • 13 ژوئن 2019
 • 1488 بازدید
شرایط اقامت آلمان افرادی که قصد مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آلمان را دارند…
ادامه مطلب
اقامت نیوزیلند
اقامت نیوزیلند
 • 25 دسامبر 2018
 • 967 بازدید
شرایط اقامت نیوزیلند New Zealand residency requirements امروزه دریافت اقامت نیوزیلند به عنوان کشوری مهاجر…
ادامه مطلب
پناهندگی
پناهندگی
 • 25 دسامبر 2018
 • 1423 بازدید
شرایط مربوط به پناهندگی کلمه پناهندگی یکی از واژه های پرکاربرد در امر مهاجرت است.…
ادامه مطلب
اصل خاک
استفاده از اصل خاک برای مهاجرت
 • 20 دسامبر 2018
 • 1401 بازدید
شرایط استفاده از اصل خاک برای مهاجرت Terms of Use of the Soil Principle for…
ادامه مطلب
اقامت هلند
اقامت هلند
 • 17 دسامبر 2018
 • 1166 بازدید
شرایط اقامت هلند Terms of residence in the Netherlands در این مقاله قصد داریم در…
ادامه مطلب
آفریقای جنوبی
اقامت آفریقای جنوبی
 • 11 سپتامبر 2018
 • 1147 بازدید
شرایط دریافت اقامت آفریقای جنوبی Living conditions in South Africa اقامت آفریقای جنوبی و چگونگی…
ادامه مطلب
اقامت مالتا
اقامت مالتا
 • 3 سپتامبر 2018
 • 1251 بازدید
شرایط اقامت مالتا Maltese residency requirements در این مقاله قصد داریم در رابطه با اقامت…
ادامه مطلب
اخذ اقامت دانمارک
اقامت دانمارک
 • 17 جولای 2018
 • 1701 بازدید
شرایط دریافت اقامت دانمارک Terms of residence in Denmark امروزه اقامت دانمارک به واسطه ی…
ادامه مطلب
مهاجرت به تایلند
مهاجرت به تایلند
 • 24 ژوئن 2018
 • 2190 بازدید
مهاجرت به تایلند افرادی که قصد مهاجرت به تایلند را دارند باید به برخی از…
ادامه مطلب
اقامت تاجیکستان
اقامت تاجیکستان
 • 10 ژوئن 2018
 • 19440 بازدید
اقامت تاجیکستان Residence Tajikistan تاجیکستان کشوری در آسیای مرکزی است که با کشورهای افغانستان، قرقیزستان،…
ادامه مطلب
ثبت شرکت در آلمان
ثبت شرکت در آلمان
 • 10 ژوئن 2018
 • 940 بازدید
ثبت شرکت در آلمان Registration of companies in Germany ثبت شرکت در آلمان، بزرگ ترین…
ادامه مطلب
اقامت
اقامت در کره جنوبی
 • 31 می 2018
 • 3929 بازدید
شرایط اقامت کره جنوبی South Korea Residence Conditions کشور کره جنوبی یکی از بزرگترین کشورهای…
ادامه مطلب
تابعیت
تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند
 • 30 می 2018
 • 1413 بازدید
تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند به همراه توضیحات مفهوم تابعیت رابطه ای است که…
ادامه مطلب
اقامت آذربایجان
اقامت آذربایجان
 • 21 می 2018
 • 5933 بازدید
شرایط اقامت آذربایجان Conditions of residence in Azerbaijan فارسی زبان بودن و نزدیکی کشور آذربایجان…
ادامه مطلب
اقامت چک
اخذ اقامت چک
 • 17 می 2018
 • 1236 بازدید
شرایط اقامت چک اقامت چک امروزه به دلیل قرار گرفتن آن در اتحادیه اروپا از…
ادامه مطلب
اقامت بلغارستان
اقامت بلغارستان
 • 10 مارس 2018
 • 1517 بازدید
شرایط اقامت بلغارستان Bulgaria Residence Conditions دریافت اقامت بلغارستان امروزه مورد توجه طیف عظیمی از…
ادامه مطلب
برزیل
اقامت برزیل
 • 18 فوریه 2018
 • 2152 بازدید
شرایط دریافت اقامت برزیل Terms of residence in Brazil امروزه دریافت اقامت برزیل به یکی…
ادامه مطلب
بحرین
اقامت بحرین
 • 10 فوریه 2018
 • 1321 بازدید
اقامت بحرین و جزییات آن سوال های گوناگونی در رابطه با اخذ اقامت بحرین مطرح…
ادامه مطلب
بلاروس
اخذ اقامت بلاروس
 • 25 ژانویه 2018
 • 889 بازدید
کشوری امن و زیبا، در حال اتصال به شنگن و همسایگی کشور روسیه که رو…
ادامه مطلب
زندگی
ارزان ترین کشورها برای زندگی
 • 29 جولای 2017
 • 951 بازدید
ارزان ترین کشورها برای زندگی ارزان ترین کشورها برای زندگی را می توان با بررسی…
ادامه مطلب
استرالیا
ویزای ۴۷۶ استرالیا 
 • 25 جولای 2017
 • 1695 بازدید
ویزای ۴۷۶ استرالیا و آشنایی با آن ویزای ۴۷۶ استرالیا  بطور کلی فارغ التحصیلان رشته های…
ادامه مطلب
مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج
مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج
 • 29 می 2017
 • 1959 بازدید
بدون تردید مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج یکی از کم هزینه ترین و ایده…
ادامه مطلب
بهترین راه مهاجرت به انگلستان
مهاجرت به انگلستان
 • 28 می 2017
 • 5360 بازدید
پادکست مقاله مهاجرت به انگلستان شرایط مهاجرت به انگلستان Immigration conditions to the United Kingdom…
ادامه مطلب
تمکن مالی اتریش
تمکن مالی اتریش
 • 25 می 2017
 • 1515 بازدید
تمکن مالی اتریش کشور اتریش به پایتختی شهر وین یکی از کشورهای اروپایی غربی می…
ادامه مطلب
مهاجرت به کانادا
مهاجرت به کانادا
 • 13 مارس 2017
 • 2397 بازدید
شرایط مهاجرت به کانادا Canadian Immigration Condition شاید وقتی عبارت مهاجرت به کانادا را می…
ادامه مطلب
مهاجرت به پرتغال
مهاجرت به پرتغال
 • 12 مارس 2017
 • 912 بازدید
مهاجرت به پرتغال کشور پرتغال یکی از کشورهای اتحادیه اروپا می باشد که در جنوب…
ادامه مطلب
مهاجرت به آفریقای جنوبی
مهاجرت به آفریقای جنوبی
 • 18 فوریه 2017
 • 1426 بازدید
بررسی شرایط مهاجرت به آفریقای جنوبی کشور آفریقای جنوبی علی رغم اینکه در جنوب قاره…
ادامه مطلب
هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا
هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا
 • 8 فوریه 2017
 • 1958 بازدید
هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا گران و یا ارزان است؟ متأسفانه، پاسخ آسانی…
ادامه مطلب
مهاجرت هنرمندان به آمریکا
مهاجر هنرمندان به آمریکا
 • 25 دسامبر 2016
 • 3148 بازدید
شرایط مهاجرت هنرمندان به آمریکا Migration of artists to America مهاجرت هنرمندان به آمریکا و…
ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج
مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج
 • 11 دسامبر 2016
 • 1481 بازدید
مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج آمریکا فرصتی مناسب برای افراد با شرایط متفاوت خواهد…
ادامه مطلب
ازدواج در اتریش
 • 10 آوریل 2016
 • 956 بازدید
یکی از راه های کسب اقامت، ازدواج در اتریش می باشد که خیلی از افراد…
ادامه مطلب
اقامت آمریکا
اقامت آمریکا
 • 25 ژانویه 2016
 • 6350 بازدید
شرایط اقامت آمریکا US residency requirements برای اخذ اقامت آمریکا روش های متنوعی با توجه…
ادامه مطلب
شهروندی آمریکا
 • 25 نوامبر 2014
 • 1130 بازدید
قوانین شهروندی کشور آمریکا برای بسیاری از افراد که موفق به اخذ اقامت دائم آمریکا…
ادامه مطلب
اقامت با فوق لیسانس
 • 3 نوامبر 2013
 • 3534 بازدید
  من با فوق لیسانس اقامت چه کشوری را می توانم بگیرم؟ با توجه به…
ادامه مطلب
اقامت با لیسانس
اقامت با لیسانس
 • 3 نوامبر 2013
 • 3427 بازدید
اقامت با لیسانس گرفتن اقامت دائم یک کشور از دو طریق امکان پذیر است، به…
ادامه مطلب
اقامت اسپانیا
 • 20 اکتبر 2013
 • 6430 بازدید
شرایط اقامت اسپانیا Spanish Residence Conditions تشابه فرهنگی و آب و هوایی کشور اسپانیا با…
ادامه مطلب