...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

اخذ ویزا توریستی

آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

آشنایی با ویزای توریستی

Introduction to Tourist Visa

ویزای توریستی رایج ترین و پر تقاضا ترین نوع ویزا در جهان می باشد. ویزای توریستی صرفاً برای اقامت کوتاه مدت افراد با اهدافی نظیر گردشگری، بازدید از افراد خانواده، شرکت در همایش، انجام پروسه های درمانی و … صادر می گردد. معمولاً مدت زمان اعتبار ویزای توریستی بین ۱۴ روز الی ۶ ماه متغیر خواهد بود، که با توجه به هدف متقاضی از سفر به کشور مورد نظر و همچنین قوانین آن کشور ویزای توریستی با اعتبار لازم صادر خواهد شد.

البته مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا ۵ ساله می باشد که در نوع خود نوعی استثنا به شمار می آید. لازم به ذکر است افراد به واسطه اخذ ویزای توریستی اجازه کار یا تحصیل در کشور مورد نظر را نخواهند داشت.

انواع ویزای توریستی

به طور کلی ویزای توریستی را می توان به ۳ دسته تقسیم کرد، که هر کدام شرایط و قوانین مختص به خود را دارد. ویزای (single) این ویزا تنها ۱ بار اجازه ورود و خروج به کشور مورد نظر را به فرد متقاضی می دهد.

ویزای (Double) ویزای دبل همانطور که از نامش مشخص است ۲ بار اجازه ورود و خروج را به افراد می دهد. ویزای (Multiple) ویزای مولتی پل اجازه ورود و خروج به صورت نامحدود را برای افراد فراهم می نماید، معمولاً ویزای مولتی پل نسبت به سایر ویزاهای توریستی از اعتبار بیشتری برخوردار است.

معمولاً اغلب کشورها برای اولین درخواست افراد جهت اخذ ویزای توریستی ویزای (single) ارائه می دهند و برای دفعات بعدی امکان اخذ ویزای توریستی به صورت (Double) و (Multiple) نیز وجود خواهد داشت.

جهت اطلاع از شرایط دریافت ویزای توریستی برخی از کشورها به جدول زیر مراجعه نمایید.

نام کشور لینک مطلب نام کشور لینک مطلب
کشور کانادا ویزای توریستی کانادا کشور نیوزیلند ویزای توریستی نیوزیلند
کشور انگلستان ویزای توریستی انگلستان کشور اسپانیا ویزای توریستی اسپانیا
کشور آمریکا ویزای توریستی آمریکا کشور چک ویزای توریستی چک
کشور ایتالیا ویزای توریستی ایتالیا کشور سوئد ویزای توریستی سوئد
کشور فرانسه ویزای توریستی فرانسه کشور لهستان ویزای توریستی لهستان
کشور هلند ویزای توریستی هلند کشور آفریقای جنوبی ویزای توریستی آفریقای جنوبی
کشور استرالیا ویزای توریستی استرالیا کشور آلمان ویزای توریستی آلمان

مدارک و مراحل دریافت ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی مراحل مشخصی را باید طی نمود و مدارک مختلفی را می بایست ارائه داد. اولین قدم برای اخذ ویزای توریستی دریافت وقت سفارت کشور مورد نظر می باشد، معمولاً برای دریافت وقت سفارت به ۲ صورت حضوری و غیر حضوری می توان اقدام کرد.

جهت انجام این امر فرد متقاضی با تکمیل نمودن فرم تقاضای ویزا و پرداخت هزینه های مربوطه می تواند وقت ملاقات خود را رزرو نماید. مرحله بعدی جمع آوری مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت در زمان تعین شده برای دریافت ویزای توریستی می باشد.

مهم ترین موضوع برای دریافت ویزای توریستی ارائه مدارکی است که اثبات نماید فرد متقاضی پس از سفر به کشور مورد نظر و اقامت کوتاه مدت در این کشور قصد بازگشت به کشور مبدا را دارد. در واقع فرد متقاضی ویزای توریستی می بایست اثبات نماید وابستگی های مهمی نظیر خانواده، موقعیت شغلی یا تحصیلی بسیار مناسب، دارایی، ثروت و … در کشور خود دارد.

این مدارک می تواند آفیسر پرونده را قانع نماید که فرد متقاضی از شرایط مطلوبی برای زندگی در کشور خود برخوردار است و امکان بازگشت وی به کشور مبدا بسیار زیاد می باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی

  • ارائه سوابق شغلی یا تحصیلی
  • ارائه گردش حساب بانکی ۳ تا ۶ ماهه
  • سند مالکیت به نام فرد متقاضی
  • وضعیت تاهل
  • سابقه سفر مناسب
  • ارائه دعوتنامه (در صورت امکان)
  • رزرو بلیط رفت و برگشت
  • ارائه مدارک اقامتی (واچر هتل)

هزینه ها و مدت زمان صدور ویزای توریستی

هزینه های ویزای توریستی و مدت زمان مورد نیاز جهت بررسی و پاسخگویی سفارت به درخواست افراد برای دریافت ویزای توریستی برای هر کشور متفاوت خواهد بود. معمولاً بررسی مدارک از سوی سفارت و روند دریافت ویزای توریستی نسبت به سایر ویزاها به مراتب سریع تر طی می گردد.

بدیهی است در صورتی که مدارک فرد متقاضی آماده باشد فرآیند اخذ ویزای توریستی با سرعت بیشتر طی می گردد، هزینه های اصلی اخذ ویزای توریستی مربوط به انجام امور انگشت نگاری، بررسی پرونده افراد از سوی سفارت و صدور ویزا می باشد. در ادامه با هزینه ها و مدت زمان بررسی و صدور ویزای توریستی در برخی از کشورها بیشتر آشنا خواهیم شد.

کشور هزینه ویزا مدت زمان بررسی و صدور ویزا
انگلستان از داخل ایران ۲۷۰ دلار، دفاتر خارج از ایران ۲۵۰ دلار ۲ الی ۳ هفته کاری
کانادا ۱۰۰ دلار هزینه صدور ویزا، ۸۵ دلار انگشت نگاری ۱۰۰ روز پس از سابمیت مدارک
استرالیا ۱۴۰ دلار ۳ هفته الی ۱ ماه

بهترین کشورهای جهان جهت گردشگری

بدون شک هر کشوری در جهان از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است و می تواند تجربه هیجان انگیز و لذت بخشی را برای گردشگران به ارمغان آورد. در بین کلیه کشورهای جهان برخی از کشورها به واسطه جاذبه های فوق العاده تاریخی و طبیعی شهرت بسیاری در جذب گردشگران خارجی دارند.

بهترین کشورهای جهان جهت گردشگری

تعداد زیادی از کشورهای جهان در این لیست قرار دارند، که در ادامه به مشهورترین آنها از ۳ قاره متفاوت آشنا خواهیم شد.

قاره اروپا

اروپا به قاره سبز مشهور می باشد، شاید به جرات بتوان گفت اروپا توریستی ترین قاره جهان است. کلیه کشورهای اروپایی از اماکن تاریخی و طبیعتی بکر برخوردار هستند و هر ساله میزبان شمار کثیری از گردشگران می باشند.

در بین تمام کشورهای اروپایی ایتالیا و فرانسه میزبان بیشترین تعداد گردشگران در سال هستند و همواره ۲ رقیب سرسخت برای کسب مقام اول در زمینه جذب گردشگران خارجی در قاره سبز می باشند. در این بخش با ایتالیا و مشهورترین جاذبه های توریستی این کشور آشنا خواهیم شد.

ایتالیا

کشور ایتالیا بیشترین تعداد اماکن ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را در دل خود جای داده است، علاوه بر تاریخ کهن، معماری فوق العاده، مناظر طبیعی بکر و … ایتالیا لذیذترین غذاهای جهان را به گردشگران ارائه می دهد.

ایتالیا

ریشه غذاهایی مانند پیتزا و اسپاگتی در ایتالیا شکل گرفت و اکنون در کلیه نقاط جهان از طرفداران بی شماری برخوردار می باشند. ۳ مورد از مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری ایتالیا به شرح ذیل می باشد:

کولوسئوم

بدون تردید کولوسئوم یکی از بزرگترین بناهای تاریخی نه تنها در ایتالیا بلکه در کل اروپا و جهان است. در حال حاضر اغلب مردم کولوسئوم را تماشاخانه خونین رم باستان و محل مبارزه گلادیاتورها می دانند. ساخت این بنای تاریخی فوق العاده در اواخر دهه ۶۰ میلادی توسط وسپاسیان شروع شد و در ابتدای دهه ۸۰ میلادی توسط تیتوس به پایان رسید. کولوسئوم دارای ظرفیتی بین ۵۰ الی ۸۰ هزار نفر و ۸۰ درب ورودی می باشد، که امروزه به عنوان یک اثر تاریخی فاخر در یونسکو به ثبت رسیده است و سالانه بیش از نیمی از گردشگران ایتالیا از آن بازدید می نمایند.

ونیز

قطعاً ونیز یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا است. تلفیق حیرت انگیز هنر، تاریخ و طبیعت باعث گردیده این شهر به یکی از زیباترین و فاخرترین آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو تبدیل گردد.

ونیز به شکل جزیره و بر روی کانال های متعدد آبی بنا گردیده به صورتی که حمل و نقل در این شهر با قایق صورت می گیرد و خودرویی وجود ندارد. ونیز در حقیقت شباهت بسیاری به یک موزه لوکس و مسحور کننده دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. از این رو سالانه حدود ۲۰ میلیون گردشگر از سرتاسر جهان به منظور بازدید از ونیز به ایتالیا سفر می نمایند.

فلورانس

فلورانس پرجمعیت ترین شهر در منطقه توسکانی است. روح رنسانس و هنر در این شهر دمیده شده، به صورتی که با دقت در ساختار فلورانس قدمت و معماری فوق العاده این شهر را می توان حس کرد. بیش از ۴۰ نگارخانه و موزه حیرت انگیز و لوکس در فلورانس وجود دارد، از این رو فلورانس را پایتخت هنری کشور ایتالیا و حتی اروپا می نامند.

قاره آسیا

قاره آسیا بزرگترین و پرجمعیت ترین قاره جهان است. اغلب کشورهای قاره آسیا از آب و هوای ۴ فصل و جاذبه های توریستی متعددی برخوردار می باشند. قاره آسیا از پتانسیل های زیادی برای جذب گردشگران برخوردار است، ولی متاسفانه برخی از مناطق این قاره مانند کشورهای منطقه خاورمیانه همواره درگیر مسائل سیاسی و جنگ های قومیتی و مذهبی می باشند.

قاره آسیا

از این رو گردشگران کمتری به این مناطق سفر می نمایند. در این بین کشورهایی مانند مالزی، ترکیه، تایلند، اندونزی، چین، ژاپن، کره جنوبی، مالدیو و … سالانه میزبان گردشگران فراوانی هستند. در این بخش با جاذبه های تاریخی چین پرجمعیت ترین کشور جهان آشنا خواهیم شد.

چین

چین پرجمعیت ترین کشور جهان و سومین کشور پهناور جهان پس از روسیه و کانادا می باشد. چین دارای تاریخی کهن و فرهنگی منحصر به فرد است. چین دارای اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی است که شاید بتوان گفت نمونه آنها را در هیچ کجای جهان نمی توان یافت. علاوه بر مسائل مربوط به گردشگری رشد اقتصادی چین طی سال های اخیر با افزایش چشمگیری رو به رو شده است، این روند تا جایی پیشرفته که هم اکنون چین دارای بالاترین نرخ تولیدات ناخالص داخلی در جهان است.

از این رو بسیاری از افراد برای انجام امور تجاری کوتاه مدت به کشور چین سفر می کنند. مشهورترین جاذبه های گردشگری چین به شرح ذیل می باشد:

دیوار چین

دیوار چین یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در چین می باشد این بنای عظیم برای جلوگیری از هجوم مغولها به چین ساخته شد، دیوار چین ۲۱٬۱۹۶ کیلومتر امتداد یافته است و در سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ساخت دیوار چین سال ها به طول انجامید و افرادی بسیاری در حین ساخت این بنای حیرت انگیز جان خود را از دست دادند، امروزه دیوار چین به عنوان یکی از پربازدیدترین اماکن تاریخی در جهان به شمار می آید. قطعاً دیوار چین تجسم درایت، رنج و زحمت میلیون‌ها چینی در دوره چین باستان است.

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان به شمار می‌رود. احداث شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ میلادی با ‏دستور جو دی دومین امپراتور سلسله مینگ آغاز گردید و ظرف ۱۴ سال ساخته شد. تا سال ۱۹۱۱ میلادی و نابودی سلسله چینگ ( قریب ۵۰۰ ‏سال) جمعا ۲۴ امپراتور در این شهر ممنوعه اقامت کردند. از سال ۱۹۲۴ بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای ‏عموم آزاد گردید و ممنوعه بودن آن پایان پذیرفت. این اثر نادر با ساختاری مستطیل شکل مساحتی حدود ۷۲ هکتار را در برمی گیرد.

شهر ممنوعه کاملا طبق نظام تشریفاتی سلسله‌های فئودالی و اصول طبقاتی ساخته شده است. طرح کلی، وسعت، شیوه معماری، رنگ و ‏تزیینات همه نمایانگر امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافی است. سه قصر این مجموعه یعنی قصر تای حه، قصر جون حه و قصر بایو ‏حه که توجه را بیشتر جلب می‌کنند، محل اعمال قدرت امپراتوری امپرتوران و برپایی مراسم پرشکوه بوده است. قصر تای حه، مرکز تمام شهر ‏ممنوعه و تخت سلطنتی طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می‌شود. این قصر دارای مجلل ترین معماری در شهر ممنوعه است.

شهر ممنوعه چین

قصر تای حه در ‏شمال میدان بر سکوی مرمری سفید رنگی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع و بلندای ۸ متر ساخته شده است. ارتفاع آن ۴۰ متر است که به لحاظ ‏ارتفاع، بلند ترین بنای شهر ممنوعه است.‏ در فرهنگ چین، اژدها نماینده قدرت امپراتوری است و امپراتور”پسر آسمانی” اژدهای حقیقی” نامیده می‌شود. درون قصر تای حه در بالا و ‏پایین با حدود ۱۳ هزار شکل اژدها تزیین شده است.‏ در حال حاضر شهر ممنوعه به عنوان یکی از محبوب ترین مناطق توریستی چین محسوب می گردد.

میدان تیان آن من

این میدان در مرکز شهر پکن قرار گرفته است و به عنوان بزرگترین میدان شهری دنیا با مساحت ۴۴۰ هزار متر مربع ‏شناخته شده است که با این ابعاد می توان برای ۱۰ میلیون چینی خانه تهیه نمود.‏ این میدان با هزاران گل پر زرق و برق زیبا تزئین شده است و رقص پرچم کشور چین در باد و در میان این گلها چیزی است که هیچ گردشگری ‏آن را از دست نمی هد.

این میدان با بزرگ با بناهای متعددی مانند بنای قهرمانان سالن یادبود مائوتسه تونگ موزه ملی چین و تالار بزرگ خلق ‏چین احاطه و تزئین شده است که روزانه هزاران گردشگر را به خود جلب می کند.‏ در مرکز این میدان بنای یادبود قهرمانان کشور با ۳۷٫۹۴ متر ساخته شده از سنگ گرانیت به یاد قهرمانان ملی چین چشم هر بیننده ای را به ‏خود خیره می کند.‏

قاره آمریکا

قاره آمریکا از ۳ بخش آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی تشکیل گردیده است. قاره آمریکا جمعاً از ۳۵ کشور مستقل و چندین جزیره و شبه جزیره تحت استعمار تشکیل گردیده است. قاره آمریکا خصوصاً آمریکای شمالی از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است.

آمریکای شمالی مملو از معادن طلا، منابع طبیعی و ذخایر عظیم انرژی است، از این رو شرایط اقتصادی کشورهای آمریکای شمالی به مراتب بهتر از کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی است. در این بخش با قدرت اول جهان در زمینه گردشگری آشنا خواهیم شد.

ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا چهارمین کشور پهناور جهان و سومین کشور پر جمعیت جهان می باشد. ایالات متحده آمریکا علاوه بر صنعت توریسم از لحاظ نظامی، اقتصادی، سیاسی و … همواره قدرت برتر جهان به شمار می آید. این کشور با توجه به وسعت، اقتصاد قدرتمند، امکانات فوق العاده و طبیعت بکر دارای اماکن تفریحی و گردشگری فراوانی می باشد که برای هر نوع سلیقه جذاب خواهد بود.

ایالات متحده آمریکا همواره در بین ۵ کشور برتر جهان در زمینه جذب گردشگران خارجی و صنعت توریست است. در ادامه با ۳ مورد از مشهورترین مناطق گردشگری ایالات متحده آمریکا بیشتر آشنا خواهیم شد.

لاس وگاس (ایالت نوادا)

به نوعی می توان گفت لاس وگاس پر زرق و برق ترین و هیجان انگیزترین شهر آمریکا می باشد. این شهر مملو از هتل های ۵ ستاره و مشهور به همراه اماکن تفریحی و کازینوهای مجلل است.

لاس وگاس

در هر ساعت از شبانه روز خیابان های لاس وگاس غرق در نور و انرژی خواهد بود، در واقع لاس وگاس نوعی زمین بازی به وسعت یک شهر است و به پایتخت سرگرمی جهان شهرت دارد. این شهر برای هر نوع سلیقه ای تفریح و سرگرمی خاصی برای ارائه دادن دارد، از این رو سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون گردشگر از این شهر بازدید می نمایند.

مجسمه آزادی

در واقع مجسمه آزادی نماد اصلی شهر نیویورک می باشد، این مجسمه توسط مجسمه ساز مشهور فرانسوی فردریک آگوست بارتولدی طراحی و ساخته شد و در سال ۱۸۸۶ به مناسبت یکصدمین سالگرد استقلال آمریکا و نماد دوستی فرانسه و آمریکا به نیویورک منتقل گردید.

مجسمه آزادی در بندر نیویورک (منطقه منهتن) واقع گردیده و نوعی نماد خوشامدگویی به مسافرانی است که از طریق دریا وارد نیویورک می شوند. هر ساله به مناسبت سالروز این نماد تاریخی که مصادف با استقلال آمریکا نیز است جشن های با شکوه برگزار می گردد، در حال حاضر مجسمه آزادی به یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی نیویورک تبدیل گردیده است.

هاوایی

هاوایی ترکیب جذابی از چند جزیره کوچک و بزرگ است. Waikiki معروفترین ساحل در اقیانوس آرام و محبوبترین ساحل در جزایر هاوایی است. زیبایی این منطقه به خاطر ترکیب آب آبی، شن های سفید با نخلهایی است که در هوای ساحلی با وزش باد می رقصند.

در حالی که ساختمان های بلند و خیابانهای شلوغ در فاصله بسیار کمی از ساحل یادآوری می کنند که شما از تمدن فاصله زیادی ندارید. هاوایی یکی از نقاط برجسته گردشگری در آمریکا به شمار می آید که هر ساله میزبان گردشگران فراوانی از اقصی نقاط دنیا است.

آیا با ویزای توریستی می توان اقامت یک کشور را به دست آورد؟

قوانین تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم در هر کشوری متفاوت است. در واقع به نوعی می توان گفت در برخی از کشورها امکان تبدیل ویزای توریستی به اقامت وجود نخواهد داشت و در برخی از کشورها این امکان وجود دارد.

اقامت

معمولاً در اغلب کشورهای اروپایی افراد برای تبدیل ویزای توریستی خود به اقامت دائم با سختگیری مقامات کشور مورد نظر رو به رو می شوند و انجام این امر بسیار دشوار خواهد بود، ولی در کشوری مانند کانادا امکان تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در زمینه خرید بیزینس، دریافت پیشنهاد کار از کارفرمایی کانادایی و … وجود خواهد داشت.

روش ها افزایش شانس دریافت ویزای توریستی

همانگونه که پیش تر اشاره گردید مهم ترین موضوع برای دریافت ویزای توریستی ارائه مدارکی خواهد بود که اثبات نماید فرد متقاضی ویزای توریستی از شرایط مطلوب در کشور خود برخوردار است و با توجه به وابستگی های که وجود دارد به کشور خود بر می گردد. علاوه بر مدارک مورد نیاز ویزای توریستی که ذکر گردید، ارائه دعوتنامه می تواند شانس افراد را برای اخذ ویزای توریستی به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

دعوتنامه معمولاً از اعتبار بالایی برخوردار است خصوصاً اگر از طرف افراد درجه ۱ خانواده برای فرد متقاضی ارسال گردد، همچنین افرادی که برای شرکت در همایش یا سمینار خاصی از سازمان مربوطه دعوتنامه دریافت می نمایند از شانس زیادی برای دریافت ویزای توریستی کشور مورد نظر برخوردار خواهند بود.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر