ایالت های آمریکا

آشنایی با ایالت های آمریکا

Introduction to US States

ایالات متحده آمریکا، یک جمهوری فدرال است که از ۵۰ ایالت، منطقه فدرال واشینگتن دی سی، پنج سرزمین خودمختار و همچنین متصرفاتی در اقیانوس آرام و دریای کارائیب تشکیل شده است. آلاسکا و جزایر هاوایی دو ایالت از ایالت های آمریکا هستند. ۴۸ ایالت آمریکا به علاوه ناحیه واشینگتن دی سی در بخش مرکزی آمریکایی شمالی، بین کشور کانادا و مکزیک قرار دارند.

آلاسکا در شمال غرب آمریکای شمالی و چسبیده به قلمرو یوکان کانادا قرار گرفته است. جزایر هاوایی نیز در اقیانوس آارام واقع می باشد. اغلب ایالت های آمریکا در وضع قوانین مخصوص به خود کاملا مستقل هستند به گونه ای که بسیاری از قوانین از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است.

البته شایان ذکر است تمامی ایالت های آمریکا در قوانین فدرال مشترک هستند. هریک از ایالات آمریکا دارای قانون اساسی مخصوص به خود هستند. چهار ایالت کنتاکی، ماساچوست، پنسیلوانیا و ویرجینیا به جای واژه ایالت از واژه مشترک المنافع در نام رسمی خود استفاده می کنند.  تعداد ستاره های پرچم آمریکا نیز به تعداد ایالت های این کشور یعنی ۵۰ می باشد. در ادامه قصد داریم ایالت های آمریکا را معرفی کنیم:

ایالت واشنگتن

واشنگتن (واشینگتن دی سی) به عنوان پایتخت کشور آمریکا محسوب می گردد. این ایالت بر اساس نام جورج واشنگتن رئیس جمهور سابق آمریکا نام گذاری شده است. این ایالت در شمال غرب آمریکا و در کنار اقیانوس آرام قرار دارد. بیش از ۶ میلیون نفر در این ایالت ساکن هستند. مرکز ایالت واشنگتن، شهر الیمپیا می باشد ولیکن بزرگترین شهر این ایالت سیاتل می باشد.

واشنگتن ۱۳ امین ایالت پرجمعیت آمریکا محسوب میگردد. از نظر طبیعی منابع و مناظر زیبا و بسیاری را در خود جای داده است و بسیاری از جنگل ها و رودهای کشور آمریکا در این ایالت قرار دارد.

واشنگتن

دولت مرکزی کشور آمریکا نیز در واشنگتن قرار دارد چرا که کاخ سفید و کنگره مجلس آمریکا در این ایالت ساخته شده اند. بدلیل نزدیکی این ایالت به شمال کره زمین و فاصله آن از خط استوا، این ایالت میزان باران زیادی را هر ساله تجربه می کند. متقاضیان اخذ اقامت آمریکا و انواع ویزای کاری و سرمایه گذاری و دانشجویی در کشور آمریکا می توانند اطلاعات مربوط به شهرهای مختلف امریکا را از طریق وب سایت موسسه مهاجرتی آریانا پارس بدست آورند.

ایالت جورجیا

این ایالت در جنوب غربی امریکا قرار دارد و نامگذاری این ایالت بر اساس شاه جورج دوم یکی از پادشاهان دولت انگلستان صورت گرفته است. ایالت جورجیا پس از تگزاس رتبه دوم سریعترین پیشرفت را در میان ایالت های آمریکا به خود اختصاص داده است.

شهر آتلانتا هم به عنوان پایتخت و هم به عنوان پرجمعیت ترین شهر این ایالت قلمداد می شود. جورجیا از جنوب بوسیله فلوریدا، از شرق بوسیله اقیانوس آتلانتیک و از شمال بوسیله تنسی و کارولینای شمالی احاطه شده است. نکته جالب اینکه بسیاری از افراد در ایالت جورجیای آمریکا علاوه بر زبان انگلیسی به زبان اسپانیایی هم مسلط می باشند.

به دلیل نزدیکی ایالت جورجیا به خط استوا، آب و هوای این ایالت بیشتر معتدل و در زمره ی استوایی قرار میگیرد. بیشتر جمعیت جورجیا را سفید پوستان تشکیل می دهند ولیکن ۳۰ درصد افراد این ایالت را سیاهپوستان و ۳ درصد را آسیایی ها که غالبا از شرق آسیا و زرد پوستان تشکیل می دهند.

جورجیا

از شهرهای بزرگ این ایالت می توان به شهرهای آتلانتا با ۴۴۳ هزار نفر جمعیت و کلومبوس و آگوستا اشاره کرد.

مذهب ۷۰ درصد ساکنین جورجیا شاخه پروتستان از مسیحیت می باشد و مذاهب اسلام و یهودیت و بودیسم در اقلیت ۰٫۵ درصدی میان ساکنین این ایالت آمریکا قرار دارند.

ایالت نیویورک

این ایالت که در شمال شرقی آمریکا واقع شده است شاید به بزرگترین شهر خود یعنی شهر نیویورک معروف باشد ولیکن پایتخت این ایالت شهر آلبانی می باشد. آب و هوای ایالت نیویورک در اکثر اوقات سال خشک است. ایالت نیویورک از شمال با ایالت انتاریو از کشور کانادا همسایه است و شهر های تورنتو و اتاوا به این ایالت نزدیک هستند.

جمعیت شهر نیویورک حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می باشد و این شهر به نوعی شلوغ ترین شهر آمریکا محسوب می شود. نیویورک به عنوان مرکز فرهنگ و اقتصاد در آمریکا شناخته می شود و بزرگترین دریچه برای افراد متقاضی اقامت و مهاجرت به آمریکا محسوب می شود. چرا که این شهر همواره بیشتر از دیگر شهر ها و حتی چندین برابر سایر شهرهای آمریکا، بازدید کننده و مهاجر دارد.

ایالت های آمریکا - ایالت نیویورک

از شهرهای بزرگ ایالت نیویورک می توان به آلبانی، بینگهمپتون، بوفالو، لانگ بیچ، سیراکوز، و شهر نیویورک اشاره کرد. بزرگترین جاذبه های دیدنی کشور آمریکا و همینطور بسیاری از پارک های ملی این کشور نیز در این ایالت قرار دارند که از مهمترین و معروفترین آنها میتوان به برج آزادی که به عنوان نماد ایالات متحده شناخته میشود نام برد. ایالت نیویورک آمریکا به ایالتی معروف است که عمدتا تعداد افراد حامی جبهه دموکرات در مقایسه به حزب جمهوری خواه بیشتر می باشند.

ایالت میشیگان

ایالت میشیگان در غرب آمریکا واقع شده است. شهر لنسینگ پایتخت این ایالت می باشد و مهمترین شهر آن دیترویت است. نام میشیگان فرم فرانسوی کلمه اوحییوا است که به معنی آب بزرگ و یا دریاچه های زیاد است. ایالت میشیگان القاب مختلفی دارد که از مهم ترین آن میتوان به دریاچه های کبیر اشاره کرد.

با توجه به آخرین سر شماری های انجام شده حدود ۱۰ میلیون نفر در این ایالت زندگی می کنند. میشیگان یازدهمین ایالت بزرگ کشور آمریکا و نهمین ایالت پرجمعیت ایالات متحده می باشد که از نظر زمانی بعنوان بیست و ششمین ایالت به آمریکا پیوست.

ایالت میشیگان در زمره ی ایالت های دیدنی کشور آمریکاست که از مکان های دیدنی آن می توان به موزه هنری فورد، گراند هتل، خانه اپرای دیترویت، بل آیل پارک که بین ایالت متحده و کانادا واقع شده است، رودخانه کالامازو و معبد ماسونی دیترویت اشاره کرد. دانشگاه های متعددی در این ایالت واقع شده اند که می توان به دانشگاه میشیگان، دانشگاه ایالتی میشیگان و دانشگاه مدونا اشاره کرد.

ایالت های آمریکا - ایالت میشیگان

آب و هوای میشیگان سرد و زمستانی است و هم مرز با کشور کاناداست. زبان رسمی این ایالت انگلیسی می باشد ولی برخی از مردم این ایالت نیز به زبان اسپانیایی سخن می گویند. جالب است بدانید که زبان عربی سومین زبان رایج میان مردم در این ایالت است.

ایالت میشیگان خواستگاه شرکت های خودروسازی بزرگ امریکایی است که از جمله این شرکت ها می توان به جنرال موتورز و فورد اشاره کرد که هنوز هم از بهترین های دنیا میباشند و سال ها باعث پیشرانی اقتصاد آمریکا بوده اند.
مرکز اسلامی آمریکا که از مهم ترین مساجد مهم این کشور است در حومه شهر دیترویت واقع شده است. این مرکز بزرگترین مسجد تشیع در آمریکا به شمار می رود.

ایالت لوئیزیانا

ایالت لوئیزیانا در قسمت جنوبی آمریکا واقع شده است. مرکز این ایالت آمریکا، باتون روژ با حدود ۲۳۰ هزار نفر جمعیت و بزرگترین شهر آن نیوارولئان با جمعیتی بالغ بر ۳۶۰ هزار نفر می باشد. بیشتر مناطق شهری لوئیزیانا دارای فرهنگ و زبان چندگانه هستند که اغلب اسپانیایی و فرانسوی و آفریقایی-آمریکایی میباشند. این ایالت آمریکا از غرب با تگزاس، از شمال با آرکانزاس، شرق با می سی سی پی و از جنوب با خلیج مکزیک هم جوار است.

آب و هوای ایالت لویئزیانای آمریکا، آب و هوایی استوایی و گرم است و این منطقه دارای تابستان های بسیار گرم و طولانی می باشد. به علاوه اینکه مناطق زیادی از خاک این ایالت به دلیل نزدیکی به رودخانه می سی سی پی و به واسطه ی عقب نشینی بستر این رودخانه، به صورت دلتا، جلگه و همچنین مناطق باتلاقی متعددی ایجاد شده و به چشم میخورد.

ایالت های آمریکا - ایالت لوئیزیانا

جمعیت ساکن در این ایالت حدود ۴ میلیون و ششصد هزار نفر میباشد که از این میان حدود ۳۵ درصد آن را سیاه پوستان و آسیایی ها تشکیل میدهند. مذهب بیشتر ساکنین این ایالت شاخه کاتولیک از مذهب مسیحیت می باشد ولیکن انواع مذاهب دیگر نیز در میان ساکنین این ایالت دیده می شود. ساکنین این سرزمین به زبان های اسپانیایی و فرانسوی نیز آگاهند ولی ۹۸ درصد مردم لوئیزیانا فقط و فقط به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

ایالت نبراسکا

ایالت نبراسکا در غرب میانه آمریکا واقع شده است و پایتخت این ایالت شهر لینکلن می باشد ولیکن بزرگترین شهر آن اوماها محسوب می شود. جالب است بدانید که ایالت نبراسکا بیشترین تعداد افراد آلمانی-آمریکایی را در خود جای داده است.

این ایالت از شمال به داکوتای جنوبی و توسط ایالت های آیووا و میسوری از سمت شرق و غرب محسور شده و با آنها مرز مشترک دارد. نبراسکا که ۹۳ شهر را در خود جای داده است به دو بخش کلی تقسیم میشود

نبراسکا ۹۳ شهر را در خود جای داده است و بطور کلی به دو بخش عمده تشکیل شده است. که باعث شده این ایالت در مناطقی آب و هوای خشک و در مناطقی آب و هوای مرطوب را تجربه کند.

در سرشماری جمعیت آمریکا در سال ۲۰۱۳ جمعیت ایالت نبراسکای آمریکا حدود ۸۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است. که از این میان بیش از ۹۳ درصد مردم را سفید پوستان آمریکایی و مابقی را سیاه پوستان و آسیایی ها تشکیل میدهند. ولی نکته ی جالب اینجاست که بالغ بر ۳۸ درصد مردم این ایالت دورگه های آلمانی آمریکایی هستند.

بزرگترین شهرهای ایالت نبراسکای آمریکا شهرهای اماها و لینکلن می باشند که به ترتیب در حدود ۴۲۰ و ۲۶۵ هزار نفر را در خود جای داده اند. غالب ساکنین این ایالت (حدود ۹۰ درصد) مسیحی هستند و مابقی اغلب به دین و مذهب خاصی گرایش ندارند و لائیک هستند. ایالت نبراسکای آمریکا همواره به عنوان ایالت جمهوری خواه ها در رای گیری های ادوار مختلف ریاست جمهوری و مجلس سنای این کشور به شمار می آیند.

ایالت آلاباما

آلاباما یکی از ایالت های جنوبی آمریکاست که در نیمه ی غربی واقع شده است و به عنوان بیست و دومین ایالت به کشور آمریکا ملحق شد. ایالت آلاباما که با ایالت های تنسی، فلوریدا، جورجیا و میسیسیپی هم مرز است از نظر جمعیت بیست و سومین و از منظر وسعت سی امین ایالت بزرگ آمریکا به حساب می آید.

جمعیت ساکنین این ایالت آمریکا حدود ۵ میلیون نفر سرشماری شده است که از این تعداد حدود ۳۲ هزار نفر را مهاجرین خارجی تشکیل می دهند. ۶۸ درصد این جمعیت را سفید پوستان و ۲۶ درصد را سیاه پوستان آمریکایی تشکیل میدهند و حدود ۱ درصد این افراد را آسیایی هستند.

در زمان جنگ های داخلی و جنگ جهانی دوم مردم ایالت آلاباما با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو بودند اما پس از جنگ، رشد اقتصادی در این ایالت سرعت زیادی گرفت و به مرور از وابستگی اقتصادی به کشاورزی نیز خارج شدند و در زمینه های صنعتی و نظامی نیز رشد چشمگیری داشتند.

امروزه اقتصاد در ایالت آلاباما به جای کشاورزی بیشتر متکی بر صنایع هوافضا ، بهداشت ، بانکداری ، معادن و تولیدات خودرو می باشد.

متقاضیان کار در آمریکا می توانند در کمپانی رداستون آرسنال، مقر نیروی هوایی مکس ول و یا دانشگاه آلاباما به یافتن شغل بپردازند. چراکه محل های ذکر شده در ایالت آلاباما بیشترین میزان اشتغال برای متقاضیان کار را فراهم می آورند.

دین ۸۰ درصد مردم ایالت آلاباما در آمریکا مسحیت است و ۱۲ درصد مردم این ایالت آمریکا لائیک و فقط ۱٫۵ درصد مسلمان یا بودایی و یهودی هستند. از شهر های مهم این ایالت میتوان به مونتگومری به عنوان پایتخت و مرکز، برمینگام به عنوان پرجمعیت ترین، هانتسویل به عنوان بزرگترین و شهر موبیل را به عنوان قدیمی ترین و باستانی ترین شهر ایالت آلاباما اشاره کرد.

با توجه به نزدیکی این ایالت به خط استوا ، آب و هوای آلاباما، آب و هوایی گرم و استوایی است که دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی نسبتا سرد می باشد.

ایالت پنسیلوانیا

ایالت پنسیلوانیا یکی از ایالت های مطرح و نام آشنای آمریکاست که در قسمت شرق این کشور و جنوب ایالت نیویورک قرار دارد. این ایالت با ایالت های مریلند، ویرجینیا ی غربی و اواهایو نیز همسایه میباشد. پنسیلوانیا پنجمین ایالت پر جمعیت و سی و سومین ایالت بزرگ کشور آمریکا می باشد که شهرهای فیلادلفیا و پیتسبورگ به ترتیب پرجمعیت ترین شهرهای آن میباشند.

این منطقه به علت نزدیکی به اقیانوس اطلس و فاصله ی نسبتا زیاد از خط استوا آب و هوای متفاوتی را تجربه میکند. تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های بسیار سرد جزئی از خصوصیات این منطقه است.

در سرشماری سال ۲۰۱۳ جمعیت این ایالت حدود ۱۲ میلیون نفر سرشماری شده است که از این تعداد ۸۲ درصد را سفید پوستان و ۱۰ درصد را سیاه پوستان آمریکایی و حدود ۳ درصد را آسیایی ها تشکیل میدهند.

ایالت های آمریکا - ایالت پنسیلوانیا

بسیاری از مردم این ایالت آمریکا به زبان اسپانیایی تسلط دارند. همچنین به زبان های چینی، ایتالیایی و فرانسوی نیز در این ایالت سخت گفته می شود . مردم ایالت پنسیلوانیا بیشتر طرفدار جبهه دموکرات آمریکا هستند و از آنها به عنوان یکی از پایگاه های حزب دموکرات اسم برده میشود.

شهر فیلادلفیا که از مهمترین شهرهای پنسیلوانیا و کشور آمریکاست که در قرن هجدهم میلادی برای ۱۰ سال متمادی پایتخت ایالات متحده بوده است و از آن به نام شهر عشق برادرانه نام میبرند یکی از مهمترین شهرهای کشور آمریکاست. همچنین تالار استقلال که شهرت آن به دلیل بحث و تصویب اعلامیه استقلال و قانون اساسی ایالات متحده آمریکا میباشد و از اماکن مهم در تاریخ این کشور میباشد در این شهر است.

ایالت یوتا

پایتخت ایالت یوتا شهر سالت لیک سیتی می باشد که مهم ترین شهر این ایالت نیز هست. ایالت یوتا به ایالت کندوی زنبورها معروف است و شعار اصلی مردم این منطقه “صنعت” می باشد. جمعیت ساکن در ایالت یوتا حدود ۲٫۵ میلیون نفر میباشد و به عنوان چهل و سومین ایالت پرجمعیت آمریکا و همچنین سیزدهمین ایالت بزرگ این کشور به شمار می آید.

از دیرباز در این ایالت صنایع کشاورزی و معدن رونق زیادی داشته است و به تدریج صنعت های گردشگری، هوافضا، شیمی زیستی و کامپیوتر رشد کرده و هر کدام به سهم خود در جهت پویایی بیشتر اقتصاد این ایالت نقش بسزایی را ایفا میکنند. ایالت یوتا به عنوان اولین تولیدکننده پتاسیم در ایالات متحده شناخته میشود و هم اکنون در کنار پتاسیم از تولیدکننده های عمده مواد معدنی از جمله نفت، مس و گاز طبیعی میباشد. از مهمترین تولیدات کشاورزی این ایالت نیز میتوان به دامپروری، لبنیات، علوفه و تولیدات گلخانه ای اشاره کرد.

پارک های پنج گانه ملی و امکانات استثنایی اسکی، این ایالت را به یکی از اولین مقصدهای گردشگری در کشور آمریکا تبدیل کرده است. یوتا از نظر دین و مذهب، در بین ایالت های آمریکا، یک دست ترین ایالت می باشد بطوریکه بیش از ۶۵ درصد از مردم این ایالت پیرو مذهب مورمن که شاخه ای از مسیحیت است، می باشند. این مذهب تاثیر فراوانی بروی مردم این ایالت گذاشته است که از جمله مهمترین آنها پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی و حتی چای و قهوه است.

ایالت های آمریکا -ایالت یوتا

در ایالت یوتا، با بهره گیری از سنت های بومیان آمریکا و سنت های غرب، ترکیب متنوعی از غذاهای مختلف وجود دارد. مهم ترین غذای این ایالت مرغ سوخاری با سس های مخصوص است. مصرف ادیویه در ایالت یوتا چنان مرسوم است که تقریبا هر رستوران ادویه مخصوص به خود را دارد. دیگر دلیل شهرت زیاد این ایالت به دلیل بیسکوییت های متنوع و خوشمزه ای است که در این ایالت تولید و عرضه میشود.

شهر سالک سیتی پایتخت یوتا، با شهرهای چرینوتسی در اکراین، ایژوسک در روسیه، ترلس در ایرلند و تورینو در ایتالیا، پیوند خواهر خواندگی بسته است. در ایالت یوتا هفت جنگل ملی، هفت بنای ملی، ۵ پارک ملی و دو محوطه ملی تفریحی وجود دارد و حضور در آنها اوقات خوشی را برای گردشگران و ساکنان این ایالت فراهم می آورد. بنای ملی پل رنگین کمان،از دیگر بناهای مطرح این ایالت است که یک پل طبیعی صخره ای در جنوب یوتا و مرتفع ترین پل طبیعی در ایالت متحده است. ارتفاع این پل ۸۸ متر است.

دولت ایالت متحده در سال ۱۹۵۰ و با توجه به سیاست های هری ترومن رئیس جمهور وقت این کشور برنامه ای با نام USAID تاسیس کرد که به نام قرارداد اصل چهارم به ثبت رسید و به تبع آن در سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ دانشگاه یوتا موظف شد تا فناوری کشاورزی آمریکا را به دیگر کشورهای در حال توسعه مانند ایران انتقال دهد و این امر تا سال های پایانی دهه ۱۹۶۰ نیز ادامه پیدا کرد.

از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این ایالت میتوان به دانشگاه های معتبری چون بریگهم یانگ، دانشگاه یوتا و دانشگاه ایالتی یوتا اشاره کرد. دانشگاه یوتا روابط مناسبی را با دانشگاه های ایران به خصوص دانشگاه تهران برقرار کرد تا به تبادل دانشجو و محقق بپردازند و تا سال ها ادامه پیدا کرد و باعث شد دانشجویان ایرانی زیادی از این دانشگاه فارغ التحصیلان شوند که از آنها میتوان به اردشیر زاهدی و علی اصغر سلطانیه اشاره کرد.

ایالت آریزونا

ایالت آریزونا در منطقه جنوب غرب آمریکا واقع شده است. ایالت آریزونا از حیث جمعیت در رتبه ۱۶ قرار گرفته است. پایتخت این ایالت شهر فینیکس می باشد که پر جمعیت ترین شهر این ایالت هم می باشد. در ایالت آریزونا حدود ۶٫۵ میلیون نفر زندگی می کنند که با توجه به این نکته که ششمین ایالت بزرگ آمریکا می باشد از تراکم نسبتا پایینی برخوردار است. آریزونا دارای آب و هوایی بیابانی می باشد و بیابان های به گرمای زیاد شهره هستند همچنین نیمه ی جنوبی این ایالت را با تابستان های گرم و زمستان های معتدل میشناسند.

ایالت آریزونا به ایالت مس ها معروف است، معادن مس در این ایالت به وفور وجود دارد و یکی از اصلی ترین منابع اقتصدی و پولسازی برای این منطقه می باشد. از لحاظ اقتصاد و تولید ناخالص داخلی این ایالت تقریبا با تولید ناخالص داخلی کشور ایرلند برابری می کند. آریزونا چهل و هشتمین ایالتی بوده است که به این کشور آمریکا پیوسته است و این اتفاق در سال ۱۹۱۲ میلادی به وقوع پیوسته است. از مهمترین شهر های  ایالت آریزونا می توان به آپاچی، ناواهو، موهاوی، یوما و کاکانینو اشاره کرد.

ایالت های آمریکا

دانشگاه ایالتی آریزونا که یکی از بزرگترین دانشگاه ها از نظر تعداد دانشجو در آمریکاست در این ایالت واقع شده و همه ساله دانش آموختگان زیادی از آن فارغ التحصیل می شوند. حضور این دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر باعث پیشرفت هرچه بیشتر این ایالت شده تا جایی که بزرگترین و قوی ترین تلسکوپ ساخته شده در جهان در رصدخانه بین المللی کوه گراهام ایالت آریزونا واقع شده است.

از مناظر دیدنی ایالت آریزونا می توان به پارک ملی ساگارو ، بیابان سونورا ، پل گلن کنیون ، دریاچه گلدواتر و گرندکنیون اشاره کرد. مذهب بیشتر ساکنین این ایالت نیز شاخه کاتولیک از مذهب مسیحیت می باشد ولیکن انواع مذاهب دیگر در میان ساکنین این ایالت دیده می شود.

ایالت نیوجرسی

یکی دیگر از بخش های مطرح کشور آمریکا ایالت نیوجرسی میباشد که در قسمت شرقی این کشور و در مجاورت اقیانوس اطلس واقع شده است و همین نزدیکی به اقیانوس آتلانتیک سبب بنا شدن بنادر متعدد و سواحل آرام و لذتبخش برای تفریح و کسب آرامش شده است.

نیوجرسی به ایالت بوستان معروف است و شعار اصلی ساکنین این ایالت آزادی و پیشرفت میباشد. نیوجرسی در حدود ۹ میلیون نفر جمعیت دارد که از لحاظ جمعیتی در رتبه یازدهم میان ایالت های آمریکا قرار دارد و با توجه به مساحت کوچکی که دارد از جمله ایالت هایی به شمار می آید که از تراکم جمعیتی بالایی برخوردارند.

ایالت نیوجرسی در سال ۱۷۸۷ میلادی و به عنوان سومین ایالت بود که کشور آمریکا ملحق شد. پایتخت این ایالت شهر ترنتون می باشد و از مهمترین شهر های آن می توان به نیوآرک و جرزی سیتی اشاره کرد. ایالت نیوجرسی یک ایالت صنعتی هست و حدود ۹۰ درصد جمعیت آن در شهرها زندگی می کنند و بیشترین جمعیت شهرنشین را در بین ایالت های آمریکا دارا می باشد. این ایالت به عنوان یکی از چند ایالت ثروتمند آمریکا محسوب می شود و علاوه بر این که بیشترین مقدار نفت خام خارج از خاورمیانه را در خود جای داده است حدود ۲۷۰۰ کمپانی نرم افزار جهان نیز در نیوجرسی واقع شده اند.

ایالت نیوجرسی

اولین ساکنین نیوجرسی در تاریخ، آلمانی ها هستند که در هفتم پس از میلاد مسیح در این ایالت سکنا گزیدند. مردم این ایالت که بیش از ۸۵ درصد آنها سفیدپوست هستند و در مجموع به ۱۵ زبان زنده دنیا تکلم می کنند در آب و هوایی دلچسب و مرطوب قاره ای زندگی می کنند.

تولید ناخالص داخلی در این ایالت سال به سال در حال پیشرفت است تا جایی که در سال های اخیر میزان آن از تولید ناخالص داخلی کشور سوئد نیز فراتر رفته است. از مهمترین موارد در رشد اقتصاد نیوجرسی می توان به صنایع گردشگری و دارویی و شیمیایی اشاره کرد، به نوعی که از آن به عنوان قطب صنعت دارویی کشور آمریکا نام برده می شود.

نیوجرسی همواره به داشتن مراکز آموزشی معتبر و آزمایشگاه های معتبری مانند بل معروف بوده. افراد مشهور زیادی در این ایالت پرورش یافته اند که توانسته اند در زمینه ی تخصصی خود شهرت جهانی بدست بیاورند که از مشهورترین آن ها می توان به جری لوئیس (کمدین) دیوید کاپرفیلد (شعبده باز) نورمن شوارتسکوف و جک نیکلسون (فرماندهان ارتش) ادوین آلدرین و وودی شاو (فضانوردان مشهور) ویتنی هوستون، آیس تی و جان بان جوی (ستارگان موسیقی پاپ و راک) اشاره کرد.

ایالت ماساچوست

ایالت ماساچوست یکی از ایالت های مطرح آمریکا می باشد که از دیرباز باعث پیشرفت این کشور در زمینه های مختلف شده است. ماساچوست که نام آن در تاریخ آمریکا به وفور به چشم می خورد جزئ اولین مکان هایی بود که اروپایی های مهاجر در آن سکنی گزیدند. ماساچوست در شمال شرقی کشور آمریکا واقع شده است و سواحل آن در مجاورت اقیانوس اطلس هم باعث رونق اقتصادی این ایالت و هم محل مناسبی برای تفریح ساکنین این ایالت می باشد.

ماساچوست نامیست که از زبان بومیان این منطقه گرفته شده و معنای آن (( نزدیک کوه کوچک )) است.مهاجرین این ایالت عمدتا بریتانیایی هستند و اغلب آنها نیز از نسل ایرلندی ها می باشند. با اینکه ماساچوست از نظر وسعت حجم زیادی از خاک کشور آمریکا را اشغال نمی کند و به عنوان هفتمین ایالت کوچک این کشور به حساب می آید اما جمعیت زیادی در آن سکونت دارند و به عنوان چهاردهمین ایالت پرجمعیت این کشور محسوب می شود که از منظر تراکم در میان ۵۰ ایالت آمریکا رتبه ی سوم را دارا می باشد. ماساچوست در سال ۱۷۸۸ میلادی و به عنوان ششمین ایالت به کشور آمریکا ملحق شد.

ایالت ماساچوست

ماساچوست از ۱۴ شهرستان و مجموعا ۵۰ شهر تشکیل شده است که بوستون با بیش از چهار و نیم میلیون نفر جمعیت بزرگترین شهر و مرکز این ایالت می باشد. از دیگر شهرهای مهم این ایالت می توان به تانتون، فرانکلین، چلسی، وست فیلد و نورث همپتون اشاره کرد. اقتصاد ماساچوست برپایه آموزش، تکنولوژی، سرمایه گذاری، بهداشت و توریسم استوار است.

از نظر درآمد سرانه این ایالت، سومین ایالت آمریکا محسوب می شود و همچنین بیش از ۱۲۵ موسسه آموزش عالی در آن فعالیت دارند به طوری که شهر کمبریج در این ایالت از متراکم ترین مراکز دانشگاهی ایالت متحده آمریکا محسوب می گردد. دانشگاه هاروارد، دانشگاه MIT ، دانشگاه تافنز وانستیتوی تکنولوژی ماساچوست از مشهورترین مراکز علمی فرهنگی آمریکا به شمار می روند.

به علاوه اینکه قدیمی ترین، بهترین و معروفترین دانشگاه آمریکا، هاروارد نیز در این ایالت قرار دارد ایالت ماساچوست زادگاه چندین رئیس جمهور آمریکا من جمله رئیس جمهور فقید این کشور جان اف کندی می باشد. کندی ۳۵ امین رئیس جمهور ایالت متحده بود که در سال ۱۹۶۳ و در سن ۴۶ سالگی در زمانی که سکان هدایت دولت آمریکا را بر عهده داشت به قتل رسید.

ایالت آلاسکا

آلاسکا بزرگترین ایالت کشور آمریکاست که به عنوان ۴۹ امین ایالت به جمع ایالات متحده آمریکا پیوست. جالب است بدانید که این ایالت با هیچیک از ایالات کشور آمریکا مرز مشترک ندارد و در شمال غربی کشور کانادا واقع شده است. آلاسکا که از جمله ی ثروتمندترین ایالات کشور آمریکا به حساب می آید و دارای منابع غنی و نفت سرشاری می باشد از اهمیت زیادی برخوردار است.

روس ها در سال ۱۷۵۰ میلادی این سرزمین را به تصرف خود درآورده بودند و با مردمان بومی آنجا نیز روابط اقتصادی گسترده ای داشتند که سر انجام در نهم آوریل ۱۸۶۷ و پس از کش و قوس های فراوان با تصویب در مجلس سنای آمریکا، دولت آبراهام لینکلن توانست آلاسکا را از روسیه به مبلغ ۷ میلیون و دویست هزار دلار خریداری کند تا به عنوان یکی از ایالت ها و بخشی از اراضی کشور آمریکا به شمار آید.

آلاسکا با مناطق یوکون و بریتیش کلمبیای کانادا در شرق، با خلیج آلاسکا در غرب، با اقیانوس آرام در جنوب، با دریای برینگ، تنگه برینگ و دریای چوکچی در غرب و با دریای بوفورت اقیانوس منجمد شمالی در شمال محدود شده است. نام این ایالت به معنای سرزمین اصلی می باشد.

رشته کوه های طولانی، قله های بلند، یخچال های طبیعی، رودها، دریاچه ها و دیدنی های طبیعی بسیار، کرانه های اقیانوس آرام کوهستانی و متشکل از رشته کوه های طولانی است که بعضی از این قله ها کوه های آتشفشانی اند اصلی ترین مشخصات سرزمینی است که بزرگترین ایالت، از ایالت های کشور آمریکا به شمار می رود. مساحت آلاسکا از مساحت کشور ایران کمی بزرگتر است و بیش از ۱۵۰ جزیره را در خود گنجانیده است.

ایالت آلاسکا

در ایام قدیم بیشتر سفرها به آلاسکا برای یافتن طلا بوده ولی امروزه آلاسکا دارای بیش از ۱۵ پارک ملی است که در ایام مختلف سال میزبان گالری ها و جشنواره های مختلفی است. کوه های بزرگی که در اکثر روزهای سال سرشار از برف و یخ می باشند همیشه مورد استقبال علاقه مندان به ورزش های زمستانی بوده. یکی دیگر از موارد پرطرفدار در ایالت آلاسکا سفر با کشتی های خاص و دیدن از تپه های یخی (آیسبرگ ها) و نهنگ های عظیم الجثه می باشد.

آب و هوای آلاسکا متنوع است. زمستان بسیار طولانی و تاریک است. تابستان های این ناحیه کوتاه است اما روز های بسیار بلندی دارد. با توجه به این نکته که میانگین کلاس های تدریس در این ایالت پایین تر از میانگین ملی آمریکا است اما میانگین تحصیل و باسوادی دانش آموزان ساکن آلاسکا از میانگین ملی آمریکا بالاتر است.

ایالت آلاسکا بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که از این حیث در رتبه ۴۸ ام در میان ایالت های آمریکا می باشد و همچنین از نظر تراکم جمعیتی در رتبه آخر میان آنهاست که به علت وسعت بالای آن و مناطق زیادی است که عملا قابلیت سکونت در آنها مهیا نمی باشد. بیش از ۷۵ درصد مردم این ایالت را سفیدپوست ها تشکیل می دهند و زبان رسمی و اغلب ساکنان آن زبان رسمی کشور آمریکا یعنی انگلیسی است.

ایالت هاوایی

مجتمع الجزایر هاوایی در ۲۱ آگوست سال ۱۹۵۹ به عنوان آخرین و ۵۰ امین ایالت، به ایالت های کشور آمریکا پیوست. نام این ایالت که در اقیانوس آرام واقع شده است از زبان بومیان منطقه گرفته شده است و به معنای سرزمین خدایان می باشد. این ایالت از هشت جزیره ی اصلی تشکیل شده است که نام های آنها اوآهو، مائوئی، کائوآئی، لانائی، مولوکای، نیها و کاهولای می باشد.

طول نوار تشکیل دهنده مجمع الجزایر هوایی به ۳۳۰۰ کیلومتر می رسد و مهمترین شهر و پایتخت آن هونولولو است که به عنوان مرکز ایالت هاوایی به حساب می آید. آب و هوای گرم و مطلوب استوایی هاوایی، طبیعت منحصر به فرد، سواحل عمومی اقیانوسی فراوان که در جای جای این ایالت به چشم می خورد و آتشفشان های فعال، این مجمع الجزایر را به مکان مورد علاقه توریست ها و گردشگران دنیا مبدل کرده است.

هاوایی از نظر وسعت به عنوان چهل و دومین ایالت آمریکا و از منظر جمعیت نیز به عنوان یازدهمین ایالت کم جمعیت این کشور به حساب می آید. از میان ایالت های آمریکا، هاوایی بیشترین جمعیت آسیایی – آمریکایی و کمترین جمعیت آمریکایی سفید پوست را دارد. در میان ایالت های کشور آمریکا تنها دو ایالت هاوایی و آریزونا هستند که ساعت محلی خود را در زمان تابستان و زمستان تغییر نمی دهند. جالب است بدانید که ایالت هاوایی نیز همانند آلاسکا با هیچ یک از ایالت های کشور آمریکا مرز مشترک نداشته و به نوعی جدا افتاده است.

در سال های اخیر اقتصاد هاوایی علاوه بر صنعت توریسم در زمینه های دیگر نیز رشد بسیاری داشته و در برخی زمینه ها حرف های زیادی حتی در مبادلات جهانی داشته که از نمونه های آن می توان به صنعت شکر اشاره کرد که در زمینه صادرات و پخش آن از بهترین های جهان به شمار می آید و بخش عمده ی فرآورده های شکر جهان را تامین می کند.

همچنین سالانه در حدود ۶۵۰ هزار تن آناناس در ایالت کشت و تولید می شود که در این زمینه نیز ایالت هاوایی نام خود را به عنوان اصلی ترین صادرکننده ی این محصول به جهانیان شناخته است. شهر اوهو از مهمترین و قویترین شهرهای اقتصادی هاوایی می باشد.

پرجمعیت ترین ایالت های آمریکا کدامند؟

جمعیت ایالات متحده آمریکا حدود ۳۲۳ میلیون نفر برآورد می شود. از این میان حدود ۸۲٫۵ درصد مردم آمریکا شهر نشین هستند بنابرین ایالات متحده شهری ترین جمعیت دنیا را دارد. گفتنی است در میان کشورهای پیشرفته جهان، آمریکا بیشترین رشد جمعیت را داراست. در ادامه چند ایالت پرجمعیت آمریکا را معرفی می کنیم:

ایالت کالیفرنیا

ایالت کالیفرنیا پرجمعیت ترین ایالت آمریکا به شمار می رود.این ایالت جمعیتی در حدود ۳۹٫۴۹۷٫۳۴۵ را در خود جای داده است. ۱۲ درصد از جمعیت امریکا در این ایالت زندگی می کنند. اگر کالیفرنیا کشور بود، هشتمین اقتصاد بزرگ جهان و ۳۶ مین جمعیت برتر را به خود اختصاص می داد.

ایالت تگزاس

دومیت ایالت پرجمعیت آمریکا تگزاس است. این ایالت جمعیتی بالغ بر ۲۹ میلیون نفر دارد. نرخ رشد این ایالت در حدود ۱٫۳۴ درصد در سال است. این ایالت در قسمت جنوبی و در مرکز این ناحیه قرار دارد. این ایالت توسط ایالت های لوئیزیانا، اوکلاهاما و نیومکزیکو و از طرف جنوب با کشور مکزیک هم مرز است.

ایالت فلوریدا

سومین ایالت پرجمعیت آمریکا فلوریدا می باشد. این ایالت جمعیتی در حدود ۲۰٫۶۳۶٫۹۷۵ نفردارد. جمعیت این ایالت با میزان رشد ۱٫۶۳ درصد در سال به سرعت درحال رشد است. پرجمعیت ترین شهر ایالت فلوریدای آمریکا شهر میامی با حدود ۵٫۵ میلیون جمعیت محسوب می گردد ولی پایتخت این ایالت شهر تالاهاسی می باشد و از شهر های مهم آن می توان به جکسون ویل، اورلندو و تمپا هم اشاره کرد. این ایالت در غربی ترین قسمت نیمه ی جنوبی کشور آمریکا قرار دارد. ۷۳ درصد مردم ایالت فلوریدا به زبان انگلیسی و ۲۰ درصد مردم این ناحیه به زبان اسپانیایی مسلط هستند.

وسیع ترین ایالت های آمریکا کدامند؟

از نطر وسعت، آمریکا بعد از روسیه و کانادا سومین کشور پهناور جهان است. این منطقه در پشت روسیه و کانادا واقع شده است. ایالات متحده امریکا دارای آب و هوای متنوعی می باشند و این امر نشان دهنده چشم انداز و وسعت این ناحیه است.

وسیع ترین ایالت های

آلاسکا بزرگترین ایالت آمریکاست. طبق تخمین های موجود می توان چند صد برابر رود آیلند(کوچکترین ایالت آمریکا ) را در آلاسکا قرار داد. آلاسکا ۱۸ درصد از کل مساحت کشور را در بر می گیرد. دومین ایالت بزرگ آمریکا از نظر مساحت تگزاس است که تنها ۴۰ درصد از مساحت آلاسکا را دارد. تگزاس مساحتی در حدود ۲۶۸٫۵۹۶ مایل مربع را داراست. نام تگزاس برگرفته شده از نام “تجاس” است که در زبان کادو به معنی دوستان است. (کادو نام یکی از قبایل سرخ پوست است که پیش از ورود اروپایی ها به آمریکا در مناطق این کشور سکونت داشتند.) مرکز ایالت تگزاس شهر آستین و بزرگترین شهر این ایالت هاستون می باشد. آب و هوای این ایالت بخاطر  وسعت زیاد و منطقه جغرافیایی ویژه ای که در آن قرار دارد، از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. پس از تگزاس بزرگترین ایالت از نظر وسعت کالیفرنیا می باشد. این ایالت مساحتی در حدود ۱۶۳٫۶۹۶ مایل مربع دارد.کالیفرنیا غربی ترین ایالت این کشور محسوب می گردد که دارای شهرهای ساحلی بسیاری نیز می باشد. مرکز ایالت کالیفرنیا شهر ساکرامنتو است ولی عملا مهمترین و معروفترین شهرهای این ایالت، شهرهای لس آنجلس، سن دیگو، سن خوزه و سانفرانسیسکو محسوب می شوند.

اقتصادی ترین ایالت های امریکا

ایالات متحده امریکا از نظر اقتصادی دارای سرمایه داری انحصاری می باشد. ایالات متحده امریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۳ تریلیون دلار (حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص جهان) دومین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می رود. ایالات متحده آمریکا پس از آلمان و چین سومین صادرکننده بزرگ هان محسوب می شود. گفتنی است کشورهای کانادا، چین، مکزیک، ژاپن و آلمان بزرگترین شرکای تجاری آمریکا هستند.

بزرگ ترین اقلام صادراتی امریکا تجهیزات و ماشین آلات برقی است و بزرگترین اقلام وارداتی امریکا اتومبیل است. شایان ذکر است بخش بهداشت و خدمات اجتماعی با ۱۶ میلیون نفر شاغل بزرگترین بخش اشتغال در آمریکا می باشد. از لحاظ درامد سرانه از بین ۵۰ ایالت آمریکا، ایالت نیوجرسی در رتبه نخست و ایالت میسی سی پی در رتبه آخر قرار دارد.

نرخ تولید ناخالص داخلی

طبق پژوهش های به دست آمده بر اساس ارزیابی های نرخ تولید ناخالص داخلی، ایالت کالیفرنیا با حدود ۲٫۷۵ تریلیون دلار بالاترین رتبه را بین ایالت های این منطقه به دست آورده است. این میزان برابر تولید ناخالص داخلی انگلیس است. این ایالت در سه زمینه، فعالیت های اقتصادی ویژه ای در آمریکا را در خود جای داده است که می توان از صنایع کشاورزی، صنایع با فناوری پیشرفته نظیر طراحی وب سایت و نرم افزار ایالت نام برد. اما بدون شک مهمترین صنعت ایالت کالیفرنیا صنعت سینماست که در کل دنیا رسوخ کرده و همه روزه برای همه ی مردم دنیا حتی در شبکه های تلوزیونی به نمایش گذاشته می شود و مهمترین دلیل آن حضور هالیوود در این ایالت است. کالیفرنیا تنها ایالتی نیست که قدرت اقتصادی بیشتری در مقایسه با کشورهای بزرگ جهان دارد.

تگزاس به عنوان دومین ایالتی است که در حدود ۱٫۷۰ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارد. این میزان برابر تولید ناخالص کاناداست. نکته جالب این است که تگزاس با ۵۰ درصد نیروی کار کمتر به این میزان دست یافته است.

اقتصاد تگزاس به عنوان دومین اقتصاد موفق آمریکا به حساب می آید و میزان بیکاری در این ایالت فقط ۶/۴ درصد است. تگزاس به ایالتی در آمریکا معروف است که مالیات بسیار کمی از ساکنین دریافت می کند و به طبع خدمات کمتری نیز به ساکنین این منطقه ارائه می نماید.

از صنایعی که در این منطقه در حال انجام است می توان به صنایع کشاورزی، صنایع مربوط به معادن، نفت و انرژی و البته فعالیت های تجاری مربوط به شرکت های بزرگ واقع در این منطقه اشاره کرد. هفتاد درصد جمعیت تگزاس را سفیدپوستان تشکیل می دهند و بالغ بر ۳۰ درصد افراد ساکن در ایالت تگزاس قادر به تکلم به زبان اسپانیایی نیز هستند.

مهاجرپذیر ترین ایالت های امریکا کجاست؟

آمریکا به دلیل داشتن بزرگترین اقتصاد دنیا همواره هدف اصلی مهاجرین از سراسر دنیا قرار می گیرد. این کشور مجموعه عظیمی از مهاجرین را از کشورهای مختلف دنیا در خود جای داده است از این رو به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا به شمار می رود. آمریکا یکی از موفق ترین کشورها در جذب کارگران ماهر و افراد تحصیلکرده در جهان است. گفتنی است حدود یک پنجم تمامی مهاجرت ها در جهان به مقصد امریکا صورت می گیرد.

مهاجرت منبع اصلی رشد جمعیت و تغییر فرهنگی در تاریخ ایالات متحده بوده است. طبق بررسی های انجام شده مهاجران به تمامی ایالات به عنوان مقصد مهاجرت و زندگی آینده خود تمایل دارند اما اخیرا اغلب مهاجران به ترتیب ایالت های کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس و فلوریدا را جز اولین انتخاب های خود بر می گزینند.

مهاجرپذیر ترین

توزیع مهاجران در آمریکا ناشی از مناطق جغرافیایی، فرصتهای اقتصادی و روندهای تاریخی است. مهاجران اغلب به دنبال شغل هستند و جذب مناطقی می شوند که از نظر شغلی و رفاهی امکانات خوبی در اختیارشان قرار گیرد. به عنوان مثال مهاجران چینی در دهه ۱۸۰۰ برای کار در معادن طلا عازم کالیفرنیا شدند در حالیکه مهاجران اروپایی برای کار در بخش صنعت به نیویورک مهاجرت کردند.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به این کشور به مطلبی با عنوان مهاجرت به آمریکا مراجعه نمایند.

کلام اخر

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج، با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *