info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

هزینه تحصیل در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

وقتی به هزینه تحصیل در آمریکا، فکر می‌کنید باید جنبه‌های متفاوتی از هزینه‌هایی که ممکن است در حین تحصیل در آمریکا به شما تحمیل می‌شود را در نظر بگیرید.

از ابتدایی‌ترین هزینه‌ها و از لحظه آغاز تصمیم گیری در رابطه با انتخاب آمریکا به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی،تا هزینه‌های مربوط به فارغ التحصیلی از دانشگاه مقصد در آمریکا!

به صورت کلی هزینه تحصیل در آمریکا را می‌توان در ۳ دسته زیر دسته‌بندی کرد: 

 1. هزینه شهریه دانشگاهی در آمریکا 
 2. هزینه مسکن 
 3. هزینه‌های جاری زندگی در آمریکا 

در این مقاله در ابتدا به بررسی این سه دسته هزینه بپردازیم وبه سوالاتی نظیر سوالات زیر پاسخ دهیم: 

 • آیا دانشگاه‌های آمریکا کمک هزینه تحصیلی می‌دهند؟
 • آیا می‌توان با کار دانشجویی هزینه‌ دانشگاه‌های آمریکا را پرداخت کرد؟
 • ارزان‌ترین دانشگاه‌های آمریکا چه دانشگاه‌هایی هستند؟
 • ارزانترین شهرهای آمریکا کدام شهرها هستند؟
هزینه شهریه در آمریکا

هزینه شهریه در دانشگاه‌ها در آمریکا

آمریکا کشوری است با ۵۰ ایالت که هر ایالت به شکل یک کشور مستقل و با قوانین متفاوت عمل می‌نماید. 

پس طبیعی است که فرض کنیم هر دانشگاهی در مقایسه با دانشگاه دیگر در آمریکا ممکن است شرایط متفاوتی را داشته باشد. بالتبع شهریه دانشگاه‌ها در آمریکا نیز،ممکن است بسیار متغیر باشد. 

برخی دانشگاه‌های ایالتی عددی در حدود ۵ هزار دلار را به عنوان شهریه سالانه خود در نظر می‌گیرند .در حالی که شهریه دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه‌های ام‌آی‌تی و استنفورد عددی در حدود ۷۵ هزار دلار در سال تعیین شده است.

اگر دانشگاه خاصی در آمریکا را مد نظر دارید می‌توانید با سرچ کردن “اسم دانشگاه” و عبارت “شهریه دانشگاه” به زبان انگلیسی به سادگی شهریه سالانه دانشگاه مد نظر خود را بیابید. 

ولی اگر دانشگاه خاصی مد نظر شما نیست،برای پیدا کردن درک روشنی از شهریه‌های دانشگاهی در آمریکا شما را به خواندن ادامه مقاله دعوت می‌کنیم.

متوسط شهریه دانشگاه‌ها در آمریکا 

میزان شهریه دانشگاه‌های آمریکا در مقاطع مختلف به صورت مستقیم با نحوه اداره دانشگاه رابطه مستقیم دارد. 

برای دانشجویان خارجی شهریه تعیین شده توسط دانشگاه‌ها تقریباً ۳ برابر شهریه تعیین شده برای دانشجویان آمریکایی است.

در آمریکا دو دسته دانشگاه دوره‌های مربوط به دوره‌های تحصیلی کارشناسی و بالاتر از آن را به دانشجویان خارجی ارائه می‌نماید.

دسته اول : دانشگاه‌های ایالتی 

این دسته از دانشگاه‌ها که تقریباً در همه ایالت‌های آمریکا به وفور یافت می‌شوند،به صورت متوسط شهریه‌ای بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار را از دانشگاه خارجی برای تحصیل در مقاطع مختلف دریافت می‌نمایند.

اگر به دنبال تحصیل با هزینه شخصی و با یک شهریه منطقی هستید،انتخاب یکی از دانشگاه‌های ایالتی در آمریکا ی‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. 

دسته دوم: دانشگاه‌های خصوصی 

این دسته از دانشگاه‌ها به مراتب شهریه‌های بالاتری نسبت به دانشگاه‌های ایالتی را برای دانشجویان خارجی تعیین کرده اند.

شهریه متوسط دانشگاه خصوصی در آمریکا ممکن است تا سالانه ۷۰ هزار دلار هم تعیین شود. البته هستند دانشگاه‌هایی در کشور آمریکا که به صورت خصوصی اداره می‌شوند و شهریه‌ای در حدود سالانه ۳۰ هزار دلار را از دانشجویان خارجی دریافت می‌کنند. 

بسیاری از این دانشگاه‌های خصوصی بورسیه‌های متفاوتی برای دانشجویانی که سوابق تحصیلی درخشانی داشتند را در نظر می‌گیرند.

هزینه مسکن در آمریکا

هزینه مسکن در آمریکا 

فرقی نمی‌کند دانشجوی مشغول به تحصیل در دوره آمریکا در خوابگاه دانشجویی ساکن باشد و یا یک منزل شخصی را اجاره کرده باشد،در هر صورت هزینه مسکن بزرگترین سهم از هزینه‌های زندگی در آمریکا را به خود اختصاص می‌دهد.

بر اساس آمار ۵۶ درصد از مجموع هزینه‌هایی که دانشجویان در حین تحصیل ملزم به پرداخت آن می‌باشند (به غیر از هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه)،مربوط به هزینه مسکن می باشد.

در ادامه قصد داریم تمام گزینه‌های ممکن برای تامین مسکن در آمریکا و البته هزینه‌های مربوط به مسکن در آمریکا با توجه به ین گزینه‌ها را بررسی نماییم.

نوع اول :خوابگاه‌های دانشجویی 

خوابگاه‌های دانشجویی در آمریکا را می‌توان ایده‌آل‌ترین زینه از منظر هزینه برای دانشجویان خارجی دانست چرا که دانشجویان قادر خواهند بود تا با استقرار در خوابگاه‌های دانشجویی اولاً در هزینه‌های مربوط به اجاره مسکن در خوابگاه‌های خصوصی،در هزینه صرفه‌جویی کنند و ثانیاً نزدیکی خوابگاه دانشجویی به محل دانشگاه باعث کاهش هزینه‌های رفت و آمد برای ایشان می‌گردد. 

خوابگاه‌های دانشجویی ممکن است امکانات متفاوتی را به دانشجویان خارجی ارائه نمایند. برخی از خوابگاه‌ها سرویس، آشپزخانه و حمام مشترک دارند و برخی دیگر ممکن است امکان استفاده از برخی از این امکانات را به صورت اختصاصی به ایشان اعطا نمایند.

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در آمریکا 

استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی در آمریکا ممکن است به صورت کلی هزینه‌ای بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ دلار در ماه را به دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا تحمیل نماید.

طبیعی است که با دریافت امکانات اختصاصی‌تر این هزینه نیز افزایش می‌یابد. 

نوع دوم :زندگی در خانه‌های آمریکایی 

یکی دیگر از گزینه‌های تامین مسکن در آمریکا برای دانشجویان خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد،زندگی کردن با یک خانواده آمریکایی در خانه ایشان است. این گزینه بیشترتوسط دانش‌آموزان خارجی و یا دانشجویانی که در سال‌های ابتدایی تحصیل هستند قرار می‌گیرد چرا که انتقال تجربه توسط خانواده میزبان به دانشجوی خارجی می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. 

اقامتگاه خانگی یا همان Homestay، هزینه بیشتری به نسبت خوابگاه‌های دانشجویی دارد. ولی تنوع انتخاب‌های بیشتر می‌تواند دلیل انتخاب این نوع از اقامتگاه‌ها به نسبت خوابگاه‌های دانشجویی قلمداد شود. 

هزینه‌های اقامتگاه‌های خانگی 

هزینه ماهانه زندگی در اقامتگاه‌های خانگی دانشجویی ممکن است ماهانه بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار را از سبد هزینه‌های زندگی در آمریکا را به خود اختصاص دهد. البته این هزینه می‌تواند بر اساس پارامترهایی نظیر اختصاصی یا اشتراکی بودن امکانات خانه،تعداد دانشجویان ساکن در خانه و امکان استفاده از وعده‌های غذایی خانه متغیر باشد. 

نوع سوم: اقامتگاه‌های شخصی 

علاوه بر امکان استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی و اقامت‌های خانگی برای دانشجویان،متقاضیان تحصیل در آمریکا همواره گزینه انتخاب اجاره مسکن‌های شخصی را پیش روی خود دارد. 

این گزینه که بیشتر توسط دانشجویان متاهل مورد استفاده قرار می‌گیرد،طبیعتاً پرهزینه‌ترین روش تهیه مسکن در حین دوره تحصیل به شمار می‌رود.

البته اجاره مشترک یک منزل شخصی توسط چند دانشجو نیز می‌تواند به تقسیم هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا کمک شایانی نماید.

هزینه اقامتگاه‌های شخصی 

هزینه اجاره مسکن در نقاط مختلف آمریکا به خصوص در شهرهای پرهزینه‌تر،تفاوت‌های چشمگیری با سایر نقاط آمریکا دارد. ولی به صورت کلی می‌توان هزینه‌های مربوط به اجاره خانه شخصی در آمریکا را حدوده‌ای بین ۱۲۰۰ دلار تا ۲۵۰۰ دلار دانست.

هزینه تحصیل در آمریکا

هزینه های جاری زندگی دانشجویی در آمریکا

اگرچه نمی‌توان هزینه‌های زندگی را برای کسی که در گران‌ترین محله‌های نیویورک زندگی می‌کند با کسی که در یک نقطه دور افتاده در یک ایالت مرزی آمریکا زندگی می‌کند مقایسه کنیم،ولیکن به صورت متوسط می‌توان هزینه‌های زندگی در حین تحصیل در آمریکا را با تقریب خوبی با توجه به شهر محل زندگی دانشجو تخمین بزنیم. 

فاکتورهایی که ممکن است هزینه‌های زندگی در حین تحصیل در آمریکا را تغییر دهند را می‌توان این فاکتورها دانست: 

 • شهر محل زندگی دانشجو 
 • عادات و سبک زندگی شخصی دانشجو 
 • نوع مسکن دانشجو در آمریکا 
 • امکاناتی که دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می‌دهد. 

ولی به صورت کلی هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا را می‌توان به شکل زیر دسته‌بندی کرد:

خورد و خوراک در آمریکا 

اگر دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکا موفق به اجاره خوابگاهی دانشجویی که شامل هزینه خورد و خوراک می‌شود،نگردند و و یا اینکه دانشجو با استفاده از مسکن شخصی زمان تحصیلات خود را سپری نمایند،در این صورت هزینه خورد و خوراک بخش مهمی است مجموع هزینه‌های یک دانشجو در آمریکا را به خود اختصاص می‌دهد.

طبیعی است که در صورتی که شخص دانشجو فرایند تهیه غذای خود را از مواد خام صورت دهد،هزینه بسیار کمتری از حالتی خواهد داشت که از غذاهای آماده در رستوران‌ها استفاده نماید. 

هزینه خورد و خوراک در آمریکا 

به صورت کلی، می‌توان هزینه تخمینی مربوط به خورد و خوراک را در صورتی که دانشجو مسئول آماده‌سازی و طبخ غذا باشد، عددی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه تخمین زد. 

هزینه مربوط به صرف یک وعده غذایی در رستوران در کمترین حالت خود عددی در حدود ۱۵ دلار است. در صورتی که دانشجو بخواهد از ستوران‌ها برای تامین غذای خود در حین دوره تحصیلی استفاده نماید مبلغی بیش از ۸۰۰ دلار به عنوان هزینه مربوط به خورد و خوراک به وی تحمیل می‌گردد.

رفت و آمد

فاصله محل اسکان دانشجو از دانشگاه می‌تواند بزرگترین فاکتور تعیین کننده هزینه‌ای تحت عنوان عبور و مرور در آمریکا باشد.

متاسفانه بیشتر شهرهای آمریکا مانند شهرهای اروپایی به سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفت مجهز نیستند.در برخی از شهرهای دور افتاده‌تر چاره‌ای به غیر از اجاره ماشین برای عبور و مرور برای دانشجویان باقی نمی‌ماند.

در این صورت هزینه مربوط به بنزین نیز می‌تواند یک نگرانی برای دانشجویان در حین تحصیل در آمریکا تلقی شود.

هزینه های رفت و آمد

هزینه استفاده از سرویس‌های حمل و نقل عمومی در آمریکا به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر ز استفاده از خودرو شخصی در این کشور محسوب می‌شود. 

به غیر از حالتی که دانشجویان در داخل کمپ دانشگاه مشغول به زندگی باشد و یا فاصله محل زندگی تا دانشگاه طوری باشد که دانشجو به صورت پیاده آن را طی نماید،در بقیه حالات دانشجو دو گزینه برای حل مشکل رفت و آمد دارد:

 • استفاده از حمل و نقل عمومی که ممکن است ماهانه تا ۲۰۰ دلار هزینه داشته باشد. 
 • استفاده از امکان اجاره خودرو شخصی که در کمترین حالت ممکن است ماهانه ۶۰۰ دلار هزینه به دانشجو تحمیل نماید.

سایر هزینه های زندگی دانشجویی در آمریکا

علاوه بر هزینه‌های گفته شده دانشجویان ملزم به پرداخت برخی از هزینه‌های پیش بینی شده،در کنار سایر هزینه‌هایی که ممکن است به صورت عارضی برای آنها پیش بیاید هستند. 

از مهمترین هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا ‌توان به هزینه‌های زیر اشاره کرد: 

 • هزینه اینترنت 
 • هزینه آب و برق 
 • هزینه خرید لباس و پوشاک 
 • هزینه تفریحات 
 • هزینه مربوط به موبایل و سیم کارت 
 • هزینه‌های درمانی

اگرچه عادات سبک زندگی هر دانشجو می‌تواند باعث افزایش یا کاهش هزینه‌های مربوط به این بخش باشد ولی به صورت میانگین می‌توان عددی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار را برای مجموع هزینه‌های این بخش اختصاص داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر