تحصیل در آمریکا آرزوی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان می باشد و برخی دست یافتن به این رویای شیرین را غیر ممکن می دانند اما با آگاهی از شرایط و مقررات این کشور می توان در این زمینه اقدام کرد. دانشگاه های این کشور معمولا در بین بهترین و برترین مراکز علمی در سراسر دنیا هستند و مدارک تحصیلی آن ها در اکثر کشورها معتبر می باشد. موارد ذکر شده دلیل اصلی برای تقاضای زیاد تحصیل در این کشور می باشد. البته در حال حاضر فرآیند اخذ ویزا برای ایرانی ها مشکل شده است.

متقاضیان تحصیل در کشور آمریکا در ابتدا سوالات فراوانی مواجه هستند مانند : شرایط تحصیل در آمریکا چیست؟ هزینه های تحصیل در این کشور چه میزان است؟ برترین دانشگاه های آمریکا کدام اند؟ ایرانی ها می توانند از طریق پذیرش تحصیلی ویزای آمریکا را دریافت کنند و… که در ادامه به توضیح هر یک از سوالات فوق و موارد بیشتر خواهیم پرداخت، پیشنهاد می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در آمریکا

از دلایل اصلی که دانشجویان بین المللی اقدام به تحصیل در آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور می نمایند می توان به سیستم آموزشی، امکانات رفاهی ایده آل، سطح بالای زندگی و همچنین تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا اشاره نمود.

مهاجرت تحصیلی یکی از سریع ترین و آسان ترین روش های مهاجرت به آمریکا می باشد زیرا دانشجویان پس از سپری کردن دوره تحصیلی خود می توانند با پیدا کردن کار در آمریکا جهت اخذ اقامت این کشور اقدام نمایند.

شرایط ویژه ای که برای تحصیل در این کشور وجود دارد موجب گردیده، افراد بسیاری از کشورهای مختلف متقاضی دریافت ویزای تحصیلی آمریکا باشند. جمعیتی که هم اکنون در کشور آمریکا زندگی می کنند حدود ۳۲۶ میلیون نفر بوده و از امکانات زندگی با سطح کیفی بالایی برخوردار هستند.

سیستم آموزشی آمریکا

سیستم آموزشی که در آمریکا وجود دارد بخش عظیمی از گزینه ها را در خصوص تحصیل در آمریکا برای متقاضیان فراهم کرده تا دانش آموزان و دانشجویان بین المللی بتوانند بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایند. بهره مندی از شرایط ایده آل برای زندگی و امکانات تحصیلی ویژه موجب شده همه ساله افراد بسیاری متقاضی مهاجرت به آمریکا بوده و برخی نیز نسبت برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا اقدام نمایند.

سیستم آموزش و پرورش ایالات متحده دارای بسیاری از عوامل مثبت است و به این ترتیب به دانش آموزان اجازه می دهد تا پتانسیل کامل خود را کشف کنند. این امر به جذابیت آن می افزاید و ایالات متحده را به یکی از ایده آل ترین مقصد برای آموزش عالی تبدیل کرده است.

تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه آمریکا

تحصیل در مقاطع دبستان و متوسطه با توجه به شرایط دانش آموزان و متقاضیان انجام خواهد شد و دانش آموزان برای تحصیل در هر یک از مقاطع ابتدایی و متوسطه باید ۶ سال زمان صرف نمایند. پس از اتمام دوره دبیرستان مدرک دیپلم ۱۲ ساله در اختیار دانش آموزان مدارس کشور آمریکا قرار خواهد گرفت.

چنانچه متقاضیان قصد ورود به مدارس این کشور را داشته باشند، باید بدانند که سن ورود به دوره ابتدایی ۶ سالگی می باشد و پس از طی این مرحله دانش آموزان برای اینکه بتوانند تحصیل در آمریکا را ادامه دهند وارد مرحله secodary school می شوند.

دانش آموزانی که در مدارس کشور آمریکا تحصیل می نمایند باید به این نکته توجه داشته باشند که مرحله secodary school به دو قسمت middle school و high school تقسیم می شود و در انتهای این مرحله متقاضیان قادر خواهند مدرک دیپلم خود را دریافت نمایند. دانش آموزانی که متقاضی تحصیل در آمریکا هستند پس از اتمام تحصیلات در دوره متوسطه می توانند در کالج ها و دانشگاه های آمریکا ثبت نام نمایند.

شروع سال تحصیلی در این کشور، ماه های آگوست یا سپتامبر و پایان آن در ماه های جون یا می می باشد. سال تحصیلی در آمریکا به دو یا سه ترم تقسیم می شود و سال های که دانشجویان تحصیلات خود را در ۲ ترم ادامه می دهند semesters گفته می شود. این درحالی است که سال های ۳ ترمه برای تحصیل در آمریکا به نام trimester  معرفی می شود. البته در برخی از مدارس کشور آمریکا ۴ ترم تحصیلی وجود دارد که در این حالت ترم تابستانی نیز محاسبه می شود.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در مدارس آمریکا این مقاله را مطالعه نمایید: مدارس آمریکا

تحصیل در آمریکا در مقاطع دبیرستان و دبستان

تحصیل در آمریکا در مقاطع دبستان و دبیرستان در بهترین مدارس خصوصی و دولتی آمریکا میسر است. کشور آمریکا برای از بین بردن دغدغه خانواده ها در رشد و تربیت دانش آموزان در محیطی بیگانه، شرایط ویژه ای نظیر خوابگاه های دانشجویی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیای دانش آموز بر روند تحصیلی و زندگی در آمریکا و بسیاری دیگر از امکانات را جهت تسهیل و بهبود بخشیدن زندگی در حین تحصیل در آمریکا به وجود آورده است.

جهت دریافت اطلاعات جمع از چگونگی تحصیل در این مقطع شما را به مطالعه ی مقاله تحصیل در دبستان و دبیرستان های آمریکا دعوت می نماییم.

گفتنی است که دانش آموزان پس از سپری کردن دوره دبیرستان امکان ورود به بهترین دانشگاه های این کشور را دارا می باشند. صرف هزینه برای تحصیل فرزندانتان در آمریکا، سرمایه گذاری بسیار ارزشمندی در راستای آینده ایشان می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکا پس از اتمام دوره تحصیلی خود به راحتی می توانند جهت دریافت گرین کارت کشور آمریکا اقدام نمایند و پس از گذراندن ۵ سال به شهروند آمریکای تبدیل شوند.

اخذ اقامت آمریکا تا چه میزان امکان پذیر می باشد؟ برای پاسخ به این سوال، مقاله اقامت آمریکا را مطالعه نمایید.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی آمریکا

تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا حدود ۴ سال به طول خواهد انجامید و دانشجویان باید در این مقطع دروس پایه ای همچون علوم، علوم اجتماعی، تاریخ، هنر و … را سپری کنند تا آمادگی لازم جهت ادامه تحصیل در رشته ای خاص را به دست بیاورند.

یکی از شرایط مهم برای تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا آشنایی نسبت به زبان انگلیسی است چرا که کلیه رشته ها در این دوره به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آمریکا می بایست با در دست داشتن گواهی مبنی بر اتمام ۱۲ سال تحصیل دوره های دبستان و دبیرستان (یعنی مدرک پیش دانشگاهی در ایران) می توانند جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور آمریکا اقدام نمایند.

داوطلبانی که آخرین مدرک تحصیلی شان مدرک دیپلم ایران می باشد، قادر خواهند بود با سپری کردن دوره پیش دانشگاهی خود در کشور آمریکا وارد دانشگاه شوند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا، اخذ نمره ۶ در آزمون آیلتس و یا نمره های مشابه در آزمون تافل الزامی است ولی داوطلبین می تواند دوره های آموزش زبان انگلیسی را در کشور آمریکا و قبل از شروع دوره های دانشگاهی خود سپری نمایند.

ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس

متقاضیان ورود به مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آمریکا را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد:

 • افرادی با سوابق تحصیلی عالی
 • افرادی که سوابق تحصیلی معمولی دارند ولی فاصله زمانی میان آخرین مقطع و اقدام جهت اخذ ویزا برای ایشان کمتر از پنج سال است.
دسته اول

بدیهی است دسته اول بواسطه سابقه درخشان تحصیلی (فاکتورهای این سابقه درخشان معدل کل بالای ۱۷، داشتن مقاله معتبر بویژه مقاله ISI، داشتن نمره GRE یا GMAT مناسب، نمره IELTS یا TOEFL خوب) قادر خواهند بود جهت اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا از دانشگاه های معتبر این کشور اقدام نمایند. این دسته از دانشجویان از شانس بالایی برای اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور برخوردار می باشند.

دسته دوم

دسته دوم با توجه به شرایط مالی خود می توانند برای دانشگاه های خوب با هزینه ای در حدود سالیانه ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار اقدام نمایند، البته دانشگاه های دیگری نیز در این کشور با هزینه کمتری وجود دارند. این دسته از دانشجویان در دانشگاه های آمریکا می توانند با انجام فعالیت های دانشجویی، در راستای پرداخت شهریه های دانشجویی قدم بردارند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد آمریکا را دارند، باید در نظر داشته باشند که این دوره تحصیلی حدود ۲ سال به طول خواهد انجامید.

ادامه تحصیل در مقطع دکتری آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را برای برخورداری از امکانات آموزشی دارند باید در نظر داشته باشند که یکی از شرایط مهم برای تحصیل در مقطع دکتری ارائه مدرک فوق لیسانس است. دانشجویانی که از کشورهای دیگر با هدف تحصیل در آمریکا وارد این کشور می شوند در خصوص مقطع دکتری باید زمان بیشتری را صرف کنند و باید توجه داشت که این مدت ممکن است به ۴ یا ۵ سال نیز افزایش پیدا کند.

در دو سال نخست که دانشجویان با قصد تحصیل در مقطع دکتری به تحصیل می پردازند شرکت در کلاس ها و سمینارها الزامی است. پس از این زمان متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا باید به تحقیق و پژوهش پرداخته و پایان نامه معتبری را ارائه دهند.

تحصیل در آمریکا

متقاضیان تحصیل در آمریکا باید نسبت به هزینه تحصیل نیز توجه کافی داشته باشند. هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بیشتر بوده و این امر موجب شده اغلب متقاضیان درخواست اخذ بورسیه تحصیلی را داشته باشند. البته برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های این کشور ارائه رزومه خوب و کسب معدل بالا در مقاطع قبل به همراه ارائه نمرات خوب می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

از دیگر شرایطی که برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آمریکا ارائه، مقالات ISI و آشنایی با زبان در سطح بالا است. اخذ بورسیه تحصیلی موجب می شود متقاضیان تحصیل در آمریکا علاوه بر هزینه زندگی بخش قابل توجهی از هزینه تحصیل را بپردازند.

تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا با سابر کشورها متفاوت می باشد. برای ورود به رشته پزشکی در این کشور ابتدا باید یک دوره ۴ ساله علوم پایه که شامل دروس زیست شناسی، عصب شناسی و شیمی می باشد را باید پشت سر بگذارید و در صورت موفقیت در آزمون ورودی رشته پزشکی( MCAT ) می توانید در این رشته تحصیل کنید. البته این پروسه بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد و متقاضیان باید خود را برای این شرایط آماده کنند.

اکثر دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند و افرادی که مدرک پزشکی خود را از این کشور دریافت کرده اند معمولا برای کار یا ادامه تحصیل در سایر کشورها احتیاج به ثبت مدارک یا معادل سازی ان ها ندارند که این امر نشان دهنده سطح کیفیت آموزش و ارزش مدارک دانشگاه های آمریکا در سطح بین المللی می باشد.

برای ورود به رشته پزشکی در کشور آمریکا دو روش وجود دارد :

روش اول : افرادی که در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی در ایران نمرات خوبی کسب کرده اند می توانند به صورت مستقیم برای پذیرش درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند.

روش دوم : شرکت در دوره ۴ ساله علوم پایه و موفقیت در آزمون ورودی پزشکی.

معمولا برای تحصیل در رشته پزشکی حمایت مالی از طرف دولت آمریکا ارائه نمی شود و دانشجویان باید هزینه های تحصیل و زندگی خود را پرداخت کنند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در این کشور سالانه بین ۳۵ تا ۵۰ هزار دلار می باشد که به این مبلغ باید هزینه های زندگی را اضافه کرد در نتیجه تحصیل رشته پزشکی در کشور آمریکا نیازمند داشتن سرمایه کافی از جانب متقاضی می باشد.

نکته مهم دیگر اینکه ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته پزشکی معمولا کم می باشد و به دلیل تقاضای بالا برای ادامه تحصیل در این رشته و رقابت شدید، احتمال اخذ پذیرش در دانشگاه های آمریکا پایین می باشد از طرف دیگر اتباع ایرانی برای دریافت ویزای این کشور با مشکل مواجه هستند و معمولا موفق به دریافت ویزای آمریکا نمی شوند.

برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل پزشکی در آمریکا را مطالعه نمایید.

دانشگاه های آمریکا

کشور آمریکا دارای یکی از بزرگترین نظام های آموزشی در جهان با بیش از ۴۵۰۰ موسسه است. دانشگاه ها به طور کلی به عنوان کالج شناخته می شوند، که دو نوع اصلی وجود دارد:

 • کالج های عمومی: مؤسسات بزرگ و دولتی که هزینه های تحصیلی پایین تر دارند و همچنین دانشجویان بیشتری دارند. دانشجویان بین المللی هزینه های بالاتری را پرداخت خواهند کرد.
 • کالج های خصوصی: دانشگاه های کوچکتر که از کمک های خصوصی، هزینه های تحصیل و کمک های مالی تامین می شوند.

سه تا از برترین دانشگاه های جهان از نگاه سایت QS در کشور آمریکا واقع شده اند.

رتبه در QSدانشگاه
۱Massachusetts Institute of Technology
2Stanford University
3Harvard University
4California Institute of Technology
9University of Chicago

برای انتخاب دانشگاه مناسب در کشور آمریکا، می بایست شرایط هر دانشگاه را مورد بررسی قرار داد. گروه تحریریه آریاناپارس در مقاله دانشگاه های آمریکا، کم هزینه و بهترین دانشگاه های این کشور را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

بورسیه تحصیلی آمریکا

برای دریافت بورسیه و تحصیل به صورت رایگان در کشور آمریکا باید شرایط علمی و درسی مناسبی داشته باشید تا بتوانید برای اخذ بورسیه در مقاطع مختلف درخواست کنید. هر یک از موسسات علمی در آمریکا معمولا شرایط خاص خود برای اعطا بورسیه را دارا می باشند و معمولا این شرایط سالانه تغییر می کند و بهتر است برای اطلاع دقیق از شرایط دریافت بورسیه به مراجع اطلاع رسانی آن ها مراجعه شود.

برای دریافت بورسیه در مقطع دبیرستان متقاضی باید از نظر نمرات درسی در سطح مناسبی باشد هم چنین افرادی که موفق به کسب مقام های علمی و ورزشی نیز شده اند می توانند بورسیه دریافت کنند البته مبلغ این بورسیه بالا نمی باشد و تقاضا برای آن زیاد است.

برای دریافت بورسیه در مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس، متقاضیان باید دارای معدل مناسب، نمرات درسی عالی، تسلط به زبان انگلیسی، سوابق پژوهشی و تحقیقاتی و مواردی از این قبیل باشند و معمولا بعد از حداقل دو ترم تحصیل می توانند برای دریافت بورسیه اقدام کنند که دلیل این امر اطمینان یافتن از سطح علمی و نمرات دانشجو می باشد. تقاضا برای دریافت بورسیه در این مقاطع بسیار زیاد است و معمولا احتمال به نتیجه رسیدن پایین می باشد.

برای دریافت بورسیه در مقطع دکتری دانشجو باید دارای رزومه علمی قوی، مقاله ISI، توصیه نامه از اساتید دانشگاه مبدا و حداقل مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۷ بود تا با ارائه این موارد به یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر در کشور آمریکا و جلب نظر ایشان بتوان بورسیه برای تحصیل در این مقطع را اخذ کرد.

انواع بورسیه تحصیلی در آمریکا

. بورسیه های دبیرستان

. بورسیه مقطع لیسانس

. بورسیه مقطع فوق لیسانس

. بورسیه دکتری

. بورسیه های استعداد درخشان

مزایای تحصیل در آمریکا

تحصیل در خارج از کشور یک تجربه شگفت انگیز است که باعث می شود طرز فکر شما تغییر کند و به شما امکان دهد تا به عنوان یک فرد رشد کنید. آمریکا با توجه به کیفیت آموزش و فرصت های شگرف، یک مقصد بسیار محبوب دانشجویی است.

از همین چهار مزیت تحصیل در آمریکا را مورد بررسی قرار می دهیم:

برنامه هایی متناسب با نیاز دانشجویان

ایالات متحده در مقایسه با هر کشور دیگری در جهان طیف بسیار متنوعی از گزینه های آموزش عالی را ارائه می دهد. با چنین گزینه های گسترده ای برای فرصت های یادگیری، مهم نیست که توانایی یا جاه طلبی های دانشجویان چه باشد، یک دوره عالی برای شما برگزار می شود. بسیاری از دانشگاه ها تعدادی از دوره های خود را برای دانشجویان بین المللی نیز اختصاص می دهند.

چشم انداز شغلی

مدرک بین المللی طیف گسترده ای از فرصت های شغلی را باز می کند و مدرک دانشگاه های معتبر این دامنه را گسترده تر می کند.  به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان، آمریکا یک بازار مهم برای تجارت بین المللی در تعدادی از بخش ها از جمله امور مالی، فناوری و تولید است.  

در نتیجه، کارفرمایان همیشه به دنبال استخدام افرادی برای تیم های خود هستند که با برخورد با جامعه و فرهنگ آمریکا آشنا هستند. حتی اگر شما فقط مدت کوتاهی مشغول به تحصیل در آمریکا باشید، تجربه ای که در این مدت بدست می آورید، برای هر شرکتی که به دنبال انجام تجارت در ایالات متحده است، ارزشمند می باشد.

پیشرو در تحقیقات

اکثر اساتید دانشگاه های آمریکا سابقه عالی تحقیق و سالها تجربه در صنعت و دانشگاه را دارند. اساتید از معرفی رویکردهای جدید در زمینه روش های تدریس و تحقیق لذت می برند و همواره دانشجویان خود را ترغیب می کنند تا بهترین های خود را به نمایش بگذارند. از طریق جلسات چالش برانگیز، دانشجویان اعتماد به نفس بی شماری کسب می نمایند و توانایی ایجاد سازماندهی و ارائه استدلال ها بدون ترس را ارائه می دهند.

سالانه دانشجویانی زیادی پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های آمریکا راه موفقیت را طی می نمایند. برای آشنایی با مهاجرین موفق در این کشور به مقاله مهاجرت به آمریکا مراجعه نمایید.

احساس دوری نخواهید کرد.

آمریکا بزرگترین جمعیت بین المللی دانشجویی در جهان را با بیش از ۸۰۰۰۰۰ دانش آموز از گوشه و کنار کره زمین دارا می باشد. این امر باعث می شود تحصیل در یک دانشگاه آمریکایی یک تجربه واقعاً جهانی باشد، زیرا شما با دانشجویان با فرهنگ ها و پیشینه های مختلف دیدار و تعامل می کنید.

برای آشنایی با شرایط زندگی در آمریکا مقاله زندگی در آمریکا را مطالعه فرمایید.

معایب تحصیل در آمریکا

علی رغم مزایای عنوان شده، هر کشوری نیز دارای معایب منحصر به فرد خود است. بنابراین، قبل از نهایی شدن پذیرش در مراکز آموزشی آمریکا، درک و وزن جوانب مثبت و منفی کاملاً مهم است. فقط وقتی این کار صورت می گیرد، قادر خواهید بود بر اساس دلیل، تصمیم منطقی بگیرید.

معایب تحصیل در آمریکا

در ادامه به مهم ترین معایب تحصیل در آمریکا اشاره خواهیم کرد.

آزمون های ورودی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارند برای اینکه در رشته ای خاص تحصیلات خود را ادامه دهند باید ابتدا در آزمون های همچون GRE و یا GMAT شرکت نمایند. البته این آزمون ها تنها در خصوص رشته های همچون مدیریت و مهندسی و کسب و کار برگزار می شود و متقاضیان تحصیل در رشته حقوق باید در آزمون LSAT شرکت کنند. دانشجویانی که موفق به اتمام تحصیل در مقطع فوق لیسانس آمریکا شوند باید پایان نامه مرتبط با رشته تحصیلی خود را ارائه دهند تا مدرک کارشناسی ارشد برای آن ها صادر شود.

آزمون SAT یکی از آزمون های ورودی برای دانشجویان دوره کارشناسی در آمریکا می باشد. در حال حاضر بیش از نیمی از دانشگاه های کشور آمریکا، قبولی در آزمون SAT را لازمه اخذ پذیرش می دانند.

هزینه های بالای تحصیل در آمریکا

آمریکا از جمله کشورهایی می باشد که تحصیلات مستلزم پرداخت هزینه می باشد. در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان، افراد برای تحصیل در آمریکا هزینه های بیشتری را پرداخت می نمایند. هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در آمریکا به طور میانگین بین ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار تخمین زده می شود.

حق کار و هزینه های تحصیل در آمریکا

دانشجویان بین المللی مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا ۱۵ دلار به ازای هر ساعت می باشد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فر، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های زندگی

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که هزینه های زندگی برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه می باشد.

موردهزینه های ماهیانه
محل اقامت۴۰۰ دلار
مواد غذایی (وعده های غذایی خانگی)۱۵۰ دلار
کارت های تماس بین المللی۱۵ دلار
اینترنت خانگی۱۵ دلار
تلفن همراه۵۰ دلار
وعده های غذایی رستوران۷۵ دلار
سرگرمی۱۰۰ دلار
خرید کردن۱۰۰ دلار

هزینه های تحصیل در آمریکا

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آمریکا ملزم به پرداخت هزینه می باشند. در جدول ذیل هزینه های تحصیل در تمام مقاطع آمریکا درج شده است.

دوره تحصیلیهزینه های تحصیل
دوره دبیرستان۱۵ تا ۲۰ هزار دلار
دوره کارشناسی۲۰ تا ۲۵ هزار دلار
دوره های کارشناسی ارشد۱۶ تا ۲۱ هزار دلار

البته این مبلغ شامل دانشگاه های با رتبه علمی ۱ تا ۱۰ آمریکا نمی شود ولیکن دانشگاه های رتبه ۱۰ تا ۱۰۰ آمریکا هم جزء برترین دانشگاه های دنیا محسوب می شوند. لازم به ذکر هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا متناسب با رشته انتخابی و مقطع تحصیل متفاوت می باشد.

برای اطلاع و بررسی هزینه های تحصیل در آمریکا این مقاله را مطالعه نمایید: هزینه های تحصیل در آمریکا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

روند اقدام برای تحصیل در آمریکا با انتخاب دانشگاه یا مدرسه مورد نظر و آمادگی مدارک برای اخذ پذیرش شروع می شود. متقاضیان تحصیل در آمریکا در ابتدا می بایست با توجه به میزان بودجه مورد نظر و رشته تحصیلی، لیستی از مراکز ممکن را تهیه و تنظیم نمایند. با توجه به بازه های Deadline هر مرکز آموزشی، مدارک مورد نظر را در اختیار دارالترجمه برای ترجمه و تاییدات قرار دهید.

در ادامه این بخش مرحله پذیرش و آمادگی ویزا جهت ورود به کشور آمریکا را مورد بررسی و تحلیل قرار داده ایم.

مرحله اول: پذیرش

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا با فراهم آوردن مدارکی نظیر مدرک زبان، سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه، انگیزه نامه و رزومه قادر خواهند بود به این مهم دست پیدا کنند. بازه زمانی معمول برای دریافت پذیرش بین ۱ تا ۳ ماه در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که برای ورود به برخی رشته های تحصیلی آزمون ورودی احتیاج می باشد.

لازم بذکر است که هر مرکز آموزشی در آمریکا مدارک متفاوتی برای اعطای پذیرش در نظر می گیرد و مدارک عنوان شده از معمول ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی قلمداد می شود.

برخی از دانشگاه های کشور آمریکا برای اعطای پذیرش به دانشجویان بین المللی هزینه یک ترم دانشگاه را از دانشجویان طلب می نمایند. از همین رو دانشجویان با پرداخت هزینه های عنوان شده قادر خواهند بود شانس خود را برای اخذ نامه I-20 افزایش دهند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

روند ویزا در حال حاضر به صورت معمول بین ۲ تا چندین ماه به طول می انجامد. لازم به ذکر است که برای مراجعه به سفارت مدارکی نظیر حساب بانکی، نامه پذیرش (۲۰-I) به همراه مدارکی که نشان دهنده بازگشت به کشور مبدا می باشد.

روند اقدام برای ویزای آمریکا بدین صورت می باشد که دانشجویان در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا، برای تعیین وقت مصاحبه اقدام می نمایند. در روز مقرر شده به همراه مدارک عنوان شده برای مراجعه به سفارت راهی کشور ثالث می شوند.

پس از انجام مصاحبه سه جواب احتمالی پیش روی درخواست کنندگان وجود خواهد داشت.

 1. برگه صورتی: این حالت به ندرت اتفاق می افتد. در این حالت درخواست کننده در همان روز از اخذ ویزای تحصیلی مطمئن می شود.
 2. برگه سفید: برخی از پرونده بعد از انجام مصاحبه با جواب منفی روبرو می شوند.
 3. برگه زرد: احتمال اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا برای این گروه ۷۰ در صد می باشد. در این حالت مصاحبه شونده باید به وسیله شماره ثبت شده بر روی برگه و یا کد DS 160 پروسه FBI CHECK خود را پیگیری نماید.

دانستنی های تحصیل در آمریکا

. ۸ دانشگاه از ۱۰ دانشگاه برتر جهان آمریکایی هستند.

. مدارک تحصیلی دانشگاه های آمریکا در سراسر جهان معتبر است.

. هزینه های تحصیل در آمریکا نسبت به سایر کشورها بالا می باشد.

. دانشجویان متاهل از ابتدا اجازه بردن همراه با خود را دارند.

. همراه دانشجو در آمریکا اجازه کار تمام وقت دارد.

. در صورت دریافت بورسیه در مقطع دکتری علاوه بر تحصیل رایگان به دانشجو حقوق هم پرداخت می شود.

. بازار کاری این کشور برای فارغ التحصیلان بسیار مناسب می باشد.

. بعد از اتمام تحصیل، به فرد حداقل ۱۸ ماه فرصت داده می شود در این کشور کار دائم پیدا کند.

. دوره پزشکی در آمریکا ۷ سال طول می کشد.

. افرادی که مدرک پزشکی خود را از دانشگاه های آمریکا دریافت کرده اند برای کار در سایر کشور ها نیاز به معادل سازی مدارک خود ندارند.

. برای تحصیل در برخی از رشته ها نیاز به پذیرفته شدن در آزمون ورودی می باشد.

. درآمد سالانه افراد در کشور آمریکا بیش از ۱۰۰ هزار دلار است.

. با دریافت اقامت آمریکا بدون ویزا به اکثر کشورها می توانید مسافرت کنید.

. بعد از ۵ سال کار کردن در آمریکا و پرداخت مالیات می توانید درخواست اقامت دائم این کشور را نمایید.

امکان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در سال ۲۰۲۱

تحصیل در دانشگاه های سطح جهانی رویای هر دانشجویی است.ایالات متحده مقصد برتر برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان از این حیث است.  هر دانشجوی بین المللی که مایل به تحصیل در آمریکا است، می بایست برای ویزای دانشجویی اقدام نماید.

در این بخش دلایل عدم پذیرش ویزای تحصیلی را برای شما بیان خواهیم کرد. 

 1. تمکن مالی نا مناسب
 2. عدم اثبات به بازگشت
 3. ارائه اسناد اشتباه یا غیر واقعی
 4. عدم آمادگی در روز مصاحبه

لازم بذکر است که ویزای تحصیلی آمریکا به عنوان یکی از روش های ورود به این کشور می باشد. در حال حاضر با توجه به بن هایی که ترامپ برای ایرانیان در نظر گرفته است، کشورهای جایگزین مثل انگلستان و کانادا به دانشجویان علاقه مند به تحصیل پیشنهاد می شود.

برای اطلاع از شرایط موجود به مقاله تحصیل در کانادا و تحصیل در انگلستان مراجعه فرمایید.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار  آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

نتیجه گیری

تحصیل در آمریکا می تواند پلی برای ورود به آینده ای روشن برای بسیاری باشد. تحصیل در این کشور مستلزم پرداخت هزینه های نسبتا بالا است و برای ورود به برخی از رشته ها باید در آزمون ورودی نیز پذیرفته شد. تقاضای بالا برای تحصیل در آمریکا و ظرفیت های محدود برای دانشجویان بین المللی، شرایط سختی را برای متقاضیان تحصیل در این کشور مخصوصا اتباع ایرانی ایجاد کرده است. ایرانی ها علاوه بر مشکلات ذکر شده از نظر دریافت ویزا نیز معمولا با محدودیت روبه رو هستند. به نظر شما تحصیل در آمریکا گزینه مناسبی برای ایرانی ها می باشد یا خیر؟

لینک منبع: Study in America

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  4.2/5 - (24 امتیاز)
  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  1,455 پاسخ به “تحصیل در آمریکا”

  1. دنیز گفت:

   سلام ، وقتتون بخیر
   من سال ۹۶ از دانشگاه خاتم در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع گرایش مهندسی مالی فارغ التحصیل شدم، مقاله ای هم ندارم، از ۹۶ تاکنون هم مشغول کار هستم، آیا امکان پذیرش در مقطع دکتری از دانشگاه های اوکلاهاما امریکا وجود دارد؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    بله امکان پذیرش وجود دارد برای اطلاعات بیشتر و آگاهی در این زمینه با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.

  2. رضا گفت:

   ۱٫ سلام ببخشید برای تحصیل در امریکا تو هر رشته ای پزشکی . مهندسی ، یا حقوق یا …. و تو مقاطع فوق لیسانس و دکترا آیا امکان هست که ویزای همراه برای همسر بشه گرفت ( این کیس پاسپورت ایتالیا را دارا هستند )
   در صورتی که همسر مدرک زبان بالا . سابقه کار مرتبط با رشته( ۲ سال ) . سن بین ۱۹ تا ۴۵ سآل و مدرک کارشناسی را دارا باشد.
   ۲٫ سوال دومم اینکه فرمودید برای ویزای تحصیلی باید تمکن ۱ سال زندگی و تحصیل را به سفارت ارائه داد . آیا برای سال های بعد هر سال از ما تمکن میخوان و یا فقط تمکن فقط برای سال اول خواسته مبشه و ویزای صادر شده معمولا ۵ ساله هست ؟
   ممنون هر دو سوال من را جواب بدید لطفا .

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا در این کشور از ابتدای تحصیل اجازه بردن همراه را دارید.
    معمولا برای ورود به این کشور باید اثبات کنید توانایی تامین هزینه های سال اول خود را دارید زیرا معمولا بعد از مدتی می توانید در این کشور مشغول به کار شوید و هزینه های خود را تامین کنید.

  3. نیوشا گفت:

   سلام آیا بورسیه ی تحصیلی برای کالج هنر کالیفرنیا یا کالج هنرهای تجسمی در نیویورک با مدرک دیپلم رشته ی ریاضی فیزیک شانس خوبی داره؟ و آیا امکان پرداخت هزینه ها از طریق کار دانشجویی ممکنه و در غیر این صورت در چه شرایطی شانس جذب پشتیبان مالی رو خواهم داشت؟؟؟ من دختری ۱۶ ساله با هدف ادامه ی تحصیلی در یکی از دو کالج هنر فوق هستم که متقاضی رشته های گرافیک و فتوگرافیک هستم و خواهان اشتغال در همین زمینه ها هستم اما حمایت مالی ای جز تلاش خودم ندارم و با توجه به اینکه فقد دوسال وقت برای رسیدن به موعد کسب بورسیه ی این مراکز دارم میخوام واقعا بدونم که تا چه میزان حداقل پس انداز مالی نیاز دارم؟در حال حاضر در سال یازدهم رشته ی ریاضی فیزیک تحصیل میکنم که بعد از کلی تحقیق متوجه شدم که دیپلمش مناسب تر از خود رشته ی گرافیک هست برای این اقدام و آیا باید کنکور داخلی برای رشته ی گرافیک بدم یا خیر؟ خیلی جستجو کردم برای یه راهنمایی خوب و کامل که چه برنامه ای رو باید دنبال کنم تا بتونم پذیرش بشم لطفا راهنمایی ام کنید. خیلی ممنون میشم. متشکرم

   • author15 گفت:

    سلام
    برای اطلاع از شرایط دریافت بورسیه بهتر است به سایت کالج مورد نظر مراجعه نمایید. ضمن تحصیل در دوره های کالج معمولا اجازه کار ندارید و در صورت تحصیل در مقاطع دانشگاهی می توانید بخشی از هزینه ها را تامین کنید. شما باید تمکن مالی برای یک سال زندگی و تحصیل در این کشور را داشته باشید.

  4. سهیل گفت:

   متاسفم دولاره مزاحم شدم . منظورم اینکه گفتم تو مقطع تخصص فاند ایرایه میشم منظورم تو امریکا بود ؟
   ایا در صورت داشتن رزومه قوی میشه در امریکا؟

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا در صورت داشتن رزومه علمی قوی می توانید در مقطع مورد نظر از بورسیه استفاده کنید و برای اطلاع از شرایط دریافت بورسیه باید به سایت دانشگاه های مورد نظر مراجعه نمایید.

  5. فاطمه گفت:

   سلام
   وقتتون بخیر
   من رزومه ی تحصیلی قابل قبولی دارم ولی نگرانی اصلی من این هست که آیا با وجود اینکه برادرم از طریق لاتاری در آمریکا هستن میتونم از طریق تحصیلی برای این کشور اقدام کنم یا خیر؟
   ممنون

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا شانس دریافت ویزا برای دوره های تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس کمه ولی برای دوره دکتری شانس بیشتری دارید معمولا. بودن برادر شما تو این کشور برای دریافت ویزای شما تاثیر گذار هست.

  6. بهنام گفت:

   سلام و وقت بخیر، ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی که صادر میشه میشه منبع خبر رو اینجا بذارید

  7. بهنام گفت:

   سلام
   اینکه در نظرات بیان کرده بودید که ویزای تحصیلی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به آمریکا رو دارند صادر نمی گردد و ممنون میشود خود وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده؟چون من برنامه رفتن به آمریکا رو دارم و یکی از دوستان من پارسال واسه دکتری به آمریکا رفت بدون هیچ مشکلی در ویزا

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا ویزا برای دوره دکتری راحت تر صادر میشه ولی برای سایر مقاطع شانس اخذ ویزا پایین هست شما می تونید برای کسب اطلاع دقیق به سایت سفارت آمریکا مراجعه کنید تا از وضعیت صدور ویزا برای اتباع ایرانی مطلع بشید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با دفتر مرکزی

  تلفن دفتر مرکزی

  کانال تلگرام

  صفحه اینستاگرام

  تماس در واتساپ

  #