شرایط تحصیل در قبرس

به واسطه شرایط کشور قبرس اعم از آب و هوای مناسب و دلچسب برای زندگی و همچنین انگلیسی زبان بودن این کشور، تحصیل در قبرس و مهاجرت تحصیلی یکی از گزینه های مناسب برای علاقه مندان به مهاجرت و تحصیل در یک کشور خارجی می باشد. قبرس استاندارد مناسب آموزش عالی را با امکانات ممتاز دانشجویی ارائه می دهد.

خیلی از افرادی که قصد مهاجرت به دیگر کشورهای برتر دنیا مثل انگلستان، کانادا و یا استرالیا را دارند دریافت ویزای تحصیلی قبرس و تحصیل در این کشور را به عنوان پلی برای رسیدن به مقصد نهایی خود قرار می دهند تا بتوانند با تهیه یک رزومه مناسب شرایط خود را برای دریافت موقعیت شغلی یا حتی بورسیه های تحصیلی در کشورهای دیگری که در ابتدا و به صورت مستقیم نمی‌توانند به آنها مهاجرت داشته باشند فراهم سازند.

سیستم آموزشی قبرس

قبرس در بین دانشجویان بین المللی به طور فزاینده ای با توجه به نظام آموزشی مورد احترام، هزینه های معقول برای تحصیل و زندگی محبوبیت زیادی دارد. در حال حاضر در حدود ۶۳ هزار دانشجوی بین المللی از ۱۳۱ کشور مختلف در حال تحصیل در قبرس می باشند.

سال تحصیلی در کشور قبرس از ماه های فوریه و اکتبر آغاز می شود. در همین راستا افراد برای تحصیل در قبرس می توانند ۲ تا ۳ ماه قبل از شروع دوره های تحصیلی برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. در ادامه به دوره های تحصیلی در کشور قبرس اشاره می شود.

مقاطع قبل دانشگاه در قبرس

برای تحصیل در مقاطع پایه ای و قبل از دانشگاه در کشور قبرس باید این را بدانیم که سیستم آموزشی آنها در این مرحله به دو مقطع دبستان و دبیرستان تقسیم می شود. دوره های ابتدایی از ۵ سالگی آغاز شده و دوره های دبیرستان تا سن ۱۸ سالگی ادامه پیدا می کند.

تحصیل در قبرس قبل از دانشگاه

برای اخذ پذیرش تحصیلی از کالج های این کشور همانند دیگر کشور های برتر جهان مدارک و سوابق تحصیلی، تسلط به زبان انگلیسی (یا ترکی) توصیه نامه از مراکز آموزشی مقاطع قبلی، مدارک شناسایی و همینطور گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی نیاز است.

مقطع کارشناسی در قبرس

دوره های کارشناسی در هر دو موسسه دولتی و خصوصی تدریس می شود و به طور معمول پس چهار سال به پایان می رسد. برنامه های موجود شامل موضوعات مانند علوم انسانی، علوم، مهندسی و فن آوری، کسب و کار، ریاضیات، پزشکی، حقوق و علوم اجتماعی می شود.

مدت زمان دوره لیسانس در کشور قبرس ۴ سال است و دانشجویان باید ۲۴۰ واحد را در این مقطع سپری نمایند. تحصیلات در مقطع لیسانس در اکثر رشته های ارائه شده در کشور قبرس به زبان این کشور یعنی ترکی و انگلیسی می باشد.

مقطع کارشناسی

دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس کشور قبرس ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان ترکی یا انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه های کشور قبرس می باشد. از دیگر مدارک حائز اهمیت برای تحصیل دوره کارشناسی در قبرس می توان به اتمام ۱۲ سال تحصیل اشاره کرد.

مقطع کارشناسی ارشد در قبرس

این کشور همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس قرار گرفته است. با توجه به اینکه تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری در کشور قبرس به صورت شغل به حساب می آید و برای دانشجویان این مقطع تحصیلی حقوق ماهیانه حداقل ۱۳۰۰ یورو معین شده است افراد از نقاط مختلف علاقمند به دریافت ویزای تحصیلی کشور قبرس به خصوص در مقطع دکتری با دریافت بورسیه تحصیلی هستند.

اما بدیهی است که شانس افرادی که مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه های قبرس دریافت کرده اند بسیار بیشتر از رقبای خود می باشد پس کشور قبرس می تواند مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری و بهره مند شدن از شرایط استثنایی کشور قبرس در این مقطع را دارا می باشند.

طول دوره تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در کشور قبرس در همه رشته ها بین ۱ تا ۲ سال می باشد. دانشجویان در حال تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد می بایست بین ۹۰ تا ۱۲۰ واحد متناسب با رشته تحصیلی سپری نمایند. با توجه به قوانین در نظر گرفته شده، دانشجویان پس از تحصیلات دوره کارشناسی ارشد در قبرس قادر خواهند بود به مدت ۶ ماه در این کشور حضور داشته باشند تا در صورت کار پیدا کردن ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کار در قبرس مراجعه نمایید.

تحصیل در مقطع ارشد

مقطع دکترا در قبرس

دکترا در دانشگاه های عمومی بسیار رایج می باشد، معمولا دوره دکترا در قبرس بین سه تا شش سال به طول می انجامند و شامل آموزشی و پایان نامه می شوند. زمینه های اصلی مطالعه عبارتند از:

 • اقتصاد و مدیریت
 • مهندسی
 • علوم سلامت
 • علوم انسانی
 • قانون
 • علم خالص و کاربردی
 • علوم اجتماعی و آموزش و پرورش

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور قبرس به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد. تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های کشور قبرس می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس این کشور می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

در جهت اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در کشور قبرس فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که از دکترای فرد را پشتیبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید. دریافت مدرک دکترا مشروط به انتشار حداقل یک مقاله کامل (FULL PAPER) در نشریات معتبر علمی- پژوهشی که دارای نماد (INDEX) بین المللی باشد قابل بررسی و ارزشیابی است. گفتنی است رساله دکترا باید از طرف خود شخص متقاضی باشد و از طریق مترجم قابل قبول نمی باشد.

دانشگاه های قبرس

بخش آموزش عالی دارای ترکیبی از موسسات دولتی و خصوصی و تعدادی از کالج های خصوصی در سطح عالی در کشور قبرس وجود دارد.

تحصیل دانشگاه های قبرس

دانشجویان برای تحصیل در قبرس قادر خواهند بود برای دانشگاه های دولتی این کشور اقدام نمایند.

پنج نهاد بخش خصوصی در قبرس به دانشجویان خدمات ارائه می دهند.

 • (European University Cyprus (EUC
 • Frederick University
 • (Neapolis University Paphos (NUP
 • University of Central Lancashire (UCLan) Cyprus
 • University of Nicosia

مزایای تحصیل در قبرس

کشور قبرس بیش از ۷ درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف آموزش و پرورش قرار داده است که در میان کشورهای اتحادیه اروپا پس از دانمارک و سوئد بیشترین نرخ می باشد. این نکته نشانگر این موضوع می باشد که افزایش نرخ افراد تحصیل کرده در این کشور حائز اهمیت می باشد.

سیستم پزشکی متمرکز، نرخ پایین جرم و جنایت و نزدیکی به ایران از مزایای تحصیل در قبرس است. در ادامه سه تا از برترین مزایای تحصیل در قبرس را مورد بررسی قرار می دهیم.

تحصیل به زبان انگلیسی

یکی از برترین مزایای تحصیل در قبرس را می توان به تحصیل به زبان انگلیسی اشاره کرد. دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس اقدام نمایند. موسسه زبان آریاناپارس ارائه دهنده دوره های کوتاه مدت زبان انگلیسی، بهترین نتایج را در کمترین زمان ممکن تضمین می کند.

هزینه های معقول زندگی

هزینه های زندگی در قبرس نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار معقول می باشد. دانشجویان با کم ترین هزینه های موجود در اتحادیه اروپا می توانند در دانشگاه های برتر این کشور به تحصیل بپردازند. میانگین هزینه های زندگی در این کشور ماهی ۵۰۰ یورو در نظر گرفته می شود.

شرایط زندگی ایده آل

قبرس به عنوان یکی از برترین سواحل جهان شناخته می شود. قبرس دارای گرمترین آب و هوا و گرمترین زمستان ها در بخش مدیترانه ای اتحادیه اروپا است. میانگین دمای سالانه در سواحل در طول روز در حدود ۲۴ درجه سانتی گراد و در شب ۱۴ درجه سانتی گراد است. از همین رو اقامتگاهی دلپذیر برای دانشجویان در حین تحصیل در قبرس می باشد.

معایب تحصیل در قبرس

بررسی معایب تحصیل در هر کشور، کمک شایانی به علاقه مندان به تحصیل در کشور مورد نظر می کند. این امر سبب می شود تا دانشجویان با آگاهی بیشتر و در برخی موارد با آمادگی به تحصیل در کشور مورد نظر بپردازند. از بزرگترین چالش های تحصیل در قبرس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

هزینه های بالای تحصیل

متوسط هزینه های تحصیل در قبرس نسبت به سایر کشورها مثل ایتالیا، لهستان و چک بسیار بالاتر می باشد. این نکته به عنوان یکی از بزرگترین معایب تحصیل در قبرس قلمداد می شود. دانشجویان قبل اقدام برای تحصیل در این کشور می بایست به فکر تامین هزینه های تحصیل خود در این کشور باشند.

عدم همراه

دانشجویان متاهل برای تحصیل در قبرس می بایست به صورت تنها اقدام نمایند. کشور قبرس شرایطی را برای همراه در نظر نگرفته است. در همین راستا، دانشجویان متاهل در ابتدا برای ویزای تحصیلی خود اقدام می نمایند و پس از حضور در کشور قبرس و سپری کردن یک ترم تحصیلی، درخواست الحاق همسر را به مرکز مربوطه ارائه می دهند. امکان قبولی درخواست در برخی از پرونده ها دیده شده است.

حق کار و هزینه های تحصیل در قبرس

دانشجویان در کشور قبرس مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال را پوشش دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه تحصیل در قبرس

هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل به صورت سالیانه بین ۳ تا ۹ هزار یورو می باشد. دوره های کارشناسی بیشترین شهریه را در میان دوره های تحصیلی در قبرس به خود اختصاص داده است. گفتنی است دانشجویانی که از شرایط ویژه ای نظیر داشتن مقاله بین المللی، معدل بالا و رشته دانشگاه های مناسب برخوردار باشند، شانس اخذ بورسیه های تحصیلی را نیز دارا می باشند.

مقطع تحصیلیشهریه دانشگاه
دوره کارشناسی۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو
دوره کارشناسی ارشد۳۵۰۰ تا ۵۵۰۰ یورو
دوره دکتری۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در قبرس برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های اجاره مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در قبرس می باشد.

اقلاممیزانهزینه به یورو
رستورانیک وعده۱۲
شیریک لیتر۱٫۳۵
گوشتیک کیلو۸٫۹۳
اجاره مسکنماهانه۳۵۰
رفت و آمدماهانه۴۰
اینترنتماهانه۳۷

مراحل اخذ ویزای تحصیلی قبرس

دانشجویان بین المللی برای اخذ ویزای تحصیلی قبرس باید دو مرحله را پشت سر بگذارند تا موفق به تحصیل در این کشور شوند. در گام نخست با توجه به رشته تحصیلی، دانشگاه مورد نظر انتخاب می شود و پس از دریافت پذیرش برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام می نمایند. در ادامه دو مرحله مورد نظر مورد بررسی قرار می گیرد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

مرحله اول: اخذ پذیرش

به صورت معمول تمامی دانشگاه های کشور قبرس روند پذیرش جداگانه ای را دارند. این نکته بدین معناست که دانشجویان باید به صورت آنلاین با دانشگاه در ارتباط باشند. دانشجویان معمولا می بایست پاسپورت، گواهینامه های علمی و منابع خود را به همراه فرم درخواست به دانشگاه ارائه دهند. دانشجویان همچنین باید ثابت کنند که در بازه زمانی حضور در قبرس توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی را دارند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در قبرس، ملزم به دریافت ویزای تحصیلی می باشند. مدت زمان ویزا به صورت معمول یک سال و قابل تمدید است. برای مراجعه به سفارت نامه پذیرش، تمکن مالی، گردش حساب، تست های پزشکی و نامه عدم سوءسابقه نیاز می باشد. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید در هفت روز پس از ورود به قبرس در شعبه پلیس ثبت نام کنند.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین برند آریاناپارس بوده که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد.

لینک منبع: Conditions of study in Cyprus

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  18 پاسخ به “تحصیل در قبرس”

  1. کیانوش مالک گفت:

   سلام .. پسر من ۱۷ ساله و کلاس یازدهم رشته برق (دوم هنرستان ) را در حال تحصیل است و برای اخذ دیپلم برای سال آینده میخواهد به قبرس شمالی مهاجرت کند .. لطفا شرایط و اقدامات اولیه را شرح دهید .. مرسی

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    ایشان باید در مدارس قبرس ثبت نام نمایند و با پرداخت شهریه ها اقامت تحصیلی را اخذ کنند.

  2. مهاربی فرد گفت:

   ببخشید برای تحصیل در مقطع دبیرستان حضور سرپرست یا والدین الزامی است؟

   • author13 گفت:

    سلام
    برای تحصیل در مقطع دبیرستان حضور والدین الزامی نیست ولی می تواند قوت قلبی برای فرزندتان باشد.

  3. Ali گفت:

   سلام من ۱۸ سالمه و میخواستم برم قبرس برای کار من باید چیکار کنم

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در قبرس باید شرایط مورد نیاز مثل زبان، معدل مناسب را فراهم کنید.

  4. رامسین گفت:

   سلام من 17سالمه و رشته نرم افزار می خونم
   به زبان های php , html و Csharp تسلت دارم و همچنین داری تافل زبان انگلیسی ام و معدل بالای 18دارم چطوری می تونم برای دانشگاه emu اقدام کنم ایا بورسیه تعلق می گیره

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    با شرایط شما به سادگی از دانشگاه های قبرس میتوان اپلای کرد .برای اخذ بورسیه دو موضوع مهم و الزامی جهت اخذ بورسیه های تحصیلی و نه استانی ، این هست که فرد متقاضی باید حتما دارای مقالات و پژوهش های بین المللی باشد تا نظر استاد با دادن بورسیه به ایشان مساعد باشد و دوم داشتن مدرک آیلتس ترجیحا 7 هست . بورسیه تحصیلی هم اکثرا در مقطع دکتری معنا پیدا میکند و نه در مقاطع دیگر

  5. علی گفت:

   سلام من امسال پیش رو تموم میکنم میخواستم بدونم چجوری بعد از پایان درسم بلافاصله میتونم در رشته دندان . دارو ….در یکی از دانشگاه های قبرس ادامه تحصیل بدم . راستی شرایط خاصی برای پذیرش دارن…لطفا جواب بدین.شهریه دانشگاها شون چنده……..

   • amin239365 گفت:

    سلام
    داشت مدرک زبان یا حد اقل تسلط به زبان الزامیست . هزینه های قبرس خیلی بالا نیست و بسته به شهر و دانشگاه متفاوت است . پذیرش و اخذ ویزا را میتوانید به وسیله ارتباط با موسسه آریانا پارس پیگیر شوید

  6. yasmin گفت:

   سلام . 17 سال دارم و در حال حاضر در مقطع سوم دبیرستان تیزهوشان در رشته انسانی درس میخوانم. ( مدرک دیپلم دارم با معدل 20) . مدرکIELTS 7 هم دارم . می خواستم بدونم برای ورود به دانشگاه چگونه اقدام کنم . داشتن مدرک پیش دانشگاهی اجباری است ؟ آیا رشته مدیریت بازرگانی مشمول بورسیه می شود ؟ آیا شرکت در آزمون سراسری و رتبه بالا تاثیر مثبتی دارد ؟ با تشکر

   • آریانا پارس گفت:

    سلام . باتوجه به شرایطی که دارید مشکلی برای اخذ ویزا نخواهید داشت . داشتن مدارک پیش دانشگاهی اجباری نیست واگر داشته باشید بهتر است . رشته مدیریت یا هر رشته دیگر را میتوان بورسیه گرفت اما گرفتن بورسیه بستگی به داشتن مدرک زبان نمره ایلتس 7 همچنین داشتن مقالات isi و شرکت در پزوهش های علمی دارد .همینطور باید گفت که گرفتن فاند در مقطع لیسانس از شانس پایینی برخوردار است.

  7. شانا گفت:

   سلام دختری 17 ساله هستم و در حال حاضر در مقطع پیش دانشگاهی تیزهوشان درس میخوانم مدرک زبان کانون زیان ایران را هم دارم میخواستم بدونم که غیر از مدرک آیلس چه چیزای دیگه ای براس تحصیل در رشته داروسازی لازمه و اینکه اگر در ایران دانگاه سراسری قبول شوم کار را راحت تر میکنه و بورسیه تعلق میگیره؟

   • آریانا پارس گفت:

    شما با مدرک پیش دانشگاهیتون + مدرک زبان IELTS6 مجاز به پذیرش کرفتن در دوره ی دوساله ی pre medical خواهید شد .
    بعد از گزروندن این دوره در صورت قبولی در آزمون، مجاز به تحصیل در رشته ی پزشکی خواهید شد .
    شانستان برای پذیرش گرفتن از یک دانشگاه معتبر بیشتر می شود اما امکان بورسیه وجود ندارد .
    جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه ی اریاناپارس در ارتباط باشید
    https://arianaabroad.com/contact-us/

  8. negin گفت:

   سلام.
   آیا امکان مشاوره حضوری هم وجود دارد؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام.بله.با شماره های دفتر تماس بگیرید برای هماهنگی وقت ها

  9. milad گفت:

   سلام من دیپلم تجربی دارم پاسپورت هم دارم می خاستم ببینم می توانم در رشته ی پزشکی تحصیل کنم

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    با توجه به شرایط شما می توانید در ابتدا دوره های زبان انگلیسی شرکت کرده و پس از سپری کردن می توانید دوره های پزشکی را در این کشور شروع کنید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *