شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

تحصیل در قبرس

شرایط تحصیل در قبرس

به واسطه شرایط کشور قبرس اعم از آب و هوای مناسب و دلچسب برای زندگی و همچنین انگلیسی زبان بودن این کشور، تحصیل در قبرس و مهاجرت تحصیلی یکی از گزینه های مناسب برای علاقه مندان به مهاجرت و تحصیل در یک کشور خارجی می باشد. قبرس در بین دانشجویان بین المللی به طور فزاینده ای با توجه به نظام آموزشی مورد احترام ، هزینه های معقول برای تحصیل و زندگی محبوبیت زیادی دارد.

به علاوه اینکه خیلی از افرادی که قصد مهاجرت به دیگر کشورهای برتر دنیا مثل انگلستان، کانادا و یا استرالیا را دارند دریافت ویزای تحصیلی قبرس و تحصیل در این کشور  را به عنوان پلی برای رسیدن به مقصد نهایی خود قرار می دهند تا بتوانند با تهیه یک رزومه مناسب شرایط خود را برای دریافت موقعیت شغلی یا حتی بورسیه های تحصیلی در کشورهای دیگری که در ابتدا و به صورت مستقیم نمی‌توانند به آنها مهاجرت داشته باشند فراهم سازند.

دانشگاه های قبرس

بخش آموزش عالی دارای ترکیبی از موسسات دولتی و خصوصی و تعدادی از کالج های خصوصی در سطح عالی است.

سه دانشگاه عمومی وجود دارد:

پنج نهاد بخش خصوصی:

 • European University Cyprus (EUC)
 • Frederick University
 • Neapolis University Paphos (NUP)
 • University of Central Lancashire (UCLan) Cyprus
 • University of Nicosia

دانشگاه هایی که در شمال قبرس یافت می شوند تحت قانون جداگانه جمهوری ترکیه قبرس شمالی عمل می کنند.

مقاطع قبل دانشگاه

برای تحصیل در مقاطع پایه ای و قبل از دانشگاه در کشور قبرس باید این را بدانیم که سیستم آموزشی آنها در این مرحله به دو مقطع دبستان و دبیرستان تقسیم می شود. دوره های ابتدایی از ۵ سالگی آغاز شده و دوره های دبیرستان تا سن ۱۸ سالگی ادامه پیدا می کند.

برای اخذ پذیرش تحصیلی از کالج های این کشور همانند دیگر کشور های برتر جهان مدارک سوابق تحصیلی، تسلط به زبان انگلیسی (یا ترکی) توصیه نامه از مراکز آموزشی مقاطع قبلی، مدارک شناسایی و همینطور گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی نیاز است.

پروسه پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور قبرس در مقطع دبیرستان توسط وکلای پایه یک دادگستری موسسه مهاجرتی آریاناپارس و با استفاده از روابط این موسسه با بسیاری از دانشگاه های و مراکز آموزشی کشور قبرس در کمترین زمان و به صورت کاملا تضمینی صورت می پذیرد.

مقطع کارشناسی

دوره های کارشناسی در هر دو موسسه دولتی و خصوصی تدریس می شود و به طور معمول چهار سال به پایان می رسد. برنامه های موجود شامل موضوعات مانند علوم انسانی، علوم، مهندسی و فن آوری، کسب و کار، ریاضیات، پزشکی، حقوق و علوم اجتماعی می شود.

مدت زمان دوره لیسانس در کشور قبرس ۴ سال است. تحصیلات در مقطع لیسانس در اکثر رشته های ارائه شده در کشور قبرس به زبان این کشور یعنی ترکی و انگلیسی می باشد و دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس کشور قبرس ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان ترکی قبل از ورود به دانشگاه های کشور قبرس می باشد.

 • زبان تدریس

همان طور که ذکر شد، زبان تدریس در مقطع کارشناسی کشور قبرس غالبا به زبان ترکی است. اما متقاضیان مهاجرت تحصیلی به قبرس می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان نیز تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به  زبان انگلیسی  را دارند می بایستی مدرک IELTS با نمره ۵/۵ یا ۶ را به دانشگاه ارائه دهند. علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک زبان مناسب برای این کار را ندارند نگران نباشند زیرا موسسه زبان آریاناپارس با داشتن دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

مقطع کارشناسی ارشد

این کشور همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس قرار گرفته است. با توجه به اینکه تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری در کشور قبرس به صورت شغل به حساب می آید و برای دانشجویان این مقطع تحصیلی حقوق ماهیانه حداقل ۲۳۰۰ یورو معین شده است افراد از نقاط مختلف علاقمند به دریافت ویزای تحصیلی کشور قبرس به خصوص در مقطع دکتری با دریافت بورسیه تحصیلی هستند.

اما بدیهی است که شانس افرادی که مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه های قبرس دریافت کرده اند بسیار بیشتر از رقبای خود می باشد پس کشور قبرس می تواند مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری و بهره مند شدن از شرایط استثنایی کشور قبرس در این مقطع را دارا می باشند.

طول دوره تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در کشور قبرس در همه رشته ها بین ۱ تا ۲ سال می باشد.

مقطع دکترا

دکترا در دانشگاه های عمومی بسیار رایج می باشند، معمولا دوره دکترا در قبرس برای سه سال به طول می انجامند و شامل آموزشی و پایان نامه می شوند. زمینه های اصلی مطالعه عبارتند از:

 • اقتصاد و مدیریت
 • مهندسی
 • علوم سلامت
 • علوم انسانی
 • قانون
 • علم خالص و کاربردی
 • علوم اجتماعی و آموزش و پرورش

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور قبرس به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد. تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های کشور قبرس می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس این کشور می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

در جهت اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در کشور قبرس فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که از دکترای فرد را پشتیبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید. دریافت مدرک دکترا مشروط به انتشار حداقل یک مقاله کامل (FULL PAPER) در نشریات معتبر علمی- پژوهشی که دارای نماد (INDEX) بین المللی باشد قابل بررسی و ارزشیابی است. گفتنی است رساله دکترا باید از طرف خود شخص متقاضی باشد و از طریق مترجم قابل قبول نمی باشد.

حق کار و هزینه های تحصیل در قبرس

دانشجویان در کشور قبرس مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال مهیا کند. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

 • هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل به صورت سالیانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو می باشد. گفتنی است دانشجویانی که از شرایط ویژه ای نظیر داشتن مقاله بین المللی، معدل بالا و رشته دانشگاه های مناسب برخوردار باشند، شانس اخذ بورسیه های تحصیلی را نیز دارا می باشند.

 • هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در قبرس برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در قبرس می باشد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی قبرس

دانشجویان بین المللی برای اخذ ویزای تحصیلی قبرس باید دو مرحله را پشت سر گذاشته تا موفق به تحصیل در این کشور شوند.

 • پذیرش

به صورت معمول تمامی دانشگاه های کشور قبرس روند پذیرش جداگانه ای را دارند. این نکته بدین معناست که دانشجویان باید به صورت آنلاین با دانشگاه در ارتباط باشند. دانشجویان معمولا باید پاسپورت، گواهینامه های علمی و منابع خود را به همراه فرم درخواست به دانشگاه ارائه دهند. دانشجویان همچنین باید ثابت کنند که در بازه زمانی حضور در قبرس توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی را دارند.

 • ویزا

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در قبرس، نیاز به ویزای تحصیلی دارند. مدت زمان ویزا به صورت معمول یک سال و قابل تمدید است. برای مراجعه به سفارت نامه پذیرش، تمکن مالی، گردش حساب، تست های پزشکی و نامه عدم سوءسابقه نیاز می باشد. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید در هفت روز پس از ورود به قبرس در شعبه خارجی پلیس ثبت نام کنند.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار موسسه مهاجرتی آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

12 پاسخ به “تحصیل در قبرس”

 1. رامسین گفت:

  سلام من 17سالمه و رشته نرم افزار می خونم
  به زبان های php , html و Csharp تسلت دارم و همچنین داری تافل زبان انگلیسی ام و معدل بالای 18دارم چطوری می تونم برای دانشگاه emu اقدام کنم ایا بورسیه تعلق می گیره

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   با شرایط شما به سادگی از دانشگاه های قبرس میتوان اپلای کرد .برای اخذ بورسیه دو موضوع مهم و الزامی جهت اخذ بورسیه های تحصیلی و نه استانی ، این هست که فرد متقاضی باید حتما دارای مقالات و پژوهش های بین المللی باشد تا نظر استاد با دادن بورسیه به ایشان مساعد باشد و دوم داشتن مدرک آیلتس ترجیحا 7 هست . بورسیه تحصیلی هم اکثرا در مقطع دکتری معنا پیدا میکند و نه در مقاطع دیگر

 2. علی گفت:

  سلام من امسال پیش رو تموم میکنم میخواستم بدونم چجوری بعد از پایان درسم بلافاصله میتونم در رشته دندان . دارو ….در یکی از دانشگاه های قبرس ادامه تحصیل بدم . راستی شرایط خاصی برای پذیرش دارن…لطفا جواب بدین.شهریه دانشگاها شون چنده……..

  • amin239365 گفت:

   سلام
   داشت مدرک زبان یا حد اقل تسلط به زبان الزامیست . هزینه های قبرس خیلی بالا نیست و بسته به شهر و دانشگاه متفاوت است . پذیرش و اخذ ویزا را میتوانید به وسیله ارتباط با موسسه آریانا پارس پیگیر شوید

 3. yasmin گفت:

  سلام . 17 سال دارم و در حال حاضر در مقطع سوم دبیرستان تیزهوشان در رشته انسانی درس میخوانم. ( مدرک دیپلم دارم با معدل 20) . مدرکIELTS 7 هم دارم . می خواستم بدونم برای ورود به دانشگاه چگونه اقدام کنم . داشتن مدرک پیش دانشگاهی اجباری است ؟ آیا رشته مدیریت بازرگانی مشمول بورسیه می شود ؟ آیا شرکت در آزمون سراسری و رتبه بالا تاثیر مثبتی دارد ؟ با تشکر

  • آریانا پارس گفت:

   سلام . باتوجه به شرایطی که دارید مشکلی برای اخذ ویزا نخواهید داشت . داشتن مدارک پیش دانشگاهی اجباری نیست واگر داشته باشید بهتر است . رشته مدیریت یا هر رشته دیگر را میتوان بورسیه گرفت اما گرفتن بورسیه بستگی به داشتن مدرک زبان نمره ایلتس 7 همچنین داشتن مقالات isi و شرکت در پزوهش های علمی دارد .همینطور باید گفت که گرفتن فاند در مقطع لیسانس از شانس پایینی برخوردار است.

 4. شانا گفت:

  سلام دختری 17 ساله هستم و در حال حاضر در مقطع پیش دانشگاهی تیزهوشان درس میخوانم مدرک زبان کانون زیان ایران را هم دارم میخواستم بدونم که غیر از مدرک آیلس چه چیزای دیگه ای براس تحصیل در رشته داروسازی لازمه و اینکه اگر در ایران دانگاه سراسری قبول شوم کار را راحت تر میکنه و بورسیه تعلق میگیره؟

  • آریانا پارس گفت:

   شما با مدرک پیش دانشگاهیتون + مدرک زبان IELTS6 مجاز به پذیرش کرفتن در دوره ی دوساله ی pre medical خواهید شد .
   بعد از گزروندن این دوره در صورت قبولی در آزمون، مجاز به تحصیل در رشته ی پزشکی خواهید شد .
   شانستان برای پذیرش گرفتن از یک دانشگاه معتبر بیشتر می شود اما امکان بورسیه وجود ندارد .
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه ی اریاناپارس در ارتباط باشید
   https://arianaabroad.com/contact-us/

 5. negin گفت:

  سلام.
  آیا امکان مشاوره حضوری هم وجود دارد؟

 6. milad گفت:

  سلام من دیپلم تجربی دارم پاسپورت هم دارم می خاستم ببینم می توانم در رشته ی پزشکی تحصیل کنم

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   با توجه به شرایط شما می توانید در ابتدا دوره های زبان انگلیسی شرکت کرده و پس از سپری کردن می توانید دوره های پزشکی را در این کشور شروع کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *