لاتاری

پادکست مقاله لاتاری

لاتاری چیست؟

?What is a lottery

لاتاری از برنامه های قرعه کشی سالانه آمریکاست که افراد زیادی می توانند در صورت برنده شدن، گرین کارت این کشور را دریافت و به آمریکا مهاجرت کنند. دولت آمریکا هر ساله از طریق قرعه کشی به ۵۵,۰۰۰ نفر از سرتاسر جهان گرین کارت اعطا می کند. این برنامه قرعه کشی توسط دولت آمریکا و اداره مهاجرت این کشور برگزار می شود. اداره مهاجرت آمریکا سالانه لیستی از کشورهایی که اتباعشان مجاز به شرکت در لاتاری هستند را اعلام می کند.

عمدتا دلیل و معیار اصلی اداره مهاجرت از انتخاب کشورهای مجاز، تعداد مهاجرانی است که سالانه به این کشور مهاجرت می کنند. برای مثال اتباع کشورهای چین، کانادا، هندوستان، فیلیپین، برزیل و چند کشور دیگر اجازه شرکت در این قرعه کشی را ندارند، چرا که با توجه به اینکه آمریکا یک کشور مهاجر پذیر است، تعداد بسیار زیادی از اتباع این کشورها هر ساله از طرق دیگر به آمریکا مهاجرت می کنند.

برای آشنایی با دیگر روش های مهاجرت به آمریکا این مطلب را مطالعه فرمایید: مهاجرت به آمریکا

کشور ما ایران نیز تا به امسال جز کشورهای مجاز بوده است. سالیانه اتباع زیادی از کشورهای مختلف از روش های متفاوت به آمریکا مهاجرت می کنند. بنابراین دولت آمریکا این فرصت را برای کشورهایی که مهاجران کمتری دارند، به وجود آورده تا با استفاده از این روش، کشور مذکور از نظر نژاد و مهاجران به تعادل و توازن برسد. به همین دلیل این برنامه Diversity Visa Lottery (قرعه کشی ویزای) نام گرفته است.

گرین کارت چیست؟

ویزای اقامت دائم را گرین کارت می نامند. دارنده گرین کارت مانند یک شهروند آمریکایی می تواند از امکاناتی همچون زندگی، کار یا تحصیل استفاده کند. قابل ذکر است فردی که دارای گرین کارت آمریکاست می تواند بدون ویزا به آمریکا رفت و آمد داشته باشد.

مزایای گرین کارت آمریکا

سالانه حدود ۵۵ هزار گرین کارت از طریق این قرعه کشی صادر می شود و افرادی که در این قرعه کشی برنده می شوند، می توانند از مزایای بسیاری برخوردار شوند. چند مورد از این مزایا عبارتند از:

لاتاری
 • زندگی در آمریکا: شخصی که از این روش گرین کارت خود را دریافت می کند اگرچه شهروند آمریکایی نیست، اما می تواند به صورت دائمی در آمریکا زندگی کرده و تحت حمایت قوانین دولت آمریکا قرار گیرد.
 • کار در آمریکا: پس از دریافت گرین کارت، شخص متقاضی با دریافت مجوزهای مربوطه از سوی دولت آمریکا می تواند مانند شهروند آمریکایی اجازه کار به صورت تمام وقت داشته باشد.
 • اسپانسر: دارنده گرین کارت می تواند اسپانسر افراد دیگر شود.
 • درخواست شهروندی: به طور معمول پس از ۵ سال فرد می تواند برای سیتیزن شیپ یا همان شهروندی اقدام کند.
 • داشتن حق تحصیل: دارندگان گرین کارت هزینه تحصیل کمتری پرداخت می کنند.
 • شماره ملی: دارندگان گرین کارت می توانند شماره ملی دریافت کرده و از مزایای داشتن این شماره ملی بهره مند شوند. اگر شخصی پیش از بازنشستگی، ۱۰ سال سابقه کار داشته باشد می تواند از مزایای بازنشستگی نیز برخوردار شود.

شرایط مورد نیاز متقاضیان

 • افرادی که می خواهند در این لاتاری شرکت کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:
 • در یکی از کشورهای مجاز متولد شده باشند.
 • حداقل دارای سن ۱۸ سال باشند.
 • دارای حداقل مدرک تحصیلی دیپلم باشند.
 • داشتن پاسپورت

متقاضیان شرکت در لاتاری می بایست دارای مدرک دیپلم یا معادل آن باشند. در صورتی که زیر دیپلم هستند، بایستی دو سال سابقه کار تخصصی طی ۵ سال اخیر داشته باشند. عنوان شغلی تخصصی شما بایستی منطبق با شرایط اداره کار ایالات متحده باشد. این شغل ها در شبکه اطلاعات شغلی آمریکا در Zone های مختلف دسته بندی شده اند و تخصص شما بایستی در Zone 4-5 باشد.
در صورتی که دو شرط سن (۱۸ سال) و مدرک تحصیلی حداقل دیپلم را دارید، می توانید براحتی در این برنامه شرکت کنید.

چه افرادی از اعضای خانواده مجاز به شرکت در قرعه کشی هستند؟

 • افراد مجرد بالای ۱۸ سال می توانند به تنهایی در لاتاری شرکت کنند.
 • افراد متاهل می توانند با همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سالشان در لاتاری شرکت کنند.
 • افراد متاهل، می توانند دو بار در لاتاری شرکت کنند. یک بار یک فرم برای آقا پر شود و اطلاعات خانم در آن گنجانده شود. و یک بار خانم فرم را پر کند و اطلاعات آقا را در فرم خود بگنجاند. این کار قانونیست و می تواند شانس افراد متاهل را دو برابر کند.
 • افراد مجرد بین ۱۸ تا ۲۱ سال می توانند هم به صورت انفرادی ثبت نام کنند و هم به همراه والدینشان. بدین ترتیب ۳ بار در لاتاری شرکت کرده اند و این شانس برنده شدنشان را بیشتر می کند. اگر هر یک از والدین برنده شوند، می توانند به همراه آنها مهاجرت کنند.

یک فرد در صورت برنده شدن، فقط می تواند همراهان مجاز خود را که در زمان ثبت نام در لاتاری نامشان را در فرم آورده با خود ببرد. اشخاصی که فرم ها را به درستی تکمیل کرده اند به صورت رندوم از طریق برنامه های کامپیوتری انتخاب و پیغامی حاوی خبر برگزیده شدن دریافت خواهند کرد.

اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت نام لاتاری

 • نام و نام خانوادگی متقاضی اصلی
 • جنسیت
 • تاریخ دقیق تولد مطابق پاسپورت یا شناسنامه
 • شهر و کشور محل تولد
 • آدرس کامل محل سکونت
 • اطلاعات تماس و آدرس ایمیل
 • میزان تحصیلات
 • شرایط تاهل
 • اطلاعات همسر و فرزندان

قابل ذکر است اطلاعات تمامی فرزندان یا فرزند خوانده های زیر ۲۱ سال و مجرد در قید حیات باید ذکر شود.

قوانین کلی و چگونگی تکمیل فرم ها

 1. هر متقاضی می بایست تنها یک فرم را ثبت کند.
 2. ثبت نام تنها در تاریخ های اعلام شده قابل انجام است.
 3. فرم ها به صورت آنلاین تکمیل شده و امکان ذخیره وجود ندارد.
 4. برای تکمیل فرم ها ۶۰ دقیقه زمان خواهید داشت.

مهمترین نکته هنگام ثبت نام، مربوط به ویژگی های عکس لاتاری است.

 1. عکس مربعی و ابعاد آن ۵ سانت در ۵ سانت یا ۶۰۰ پیکسل در ۶۰۰ پیکسل با زمینه سفید باشد.
 2. رزولوشن عکس ۳۰۰ dpi باشد.
 3. فرمت فایل jpg باشد.
 4. حجم عکس حداکثر ۲۴۰ کیلو بایت (kb) باشد.

زمان ثبت نام و اعلام نتایج لاتاری

ثبت نام لاتاری، سالیانه از حدود ۱۱ مهر ماه آغاز و تقریبا یک ماه ادامه خواهد داشت. نتایج لاتاری هر ساله از اول ماه می (May) اواسط اردیبهشت ماه، از طریق سایت اداره مهاجرت اعلام می شود. تا چند سال اخیر روال بر این بود که نتایج لاتاری به آدرس پستی فرد مورد قبول ارسال می شد، اما اکنون اینکار تنها از طریق سایت اداره مهاجرت به صورت آنلاین و با ارائه کد رهگیری (Confirmation Number) منحصر به فرد صورت می گیرد.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

8 پاسخ به “لاتاری”

 1. zulfia گفت:

  من میخواهم که در این قره کشی برنده شوم .و واجد شرایط ا هم هستم . سن 23 . فارغ التحصيل حقوق . با نمرات عالی . و درضمن دختر بسیار زحمت کش و کاریگر . اگر جوابی دریافت کنم خوش حال میشم

 2. حدیث گفت:

  چطور میتوانم لاتاری ثبت نام کنم

 3. Nazari گفت:

  سلام.برای ثبت نام لاتاری باید به چه سایتی بریم؟

 4. شکیبا اسدی گفت:

  بسیار عالی . ممنون از صفحه ی مفیدتون و ممنون از اطلاع رسانی بموقع تون . میخواستم سوال کنم برای فرستادن عکس و پاسپورت . آیا کپی صفحه اول پاسپورت رو باید براتون بفرستیم یا به چه صورت ؟
  آیا امکان داره اسکن و ایمیل کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *