مهاجرت به سوئیس


قطعاً مهاجرت به سوئیس کشوری که از بهترین کیفیت زندگی و بالاترین شاخص های اقتصادی برخوردار است می تواند پلی برای رسیدن به آرزوهای افراد در زندگی باشد . شرایط زندگی و درآمد فردی در این کشور بسیار مطلوب است که بسیاری از شهروندان کشورهای اروپایی برای کار و زندگی به سوئیس مهاجرت می نمایند.

معمولاً سوالات فراوانی نظیر بهترین روش مهاجرت به سوئیس کدام است؟ مهاجرت به این کشور چه هزینه هایی را شامل می شود ؟ در ذهن افرادی وجود دارد که قصد مهاجرت به این کشور را دارند. بدون شک پاسخ دقیق و مناسب به این سوالات ارتباط مستقیم با شرایط افراد دارد.

در راستای روشن شدن ذهنیت متقاضیان در این مطلب قصد داریم اطلاعات مفید و نسبتاً کاملی را در خصوص شرایط، مراحل، قوانین و هزنیه های مربوط به انواع روش های مهاجرت به سوئیس ارائه نماییم.

روش های مهاجرت به سوئیس

روش های مهاجرت به سوئیس

برای مهاجرت به سوئیس روش های متنوعی وجود دارد که افراد با توجه به شرایط فردی خود می توانند برای مهاجرت به این کشور ثروتمند و جذاب اقدام نمایند. هر یک از روش ها قوانین، شرایط و هزینه های مربوط به خود را در پی خواهد داشت. این کشور یکی از امن ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان است، از این رو مهاجرت به سوئیس از اصول و شرایط نسبتاً پیچیده ای برخوردار می باشد.

طبق آمار انتشار یافته از سوی اداره مهاجرت سوئیس، این کشور در مقایسه با وسعت و جمعیت ثابتی که دارد از بالاترین میزان مهاجران برخوردار است. در سال گذشته میزان مهاجرت به این کشور با ۲۵ درصد رشد رو به رو شده است، در ادامه با انواع روش های مهاجرت به سوئیس بیشتر آشنا خواهیم شد.

مهاجرت تحصیلی

قطعاً تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان با هزینه های بسیار مناسب و استفاده از امکانات فوق العاده آموزشی می تواند نقش مهم و تاثیرگذاری را در موفقیت افراد ایفا نماید. این کشور در کلیه زمینه ها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. بیش از ۱۸ دانشگاه سوئیس در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان می باشند، مهاجرت تحصیلی به سوئیس از مزایای بی شماری برخوردار است و یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد.

مزایای اصلی مهاجرت به سوئیس به شرح ذیل می باشد:
• هزینه های مناسب تحصیل
• تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپا
• استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی فوق العاده
• امکان تحصیل به زبان انگلیسی
• امکان اخذ اقامت دائم سوئیس
• اجازه کار حین تحصیل
• شانس بالا برای اخذ ویزای سوئیس

مهاجرت کاری

سوئیس از لحاظ کیفیت زندگی و ثروت همواره در بین ۵ کشور برتر جهان می باشد، سوئیس از امن ترین سیستم بانکی جهان و معتبرترین بانک های جهان برخوردار است. ثبات و امنیت اقتصادی سوئیس، نرخ تورم و بیکاری در این کشور را به حداقل رسانده است. میانگین درآمد افراد در این کشور سالیانه بیش از ۸۰ هزار یورو می باشد، کشور سوئیس از جهت سرانه درآمد فردی، رتبه نخست جهان را در اختیار دارد.

شرایط اقتصادی و موقعیت های شغلی مناسب در این کشور هر ساله افراد بسیاری را برای مهاجرت کاری به این کشور ترغیب می نماید. برای دریافت ویزای کار کشور سوئیس به پیشنهاد کار از کارفرما (جاب آفر) نیاز خواهید داشت، با توجه به قوانین اتحادیه اروپا در خصوص جاب آفر مهاجرت کاری از این روش برای افرادی که شهروندان اتحادیه اروپا نیستند امر بسیار دشواری به شمار می آید.

مهاجرت سرمایه گذاری

نظام بانکی برتر، امنیت اقتصادی، نرخ تورم پایین، نیروی کار ماهر و متخصص، سیستم مالیاتی شفاف، دسترسی به بازارهای بین المللی و اخذ اقامت دائم این کشور تنها بخشی از مزایای بی شمار سرمایه گذاری در سوئیس می باشد. سوئیس به واسطه شرایط مطلوب اقتصادی و امنیت اجتماعی همواره به عنوان یکی از مقاصد فوق العاده محبوب سرمایه گذاران محسوب می گردد.

سرمایه گذاری در این کشور کمترین ریسک و بیشترین میزان سودآوری را در پی خواهد داشت. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در سوئیس را می توان به ۲ دسته اصلی تقسیم نمود.

 1. روش سرمایه گذاری صرفاً جهت کسب سود
 2. روش سرمایه گذاری جهت کسب اقامت دائم سوئیس

سوئیس در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی روش های سرمایه گذاری متنوعی را ارائه کرده است. متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور با توجه به شرایط فردی و هدف خود می توانند روش سرمایه گذاری دلخواه را انتخاب نمایند. به طور کلی روش های سرمایه گذاری در سوئیس به شرح ذیل می باشد:

 • ثبت شرکت
 • کارآفرینی
 • خود حمایتی (تمکن مالی)
 • خرید ملک
 • خرید سهام یا اوراق قرضه

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج به سوئیس از جمله کم هزینه ترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد، که در صورت احراز شرایط لازمه امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور برای فرد متقاضی وجود خواهد داشت. در واقع شرط اصلی اخذ اقامت دائم سوئیس در این روش مهاجرتی ازدواج با یک شخص سوئیسی یا فردی است که دارای اقامت دائم و تابعیت این کشور می باشد.

طبق قوانین این کشور زوجینی که قصد مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج را دارند می بایست اثبات نمایند که حداقل ۶ ماه قبل از ارائه درخواست ازدواج با یکدیگر در ارتباط بودند. از سوی دیگر تمکن مالی و درآمد فردی که تابعیت سوئیس را دارد جهت تامین هزینه های همسر خود از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد، لازم به ذکر است حداقل سن ازدواج دراین کشور ۱۸ سال می باشد.

شرط اصلی مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج ارائه مدارکی است که نشان دهد ازدواج افراد واقعی و با رضایت قلبی طرفین رخ داده است. در صورت تایید مدارک زوجین در ابتدا مجوز اقامت موقت صادر می گردد و پس از ۵ سال امکان اخذ اقامت دائم سوئیس وجود خواهد داشت.

مهاجرت از طریق تولد فرزند

کشور سوئیس تا قبل از سال ۱۹۸۳ تابع قانون خاک بود، از این رو در آن زمان هر نوزادی که در خاک این کشورمتولد شود شهروند این کشور محسوب می گردید. به واسطه قانون خاک در گذشته های نه چندان دور مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت دائم این کشور از طریق تولد فرزند به عنوان یکی از روش های مهاجرتی ایده ال شناخته می شد.

قوانین مهاجرتی سوئیس در مورد تولد فرزند از سال ۱۹۸۳ به بعد دستخوش تغیرات محسوسی شد و این کشور مانند اغلب کشورهای اروپایی از قانون خون پیروی نمود. بر همین اساس در حال حاضر تنها نوزادانی که حداقل یکی از والدین آنها سوئیسی باشد می توانند امتیاز شهروندی سوئیس را به دست آورند و نوزادانی که متعلق به والدین غیر سوئیسی می باشند به هیچ عنوان شهروندی سوئیس را دریافت نخواهند کرد.

مهاجرت از طریق پناهندگی

به طور کلی مهاجرت از طریق پناهندگی به هیچ وجه قابل پیش بینی نبوده و همچنین خطرات و مشکلات فراوانی را در پی خواهد داشت. در حال حاضر بیش از ۱۰ درصد کل مهاجران جهان را پناهجویان تشکیل می دهند. معمولاً پناهجو یا پناهنده به فردی اطلاق می شود که به دلایلی نظیر مذهب، سیاست، مشکلات اجتماعی، عضویت در گروه خاصی و … مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

طبق قوانین مهاجرتی سوئیس پناهجویان می توانند درخواست پناهندگی خود را در خاک این کشور به مقامات مربوطه ارائه نمایند. با توجه به افزایش روز افزون شمار پناهندگی در قاره اروپا کلیه کشورهای قاره سبز قوانین سختگیرانه ای را برای پذیرش این مهاجران اتخاذ نموده اند، سوئیس نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

مهم ترین موضوع برای دریافت جواب مثبت از سوی دولت سوئیس در مورد درخواست پناهندگی ارائه مدارک و ادله معتبری (کیس پناهندگی) می باشد که ادعای فرد متقاضی را ثابت نماید.

هزینه مهاجرت به سوئیس

هزینه های مهاجرت به سوئیس

هزینه های مهاجرت به سوئیس بسته به روش مهاجرتی و شرایط افراد متفاوت خواهد بود. این کشور از جمله کشورهای گران قیمت اروپایی به شمار می آید. علاوه بر این طبق همه پرسی صورت گرفته در سوئیس که نتیجه آن اعمال محدویت بیشتر برای ورود مهاجران بود، در حال حاضر متقاضیان مهاجرت به این کشور با شرایط سخت تر و هزینه های بیشتری رو به رو خواهند بود.

هزینه های صدور انواع ویزای سوئیس به شرح ذیل می باشد:

نوع ویزاهزینه های صدور
توریستی۸۰ یورو
کسب و کار۸۰ یورو
ویزا بازدید کننده۸۰ یورو
کودکان بین ۶ الی ۱۲ سال۴۰ یورو
کودکان زیر ۶ سال۰

مزایای مهاجرت به سوئیس

بدون شک مهاجرت به سوئیس و استفاده از مزایای بی شماری این کشور آرزوی افراد بسیاری در سرتاسر جهان است. روند مهاجرت گسترده به سوئیس از سال ۱۹۶۰ شروع شد و در دهه اخیر به اوج خود رسید. سوئیس از بالاترین استانداردهای زندگی و بهترین شرایط اقتصادی برخوردار است. این شرایط سوئیس را به یک آهنربای فوق العاده قدرتمند در زمینه جذب مهاجران خارجی تبدیل نموده است.

مزایای اصلی مهاجرت به سوئیس به شرح ذیل می باشد:

• زندگی در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان
• برخورداری از بالاترین استانداردهای زندگی
• بالاترین سرانه درآمد فردی در جهان
• امنیت و ثبات اقتصادی و اجتماعی
• موقعیت های شغلی ایده ال
• کمترین نرخ تورم در اروپا
• خدمات درمانی رایگان
• امکان سفر به کلیه کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا

معایب مهاجرت به سوئیس

بدون تردید مهاجرت به هر کشوری از مزایا و معایب خاصی برخوردار است. معمولاً وجه تمایز کشورها از دید افرادی که قصد مهاجرت دارند تناسب مزایا و معایب کشور مورد نظر می باشد. همانگونه که اشاره گردید مهاجرت به این کشور از مزایای فراوانی برخوردار است اما علاوه بر مزایای ذکر شده چالش هایی نیز در این مسیر وجود خواهد داشت. هرچند مزایای مهاجرت به سوئیس به مراتب بیشتر از معایب آن است ولی با این وجود چالش های موجود در این مسیر برای برخی افراد قابل تحمل نخواهد بود.

سوئیس کشوری چند زبانه است در واقع در هر گوشه از این کشور مردم به زبان ها آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و سوئیسی مکالمه می کنند از این رو مهاجران تازه وارد برای برقراری ارتباط با افراد جامعه با توجه به شهر محل اقامت خود می بایست زبان مورد نظر را بیاموزند، این موضوع یکی از چالش های بزرگ برای مهاجران خواهد بود. به طور کلی معایب مهاجرت به سوئیس به شرح ذیل می باشد:

• هزینه های سنگین زندگی در سوئیس
• قوانین سفت و سخت در کلیه زمینه ها
• یادگیری زبان (با توجه به محل اقامت)
• سختگیری در اعطای اقامت دائم و تابعیت

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت که سوئیس یکی از بهترین کشورهای جهان می باشد که از امکانات و امنیت فوق العاده ای برخوردار است. مهاجرت به این کشور می تواند قدم بزرگی در جهت ایجاد تغیرات مثبت در زندگی افراد محسوب شود. برای مهاجرت به سوئیس روش های متنوعی وجود دارد که پیش تر در این مطلب ذکر گردید، مهم ترین موضوع برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند جمع آوری اطلاعات دقیق و مناسب در رابطه با روش های مختلف مهاجرت می باشد. لازم به ذکر است در حال حاضر شرایط مهاجرت به سوئیس نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دشوارتر خواهد بود.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  6 پاسخ به “مهاجرت به سوئیس”

  1. Erfan گفت:

   سلام،میتونم از شما بپرسم،اگر من ویزای تحصیلی در سوئیس برای ادامه تحصیل بگیرم و مشغول درس خوندن بشم چقدر زمان میبره اقامت بگیرم و از حقوق شهروندی بتونم استفاده کنم؟ منظور از این حقوق شهروندی چیه؟ ممنونم از شما

  2. محمد گفت:

   سلام میشه بیزینسی رو در کشور سوئیس خریداری کرد و اقامت گرفت ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    باید بیزینس سودآور باشد در اینصورت امکان اقدام برای اقامت می باشد.

  3. محمد گفت:

   سلام برشما
   ببخشید ممکن است برایی بدست آوردن فرم درخواست ویزایی سوئیس راهنمایی کنید.
   ظاهرا فرم بصورت آن لاین ممکن نیست، بیشتر pdf است، به نظر شما باید بصورت دستی تکمیل کرد؟
   ممنون میشم اگر محبت کنید راهنمایی کنید.
   با احترام

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    فرم درخواست را در وورد پر کنید و دوباره برای سفارت ایمیل کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up