مهندسی هوافضا

مهندسی هوافضا که این رشته در معنی عام، صنعت هوافضا را در عصر فناوری اطلاعات به یکی از پیشرفته ترین زمینه‌های تحقیقاتی برای متخصصین این رشته تبدیل و امکان توسعه را فراهم کرده است.

موضوعاتی از قبیل طراحی و ساخت هلیکوپتر، هواپیمای رادار گریز و فوق اتوماتیک، بدون موتور و یا هواپیما های شکاری  از یک طرف و ایجاد ایستگاه های فضایی و سفر و کنکاش در سایر کرات این جهان بی انتها میزان اهمیت و ضرورت کار بر روی این رشته ی مهندسی را که بودجه های عظیم نظامی و تحقیقاتی را به خود اختصاص می دهد، بیش از پیش آشکار می سازد.

شاکله ی اصلی این علم را رشته هایی همچون کامپیوتر به خصوص رشته ی هوش مصنوعی و الکترونیک و متالوژی تشکیل خواهد داد که به ساخت انواع وسایل پروازی همچون هواپیماها و موشک ها و ماهواره های فضایی منجر خواهد شد.

گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته

در این رشته ابعاد مختلفی وجود دارد که با بیان کردن انواع گرایشات این رشته میتوان مهندسی هوافضا را برای تحصیل در اروپا، آمریکا، استرالیا و غیره تشریح کرد.

این رشته پنج گرایش دارد:

  • مکانیک پرواز
  • سازه‌های هوافضا
  • آیرودینامیک
  • پیش رانگی (جلوبرندگی)
  • سوانح‌ هوایی و صلاحیت های‌ پروازی

مهندسی هوافضا

مهندسی آیرودینامیک

به بررسی و  چگونگی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن و تاثیرات آن بر اجسام پرنده می‌پردازد. در این راستا مهندس هوافضا با یادگیری این علم به تحلیل و بررسی جریان‌ های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با محاسبه ی نیرو های آیرودینامیک در اطراف این اجسام امکان تداوم این سازه ها را بررسی خواهد کرد.

جلوبرندگی

این علم به طور کلی به نحوه تولید نیروی رانش در اجسام پرنده از راه های گوناگون همچون موتور های پیستونی، توربینی راکت‌ ها و غیره می پردازد.

مهندسی مکانیک پرواز

مکانیک پرواز که به عنوان اصلی ترین رشته و گرایش در علوم هوافضا مطرح است به مطالعه و بررسی حرکات اجسام پرنده با استفاده از نیروهای آیرودینامیک، مختصات هندسی و وزنی می‌پردازد و در واقع علم مکانیک پرواز از «عملکرد» تشکیل می‌شود و «عملکرد» به بررسی برد و مسافت نشست و برخاست، مداومت پرواز اجسام در سرعت‌های مختلف و پایداری و کنترل وسائط پرنده می‌پردازد.

مهندسی مکانیک پرواز

به مطالعه و بررسی سازه‌های هوایی و دیگر وسایل پرنده می‌پردازد و هدف از آن طراحی سازه‌هایی است که علاوه بر استحکام کافی در برابر نیرو های وارده ی  آیرودینامیکی اطراف اجسام و سایر بارهای استاتیکی وارد بر آنها، حداقل وزن ممکن را برای پرواز نیز داشته باشند.

زمینه‌های اشتغال

فارغ‌ التحصیلان مهندسی هوافضا می‌ توانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هوایی، ساخت موشک و پرتاب ماهواره فعالیت کنند و همچنین در ارگان ها و سازمان هایی که به نحوی از وسایل پرنده در ارتباط هستند، به عنوان کارشناس تحقیقات در عملیات و تعمیر و نگهداری مشغول به کار شوند.

اما علاوه بر اشتغال در مراکز استراتژیک هوایی، مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آیرودینامیکی، طراحی سازه و چگونگی ساخت توربو ماشین‌ ها توانایی‌ کار در گرایش های متعددی از مهندسی و پروژه‌های خارج از حیطه صنایع هوافضا را نیز دارا می باشد.

کاربرد زمینه‌های مطالعاتی یک مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی‌شود. برای مثال آیرودینامیک خودروها از برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیک هواپیما دارد و امروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیک، خودروهای کم مصرفتری می‌سازند.

فرایند سیستم‌های کنترل صنعتی

فرایند سیستم‌های کنترل صنعتی نیز با فرایندهای طراحی کنترل در وسایل پرنده بر یک مبنا استوار است و همچنین طرح سازه اتومبیل و کشتی مشترکات زیادی با یک هواپیما دارد و  توربین‌های گاز یک نیروگاه یا ایستگاه پمپ گاز همانند یک موتور جت تحلیل و طراحی می‌گردند. در نتیجه یک مهندس هوافضا علاوه بر شرکت‌های هوایی در نیروگاهه برق و پتروشیمی، صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی از فرصت های شغلی خوبی برخوردار است.

رشته های مهندسی هوافضا به علت مسائل سیاسی فی مابین دولت ایران و بقیه دولت های غربی در بسیاری ازین کشورها نظیر آمریکا، انگلستان و کشورهای حوزه ی اتحادیه اروپا برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در اروپا و  انگلستان و آمریکا و استرالیا بسیار دشوار می باشد و در بسیاری از موارد درخواست این متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی کشورهای آمریکا، انگلستان و استرالیا و قاره ی اروپا در سفارات این کشورها مورد موافقت قرار نگرفته است.

فلذا به این دسته از افراد توصیه می شود در ابتدای حضورشان در کشورهای مورد نظر برای رشته های مشابه این رشته ی مهندسی نظیر رشته های مهندسی مکانیک و متالوژی و زیر شاخه های آن اقدام نمایند و سپس پس از مدتی اقدام به تغییر رشته ی خود نمایند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *