کارآفرینی در کانادا


آیا از شرایط کارآفرینی در کانادا و ایالت های آن اطلاعاتی دارید؟ رویای زندگی در کانادا به روش های گسترده ای در دسترس خواهد بود ولی همیشه روش های تحصیل و کار به عنوان رایج ترین روش های مهاجرتی برای هر طیفی مناسب نمی باشد و بسیاری از افراد به دنبال روش ای دیگری می باشند.

افرادی که در بازه های سنی بالای ۵۰ سال می باشند دیگر نمی توانند از روش های کار و تحصیل وارد کانادا می شوند چرا که شانس اخذ ویزا از این روش ها بالا نیست بنابراین این دسته از افراد می بایست از روش های دیگری برای مهاجرت استفاده نمایند. اگر صاحب کسب و کار در ایران هستید و یا قدرت سرمایه گذاری در یک بیزینس را در خارج از کشور دارید، کارآفرینی در کانادا یکی از بهترین مسیرها برای دریافت اقامت دائم در این کشور می باشد.

شرایط کارآفرینی در کانادا

هر استان برنامه کارآفرینی مخصوص به خود را دارد که معروف به PNP می باشد و هر استان بنابر شرایط خاص خود احتیاج به دانش زبان فرانسه و یا انگلیسی دارد. برنامه های استان طی یک سیستم امتیازبندی انجام می شوند که با توجه به رقابتی بودن پروسه ممکن است متقاضی در امتیاز بندی استان به نتیجه مورد نظر نرسد.

بررسی برنامه کارآفرینی کانادا

افرادی که قصد کارآفرینی در کانادا را در استان های مختلف آن دارند باید مدارک مورد نظر استان را نشان دهند و همانطور که پیش از این اشاره شد اثبات نمایند که صاحب یک بیزینس در کشور مبدا می باشند. برای اثبات کسب و کار خود نیز می توانند بیمه و مالیات های پرداختی را نشان دهند.

امتیاز بندی در روش کارآفرینی

همانطور که پیش از این اشاره کردیم هر استان بنا بر برنامه کارآفرینی خود جدول امتیاز بندی برای آن در نظر می گیرد و هر شخص بنابر امتیازی که بدست می آورد با افراد دیگر رقابت می کند. به عنوان مثال اگر شخصی ۱۱۰ امتیاز بدست آورد نسبت به کسی که ۱۲۰ امتیاز بدست آورده است دیرتر به مصاحبه دعوت خواهد شد و ممکن است بنا بر شرایط رقابتی که وجود دارد به مصاحبه دعوت نشود.

مراحل و مدارک لازم برای برنامه کارآفرینی کانادا

با توجه به برنامه های استانی جداگانه ای که برای کارآفرینی در کانادا تعریف می گردد هر کدام ضوابط و مراحل خاص خود را دارند. در این بخش از مقاله توضیحات مختصری راجع به مدارک لازم برای برنامه کارآفرینی در استان های مختلف ارائه می دهیم. با آگاهی از برنامه های کارآفرینی در استان ای مختلف کانادا برای راه اندازی کسب و کار خود تصمیم درستی بگیرید.

برنامه کارآفرینی استان انتاریو

برنامه کارآفرینی در استان انتاریو مناسب افرادی می باشد که صاحب کسب و کاری خارج از کشور کانادا می باشند و آماده راه اندازی بیزینس در استان مذکور هستند. این افراد می بایست سابقه کاری مبنی بر موارد زیر ارائه دهند:

 • حداقل ۳۶ ماه سابقه کاری در ۶۰ ماه گذشته که ۱۲ ماه آن به صورت فعال در زمینه اداره و مدیریت کسب و کاری باشد که قصد راه اندازی آن را دارند.
 • سابقه کاری باید به صورتی باشد که اثبات نماید متقاضی مدیریت کسب و کار مورد نظر را داشته است
 • متقاضی نمی تواند از چندین نوع سابقه کاری برای این کار استفاده نماید، بنابراین می بایست یا به عنوان صاحب کسب و کار خود را معرفی نماید یا مدیر ارشد
کارآفرینی در کانادا

علاوه بر سوابق کاری احتیاج به نشان دادن دارائی های ثابت می باشد که قسمت مهمی از پرونده را تشکیل می دهد. برای راه اندازی کسب و کار در نقاط مختلف تورنتو می بایست اعداد مختلفی نشان دهید که به شرح زیر می باشد:

 • برای کسب و کاری که در محدوده شهر تورنتو می باشد باید حداقل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کانادایی را نشان دهید.
 • اگر کسب و کار در خارج از محدوده تورنتو باشد باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار کانادا دارائی داشته باشید و حداقل سهم از کسب و کار مورد نظر باید ۳۳٫۳% باشد.
 • اگر کسب و کار مورد نظر در زمینه فن آوری اطلاعات باشد فارغ از محل احداث کسب و کار باید ۵۰۰ هزار دلار کانادا دارائی وجود داشته باشد.

سفر اکتشافی در برنامه های استانی

یکی از مواردی که در برنامه کارآفرینی کانادا از اهمیت ویژه ای در برنامه های استانی برخوردار می باشد، سفر اکتشافی به کانادا است. این سفر خود امتیاز ویژه ای دارد چرا که به متقاضی کمک می نماید تا با بررسی منطقه مورد نظر آگاهی لازم را نسبت به خرید منطقی ازکسب و کار بدست آورد.

متقاضی باید دانش زبان انگلیسی خود را در سطح CLB 5 ارائه نماید که این سطح از زبان نمرات زیر را در هر مهارت شامل می شود:

 • IELTS 5- TEF 181-2016 Listening
 • IELTS 4-TEF 151-180 Reading
 • IELTS 5-TEF 226-270 writing
 • IELts 5-TEF 226-270 Speaking

برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا

ایالت بریتیش کلمبیا یکی از استان هایی است که جهت سرمایه گذاری متقاضیان بسیاری دارد. البته این استان نیز روش سرمایه گذاری مخصوص به خود به نام BC pnp  را ارائه کرده است که با توجه به آن متقاضیان از دو روش امکان اقدام را دارند. شرایط اقتصادی و صنعتی این استان باعث شده کارآفرینی، روش بسیار مناسبی برای افراد زیادی باشد. در صورت داشتن شرایط مناسب مانند تمکن مالی لازم، داشتن سابقه در زمینه کسب و کار، ارائه بیزینس پلن و… می توان از این روش برای ورود به کانادا و کسب اقامت آن اقدام کرد که در ادامه به بررسی کامل آن ها خواهیم پرداخت.

روش های کارآفرینی در بریتیش کلمبیا

این ایالت دو روش برای سرمایه گذاری در نظر گرفته است که حداقل سرمایه مورد نیاز برای روش اول ۱۰۰ هزار دلار و در روش دوم ۲۰۰ هزار دلار کانادا می باشد. البته در حال حاضر روش اول که به رجینال پایلت معروف است اجرا نمی گردد و فقط از روش دوم می توان اقدام کرد و به نتیجه مورد نظر دست یافت.

روش ۱۰۰ هزار دلاری

در رجینال پایلت باید در شهرهای کوچک که زیر ۷۵ هزار نفر جمعیت دارند برای کارآفرینی اقدام کرد. از دیگر شرایط مورد نیاز دریافت تائیدیه از مقامات محل مورد نظر مبنی بر مناسب بودن طرح پیشنهادی جهت اجرا در آن منطقه است.

از دیگر شرایط مورد نیاز این روش می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • داشتن سابقه مدیریت و یا مالکیت بیزینس در ایران برای مدتی مشخص
 • داشتن ویزای توریستی کانادا

روش ۲۰۰ هزار دلاری

بر اساس شرایط اعلام شده توسط این ایالت، دارایی منقول و غیر منقول متقاضی و همسر وی برای کارآفرینی باید حداقل ۶۰۰ هزار دلار کانادا باشد. همچنین فرد باید بتواند حداقل ۲۰۰ هزار دلار کانادا به این کشور برای سرمایه گذاری وارد نماید. تمکن افراد توسط شرکت های معتبر در کشور کانادا بررسی می شود که این شرکت ها نیز هزینه جداگانه ای دریافت می کنند.

در این روش از ابتدای کار نیازمند ارائه مدرک زبان نیست ولی اخیرا برای مرحله دوم یعنی اخذ اقامت باید مدرک زبان ارائه کرد. متقاضیان برای اقدام باید اثبات نمایند که در ۱۰ سال گذشته حداقل ۳ سال سابقه مالکیت و یا ۴ سال سابقه مدیریت بیزینس را داشته اند.

نکته بعدی کسب امتیازات لازم توسط فرد است، زیرا متقاضی باید در سیستم امتیاز بندی شرکت نمایند و بر اساس شرایط شخصی خود مانند سن، تحصیلات و… می تواند ۱۲۰ امتیاز دریافت کند. متقاضی بر اساس بیزینس پلن ارائه شده نیز حداکثر ۸۰ امتیاز می تواند کسب کند که مجموع امتیازات این دو بخش ۲۰۰ امتیاز می شود. فرد باید برای ایجاد بیزینسی که مرتبط با کسب و کار خود در ایران است اقدام نماید زیرا در غیر این صورت شانس به نتیجه رسیدن کاهش خواهد یافت.

نحوه اقدام

برای شروع فرآیند باید درخواست به صورت آنلاین ثبت گردد و در صورت کسب امتیازات لازم وارد پول لیست شد. طبیعتا هر چه امتیازات کسب شده بیشتر باشد شانس به نتیجه رسیدن نیز افزایش خواهد یافت. در این روش متقاضی باید از طریق راه اندازی یک بیزینس و یا خرید آن اقدام نماید.

 معمولاً حداقل امتیاز مورد نیاز برای به نتیجه رسیدن در این روش بین ۱۰۶ تا ۱۰۷ است و تاکنون فردی موفق نشده است که امتیاز کامل یعنی ۲۰۰ امتیاز را دریافت نماید.

برنامه کارآفرینی استان نیوبرانزویک

این استان در شرق کانادا وجود دارد و زبان قالب آن انگلیسی است و حدود ۳۱ درصد از جمعیت این استان نیز به زبان فرانسوی صحبت می کنند.

برنامه کارآفرینی و مهاجرتی به استان نیوبرانزویک از محبوب ترین برنامه ها تا سال ۲۰۱۳ در نزد ایرانیان بود چرا که از سایر برنامه های مهاجرتی ارزان تر بود. این برنامه در سال ۲۰۱۳ متوقف و دوباره در سال ۲۰۱۷ آغاز به جذب نیروی کارآفرین نمود.

کارآفرینی کانادا

برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کارآفرینی می بایست شرایط زیر را داشته باشید:

 1. سن بین ۲۲ تا ۵۵ سال
 2. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با حداقل CLB 5
 3. دارایی به میزان ۶۰۰ هزار دلار کانادا که حداقل ۳۰۰ هزار دلار آن قابل انتقال به کانادا باشد
 4. دارا بودن حداقل ۳ سال مالکیت کسب و کاری مشخص یا حداقل ۵ سال سابقه مدیریتی

متقاضی با داشتن این موارد ۶۵ امتیاز لازم را برای ورود به برنامه کارآفرینی بدست خواهد آورد که حداقل امتیاز ممکن برای ورود به این برنامه مهاجرتی است و به معنای قبولی در آن نمی باشد.

متقاضیانی که بین ۳۵ تا ۵۰ سال سن دارند بیشترین امتیاز که ۱۰ می باشد را دریافت خواهند نمود و در زبان انگلیسی نیز افرادی که در هر چهار مهارت حداقل ۵ را داشته باشند ۲۰ امتیاز را از آن خود خواهند نمود. میزان تحصیلات و سوابق مدیریتی نیز امتیازات جداگانه ای دارد.

سنامتیاز
کمتر ا ۱۸ سال۰
۲۲ تا ۳۴ سال۵
۳۵ تا ۵۰ سال۱۰
۵۱ تا ۵۵ سال۵
زبانCLBSpeakingWritingReadingListeningحداکثر امتیاز
زبان انگلیسیCLB 7۵۵۵۵۲۰
 CLB 6۴۴۴۴ 
 CLB 5۳۳۳۳ 
زبان فرانسهCLB 5۵   ۵
 • جدول تبدیل CLB به آیلتس
 SpeakingWritingReadingListeningCLB
نمره آزمون آیلتس۶۶۶۶۷
 ۵٫۵۵٫۵۵۵٫۵۶
 ۵۵۴۵۵
 • تحصیلات
مقطع تحصیلیامتیاز
کارشناسی ارشد یا دکترا۲۵
لیسانس۲۰
کاردانی ۲ ساله۱۵
 • سابقه مدیریتی
سابقه کسب و کار شخصیتعداد سال های سابقه مدیریتیامتیاز
سابقه مدیریتی با ۱۰۰ درصد مدیریت و ۲ کارمند۱۰ سال در ۱۰ سال گذشته۲۰ (حداکثر امتیاز)
سابقه مدیریتی با ۱۰۰ درصد مدیریت و ۲ کارمند۶ تا ۹ سال در ۱۰ سال گذشته۱۸
سابقه مدیریتی با ۱۰۰ درصد مدیریت و ۲ کارمند۳ سال در ۵ سال گذشته۱۵
سابقه مدیریتی در کسب و کار دیگرانتعداد سال سوابق مدیریتیامتیاز
سابقه مدیریت با حداقل ۲ کارمند۱۰ سال در ۱۰ سال گذشته۱۲
سابقه مدیریت با حداقل ۲ کارمند۶ تا ۹ سال در ۱۰ سال گذشته۱۰
سابقه مدیریت با حداقل ۲ کارمند۵ سال در ۵ سال گذشته۵
 • انطباق پذیری همسر با استان
ارتباط همسر متقاضی با استانامتیاز
دریافت نمره آیلتس با CLB 5۵ (حداکثر امتیاز)
سابقه کار در استان نیوبرانزویک (حداقل ۶ ماه)۵
سابقه تحصیلات در استان نیوبرانزویک (حداقل ۱ سال تحصیل)۵
 • طرح توجیهی کسب و کار
عناصرامتیاز
انتقال سابقه مدیریتی به استان در صنایع مشابه۳ (حداکثر امتیاز ۱۵)
احداث کسب و کار در صنایع کلیدی استان۳
احداث کسب و کار در خارج از ۳ شهر بزرگ استان۳
سرمایه گذاری حداقل ۵۰ هزار دلاری در کسب و کار۴
سرمایه گذاری بین ۳۵۱ تا ۴۹۹ هزار دلار در کسب و کار مورد نظر۳
سرمایه گذاری بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار در کسب و کار۲
شناسایی بازار هدف۲
آگاهی از قوانین و مقرران کسب و کار۲
آگاهی از منابع مربوط به بیزینس مورد نظر۲
گسترش تحقیقات۲
انتقال دانش به استان مورد نظر۲
جذب فعالیت کسب و کارهای دیگر به استان۲
اتصال دادن استان به بازار جهانی۲
کارآفرینی کانادا-ساسکاچوان

کارآفرینی استان ساسکاچوآن

متقاضیانی که قصد کارآفرینی از طریق برنامه استانی ساسکاچوان را دارند باید دارایی معادل ۵۰۰ هزار دلار کانادا را که به تائید استان برسد داشته باشند. این دارایی باید به صورت قانونی به اثبات برسد. در کارآفرینی استانی نیز اثبات سوابق کاری در زمینه مدیریت کسب و کار به مدت حداقل ۳ سال الزامی می باشد.

حداقل شرایط برای گرفتن دعوت نامه

حداقل شرایط کارآفرینی کانادا برای استان ساسکاچوآن سرمایه گذاری به مبلغ حداقل ۳۰۰ هزار دلار کانادا در دو شهر رجینا یا ساسکاتون و یا حداقل ۲۰۰ هزار دلار کانادا در دیگر مناطق ساسکاچوان می باشد. برای دریافت اقامت کارآفرینی کانادا از طریق این استان شخص باید حداقل مالکیت ۳۳ درصدی از کسب و کار مورد نظر را ارائه دهد و حداقل ۲ شهروند مقیم ساسکاچوآن را مشغول به کار نماید.

امتیاز بندی استان ساسکاچوآن

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی در هر استانی امتیاز بندی خاص خود را دارد در این بخش در جدولی مشخص امتیاز بندی برنامه کارآفرینی ساسکاچوآن را بر اساس فاکتورهای انسانی، تجربه کسب و کار و فاکتورهای پیشنهادی برای راه اندازی یک بیزینس نمایش می دهیم:

فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
سن۲۰ سال و کمتر۰شناسنامه
سن۲۱ تا ۲۹ سال۱۰پاسپورت
سن۳۰ تا ۳۹ سال۱۵کارت ملی
سن۴۰ تا ۵۴ سال۱۰شناسنامه
سن۵۴ سال به بالا۰شناسنامه
فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
سفر اکتشافیسفر به استان ساسکاچوان به مدت حداقل ۵ روز کاری با مدارک مرتبط با تحقیقات در زمینه کسب و کار۱۵پاسپورت و ویزا- گزارش سفر اکتشافی
فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
زبانداشتن مدرک زبان۰آیلتس
CLB 4داشتن مدرک زبان۵آیلتس
CLB 5داشتن مدرک زبان۱۰آیلتس
CLB 6 و بالاترداشتن مدرک زبان۱۵آیلتس
فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
تحصیلاتفوق دیپلم۱۰مدرک تحصیلی همراه با ریز نمرات
تحصیلاتکارشناسی۱۵مدرک تحصیلی همراه با ریز نمرات
فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
دارایی خالص۵۰۰ تا ۵۴۹ هزار دلار کانادا۰تاییده سازمان های ارزیابی مورد قبول اداره مهاجرت ساسکاچوان
دارایی خالص۵۵۰ تا ۷۴۹ هزار دلار کانادا۵تاییده سازمان های ارزیابی مورد قبول اداره مهاجرت ساسکاچوان
دارایی خالص۷۵۰ تا ۹۹۹ هزار دلار کانادا۱۰تاییده سازمان های ارزیابی مورد قبول اداره مهاجرت ساسکاچوان
دارایی خالصبیش از ۱ میلیون دلار کانادا۱۵تاییده سازمان های ارزیابی مورد قبول اداره مهاجرت ساسکاچوان
فاکتورتوضیحاتامتیازمدرک مورد نیاز
سابقه کارآفرینی و کسب و کار۴ تا ۷ سال۱۰رزومه کاری
سابقه کارآفرینی و کسب و کار۸ سال به بالا۱۵چارت سازمانی
سابقه کارآفرینی و کسب و کار۴ تا ۷ سال سابقه به همراه مالکیت ۵۰ درصدی کسب و کار۱۵جواز کاری-ثبت شرکت
سابقه کارآفرینی و کسب و کار۸ سال سابقه به همراه مالکیت ۵۰ درصدی کسب و کار۲۰مالیات پرداختی
فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
درآمد سالیانه۵۰ تا ۹۹هزار دلار۵تایید سازمان های ارزیابی مورد اعتماد کانادا
درآمد سالیانه۱۰۰ تا ۲۴۹ هزار دلار۱۰تایید سازمان های ارزیابی مورد اعتماد کانادا
درآمد سالیانه۲۵۰ تا ۴۹۹ هزار دلار۱۵تایید سازمان های ارزیابی مورد اعتماد کانادا
درآمد سالیانه۵۰۰ هزار دلار به بالا۲۰تایید سازمان های ارزیابی مورد اعتماد کانادا
فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
نوآوری در کسب و کارتجربه صادرات۱۰تائید سازمان های ارزیاب مورد اعتماد دولت کانادا و چارت سازمانی
نوآوری در کسب و کارثبت اختراع۱۰مدرک ثبت اختراع
نوآوری در کسب و کارکسب و کار با رشد در آمد سالیانه بیش از ۲۰ درصد در ۴ سال گذشته۱۰نشان دادن مدارک موجود برای اثبات ادعا
فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
کسب و کار پیشنهادیبه مبلغ سرمایه گذاری ۲۰۰ تا ۳۴۹ هزار دلار کانادا۰طرح توجیهی کسب و کار
کسب و کار پیشنهادی۳۵۰ تا ۴۹۹ هزار دلار کانادا۵قول نامه خرید کسب و کار
کسب و کار پیشنهادی۵۰۰ تا ۷۴۹ هزار دلار کانادا۱۰پروانه کاری
کسب و کار پیشنهادی۷۵۰ تا ۹۹۹ هزار دلار کانادا۱۵تائیدیه از سازمان های ارزیاب مورد اعتماد کانادا
کسب و کار پیشنهادیبیش از ۱ میلیون دلار کانادا۲۰رسید خرید کالا
فاکتورتوضیحاتامتیازمدارک مورد نیاز
سرمایه گذاری در صنایع کلیدی( حداکثر ۱۵ امتیاز)تکنولوژی۱۵طرح توجیهی
سرمایه گذاری در صنایع کلیدی( حداکثر ۱۵ امتیاز)تولیدی۱۵رزومه
سرمایه گذاری در صنایع کلیدی( حداکثر ۱۵ امتیاز)صادرات۱۵مدرک تحصیلی
سرمایه گذاری در صنایع کلیدی( حداکثر ۱۵ امتیاز)کسب و کار در مناطق حومه ای۱۵گزارش از سفر اکتشافی

مهاجرت کارآفرینی استان مانیتوبا

برنامه کارآفرینی کانادا که قبلا با نام MPNP-B نامیده می شد در حال حاضر با نام برنامه Entrepreneur Pathway تغییر نام پیدا کرد. برنامه کارآفرینی مانیتوبا برای مدیران شرکت ها و صاحبان مشاغل مناسب می باشد. در سال های گذشته احتیاج به بلوکه پول ۱۰۰ هزار دلاری می بود که در حال حاضر احتیاج نمی باشد.

شرایط برنامه کارآفرینی منیتوبا

روش کارآفرینی کانادا در استان منیتوبا به این صورت می باشد که متقاضی می بایست دارای حداقل ۳ سال سابقه کار مدیریتی در بیزینس خود باشد و دانش زبان انگلیسی در حد ایلتس جنرال ۵ و یا معادل آن زبان فرانسه باشد.

دارایی ممتقاضی باید ۵۰۰ هزار دلار کانادا باشد که توسط موسسات واسط تائید شده باشد. مدرک تحصیلی متقاضی باید حداقل دیپلم باشد و سوابق مدیریتی او طبق بازه سنی اش قابل توجیه باشد.

متقاضی باید سرمایه گذاری در خرید یک بیزینس حداقل به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار کانادا را در مرکز منیتوبا یعنی وینیپگ و یا ۱۵۰ هزار دلاری در اطراف انجام دهد. ارائه بیزینس پلن برای انجام این کار و انجام سفر اکتشافی و بازدید از استان مانیتوبا الزامی می باشد.

منیتوبا

امتیازات انطباق پذیری از این استان به این صورت می باشد:

 1. همسر متقاضی دارای آیلتس ۵ باشد
 2. متقاضی یا همسر او دارای آیلتس معادل CLB 5 باشد
 3. فامیل درجه یک در کانادا که حداقل یک سال مقیم مانیتوبا باشد
 4. دارای فرزند مشغول به تحصیل در مانیتوبا باشد که حداقل ۶ ماه از تحصیلات او گذشته باشد
 5. متقاضی یا همسر بعد از ۱۷ سالگی در مانیتوبا تحصیل کرده باشند
 6. متقاضی یا همسر دارای سابقه کار ۶ ماهه در منیتوبا باشند

امتیازات لازم برای مهاجرت کارافرینی مانیتوبا به شرح زیر می باشد:

 • سن: حداکثر تا ۱۵ امتیاز
سن متقاضی اصلیامتیاز کسب شده
کمتر از ۲۱ سال۰
۲۱ الی ۲۴ سال۵
۲۵ الی ۲۹ سال۱۰
۳۰ الی ۴۴ سال۱۵
۴۵ الی ۴۹ سال۱۰
۵۰ الی ۵۴ سال۵
بیش از ۵۴ سال سن۰
 • ماکیت کسب و کار شخصی: حداکثر ۱۵ امتیاز
سهم از مالکیت شخصیامتیاز
مالک یا مدیر بیش از ۵۰ درصد۱۵
مالکیت یا مدیر بیش از بین ۲۰ تا ۵۰ درصد شغل۱۲
مدیریت تام شرکت۱۰
 • در این قسمت باید چند نکته را در نظر داشته باشید
 • باید در طی ۵ سال گذشته ۳ سال سابقه مدیریت شغل شخصی خود را داشته باشید
 • اگر دارای چندین شغل هستید مهمترین آن را در نظر گرفته خواهد شد
 • اگر همسرتان در شرکت شما سهیم می باشد سهم ایشان نیز محاسبه خواهد شد
 • اگر کمتر از ۲۰ درصد از سهام شرکت را دارا باشید باید سابقه مدیریت نشان دهید
 • تجربه کاری افراد
سوابق مدیریتیامتیاز
بیش از ۱۰ سال۱۵
بین ۶ تا ۱۰ سال۱۰
بین ۳ تا ۶ سال۵
 • دارائی ثابت: حداکثر ۱۵ امتیاز
سوابق مدیریتیامتیاز
۵۰۰ هزار دلار کانادا۸
۵۰۰ هزار دلار تا ۱ میلیون دلار کانادا۱۰
۱ میلیون تا ۱٫۵ میلیون دلار کانادا۱۲
۱٫۵ میلیون تا ۲ میلیون دلار کانادا۱۳
۲٫۵ میلیون تا ۲ میلیون دلار کانادا۱۴
بیش از ۲٫۵ میلیون دلار کانادا۱۵
 • دانش زبان فرانسه یا انگلیسی: حداکثر ۲۰ امتیاز
دانش زبانCLBامتیاز
ابتدائیکمتر از ۴۰
متوسطبین ۴ تا ۶۱۵
عالیبیش از ۶۲۰

مهاجرت استانی پرنس ادوارد

کارآفرینی در پرنس ادوارد برای متقاضیانی طراحی شده است که دارای سوابق کاری مدیریت کسب و کار و کارآفرینی باشند.

متقاضیان باید رویکرد اداره کسب و کار جدید را داشته باشند و یا با خرید یک بیزینس فعال ویزای کارافرینی کانادا را دریافت نمایند.

شرایط اولیه متقاضیان

برای اینکه متقاضیان بتوانند از طریق این برنامه استانی اقامت کارافرینی در کانادا را بدست آورند باید حداقل شرایط زیر را داشته باشند

 1. حداقل دارایی به مبلغ ۶۰۰ هزار دلار کانادا
 2. سن بین ۲۱ تا ۵۹ سال
 3. داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره ۴
 4. بیش از ۵ سال سابقه مدیریتی
 5. داشتن حداقل دیپلم دبیرستان

اقتصاد استان پرنس ادوارد تا اندازه زیادی به صنایع مادر خود وابسته می باشد از این رو اداره مهاجرت پرنس ادوارد شرایطی را برای اولویت پذیرش افراد در برنامه کارآفرینی این استان در نظرگرفته است:

 • افرادی که کسب و کاری با محوریت صادرات در استان ایجاد نمایند
 • کسب و کار مورد نظر متقاضی در زمینه صنایع مادر مانند کشاورزی، شیلات و جنگل داری باشد
 • بیزینسی که به کسب و کار در مناطق روستایی کمک کند

برنامه مهاجرتی در استان های مختلف کانادا طی سیستم امتیاز بندی صورت می گیرد. برنامه استان پرنس ادوارد نیز طی یک سیستم امتیاز بندی صورت می گیرد که در جدول زیر آورده شده است

فاکتورتوضیحاتامتیاز
سن۲۱ تا ۲۴ سال۷
سن۲۵ تا ۲۹ سال۲۰
سن۳۰ تا ۴۴ سال۲۰
سن۴۵ تا ۴۹ سال۱۵
سن۵۰ تا ۵۴ سال۷
سنبالای ۵۴ سال۰
زبان فرانسه یا انگلیسیآیلتس ۴٫۵ تا ۵۱۰
زبان انگلیسیآیلتس ۵٫۵۲۰
زبان انگلیسیآیلتس ۶۳۰
زبان انگلیسیآیلتس ۶٫۵۳۵
زبان انگلیسیآیلتس۷٫۵۴۰
زبان انگلیسیآیلتس ۸۴۰
زبان فرانسهمهارت زبان فرانسه۱۰
پشتیبانی محلیدر شهر مرکزی۱۰
پشتیبانی محلیدر روستا و حومه۳۵
تحصیلاتدیپلم۰
تحصیلاتفوق دیپلم۱۲
تحصیلاتلیسانس۱۷
تحصیلاتفوق لیسانس یا دکترا۲۰
سوابق کارآفرینی با داشتن ۵۰ درصد سهام۳ سال در ۵ سال گذشته۴۰
سوابق کارآفرینی با داشتن ۵۰ درصد سهام۵ سال در ۷ سال گذشته۵۰
سوابق کارآفرینی با ۲۰ تا ۵۰ درصد سهام۳ سال در ۵ سال گذشته۲۵
سوابق کارآفرینی با ۲۰ تا ۵۰ درصد سهام۵ سال در ۷ سال گذشته۳۵
سابقه کارآفرینی با سهام زیر ۲۰ درصد۳ سال در ۵ سال گذشته۲۰
سابقه کارآفرینی با سهام زیر ۲۰ درصد۵ سال در ۷ سال گذشته۳۰
انطباق پذیریسابقه تحصیلات فرزندان در پرنس ادوارد حداقل به مدت ۶ ماه۱۰
انطباق پذیریسابقه تحصیل همسر در پرنس ادوارد۵
انطباق پذیرینمره آیلتس همسر و فرزندان حداقل با نمره ۵٫۵ و دانش زبان فرانسه۱۰
انطباق پذیریسوابق کاری همسر حداقل ۳ سال در ۵ سال گذشته۵
انطباق پذیریداشتن فامیل درجه ۱ در پرنس ادوارد۱۰
انطباق پذیریداشتن سوابق کاری کشاورزی که قابل انتقال به کانادا باشد۱۰

برنامه مهاجرتی استان نواسکوشیا

مهاجرت کارآفرینی از طریق این استان منوط به داشتن سوابق مدیریتی در خارج از کانادا می باشد و به متقاضیان اجازه می دهد تا کسب و کار جدیدی را در کانادا راه اندازی نمایند و یا در این بخش سرمایه گذاری کنند. افرادی که با برنامه کارآفرینی کانادا وارد استان نواسکوشیا می گردند پس از ا سال قادر به دریافت اقامت دائم کشور کانادا خواهند شد.

نواسکوشیا

متقاضیان این برنامه استانی با داشتن شرایط زیر می توانند برای این برنامه کارآفرینی اقدام نمایند:

 • داشتن حداقل ۶۰۰ هزار دلار کانادا
 • داشتن حداقل ۳ سال سابقه کار مدیریتی با درصد مالکیت بیش از ۳۳ درصد
 • داشتن حداقل CLB 5 در زبان انگلیسی یا فرانسه
 • داشتن حداقل مدرک دیپلم که توسط دولت کانادا معادل سازی شده باشد
 • موافقت دولت کانادا با سرمایه گذاری حداقل به مبلغ ۱۵۰ هزار دلار کانادا
 • زندگی در استان نوااسکوشیا
 • پروسه دریافت ویزای کارآفرینی کانادا

افرادی که واجد شرایط اولیه ذکر شده در استان های مختلف می باشند می توانند اقدام به تشکیل پرونده در استان مورد نظر دهند. انجام پروسه مهاجرتی در استان های مختلف مراحلی دارد که در این بخش از مقاله به اختصار توضیح داده خواهد شد.

پروسه مهاجرت کارآفرینی در استان نیوبرانزویک

مرحله اول برای انجام پروسه مهاجرت کارآفرینی در استان نیوبرانویک تشکیل پرونده می باشد که طی مراحل زیر تعریف می گردد:

 • متقاضی آزمون آیلتس داده و نمره لازم را کسب می نماید
 • متقاضی خود را برای انجام سفر اکتشافی آماده خواهد نمود
 • متقاضی طرح توجیهی کسب و کار پیشنهادی خود را آماده خواهد نمود
 • ابراز علاقه مندی

ارائه نامه ابراز علاقه مندی EOI مرحله بعدی انجام کار می باشد که پس از احراز حداقل ۶۵ امتیاز باید به استان مورد نظر ارائه گردد.

 • بررسی امتیاز اولیه

پس از اینکه نامه مورد نظر برای استان ارسال شد، شرایط متقاضی بررسی خواهد شد و امتیاز شخص تائید می گردد. استان های مختلف در طی دوره های زمانی خاص اقدام به برگزاری دوره های انتخابی نموده و افرادی که امتیازات بالاتری کسب نموده اند در هر دوره برای فرستاندن پرونده اصلی خود به اداره مهاجرت دعوت نامه اولیه دریافت خواهند نمود.

 • ارزیابی دارائی متقاضی

در این مرحله دارائی متقاضی، دارائی قابل انتقال او به کانادا و نحوه جمع آوری این دارایی سنجیده می شود. این مدارک باید توسط نهادهایی در کانادا که از طرف استان مورد نظر معرفی شده اند کنترل گردد.

 • مصاحبه

در مرحله مصاحبه از متقاضی دعوت به مصاحبه حضوری و یا از طریق اینترنت می شود و در مصاحبه موارد زیر بررسی می گردد

 • سابقه مدیریتی متقاضی اصلی
 • انطباق پذیری خانواده متقاضی در استان مورد نظر
 • نشان دادن جزئیات طرح توجیهی برای کسب و کار مورد نظر
 • آگاهی متقاضی از شرایط کارآفرینی در استان نیوبرانزویک
 • دریافت دعوت نامه استانی

پس از اینکه متقاضی مضاحبه را با موفقیت پشت سر نهاد، دعوت نامه استانی صادر می گردد ولی قبل از آن برای راستی آزمایی متقاضی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار کانادا از متقاضی دریافت می گردد تا ادعای وی در زمینه احداث کسب و کار در استان مورد نظر عملی شود. پس از واریز این مبلغ دعوت نامه صادر خواهد شد و این ودیعه پس از ۲ سال در صورت اجرایی شدن کسب و کار به متقاضی برگردانده می شود.

 • اقامت دائم

پس از دریافت دعوت نامه استانی متقاضی اقدام به تشکیل پرونده اقامتی خود در اداره مهاجرت فدرال می نماید تا ویزا و سپس اقامت دائم کانادا خود را دریافت نماید.

پروسه مهاجرت کارآفرینی به استان ساسکاچوآن

اولین مرحله برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق کارآفرینی فرستادن درخواست علاقه مندی به ثبت نام در برنامه مهاجرتی استان مورد نظر می باشد.

در این مرحله متقاضی به سکونت در استان ساسکاچوآن و راه اندازی کسب و کار در آن ابراز علاقه مندی می نماید و همانطور که پیش از این اشاره شد متقاضیان باید مدارکی از قبیل سابقه کار، دارایی و طرح توجیهی کسب و کار را ارائه نمایند.

پس از احراز موارد مذکور متقاضیانی که حداقل شرایط لازم را داشته باشند وارد مجمع متقاضیان می گردند و پس از آن بر حسب امتیاز رتبه بندی می گردند.

ساسکاچوان

مرحله بعدی دعوت به تشکیل پرونده مهاجرتی می باشد که در این مرحله از متقاضیانی که طی سیستم امتیاز بندی انتخاب شده باشند دعوت به عمل می آید و از این طریق قادر خواهند بود از اداره مهاجرت استان ساسکاچوآن درخواست ویزای کاری موقت ۲ ساله نمایند. ویزای کاری به متقاضی و اعضای خانواده وی اجازه می دهد در استان ساسکاچوان اقامت داشته باشند و کسب و کار احداث نمایند.

در مرحله سوم متقاضی که شرایط لازم را انجام داده است و برنامه کسب و کار را عملی نموده است توسط استان ساسکاچوآن به اداره مهاجرت کانادا معرفی خواهد شد تا در مرحله بعدی درخواست اقامت دائم خود را از دولت درخواست نمایند.

پروسه مهاجرت کارآفرینی به استان پرنس ادوارد

مهاجرت کارآفرینی به این استان شامل مراحلی می گردد که بصورت موردی در این قسمت عنوان می شود.

 • کسب حداقل ۵۰ امتیاز از سیستم امتیازبندی استان
 • ارائه طرح اولیه کسب و کار همراه با مدارک تحصیلی، کاری و سوابق مدیریتی متقاضی
 • سفر اکتشافی به استان و انجام مصاحبه
 • قبولی در مصاحبه و ارائه طرح توجیهی کسب و کار
 • واریز مبلغ ۲۰۰ هزار دلار کانادا به حساب اداره مهاجرت کانادا که نشان از تعهد متقاضی به راه اندازی کسب و کاری، حداقل به ارزش ۱۵۰ هزار دلار کانادا می باشد
 • صدور دعوت نامه استانی از طرف جزیره پرنس ادوارد برای ارائه به اداره مهاجرت کانادا برای دریافت ویزای اقامت دائم
 • در زمان ورود به کانادا اقامت دائم برای برای متقاضی و همسر و فرزندان زیر ۱۹ سال صادر می گردد
 • چنانچه متقاضی ۶ ماه در پرنس ادوارد حضور داشته باشد ۲۵ هزار دلار از مبلغ ودیعه به شخص باز گردانده می شود
 • پس از ۱ سال حضور در پرنس ادوارد ۲۵ هزار دلار دیگر از ودیعه به متقاضی بازگردانده خواهد شد
 • اگر متقاضی طی ۲ سال اقامت در استان مذکور کسب و کار مورد نظر را راه اندازی نماید مابقی پول نیز به وی بازگردانده خواهد شد.
 • چنانچه متقاضی قصد اقامت در استان دیگری را داشته باشد می تواند جابه جا شود ولی مبلغ ودیعه به وی عودت نخواهد شد.

پروسه مهاجرت کارآفرینی به استان نوااسکوشیا

در این استان نیز اولین قدم ابراز علاقه مندی متقاضی برای مهاجرت کارآفرینی این به استان می باشد و افراد بر اساس امتیازات رده بندی می شوند.

مرحله بعدی دعوت افراد برای اقدام به مهاجرت می باشد بدین معنا که متقاضیانی که امتیاز بالاتری دارند برای تشکیل پرونده مهاجرتی دعوت خواهند شد که متقاضیان نیاز به نوشتن طرح توجیهی و ارائه سوابق کاری و تحصیلی و تمامی مدارک مالی را دارند. این مرحله از پرونده ۶ ماه زمان می برد.

در مرحله مصاحبه متقاضی ۶ ماه زمان دارد تا برای انجام مصاحبه حضوری در استان نوااسکوشیا حاضر شود و پس از قبولی در مصاحبه به مدت ۶ ماه وقت دارد تا توافق نامه ای را که مبنی بر تعهد به سرمایه گذاری به مبلغ حداقل ۱۵۰ هزار دلار در این استان می باشد را امضا نماید.

کارآفرینی کانادا
 • دریافت دعوت نامه استانی

پس از امضای توافق نامه کسب و کار استان نوااسکوشیا فرد متقاضی را نامزد دریافت ویزای کاری می نماید و ۲ ماه فرصت برای دریافت این ویزا در نظر گرفته است. پس از دریافت ویزای کاری شخص ۱۲ ماه فرصت دارد تا وارد استان نوااسکوشیا گردد و شروع به راه اندازی بیزینس خود نماید.

 • دریافت اقامت دائم

متقاضیان پس از شروع فعالیت خود در این استان پس از ۱ سال درخواست نامزدی اقامت دائم از استان را می نمایند. پس از بازدید از کسب و کار و تائید آن، استان شخص را نامزد دریافت اقامت دائم می نماید. در صورتی که بیزینس مورد نظر تائید نشد متقاضی ۱۰ روز مهلت دارد تا با ارائه مدارک جدید نظر استان را تغییر دهد و در صورت دریافت دعوت نامه ۶ ماه فرصت دارد تا برای دریافت اقامت دائم اقدام نماید.

ویزا

چه بیزینس هایی سود ده می باشند؟

افراد نمی توانند هر بیزینسی که به آن علاقه مند هستند را راه اندازی کنند و بیزینس مورد نظر باید با گروه شغلی گذشته فرد هماهنگ باشد. به عنوان مثال اگر در صنف خاصی در ایران مشغول فعالیت هستید می توانید در زیرمجموعه های همان صنف فعالیت نمائید. بنابراین اگر متوجه شدید که بیزینسی در کانادا سود ده می باشد فقط به صرف همین موضوع نمی توانید کسب و کار مورد نظر را در کانادا راه اندازی نمائید.

نتیجه گیری

برنامه های کارآفرینی کانادا به نسبت بسیاری از برنامه های دیگر مهاجرتی به مدت زمان کوتاه تری احتیاج دارند. نکته دومی که می تواند بدان اشاره کرد این است که در این برنامه کارآفرینی پول دست متقاضی می باشد. طبق بیزینس پلن پیشنهادی شما هزینه خواهد شد.

مشاورین آریاناپارس در ساعات مختلفی از روز آماده پاسخگوئی به سوالات مهاجرتی شما دوستان عزیز می باشند. با دریافت مشاوره رایگان تلفنی از مشاوران آریاناپارس مسیر درست مهاجرتی خود را انتخاب نمائید.

شما در رابطه با برنامه های مهاجرتی کانادا چه ایده ای دارید؟ آیا به نظر شما سرمایه گذاری های استانی در استان های مختلف کانادا روش کارآمدی برای دریافت اقامت دائم می باشد؟ دیدگاه هایتان را با ما در میان بگذاید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارآفرینی در کانادا کارآفرینی در کانادا کارآفرینی در کانادا کارآفرینی در کانادا کارآفرینی در کانادا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up