اختلاف ساعت ایران و کانادا ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه است. به زبان ساده‌تر، ساعت ایران ۷ ساعت و نیم از کانادا جلوتر است. در سایت‌های گوناگون تفاوت ساعت ایران و کانادا ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه اعلام شده است؛ اما چون امسال (۱۴۰۲) دیگر ساعت کشور تغییر نکرد، این عدد و باقی اعداد اعلام‌شده صحیح نیستند.

همچنین، توجه داشته باشید که این تفاوت زمانی نسبت به پایتخت کانادا، یعنی اتاوا، صادق است. چون تفاوت ساعت ایران و کانادا در شهرهای مختلف این کشور پهناور یکسان نیست. برای اطلاعات بیشتر در این‌باره بخش‌های بعد را ببینید.

اختلاف ساعت ایران و کانادا چقدر است؟

تفاوت ساعت ایران و کانادا و شهرهای مهم آن

برخلاف ایران، کانادا تنها از یک منطقه زمانی در سراسر کشور استفاده نمی‌کند. کانادا به دلیل طول جغرافیایی بالایی که دارد، مانند روسیه، ایالات متحده امریکا و استرالیا یک کشور چندزمانه است و ساعتِ شهرهای مختلف آن با یکدیگر اختلاف دارد

 کانادا ۶ منطقه زمانی دارد، ۱۰ استان و ۳ منطقه. اختلاف ساعت ایران و کانادا در استان‌های مهم آن (و مراکز آنها در پرانتز) به شرح زیر است:

 

اختلاف ساعت ایران (تهران) با بریتیش کلمبیا (ویکتوریا)

ساعت ایران ۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقه از ساعت ویکتوریا و همچنین ونکوور و وایت هورس در یوکان جلوتر است.

 

اختلاف ساعت ایران با آلبرتا (ادمونتون) و ساسکاچوان (رجینا)

ساعت ایران ۹ ساعت و ۳۰ دقیقه از ساعت رجینا، ادمونتون و همچنین کلگری جلوتر است.

 

اختلاف ساعت ایران با منیتوبا (وینیپگ)

ساعت ایران ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه از ساعت وینیپگ جلوتر است.

 

اختلاف ساعت ایران با کبک (کبک سیتی) و اونتاریو (تورونتو)

ساعت ایران ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه از ساعت این شهرها علاوه بر مونترال، اتاوا و واترلو جلوتر است.

 

اختلاف ساعت ایران با نوا اسکوشیا (هلیفکس)، نیو برانزویک (فردریکتون) و جزیره پرینس ادوارد (شارلوت تاون)

ساعت ایران ۶ ساعت و ۳۰ دقیقه از ساعت هلیفکس، فردریکتون و شارلوت تاونِ کانادا جلوتر است.

 

اختلاف ساعت ایران با نیوفاندلند و لابرادور (سنت جانز)

ساعت ایران ۶ ساعت از ساعت سنت جانز جلوتر است.

 

الان کانادا روزه یا شب؟

همان‌طور که دیدیم، برای آنکه ببینید الان کانادا روزه یا شب کافی است ۷ ساعت و ۳۰ از ساعت فعلی ایران کم کنید (آن را عقب بکشید). البته اگر قصد برنامه‌ریزی برای جلسه، برقراری تماس یا … را دارید، پیشنهاد می‌کنیم طبق مناطق زمانی جلو بروید تا تفاوت ساعت ایران و کانادا را به طور دقیق به دست بیاورید.

 

اختلاف ساعت کانادا با ایران؛ بررسی مناطق زمانی

دیدیم که شش منطقه زمانی در کانادا وجود دارد. از غرب به شرق این کشور، مناطق زمانی اصلی از غرب به عبارت‌اند از:

  • پاسیفیک (Pacific)
  • کوهستان راکی (Mountain)
  • مرکزی (Central)
  • شرقی (Eastern)
  • آتلانتیک (Atlantic)
  • نیوفاندلند (Newfoundland)

از اولین یکشنبه ماه نوامبر تا یکشنبه دوم ماه مارس به این منطقه‌ها، مناطق زمانی استاندارد گفته می‌شود و ممکن است به اختصار PST، MST، CST و … نامیده شوند.

بین این مناطق زمانی، پاسیفیک غربی‌ترین آنها و نیوفاندلند شرقی‌ترینِ آنهاست که ساعت خود را ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه عقب‌تر از زمان گرینویچ (GMT) به جای ۴ ساعت (که به وقت اقیانوس اطلس می‌شود) تنظیم می‌کند.

جالب است بدانید که بسیاری از نقاط این کشور ساعت رسمی را رعایت نمی‌کنند. به جای آن، برای تسهیل تجارت بین مناطق مجاور، زمان را در منطقه همسایه انتخاب می‌کنند. این امر به ویژه در شرق بریتیش کلمبیا رایج است که اغلب از منطقه زمانی Mountain به جای منطقه زمانی Mountain بقیه استان استفاده می‌کند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر شویم، اوضاع می‌تواند از صرفا اختلاف ساعت ایران و کانادا پیچیده‌تر هم بشود؛ به خصوص برای ما که تنها یک منطقه زمانی داریم.

از یکشنبه دوم مارس تا یکشنبه اول نوامبر، بیشتر مناطق کانادا از ساعت تابستانی یا همان Daylight Saving Time پیروی می‌کنند. در این دوره، مناطق زمانی ممکن است به اختصار PDT، MDT، CDT، و … نامیده شوند. همچنین، مرزهای مناطق زمانی استاندارد لزوما با مناطق زمانی مربوطه در ساعت تابستانی یکسان نیستند.

به عنوان مثال، منطقه زمانی کوهستان شامل بخشی از شمال شرقی بریتیش کلمبیا در تابستان است، اما نه در طول زمستان (نقشه زیر را ببینید). این مرزها تغییر می‌کند، چون برخی از شهرداری‌ها تصمیم می‌گیرند در ساعات تابستانی شرکت نکنند. به طور مشابه، ساسکاچوان در تمام طول سال از CST پیروی می‌کند و از سال ۲۰۲۰، یوکان از PDT که به عنوان زمان استاندارد یوکان نیز شناخته می‌شود، در تمام سال پیروی می‌کند.

باید یادآوری کنیم که مرجع رسمی زمان برای کانادا از شورای تحقیقات ملی کانادا (NRC) می‌آید. اما به جز در زمان جنگ، استان‌ها و شهرداری‌ها مرزهای منطقه زمانی رسمی را قانون‎گذاری می‎کنند.

اختلاف ساعت ایران و کانادا در مقایسه با ساعت جهانی

اختلاف ساعت ایران و کانادا در مقایسه با ساعت جهانی

در حال حاضر، زمان گرینویچ (Greenwich Mean Time) به طور رسمی به عنوان زمان جهانی هماهنگ یا UTC شناخته می‌شود. مناطق زمانی در کانادا UTC-xh نامیده می‌شود.

مثلا زمان بریتیش کلمبیا در ماه‌های زمستان به عنوان UTC-8h توصیف می‌شود، به این معنی که ۸ ساعت از زمان هماهنگ جهانی عقب است، در حالی که زمان نیوفاندلند UTC-3h30 نامیده می‌شود، چون ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه از ساعت جهانی عقب‌تر است.  منطقه زمانی ایران اما UTC+3h30 است؛ یعنی ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه از ساعت جهانی جلوتر است. 

کانادا، مانند سایر نقاط جهان، اکنون از نسخه اصلاح شده مناطق زمانی ایجاد شده توسط سر سندفورد فلمینگ استفاده می‌کند. مرزها با مرزهای جغرافیایی یا سیاسی راحت‌تر مطابقت دارند. به عنوان مثال در نیوفاندلند، منطقه زمانی ۳۰ دقیقه با مناطق زمانی همسایه متفاوت است (به جای ۱ ساعت).

 

امیدواریم حالا کاملا بر اختلاف ساعت کانادا با ایران مسلط باشید، و در هرساعت از شبانه‌روز بتوانید بگویید الان کانادا روزه یا شب. اگر نظر یا همچنان سوالی دارید، آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید!
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اختلاف ساعت ایران وکانادا اختلاف ساعت ایران وکانادا اختلاف ساعت ایران وکانادا اختلاف ساعت ایران وکانادا اختلاف ساعت ایران وکانادا

شبکه های اجتماعی

arrow up