info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در کبک (شرایط و هزینه ها) آپدیت ۲۰۲۳

تحصیل در کبک

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پادکست مقاله تحصیل در کبک

آیا می دانید به آسانی می توانید در کبک تحصیل نمایید؟ آیا از شرایط تحصیل در کانادا و شهر کبک آگاهی کافی دارید؟ ما در این مقاله شما را به صورت کامل راهنمایی خواهیم کرد تا به آسانی وارد این شهر جذاب کانادا گردید. اگر به کبک علاقه دارید زبان فرانسه را حتما یاد بگیرید تا بتوانید در معتبر ترین دانشگاه های کبک تحصیل نمایید و پس از آن اقامت کانادا را دریافت کنید.

شرایط تحصیل در کبک

تحصیل در کبک کانادا یکی از برترین گزینه های تحصیلات دانشجویی می باشد چرا که مونترال به عنوان برترین شهر دانشجویی جهان شناخته شده است. کانادا یکی از بزرگترین کشورها در جذب دانشجوی بین المللی می باشد که دارای ۸۰ دانشگاه و ۲۴۰ کالج است.

تحصیل در کبک به نسبت سایر استان های کانادا مقرون به صرفه تر می باشد بنابراین مونترال و کبک را می توان قطب دانشجویی کانادا دانست. ۹ دانشگاه در استان کبک وجود دارد که ۳ تا ازآنها انگلیسی زبان می باشند. برای تحصیل در دانشگاه های کبک می توانید از دو دانش زبان فرانسه و انگلیسی استفاده کنید.

تحصیل در کبک

سیستم آموزشی ایالت کبک

کبک سیستم آموزشی خود را در سال ۱۹۹۸ بازبینی نمود تا شرایط برای تحصیل دانش آموزان و دانشجویان در این استان تسهیل یابد. دانش آموزان در کبک از ۶ سالگی تا ۱۶ سالگی تحصیل اجباری دارند. پس از گذراندن یک دوره ۶ ساله، دانش آموزان یک دوره متوسط ۵ ساله را می گذرانند.

دوره متوسطه در کبک

دوره ۵ ساله متوسطه در کبک شامل دو سیکل می باشد. سیکل اول دوره متوسطه شامل ۲ سال می باشد و تمرکز بر روی علوم پایه می باشد. در آغاز سال سوم دوره متوسطه برخی از کلاس ها به دروس انتخابی اختصاص داده می شوند. در سیکل دوم دوره متوسطه دانش آموزان می توانند مسیر خود را برای ورود به کالج انتخاب نمایند. دانش آموزانی که قصد ورود به مشاغل خاصی در آینده دارند نیز می توانند وارد دوره های فنی حرفه ای شوند. دانش آموزان در سال چهارم دبیرستان می توانند دیپلم خود را دریافت نمایند.

سیستم دیپلما Diploma System

جهت اخذ دیپلم دبیرستان شرایطی مورد نیاز است که توسط مقررات دولتی تعیین می گردد. نیازمندی های اخذ دیپلم در سیستم تحصیل عمومی شامل ۴ مرحله می باشد که با نام سیستم دیپلم در کبک شناخته شده است و شامل مراحل A2, J3, J2 و J1 می باشد.

سال های دبیرستان و تعداد واحدها

در جدول زیر سعی نموده ایم دروسی را که در طی سال های دبیرستان در کبک ارائه می گردد به همراه واحد درسی آنها ارائه دهیم. دانش آموزان دوره های درسی خود را با یکسری از برنامه های درسی تکمیل می نمایند. مدارس خود به صورت جداگانه ای مسوولیت تنظیم زمان ها و تعداد واحد های درسی را دارند.

سال پنجم دبیرستان سال چهارم دبیرستان سال سوم دبیرستان سال دوم دبیرستان سال اول دبیرستان دروس دبیرستان
۶ ۶ ۶ ۶ ۶ زبان آموزش (انگلیسی یا فرانسوی)
۴ ۴ ۴ ۴ ۴ زبان دوم (انگلیسی یا فرانسوی)
۶ ۶ ۴ ۶ ۶ ریاضیات
۲ ۲ ۲ ۲ ۲ تربیت بدنی
ندارد ندارد ندارد ۲ ۲ آموزش اخلاقی دینی
ندارد ۲ ندارد ندارد ندارد اخلاق و فرهنگ دینی
ندارد ندارد ۲ ۴ ۴ هنر
ندارد ندارد ۴ ندارد ندارد زیست شناسی
ندارد ندارد ندارد ندارد ۴ اکولوژی
۴ ندارد ندارد ندارد ندارد اقتصاد
ندارد ندارد ۴ ندارد ندارد جغرافیای کانادا و کبک
ندارد ندارد ندارد ندارد ۴ جغرافیای عمومی
ندارد ۴ ندارد ندارد ندارد تاریخ کبک
ندارد ندارد ندارد ۴ ندارد تاریخ عمومی
ندارد ۶ ندارد ۴ ندارد فیزیک
۱۲ ۲ ۶ ندارد ندارد دروس انتخابی

دوره های دانشگاهی در کبک

پس از اخذ مدرک دیپلم از مدارس کبک دانش آموزان می توانند خود را برای ورود به دانشگاه ها آماده نمایند. پیش از دوره دانشگاهی در کیک باید یک دوره پیش دانشگاهی گذرانده شود. دوره های پیش دانشگاهی با نام CEGEP شناخته می شوند. در مجموع ۴۲ سژپ فرانسوی و ۶ سژپ انگلیسی در کبک وجود دارد. دانش آموزانی که در ایران مدرک دیپلم خود را دریافت نموده اند نیز می توانند در دوره های پیش دانشگاهی کبک شرکت نمایند و پس از اتمام دوره وارد دانشگاه های کبک شوند.

تحصیل لیسانس در کبک

در کبک دوره کارشناسی ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد و دو نوع مدرک تخصصی و عمومی در کبک وجود دارد. کبک دارای مراکز آموزش عالی، کالج و دانشگاه های متعددی می باشد. دانشجویان می توانند با دانش زبان فرانسوی و انگلیسی به تحصیل در کبک مشغول شوند.

تحصیل فوق لیسانس در کبک

افرادی که در ایران و یا در کبک از مقطع لیسانس فارغ التحصیل می گردند می توانند به ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس بپردازند. دوره کارشناسی ارشد در کبک ۲ ساله می باشد و به پایان رساندن آن منوط به قبولی در آزمون نهایی و دفاع از پایان نامه می باشد.

تحصیل در کبک

دوره های کارشناسی ارشد در کبک لزوما ۲ سال نمی باشد و دانشجویان قادر به گذراندن دوره های کوتاه مدت تر ۱ ساله در کبک نیز می باشند. طبق برنامه جدیدی که اخیرا دولت کبک اعلام نموده است، چنانچه دانشجویان دو سال تحصیلی را در این کشور بگذرانند می توانند اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند.

تحصیل دکتری در کبک

برای ورود به دوره دکتری در کبک می بایست مدرک فوق لیسانس داشته باشید. داشتن رزومه خوب مانند معدل بالا در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس، مقاله های علمی، شرکت در کنفرانس ها و غیره می تواند نظر اساتید را برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری جلب نماید.

ورود به دانشگاه های کبک

چنانچه دانشجویی از نظر دانش زبان انگلیسی و یا فرانسوی واجد صلاحیت باشد و از دانشگاه مورد نظر پذیرش را دریافت نماید محدودیت چندانی برای ویزا نخواهد داشت. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کبک می توانند با مکاتبه مستقیم با دانشگاه ها و کالج ها و اخذ پذیرش از آنها برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایند. داشتن بیمه نامه معتبر بهداشتی و گواهی پزشکی که توسط پزشکان مورد تائید سفارت کانادا صادر می گردد از الزالامات پرونده تحصیلی دانشجو می باشد.

تحصیل در رشته پزشکی در کبک

برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا و کبک دانشجویان می بایست ابتدا یک دوره چهار ساله علوم پایه را گذرانده و پیش نیازهای ورود به رشته پزشکی را تکمیل نمایند. برای تحصیل در رشته پزشکی معدل دانشجویان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد به طوری که فرد متقاضی تحصیل پزشکی در کبک باید معدل ۳ به بالا از ۴ را آورده باشد.

دانشگاه علوم پزشکی مک گیل واقع در استان کبک یکی از معتبرترین دانشگاه های کانادا با رتبه ۲۲ در رشته پزشکی می باشد که سالانه شهریه ای معاد ۴۰ هزار دلار کانادا دارد.

پزشکی در کبک

بر طبق آمار بدست آمده از انجمن دانشکده های کانادا اکثر دانشجویانی که در دانشکده های علوم پزشکی پذیرش می شوند دارای حداقل معدل ۳٫۸۰ یعنی معادل ۹۵٫۵ درصد از ۴ می باشند بنابراین باید بدانید که تحصیل در رشته پزشکی در کانادا آسان نیست.

طول دوره تحصیل پزشکی در کبک

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار برای دانشجویان بین المللی بازه های زمانی تحصیل در کبک می باشد. تحصیل در رشته پزشکی در کبک کانادا به سال های زیر تقسیم می گردد:

 • ۴ سال تحصیل کارشناسی در رشته های علوم پایه و یا هر رشته دیگر به شرط گذراندن پیش نیازهای دروس علوم پایه
 • چهار سال تحصیل در رشته پزشکی
 • گذراندن ۳ تا ۷ سال دوره رزیدنتی با توجه به رشته تخصصی انتخاب شده
 • گذراندن دوره فلوشیپ بنا به انتخاب پزشک

دستمزد پزشکان در کانادا

پزشکی در کانادا چزو پردرآمدترین مشاغل می باشد و طبق آماری که از بانک شغلی کانادا بدست آمده است متوسط درامد پزشکان در سال معادل ۱۲۵۰۰۰ دلار کانادا می باشد. دانشجویان تخصص های مختلف در کانادا نیز در طی دوره تحصیل از حقوق بالایی برخوردار می باشند. اکثر پزشکان پس از فارغ التحصیلی در کانادا به عنوان پزشک خانواده فعالیت خود را ادامه می دهند.

دانشگاه های معروف کبک

کانادا یکی از برترین محیط های دانشگاهی را در دنیا دارا می باشد و سالانه تعدادی زیادی دانشجو از اقصی نقاط جهان این کشور را برای تحصیلات خود انتخاب می نمایند. کبک نیز یکی از استان های کانادا می باشد که دارای دانشگاه های معتبری در سطح جهانی می باشد که در این قسمت از مقاله به معرفی آنها می پردازیم.

دانشگاه مونترال

این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ تاسیس شده است و بیش از ۶۴۰۰۰ دانشجو دارد که قریب به ۸۰۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۲۰ کشور دنیا می باشند. دانشگاه مونترال دارای ۱۳ دانشکده و بیش از ۶۰ دپارتمان می باشد. این دانشگاه دارای مدرسه تحصیلات عالی تجارت با عنوان HEC و یک مدرسه پلی تکنیک می باشد.

تحصیل در کبک

دانشکده پزشکی دانشگاه مونترال یکی از ۴ دانشکده پزشکی ایالت کبک می باشد که بیش از ۱۷۰ سال قدمت دارد. بیش از نیمی از پزشکان در حال کار در ایالت کبک در این دانشگاه تحصیلات خود را به پایان رسانده اند. رنکینگ این دانشگاه بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ می باشد.

دانشگاه کبک در مونترال

دانشگاه کبک در مونترال یک مرکز آموزشی فرانسوی زبان می باشد که در سال ۱۹۶۹ تاسیس گشته است و دارای ۶ دانشکده در زمینه های هنر، زبان، ارتباطات، علوم سیاسی، حقوق و علوم انسانی می باشد. این دانشگاه دارای دوره های یک ساله، ۲ ساله و سه ساله می باشد. این دانشگاه بیش از ۲۷۰۰ دانشجوی خارجی دارد.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی از معروف ترین مراکز آموزشی کانادا می باشد که در استان کبک واقع شده است. این دانشگاه بیش از ۲۵۰۰۰۰ فارغ التحصیل و نزدیک به ۴۰۰۰۰ دانشجو دارد. دانشگاه مک گیل دارای بیشترین تنوع بین المللی دانشجویی در میان دانشگاه های جهان می باشد.

این دانشگاه به مدت ۱۰ سال متوالی به عنوان برترین دانشگاه علوم پزشکی کانادا انتخاب شده است و رتبه ۷۰ را در بین برترین انشگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ داشته است. دانشگاه مک گیل دارای بیشترین دانشجویان پژوهشگر در مقطع دکتری در کانادا می باشد و دارای ۱۲ برنده جایزه نوبل در جهان است.

دانشگاه کنکوردیا

این دانشگاه در شهر مونترال در استان کبک واقع شده است و ۴۶ هزار دانشجو دارد. تحصیل در کبک در دانشگاه کنکوردیا در ۳۰۰ رشته دانشگاهی در مقطع کارشناسی و ۲۰۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می باشد. دانشگاه کنکوردیا در رتبه بندی QS در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. برای اطلاع از رنکینگ دانشگاه های کانادا می توانید به وب سایت QS مراجعه نمایید.

دانشگاه کنکوردیا رتبه ۷ را در بین دانشگاه های کانادا دارد و در سال های اخیر رکورد بیشترین ثبت نام دانشگاهی را از بین دانشجویان بین المللی داشته است و دارای بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو از سراسر جهان می باشد.

کنکورد دانشگاه

دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال در شهر کبک دارای رتبه جهانی ۲۶۹ در سال های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ بوده است. این دانشگاه ۴۸۰۰۰ دانشجو دارد که به زبان فرانسوی در حال تحصیل در این دانشگاه می باشند. تحصیل در کبک در دانشگاه لاوال الزام به داشتن دانش زبان فرانسوی دارد و ارائه آن در زمان ثبت نام الزامی می باشد.

دانشگاه لاوال در بخش تحقیقاتی گسترده می باشد و دانشجویان زیادی در این بخش مشغول به فعالیت هستند. لاوال ارائه دهنده بیش از ۴۰۰ رشته دانشگاهی است و کتابخانه ای با بیش از ۶ میلیون جلد کتاب دارد.

هزینه های زندگی و تحصیل در کبک

دانشجویان بین المللی که برای تحصیل وارد استان کبک می شوند می بایست هزینه هایی را که مختص به دانشجویان خارجی می باشد پرداخت نمایند. هزینه های دانشگاه برای رشته های مختلف متفاوت می باشد و نمی توان هزینه ثابتی برای آن تعریف کرد. علاوه بر شهریه های دانشگاه هزینه ثبت نام، بیمه درمانی، وسایل آموزشی و غیره نیز بر عهده دانشجو می باشد که جزو هزینه های جانبی محاسبه می شود.

هزینه تحصیل در کبک

به صورت معمول دانشجویانی که با ویزای تحصیلی وارد کبک می شوند شهریه هایی معادل ۵۰۰۰ تا بیش از ۱۵۰۰۰ دلار دارند که سالانه و با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد.

هزینه های تحصیل در کبک بر سه دسته تقسیم می گردند:

 • هزینه های پایه ای تحصیل که برای دانشجویان کبک تعریف می شود و عدد بزرگی نیست یعنی بین تا ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار کانادا تعریف می شود.
 • هزینه های تکمیلی برای دانشجویان خارجی که همانطور که پیش از این اشاره شد به ۱۵۰۰۰ دلار کانادا در سال می رسد.
 • برخی هزینه های اختیاری که گاها ممکن است دانشگاه طلب کند که مقدار آن کمتر از ۱۰ درصد کل هزینه های تکمیلی است.

تحصیل رایگان در کبک به نوعی تعریفی ندارد و همه دانشگاه ها و مدارس کبک چه برای افراد بومی و چه دانشجویان بین المللی مشمول هزینه می باشد.

هزینه های زندگی در کبک

قبل از ورود به استان کبک برای تحصیل باید از میزان هزینه هایی که بدان احتیاج دارید مطلع باشید تا با برنا مه ریزی درست از پس هزینه ها برآیید. هزینه زندگی در کانادا برای یک دانشجو طبق برآورد اداره مهاجرت کانادا ۱۲۰۰۰ دلار در سال می باشد و چنانچه شخص همراهانی داشته باشد این عدد به ۲۰۰۰۰ دلار در سال و یا بیشتر افزایش خواهد یافت. برای دریافت اطلاعات دقیق مهاجرتی در کانادا می توانید به وب سایت اداره مهاجرت CIC مراجعه نمایید.

هزینه زندگی کبک

در این بین می بایست هزینه های پیش بینی نشده ای مانند حمل و نقل، جابجایی و غیره را نیز در نظر گرفت که این موارد باعث می شود افراد در بدو ورود به کبک هزینه های بیشتری را با خودد به همراه داشته باشند.

در کنار هزینه زندگی دانشجویی در کبک باید به پرداخت مالیات ها نیز توجه داشته باشید. در کبک همه چیز حتی اقلام خوراکی به غیر از مواد لبنی و مواد خام اولیه مانند میوه مشمول پرداخت مالیات می گردند. مالیات ها حدود ۱۵ درصد تعریف می گردند. ضمنا فراموش نکنید اگر به رستوران رفتید علاوه بر پرداخت هزینه رستوران می بایست ۵۰ درصد انعام پرداخت نمایید. جزئیات هزینه ها در کبک را می توانید در وب سایت Quebecentete.com مطالعه نمایید.

مزایای تحصیل در کبک

یکی از مزایای مهم زندگی در کبک چند فرهنگی بودن آن می باشد چرا که در کبک از چینی تا فرانسوی و از الجزایر تا مردمان اهل روسیه را می بینید که این موضوع خود باعث می شود در کبک احساس راحتی کنید.

زبان فرانسه

بسیاری از افراد فرانسوی زبان بودن کبک را از مزایای زندگی در این کشور می دانند چرا که معتقدند آشنایی با فرهنگ فرانسوی زبان ها در سرزمینی واقع در آمریکای شمالی جذابیت خاص خود را دارد. زبان فرانسه در کبک زبان غالب است و اگر می خواهید در کبک در کار و تحصیل موفق باشید باید کاملا به زبان فرانسه مسلط باشید.

هزینه مناسب زندگی

یکی از مزیت های اصلی استان کبک به نسبت استان هایی مانند بریتیش کلمبیا و شهری مثل ونکوور، مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی در این استان می باشد. هزینه های تحصیل در کالج های کبک و دانشگاه هایی مثل کنکوردیا، لاوال و مونترال به نسبت دانشگاه های دیگر استان ها پایینتر می باشد.

رفاه اجتماعی در کبک

بسیاری از افراد که تجربه زندگی در کبک و انتاریو را با هم دارند معتقدند کبک پیشرفت اجتماعی بالایی دارد. درست است که مالیات پرداخت می کنید ولی باید این را هم بدانید که در قبال پرداخت مالیات سرویس های بسیار خوبی نیز به شما ارائه می گردد.

چگونگی دریافت ویزای تحصیلی کبک

همانطور که در طول مقاله راجع به دانشگاه های استان کبک توضیحاتی ارائه شد، این استان از مراکز آموزشی با کیفیتی برخوردار می باشد و در سال های اخیر در بخش آموزش پیشرفت های چشمگیری داشته است. برای اخذ ویزای تحصیلی کبک باید مراحل ذیل گذرانده شود

انتخاب رشته و دانشگاه

اولین قدم در این مسیر انتخاب رشته مورد علاقه شخص می باشد و پس از آن انتخاب دانشگاه مناسب. کبک دارای مراکز آموزشی از جمله کالج ها و دانشگاه های متعددی می باشد که با توجه به پیش نیاز های دانشگاه و رشته مورد نظرتان باید بهترین گزینه را انتخاب نمایید. در مرحله بعد باید آماده اخذ پذیرش شوید.

اخذ پذیرش

برای دریافت پذیرش از دانشگاه یا کالج باید چند مورد را در نظر داشته باشید. برای اخذ پذیرش تحصیلی ابتدا باید پیش نیازهای دانشگاه را به خوبی مطالعه نمایید و همه موارد لازم را آماده کنید. مدارک تحصیلی شخص و مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه جزو موارد اصلی می باشند که با آماده کردن آنها می توانید درخواست پذیرش خود را به دانشگاه ارسال نمایید.

در فرستادن مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر باید مهلت ارسال درخواست را در نظر داشته باشید. سال تحصیلی در کبک به صورت معمول به دو دوره ترم پاییز و ترم زمستان تقسیم می گردد. البته ترم های بهار و تابستان هم در دانشگاه های کبک وجود دارند که دوره های کوتاه تری را ارائه می دهند. بنابراین پذیرش از دانشگاه باید حدودا قبل از اول مارچ برای ترم پاییز و قبل از اول نوامبر برای ترم زمستان اخذ گردد.

روال درخواست پذیرش تحصیلی

متقاضیان قادر به ثبت درخواست پذیرش خود به صورت آنلاین می باشند. در فرستادن مدارک می بایست از دستورالعمل های مربوط به دانشجویان خارجی پیروی نمود. پس از فرستادن درخواست منتظر پاسخ درخواست و دریافت نامه پذیرش بمانید، نامه پذیرش سندی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کبک می باشد.

اخذ ویزای تحصیلی کبک

اگر قصد تحصیل در کبک را به مدت کمتر از ۶ ماه داشته باشید نیاز به دریافت مجوز برای تحصیل در این کشور را نخواهید داشت ولی چنانچه بخواهید تحصیل طولانی مدت در کبک داشته باشید می بایست مجوز تحصیل یا گواهی CAQ داشته باشید.

برای دریافت این مجوز می بایست نامه پذیرش، پاسپورت، شناسنامه و … داشته باشید. بعد از ارسال مدارک باید منتظر پاسخ ویزا ماند، پس از تائید ویزا این امکان را خواهید داشت که در صورت تحصیل به مدت ۲ سال اجازه کار ۳ ساله تعلق می گیرد. به صورت معمول در اخذ ویزاهای تحصیلی احتیاجی به انجام آزمایشات پزشکی نمی باشد ولی در صورت نیاز از متقاضی درخواست خواهد شد که معاینات پزشکی خود را تکمیل و آنها را بر روی پرونده قرار دهد.

پس از دریافت ویزا می توانید وارد استان کبک شوید و تحصیلات خود را آغاز نمایید. برای یافتن شغل مناسب پس از تحصیل احتیاج به تسلط به زبان فرانسه دارید، طول دوره تحصیل در کبک فرصت مناسبی برای یادگیری زبان فرانسه می باشد تا پس از اتمام تحصیل شغل مناسبی بیابید.

 مدارک لازم برای تحصیل در کبک

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی کبک باید مدارک خاصی را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند  این مدارک برای پذیرش درخواست شما بسیار مهم است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کبک به شرح زیر است:

 1. ارائه ی کامل مدارک هویتی
 2. ارائه ی مدارک مربوط به سوابق تحصیلی و ریز نمرات و دوره های آموزشی گذرانده شده با ترجمه به زبان انگلیسی
 3. اگر دارای تحصیلات در حوزه ی آموزش زبان انگلیسی هستید باید مدارک مربوط به آن را در سطوح مختلف آیلتس و یا تافل به محل تحصیل خود ارائه دهید.
 4. ارائه ی مدرک پاسپورت و گذرنامه ی معتبر
 5. ارائه ی مدرک تایید سلامت پزشکی و سلامت روانی دانشجویان
 6. ارائه ی مدرک بیمه نامه ی معتبر
 7. ارائه ی مدرک مربوط به هدف نامه و انگیزه نامه برای اخذ ویزای تحصیلی کبک الزامی است.
 8. شما باید گواهی معتبری را تحت عنوان اطلاعات شخصی و اطلاعات مربوط به خانواده ی خود درج نمایید.
 9. تکمیل فرم مربوط به اخذ ویزای تحصیلی کبک به صورت کامل و بدون نقص
 10. ارائه ی گواهی معتبر تمکن مالی برای پرداخت هزینه های مربوط به تحصیل و کار متقاضیان الزامی است.
 11. ارائه ی کلیه سوابق مربوط به رزومه کاری یا تحصیلی دانشجو
 12. ارائه ی مدرک معتبر جهت تاییدیه ی تحصیلی یا پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 13. ارائه ی مدرک معتبری که نشان دهد شما از محل اقامت مناسبی در این کشور برخوردار هستید.
 14. شما باید فیش واریزی خود را مبنی بر پرداخت شهریه ی دانشگاه مورد نظر به محل تحصیل خود ارائه دهید.
 15. ارائه ی کپی از تمام مدارک مربوط به اطلاعات شخصی، هویتی، تحصیلی و کاری الزامی است.

اقامت پس از تحصیل در کبک

۱. اقامت پس از تحصیل از طریق کاریابی

دانشجویان می توانند پس از پایان دوره ی تحصیلات خود در کبک از طریق استخدام در شغل مورد نظر و تحویل گواهی کارفرمای خود نوع ویزا را از تحصیلی به کاری تغییر دهند و به این ترتیب اقامت دائم شان را در این کشور اخذ نمایند.

۲. اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات خود می توانند  از طریق سرمایه گذاری در پروژه های کاری مختلف اقامت دائم شان را در این کشور اخذ نمایند ضمن اینکه از حمایت های دولت برخوردار می شوند.

۳. اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

دانشجویان می توانند از طریق ازدواج با شخصی که تابعیت این کشور را دارد اقامت دائم شان را در کبک پس از پایان دوره ی تحصیلات خود اخذ نمایند.

ضمن اینکه برای دریافت این مجوز لازم است شما تمکن مالی و محل اقامت خود را به صورت مشخص برای دولت این کشور به اثبات برسانید.

۴. اقامت پس از تحصیل از طریق پناهندگی

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات در این کشور می توانند از طریق ارائه ی دلایل کافی مبنی بر عدم بازگشت به کشور مبدا اقامت دائم شان را در این کشور تحت عنوان پناهنده اخذ نمایند.

۵. اقامت پس از تحصیل از طریق تولد فرزند

والدینی که فرزندشان در خاک کبک متولد می شوند می توانند با ارائه ی مدارک لازم اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

روش های دریافت اقامت پس از تحصیل در کبک

یکی از مزایای تحصیل در کانادا، اخذ اقامت دائم پس از تحصیل می باشد، به طوری که اگر دو سال در کانادا تحصیل و پس از آن ۱ سال کار تمام وقت کنید اقامت دائم کانادا را بدست خواهید آورد.

تحصیل در کبک مزیت دیگری دارد چرا که طبق برنامه اخیر تجربه کبکی (PEQ) اگر ۲ سال در کبک تحصیل کنید دیگر نیازی به کار تمام وقت در کبک برای اخذ اقامت دائم نخواهید داشت و دو سال تحصیل خود منجر به اخذ اقامت دائم در کانادا می گردد.

مزایای اخذ اقامت پس از تحصیل در کبک کانادا

در قسمت پایانی مقاله تحصیل در کبک به چند مورد اشاره می نماییم تا با آگاهی از مزایای تحصیل در کبک خود را برای برآوردن پیش نیازهای اولی تحصیل در این استان کانادا آماده نمایید.

 • اخذ اقامت دائم کانادا پس از ۲ سال تحصیل درکبک
 • اخذ اقامت دائم بدون نیاز به کار تمام وقت
 • تحصیل در مراکز علمی برتر دنیا
 • امکان بردن همراهان شامل همسر و فرزند
 • تحصیل رایگان فرزندان در مدارس کبک
 • داشتن فرصت های شغلی مناسب

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کبک

دلایل زیادی برای پذیرفته نشدن درخواست ویزای تحصیلی شما وجود دارد ما در ادامه ی این مطلب قصد دارین تا شما را با مهم ترین عوامل ریجکتی ویزای تحصیلی از سوی اداره ی کنسولگری کبک آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 1. اگر مدارک هویتی شما دارای اعتبار قانونی نباشد و آسیب خورده و مخدوش شده باشد
 2. اگر مدارک هویتی شما به صورت غیر حقیقی و جعلی باشد به احتمال زیاد پس از بررسی مدارک ارائه شده با درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی موافقت نخواهد شد.
 3. اگر شما دلایل مناسبی را برای انگیزه ی خود از مهاجرت به این کشور ارائه ندهید و اداره ی پلیس این کشور از نیت شما دچار ابهام شود ممکن است با درخواست شما مبنی بر حضور در این کشور موافقت نکند.
 4. اگر مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیل در کبک کامل نبوده و یا دارای نقص باشد.
 5. اگر متقاضی دارای سوء سابقه ی خلافکاری و جرایم کیفری و قضایی باشید ممکن است پس از بررسی پرونده شما پلیس این کشور به دلیل حفظ امنیت داخلی با درخواست تان موافقت نکند.
 6. اگر شما دارای سابقه ی بیماری های واگیردار و یا خطرناک باشید مانند ایدز، هپاتیت و…
 7. اگر نوع ویزای درخواستی با انگیزه ی واقعی تان مبنی بر مهاجرت به کبک مطابقت نداشته باشد یعنی شما اقدام به اخذ ویزای تحصیلی از کبک نمایید درحالی که برای کار کردن و یا سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنید.
 8. اگر شما دارای تمکن مالی مناسب برای مهاجرت به این کشور نباشید و نتوانید مخارج مربوط به کار یا تحصیل در کبک خود را بپردازید با پذیرش درخواست ویزای تحصیلی شما مخالفت می شود.
 9. اگر شما در گذشته  برای دریافت ویزا از این کشور اقدام کرده باشید ولی به دلایل مختلفی از ویزای خود به درستی استفاده نکرده باشید ممکن است درخواست مجدد مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی از سوی اداره ی کنسولگری این کشور پذیرفته نشود.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در کبک

۱. دانشگاه بیشاپ

این موسسه ی آموزشی جزو بهترین دانشگاه های کبک برای تحصیل است و یکی از اهداف بسیار مهم در تاسیس این دانشگاه در واقع ارائه ی بهترین کیفیت در آموزش رشته های مختلف علمی است. در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد ضمن اینکه اساتید این موسسه آموزشی جزو دانشمندان برجسته در زمینه های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی و طبیعی، تجارت و … می باشند.

۲. دانشگاه مک گیل

این موسسه ی آموزشی جزو قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های کبک است که به دلیل  کیفیت بالای علمی در ارائه ی مطالب آموزشی سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در این دانشگاه به کبک مهاجرت می کنند.

۳. دانشگاه کنکوردیا

این دانشگاه از قدیمی ترین موسسات علمی و تحقیقاتی در این کشور است و به انتخاب دانشجویان از بهترین دانشگاه های کبک برای تحصیل شناخته شده است.

۴. دانشگاه لاوال

از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در کبک است و سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در این دانشگاه به کبک مهاجرت می کنند.

۵. دانشگاه مونترال

۶. دانشگاه شربروک

۷. دانشگاه بیشاپ

۸. کالج لسل

۹. کالج داوسون

بهترین رشته ها برای تحصیلی در کبک

ما در ادامه قصد داریم تا شما را با بهترین رشته ها برای تحصیل در کبک آشنا کنیم در ادامه همراه ما باشید.

 1. پزشکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در کبک است و سالیانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در این رشته به کبک مهاجرت می کنند.
 2. دندانپزشکی از جمله پرطرفدارترین و بهترین رشته ها برای تحصیل در کبک است و دانشجویان می توانند پس از پایان دوره ی تحصیلات خود در کلینیک های مختلف درمانی مشغول به فعالیت شوند.
 3. داروسازی از جمله بهترین رشته ها برای تحصیل در کبک است و دانشجویان فارغ التحصیل در این رشته از حقوق و مزایای فوق العاده ای برخوردار هستند.
 4. پرستاری
 5. پزشک کودکان و اطفال
 6. پزشک زنان و زایمان
 7. مهندس معمار
 8. مهندس عمران و شهرسازی
 9. مهندس برق
 10. بازرگانی و تجارت

نتیجه گیری

کبک به عنوان یکی از برترین ایالت های کانادا برای تحصیل و زندگی شناخته می شود. از همین رو و با توجه به مطالب عنوان شده، سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل وارد این ایالت می شوند. دانشجویان با کم ترین میزان هزینه قادر خواهند بود برای دوره های تحصیلی در این کشور اقدام نمایند. تحصیل زمینه ساز کسب اقامت در کشور کانادا می باشد. این فاکتور را می توان به به عنوان برترین مزایای تحصیل در کبک اشاره کرد.

مشاورین آریاناپارس در ساعات مختلفی از روز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در رابطه با تحصیل در کبک و البته سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی می باشند. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و در صورت لزوم با مشاورین آریاناپارس در تماس باشید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  [accordion] [FAQ question=”هزینه تحصیل در کالج های کبک چه مقدار است؟” answer=”هزینه های تحصیل در کبک متناسب با رشته تحصیلی و مقطع مورد نظر متفاوت می باشد ولی به صورت میانگین هزینه های تحصیل در این ایالت بین ۱۰ تا ۴۰ هزار دلار تخمین زده می شود.”] [FAQ question=”اقامت پس از تحصیل در کبک به چه صورت است؟” answer=”یکی از مزایای تحصیل در کانادا، اخذ اقامت دائم پس از تحصیل می باشد، به طوری که اگر دو سال در کانادا تحصیل و پس از آن ۱ سال کار تمام وقت کنید اقامت دائم کانادا را بدست خواهید آورد.”] [FAQ question=”تحصیل در کبک بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟” answer=”دانشجویان در صورت اخذ پذیرش از مراکز آموزشی کبک بدون ارائه مدرک زبان می توانند شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی امتحان نمایند.”] [FAQ question=”با تحصیل می توان برای برنامه PEQ اقدام کرد؟” answer=”متقاضیان این برنامه باید در دوره هایی که ۱۸۰۰ ساعت می باشند شر کت نمایند و باید حداقل ۹۰۰ ساعت این دوره ها را گذرانده باشند و همچنین تجربه ۶ ماه کار تمام وقت در کبک پس از برنامه تحصیلی و در حوزه آموزشی خود کسب نمایند.”] [FAQ question=”هزینه های زندگی در کبک چه میزان است؟” answer=”هزینه زندگی در کانادا برای یک دانشجو طبق برآورد اداره مهاجرت کانادا ۱۲۰۰۰ دلار در سال می باشد و چنانچه شخص همراهانی داشته باشد این عدد به ۲۰۰۰۰ دلار در سال و یا بیشتر افزایش خواهد یافت.”] [accordions]

  ۲ دیدگاه در “تحصیل در کبک (شرایط و هزینه ها) آپدیت ۲۰۲۳

  1. علی گفت:

   سلام ببخشید بعد این کشور کبک کانادا بورسیه هم میکنه
   سلام علی هستم ۱۶سالمه دانش آموز پایه دهم چند بار مسابقه های ریاضی کشوری رفتم و رتبه اوردم
   بعد من اصلا شرایط مادی خوبی ندارم ومن الان تیزهوشان درس می خونم بعد مدرک زبان باید بگیرم این هم مگیرم

   بعد من خانواده م نمیتونم بیان بعد کسی نیست عمران بیاد میخواستم بدونم کشور کانادا چه کار میکنه برای دانش آموزان نخبه

   1. مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای تحصیل در مدارس کانادا از ترم اول ممکن است موفق به اخذ بورسیه نشوید و پس از یک تا ۲ ترم درس خواندن و اخذ نمرات عالی موفق به اخذ بورسیه خواهید شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر