info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهندسی صنایع

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بسیاری از شرکت ها به دنبال استفاده از فناوری های جدید برای اتوماسیون فرایندهای تولید در صنایع مختلف، از جمله صنایع تولیدی هستند. کسانی که دانش مهندسی تولید و یا مدرک مهندسی صنایع را دارند، چشم انداز بهتری برای اشتغال خواهند داشت. پیش بینی می شود اشتغال در زمینه مهندسی صنایع طی ده سال آینده ۸ درصد رشد کند که در مقایسه با سایر رشته های تحصیلی، پیشرفت بیشتری دارد.

چه کشورهایی رشته های مهندسی صنایع را ارائه می دهند؟ متوسط حقوق یک مهندس صنایع در آمریکا چقدر است؟ برترین دانشگاه های ایران برای تحصیل در رشته صنایع کدام اند؟ بهترین کشور برای کار در این رشته، کدام کشور است؟ با پاسخ به این سوالات می توان بهترین گزینه برای مهاجرت را انتخاب نمود. برای کسب این اطلاعات، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

رشته مهندسی صنایع چیست؟

?What is the field of industrial engineering

مهندسی صنایع شامل کاربرد روش های تجزیه و تحلیل اصول فیزیکی برای تبدیل مواد خام و سایر منابع به فرمی که رضایت و احتیاجات آدمی را تامین کند، می باشد. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و تعامل این دو با یکدیگر، تخصص ها و گرایش های مختلف مهندسی به وجود آمده است.

مهندسین صنایع بهترین راه را برای استفاده از فاکتورهای اساسی تولید شامل افراد و ماشین آلات و مواد و اطلاعات و منابع انرژی برای تولید یک محصول یا ارائه خدمات توسط شرکت ها معین می نمایند. مهندسان صنایع باید افرادی با خصوصیاتی از جمله خلاقیت، مهارت های فکری انتقادی، مهارت های شنیداری، مهارت های ریاضی، مهارت های حل مسئله، مهارت صحبت کردن و مهارت نوشتن باشند.

پیدایش مهندسی صنایع به عنوان یک تخصص با آغاز انقلاب صنعتی در ابتدای قرن ۱۹ بود. انقلاب صنعتی که با ظهور اختراعات جدید خصوصا در صنعت نساجی و اختراع ماشین بخار آغاز شد، باعث بکارگیری نیروی انسانی بیشتر و کاهش صنایع کوچک دستی شد و با توجه به گسترش کارخانجات و علم، نیاز به مهندسین بیش از پیش احساس شد.

با توجه به پیشرفت و تحول سریع علوم و پیچیدگی های روز افزون آن، بالطبع نظام های تولیدی و خدماتی نیز گسترش یافته اند که در این میان اداره صحیح و مناسب این گونه واحدها مستلزم بکارگیری تکنیک های علمی و پیشرفته جهت مدل سازی، برنامه ریزی، تامین و تدارک، اجرا و نظارت و ارزیابی نتایج حاصله در راستای وظایف مدیریتی است.

گرایش های مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع به عنوان یکی از برترین و پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در ایران شناخته می شود که در مقطع کارشناسی ۴ گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، تولید صنعتی، تکنولوژی صنعتی و ایمنی صنعتی در دانشگاه های ایران ارائه می شود.

در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان با انتخاب های بیشتری همراه هستند، در این مقطع ۱۰ گرایش مختلف از مهندسی صنایع وجود دارد که دانشجویان با توجه به علاقه مندی خود می‌توانند برای هر کدام از این ۱۰ گرایش اقدام نمایند. گرایش‌های شبیه سیستم های سلامت، بهینه سازی سیستم ها، مدیریت مهندسی، مدیریت پروژه، لجستیک و زنجیره تامین، سیستم های مالی، مدیریت نوآوری و فناوری آینده پژوهی  از اصلی ترین گرایش های این رشته می باشند.

با توجه به گستردگی و تنوع در رشته مهندسی صنایع در ادامه به چهار گرایش پرطرفدار آن برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، تولید صنعتی، مدیریت مهندسی و لجستیک و زنجیره تامین اشاره می شود.

برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها

به صورت کلی گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها یکی از پرطرفدارترین گرایش های موجود در رشته مهندسی صنایع است. دانشجویان با تحصیل در این گرایش توانایی ارائه راهکارهای سیستماتیک برای بهبود شرایط و استفاده از مدلسازی برای واحدهای صنعتی را به دست می آورند.  از همین رو این دسته از دانشجویان می توانند بهترین رهنمودها را برای از استفاده از موارد و منابع موجود ارائه دهند.

به صورت معمول دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی صنایع در گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها می بایست ۱۴۴ واحد آموزشی را پشت سر بگذارد. از مهمترین دروسی که دانشجویان در این دوره  می توان به برنامه نویسی کامپیوتر، اصول ‌حسابداری، آمار مهندسی، اصول مدیریت، تحقیق در عملیات روش های تولید تحلیل سیستم ها و نقشه کشی اشاره کرد.

تولید صنعتی

گرایش تولید صنعتی از دیگر گرایش های محبوب و پرطرفدار رشته صنایع است. دانشجویان در این گرایش به دنبال آموزش و یادگیری، استفاده های موثر و نظام یافته از ماشین‌آلات، نیروی انسانی، زمان و مواد به منظور تولید یک کالای خارجی و با کیفیت مطلوب می باشند. به صورت کلی هدف از ارائه این گرایش تعلیم و تربیت مدیران برتر در واحدهای صنعتی می باشد، مدیرانی که توانایی کاهش قیمت‌ها، افزایش ارزش افزوده و با توجه به موجودی های قابل دسترس، انتخاب بهترین تصمیم های مدیریتی را اتخاذ نمایند.

از مهم ترین دروس تخصصی گرایش تولید صنعتی می توان به زبان تخصصی، پروژه طراحی ایجاد صنایع، برنامه‌ریزی تولید و کاربرد آن در مهندسی  صنایع، نگهداری و تعمیرات اشاره کرد که دانشجویان برای اخذ مدرک مورد نظر می بایست این واحدهای آموزشی را پشت سر بگذارند.

مدیریت مهندسی

رشته مدیریت مهندسی کاربردی جزو گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی صنایع در ایران است. این رشته یکی از گرایش های پرطرفدار مهندسی صنایع به شمار می‌رود که در بیش از ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا ارائه می شود. به صورت معمول در ایران طول دوره تحصیلی در رشته مدیریت مهندسی دو سال به طول می انجامد که در کشورهایی مثل انگلستان این دوره به یک سال کاهش پیدا می‌کند.

در رشته مهندسی مدیریت مهندسی دانشجویان باید ۳۲ واحد آموزشی را پشت سر بگذارد که از مهم‌ترین واحدهای تحصیلی را می‌توان به تحقیق در عملیات، اقتصاد مهندسی، مهندسی سیستم های مهندسی مالی و مدیریت منابع انسانی اشاره کرد. در حال حاضر این رشته در دانشگاه هایی مثل تربیت مدرس، دانشگاه خوارزمی، امیرکبیر دانشگاه شریف و دانشگاه مالک اشتر ارائه می‌شود و از همین رو دانشجویان برای تحصیل در ایران می توانند در این دانشگاه نامبرده به تحصیل بپردازند.

لجستیک و زنجیره تامین

دانشجویانی که کارشناسی خود را در رشته مهندسی صنایع اخذ کرده باشند، قادر خواهند بود برای دوره کارشناسی ارشد در گرایش لجستیک و زنجیره تامین در دانشگاه‌های ایران و سراسر دنیا به تحصیل بپردازند. لجستیک و زنجیره تامین به صورت کلی فعالیت های مرتبط با مبادله کالا و خدمات مربوط به آن از مرحله ابتدایی تا ارائه محصول نهایی می باشد. فعالیت مدیریت لجستیک به صورت معمول شامل مدیریت حمل و نقل، مدیریت ناوگان حمل و نقل، انبارداری، طراحی شبکه لجستیک، مدیریت موجودی و حتی مدیریت اشخاص تامین کننده خدمات لجستیک می باشد.

از مهم‌ترین واحدهای تحصیلی لجستیک و زنجیره تامین می توان به برنامه ریزی تولید، اصول و مبانی لجستیک و زنجیره تامین، فناوری اطلاعات، سیستم های توزیع لجستیک بین المللی و مدیریت مواد و موجودی ها اشاره کرد. در حال حاضر دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های مثل دانشگاه تهران، دانشگاه جامع امام حسین، دانشگاه خوارزمی و دانشگاه امیرکبیر به ادامه تحصیل در این رشته بپردازند.

برترین دانشگاه های ایران برای تحصیل در رشته صنایع

اولین تلاش برای علمی شدن مدیریت در سال ۱۸۸۱ در آمریکا توسط فردریک تیلور پدر مدیریت علمی انجام شد. در سال ۱۹۱۲ انجمنی برای ارتقا و رشد مدیریت بنا نهاده شد که در سال ۱۹۱۵ انجمن تیلور نام گرفت. این انجمن از سال ۱۹۳۴ با عنوان انجمن مهندسی صنایع فعالیت خود را ادامه داد.

دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه شریف به عنوان اولین دانشکده صنایع در سال ۱۳۴۷ آغاز به کار کرد و پس از آن دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت آغاز به کار کرد. با گذشت زمان این رشته به عنوان رشته ای در دانشگاه های مختلف کشور جایگاه خود را پیدا کرده است. رشته تحصیلی مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ایران با گرایش های برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، تولید صنعتی، تکنولوژی صنعتی و ایمنی صنعتی ارائه می شود.

برترین دانشگاه های ایران

 1. دانشگاه صنعتی شریف
 2. دانشگاه صنعتی امیر کبیر
 3. دانشگاه امام حسین (ع)
 4. دانشگاه تربیت مدرس
 5. دانشگاه خوارزمی تهران
 6. دانشگاه صنعتی مالک اشتر (محل تحصیل شاهین‌شهر اصفهان)
 7. دانشگاه تهران
 8. دانشگاه صنعتی خواجه نصرالدین طوسی
 9. دانشگاه علم و صنعت ایران

برترین دانشگاه های جهان جهت تحصیل در رشته مهندسی صنایع

کشور آمریکا با ۱۰ نماینده در لیست برترین دانشگاه های جهان در رشته مهندسی صنایع به عنوان بهترین گزینه برای ادامه تحصیل در این رشته شناخته می شود. از همین رو علاقمندان به تحصیل قادر خواند بود با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کشور امریکا اقدام نمایند. هم چنین اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی ویزای تحصیلی آمریکا و دانشگاه های کشور آمریکا هستید به مقالاتی با همین عنوان در سایت ما مراجعه نمایید.

کشور انگلستان با تنها داشتن دو نماینده در میان ۱۵ دانشگاه برتر دنیا به عنوان دومین مقصد برتر برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته مهندسی  صنایع شناخته می‌شود. کشورهای هنگ کنگ، سوئیس، کانادا ایتالیا، آلمان و هلند از دیگر کشورهای هستند که دانشجویان می توانند برای مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در رشته صنایع برای آنان اقدام نمایند. لازم به ذکر است که این رتبه بندی به صورت کلی صورت گرفته است و متناسب با گرایش های این رشته می توان دسته بندی دیگری کرد. در جدول زیر به برترین دانشگاه های جهان جهت تحصیل در رشته مهندسی صنایع اشاره شده است.

ردیف نام دانشگاه کشور
۱ Georgia Institute of Technology آمریکا
۲ University of Michigan آمریکا
۳ University of California–Berkeley آمریکا
۴ Cornell University آمریکا
۵ Northwestern University آمریکا
۶ Massachusetts Institute of Technology آمریکا

بهترین کشورها برای کار در رشته مهندسی صنایع

بسیاری از فرصت های شغلی در این رشته در صنایع تولید می باشد. از آنجایی که مهارت های آنها تقریبا در هر نوع صنعتی کاربرد دارد، مهندسین صنایع نسبت به مهندسین دیگر رشته ها پراکندگی بیشتری در بین صنایع تولیدی دارند. مهارت های مهندسین صنایع در کارهای غیر تولیدی نیز کاربرد دارد. بعضی در خدمات مهندسی یا مدیریت و یا تجارت هم کار می کنند. برخی نیز در سازمان های دولتی و یا به صورت مشاور مستقل فعالیت می کنند.

بهترین کشورها برای کار در رشته مهندسی صنایع را می‌توان از فاکتورهای مختلف مورد بررسی قرار داد. بسیاری از دانشجویان برای انتخاب کشور مورد نظر خود به مباحث مالی و میزان هزینه های تحصیل در آن کشور فکر می کنند، برخی دیگر به بازار کار و فرصت‌های شغلی و عده‌ای هم به دنبال میزان حقوق و درآمد یک مهندس  صنایع می باشند.

با توجه به معرفی برترین دانشگاه های ارائه دهنده مهندسی صنایع و همچنین کم هزینه ترین کشورهایی که می توان در رشته صنایع به ادامه تحصیل در آنها پرداخت، در این بخش می خواهیم به بهترین کشورها از حیث میزان حقوق های دریافتی به مهندسین صنایع بپردازیم. در جدول زیر پنج کشور برتر در این زمینه اشاره شده است.

ردیف کشور میزان درآمد سالانه
۱ سوئیس ۹۷,۲۰۱ CHF
۲ آمریکا $۷۲,۹۲۵
۳ دانمارک $۶۲,۰۱۹
۴ انگلستان £۳۳,۴۹۴
۵ استرالیا AU$71,300

نتیجه گیری

رشته مهندسی صنایع طیف وسیعی از فرصت های شغلی و همچنین گرایش های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل و یا پیدا کردن کار مورد نظر و مرتبط با رشته خود برای دیگر کشورهای دنیا اقدام می نمایند. فلذا دانشجویان قادر خواهند بود با توجه به خواسته های خود برای ادامه تحصیل و کار کشور مورد نظر را با توجه به اطلاعاتی که در این مقاله منتشر شده انتخاب نمایند.

کشور آمریکا بیشترین تعداد دانشگاه های برتر دنیا در رشته مهندسی صنایع را دارا می باشد، از همین رو دانشجویان علاقه مند به تحصیل می توانند برای ادامه تحصیل در آمریکا اقدام نمایند. کشورهای آلمان و ایتالیا از جمله کشورهایی می باشند که می توان با هزینه های معقول در آن به ادامه تحصیل پرداخت.

کار یا تحصیل کدام یک می تواند به عنوان بهترین انتخاب برای شما تلقی شود؟  کدام یک از این گزینه ها بهترین روش برای اقدام مهاجرت می باشد. نظرات خود را با ما در اشتراک بگذارید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خاص خود با مشاورین آریاناپارس در ارتباط باشید تا از تجربیات آنان بهره مند شوید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر